Binnenland. in alle havens van het Vereeiygd Koninkrijk het werk te staken. Naar aanleiding van dat beslnit zon den 17 daarmede aangevangen worden. Door eene ontploffing in de Great Western-mijn te Ponty-pridd in Wales zijn ten minste 66 werklieden omgekomen. Volgens de geneesheeren waren allen gestikt. Een kamenier te Londendie door haren minnaar bedrogen werdheeft van den rechter eene schadever goeding van 18000 gekregen wegens het valsche zijner trouwbelofte. Het bleek dat hij reeds gehnwd was. Den 17 had in het Parlementsgebouw te Londen eene conferentie plaats tnsschen Mnndella, president van den Board of TradeJohn Burns, den reeder Wilson en eenige afgevaardigden, waarbij eene overeenkomst ge troffen werd, om aan de werkstaking te Huil een einde te maken. Deze overeenkomst werd ter goedkeuring voorgelegd aan do vergadering van afgevaardigden der werkmansbonden, welke des avonds te Londen gehouden werd. Deze vergadering besloot, de overeenkomst te onderwerpen aan het oordeel der werkstakers en reeders te Huil en de algemeene werkstaking uit te stellen. Hoogerlmfs. Lord Ripon zeide den 18, dat de regeering allo redon had om te gelooven dat Kruger werkelijk tot president der Zuidafrikaansche Republiek is benoemd. De regeering vernam, dat het onderzoek daaromtrent is afgeloopen en zijne verkiezing bevestigd is. De heer Henry Loch is naar de Transvaal vertrokken; hem is opgedra gen van Kruger mededeelingen te ontvangen aangaande de overeenkomst van 1890. Eagerhuis. Minister Asquith heeft den 14 gezegd, dat de overheid te Huil zich niet verantwoordelijk achtte voor de orde, zoo de troepen teruggetrokken werden. De troepen zonden dan ook blijven, zoolaug hunne diensten noodig waren. Gladstone verklaarde, dat zoo naar het algemeen gevoelen in het Huis de beraadslaging over de tweede lezing der Home Rule wet haar einde naderde hij den 18 de schorsing zou voorstellen van de bepaling, om te middernacht te eiudigen. De heer Balfour kwam daartegen op, daar vele afgevaardigden nog wildeu spre ken. Gladstone antwoordde, dat, hij geen invloed wilde uitoefenen, maar dat, zoo alle leden wilden spreken, zij in September en October daarvoor zouden boeten. >f* Den 17 deelde de heer Edward Grey, onder-minister voor buitenl. zaken, "mede, dat het in 1860 gesloten ver drag mot Nicaragua, (waarbij aan Engeland de behande ling op|den voet der meest begunstigde natie is toegestaan, voor zoover betreft de scheepvaart, door onverschillig welk kanaal van den Atlantischen naar den Stillen Oceaan over het gebied van Nicaragua), in 1898 afloopt. Voorts deelde hij mede, dat de sultan algemeene am nestie had verleend aan de armeniërs in verschillende provinciën van Klein-Azie; deze waren beschuldigd van medeplichtigheid aan het aanplakken van oproerige plak katen. De amnestie is verleend aan 500 personen 50 anderon zullen daarentegen voor den rechter gebracht worden. De verhouding tnsschen Engeland on Marokko is niet zeer voldoende; er worden op het oogenblib in hot geheel geen onderhandelingen gevoerd met de regeering van Marokko. Het wetsontwerp tot het iustellen van radenwier taak het zal zijn als bemiddelaars en scheidsrechters op te treden bij geschillen tussehen patroons en werklieden, welk wetsontwerp is voorgesteld door Mundelladen president van den Board of Trade, is bij eerste lezing aangenomen. De minister van oorlog, Campbell Bannerman, verklaar de den 18, dat er zich thans 5637 man engelsche troepen in Egypte bevinden. Het bericht van nieuwe ongeregeldheden in Kachin was bevestigd, maar de mededeelingen der dagbladen schenen overdreven te zijn. Een aanval op Nkrang, op 10 dezer, was zonder verlies afgeslagen. Wegens een geruchtdat eene bende gewapende chineozen in de nabijheid van Sima was verschenenis eene militaire colonne op 13 dezer van Bramo afgezonden. De onderhandelingen ten opzichte van Kachin worden met China voortgezet. Mundella, president van den Board of Trade, deelde mede, dat een telegram uit Hull was ontvangen, waarin goede hoop werd gegeven op eene minnelijke schikking van de mooielijkheden met de dokwerkers. Gladstone zeide, dat het, verkieslijk zou zijn, indien de beraadslaging over hot Home rule-ontworp den 20 werd gesloten, maar hij wilde dienaangaande niet met. de op positie in botsing bomen. Arnold Morley verdedigde het ontwerp. De aanbieding daarvan was geschied, omdat de staatkunde van het vorige gouvernement schipbreuk heeft geleden. Bij de laatste algemeene verkiezingen hoeft de oppositie geene argumenten tegen hot ontwerp te berde gebracht; zij heeft alleen voorspellingen gedaan en deze hebben geene waarde hoegenaamd. Den 21 des avonds zal over de Home Rule niet ge stemd worden. Balfour zal de laatste spreker der op positie zijn. BEIjGIE. Den 16 des avonds is de wethouder de Mot te Brussel, op gelijke wijze als de burgemeester aan gevallen door iemand, die hem voor moordenaar schold, maar hij weerde den slag af. Den 18 zijn twee personen die bij het schieten te Bergen den 17 gewond werden, gestorven, zoodat het geheele aantal dooden 7 bedraagt een der dooden was iomand die dood bedaard zat te visschen. In de Borinage was men door dit schieten zeer opgewonden. De advocaat Edmond Picard te Brussel, die de opruiende rede tegen burgemeester Buis uitsprak, werd gevangen genomen. Het park te Saint-Gilles, voorstad van Brussel, was den 18 door het leger bezet om te beletten, dat daar de verboden bijeenkomst zou worden gehouden. Om dezelfde reden werd de vlakte bij Koekelberg door de troepen bezet. Buitengowone maatregelen werden genomen om de telefonische en telegrafische gemeenschap te beschermen tegen pogingen om ze af te breken. Do werkliedenpartij had plakkaten doen aanplakken, waarin zij opkwam tegen de door den burgemeester genomen maatregelen tot hand having der orde; de socialisten stelden den burgemeester verantwoordelijk voor de opstootjes, die een gevolg zijn van het verbod om betoogingen of openbare vergaderingen te houden. Het gerucht, dat een brand in de katoendepots te Ant werpen aangestoken zou zijn, is niet bevestigd. Tnsschen de politie en de werkstakers hadden voordurend botsingen plaats. De werkstakers deden o. a. een aanval op de deensche stoomboot Hansen, waar het personeel bleef wei geren het werk te staken, omdat de boot moest vertrek ken. Toen een hunner aan boord sprong en den kapitein te spreken vroeg, weigerde deze, doch heesch de deensche vlag, ten teeken dat hij baas op zijn schip was. Toen men hem weder lastig viel, liet de kapitein de aanvallers met kokend water bespuiten. Deze antwoordden met eene hagel bui van straatsteenen, waardoor verscheidene matrozen gekwetst werden. De kapitein gelastte daarop de beman ning vuur te geven een dertigtal schoten weerklonken en drie socialisten werden gekwetst. De politie nam eenige personen in hechtenis, doch moest ze weder los laten, toen het volk daartoe eene poging deed. Bij do stoomboot Bertha, waarop de werkstakers mede een* aanval deden, werd een gevecht geleverd, waarbij vijftien personen gewond werden. Den 19 werd zoowel te Antwerpen als in andere ge meenten het werk weder horvat. Hamer. Alle afgevaardigden wareu den 18 tegenwoor dig. De minister-president Beernaert bracht bij de opening der zitting een woord van hulde aan de politiede schutterij en de gendarmes. Hij zeidehen te betreuren, die slachtoffers van hunnon plicht waren geworden, doch hij betreurde nog veel meer de ongelukkigen die zich zoo hebben laten opwindendat zij de rust verstoorden. Daarna stelde hij voor om onmiddellijk de beraadslaging over de grondwetsherziening voort te zetten. De radicale afgevaardigde Fóron ondersteunde dit voorstel, maar drong er op aan geen uur verloren te laten gaan en dadelijk over de voorstellen te beraadslagen om de bestaande spanning te doen ophouden. Op voorstel van den heer de Mot werd de zitting geschorsttotdat de rapporten goreed zouden zijn. Nadat de antwerpsche afgevaardigde van Put zijn voorstel om aan alle burgers van 40 jaren het stemrecht te verleenen en aan hen die ouder waren dan 25 jaren mits een diploma kunnende overleggen dat zij voldoende lager onderwijs genoten hadden of on roerend goed bezaten mot eene opbreDgst van 70 francs, ingetrokken had bleef alleen over het voorstel Nyssens, het kiesrecht toekennende aan alle burgers ouder dan 25 jaren terwijl zij, die een diploma hooger of middel baar onderwijs of een ambt of beroep bekleeden, waarvoor gelijke kundigheden worden vereischt, bezitten of eige naars eener bezitting ter waarde van 2000 francs zijn 2 stemmen mogen uitbrengen. Huisvaders, die den leeftijd van 35 jaren bereikt hebben, gehuwd of weduwnaar met wettige kinderen zijn en 5 francs in de personeels belasting betalenmogen nog eene stem uitbrengen. Dit voorstel werd door do commissie aangenomen en aanbevolen. Nadat een amendement van den heer Graux, liberaal, om een tweede stem toe te kennen aan hen die bewijzen van ontwikkeling kunnen overleggenverworpen was met 86 tegen 47 stemmou werd het voorstel Nijssens aangenomen met 119 tegen 14 stemmen, terwijl elf leden buiten stemming bleven. Bij het vernemen van dezen uitslag klonken van alle banken toejuichingen. Deze uitslag heeft te Brussel een heilzamen invloed uit geoefend. Wel bleef het gedurende den geheelen avond op straat woeligdoch ernstige ongeregeldheden vielen niet voor. De leiders der werkliedenpartij vaardigden des avonds oen manifest uitwaarin den werklieden ver zocht werd, een einde aan de werkstaking te maken. FBAXKB1JK. Te Montlmjon zijn in den nacht van 14 op den 15 twee en twintig met riet gedekte woningen afgebrand waarbij bijna al het veo omge komen is. Voor de verkiezing van raadsleden te Parijs was door gematigden als eisch op het program gesteld, herstel van de geestelijke zusters in de hospitalen. Daarvoor werden 73052 stemmen uitgebracht. IE H EA" IjA N I>Op Zante is eene geheele stad door aardbeving verwoest. Twintig personen werden ge dood en velen gewond. OOSTEARIJH-HOACrARIJE. Den 16 worden te Weenen door do democraten openbare bijeenkomsten gehouden, waarin besloten werd, de sociaal-democraten in Belgie geluk te wenschen met de geestkracht, waar mede zij voor hunno reehten opkomen. ITALIË. De gemeenteraad van Rome heeft den componist Verdi het eere-burgerschap der stad verleend. BUJMEAIE. De Kamer van afgevaardigden hield zich den 17 bezig met het ontwerp betreffende de ge meentelijke belastingen, bij welke gelegenheid verschillende kleinhandelaren een verzoekschrift hadden ingediend. Bij het uiteengaan der vergadering werd naar bet rijtuig waarin zich de minister voor de domeinen bevond, door de menigte met steenen geworpen. De gendarmerie joeg de menigte uiteen, doch velen klommen op de daken der woningen en wierpen van daar met de dakpannen naar de gendarmes. Dit opstootje werd echter als van weinig beteekenis beschouwd. De ontevredenheid was ontstaan door de ophitsendo taal van eenige afgevaardigden. De rust is nu hersteld. SER VEE. Dit de latere berichten is gebleken, dat de jonge Koning de regenten en de ministers aan een officiëelen maaltijd gevraagd had. Na het toedienen van eenige gerechten stond hij op, zeide hun dank voor de bewezen diensten en verklaardedat hij voortaan zelf zou regeeren. Hij verzocht hun daarom hun ontslag te vragen. Ristitcb, regent, antwoordde, aan dit verzoek niet te kunnen voldoen, daar het in strijd met de grond wet was. De Koning verliet daarop de zaal, waarna een adjudant tot driemaal toe de regenten en miuisters op- cischte om ontslag te vragen. Daar zij bleven weigeren daaraan gevolg te geven werden zij verzocht het oude Paleiswaar zij gegeten hadden, te verlaten en naar het nieuwe te gaan. Daar bleven zij den geheelen nacht tot den morgen toen zij in hofrijtuigen naar hunne woningen werden gebracht. De verkiezingen voor de Kamers zijn bepaald op den 8 Mei. De afgezette regent Ristitch heeft verklaard, dat hij de daad van den Koning als het begin van een tijdperk van anarchie beschouwt. ZWEDESi. De houtzagerij Liusna Vozna aan de Liusna-elf bij Soederhamm, is den 18 met alle schuiten en den geheelen voorraad planken door brand vernield. De schade wordt op 2 millioen kronen geschat. VEREEAIGDE STATEN. Een monsterkaas van 22000 engelsche ponden is per specialen trein van Perth in den staat Nieuw-York naar Chicago verzonden, waar zij op de tentoonstelling zal prijken. Tweede Hamer. Den 19 werden de algemeene beraadslagingen voortge zet omtrent het wetsontwerp op het faillissement en de surséance van betaling. Daarin werd deelgenomen door den minister van justitie en de heeren de Kanter, van Karnebeek, van der Kaay, van Houten, Levy, Harte en Hintzen. Na sluiting der algemeene beraadslaging, werd het door den heer Levy ingediende, vroeger medegedeelde amendement in behandeling genomen. De heer Rink stelde voor, om het amendement van den heer Levy niet als amendement te beschouwen. In stemming gebracht, werd dit voorstel verworpen met 40 tegen 20 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat hij zou voorstellen het amendement van den heer Levy in de afdeelingen te doen onderzoeken. Aan de Kamer werd medegedeeld, dat met machtiging van de Koningin-weduwe Regentesdoor den directeur van het Huis-Archief en do bibliotheek van de Koningin, is ingezonden een exemplaar eener graphische voorstel ling van de afstamming van H. M. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, uit de Walrumsche en de Ottonische linie van het Huis van Nassau. Faillissement. De commissie van voorbereiding van het wetsontwerp op het faillissement en de surséance van betaling heeft verschillende amendementen voorgesteld. Een daarvan strekt om aan elk scbuldeischer, met uit zondering van hem die de faillietverklaring heeft verzocht, en elk belanghebbende een recht van verzet te verleenen tegen de faillietverklaring, gedurende acht dagen na den dag der uitspraak, met recht van hooger beroep bij af wijzing van het verzet door de rechtbank. Een tweede om den gefailleerde, die goederen bezit in het buitenland, of inschulden op in het buitenland geves tigde personen, te verplichten, indien de curator zulks noodig achtdezen bij authentieke akte over te dragen de uitoefening van alle zijne rechten op voormelde goe deren of tegen voormelde personen. Een derde heeft de bedoeling eene nieuwe elfde afdeeling van zeven artikelen in te lasschen, tot behoud van het stelsel van rehabilitatie. Bij eon vierde wordt bepaald dat de surséance eindigt met den dood van den schuldenaar. Scheepvaartregeling Afjeli. De regeering heeft eene suppletoire begrooting voor Nederl.-Indië ingediend, ten bedrage van 599,720, strek kende tot bestrijding van de uitgaven betrekkelijk deze scheepvaartregeling. Yoor de uitbreiding der bestuurs middelen, daarmede in verband, zal jaarlijks noodig zijn f 168,778; voor het loopende jaar wordt aanvankelijk f 100,000 uitgetrokken. Voorts 7200 ineens voor de aanschaffing van zes havensloepen en f 475,000 voor de oprichting der reeds onder handen genomen versterkin gen en gebouwen te Telok Semawé, te Poeloe Raja en t.o Melaboeh. Wijders zal noodig zijn 570,000 (eerst la ter aan te vragenna ontvangst van gedetailleerde op gaven) voor de bouwwerken te Poeloe Weh en te Sama- langan of te Pas angan. De uitbreiding van personeel betreft het bureau van den Gouverneur, de afdeeling Groot-Atjeh, en de weder in twee afdeelingen te splitsen onderhoorighedennl. de afd. Noord- en Oostkust en de afd. Westkust. In Groot- Atjeh wordtbehalve de daar beseheiden adsistent-resident, nog een resident (met aan hom toe te voegen inlandschen tolk, tevens zendeling, en oppasser) noodig geoordeeld. Op Poeloe-Weh zal een controleur worden geplaatst. Aan het hoofd van elke dor beide afdeelingen der onderhoo righeden zal een ads.-resident geplaatst zijn. Op elke der voor den handel open te stellen plaatsen zal, behalve de besturende ambtenaar, nog een controleur of een adspirant- controlenr geplaatst worden, maar te Samalangan of Passangau kan met één ambtenaar worden volstaan. Be halve voor den resident, wiens bezoldiging afzonderlijk geregeld wordt, is voor de verschillende ambtenaren een maandelijk3che toelage van 100 uitgetrokken. Den 15 is een achtjarige jongen te Heemstede te water geraakt en verdronken. Den 17 is in het hoofdkiesdistrict Harlingen tot lid der Tweede Kamer, in plaats van wijlen den heer Op- pedijk, gekozen de heer mr. Th Heemskerk met 1366 stemmen: de heer A. Boumancandidaat der liberalen, verkreeg 1310 stemmen. Van de 2730 ingeleverde brief jes waren 40 oningevuld en 14 van onwaarde verklaard. De gemeenteraad van Schiedam heeft den 18 met 15 tegen 6 stemmen verworpen het voorstel van drie ledenom het gymnasium aldaar op te heffen. Den 18 zijn te Amsterdam 5 van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagd, namelijk de dames A. H. C. Lampen, P. G. Schouw, F. A. Stam, J. M. L. Lansing en E. Greater, allen van Amsterdam. Den 19 zijn te Haskerhorve (Friesland) twee boe renplaatsen afgebrand. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 19 overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. aan het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw op zijn verzoek een vrij terrein beschikbaar gesteld voor eene in 1893 te honden landbouwtentoonstelling, en af wijzend beschikt op het verzoek om eene subsidie van 2000 to verleenen. Een voorstel, om dat bedrag wel te verleenen, werd verworpen met 23 tegen 10 stemmen. Benoemd tot gemeente-secretaris te Velsen de heer Th. J. Wynaldy Daniels, secretaris van Sliedrecht. De bevolking der provincie Groningen, welke op 1 Januari 1892 bestond uit 136.594 m. en 140.688 vr., was op 1 Januari 1893 geklommen tot 137.747 m. en 141.650 vr. De bevolking van Groningen was 57967, Slochteren 10573, Veendam 10404. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van de afdeeling Amsterdam van het Nederl. Onderwijzers genootschap is eene door 10 leden voorgestelde motie luidendeDe algemeene vergadering spreke als haar oordeel uit, dat ook voor den onderwijzer onverkort worde ge handhaafd het grondwettig recht, om getuigenis af te leggen van zijne beginselen op politiek of oecononisch

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2