Stadsberichten. Historische herinneringen. nummer 1 en 2 werden aangewezen de stieren van C. Boekei te Schagen en J. Kater te Barsingerhorn. In het gebouw der provinciale griffie te Haarlem zal op 4 Mei a.s. worden aanbesteed het maken van be plantingen in de duinen op het eiland Terschelling (raming f 2500) en het maken van een bazaltmuur ter vervanging van een gedeelte beschoeiing langs de haven op Vlieland (raming f 6000). Van de 578 kinderen van 612 jaren in deze gemeentebezochten in 1892 85 de lagere school niet18 daarvan hadden echter nog niet den leeftijd bereikt, dat zij tot de scholen konden worden toegelaten. Van de 17 anderen verzuimden de school9 wegens ziekte of te weinige ontwikkeling1 door gebrek van kleederen en onreinheid1 wegens het niet ingeënt zijn 1 waarvoor verzuimd was toelating tot de school te vragen en 5, die vóór hun 12e jaar de school hebben verlaten. Het betrekkelijk schoolverzuim bedroeg te Burgerbrug 14 pet.; St. Maartensbrug 10 pet.; Schagerbrug 11.29 petOudesluis 8.3 pet.; 't Zand 15.5 pet. Het getal leerlingen bedroeg don 15 Januari 1893 op de 5 openbare scholen 571 en op de bijzondere r. kath. school 94. Zijpe. De kiezerslijsten zijn geslotenvoor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten met 517 en voor den gemeenteraad met 514 kiezers. Te Callantsoog bedraagt het getal kiezers voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den gemeenteraad ieder 66. Wieringerwaard. Een werkman, vader van een zeer groot gezin, kreeg een splinter in de hand, die daardoor min of meer opzwol. Om dit te verhelpen gebruikte hij een, wel eens meer in zwang zijnd middel, room met blauwsel, met het gevolg, dat hij binnen zeer korten tijd aan bloedvergiftiging overleed. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Delftshaven ds. O. Schrieke te De Lemmer. De Keizer van Kusland heeft den heer P. Groen te Melder benoemd tot ridder 3 klasse der orde van St. Anna. Aangenomen het beroep naar de herv. gemeente te Graft door den heer N. de Jager Meezenbroek, candi- daat te Leiden. De ingezetenen van Woruerreer hebben/ 10000 bijeengebracht voor een badhuis, te stichten door de ver- eeniging ^Volksgezondheid".- De jaarwedde van den burgemeester van Castri- eiiin is met ingang van 1 Januari 1893 verhoogd tot f 400 en die van den secretaris dier gemeente met het zelfde tijdstip tot f 300. De gemeenteraad van Hovenkarspel heeft be sloten tot het honden eener dagelijksche markt aldaar van aard-, tuin- en boomvruchten gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus of zooveel vroeger of later als de omstandigheden dit wenscholijk doen achten, op door burg. en weth. te bepalen plaats en uren. Texel. De zoogenaamde Haliumer gele", een aard appelsoort door den heer van der Weg te Hallum in Friesland op bijzondere wijze uit de zaden van aard appelbessen gekweektbegint vooral in den polder Eierland, meer en meer het burgerrecht te verkrijgen. Was de prijs per mud het vorige jaar ƒ11, thans is die reeds gedaald tot/ 3,50, zoodat voel personen, zoowel par ticulieren als landbouwers, hunne zwaarste gronden met dezen aardappel bepoot hebben, omdat hij niet aan de zoo gevreesde aardappelziekte onderhevig is. In de laatste vergadering der afdeeling Oosterend" van de Voreoniging tot bevordering van de Nederland- sche Visscherij werden gekozen tot afgevaardigden ter algemeene vergadering, te houden in Mei te Amsterdam, de heeren J. K. Bremer en C. Mosselaan wie door de vergadering opgedragen werd aldaar het wenscholijke te betoogen van eene behoorlijke betonniug of wel algeheele opruiming van de in de nabijheid der kusten zich bevin dende wrakkendaar deze voor de uitoefening der vischvangst zeer nadeelig zijn en tal van netten nutteloos doen verloren gaan. Den 15 zijn de heeren J. M. Koelman en H. Wai- boer Jbz. herkozen als hoofdingelanden van den Wie ringerwaard met 30 en 29 stemmen in plaats van -g- - -^SS££ScE?>_ mijne eigen oogen kan twijfelen. Do banknoot was daar en gij kunt niet verklaren hoe hij er was gekomen. Hoe is het mogelijk, dat Darnell van do overzijde naar uwe lade kon gaan om het bankbiljet er uit te nemen en het in nw zak te spelden Bovendien welke reden zou hij hebben om het te doen?" »lk weet het niet," zeide Frithiof, »maar zoolang ik leef, zal ik volhouden dat ik het niet heb gedaan." »Het baat niet er verder over te spreken zeide do heer Boniface met oen zucht. sVoor mij is het voldoende, dat ik kan verklaren, wat anders een onoplosbaar raadsel zou zijn. Ga nu weer aan uw werk en tob er niet over. Herinner u dat ik u niet verantwoordelijk houd voor het geen is gebeurd." Daarop bleef er natuurlijk niets meer te zeggen over. Frithiof verliet de kamer met een gevoelalsof hij jaren ouder was geworden, sedert hij naar binnen was gekomen, en met een somber gemoed ging hij de verdenking en de verachting tegemoet die nu zijn deel moesten zijn. VIJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. In St. James' Hall. Toen hij tusschon do piano's en harmoniums in den achterwinkel doorgingschoot hem te binnen hij kon niet zeggen waardoor wat lang geleden die vreemdeling had gezegd, die zulk een blijvenden indruk op hem had ge maakt: »Houd moed! het ergste gaat voorbij." Ofschoon hij niet kon gelooven aan die woordenklemde hij toch wanhopend zich er aan vast. Toevallig viel zijn oog op do klok en hij volgde den wijzen stelregel van Sidney Smith, »let op het naastbij zijnde." Het waren precies twee uren en een kwartier voordat de winkel werd gesloten zoo lang ten minste zou hij hot kunnen uithouden en aan de toekomst wilde hij niet denken. Er waren geene klanten in den winkel, maar hij kon fluisterende stemmen hooren en hij wist maar al te goed waarover gesproken werd. Natuurlijk zwegen allen zoodra zij hem zagen en de kleine groep bestaande uit Foster, Darnell, een stommer en den jongen ging dadelijk uiteen, terwijl in de diepste stilte Frithiof naar zijne gewone plaats ging. De eerste •cogenblikken waren vreeselijk hij ging voor zijn lessenaar den heer P. Schoorl, die tot heemraad benoemd is, werd met 32 stemmen gekozen de heer J. A. Kaan. Den 18 is te Helder door den kapitein, eerst aanwezend ingenieur der genie, aanbesteed 1. het één jarig onderhoud van de werken, de kazerne-gebouwen enz. te Helder en op Texel, geraamd op ƒ8140. Laagste inschrijver de heer W. de Jong voor 89602. het verven van gebouwen en werken te Helder, geraamd op 1800. Laagste inschrijver de heer Jb. Hoogenduin voor 1580 3. het doen van voorzieningen aan en bij militaire gebouwen en werken in de stelling Helder, ge raamd op 2550. Laagste inschrijver de heer F. Steeman voor 2708. Den 18 is te Melder tengevolge van bloedver giftiging, ontstaan door het snijden in een puistje aan de wang, in den ouderdom van 31 jaren overleden de eerste luitenant der mariniers 1 klasse F. K. F. ter Haar. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 19 op het verzoek van ingezetenen, die de kermis op den ouden voet hersteld wilden zien, met 17 tegen 6 stemmen, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth., afwijzend beschikt. Blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Nedorl. Indië van den 20 wordt de gouvernements- kofiieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 144.544 pikols. Den 20 zijn te Amsterdam vier van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagd, nl. de dames C. C. Kooij en M. G. vKühler van Nieuwer-Amstel en A. W. Oosterveld en J. A, Brugman van Amstordam. - Den 20 is door het provinciaal bestuur van Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed het tweejarig onderhond van het gebouw van dat bestuur te Maar- tem van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1894. Laagste inschrijver de heer M. van Ommeren aldaar voor f 2432. heilagen. Den 20 werd in het lokaal van den heer Blauw de tweede vergadering gehouden van de Vereeuiging tot het houden van eene EPaasch- tentoon&telling van vee te Schagen. 27 Leden waren ter vergadering opgekomen, waaronder 5 raadsleden der gemeonte Schagen. De heor H. de Leve, die het initia tief tot het oprichten der veroeniging had genomen presideerde de vergadering. Hij herinnerde er aan, dat den 2 Maart de eerste bijeenkomst had plaats gehad, waarop 27 belangstellenden den weusch hadden te kennen gegeven, voortaan te Schagen eene Paaschteutoonstelling te houden. Door den heer van der Horst was toen voor gesteld met de afdeeling Schagen van de Hollandsche maatschappij van landbouw omtrent deze zaak in overleg to treden. Het bestuur dier afdeeling had van hare sympathie met het plan blijk gegeven en beloofde voortaan de jaarlijksche keuring van stieren van wege de afdeeling op den dag der tentoonstelling te doen plaats hebben. Tevens was in de eerste vergadering een voorloopig be stuur gekozeD, dat in deze vergadering de ontworpen statuten ter tafel zou brengen, terwijl na goedkeuring daarvan overgegaan zou worden tot het kiezen van een definitief bestuur. Wijl niemand iets in het midden had te brengen, werd na opening door den voorzitter over gegaan tot het voorlezen der ontworpen statuten, welke met eene kleine verandering worden goedgekeurd. De belangrijkste artikelen dezer statuten zijn de volgende art. 1 en II. De vereeniging stelt zich ten doel het houden van jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van vee te beha gen. Zij tracht dat doel te bereiken doora. jaarlijks eene Paaschteutoonstelling te houden van vet- en fokvee met uitloving van prijzen b. zoo mogelijk door het hou den cener jaarlijkscho verloting, tegen een nader te bepalen prijs per lot, waarvoor de prijzen, na aftrek der- noodzakelijk te maken kosten, zooveel mogelijk van het aangevoerde vee der tentoonstelling zullen worden aan gekocht c. het bevorderen van het marktwezen in de gemeente Schagen. Art. 3. Leden der vereeniging zijn zij, die 1 contributie per jaar aan de vereeniging vol doen donateurs zijn zij, die minstens 2.50 per jaar betalen. Art. 8. De oppermacht berust bij do vorgade- ring van de leden. Art. 14. Het bestuur bestaat uit 9 leden, waarvan nimmer meer dan 2 leden in ééne bur- zitten, sloeg het bestelboek open, nam zijn pen en deed, alsof bij druk aan het werk was, maar hij dacht aan niets, dan aan die akelige stilte en aan de oogen, die hem nieuwsgierig aanstaaiden; opnieuw voelde hij een brandenden gloed op zijne wangen van schaamte en afschuw, dat hij van oneer lijkheid-werd verdacht. Het was eene verlossing, toon een man binnenkwam, die niets wist van hetgeen was voorge vallen en die alleen dacht aan de plaatsen die hij voor het concert van den volgenden dag wilde hebben. Carlo Donati de beroemde baryton zou zingen en daar hij nog slechts eenmaal in dit seizoen was opgetreden, behalve in de opera, was er groote vraag naar plaatsen, zoodat allen het druk hadden, totdat eindelijk het uur van sluiten sloeg, waarnaar hij zoo vurig had gehaakt. De anderen talmden om nog eens over de groote gebeurtenissen van den dag te kunnen praten, maar Frithiof, die met verlangende blikken naar de klok had gezien, voelde dat hij het geen minuut langer kon uithouden in den winkel, hij greep naar zijn hoed en ging naar de deur. Niemand zeide hem goeden avondzij waren niet met opzet onvriendelijk maar zij wisten niethoe zij zich moesten houden, en zij voel den dat het voorgevallene een groote kloof had gemaakt tusschen hen en den schuldige. Maar dat was voor Frithiof eene kleinigheid waarop hij nauwelijks lette want na het eerste gevoel van verlossing, toen de avondwind hem afkoelde, kwam een andere zorg bij hem opdie alles overheorsehte. Hij moest Sigrid zijne schande vertellen de zorg, die hem drukte in de vreedzame woning brengen, die hem zoo dierbaar was geworden. Zeer langzaam ging hij door de drukke straten aarzelend ging hij over de groote binnenplaats en de steenen trappen op en voor de deur bleef hij stil staan nog eens bedenkende, of hij haar dat verdriet niet kon besparen. Hij hoorde Sigrid in de keu ken zingen terwijl zij het avondeten gereed maakte, en er was iets dat hem zeide, dat het onmogelijk was, haar zijn verdriet te verbergen. Met een zucht opende hij de deur en hij trad de zitkamer binnen, die er vroolijk en gezellig uit zag Swanhild stond voor het open raam en gaf den bloemen op den vensterbank water roode en witte gera niums en averoen van stekjes gekweektdie Cecil had gegeven. Zij begroette hem met hare gewone vroolijkheid. gerlijke gemeente woonachtig mogen zijn. De secretaris is geen bestuurslid. Van den heer mr. C. H. Beels, burgemeester van Scha gen, was een schrijven ingekomen, waarin hij verklaarde, dat het doel der vereeniging ten hoogste zijne persoonlijke sympathie mocht wegdragen. Door omstandigheden was hij tot zijn leedwezen verhinderd de vergadering bij te wonen. Overgaande tot het verkiezen van een definitief bestuur, verklaarde de heer de Leve, dat het hem genoe gen deed, dat deze zaak zoo goed geslaagd was. Hij ver zocht echter den aanwezigen geen stemmen op hem uit te brengen als bestuurslid, daar hij, wegons drukke bezig heden zijne plichten als zoodanig niet zou kunnen ver vullen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heerenJ. Zijp, Wieringerwaard, J. J. de Wit, Zijpe G. G. Geerlings, Anna-Paulowna, K. A. Kaan, Wierin gerwaard, D. Nierop, Nieuwe Niedorp, Jb. Stammes Anna Paulowna, W. v. d. Oord, Barsingerhorn, C. Zijde wind, Schagen en mr. C. H. Beels, burgemeester van Schagen. Tot voorzitter werd gekozen de heer mr. C. H. Beels van Schagen tot vice-voorzitter de heor J. Zijp van Wieringerwaard, tot penningmeester de heer D. Nierop van Nieuwe Niedorp en tot secretaris de heer J. P. Wagenaar, makelaar te Schagen. Na afloop der stemmingen sprak de heer do Leve zijn dank uit aan de leden van het voorloopig bestuur, die hem bij de oprich ting hadden gesteundhij wenschte de gekozen bestuurs leden met hunne betrekkingen geluk en wekte elk op, zijne beste krachten te wijden tot het doen bloeien der nieuwe vereeniging. De heer J. Zijp dankte hierop onder luide instemming dor vergaderden den heer do Leve voor zijne bemoeiingen in deze voor Schagen zoo belangrijke zaak en sprak den wensch uit, dat de oprichter der ver eeniging eenmaal mocht zien, welke rijke vruchten zijn arbeid in deze in de toekomst zal voortbrengen. Hierop werd de vergadering gesloten. Door de heeren J. Muijs alhier en anderen is aan gekocht het driemastschip »De Amstelstroom" ten einde het alhier te doen sloopen. Van de vele schepen, die in verloopen jaren hetzelfde lot hebben ondergaan is dit wel een der grootste. Het schip is aangekocht voor 7000terwijl de onkosten van slooping op 3000 worden begroot. Hot werk zal aan een dertigtal werk lieden gedurende eenige maanden brood verschaffen. Hm den voorrang. Den 7 April 1573 kwamen afgevaardigden van Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Medenblik, Edam en Monnikendam ten overstaan van den gouverneur Sonoy te Enkhuizen bijeen, om te handelen over het voortzetten van den oor log te water, én de daartoe door elk der steden bij wijze van leening op to brengen penningen. In Mei hervat'ten deze steden hare samenkomst te Hoorn, waar zij een brief van den Prins, strekkende om ook Pnrmerende te beschrijven, beantwoordden, met eene, hoezeer niet volstrekte, weigering, dewijl men dan ook Beverwijk, Schagen, Grootebroek en andere vlekken zou moeten noodigen. Volgens raad van den Prins besloten genoemde steden den 23 Juui, ieder een lid uit de vroedschap naar Hoorn te zenden, om al daar verblijf te honden en de dagelijksche gevallen be treffende den oorlog af te doen; en op denzelfden raad den 22 December, nu ook met medewerking van Pnrme rende om, dewijl Haarlem en Amsterdam in hot bezit der Spanjaarden waren en noordelijk Holland dus geheel van het zuidelijk afgescheiden was, uit een drietal van elke stad door den gouverneur en 's Prinsen commissa rissen te doen benoemen één gecommitteerde, om voor 3 maanden zitting te hebben. Zoo ontstond het collegia van Gecommitteerde Raden van Wostfriesland en het Noorderkwartier, dat, ook na de bevrijding van Haarlem en Amsterdam, nevens het te 's-Gravenhage zetelende, hotwelk zijn werkkring dus tot het Zuiderkwartier moest bepalen, in stand bleef. Bij acte van confirmatie, den 16 November 1583 te Dordrecht verleend, beloofde de Prins het te handhaven gedurende den oorlog, in al zijne be voegdheden, waartoe ook behoorde de inning der gemee- Kijk eens even naar mijn tuin," zeide zij. »Ziet hij er niet prachtig uit?" »Wat zijt gij laat", zeide Sigrid, binnenkomende, haar gelaat was hoog gekleurd door het keukenvuur. Toen hem aanziende »Wat ziet gij er vermoeid uitKom ga zitten en eet wat. Ik heb een duitsche worst, waarop zelfs de heer Sivertsen niets zou aan te merken hebben. Do hitte heeft u afgematgij zult u beter gevoelenals gij iets hebt gebruikt." Hij at gehoorzaam ofschoon het hem in de keel bleef steken Swanhild die dacht, dat hij zware hoofdpijn had, was zeer stil geworden en was later niet verwonderd dat hij niet als gewoonlijk zijn schrijfgereedschap voor dan dag haalde, maar Sigrid vroeg, met hem eene wandeling te doen. »Zijt gij te vermoeid om aan uwe vertaling te gaan vroeg zij. »Jaik zal het later beproeven zeide hij maal laat ons eerst een half uur gaan wandelen." Zij stemde dadelijk toe en ging haar hoed opzetten wel wetende dat Frithiof nooit zonder goede reden zijn werk liet staan. Zij drukte Swanhild op het hart niet langer dan tot negen uur op te blijven en zij gingen naar beneden in de koele zomerschemering. Enkele kinderen speelden nog op de binnenplaats Sigrid bleef even staan om er een aan te spreken. »Is uw vader beter heden avondvroeg zij. Ja juffrouw; en morgen gaat hij weder naar zijn werk," zeide het kind, vergenoegd opziende naar de vriende lijke noorweegsche dame, van wie bijna alle buren hielden. »Dat is een van de kleine Hallifields," zeide Sigrid, toen zij verder gingen. »De vader is een tramconducteur en zijn werk vermoordt hem langzaam gij moet wezenlijk eens met hem praten en hooren hoe verschrikkelijk lang hij dienst heeft. Het maakt mij van streek, als ik er aan denk. Waart gij maar in het ParlementFrithiofdan kondt gij iets doen om de misbruiken af te schaffen die wij overal tegenkomen." „Er was een tijd toen wij t'huis zelfs droomdendat ik minister zou worden zeide Frithiof. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6