Een stoere Noorman. ft O. 51e Uijf en Megentigste «fa ar gang. 1895. V R IJ 1) A Gr 28 APRIL. Buitenland. FEUILLETON. Binnen lanjd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IMasdag-, lïoadcrdag- en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f ©,©6. Frys der gewone Advertentlën: Per regel j ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BELftlE. Senaat. Den 25 werd mot de behan deling van het kiesontwerp Nijssens aangevangen. UUITSCHLANO. Rijksdag. De heer Ablwardt heeft den 25 verklaard, dat hij met betrekking tot het invalidenfouds geen stuk ken had (beweging en uitroepen). Maar hij zou bewijzen, dat de hearen Bleichröder en Hausemann, met behulp van den toenmaligen directeur Miquel, aan de duitsche natie voor vele honderden millioenen schade hadden toege bracht. Hij beweerde, dat de heer Miquelals directeur der Disconto-gesellschaft, ook voor eigen rekening zaken had gedaan en noemde eenige mislukte ondernemingen waarmede bij de handelwijze van den heer Miquel in verband bracht. De minister van financiën Miquel verklaarde, dat hij niet zou antwoorden, als het den heer Alhwardt alleen gold, maar daar deze hier de eer had vertegenwoordiger van de duitsche natie te zijn, moest hij in het belang der openbare zedelijkheid zijne onware beweringen stellig logenstraffen. (Bravo!) Men zou wel zien, of deze Cato buiten het Huis den moed had hetzelfde te beweren, dan zou hij weldra den weg van den heer Joachim Gehlsen gaan. Hij gaf uitvoerige ophelderingen omtrent de Rou- maansche spoorwegen. Hij deed uitkomen, dat de Dis conto-gesellschaft en de heer Bleichröder daarin geld verloren hadden, maar dat het bedreigde duitsche kapitaal door bemoeiing van bankiershuizen gered werd. De heer Maltzahn deed verder uitkomen dat de heer Ahlwardt zijne beweringen omtrent het invalidenfonds had teruggenomen. De commissie zou wel aantoon en, dat zijne andere beweringen even ongegrond waren. (Toe juiching). De heer Bennigsen verklaarde onder algemeene toejuiching, dat hij van zijn lidmaatschap van de eomité's nooit eenig voordeel had gehad. De heer Richter bewees, dat de heer Ahlwardt zelfs het stenographisch protocol valsch had voorgelezen. De heer Ahlwardt had zijne heden gehouden rede reeds den vorigen dag voor een entree van tien centen gehouden. (Toejuiching gelach). De commissie moet met dezen man voorgoed afrekenen en hem de moreele walging van den Rijksdag doen blij ken. (Levendige toejuiching). Na verdere besprekingwelke bijzonder stormachtig was, werd het voorstel van Ahlwardt, tot benoeming eener commissie, aangenomen. Alle bladen, één uitgezonderd, noemen Ahlwardt een lasteraar, die den Rijksdag tot schande strekt. ENEELAND. De lord-mayor van Londen heeft eene inschrijving geopend voor de weduwen, kinderen en hulpbehoevende familieleden der 63 bij den brand in de kolenmijn te Pontypridd omgekomen mijnwerkers. Men wenscht f 144,000 bijeen te brengen. De heer Fredegar zond 6000. De lord-mayor van Londen heeft den 25 op het Mansion- House ongeveer twee honderd afgevaardigden van Ulster ontvangen, die door den heer Londonderry werden voor- Een roman naar het Engelsch, van Edna Lyall. 64) o »Be heer Boniface heeft er niets van gezegd of gij heden avond als gewoonlijk in St. James' Hall moet zijn," ving hij aan, »maar daar niemand anders met dat werk bekend is, zal er wel niets aan zijn te doen." Hij hield op, blijkbaar eenig antwoord verwachtende, maar Prithiof bleef bedaard staan luisteren. »Daar gij het werk kent en er aan gewoon zijt, moet gij maar gaan, want het zou mij spijten, als alles niet in orde was. Maar gij moet wel weten, dat ik het sterk afkeur, dat gij in uwe betrekking blijft, en dat ik u alleen uit noodzakelijkheid duld, want ik houd u voor ongeschikt met fatsoenlijke menschon om te gaan." Wat de Noorweger ook mocht gevoelen, hij slaagde er in volkomen bedaard te blijven. De heer Horner die eene uitbarsting van verontwaardiging had verwacht, was bitter teleurgesteld. »Ik zie, dat gij 't met onbeschaamdheid tracht te win nen," zeide hij minachtend. »Maar mij zult gij niet be driegen. Gij kunt heen gaan en zorg er voor, dat gij heden avond uw plicht doet." »Ja, mijnheer," zeide Frithiof met de bedaardheid van iemand, die weet, dat hij de bovenhand heeft behouden. Maar daarna, toen hij weder in den winkel was, gevoelde hij de beleedigingen des te dieper en dagen achtereen deden zij hem zeer. Door het concert kon hij vroeger dan gewoonlijk heengaan en het was slechts weinig over zeven uur, toen Sigrid hem aan de deur hoorde. »Nu hebt gij toch tijd om iets te gebruiken?" zeide zij. „Neen," zeide hij snel haar voorbijgaande. »Ik heb geen honger ik moet mij verkleeden en dan dadelijk weer gaan." gesteld. De heer Ewart zeide, dat de bevolking van Ulster besloten was, een iersch Parlement niet te erkennen. Men was voornemens eene vergadering van zeshonderd te kiezen, die bepalen zou, wat te doen, zoo het Home Rule- ontwerp wet werd. Intusschen gaven alle mannen boven de zestien jaar zich als soldaten aan. Toch zou men trachten de broeders in het noorden kalmer te stemmen. Maar zoo een burgeroorlog uitbarstte, dan zonden de heeren Gladstone en Morley voor het vergoten bloed ver antwoordelijk zijn. De lord-mayor ontving de afgevaardigden zeer welwil lend en erkende al het gewicht van de kwestie. Hij zeide in hun wantrouwen jegens de Home Rule-wet te deelen, maar, terwijl zij die op wettigen weg bestreden, moesten zij zich tot grondwettelijke middelen bepalen. Gebruik van geweld, om de wenschen van Ulster vervuld te krij-, gen, kon hij nooit goedkeuren. Binnen weinige dagen zou hij eene groote vergadering in de Guildhall als voorzitter leiden, waarop vertegenwoordigers van handel en nijver heid in de City de gevolgen dier wet zouden onderzoeken. Lagerhuis. Den 25 deelde de onder-minister voor koloniën mede, dat de bijeenkomst van den heer Henry Loch met Paul Kruger volstrekt niet mislukt, integen deel wel degelijk geslaagd was. De beraadslagingen hadden tot eene voor beide partijen bevredigende en voordeelige oplossing geleid. Een volledig verslag van het verhan delde was onderweg en hij hoopte weldra in de gelegenheid te zijn de stukken omtrent de geheele zaak aan het Parlement over te leggen. De minister van binnenlandsche zaken Asquith ver klaarde, dat het gemeentebestuur van Huil meende, de branden aldaar aan kwaadwilligheid te moeten toeschrij ven. Het gemeentebestuur had versterking aangevraagd, die dadelijk gezonden was, en de troepen zouden niet eer teruggeroepen worden, dan wanneer zij niet meer noodig waren voor het handhaven der orde en de bescherming van personen en eigendommen Omtrent de ongeregeldheden te Belfast deelde hij mede, dat de minister voor Ierland, John Morley, te 1.30 des namiddags geseind had, dat de orde sinds den 24 des avonds 10.30 hersteld was, en de toestand nu een gun stig aanzien had gekregen. Het wetsontworp tot wijziging der wet betreffende de aansprakelijkheid van patroons tegenover hunne werk- liedon, ingeval van ongelukken, werd bij tweede lezing met algemeene stemmen aangenomen. FRANKRIJK. Bij de herstemming voor leden van den gemeenteraad van Parijs op don 23 hebben de ge matigden drie zetels gewonnen. In al de fabrieken te Nantes is don 25 werkstaking begonnen. Er waren 1500 werkstakers. Zij hielden zich rustig. Senaat. Den 26 werden de algemeene beraadslagingen over de van de Kamer terug ontvangen begrooting ten einde gebracht. De minister van openbare werken drong er op aandat de door de Kamer goedgekeurde maar door de commissie des Senaats geschrapte kredieten voor Misschien zou koffie hem smaken," dacht Sigrid. »Gauw, Swauhild, maak alles klaar, terwijl ik het water kook. Niets beter dan café noir, als iemand vermoeid is." Misschien deed de koffie hem goed, maar zeker beurde het gezicht van zijne woning hem een weinig op. Toch was hij dien avond op het punt, in wanhoop alles op te geven. Lichamelijke afmatting had den troost gebluscht dien hij den vorigen dag had gevoeld. In zijne treurige neer slachtigheid rezen alle oude twijfelingen weder bij hem op. Was er wel gerechtigheid Was er in den hemel daar boven of op aarde hier beneden iets anders dan wreed genot van macht en volslagen onverschilligheid voor lijden Zijn oude haat tegen allendie geslaagd waren vervulde opnieuw zijn hart en ofschoon hij er vroeger naar had verlangd Donati te zienen van Cecil had gehoord van den moed en de zelfverloochening van den Italiaan, thans, in bitterheid van ziel, begon hij den man alleen om zijne populariteit te haten. »Ik heb een hekel aan die verwaande lievelingen van het publiek", zeide hij bij zich zelf. Als alle menschen van iemand goed sprekenis het geraden hen te wantrouwen. Zijn goedheid is waarschijnlijk niets dan berekening -— een soort reclame." De bouwmeesters van de meeste engelsche concertzalen hebben weinig gedacht aan het gemak der artisten. Dikwijls was het Frithiof opgevallen, dat in de Albert Hall zangers, wier gezondheid en kracht eene onschatbare waarde hadden, in tochtige kille gangen, op ongemakkelijke stoelen moesten wachten, terwijl zij in St. James Hall slechts de keus hadden in een koud portaal tusschen ieder optreden open neer te wandelen of in een vuil hok, dat op het orkest uitkwam, te zitten. Daar zaten op twee rijen tegenover elkander op harde banken eenige der beste zangers van hun tijd. Daar was Sardonide vroolijke engelsche tenor en componist. Daar waren mevrouw Sardoni-Borelli met haar edel gelaat en verder nog andere beroemdheden, hoog gevierd, omdat zij jaren achtereen hun beste gaven aan Engeland hadden gewijd. Maar Carlo Donati was nog niet gekomen en de heer Horner zag ongerust telkens door de glazen deur naar de trap in de hoop den grooten baryton te ont dekken. Frithiof doorleefde dat alles als een man in een de regeling van het toezicht op de spoorwegen zouden worden hersteld. Niettemin zijn die kredieten met 144 109 stemmen verworpen. ITALIË. De Keizer en de Koning woonden den 24 eene wapenschouwing bij. Zij werden luide toegejuicht. De Keizer droeg do italiaansche, de Koning de duitsche ridderorden. Zij keerdon naar het Quirinaal terug ge volgd door negen regimenten. De menigte op straat was zeer groot en de eerbewijzen waren talrijk. OOSTENRIJK-HONQARIJE. Ouder toejuichin gen heeft de minister van binnenlandsche zaken den 26 een ontwerp ingediend tot invoering van registers van den burgerlijken stand. De minister van eeredienst heeft, eveneens onder toejuichingen, een ontwerp ingediend tot inschrijving van de israëlieten op die registers. SER VIE. De Koning heeft aan meer dan 400 staat kundige gevangenen vergiffenis verleend. Ook zijn vele gewone misdadigers in vrijheid gesteld. TSJRKIJE. Een italiaan is te Konstantinopel in hechtenis genomen wegens beleediging van den Mohame- daanschen godsdienst. ZH GltKV. De fransche havens tusschen St.Nazaire en Brest zijn besmet verklaard. AEREENIKBE STATEN. Minister Carlisle ver klaart in zijn rapport over den toestand der geldmiddelen, dat hij voort zal gaan de schatkistbiljetten, voor het aan- koopen van zilverstaven nitgegeven, te betalen met goud, zoolang daarvoor nog goud beschikbaar is. De regeering zal trachten haar krediet ongeschonden te handhaven zij zal degelijke waarde der beide metalen niet loslaten. Stappen zijn reeds gedaan om uit het westen nog meer goud aan te voeren. Zoo doende hoopt de regeering de goudreserve in haar geheel te behouden. Tweede Kamer. Den 26 is de interpellatie Tydens nog aan de orde gesteld na afloop der andere interpellatiën den vorigen dag aan de orde gesteld. Daarna werd de behandeling der wet op het faillisse ment en de surséance van betaling voortgezet. Hot door de commissie van voorbereiding voorgestelde artikel 205 bis werd met 36 tegen 26 stemmen verwor pen. Daarentegen werd haar amendement, om achter de tiende afdeeling eene elfde afdeeling te doen volgen, tot herstel van de Rehabilitatie, door de heeren Levy, Trava- glino en Huber verdedigd, doch door den heer Hintzen en den minister van justitie bestreden, aangenomen met; 38 tegen 30 stemmen. In verband daarmede werden eenige verder voorgestelde wijzigingen aangenomen. Een door de commissie voorgesteld nieuw artikel 229 bis, luidende De surséance eindigt met don dood van droom zijn aandacht was gevestigd op een jongen en- gelschen tenor die dezen avond voor het eerst zou op treden; hij merkte op, dat hij erg zenuwachtig heen en weer liephij hoorde dat hij vrij slecht zong en zag hem de trappen weder afkomenterwijl het publiek flauw applaudisseerde. Daarna kwam mevrouw Sardoni- Borelli aan de beurt. Haar man reikte haar het lied aan, dat zij moest zingen zij gaf eenige aanduidingen aan den accompagnateur en betrad het orkest met de kalme waardigheid die merkwaardig in tegenstelling was met de houding van den debutant, die haar was voorafgegaan. Op dat oogenblik wendde de heer Horner zich tot Frithiof. »Ga eens zien of Signor Donati er al is", zeide hij. »Zijn lied volgt nu op het programma." »0!" zeide Sardoni glimlachend; »hij is zoo vreeselijk huisvasthij komt nooit een oogenblik te vroeg en in de opera is hij dikwijls nog later dan hier. Maar ik ken nie mand, die zich sneller kleedt, en hij is nooit over zijn tijd." Frithiof begaf zich naar de kleedkamer en toen hij voor de deur van het kleine vertrek stond hoorde hij duidelijk de woordeD die binnen werden gesproken. Do stem kwam hem bekend voor. Slecht ontvangen Weldit ligt alleen aan uwe ze nuwachtigheid. Bij uw tweede nommer zult gij er meer aan gewoon zijn en gij zult zien, dat het veel beter gaat." »Maar gij hebt zeker nooit met die moeielijkheid be hoeven te kampen zeide de jonge tenor die met een zeer neerslachtig gelaat met den pas aangekomen baryton stond te praten. »Nooit riep de ander met een lach die door de kamer weerklonk. Vraag het Sardoni eens! Hij kan u mjjn eerste optreden vertellen." Toen Frithiof zijn boodschap deed keerde de spreker zich om en de Noorweger zag het gelaat, dat hem vóór zijne ziekte zoo vreemd had aangetrokken een gelaat, niet alleen schoon in lijnen en kleur maar vol van een onbeschrijfelijken adel, die alle theorieën van verwaand heid en veinzerij van gevierde mannen vernietigde. »Dank u", zeide hij met een buiging, »ik kom dade lijk." Toenzich glimlachend weder tot den debutant wendende »gij zietdat gij omdat gij niet gebisseerd

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1