No. 49. Eerste wad. Vijf en Megentigste Jaargang. 1893. ZONDAG 23 APRIL. Buitenland. Binnenland. ALKMAABSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Pr^s der gewone Advertentiën Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. OPBOEFlWe. MAETINUS DIKS laatste woonplaats Apeldoorn, wordt verzocht zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie aan' te melden. BELGIE. De advocaat Picard is den 20 te Brussel in vrijheid gesteld. De invoering van alle ontploffingsmiddelen is verboden. De Senaatscommissie tot onderzoek van het door de Kamer aangenomen stelsel Nijssens heeft daaraan hare goedkeuring gehecht. DUITSCHLANIL De sociaal-democraten weigeren voorstellen van Ahlwardt te steunen. Zij willen niets met hom te maken hebbenzoo lang hij de beloofde bewijsstukken niet aan den Rijksdag overlegt. Rijksdag. Den 18 is bij tweede lezing art. 1 van het wetsontwerp tegen het verraad van militaire gehei men, zooals het door de commissie gewijzigd was, waar over door de sociaal-democraten hoofdelijke stemming verlangd werd, aangenomen met 133 tegen 57 stemmen (11 boven her, aantal leden, dat ten minste tegenwoordig moet zijn). Bij de kort daarna gevraagde stemming over een artikel der woekerwet, waren slechts 167 leden (32 te weinig) tegenwoordig, zoodat de beraadslaging weder verdaagd moest worden. Pruisen. Efuis van afgevaardigden. In tweede lezing wordt behandeld de wet tot invoering eener ver mogensbelasting, als aanvulling der voor twee jaren aan genomen inkomstenbelasting. Een poging om als zoodanige aanvullingsbelasting, in plaats van eene vermogensbelas ting, eene successiebelasting in te voeren, is mislukt. ENGELANB. Den 19 des voormiddags heeft minister Gladstone afgevaardigden van mijnwerkers ontvangen uit Durham en Northumberland, die tegenstanders zijn van den achturigen werkdag. De minister zeide inmenging van het Parlement in arbeidszaken een inbreuk te aehten op de persoonlijke vrijheid en verklaarde zich voor plaat selijke stemming over de kwestie van werktijd. De kamer van koophandel te Glasgow heeft met 80 tegen 11 stemmen besloten aan het Lagerhuis te verzoeken de Home-Enlo-wet at te stemmen. De gemeenteraad van Beltast (Ierland) beeft in eene buitengewone vergadering besloten, op te komen tegen het plan om aan Ierland een eigen Parlement te geven, als ongelukkig voor dat land en verderfelijk voor Groot-Britannie. Bij het den 12 door den lord-major van Londen ge geven feestmaal aan kardinaal Vaughan enz. stelde hij een dronk in op den Pans en de Koningin, in strijd met de steeds gevolgde gewoonte, om eerst de gezondheid der Koningin en daarna van den Paus te drinken. In sommige bladen werd op deze afwijking dadelijk de aandacht ge vestigd en in de vergadering van het hof der aldermen den 18 gehouden, heeft de oudste alderman, nadat het voorgevallene officieel bevestigd was, medegedeeld, in de volgende vergadering eene motie te zullen voorstellen waarbij de vergadering hierover hare strenge afkeuring uitspreekt. De werkstakers te Huil hielden den 21 eene vergade ring, waarin de voorstellen van den reedersbond verworpen werden. De reeder Wilson seinde aan Mundella den minister van handel, dat hij verdere bijeenkomsten doel loos achtte, daar de werkgevers niet verder konden gaan dan hetgeen zij reeds toegestaan hadden. Hoogerhufs. Den 20 vroeg lord Hersehell de lezing- van het wetsontwerp, waarbij de overdracht van landerijen goodkooper en gemakkelijker wordt gemaakt. Het is bij tweede lezing aangenomen. Lagerhuis. Den 20 deelde de heer Edw. Grey onder-minister van bnitenl. zaken, mede dat de aarts bisschop Khrimian te Jeruzalem in hechtenis wordt ge- honden, in afwaehting van eene Bchikking omtrent het aannemen door hem van de russisehe nationaliteit, waar tegen de Ports zich verzet. Daar art. 62 van het verdrag van Berlijn niet op dit geval toepasselijk wordt geacht, is de engelsche regeering niet van plan, de eerste te zijn, die daaromtrent vertoogen bij de Porte indient. Door den schotscheu afgevaardigde Mac Lagan werden overgelegd 15 verzoekschriften met 30 handteekeningen ten gunste van het Home Rnle-ontwerp, en 1863 ver zoekschriften met 506,000 handteekeningen tegen de voordracht. Gladstone bracht het bericht van de Truth ter sprake, volgens hetwelk eenige zijner ambtgenooten met hem van meening zouden verschillen over de kwestie van de uit sluiting der iersche afgevaardigden uit het Parlement zóó zelfs, dat zij liever uit het kabinet zouden treden dan op dit punt toe te geven, indien de uitsluiting aan genomen werd. Hij verklaarde, dat dit bericht geheel nieuw voor hem was, en dat het niet overeenkwam met hetgeen zijne ambtgenooten hem over hunne inzichten hadden medegedeeld. Voorts kondigde hij aan, dat hij den 21 de schorsing van het middernachts-reglement zou vragenom de beraadslagingen over Home Rule ten einde te brengen. De minister van financiën, de heer W. Harconrt, zal den 24 de begrooting indienen. Het Home Rule-ontwcrp is den 22 bij tweede lezing aangenomen met 34? tegen 304 stemmen. FRANKRIJK. De Raad van orde der advocaten te Parijs heeft de tot hem behoorende senaatsleden Al- bert Grévy en Léon Renault, hoewel zij door den rechter buiten vervolging gesteld waren in bet omkoopingsproces van de Panamazaak, voor drie maanden als advocaat geschorst wegens het aannemen van Panama-chèques voor bewezen diensten, waarin de Raad eene tekortkoming van beroepsplichten zag. Beiden zijn van die uitspraak bij het gerechtshof te Parijs in hooger beroep gekomen. Het nieuwe ontwerp-benrsbelasting bepaalt dat zij die zich geregeld met beurszaken bezighouden van fransche nationaliteit moeten zijn. Slechts de comman ditaire vennoot behoeft niet aan die formaliteit te be antwoorden, De belasting zal bedragen 1 franc op de 10000 voor de helft te voldoen door den kooper de andere helft door den verkooper. De bij gebrek aan bewijs vrijgesproken anarchist Fran cis heeft volgens de Figaro het vermoeden geopperd, dat de dader van do ontploffing in Véry's restaurant wol eens de letterzetter Hamonod geweest zon kannen zijn, die zelf daarbij het leven verloor, zeggende, dat men de lengte van een lont niet altijd zoo nauwkeurig kon be rekenen. Hamonod's broeder schrijft naar aanleiding daarvan aan de Figaro, dat zijn broeder nooit anarchist geweest is, nooit iets met complotten uitstaande heeft gehad, ja niet eens wist, wat anarchist beteekende. Tegen den socialistischen maire van Montlmjon is proces-verbaal opgemaakt wegens het aanwezig zijn in de herberg na het bepaalde sluitingsuur waar hij met andere burgers zat te drinken en de Carmagnole" te zingen. GRIEKENLAND. Bij de aardbeving op bet eiland Zante zijn 17 personen omgekomen en meer dan honderd gewond. In de stad Zante zijn verscheidene gebouwen die in Februari waren blijven staan, thans mede inge stort, zooals de schouwburg en het stadshuis. ITALIË. Den 20 waren te Rome alle scholen en winkels alsmede de beurs ter eere van den zilveren bruiloft des konings gesloten. Te 12.50 reed de trein binnen met den keizer en de keizerin van Dnitschland, onder het gejuich der menigte. Staande aan het portier van den wagon, wisseldon de keizer en de keizerin met do koning en de koningin van Italië de eerste groeten. De begroeting was van weerszijden zeer hartelijk. 'Het geheele personeel van het duitsche en beiersche gezant schap stond op het perron. Na de eerewacht geïnspec teerd te hebben, werden de ministers ea de burgemeester van Rome aan den keizer voorgesteld. Daarna verliet de stoet, nit 17 rijtuigen bestaande, het station. De muziek speelde bot pruisischo volkslied. Eenigen tijd na hnnne aankomst op het Quirinaal verschenen de vorBten geza menlijk op liet balkon. Des namiddags werd een rijtoer door de stad gemaakt. Het bezoek van den keizer aan den Paus is bepaald op den 23 nadat het dejeuner ge bruikt zal zijn bij den praisischen gezant bij den Hei ligen StoeL PORTUGAL. De regsering overweegt eene over eenkomst met Nederland tot regeling van de handels betrekkingen op Timor. Een groote brand beeft eenige visschershutten en schu ren op de Pla§a Vieira bij Lieiria vernield. Meer dan 100 gezinnen hebben alles verloren en zijn zonder dak BULGARIJE. Den 20 as het huwelijk voltrokken van vorst Ferdinand met prinses Maria Louisa van Parma in de villa Pianore te Florence. De bulgaarsche ministers Stambouloff en Grecoff woorden de plechtigheid bij. Des avonds vertrokken de gehuwden naar Spezzia en begaven .zich van daar naar Turkije. SEKVIE. Koning Alexander heeft aan de souve- reinen in Europa een brief gericht, de kennisgeving in houdende, dat hij het ge zag in handen heeft genomen. SPANJE. De nieuwe burgemeester van Madrid heeft tegen den vroegeren burgemeester en verschillende raadsleden en gemeente-ambtenaren eene strafvervolging laten instellen. ZWITSERLAND. Afgevaardigden van den bonds raad zullen den 2 Mei met den Keizer van Duitschland te Lucern eene ontmoeting hebben, waarbij den Keizer een dejeuner zal worden aangeboden. Drie zwitsersche officieren zullen hem daarna tot de duitsebe grens ver gezellen. VEREENIGDE STATEN. Een nieuwe worvel- storm heeft Alabama, Mississippi en Arkansas geteisterd. Het aantal dooden en gekwetsten is groot. De oogst is vernield en de schade wordt op verscheidene honderd duizenden dollars geschat. In de vallei van de Mississippi liggen tal van gedoode beesten. Ook op het meer Michigan woedde een verschrikkelijke orkaan. De waterwerken van Milwaukee, aan het uiteinde van het kanaal op on geveer een mijl afstands van het meerzijn door de golven vernield en het was onmogelijk de daar werkzame lieden te helpen. Slechts een hunner werd gered; een twintigtal zijn omgekomen. Tweede Hamer. Faillissement. Den 21 werd de beraadslaging voortgezet over het den 20 door de regeering gewijzigde artikel 1 en de door de heeren Clercx en de Kanter ingediende amendementen. Nadat de minister nog eene wijziging in art. 1 gebracht had, werden na eenige bespreking de amendementen in getrokken en werd art. 1 aangenomen met 58 tegen 11 stemmen. Art. 2 werd aangenomen, nadat de minister een amen dement van de commissie van voorbereiding had overge nomen. De artikelen 3 en 4 werden goedgekeurd. Art. 5 werd aangehouden. Een amendement van den heer de Kanter op art. 6 werd na bestrijding door den minister verworpen met 47 tegen 20 stemmen. De arti kelen 6 en 7 werden goedgekeurd. Bij art. 8 werd door den heer Rink voorgesteld een amendement om de termijnen van verzet en hooger beroep te verlengen (8 in plaats van 3 dagen voor hooger beroep en 14, in plaats van 8 dagen voor verzet). Het eerste voorstel werd na bespreking aangenomen met 53 tegen 11 st., waarna de minister de overige onderdeelen overnam. Art. 8aldus gewijzigd, werd goedgekeurd, evenals art. 9. Na art, 9 werden op voorstel der commissie van voor bereiding twee artikelen met 44 tegen 16 stemmen aan genomen, welke ten doel hadden om eiken schuldeischer en eiken belanghebbende het recht vau verzet te geven tegen de faillietverklaring. De beraadslaging vorderde tot artikel 122, met aanhouding van de artikelen 19,, 89 en 105. Voortzetting den 25. Bij kon. besluit van den 8 zijn benoemd in de orde van Oranje-Nassautot officier de kolonel, adjudant in bnitengewonen dienst van de koningin, jhr. V. A. de Pe ters commandant van het korps rijdende artillerie tot ridder de kapiteins jhr. P. J. A. des Tombe en M. J. E. Viruly van Ponderoijen en de eerste-luit. J. W. P. van Hoogstraten, van genoemd korps. Voorts is toegekend de zilveren eeremedaille dier orde aan den adj.-onderof ficier-pikeur A. L. Hoek en aan den opperwachtmeester-- pikeur W. F. Smulders, van genoemd korps. Den 18 is voor het gerechtshof te Amsterdam in heoger beroep behandeld de zaak van den tooneelspeler W. C. R door de rechtbank te Alkmaar vrijgesproken van de hem te laste gelegde huisvredebreuk en verzet tegen de politie in den nacht van 27 op 28 September 1892 in het hotel van den heer den Toom te Alkmaar, De getuigen werden niet meer gehoord. De advocaat- generaal eischte 14 dagen gevangenisstraf. Mr. Jos. van Raalte, te Rotterdam, zijn verdediger, vroeg vrijspraak en mocht het Hof niet tot vrijspraak komen, dan zou het hem zeker ten hoogste eene lichte geldboete kunnen opleggen; Uitspraak den 27. Den 20 heeft voor de arr. rechtbank te Haarlem terecht gestaan P. 0. Hartog, oud 22 jaar, kaashandelaar te Zaandam, ter zake dat hij aldaar op 30 October 1892 als voerman van een met een paard aangespannen rijtuig op wielen (met caoutchouc banden), terwijl hij andere rij tuigen, die in dezelfde richting reden, wilde voorbijrijden, dusdanig over of nabij het voetpad gereden heeft, dat het lemoen van zijn rijtuig geraakt heeft den op het voetpad aanwezigen timmerman Ph. Blikslager, ten gevolge waar van deze op den grond viel en een der wielen van dien wagen tegen hem aan of over hem heen is gereden zoodat hij aan het hoofd ten bloede is verwond en drie zijner ribben gebroken of gekneusd zijn. Beklaagde er kende den man overreden te hebben doch het niet te hebben kunnen voorkomen, daar hij plotseling ter zijde was uitgeweken Blikslager vorderde eene schadever goeding van f 246, doch verminderde die tot f 150, na de opmerking van den president, dat de wet verbood meer dan die som te vorderen. Het openbaar ministerie eischte 7 dagen hechtenis. Mr. J. van Gigh, advocaat te Amsterdam, verdediger van den beklaagde, zette uiteen, dat vrijspraak moest volgen. Kolhorn. In den Waardpolder werd den 20 een witte veldmuis gevangen. Er begint gebrek in deze gemeente aan drinkwater te komen. De eenige toevlucht is nog de kerkbak, die ech ter, nu zij zoo duchtig wordt aangesproken, ook wel spoedig ledig zal zijn. De geepvisschers hebben hun arbeid aangevangen. Weinig wordt er nog gevangen. Do wind is niet in den goeden hoek. Den 18 is te Hoorn het 5jarig dochtertje van den. bakker v. d. V. in een regenbak die open stond ge vallen en verdronken. Schermerhorn, Bij beschikking van den minis ter van financiën, wordt de ambtenaar der directe belas tingen en accijnzen de heer H. Tolkersma alhier den 1 Mei naar Alkmaar overgeplaatst en in zijn plaats aan gesteld de heer J. Ridderhefin gelijke betrekking te Well in Limburg. Dat alhier gebrek aan goed drinkwater begint te heer- schen, blijkt uit de omstandigheid, dat iemand zijn voor raad te koop stelt voor 10 centen de twee emmers.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1