Een stoere Noorman. No. 53. Vijf en Wegentigste Jaargang. 181)3. WOENSDAG Onbestelbare Brieven, Gevonden Voorwerpen Buitenland. FEUILLETON. 3 MEI. COURANT. Pr(Js der gewone Advertentiën i Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. UkflURSUIi; Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer verzonden gedurende de le helft van April 1893 0. Scheffers Amsterdam. Van Oudcarspel: A. L. Dobbelsteen Heerle. Briefkaart: C. de Ruiter, Alkmaar. Brieven: Frank rijk: A. de BoucourtParijs. In die: Himmeireich Lambar. gedurende de maand April 1893 twee sleutels; eenige portemonnaies inh. f 1,70, f 0.03, f 0,15, f 0.38 en f 0,10 een bril; een r. c. kerkboekje; eenige handschoenen een waschboekje een zakje inh. blauwe kiel en grijze broek een roodkoralen armbandje met gouden sluiting een gekleurd zakjeeen gutta- perchaband van een kinderwageneen gouden slotje van een armband een bril in étuieen insigne (Algemeen Nederl. Wielrijdersbond); een dasjeeen kompaseen zilveren armbandje; een schoteltje; een defect gouden oor knopje een engelsche schroevendraaier een zilveren broche; een hondenpenning no. 126; een paar witte wollen kinderkousjeseen zwart dasje een rozenkrans in étui; een zwarte broche en een paar zwarte kousen. Alkmaar, De Commissaris van Politie 1 Mei 1893. F. G. C. J. FUNDTER. DUTFSCIfl».%MD. De commissie tot onderzoek der bewijsstukken van Ahlwardt kwam den 26 bijeen, maar kon haren arbeid niet beginnen, daar Ahlwardt niet ver schenen was en ook niot het ontbrekende zijner bewijsstukken had ingezonden zooals hij den 25 beloofd had. Hij zou tegen den 27 eene afzonderlijke nitnoodiging ontvangen bracht hij dan de bewijsstukken niet mede, dan zon de com missie zich ontbinden. Genoemde commissie hield deu 27 eene algemeene bespreking over de zoogenaamde bewijzen. De heer Ahlwardt verklaarde alles overgelegd te hebben, uit gezonderd den brief, welke nog voor acht dagen als hoofd- bewijsstnk moest dienen. De overgelegde papieren bevatten slechts bekende vlugschriften, nummers van de Gehlsen- schen Eisonbahn-Zeitnng en een schrijven met de onder- teekening van den toeumaiigen president van den Roe- maanschen Senaat Calandero Volgens den minister Miquel heeft deze president nooit bestaan. De commissie benoemde de heeren Cyny, Porsch en Bebel als verslag gevers eu verdaagde hare beraadslaging. De minister Miqnel en de directeur bij het Rijksdepartement van financiën, Aschenborn, waren in de zitting tegenwoordig. De Staatscourant is tot de verklaring gemachtigd, dat noch in het onderhoud des Keizers met den Paus, noch in het onderhond, dat de Paus aan den minister baron Marshall verleende, van de militaire onderwerpen is gerept. Evenmin is in de besprekingen van den Rijkskanselier met de voornaamste leden van het Centrum ooit van de eene of de andere zijde spraak geweest, om voor de ondersteuning der militaire ontwerpen iets betrekkelijk kerkelijke zaken in ruil toe te geven. Aan een reiziger, die in den spoortrein van Halle naar Dobriluck in diepen slaap gevallen was, is uit een valies een bedrag van f 1200 ontstolen. De Keizer heeft aan kardinaal Rampolla's Pausen staats-secretaris de orde van den Zwarten Adelaar ge schonken. De Eerste Kamer in het groothertogdom Hessen heeft het door de Tweede Kamer aangenomen voorstel tot toe lating van lijkverbranding verworpen met 12 tegen 11 stemmen. Bij een brand in een koffiehuis to Bremen werdeu door de brandweer twee dienstmeisjes, die niet bijtijds de trap hadden kunnen bereiken op het dak outdekt. Mon riep haar toe naar beneden te springen de eerste werd goed opgevangen in het springzeil de tweede viel met het hoofd op de steenen en was onmiddellijk dood. In het dorp Klingen bij Wiesbaden zijn de kerk de schoolhet raadhuis en zestig woonhuizen afgebrand. Zeven personen zijn in do vlammen omgekomen. De rechtbank te Mülhauseu heeft een elzasser, die leve Frankrijk geroepen had tot zes maanden ge vangenisstraf en 16 mark boete veroordeeld. liijksdag. Den 27 is bij derde lezing aangenomen het wetsontwerp betreffende het verraden van militaire geheimen de radicalen eu de sociaal-democraten stemden tegen. Daarna ving de derde lezing der woeker wet aau. Den 29 zijn zonder bespreking aangenomen de aanvul lingskredieten voor Chicagohet gezantschap te Was hington het gezantschapsgebouw te Madridalsmede de aanvullingskredieten van bijna 4 rnillioen galden voor leveringen in natuurvoortbrengselen tengevolge van de stijging der graanprijzen. UNGELAjVD. Voor Gladstone's woning in de Downingstreet te Londen stond een politieagenteop post, die aangesproken werd door een persoon, zeggende, Glad stone te willen dood schieten. De agentmeenende, dat de man dronken was gaf hem den raad bedaard naar huis te gaan. Toen haalde hij echter een revolver uit zijn zak en loste een schot in de richting van den agent, dat niet trof. Hij werd dadelijk gegrepen. Bij onderzoek bleek hij genaamd te zijn Townsend. Hij is 35 jaar oud en behoort tot den werkenden stand. In zijn zakboekje stonden allerlei on samenhangende zinnen geschreven tegen Gladstone en de Home Rule wet. Deze omstandigheden gaven aanvanke lijk eenigen grond voor het vermoeden dat een aanslag op Gladstone in zijne bedoeling had gelegen. Zijne vrouw heeft medegedeeld, dat hij sedert verscheidene jaren bij tusschenpoozen aan slapeloosheid leed, waarop dan dikwerf aanvallen van razernij volgden. Den 29 zij i tusschen de reeders en de werkstakers te Huil onderhandelingen aangevangen. Koningin Victoria is den 26 met den prins en de prin ses van Battenberg van Florence naar Engeland terug gekeerd. Den vorigen dag had zij aan den burgemeester 6000 lira's gezonden voor de armen, als gevolg waarvan Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 66) o— was te vinden. Francesca had waarheid gesproken toen zij zeide dat het zwervend leven voor hen weinig on derscheid maakte want overal waar zij kwamen, richt ten zij zich eene ideale huiselijkheid in. Het avondmaal duurde niet lang. Frithiof leed te veel om te kunnen eten en Donati had evenals de meesten zijner landgenooten, zeer weinig eetlust. Francesca wenschte den Noorweger vriendelijk goeden nacht en ging naar boven naar haar kindde twee mannen namen plaats voor een open raam dat uitkwam in een kleinen tuin waaraan het maanlicht eene bekoorlijke geheimzinnigheid gaf. »Ik heb er over nagedachtzeide Donati eensklaps en alsof het van zelf sprak, dat de zaak evenzeer zijn gedach ten als die van Frithiof bezig hield, »maar ik kan vol strekt geene verklaring vinden. Het is inderdaad een raadsel." »En dat zal het altijd blijven zeide Frithiof neer slachtig. »Dat geloof ik volstrekt niet. Eens zal waarschijnlijk alles worden opgehelderd. En denk er om het mij te laten weten want ik zou het gaarne hooren." Een straal van hoop flikkerdo een oogenblik op Frithiof's gelaatmaar de sombere uitdrukking kwam spoedig terug. »Het zal nimmer worden opgehelderd," zeide bij. »Ik ben onder een ongelukkig gesternte geborenals alles scheen goed te gaan overkwam mij altijd een ongeluk het was met mijn vader hetzelfde. Het was een onver diende rauip, die hem den dood aandeed.' Daarop vertelde hij tot zijn eigen verwondering, zijne geheele geschiedenis aau Donati. De Italiaan sprak weinig, maar hij lnisterde aandachtig hij bezat inderdaad alle eigenschappen voor een vertrouweling zeldzame sym pathie tact en volkomen goede trouw. Zijn hart nit te storten voor zulk een man was het beste voor Frithiof, wat hij kon doenen Donatidie zelf aan ontelbare moeielijkheden het hoofd had moeten bieden, begreep hem, zooals een man die minder had geleden niet had kun nen doen. s>En in deze onrechtvaardigheid," zeide Frithioftoen de burgemeester met al de raadsleden aan het station aanwezig was. Hoogcrhuis. Den 28 werd door de regeering mede gedeeld dat zij niet voornemens was een wetsontwerp in te dioneu gegrond op het verslag der commissie van onderzoek naar de iersche pachters die wegens wanbe- betaling uit hunne woningen gezet waren. lagerhuis. Den 26 werd het wetsontwerp tot wij ziging dor wet betreffende de inrichting der kiezerslijsten bij tweede lezing met algemeene stemmen aangenomen. Minister Fowler deelde den 27 mede dat hij weldra het wetsontwerp tot betere regeling der stedelijke accijnzen van Londen hoopte in te dienen. Na eene beraadslaging van vijf uren werden alle begrootingsvoorstellen aange nomen. Het wetsontwerp tot regeling van den werktijd van spoorwegbeambten werd eveneons aangenomen. De iersche afgevaardigde Sexton vroeg nadere inlichtingen omtrent een aanslag op Gladstone. De minister van bin- nenl. zaken Asquith verzocht hem alle vragen dienaan gaande op te schorten, daar het een ernstige zaak gold en de jnstitie haar onderzoek nog niet geëindigd had. Den 27 werden na eene beraadslaging van vijf uren alle begrootingsvoorstellen aangenomen. Het wetsontwerp tot regeling van den werktijd van spoorwegbeambten werd mede bij derde lezing aangenomen. Den 28 deelde minister Grey mede dat de slavenhan del aanleiding had gegeven tot een oproer aan de Boven- Shireaan het hoofd waarvan de Arabier Abu-Baka stond. Het snelle optreden van den engelschen agent Johnston voorkwam eene verdere uitbreiding van het op roer, en nu de inlandsche politie ter plaatse aangekomen was bestond er in het geheel geen reden voor bezorgd heid meer. Do minister voor IerlandMorleydeelde bijzonder heden mede over de jongste ongeregeldheden in Belfast. Tal van werklieden, van beiderlei gezindte, hadden ten gevolge van de heerschende onrast het werk vrijwillig neergelegd. Vele katholieken hadden nu hunne betrek king verloren door de handelingen hunner protestantsche makkersniettemin waren vele werklieden weer tot den arbeid teruggekeerden hij hooptedat binnen eenige dagen de verbittering geheel over zon zijn. In het geheel waren drie herbergen vernieldin twintig huizen waren de glazen ingegooid was één politie-agent ernstig ge kwetst en werden 45 personen in hechtenis genomen. Hij hoopte dat de strijd als geëindigd kon worden beschouwd. De b9grooting van inkomsten werd bij eerste lezing aangenomen. FKASIM.S&SJfli. Van den 16 tot den 22 stierven te Parijs 1673 personen 579 meer dan het gemiddelde per week influënza en longaandoeningen blijven do oor zaken van deze groote sterfte. Kamer. Den 28 bestreden bij de voortgezette be raadslaging over de van den Senaat terugontvangen be grooting de heeren Salis en Jamais nadrukkelijk de af scheiding van de voorstellen tot hervorming van de drankbelasti ng van de begrooting. De minister van financiën zeide dat de regeering voor het daartoe hij zijn verhaal had geëindigd»in dit schandelijk succes van de intriganten en zelfzuchtigen en het ondergaan van de eerlijkenbeveelt het christendom ons te berusten. Dit is hetwat mij tegen den godsdienst inneemt wat mij alles onwaar en onlogischja immoreel doet voor komen." Waarschijnlijk zou Donati niet van godsdienst hebben gesprokenindien zijn gast er niet over was begonnen. Het was zijne gewoonte niet, veel over zulke onderwerpen te spreken maar als hij het deed hadden zijne woorden eene bijzondere duidelijkheid en kracht. Het was niet zoozeeromdat hij iets merkwaardigs of nieuws zeide maar omdat hij met innige overtuiging met zeldzame zelfverloochening en geheel zonder de gewone formules sprak. «Vergeef mij als ik de vrijheid neem op te mer ken dat uwe redeneering niet geheel juist is", zeide hij bedaard. »Gij zegtdat ons wordt bevolen te berusten, goed. Maar wat is berusting Zij werd eens door een edelen russischen schrijver zeer goed verklaard hij zeide, dat zij is: »God te stellen tu3schen onsen onze zorgen." Daarin is niets onlogisch. Het is geheel overeenkomstig het gezond verstand. Als eindige dingen n afmatten en radeloos maken, wend u dan tot het Oneindige waaruit zij veilig eu in vrede kunneu worden beschouwd." Frithiof dacht aan de woordendie onwillekeurig Donati waren ontsnapt na de opmerking van den voor bijganger in Piccadilly. »Het doet er niet toe Ik zing niet voor eene kwaadspiekende wereld." Hij begon Donati beter te begrijpen hij verlangde met vurig vorlangenin staat te zijn het leven met dezelfde oogen te kunnen beschouwen. »Dat is voor u alles, alsof het bestaat," zeide hij snel, »maar voor mij zijn zij slechts een hoop ofalszijeen paar uren eene werkelijkheid zijn, verdwijnen zij spoedig. Het kan misschien goed zijn voor n in nw gelukkig leven, maar voor mij, die alles tegen heb, is het onmogelijk." »Onmogelijkriep Donati, met vlammende oogen en met iets in zijn toon, dat voor Frithiof eene openbaring was. »Zoo al niet onmogelijk dan toch zeer moeielijk hernam hij. Wordt vervolgd. Frithiof werd er toe gebracht, heel natuurlijk en be daard te spreken over Noorweegsche gewoonten en zijn vroeger leven. Eerst later viel het hem in, dat hij slechts een dag na zijn ongeluk toen hijals de heer Boniface niet zoo goedhartig was geweest, misschien in de gevangenis had kunnen hebben gezetenbedaard en op zijn gemak van den ouden tijd had gesproken. En ook eerst later bedacht hij, hoe menigeen in eene geheel andere positie, hem het onderhoud met den grooten baryton zou hebben benijdwant Donati wilde niet uitgaan in Londenofschoon men niets liever wenschte dan hem tot den held van het seizoen te maken. Zijne vrouw hield er niet van en hij zelf zeide, dat zijn kunst, zijn huisgezin eu enkele vertrouwde vrienden hun geen tijd lieten om feesten bij te wonen. De wereld vond het dwaas, maar hij bleef standvastig, want ofschoon altijd bereid iemand te helpen, die in ongelegenheid was, en zich niet boven anderen ver heven achtend kon hij de leegheid en onbeduidendheid der fatsoenlijke wereld niet nitstaau. Bovendien terwijl de toejuichingen die door zijn gezang waren uitgelokt, hem altijd groot genoegen deden, vond hij de vleierijen van liedendie jacht maakten op beroemdheden, onuitstaan baar, zoodat hij niets verloor en veel won bij het kalme leven, dat bij leidde. Van den grooten tooneelspeler Phelps is gezegd dat »zijn schouwburg en zijn huis hem even heilig waren als de tempel van God." Hetzelfde had meü van Donati kunnen zeggen iets van de kalmte des tempels vervulde de kleine villawaar fijne smaak en eene ge makkelijke inrichtingmaar geene overdadige weelde

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1