Een stoere Noorman. Paardenmarkt ITijf en Negentigste jaargang, 1893. ZONDAG 1(> APRIL. V eemark ten. ALKMAAR, op Woensdag 19 April 1893. ©nbesfelbare Urieven, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. So. 46. Eerste blad. te ALK1AARSCHE COURANT Doze Courant wordt Blnsdag-, Oonderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,08. Telefoonnummer: 3. Prys der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar j Gezien het advies van den heer districts-veearts te Haarlem Brengen ter algemeene kennis dat op de veemarkten in deze gemeente geen hoornvee zal worden toegelaten uit de provinciën Zuidholland on Utrechtsen dat uit de gemeenten in Noord-Holland ten zuiden van het IJ en het Noordzeekanaal en uit die gemeenten in Noord-Hol land, waarin besmettelijke ziekte onder de herkauwers en varkens voorkomt alleen herkauwers en varkens worden toegelatenop vertoon van eene verklaring niet ouder dan tweemaal vier en twintig uren afgege ven door den Burgemeester der betrokken gemeenten dat op den stal, waarvan het aangevoerde vee afkom stig is geene besmottelijke ziekte onder de herkauwers en varkens voorkomt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 15 April 1893. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. verzonden in de 2e helft van Maart 1893 J. GrootAkerslootWed. SlotSt. Maartensbrug. Van Oterleek: Pauw Helder. Briefkaart: J. Veen, Amsterdam. BEIiQIE. De zaak der grondwetsherziening is den 14 een flinke stap nader tot hare oplossing gekomen. In de commissie der 21 leden hebben Féron en Janson, de beide hoofden der uiterste linkerzijdeverklaardhet voorstel Nijssens berustende op het meervoudig stem recht te zullen steunen. Zij zouden voor dit voorstel 40 stemmen der linkerzijde aanbrengen. Ook de regeering en de groote meerderheid der rechterzijde zullen dit voor stel steunen. De werkstakingwelke na de beslissing der Kamer in verschillende gemeenten ontstaan is, breidde zich den 14 niet uit. In verschillende plaatsen, vooral in Brussel, hadden botsingen tusschen de politie en de werkstakers plaats. Op die ongeregeldheden wordt na der teruggekomen. Een roman naar het Engelsch, van Edna Lyall. 59) o- Maar daarvan was zij niet volkomen zeker. Het had haar zoo plotseling overvallen dat zij meende dat zij tijd moest hebben om na te denken voordat zij eene bindende belofte gaf. «Gun mij veertien dagen", zeido zij, «dan zal ik u mijn antwoord geven. Het zou voor ons beiden onbillijk zijn, als ik overhaast sprak waar zooveel ervan afhangt." Roy kon zich niet beklagen over dit uitstelhet was al veeldat hij zijne zaak bij Sigrid kon bepleiten en in hare blauwe oogen zag hij ietsdat hem zeide dat hij niet langer behoefde te vreezen. Intusschen vloog de tijd om zonder dat deze twee er aan dachten, en de vloed kwam op. Zij waren zoo geheel in beslag genomen door hunne eigen zaken dat zij eerst, toon een golf hunne schuilplaats bereikte en het schuim voor hunne voeten achterliet, het gevaar begrepen Met een kreet van schrik sprong Roy op. «Hoe kon ik het vergeten?" riep hij wanhopend. «Wij kunnen niet meer weg!" Sigrid stond naast hem en zag naar Britling Cap. Het was helaas waar, zij waren afgesneden. i Hot is onmogelijk zoover te zwemmen zeide zij, en zich omwendendo zag zij naar den steilenwitten rots boven hen. »En dat is ook onmogelijk", zeide Roy. «Onze eenige hoop isdat eene voorbijvarende boot ons ziet. Wacht, daar valt mij iets in." Haastig opende hij zijn mes en begon in den kalksteen te hakken. Hij zag, dat hun eenige kans was, een stand plaats boven het bereik van het water te hebben en hij werkte met inspanning van al zijn kracht, eerst eene plaats makende voor hunne voeten daarna gaten om met de handen zich vast te houden. Hij sprak niethij was ge heel vervuld met een martelend gevoel van schuldeen bitteren wrevel over zich zelf, omdat zijne liefde hem had blind gemaakt voor het gevaar. FlMkJNKRlJH. Den 11 is de behandeling aange vangen van de zaak der ontploffing in den restaurant Véry. Den 13 zijn Francis en Marie Delange vrijgesproken Bricou werd tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Turpinde uitvinder van het meliniet, indertijd bij het geruchtmakend rechtsgeding veroordeeld, heeft kwijt schelding van straf ontvangen. Hij heeft aangekondigd, dat hij verschillende onthullingen omtrent knoeierijen van het ministerie van oorlog aan het licht zou brengen. Het hof van cassatie heeft verworpen het hooger be roep van de Lesseps tegen het vonnis van het hof van assises, in zake omkooperij van ambtenaren. Het scheidsgerecht in zake het geschil over de robben vangst in de Behring-zee heeft bij voorloopige beslissing den eisch der engelschen voor niet ontvankelijk verklaard, om nieuwe bewijsstukken in het geding te mogen over leggen. MURVKË. Den 8 zijn de dorpen Papoodz en Solai- natz door aardbeving verwoest. De rechter van het kanton Sagadina is onder de puinhoopen bedolven. Den 13 des avonds heeft Koning Alexander, 16 jaren oud, de regenten doen gevangen nemen en hun medegedeeld, dat hij zich meerderjarig verklaarde. De Koning heeft onmid dellijk een ministerie samengesteld met Dokitch als eersten minister. De troepen werden in de kazernes gehouden het leger heeft den koning trouw gezworen. De woningen der regenten en der gewezen ministers werden door de militairen bewaaktde regenten werden gevangen ge houden. Het nieuwe ministerie is als volgt samengesteld Dokitch, leermeester des Konings, minister-president onderwijs Tranassovitch oorlog Stankovitch openbare werken Vichitz, financiën; Consevitch, handel en Miloslavlievitch, binnenl. zaken. Al de ministers zijn radicalen, behalve die van oorlog. De koning heelt een kennisgeving tot het volk gericht. De orde is niet verstoord. Bij een bezoek aan de kazerne op den 14 werd de Koning levendig toegojuicht. ZWËDEN. De beide Kamers verklaarden zich den 12, de eerste met algemeene, tweede met 184 tegen 38 stemmen tegen den eisch van Noorwegen tot splitsing der consulaatskwestie. Tegelijkertijd hebben zij doen uitkomen, dat de Rijksdag in deze zaak ook stem heeft. VËKEËNlliUË STATE*. De Senaat van Nieuw- York te Albany heeft met 24 tegen 6 stemmen een voorstel tot afschaffing van de doodstraf verworpen. Het was ingediend om een jong student in de geneeskunde die veroordeeld was wegens het vergeven zijner vrouw doch zijne onschuld staande hield, te redden. Sigrid had een scherpen steen gevonden en werkte mede met wanhopige volharding. Zij was van nature dapper en zoolang zij iets kon doen klopte haar hart nauwelijks sneller dan gewoonlijk. Het was de tijd van wachten die haar zwaar viel, het vastklemmen aan den rots, waartegen beneden haar de golven sloegen met een gedruisch dat zij nog dien morgen muzikaal had gevonden, maar dat nu onuitstaanbaar was. Indien Roy's arm niet om haar was geslagen geweest en haar stevig had vastgehouden had zij het nooit zoo lang kunnen uithouden zij zou duizelig zijn geworden en in het water zijn nedergestort, Maar zijne kracht scheen bestand te zijn tegen alles en haar vol komen vertrouwen in hem schonk haar eene ongewone kracht en volharding. In hunnen vreeselijken toestand hadden zij geen begrip meer van tijd zij konden niet zoggen, of zij uren of minu ten daar hadden gestaan, toen eindelijk een roepen boven hun hoofd hunne ooren trof. «Houdt moed!" riep een stem. «Een boot komt u te hulp. Houdt u stevig vast." De hoop vernieuwde hun kracht en zij waren inder daad minder te beklagen dan zijdie in vreeselijken angst toesnelden om hen te redden of die de redding aanzagen. Het was Frithiof, die hen het eerst had ontdekt. De overigen van het gezelschap waren nadat zij den vuur toren hadden gezien over de rotsen gewandeld, pratende met een ouden zeemanen toen Lance het verlangen uitte om over de rots te zienwas Frithiof om Cecil gerust te stellen aan den kant gaan liggen en had het kind stevig vastgehoudenterwijl hij naar beneden keek. Plotseling zag hij een weinig links tot zijn schrik de twee gestalten aan de rots geklemd en hij herkende hen dadelijk. Hij trok het kind terug, sprong op en den arm van den ouden zeeman grijpende, die aan den heer Boniface een langdradig verhaal deed, riep hij «Daar zijn twee menschen beneden, afgesneden door den vloed. Hoe kan ik het snelst bij hen komen «Goede God riep de oude man; »er is niets sneller dan een boot van Britling Cap, of touwen, die gij hier laat zakken. »Zeg hun dat er hnlp komt zeide Frithiof. Ik zal naar hen toeroeien." En zonder een wooid verder te spreken, liep hij als de wind naar de post van de kustwacht. Voort ging hij over de groene heuvels langs do witte hoopjes kalksteenen, die den nachtelijken rondgang van den wachter aanduidden, Schagen. Met welwillende medewerking van de heeren J. Winkel (orgel) en A. Kooger (piano), van Alkmaar zal Schagen's mannenkoor «Euterpe" den 23 zijn laatste winterconcert geven. Behalve eenige reeds vroeger uitgevoerde werken zullen «Saul's leerzang" van Gevaert«Drie oud-nederlandsche liedekens'' van D. de Lange «De kabels los" van R. Hol«Mijmering" van R. Hol en «Vlaggelied" van Verhulst ten gehoore worden gebracht. Door burgemeester en wethouders is bepaald dat op de gewone weekmarkten geen vee zal worden toegelaten uit de provinciën Utrecht, Zuidholland en Noordholland beneden het IJ. Van vee uit plaatsen boven het IJ moet de plaats van herkomst aangegeven worden. Aan 27 gemeenten zal van dit besluit kennis worden gegeven. Het bestuur der harddraverijvereeniging «West-Fries land" heeft heloten den 29 Juli, zijnde Zaterdag, twee harddraverijen te doen plaats hebbeneene van paarden van zessen klaar en eene van paarden welke nimmer prijs of premie hebben gewonnen en toebehooren aan leden der vereeniging. Den 20 April 's middags 12 uren, zal in het Noord- hollandsche koffiehuis eene tweede vergadering gehouden worden van leden en belangstellenden van de Vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van vee te Schagen. Door den voorloopig gekozen secre taris den heer J. P. Wagenaar makelaar te Schagen zullen de ontworpen statuten aan de goedkeuring dei- vergadering onderworpen en daarna ter goedkeuring aan H. M. de Koningin opgezonden worden. Tevens zal in die vergadering worden overgegaan tot het verkiezen van een definitief bestuur. Schoort. Naar wij vernemen is de directie der kaasfabriek te Groet overgegaan in handen van den heer A. J. Peeck. De vorige directeurde heer H. Nottel- man blijft evenwel voorloopig nog belast met het toe zicht op de werkzaamheden. ©pmeer. Tot onderwijzeres aan de openbare la gere school is benoemd mej. H. G. Visscher, Oude-Niedorp. Den 12 werd te Amsterdam de gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt gehouden. De exploitatie-rekening leverde een batig slot van f 12186 op, welke gunstige uitkomst aan buitengewone omstandigheden te danken is zooals aan de honden- en de boekhandeltentoonstelling. Na af trek van het nadeelig slot van 1891 en van de interest rekening wordt de bate der exploitatie-rekening tot 8476 terug gebracht. Het bestuur stelde voor, hiervan f 3000 te bestemmen voor reserve voor eventueele brand schade en het saldo op nieuwe rekening over te brengen. De vergadering heeftna eenigen tijd de besprekingen niet in het openbaar te hebben gehouden, de balans ver voorbij den vuurtoren en toen naar beneden, naar den kleinen beschutten inham. Ofschoon een goed looper, was hij het ongewoon geworden hij hijgde zwaar en het was alsof zijn keel brandde en daarbij vervulde een akelige vrees zijn hart. Als hij te laat kwam Te Britling Cap was geen sterveling te zien en hij dorst geen tijd te verliezen om hulp te zoeken. De boot lag op hare gewone plaats. Hij schoof haar in zee, sprong er in, trok zijn jas uit en met de kracht der wanhoop roeide hij naar de plaats, waar Roy eu Sigrid met snel afnemende krachten naar hun redder uitzagen. En in al zijn angst gevoelde Frithiof toch eene vreemde voldoeningeene opgewondenheiddie hem alle spook beelden van het verleden deed vergeteneen bewustzijn van kracht, dat op zich zelf hem sterkte. Gevaar scheen zijn element te zijn, stoutmoedigheid zijn sterkste karak tertrek en terwijl hij iedere spier inspande en de kleine boot deed springen over het waterwas hij meer op zijn gemakdan hij sedert maanden was geweest, omdat hij in het geheel niet meer dacht aan zich zelf, maar alleen aan den nood van hen die hij liefhad. Hoe joeg hem het bloed door de aderen toen hij ein delijk Sigrid in het oog kreegen met welk een beleid stuurde hij zijne boot naar de rotshaar woorden van waarschuwing en bemoediging toeroepend! De twee waren zoo stijf en afgematdat het geene gemakkelijke taak was, hen in de boot te krijgen; maar hij slaagde er in, een blijde juichkfeot boven hen bewees, dat de toeschouwers angstig iedere beweging hadden gade geslagen. «Laat ons snel hen te gemoet gaan", zeide de heer Boniface. En van zwaren angst bevrijd liepen zij naar Gat- ling Cab en kwamen daar juist bij tijds om de drie aan het strand te begroeten. Sigrid ofschoon bleek en ver moeid scheen geene nadeelige gevolgen van haar avon tuur te ondervinden en een blos van bljjdschap bedekte haar gelaat, toen de heer Boniface naar Frithiof ging, hem de hand drukte eu hem dankte voor hetgeen hij had gedaan, Cecil sprak nauwelijks een woordzij vertrouwde hare kracht nietmaar haar hart klopte snellertoen zij Frithiof aanzag en op zijn gelaat de opgewekte uit drukking bespeurdedie hem weder de Frithiof deed zijndien zij in Bergen bad gekend. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1