Kantongerecht te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND t 120,000 tegen 98'/2 pet., waarvan 94000_ bestemdis tot aflossing eener 4 pot. leening en het overige tot uit voering van'gemeen te-werken. £)en 9 is te Brammen eene onbewoonde daglooners- woning geheel afgebrand. Don 9 des namiddags te vijf uur is te Breda een felle brand uitgebroken in het huis van den smid A G. Ernst Jr. in de Pasbaan, terwijl de bewoners af wezig waren, zoodat de ruiten stuk geslagen moesten worden, om binnen te kunnen komen. Het huis brandde nagenoeg geheel nit. Den 9 werd te Amsterdam eene vergadering van eenige vakvereenigingen gehouden ten voordeele van Zondagsrust, waar de heer J. A. Tours de besprekingen zou inleiden. De voorzitter, de heer H. C. F. Cladder Hzu., schijnt voor die taak niet ten volle berekend te zijn ge weest, althans de vergadering ging uiteen zonder gesloten te zijn en zonder dat men wist wat er besloten was. De voorzitter hield vol,' dat .eene door hem voorgestelde motie, om zich tot de^Koningin-Regentes te wenden ten gunste van het verleenen van Zondagsrust aan den stand van winkelbedienden en ambtenaren van Staats- en Regee- ringswijze, aangenomen was, hoewel uit verschillende wijzen van gehouden stemmingen gebleken was, dat deze motie integendeel verworpen was. Men ging zingende en schreeuwende uiteen, doch op straat bleef het vrp rustig. De Hooge Raad heeft den 10 verworpen de voor ziening in cassatie van den voormaligen commissaris van politie te Groningen tegen het arrest van het gerechtshof te Leeuwarden waarbij hij met vernietiging van het vrijsprekend vonnis der rechtbank te Groningen, tot ééne maand gevangenisstraf veroordeeld was wegens het aan nemen van giften van kermisreizigers voor het verschaf fen van plaatsen op de kermis aldaar. Het Nederlandsch Panopticum te Amsterdam keert over 1892 2 pet. dividend uit. De openbare school te Slenaken isals nadeelig voor de gezondheidafgekeurd door het geneeskundig staatstoezicht in Limburg. Benoemd tot hoofd der school te Westerland, ge meente Wlerlngen, de heer H. J. Pool te Oosterland. Volgens het Vaderland'zijn bij^het gevecht aan de Tamiang tegen de Atjehers van de nederlandsche marine gesneuveld 2 korporaals der mariniers en twee mariniers, een luitenant ter zee le kl. D. A, Mensert en 6 minde ren zwaar gewond, 2 luitenants ter zee 2e kl. J. P. B. van Dijk en J. H. Leeman en 9 minderen licht ge wond. Voorts is gesneuveld de eerste luitenant der infanterie C. van der Schroeff, post-commandant van Seroeway. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Beverwijk zal 'den heer Boreel van Hogelanden ver zoeken, nog lid van de Tweede Kamer te blijven tot de eerstvolgende algemeene verkiezing, omdat deze afge vaardigde een beslist voorstander van de nieuwe kieswet is. Professor Eriedrich August Salzer, die den 16 September 1890 te Utrecht professor Goudoever opvolgde en bekend stond als een uitstekend hoogleeraar m de chirurgie, heeft zich te Dresden van het leven beroofd, door zich van de derde verdieping van zijn hotel naar beneden te werpen. Hij was onmiddellijk dood. De arr. rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend met last van instructie tegen J. Rossel, uitgever van het anti-semietische blad Waarheid en Recht te Meersen, beschuldigd van in zijn blad te hebben opge nomen een brief, goteekend A. C. Werdheim van welken brief hij kon weten, dat deze niet afkomstig was van het lid der Eerste Kamer A. C. Wertheim, voorzitter van de nederl. afdeeling der Alliance universelle Israelite, voor wien die brief beleedigend was. Het ophoogen van bouwterrein en het aanleggen van wegbanen in den Binnendijkschen Buitenvelderschen polder is door de Ned. Bouwmaatschappij niet gegund aan den laagsten inschrijver, maar aan den heer 1Zanen te Ammerstol voor f 66940. Bij de herv. gemeente te Langezwaag is beroepen dr. C. J. Niemeijer, predikant te Blokker. De onder-directeur van het orkest van Kesde hoer Heuckenroth benoemd tot directeur der Arn- hemsche orkestvereeniging. Het bouwen van een r. k. armhuis te BeverwijK is opgedragen aan den heer V. Ph. Braun aldaar, V0°_l 'gij kon. besluit van 25 Maart (Staatsblad Nr. 56), opgenomen in de Staatscourant van den 9/10, is gewijzigd dat van 4 September 1892 (Staatsblad Nr. 215) betref fende de vaststelling van buitengewone maatregelen ter afwending van de aziatische cholera en wering harer uitbreiding on gevolgen. Bij het gemeentebestuur van Grave is van de re georing' het bericht ontvangen dat deze besloten is de Hampoort aldaar, indertijd gesticht door den beroemden vestingbouwkundige Menno baron van Coehoorn, op sKijks kosten te doen herstellen. Twee jagers van Oostaiaan oefenden m _het Uost- zijderveld hun heroep nit; bij het kden van zijn geweer mat dubbelen loop, waarvan één juist afgeschoton was kreeg een hunner plotseling de lading van den anderen loop in het aangezicht. De verwonde werd naar het Binnen-Gasthuis te Amsterdam overgebracht. De landbouwers te Velden en omstreken zullen aan den minister van binnenl. zaken verzoeken, terug te bomen op het besluit tot het schorsen van eenige vee markten. Dr. P. H. Eijkman heeft de gemeente Zaandijk ver laten en zich verbonden aan het Kurhaus te Schevenin- gen, na zich op de hoogte gesteld te hebben van do nieuwe geneeswijze voor zenuwlijders van den duitschen pastoor Hot bestuur van den Oosterpolder, gelegen in de IViedorperkoggeheett onlangs besloten tot het stichten van een stoomgemaaltot verbetering van den waterstand in dien polder; het zal een vermogen hobben van ongeveer 30 paardekracht in wateropbrengst en geleverd worden door de ijzergieterij de l rins van Oranje" te 's-Gravenhage. Bij kon. besluit van 7 Maart, opgenomen in de Staatscourant van 9/10 April, is de heer mr. J. H. Bergsmalid van den Raad van Nederl. Indiemet ingang van 5 Juni a.s., op zijn verzoek eervol uit s lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. De minister van financiën heeft eene commissie van drie deskundigen benoemd tot het instellen van een on derzoek naar de economische toestanden te Hooge en Lage Zwaluwe. De gemeenteraad van Purmerend heeft op voor stel van burg. en weth. besloten, aan Ged. Staten op hun verzoek om mededeeling, of bezwaar bestond tegen het te Edam genomen besluit om aldaar op Donderdag eene markt van vee, gevogeltje en eieren op te richten, te kennen te geven, dat de Raad hiertegen geen bezwaar heeft, doch dat het recht van Purmerend, om op Dinsdag, Donder dag en Vrijdag markt te mogen houden, daardoor niet zal worden verkort. De heer P. de Vries heeft bedankt voor hot lid maatschap van den gemeenteraad te Wormerveer, wegens woonplaatsverandering. Het burgerlijk armbestuur te Opsterland heeft aan den gemeenteraad verzocht eene leening te sluiten van 100,000, tegen 3% pet. rente, aflosbaar in 50 jaren, om daarvoor gronden aan te koopen en die door werk- looze arbeiders in cultuur te laten brengen. Tot dek king der rente en verzekering der aflossing zal het arm bestuur zich wenden tot de regeering met eene aanvrage om subsidie. Aan het kerkbestuur der r. k. parochie va,n St. Martini te Arnhem is te kennen gegeven, dat de Koningin- Regentes geene termen heeft gevonden om aan dat kerk bestuur machtiging te verleenen tot aanvaarding van de daaraan door wijlen W. Welsing besproken making van ongeveer f 20000. Scïiagen. Den 9 werd in het lokaal van den heer W. Roggeveen oene vergadering gehouden van do Vereeniging tot bevordering der bouwkunst te Schagen en omstreken. Het aftredend bestuurslid, de heer K. Visser, secretaris, werd als zoodanig herkozen. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat in 1892 was ont vangen f 361,27, uitgegeven f 295,655, alzoo een batig saldo van 65,615 aanwijzende. Na de vergadering werd ieder belangstellende in de gelegenheid gesteld, de ten toonstelling van teekeningen te zien, die in den afgeloo- pen winter door de leerlingen der teekenschool waren vervaardigd. Prijzen werden er dit jaar niet aan de leerlingen uitgereikt. De commissie, die in de vergadering met gesloten deuren van don gemeenteraad te Amsterdam van 1 Februari 11. benoemd was tot onderzoek der voordracht van burgemeester en wethouders van 15 Decomber 1892, waarbij eene overeenkomst aangeboden wasdoor hen met de Imperial Continental Gas Association (gesloten ter minnelijke beëindiging van do bestaande geschillen, heeft verslag uitgebracht. Eenparig is zij tot de volgende slotsom gekomen de juridieke positie der gemeente in het aanhangige geding rechtvaardigt de voorgestelde over eenkomst nietde voorgestelde wijzigingen der concessie zijn voor hot meerendeel voor de gemeente schadelijk en onaannemelijk het is voor de gemeente niet geraden den naastingstermijn tot 1907 te verlengen. Zij stelt mits dien voorde voordracht van burg. en weth. niet aan te nemen. Wade Aledorp. Ondertrouwd: 9 Mrt. Jan Hovenier en Neeltje Stam. 17 Pie ter Ros en Dientje van Wachendorfï van Rijn. Getrouwd: 23 Mrt. Jan Hovenier en Neeltje Stam. 31 Pieter Ros en Dientje van Wachendorfï van Rgn. Geboren: 6 Mrt. Gerardusz. van Jan Jaspers en trijntje vau der Gragt. 23 Aagje, d. van Jan Glas en Neeltje Hartman. Overleden: a ,„Q. 8 Mrt. Pieter Moeijes, wednr. van Rrechtje Sehoorl, 73 j. 14 Marijtje, d. van Coriielis Stoop en Jansje Droog, 21 j- Winkel. Ondertrouwd: 31 Mrt. Arie Geel en Trijntje Dekker. Lambertus Groenewoud en Maartje Bennemeer, wed. J. de Reus. Geboren: 3 Mrt. Jannetje, d. van Jan Koopman en Aaltje llan 6 Jacob, z. v. Jilles Boogaardt en Geertje Leijdekker. 14 Pieter, z. van Aris Smit en Jacoba rimmeiman. 18 v Trijntjed. van Arien Blaauboer en Maartje Hort, Antje, d. van Aris Knecht en Jannetje Buisman. 26 Pieterz. van Pieter Tuinman en 1 ïetertje Gootjes. Jannetje, d. van Pieter Peetoom en Marijtje Visser. Overleden: 18 Mrt. Trijntje With, echtgen. van Rens Schermer, vroe ger wed. van Gerrit do Boer, eerder van Simon Groet en daarvóór van Pieter Vries, 79 j. 21 Jacob Bouwman, echtgen. van Susanna Munnich, vroeger wednr. van Anna Sibilla Brunnei, 84j. Aoordscharwoude. 13 Mrt. Arie, z. van Arie Ootjers Az. en Willemtje Schoon. 22 Catharina Johannad. van Jacob Koeman en Elisabeth Visser. Oudkarspel. Getrouwd: n 19 Mrt. Klaas Kroon en Antje de Wit. Joh. de Groot en Geertje Eecen. Geboren: 12 Mrt. Pieter, z. van P. Rezelman en M. Vloon. 17 Arie, z. van P. Kramer en G. Moeyes. 22 Jacob, z. van J. Mors on T. Koomen. 23 Neeltje, d. van G. Bobeldijk en M. van Wielen. 28 Jan, z. van K. Schuyt en B. Hillegonds. Zuidscliavwoude. Ondertrouwd 3 Mrt. en getrouwd 17 Mrt.. G. Keppel en Zwaantje van der Wal, wed. van Abra ham Klingeler. Ondertrouwd: 30 Mrt. Cornelis Hinke wedr. van Guurtje Baars, en Helena Geertruida van Ommen. Geboren: 8 Mrt. Neeltje, d. van Dirk Swager en Grietje Oudes. 21 Catharina d. van Paulus Bergen en Cornelia Wahlen. 14 17 19 24 26 Mrt. Johannes, z. van Johannes Hendricus Rake en Antje Zentveld. Klaasz. van Jacob Dekker en Aafje Kliffen. 27 Margarethad. van Johannes Bommer en Aafje Dekker. 29 Pieterz. van Cornelis Zut en Dieuwertje Schouten. Overleden: 6 Mrt. Cornelis Rol, 1 j. Barslngerhorn. Ondertrouwd 3 Mrt. en getrouwd 17 Mrt. Simon Wiegman en Antje Visser. Geboren: 6 Mrt. Reijer, z. van Cornolis Spaans en Trijntje Dam. 8 Petronellad. van Jan Bood en Aaltje Fok. Maarten z. van Joh. v. d. Klooster en Grietje Bruin. Meindert, z. van Jan Herman en Trijntje Maste- maker. Neeltje d. van Nan de Jong en Immetje Smit. Trijntjed. van Pieter Zwakman en Dieuwertje Appel. Overleden: 2 Mrt. Pieter Sleutel7 m. 3 Pietertje Vethman82 j., wed. van Pieter de Vries. Simon Liefhebber, 79 j., wedr. van Aaltje Ruig. 8 Gerrit Klare 17 j. 9 Arie Winkel41 j., echtg. van Natje Boonacker. 11 Theeuwis Smit, 51 j., echtgen. van Marijtje Boots. 23 Alida Bruinvis, 50 j., echtgen. van Jan van Nienes. 20 Levenloos aangegeven kind van Jacob de Boer en Antje Haringhuizen. Harlngcarspel. Ond ertrouwd: 31 Mrt. Gerrit Slot en Marijtje Grin, te St. Maarten. Geboren: 9 Mrt. Maartje, d. van Hark Sijbrands en Pietertje Bood. 21 Geertje, d. van Cornelis Kramer en Neeltje Bleeker. 24 Andries, z. v. Andries Wink en Antje Goudsblom. Cornelis z. van Gerrit Jonker en Dieuwertje Kistemaker. 27 Johannes z. van Lomris Levendig en Trijntje Smit. Overleden: 2 Mrt. Theodoras Buter, 10 m. 15 Nicolaas Broersen 13 m. 18 Jantje Blokker, 13 j. 29 Jacob Doekes, 53 j., echtgen. van Antje Roos. 31 Aldert Bijpost, 80 j., echtgen. van Neeltje Kant. Uitgeest. Ge trouwd: 19 Mrt. Klaas Blokker en Elisabeth Luijt. 26 Gerrit Jan Janssen en Bregje Smit. Geboren: T i_ 7 Mrt. Petrusz. van Pieter Waterlander en Lpsbeth Schenk. 13 Betje, d. van David Hofstede en Kaatje van Thijn. 17 Grietje, d. van Jan Bakker en Trijntje Luijt. 20 Alida Maria, d. van Jan Velzeboer en Aaltje Schermer. 21 Adriaan, z. van Dirk Ooms en Maartje Koppenol. 27 Antonius en Alida, z. en d. van Joost Tuinman en Margaretha Jak. 30 Aart, z. van Jan Kieft en Maartje van Lith. Overleden: 2 Mrt. Kaatje Bak, echtgen. van Dirk Korver, 59 j. 4 Arie, z. van Klaas Meijer en Jansje Schermer, 9 m. Jacoba Winkelman, echtgen. van Cornelis Waagmeester, 43 j. 11 Pieter, z. van Gerrit Polle en Maartje Meijne, 9 j. 23 Petrus z. van Pieter Waterlander en Lijsbeth Schenk, 16 dagen. 25 Margaretha, d. van Jan Vonk en Grietje Blank, 2 m. Oterleek, Ondertrouwd: 31 Mrt. Fredrik Schermer, wednr. van Betje Evers, en Dieuwertje Evers. Geboren: 2 Mrt. Cornelis en Maartje, z. en d. van Cornells Slin ger en Elisabeth Schermer. 30 Maartje, d. van Hendrik Heinis en Geertje Kok. Overleden: 26 Mrt. Trijntje Kok, wed. van Simon Wit, 39 j. Zitting van 31 Maart. L P. Phz., C. Z. Kz., S. G. Jz., J. G. Pz., J. V. Ez., allen Egmond aan Zee J. B., Sehoorl konijnen delven, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. P. D. Jz., als boven en poging om wild te bemachtigen door middel van wildstrikken, 2 maal gepleegd, f 3 boete en 2 maal f 5 boete of 2 en 2 maal 3 dagen hecht. C. B. Kz., als boven, 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. J. D. Pz., P. D. Jz., J. S. Rz., Egmond aan zee, po ging om wild te bemachtigen door middel van wildstrik ken, allen f 5 boete of 3 dagen hecht. C. S. Jz., H. G. Az., Egmond aan Zee, konijnen delven en loopen over verboden grond, f 3 en f 1 boete of 2 en 1 dag hecht. M. B., huisvr. van C. K., Oterleek, drankwetovertreding, f 1 boete of 1 dag hecht. K. W. Pz.Egmond aan Zeeloopen over verboden grond, f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. R., Rijp, dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag becjR- T K Uitgeest, als boven bij herhaling, 3 dagen hecht. J. G. Jz., Th. V. Az., A. K. Wz., Egmond aan Zee, strooperij, elk 4 dagen gev. A. R.,huisvr. van J. v. B. Helder wettelijk als ge tuige opgeroepen wederrechtelijk wegblijven f 3 boete °f j2 zage6Q M.C a", Castricum, straatschenderij, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. K.Alkmaarwateren buiten een urinoirt U,oU boete of 1 dag hecht. Stoomdr. v. Herms Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6