.hen stoere Noorman. No. 47. Vijf en fiegentigste jaargang. 1893. WOENSDAG 19 APRIL. Buitenland. FEUILLETON. ALktlAAKSGHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©; franco door het gehoele rijk j 1, De 3 nummers f O,©6. Prys der gewone Advertentlën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BEIitSlB. Den 12 staakten de metaalwerkers-, boek en steendrukkers-vereenigingen en de bond van houtwer kers te Brussel het werk, waardoor in de voorsteden verscheidene werkplaatsen stil stonden. Aan de patroon- fabriek te Cureghem staakten 1500 werklieden den arbeid Den 13 des avonds te half tien trok te Brussel een stoet van omstreeks 5000 personen door de straten der benedenstad, in verscheidene koffiehuizen en winkels de glazen inslaande. Op het Marktplein ontstond eene hevige botsing met de politie die met de sabel een charge maakte waarbij verscheidene personen gewond werden De bereden burgerwacht, inmiddels aangerukt, dreef het volk uiteen. Toen een revolverschot uit de menigte werd gelostwerden scherpe patronen aan de burgerwacht uit gedeeld. Bij het trekken door de straten werd de Car magnole gezongen en geschreeuwd Weg met den bord papieren KoningDe drie voornaamste socialistische leiderg Volders van der Velde en Mues werden te 10 uren in hechtenis genomen doch na verhoor te middernacht vrijgelaten. Te half een was de stad rustig. Uit latere berichten blijktdat de rustverstoorders gebruik gemaakt hadden van het oogenblik, toen het grootste gedeelte van de politie en schutterij de ministeriën en het paleis be waakte. Den 14 tegen 9 uren des avonds hadden de burger wacht en de gendarmes allo moeite om de orde in den omtrek van het Volkshuis te handhaven. Na versterking te hebben ontvangen werd de menigte met geweer en sabel uiteengedreven toen zij voortging met uitjouwen. Een onbeschrijfelijk tooneel van wanorde ontstond. Over eene lengte van 10 el stroomde bloed op het trottoir. Een nabij gelegen koffiehuis, waaruit luciferspotton tegen de handhavers der orde waren geworpen werd met ge weld ontruimd, waarbij de meeste personen verwondingen tengevolge van sabelhouwen bekwamen. Negen personen werden zwaar gekwetst in eene apotheek gebracht en vervolgens naar het gasthuis vervoerd. Het getal go- wonden werd op 60 geschat; 50 werden gevangen genomen. Den 15 werd in het Volkshuis door het parket eene huiszoeking gedaan de kepi's en sabels die den vorigea dag aan do politie-agenten ontnomen waren, werden niet gevonden. De troepen werden in de kazernes gehouden en stonden gereed om op het eerste toeken op te rukken. In eene in de voorstad St. Gilles gehouden vergadering van socialistenkeurde de advocaat Picard de begane buitensporigheden ten sterkste af, doch spoorde niettemin aan met de beweging vol te houden. De burgemeester van Brussel Buis werd door hem heftig aangevallen. Er werd beslotende werkstaking en het straatrumoer voort te zetten. Den 16 kwamen eenige deelnemers aan de betoogingen den burgemeester Buis tegen in de Avenue Louise, die daar met het kamerlid Groux wandelde. Een hunner gaf den heer Buis met een knuppel een slag achter op het hoofd, waardoor hij in zwijm viel. Dadelijk schoten gendarmes toe, waarop door de betoogers met revolvers geschoten Een roman naar het Engelsch, van Edna L y a 1 1. 60) o- VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een raadsel. De heer Boniface stond er op dat zij allen tot den volgenden dag zouden blijven, toen zij het genot smaakten van s avonds naar Londen terug te rijden beladen met bloemen die^ het hart verheugden van menigen buur in de modelwoningen. Eeist Woensdag na Pinkster was Frithiof weder op zijne oude plaats achter de toonbank en het duurde nog eenige dagen, voordat allen weder geregeld aan hel werk warenwant ofschoon de uitspanning hun goed had gedaan was het niet gemakkelijk het gewone leven te hervatten. Maar des Maandags ging alles weder ge regeld als een klok en zelfs de heer Horner die altijd bereid was aanmerkingen te maken vond niets te be rispen. Toevallig was de heer Horner dien dag meer dan gewoonlijk in den winkel, want Roy had onverwacht voor de zaak naar Parijs moeten gaan en tot zijn groot genoegen kwam, terwijl de heer Boniface was gaan eten, Sardoni iets over een muziekstuk vragen. Hij vond niets aangenamer dan met een beroemd zanger te praten; hij scheen daarin een soort weerkaatste glorie te vinden en Frithiof kon nauwelijks een glimlach onderdrukken, toen zij na afloop van het gesprek door den winkel gingen zoo grappig was de overdreven beleefdheid van den kleinen man voor den slanken vroolijken zanger en zoo groot het onderscheid van den onderdanigen toon tegen zijn bezoeker en het korte bevel: «laat mijnheer Sardoni uitFalck werd. Een inspecteur van politie kreeg daarbij een kogel in den rug. De gendarmes maakten een charge op de betoogers en namen twee belhamels in hechtenis. De heer Buis werd erg bloedende naar zijne woning in de nabij heid gebracht. Hij zal eenige dagen rust moeten houden. De kogelwaardoor de inspecteur van politie getroffen werd, is spoedig verwijderd. Deze aanslag deed in ge noemde wijk groote ontsteltenis ontstaan. Bijna overal werden de huizen gesloten. De geneeskundigen verklaarden de wonde des burgemeesters niet zoo gevaarlijk, als aan vankelijk gedacht werd. De koning liet dadelijk naar zijnen toestand vragen. De proclamatie van den burge meester, waarbij de burgers uitgenoodigd werden thuis te blijven schijnt over het algemeen een zeer slechten indruk te hebben gemaakt. Een blad noemt het schande lijk, dergelijke bedreigingen tot het volk te durven richten. Des namiddags te half vijf kwamen 3000 werkstakers bijeen op de uitgestrekte vlakte ten Bosch. De socialis tische redenaars, die daar het woord voerden, keurden het voorstel Nyssens betreffende het stemrecht af, omdat dit 600.000 stemmen zou geven aan de werklieden en drie maal zooveel aan de belastingbetalenden de eigenaars van onroerend goed en de bezitters van een diploma van bekwaamheid. De gemeenteraad van Brussel heeft den 17 na eene heftige beraadslaging, gewekt door eene interpellatie van een socialistisch lid, met 17 tegen 9 stemmen besloten tot het richten van eene betuiging van deelneming tot burgemeester Buis en een gelukwensch aan de politie, de gendarmerie en de schutterij. De minister-president Beernaert verklaarde den 17 uit naam der regeeing, zich te vereenigen met het herzienings- voorstel Nyssens met meervoudig stemrecht. Hij beschouw de dit stelsel als het eenige, dat het land tot rust kan brengen. Den 13 wierpen 3000 werkstakers barricaden op in de Rue Monsville te Quaregnon, om het rondgaan der gen darmes te belemmeren. Een gendarme, die bij het maken van charges van het paard viel, werd door het gepeupel afschuwelijk mishandeld. De winkel van een slager, die touw gegeven had om de in hechtenis genomen personen te binden, werd geplunderd. Den 14 des middags had te Wasmuel eene hevige vecht partij plaats. Meer dan duizend werkstakers vielen eene plateelbakkerij aan en trachtten haar in brand te steken. Zeven-en-twintig personen werden in hechtenis genomen. Te La-Louvière begingen werkstakers dien dag verschil lende ongeregeldheden. Den 15 sloegen de werkstakers te Gent in den constructiewinkel alles kort en klein. In een socialistisch aanplakbiljet aldaar werd gezegd, dat men voortaan de huur niet meer zou betalen. De bur gemeester verklaarde niet meer voor de handhaving der rust te kunnen instaan en riep daarom de hulp der troepen in, die in grooten getale aankwamen. De gendarmes beschermden de fabrieken, waar nog gewerkt werd en het Rijksarsenaal werd, uit vrees voor een aanslag, dag en nacht bewaakt. Te Jolimont zijn den 14 door de soldaten eene vrouw en drie werkstakers gedood. Frithiof opende snel de deurmaar de tenoraan wiens ondeugende oogen weinig ontging, zag duidelijk, dat de Noormau met zijn. kalme manieren en edele houding den beer Horner hield voor een man, die beneden zijne verachting stond. «O, a propos, mijnheer Horner," zeide hij plotseling terugkeerende toen hij den winkel had verlaten. «Ik ver gat nog u te vragen, of gij mij een dienst kunt doen, en een bankbiljet van vijf pond wisselen. Ik heb het dezen morgen al twee malen beproefd, maar klein geld schijnt schaars te zijn." «Met het grootste genoegen", zeide de heer Horner onderdanig. En zich voorbij Frithiof dringende legde hij zelf het bankbiljet in de lade en nam er vijf goudstukken uit die hij met eene buiging aan Sardoni overhandigde. Met een vriendelijk «goeden dag" ging de zanger heen eu de heer Horner, met groote voldoening zijne handen wrijvende, begaf zich naar de kamer van den heer Boniface. De namiddag ging voorbij, zooals honderde namiddagen waren voorbijgegaan de klanten volgden elkander op als gewoonlijkhet was altijd hetzelfde eentonige werk niets merkwaardigs viel voor en niemand had een voor gevoel van naderend onheil. Zoo prozaïsch mogelijk ging Frithiof een paar minuten de straat op, hetgeen hij thee drinken noemde. Hij was opgeruimd, hij dacht aan de dagen die zij aan zee hadden doorgebrachten hij ge noot er nog van in het warme stoffige Londen waar Juni volstrekt niet bekoorlijk was. Toch deed het hem goed, even in de open lucht te zijn, een paar oogenblikken vrij te hebben en zich te kunnen bewegen. Hij liep vlug voort en hij genoot werkelijk van den korten vrijen tijd, want het zou lang duren voordat hij weder even onbe zorgd van iets genot zou kunnen hebben. Maar niets waarschuwde hemzorgeloos stiet hij de dubbele winkel deur open en ging naar binnenverbaasd maar zonder veel er zich om te bekommeren, zag hij een kleine groep achter de toonbank staan. Do heer Horner had weder iets aan ,e merkenmaar dat was iets zeer gewoons. Een magerernstig man stond aandachtig te luisteren en de heer Boniface met^ een uitdrukking van verslagenheid luisterde ook. Opziende bemerkte hij Frithiof en met, Te Bergen en in de Borinage nam de beweging den 15 het karakter van een oproer aan. Bijna alle gemeente besturen vroegen den steun der troepen. Het parket be sloot, de voornaamste socialistische leiders gevangen te nemen. Te Fraveries werd des morgens de werkstaking in eene bijeenkomst van 3000 vrouwen met geestdrift toegejuicht. Te Antwerpen trok des avonds een stoet van ongeveer 1000 personen zingende en fluitende door de stad. In do meeste huizen en winkels waren de luiken, uit vrees voor de glazen gesloten. Te Leuven werden verscheidene socialisten in hechtenis genomen waaronder een hollander, Nelemans beschuldigd van de werklieden in hun werk belemmerd te hebben. Te Luik kon de politie een optocht dien de socialisten wilden vormen gemakkelijk verhinderen. Eene groote betooging op den 16 was verboden. Te Verviers was de werkstaking al gemeen er vielen echter geene ongeregeldheden voor. Te Gent staakten 25000 werklieden het werk en besloten de werklieden niet langer huur te betalen dat bij bil jetten aangekondigd werd. Den 17 slaakten 1000 arbei ders te Antwerpen het werk. Zij wierpen eene loopbrug in het water. De berichten omtrent het op den 17 voorgevallene zijn van ernstigen aard. De werkstakers uit de Borinage, ten getale van 6000, wilden met geweld de stad Bergen binnendringen en deden eene hagelbui van steenen op de schutters nêerkomen. Dezen geheel overvleugel d schoten uit zelfverdediging op de werkstakers, die zes dooden en voertien gekwetsten, waarvan 2 doodelijk, be kwamen. Er heerschte een onbeschrijflijke verwarring. De gouverneur van Bergen wierp zich te midden der- strijdenden om te trachten een einde aan den strijd te maken, doch te vergeefs. Allo winkels werden gesloten. Te Brussel werd met 479 tegen 396 stemmen door de typografen besloten, den 18 het werk te staken. De ver- eeniging der jonge typografen nam gelijk besluit. Met het oog op den toestand heeft de minister van oorlog de laatste lichtingen der militie onder de wapenen ge roepen. De socialistische advocaat van der Velde vor- oordeelde in eene bijeenkomst, te Ixelles in de open lucht gehouden, door 4000 personen bijgewoond, in heftige termen, de schutters, die te Bergen op de werkstakers schoten en verklaarde uit naam der werkliedenpartij, dat als de Kamer den 18 geen algemeen stemrecht toe staat, men niet langer den werklieden zou aanraden zich kalm te houden. In een hoofdartikel van Le Peuple, door Volders geteekendwordt hetzelfde gezegd. De kellners zjjn ook voornemens het werk te staken. De schutterij is tegen den 18 des morgens in alle voorsteden opgeroepen. Te Antwerpen werden tal van personen gewonddoordat de politie-agenten van hunne sabels en revolvers gebruik maakten en de werkstakers met revol verschoten en een hagelbui van steenen antwoordde. De petroleumtanks werden streng bewaakt. Te Kort- wijk is bij eene botsing tusschen werkstakers en politie eene vrouw doodelijk gewond door een sabelhouw. Te Grammont wierpen de werkstakers tegen de gen- darmes met steenen flesschen en lucifers-potten een uitroep van verlichting kwam hij naar hem toe. Hier is de heer Falck!" zeide hij, «die zeker alles zal kunnen ophelderen. Een biljet van vijf pond is uit uwe lade verdwenen. Frithiof, weet gij er iets van?" «Hot was in de lade, toen ik haar hot laatst heb ge opend en dat was een paar minuten voordat ik ben uitgegaan." »Dat kan wol waar wezen", zeide de heer Horner. »De vraag is, of het er nog in was, toen ik haar sloot." De toon nog meer dan de woordenbracht Frithiof 's bloed aan het koken. «Mijnheer", riep hjj woedend, «durft gij zeggen Maar de heer Boniface legde zijn hand op zijn arm en viel hem in de rede. «Frithiof," zeide hij, «gij weet, dat ik u evenmin ver- denk als mijn eigen zoon. Maar dit bankbiljet is verdwenen op eene onbegrijpelijke wijze terwijl gij en Darnell alleen in den winkel waart, en wij moeten trachten te weten te komen waar het is gebleven. Ik reken er op dat gij mij in deze onaangename zaak zult helpen door u be daard aan de gewone formaliteit te onderwerpen." Toen wendde hij zich tot den rechercheur, dien de heer Homer dadelijk had laten halen en stelde voor, dat allen naar zijne kamer zouden gaan. De heer Horner sloot met een vertoon van voldoening de deur. Altijd had hij een hekel gehad aan den Noorweger en hij was blijde, dat er nu een grond bleek te zijn. De heer Boniface die er diep ter neer geslagen uitzag, zat in zijn leuningstoel het resultaat van zijn onderzoek af te wachten en de twee mannen, op wie de verdenking rustte, stonden voor den rechercheur, die met zijn geoefend oog dan den een, dan den ander aanzag en den onschuldige de vernedering gevisiteerd te worden wilde besparen. Darnell was iemand met een knap uiterlijk met een korten donkeren baard en zwaren knevelhij zag iets bleeker dan gewoonlijk, maar was volkomen kalm. Naast hem stond de lange Noorweger; zijn blanke huid deed de brandende kleur, die hem in het gelaat was gestegen dui delijk uitkomen. De woorden van den heer Horner deden zijn geheele lichaam trillen en hij zou niets liever hebben gedaan dan den man aanvliegen, want do verdenking, bard voor iedereen, was dubbel hard voor hem. Dat een'

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1