stoere Noorman. i No. 52. Ëerste blad. Vijf en Xiegentigste jaargang 1893. ZONDAG 30 APRIL. Wat vermag de Staat tegen de werkeloosheid FEUILLETON. Buitenland. Deze Courant wordt lSlnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,8©; franco door het» gekeele rijk 1, De 3 nummers f Prys der gewone Advertentlën: Per regel 16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Die vraag is Donderdag 1.1. in de Tweede Kamer be handeld naar aanleiding van twee interpellation 1°. die van den heer Pijttersen, waarin aan de Re- geering werd gevraagd, of van haar voorstellen te wach ten zijn om onteigening van gronden door de gemeentebe sturen mogelijk te maken en door geldelijken steun van staatswege te bevorderen, waardoor, voornamelijk ten plattelande aan de arbeidende klasse gelegenheid, zou worden gegeven om haren toestand te verbeteren 2°. van den heer Tydens, die, na gewezen te hebben op hetgeen iu Groningon door den Bond van Orde door Hervorming wordt ondernomentot de Regeoring de vragen richtte, of zij middelen beraamt om den omvang der werkeloosheid te leeren kennen, en wat zij tegen de werkeloosheid denkt te doen Het antwoord der regeering op die vragen heeft in- tusschen weinig licht gegeven en evenmin de gedachten- wisseling tnssohen verschillende leden, die van deze ge legenheid gebrnik maakten om van hunne inzichten te doen blijken. Opmerkelijk is het, dat van de beide leden die hunne vragen tot de Regeering richtten, de een in Friesland, de ander uit het oostelijk doel van Groningen, hot Old ambt, is afgevaardigd. In beide streken zijn de toestanden van buitengewonen aard in een deel van Friesland wordt geklaagd over groot gebrek aan werk, in hot oos'.en van Groningen over de slechte verhouding tussohen den boer en zijn knechts en arbeiders. Al hebben zich ook op andere plaatsen verschijnselen vaD tijdelijke buitengewone werkeloosheid voorgedaan, gelijk trouwons 's winters in den regel hot geval isen al laat in vele streken de verhouding tussehen patroon on werkman veel te wenschen over, het is duidelijk, dat niet de algemeene toestand van ons land, maar de bijzondere toestanden in Friesland en in het Groninger Oldambt de aanleiding waren tot deze interpellation. Het verdient zeer de aandachtdat de heer Tydens overtuigd bleek te zijn, dat niet iu de eerste plaats van de Regeering verbetering te wachten is Is do slechte verhouding tussehen de boeren en hun knechts en arbei ders de oorzaak van het kwaaddan dienen de boeren zeiven te zorgen, dat men met elkander op eeu boteren voet komt. te staan. Dat mon dit iu het Oldambt inziet, blijkt uit de oprichting van den Boud, waarvan de heer Tydens veel goeds verwacht. Dat de Regeering bekend tracht te worden met den omvang van het gebrek aan werkis prijselijk de Minister van binnenl. zaken verklaarde dan ook daarmede bezig te zijn maar tegen den aanstaanden winter zal dat zeker niet veel baten. Do vraag, wat zal de Regeering tegen de werkeloosheid doen is gemakkelijk gesteldmaar die dergelijke vragen tot de regeering richtdient zijnerzijds zelf een of ander bruikbaar middel aan de hand te geven; en dat heeft de heer Tijdens niet gedaan. De Minister had dan ook volle rechttoen hij aan goede plannen van Een roman, naar het Engeiseh, van Edna Lyall. 65) o Frithiof's somber gelaat helderde dadelijk op en de oude glans keerde een oogenblik terug in zijne eerlijke, blauwe oogenvergetendedat hij niet in Noorwegen en dat Donati de vergode zanger was, greep hij de hand van den Italiaan met die overstroomende dankbaarheid, die welsprekender is dan woorden. «Ik dank u," zeide hij eenvoudig. «Is het misschien mogelijk voor iemand, die er niet in is betrokkenhet raadsel te vinden zeide Donati. »Want als iemand zooals gij van zoo iets wordt beschul digd veronderstel ik dat er een raadsel is." «Niemand kan het oplossen," zeide Frithiof en de som bere trek kwam weder op zijn gelaat. «Ik kan in het geheol niet zeggen hoe hot is gebeurd maar do schijn was geheel en al tegen mij. Het is onbegrijpelijkmaar God weetdat ik onschuldig ben." «Ik verlang alles te hooreu", zeide Donati met de in- nemonde manier en de warme belangstelling, die hom de liefde van duizenden had doen verwerven. «Morgen ver laat ik Engeland kuut gij met mij medegaan en mij al les vertellen zooals het is gebeurd Ook als Frithiof had willen weigeren had hij het moeielijk kannen doen maar hij voelde zich zoo rampza lig, dat hij ook veel minder hartelijke sympathie gretig zou hebben aangenomen. Zij wandelden samen naar Sackville Street en waren bijna bij het rijtuig, toen zij achter zich hoorden spreken. «Zjj maken zooveel ophef van dien Donatizeide iemand; «maar ik weet toevallig, dat hij een gemeen sujet is. Ik heb het onlangs van iemand gehoorddie hem van nabij heeft gekend. Men zegt Regeeringswege steun beloofde maar tevens verzocht dat men mot zulke plannen voor den dag kwam. Tot nog toe was er geen voorstel van dien aard en geen vraag om ondersteuning bij hem ingekomen. Eén zaak werd door den heer Tijdens genoemd ver zekering van den werkman tegen den ouden dag. Daarop kon de Minister antwoorden, wat trouwens ook den hosr Tijdons wel even goed als anderen bekend kou zijn, dat tot dat doel een wet iu bewerking is Evenals in Duitsch- land zeide de heer Tijdens. Inderdaad, dat is iets maar met een wekelijksche bijdrage van ƒ1,40 op zijn 65e of 70e levensjaar is de arbeider slechts matig geholpen. Zulk eeu maatregel werkt daarenboven eerst voor de toekomst, en gebrek aan work wordt er niet door ver holpen De heer Pyttersen verwachtte veel goeds van onteige ning van grond door de gemeentebesturenten einde woeste gronden te ontginnen voor houtteelt en den aanleg van wei- of bouwland, met geldelijken steun of voorschot van staatswege, eu kleine perceelen aan behooftigon te verpachten tegen geriugeu prijs. Enkele gemeenten, o. a. de gemeente Sehotorland, hebben reeds dien weg inge slagen, en niet zonder grond verwacht men daarvan goede vruchten niet alle gemeenten echter zijn iu 'b bezit van woeste gronden. Waar dit niet het geval is, zon ont eigening kannen helpen maar niet overal zijn heide velden of woeste gronden te vinden, en waar ze uiet zijn, valt er ook niet te onteigenen, zoodat ook deze maatregel slechts in enkele streken iets zou kunnen baten. Daarmede is natuurlijk niet gezegd, dat een dergelijk middel tot onteigening geen overweging verdient, maar wei springt het aanstonds in het oog, dat ook hier geen sprake is van een algemeeuen maatregel ten behoeve van het geheele land, maar van maatregelen tot verbetering vau plaatselijke toestanden in enkele streken. Daartoe behoort evenzeer wat de heer Gerritsen aanbeval het besteden van de sinds jaren in Friesland bijeengebrachte slikgeldfoudseu tot inpoldering en drooglegging van grond. Trouwens ook dit was geen niouws, en de Commissaris dor Koningin in Groningen heeft reeds do gemeentebe sturen aangespoord om voor zoover dit op hun weg ligt nuttig werk te doen uitvoeren en te bevorderen. Met den heer Borgesius zijn wij van meening dat in de pachteontracten tussehen landeigenaars en huurboeren verbetering te brongen is, en aan den huurder in geval van misgewas en andere buitengewono omstandigheden geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van huur kan gewaarborgd worden maar kan men inderdaad meeneu, dat daarin een middel tegen werkeloosheid te vinden is. De packtcom- missiën in Friesland schijnen een gnnstigen invloed te hebben op het maken van goede huurcontracten waar bij voor de belangen van beide partijen wordt gewaakt, en gezorgd wordt dat den huurder de vruchten niet ont gaan van deu arbeid dien hij verricht en van het geld dat hij besteedt tot verbetering van het land. Iu sommigo streken zou dat voorbeeld kunnen worden nagevolgd. Alles wat tot verbetering van toestanden kan leiden, be hoort overwogen en, als hot maar eenigermate van dienst Het verdere werd onhoorbaar door den afstand en wat de vloek der moderne maatschappij de almachtige «Men" over Donati's particuliere aangelegenheden had gezegd kwam hij niet te weten. Frithiof zag op naar het gelaat van den zanger. Blijk baar had hij uiet de verheven hoogte bereiktwaar be- leedigingen en laster niet treffen. Hij was nog jong en had de nadeelen zoowel als de groote voordeelen van een kunstenaars temperament. Een glimp van heftigen toorn vloog over zijn gelaat, snel opgevolgd door een pijnlijken trek, die Frithiof's bloed aan het koken bracht. Zwijgend deed de Italiaan het portier van het rijtuig open, wenkte Frithiof in te stappen en zij reden samen weg. «Het doet er niet toe!" zeide Donati na een poos, in gedachten alsof hij alleen was. «Ik zing niot voor een kwaadsprekend publiek. Ik zing voor Christus." «Hoe durven zij zoo iets van u zeggen!" riep Frithiof uitwieus verontwaardiging toeuam naarmate de ander zijne bedaardheid herkreeg. «Voor mij zelf," zeide Donati, »is het niet heel erg; maar om den wil van mijne naaste betrekkingen is het zeker onaangenaam. Maar ieder, die het publiek in eene openbare qualiteit dientis er aan blootgesteld. Staats lieden artistenschrijverstooneelspelers moeten allen kwaadsprekendheid verdragen. Eu eigenlijk schaadt het alleen iemands reputatie en niet zijn karakter. Het maakt iemand niet onzedelijk, als hij voor onzodelijk wordt gehou den eu het maakt u niet tot een dief, dat gij oneerlijk wordt genoemd. Maar nu moet ik alles hooren van die beschul diging van den heer Horner. Wanneer is het gebeurd In het flauwe licht vertelde Frithiof zijne geschiedenis het was hem eene verlichting haar aan eeu sympathieken hoorder te vertellen. Donati's vertrouwen in hem scheen hem met een nieuw leven te vervallen en ofschoon de vreemde gebeurtenissen van dien ongelukkigen Maandag niet door het vertellen werden opgehelderdbegon hij toch te hopen. «Het is zeker zeer onverklaarbaar", zeide Donati, toen het rijtuig stil hield voor de nette villa. Hij hiold even op om den koetsier iets te zeggen. «Wij zullen het rijtuig morgen vroeg noodig hebben om met den trein van 9-40 kan zijn beproefd te worden maar ook in dit opzicht zal men verstandig doen met van regeeringsmaatregelen niet te veel te verwachten. Algemeene beschouwingen over treurige toestanden in deze of getie streekover werkeloosheid en armoede blijken alzoo niet veel te baten. Men mag werkelijk wel aannemendat er bereidwilligheid bestaat om tot goede maatregelen tot verbetering mede te werken. Op goede voorstellen komt het aan. De Regeering heeft in dit op zicht evenmin als op eenig ander gebied het monopolie van wijsheid en doorzicht. Tal van maatschappijen, ver- oenigingen en particulieren zijn in 't bezit van voldoende kennis on ervaring otn plannen te ontwerpen en te ont wikkelen. Een algemeen donkbeeld is van weinig nut Om beoordeeld te kunnen worden, moet het, althans wat' de hoofdpuuten betreft, nader worden uitgewerkt, en toe gelicht. De Rogeering verklaart zich bereid elk plan ernstig te overwegen en blijkt het in 't algemeen belang te zijn te steunen. Bij alles wat tegenwoordig op wet- geven d gebied in behandeling of in voorbereiding is, kan zij, on zes inziens met dit antwoord volstaan. FDABfStDWM., De kamerleden Basl y en Lamerdin hebben een manifest uitgevaardigd aan de mijnwerkers van het Noorderdepartement, waarin zij den Senaat be schuldigen alle maatschappelijke hervormingen tegen te houden en het bijeenroepen eener Constituante eischen tot afschaffing vau den Senaat. Tevens nood.igen zij daarin de mijnwerkers uit, deel te nemen aan de manifestatie van l Mei. Verschillende werkliedenvereenigingen te Carmaux heb ben besloten den 1 Mei eene betooging te honden, maai er geen feestdag van te maken. Te Nantos is werkstaking uitgebroken. Het aantal werkstakers bedroog 7500. Daar zij dreigden de spoor weg op te breken en de leiding van gas en electriciteit af te snijden werden troepen ontboden. Senaat. Den 26 is art, 1 van het hoofdstak «onderwijs", waaromtrent verschil van meening bestond mot de Kamer, aangenomen, evenals het wetsontwerp op de beursbelas- ting. Verder werd besloten, de herziening der drankbe lasting af te scheiden van de begrootiug voor 1893. Den 25 vroeg de heer Magnier inlichtingen over de aan Turpin verleende kwijtschelding van straf. Iu het belang van het land en het leger vroeg hij volkomen lichtdo regeering moest reageeren tegen de droevige gevolgen der beschuldigingen. De minister vau jnstitie verklaarde, dat do kwijtscholding van straf aan Turpin eene daad vau goedertierenheid was, die geenszins zijne veroordeeling verzwakte. De minister van oorlog verde digde zijn personeel welks betrekkingen met Turpin steeds in orde waren geweest. Hij bestreed de tegen het personeel ingebrachte beschuldigingen. De oud minister van oorlog de Freycinet zeide, dat hij het recht, om aan Turpin kwijtschelding van straf te verleenen niet zou betwisten. Hij dankte den minister van oorlog voor de te Charing Cross te vertrekken, Wilson; goeden nacht." «Maar als gij zoo vroeg vertrekt", zeide Frithiof, «mag ik u niet langer ophouden." «Gij houdt mij volstrekt niet opgij hebt mijne be langstelling opgewekt. Gij moet het avondeten met mij gebruiken en daarna moet ik er meer van hooren. Hoe ongelukkigdat Sardoni juist dien dag een banknoot moest wisselen." Op dit oogenblik werd de deur geopend Frithiof zag eene slanke gestalte in een licht rose gewaad en het be koorlijkst gelaat, dat hij ooit had gezien, werd opgeheven om Donatitoen hij binnen gingte kussen. «Dat is lief van u, dat gij zoo vroeg komt", zeide een frisscho vroolijke stem. Toen een vx-eemde ziende, bloosde zij en zeide «Ik dachtdat gij Jack en Domi nica hadt, meegebracht." «Laat- mij u voorstellen aan mijne vrouwmijnheer Falck", zeide Donati. en Frithiof had na de verklaring van het zuivere Engelsch van den Italiaan want in weerwil van haren uitheemschen naam was het onmogelijk een oogenblik aan Francesca Donati's nationaliteit te twijfelen. Het huis was keurig, maar eenvoudig gemeubeld en het wekte het onbeschrijfelijke gevoel van huiselijkheid dat Frithiof zoo dikwijls in Rowan Tree House had opgemerkt. «Gij moet een zeer eenvoudig avondmaal voor lief nemeu zeide Francesca, terwijl zij zelve nog eene plaats aan tafel gereed maakte; «ik heb de dienstboden naar bed gezonden omdat zij morgen vroeg op moeten en het reizen hen erg vermoeit." «Veel moer dan u en mij," zeide Donati. «Wij zijn er tegen gehard geworden." «Dit is dus niet uwe vaste woning", vroeg Frithiof. «Het is onze engelsche woning. Gewoonlijk zijn wij vijf maanden hier en vijf te Napels en de rest van den tijd te Parijs, to Woeuen of to Berlijn. Een zwervend leven is zoo onaangenaam nietals gij alles, wat u lief is kunt meenemen." «En onze kleine is de beste reizigster ter wereld," zeide Donati, «en in ieder opzicht een modelkind. Ik ge loof," voegde hij er bij zijne vrouw aanziende, «dat zij; niet minder van een zigeuner heeftdan Gigi

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1