I Mei. Binnenland. strekkend besluit des Senaats niet aansprakelijk was en beloofde de nieuwe regeling op te nemen in de begrootiDg voor 1894. (demo r.) Hij verklaarde, dat hij den tegen stand van den Senaat zooveel mogelijk bestreden had zonder echter te hebben verkregendat de hervorming der drankbelasting in de begrooting van 1893 opgeno men bleef. Hij verzocht der Kamer te stemmen over de afscheiding. Met 191 tegen 132 stemmen verklaarde men zich tegen de opneming van de hervorming der drank belasting in de begrootiug voor 1893. Vervolgens werd de ontworpen Beursbelasting onder handen genomen. De afgevaardigde Fourde stelde als amendement voor, den officieusen effectenmakelaars de voorrechten te laten welke zij nu genieten want hij zou niet gaarne zien dat coulissiers van allerlei natiën voordeel trokken van de wetzooals zij nu voorgesteld was. Dit amendement werd met 331 .tegen 182 stommen verworpen. De burggraaf de Villebois-Mareuil diende een voorstel in waarbij de regeering werd uitgenoodigd een reglement te makendat alle coulissiers van vreemde natiën zou weren van de Beurs. Alle artikelen van de Beursbelasting werden vervolgens aangenomen. Toen het voorstel van de Villebois-Mareuil in rond vraag werd gebracht kon geene beslissing genomen wor den doordat er te weinig leden waren. In de volgende zitting werd het aangonomen met 171 tegen 5 stemmen. Senaat. Te 7 uren werd de zitting hervat, ter be handeling van do bogrooting, zooals die uit de Kamer was teruggekomen. De verslaggever der begrootingscommissie verklaarde dat de begrooting in den vorm zopals zij door de Kamer was aangenomen bijna in alle opzichten voldeed aan de besluiten van den Senaat. Hij stelde voor, te 9 uren bijeen te komen om eene beslissing te nomen over het rapport der commissie. In die zitting werd de begrooting onveranderd goedgekeurd. ITAEIE. De Paus heeft den franschen gezant ont vangen een paar uur na het bezoek van den Keizer van Duitschland. AOORWEtlElV. De Koning hoeft den 29 den mi nister van Staat Stang ontvangen en uitgenoodigd, om de samenstelling van een nieuw ministerie op zich te nemen. De heer Stang verklaarde zich bereid. OOSTEHVBlJK-HOKCliUlIJfi. Den 2 gaat de Keizer voor geruimen tijd van Weenen naar Budapest waar hij spoedig aan twee gala-maaltijden de leden van het Hooger- en die van het Lagerhuis zal noodigen. SPAWJE. Ter verhindering van ongeregeldheden op den 1 zijn te Cadix dertig verdachte personen in hechtenis genomen. De ministerraad werd tegen den 30 des avonds bijeen geroepen teneinde te beraadslagen over den opstand op Cuba en de begrooting van inkomsten. TT HM IJ E. De Sultan heeft bezwaar gemaakt tegen het voorgenomen bezoek van Vorst Ferdinand van Bul garije. Te Cesarea word do begrafenisstoet van een aanzienlijk armeniër, die een moskee voorbij kwam door met stok ken gewapende turken aangevallen. Eenige armeniërs werden gedood of gewond. De armenische bisschop zond eon door 300 personen geteekende depecbe aan den Sultan, waarin bescherming gevraagd werd. Deze depeche werd 48 uren door de ambtenaren van het Paleis te Constan- tinopel opgehouden. VEKKEXIdDG STATEST. De minister van finan ciën Carlislo verklaarde den 27 in een onderhoud met bankiers, dat het uitgeven van obligatiën op dit oogen- blik niet anders dan een tijdelijk hulpmiddel zou zijn. De regeering zal daarom tot het uitgeven van obligatiën alleen bij volstrekte noodzakelijkheid overgaan. De wetten des lands op den geldomloop zijn verkeerd en moeten herzien worden. Die herziening moest beginnen met de opheffing der Sherman-wet. Den 27 heeft te Nieuw-York de groote internationale vlootschouw plaats gehad ter eore van de gedachtenis viering der ontdekking van Amerika en de tentoonstelling te Chicago. Des ochtends regende en woei het zoo zwaar, dat men tot den namiddag den aanvang uitstelde. Te 1 uur was het weder zoo opgeklaard, dat de vlootschouw kon doorgaan ten aanzien van duizenden toeschouwers te land en te water. De braziliaansche, engelscho, fransche, italiaanscherussische en spaansche schepen lagen aan de eene, de amerikaansche, argentijnsche, duitsche schepon en het nederlandscho schip van Speijk aan de andere zijde samen 40 stuks. De drie karveelen Santa Maria Nina en Pinta, nabootsingen van Columbus vaartuigen, hadden natuurlijk de eereplaats. De schepen namen eene lengte van bijna 3 mijlen in, op afstanden van ongeveer 275 el van elkander. Tusschen de twee rijen was eene ruimte van omstreeks 370 el. Alle schepen waren met vlaggen versierd. De President Cleveland, met de ministers en hunne echtgenooten, begaven zich aan boord van het adviesjacht Dolphin. Zoodra de President aan den steiger kwam begonnen de ontelbare booten haro stoomfluiten te laten gaan en hare bellen te laten luiden. Behalve de Dolphin mocht o.a. tusschen de rijen oorlogsschepen nog doorgaan een vaartuig met den afstammeling van Colum bus, den hertog van Yeragua, aan boord. Zoodra de Dol phin in beweging kwam, maakte men zich op de oorlogs schepen gereed om haar te begroeten. Op ieder schip salueerden de officieren en de bemanning, de muziek deed het volkslied hooren en schip voor schip loste 21 saluut schoten. Nadat de Dolphin het anker geworpen had, wer den de commandanton der verschillende eskaders aan den President voorgesteld. Zoodra de President en zijne vrouw aan wal gestapt waren, eindigde de officieële plechtigheid en mochten de particuliere vaartuigen door de rijen hoen- varen. Steeds blevon de stoomfluiten gillen. De amerikaan sche kruiser Philadelphia stoomde naar de 104 straat, om er het graf te salueeren van generaal Grantwiens geboortedag het was. Des avonds ontstaken de oorlogs schepen hun electrisch »zoeklicht" en had te Nieuw York een groot Columbisch bal plaats, dat door den President bijgewoond werd. Bij zijne binnenkomst stond hetgeheele gezelschap op. Den 28 werd in de voornaamste straten groote parade gehouden waaraan behalve afdeelingen matrozen en mariniers der vreemde oorlogsschepen ook amerikaansche troepen deel namen. De buitenlandsche officieren werden op het Raadhuis door den burgemeester en do gouverneurs ontvangen en zagen van daar uit de paradeNa den afloop gebruikten zij als gasten van de stad Nieuw-York een ontbijt in het Waldorf hotel. Den 28 had president Cleveland het ongeluk zijn hoofd te stooten toen hij in zijn rijtuig opstond, om voor de toejuichingen der menigte te danken. Door het bloeden der wond was hij genoodzaakt naar zijn hotel terug te keeren. Na verbonden te zijn, zette hij zijn rijtoer voort. De wond was niet ernstig, zoodat hij des namiddags naar Chicago kon vertrekken, alwaar hij den 29 met de minis ters aankwam en met geestdrift begroet word. Ook de hertog van Veragua kwam dien dag aan en werd schit terend ontvangen. Een troepen-afdeeling geloidde hem naar zijn hotelwaar burgemeester en wethouders hem hunne opwachting maakten. Tovens boden zij hem het eere burgerschap der stad aan met de sleutels der stad in zilver, besloten in eene prachtige cassette. Den 1 is de wereldtentoonstelling te Chicago door president Cleveland geopend met eene rede, waarop nader terug gekomen zal worden. Na het uitspreken dezer rode drukte de president klokslag twaalf uurop den knop eener electrische geleiding en onmiddellijk begonnen alle machines in de machine-galerij en op de tentoon stelling te werken en de fonteinen te springen. Het orkest speelde het Hallelujah-Koor uit den Messias von Handel alle aanwezigen zongen de woorden mede, ter wijl het geschut bulderde en de klokken luidden. Op dat oogenblik ging de vlaggontooi voor de estrade uiteen en vertoonde zich de vergulde modellen der spaansche korveelen. Op al de gebouwen werden gelijktijdig de vlaggen van alle natiën ontplooid. Het schouwspel maakte een grootschon indruk en werd met uitbundige geestdrift begroet. Na de inwijding volgde, onder voor zitterschap van Cleveland de galamaaltijdwaarbij de hertog van Veragua de eerejolaats innam. In België en Frankrijk was het rustig. Er word niets bijzonders waargenomen. Weenon had haar gewoon voor komen eenige groepen arbeiders wandelden. Te Rome was het rustigde meerderheid der werklieden was aan het werk. Te Berlijn werden in verscheidene lokalen in den loop van den voormiddag bijeenkomsten gehouden, waarin sociaal-democratische redenaars den werkdag van acht uren bepleitten. Ongeveer 600 zoogenaamde onaf hankelijke socialisten die in een bier lokaal in het oos telijke district bijeenwarenwerden versterkt door de deelnemers aan eene uiteengegane vergadering van anar chisten. Na afloop eener stormachtige beraadslaging vormden zich ongeveer 400 uit do bijeenkomst tot eon optocht. De rust werd echter niet verstoord. Ook in Nederland is de dag vrij rustig voorbijgegaan. Te Groningen werd bij een optocht van eene lezing van den heer Domela Nieuwenhuis niet voldaan aan den last der politie om uiteen te gaan, waarop van de sabel gebruik gemaakt moest worden. Velo personen ontvingen sabel houwen en één persoon werd ernstig verwond. Te Amster dam waren des avonds 4000 a 5000 betoogers bijeen in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, nadat des middags in Constantia verschillende bijeenkomsten gehouden waren. Te tien uren eindigde de bijeenkomstwaarop de wandel tocht begon. Het voornemen bestond op een zeker punt de betoogers, die uit Constantia zouden optrekken, tegen te^ komen. Dit is waarschijnlijk door een misverstand mislukt. Er viel niets bijzonders voor. Tweede Mauier. Den 28 werden de afdeelingen op nieuw samengesteld. Tot voorzitters werden gekozen de heeren Bahlmann Haffmansvan Alphende Beaufort (Amsterdam) en Rutgers; tot onder-voorzitters de heeren A. van Dedem Keuchenius, Brantzen, Rooyaards en van der Kaaij. Ach tereenvolgend werden met algemeeno stemmen aangeno men de wetsontwerpen 1°. tot regeling van de bestemming van het voordeelig slot der staatsontvangsten over 1889; 2°. tot regeling van de bestemming der gelden aan den Staat uitgekeerd krachtens de pensioenwet en der kapi talen voor de overneming van don Rhijnspoorweg 3°. tot goedkeuring van den verkoop van grond te Dintei- oord4°. tot idem te Zevenbergen. Het verslag der Rekenkamer over 1891 werd voor kennisgeving aangenomen. De conclusie der commissie op het adres van den tij delijk gepensioneerden eersten luitenant der artillerie van het N.I. leger G. C. Arntzonius strekte tot dankzegging aan den minister van oorlog voor zijne inlichtingen. Na eenige bespreking aangenomen nadat de minister ook als zijne meening uitgesproken had, dat de wet toe laat, om, als officieren tot armoede geraken, eene ruime opvatting der wet te huldigen. Inlichtingen op hot adres van den gepens. luitenant-ko lonel van het indische leger M. L. G. van den Bergh, houdende klachten over het bedrag van zijn pensioen. De commissie stelde voor, aan den miuister van koloniën dank te betuigen voor de gegeven inlichtingen. Aangenomen. Beknopt verslag van de Militaire Akademie over 1892. Voor kennisgeving aangenomen nadat de minister van oorlog op de vraag van den heer de Beaufort (Amsterdam), wat aanleiding gegeven had tot de verkorting van het Paasch-verlof van de cadetten te Breda, geantwoord had, dat de oorzaak wasdat er gebromd werd tijdens het voorlezen der voorwaarden van het verlof. Enkele cadet ten moesten achterblijven wegens achterlijkheid in hunne studiën. Daar niemand kou uitmakenwie bromde nam de gouverneur aandat het geheele korps bromde (gelach) en strafte het geheel met één dag verkorting van het verlof. Het wetsoutworp tot intrekking van art, 87 der wet op de rechteilijko organisatie werd zonder bespreking aangenomen. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van eene overeen komst met de Exploitatiemaatschappij en de Nederlandsche Zuiderspoorwegmaatschappij, betreffende den lokaalspoor weg SittardHerzogenrath werd na bespreking aan genomen met 59 stemmen tegen 1 stem vaii den heer Vrolik. Het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk IV der begrooting voor 1892 werd goedgekeurd. Regeling der werkzaamheden. De voorzitter deelde mede dat de centrale afdeeling besloten had Dinsdag 16 Mei 11 uur in de afdeelingen te behandelen tal van wetsontwerpen waaronder wijziging van het Westindische regeerings-reglement en comptabili teitswet, idem der wet op de fabrieks- en handelsmerken, afschaffing der registratierechten op de aanstelling van ambtenaren en kanselarijlegesverbindingsweg te Rot terdam wijziging der wet op de Rijkspostspaarbank, onteigening voor de normaliseering van de Maas boven Rotterdam enz. Zijn voornemen is in de openbare verga dering van 16 Mei een voorstel te doen omtrent de openbare behandeling der bedrijfsbelasting na afloop van genoemd sectie-onderzoek. Faillissement. Aan de orde is de eindbeslissing over de faillissement wet. De minister van justitie lichtte kortelijk de aange brachte wijzigingen, voor een deel drukfouten, toe. De heer Travaglino adviseerde namens de commissie eenstemmig tot aanneming van het wetsontwerp, waarna de wet in haar geheel aangenomen werd met 56 tegen 12 stemmen van de heeren Ferfde RamKeuchenius v. d. Schrieck Heemskerk Lambreckts Clercx Levy de GeerA. van Dedem van de Velde en Haffmans. Aan de orde waren de inlichtingen op het adres van don gepens. kapt.-intendant van het o. i. leger Kley. De i conclusie strekkende tot aanneming van de inlichtingen voor kennisgoving, werd zonder bespreking goedgekeurd, De Kamer is uiteengegaan tot 16 Mei. Bij kon. besluit van den 4 April is de vastgestelde zilveren medaille toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart P. de Goede, D. J. Duinker, K. Visman en J. Petterson als erkenning van de diensten, bewezen aan de wetenschap door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen ten behoeve van het K. N. Meteorologisch Instituut. Bij kon. besluit van den 28 is voor den tijd van drie jaren met ingang van 1 Mei a. s,, tot plaatsver vanger van den districts-veearts, wien Haarlem als standplaats is aangewezenbenoemd de veearts J. de Vries te Zaandam. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 27 aan de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland vergunning verleend tot het aangaan eener 4 pet. geldleening, groot 100000; met 13 tegen 2 stemmen, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth., verwor pen het voorstel van den heer von Briel Sasse tot ver hooging der schoolgelden aan de scholen met meer uit gebreid leerplan tot f 40, welk bedrag ook te Worinerveer wordt betaald, en met 12 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van eenige onderwijzers en onderwijzeressen, tot wederoprichting van den cursus ter opleiding voor de hoofdakte. Den 28 is het gras- en rietgewas van den Spaarn- dammerdijk in 19 perceelen, van Santpoort tot Amster dam, verpacht voor 7042 tegen 9082 in 1892. Den 29 is tegen C. J. E. Usely, huisvrouw van J. Junge, de tapster te Amsterdam, die op zekeren Jacob Ederzeel bij hare tapperij een paar revolverschoten loste, aan de gevolgen waarvan hij overleed, nadat hij en zijne metgezellen weigerden de gemaakte vertering te be talen en daarover twist ontstond, door het openbaar mi nisterie bij de arr. rechtbank aldaar wegens doodslag gepleegd onder verzachtende omstandigheden 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf geëiacht. Haar verdediger vroeg ontslag van rechtsvervolgingop grond dat uit noodweer gehandeld was en herhaalde aan het slot der zitting zijn verzoek om ontslag uit de voorloopige hech tenis voor de beklaagde, welk verzoek echter door de recht bank afgewezen werd. Uitspraak den 13. De minister van binnenl. zaken heeft don 29 met ingang van 1 Mei benoemd tot adsistent voor hot bacte riologisch onderzoek aan het Rijkslandbouwproefstation te Sloom den heer dr. I. W. Chr. Goethart, thans ad sistent bij het botanisch onderwijs aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Voor het bouwen van twee lagere scholen op een terrein aan de tweede Nassaustraat te Amsterdam was van 19 inschrijvers de heer A. F. Sleeswijk aldaar voor 67400 de laagste. De bouw van het Park-Hotel in de Scheveningsche boschjes is voor 96655 opgedragen aan den hoer J. Ph. Reeser Ezn. te 's-Gravenhage. Den 29 is te Enschedé een groote schuur met eenige duizenden turven en een groote hoeveelheid hout gedeel telijk afgebrand, gedeeltelijk vernield. Den 29 des avonds heeft zich boven Texel een on- weder ontlast, dat een half uur duurde en eenigen regen aanbracht. De heer Joh. Ebmeijer heeft als lid van den ge meenteraad te Zaandam ontslag genomen; gedurende zijn bijna 25jarig lidmaatschap was hij 8 jaren wethouder. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten, dat alle bordeelen en reudez-vous huizen met 1 October a.s. moeten vervallen. De gemeenteraad van Enkhulzen heeft aan de onderwijzers, die een aanteekening voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek hebben verworven eene gra tificatie van J 25 toegekend. Voor het uitvoeren van werken op en bij de mili taire tei'reinen te Edam ter verbetering van de stelling van Amsterdam geraamd op 7880was de heer P. v. Doornik te Warder voor 6994 de laagste. Te Zaandam is benoemd tot onderwijzer A. A. 't Hoen te Krimpen a/d Lek en tot onderwijzeres mej. C. Vet te Utrecht. In den gemeenteraad van Haarlemmermeer hebben de stemmen gestaakt over het geven van subsidie voor den ontworpen lokaalspoorweg HaarlemNieuwer- sluisUtrecht. Het bouwen eener r. k. kerk te Enschedé is ge gund aan den laagsten inschrijver, den hoer J. Roodenreijs 's-Gravenhage, voor 80500; het bouwen van den toren is nog niet gegund. De heer Roodenreijs had voor kerk en toren ingeschreven voor 122000. De heer C. H. den Hertog, Nassaukade 106, te Amsterdam, die in eene onlangs verschenen brochure Waarom onaannemelijk" krachtig opgekomen is tegen de voorstellen tot wijziging onzer spelling en verbuiging, heeft zich bereid verklaard de bewijzen van instemming te ontvangen van hen, die zich met de voorstellen van de heeren Kollewiju o.s. niet kunnon vereenigen.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2