Stadsbericliten. B UWE KL IJ KE 8 T A JN 1). Burg. en weth. van Zaandam hebben den ge meenteraad voorgesteld, den prijs voor lichtgas met 1 Juni te brengen op 8 centen en voor kookgas op 5 cente per kub. el. jjet jongst verkozen raadslid te Amsterdam, de heer J. A. Wormser, heeft voorgesteld de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen met 1 Mei 1898 te sluiten en af te schaffen met het oog op den toestand der gemeentelijke geldmiddelen. De arr. rechtbank te Haarlem heeft vernietigd het vonnis van den kantonrechter te Purmerend, waarbij D Scheringa te Beomster veroordeeld werd tot 25 boete, met verbeurdverklaring van de door hem vervoerde, aan rotkreupel lijdende schapen en op nieuw recht doende, hem veroordeeld tot 25 boete en in de helft der kosten, op de beide gedingen gevallen, met opheffing der ver beurdverklaring. Dj de straat van Messma is dezer dagen, des avonds om elf uur, een der cylinders van het stoomschip de Conrad der maatschappij Nederland gebroken. Den vol genden ochtend werd het stoomschip door een sleepboot naar de haven van Messina gesleept. De heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden heeft aan de Centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Beverwijk geantwoord, dat hij geen gevolg kan geven aan haar verzoek om alsnog lid der Tweede Kamer te blijven met 1 Juni zal hij als zoodanig af treden. De vele gewichtige werkzaamheden als burge meester maken z. i. de vervulling zijner roeping als afgevaardigde onmogelijk. Kon hij tot nu toe daaraan al zijne krachten besteden, bij blijvende waarneming van beide betrekkingen zou hij het gewichtig ambt van volks vertegenwoordiger als bijzaak moeten beschouwen iets waartoe hij in geen geval zich zou laten vinden. Te Oostwoud is een 2jarig meisje in een pan met 'neete melk gevallen en aan de gevolgen gestorven. Tegen de socialistische krantenrondbrengers Kramer en Cornelisse te Amsterdam» is proces-verbaal opge maakt, wegens het venten van een majesteit schennend pamflet. Te Opperdoes is de heer K. Koedijk Wijdenes bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen. De slager Coevert te Twisk heef in de afgeloopen weken 1700 geslachte kalveren naar Londen verzonden. Bij kon. besluit van den 29 zijn benoemd tot notaris te Haarlem de heeren P. Bruyn Pz. en P. F. de Bordes aldaar, en B. E. C. Seignette te Kelder, allen candi- daat-notaris. Bij kon. besluit van den 29 is 1°. benoemd tot directeur-generaal der posterijen en telegraphie de heer J. P. Havelaar, oud-minister van waterstaat; 2°. de referendaris bij het ministerie van waterstaatde heer M. G. de Bloeme, verbonden aan het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie en zijn hem opgedragen de functiën van administrateur bij het hoofdbestuur. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw J. Ziegeler, concierge van het rechtsgebouw te Almeloo. Bedankt voor het beroep naar Heemskerk dooi den heer M. Buijs, gepens. o. i. predikant te 's-Gravenhage. Den 1 zijn te Amsterdam vier - van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagd, te weten de dames A. L. J. André de la Porte, W. C. Ligtenberg en C. A. Trappen te Haarlem en J. Dalmeijer te Yelsen. Te Amus Fauiowna is de boerderij »'t Oude Veer," bewoond door den heer D. A. Bakker, afgebrand drie kalveren kwamen in do vlammen om. Scherinerhora. Den 80 hield d3 vereeniging ïFloralia" hare voorjaarsvergadering, waarin werd be sloten dezon zomer weder een viertal stekken aan hare leden uit te reiken. Hiervan zal in Augustus of Sep tember eeno tentoonstelling worden gehoudon terwijl verschillende prijzen voor de best opgekweekte planten zullen worden uitgereikt. Dat ook omliggende gemeenten gebrek aan drinkwater hebbenbewijst het feitdat men van Grootschermer telkens met tonnen, in een praam geladen, naar hier komt om deze met water uit de gemoentepomp te vul len. Door den burgemeester is dit voor niet-gemeente- leden a 1 ct. per emmer beschikbaar gesteld. l'rsem. Den 1 's morgens, ruim half zeven, klepte de brandklok en het bleek al heel ras dat er brand was bij de wed. A. Stuijt. Spoedig wisten de toegeschoten buren, bijgestaan door anderen, den brand te blusschen, zoodat de brandspuit niet in werking behoefde te wor den gesteld. Alles was verzekerd. Meerhngowaard. Zondag don 30, gaf de heer S. Brugman wederom eeno uitvoering met de leerlingen van zijnen cursus in do vrije- en ordeoefeningen. Ook nu brachten de bezoekers een aangenamen avond door. Het programma was zeer gevuld, mon zou haast zeggen or was te veel, met het oog op de vermoeiende inspanning voor onderwijzer en leerlingen. Onder de oefeningen voor do groote leerlingen trokken vooral do stokoofeningon de aandacht; flink werden deze uitgevoerd. Ook de klein tjes deden hun best en bij vorige uitvoering was bij hen op vooruitgang te wijzen. Enkele spelletjes wisselden de oefeningen op en van de plaats af. Vooral St. Nico- laas en zijn knecht viel blijkbaar in den smaak dei- kleinen. Wat opgewonden gezichtjes toen Sint uit de tasch voor olk een geschenkje te voorsehijn haalde. Door de grootefo werden nog een paar tooneelstukjea opgevoerd getiteld: sOrang Brani" en »de vroolijke schoenmaker". Het eerste was lang genoeg en ook door het leven in de zaal nu en dan niet best verstaanbaar. Hot laatste was beter verstaanbaar en bracht de lachspieren nog al eens in beweging. De avond werd besloten met een keurigon groep, aardig verlicht door bengaalsch vuur. Ongetwijfeld zal deze avond er weder toe bijdragen, dat de zin voor gezonde lichaamsoefening in wijder kring worde ontwikkeld en aan de goede leiding van den heer B. stoeds meerdere leerlingen worden toevertrouwd. Koedijk. In de vergadering van burg. en weth. werden op de voordracht voor onderwijzeres aan deopenbare lagere school in alpkabetische orde geplaatst de dames Klazinga, Wanneperveen, van Twisk, Hoogwoud en van de Vries Wijk, Slagharen. Kol horn. Den 29 werd veel ansjovis gevangen. Den 30 zetten dientengevolge alle visschers hunne netten uit, toen echter was de vangst weer onbeduidend. De prijs is zeer laag, aan de zouterij wordt slechts 8.50 per duizend uitbetaald. De visch is dit jaar van de gewenschte grootte. In den Waard en Groet polder staan het koolzaad en karweizaad in bloei. Ofschoon wel eenig koolzaad werd geploegd, zoo belooft dit gewas toch meer dan het zich na de vorst liet aanzien. Oudorp. De heer H. L. Kniphuisen predikant bij de ned. herv. gemeenteheeft voor het beroep naar Sappemeer bedankt. §chagen. Wegens de voortdurende droogtedie de vaarten van den Schagerpolder ongeschikt maakt om te worden bevaren heeft men dezer dagen water uit den polder laten loopen om het gewone peil weer te ver krijgen. Ook voor de landerijen is het in dezen tijd noodzakelijkdat het water zijne gewone hoogte behoudt. Met welwillende medewerking van oenige heeren rede rijkers en van de kleine kapel had den 30 de openbare uitvoering der leerlingen van de hoogste klasse der nuts- zangschool plaats, van welker opbrengst de kinderen dei- genoemde zangschool een uitstapje zouden maken naar Bergen en Alkmaar. De kleine kapel heeft flinke num mers gemaakt, de kinderen hebben vooral »In den zomer uit" van R, Hol goed gezongen, de heeren rederijkers hebben goed gespeeld de opkomst van het publiek was echter gering. Slechts een vijf-en-twintig gulden ruim werd er ontvangen. Texel, 't Is voor de vele veehouders op dit eiland een ongunstige tijd. Was voorheen de prijs der schapen f 12 a f 20, tegenwoordig kan men voor een schaap met een lam slechts f 10 bedingen. De prijs der lam meren beloopt ongeveer f 5 per stuk, d. i. ongeveer de helft minder dan vroeger. Aangezien elk voorjaar pl. m. 20000 lammeren van hier afgeleverd worden, is de schade, door de lagere prijzen veroorzaaktop een bedrag van f 80000 a f 100000 te schatten. Geen wonder, dat men reikhalzend verlangt naar het tijdstip, waarop Engeland en Duitschland evenals Belgie voor den invoer van vee opengesteld worden. In de dorpen de WaalOosterend en den Hoorn zijn in den laatsten tijd kaasfabrieken verrezen, daar men zich, vermits de schapenteelt te weinig voordeel oplevert, meer en meer op de runderteelt begint toe te leggen. UTrseaa. De heer ds. E. J. J. Homan ontving een beroep naar de herv. gemeente te Witmarsum. Den 29, 's avonds omstreeks 11 uren, ontstond een begin van brand ten huize van den heer F. Wiedijk. Do bewoners door den rook wakker gewordenwisten zich te redden terwijl de brand door de inmiddels op geklopte buren werd gebluscht. Alles was tegen brand schade verzekerd. Hoogwoud. Door de vereeniging vVolksmin" zal dit jaar met 145 scholieren een rijtoer over Alkmaar naar Bergen en Egmond aan zee plaats hobben. Aan 211 dei- jongste leerlingen is een feest in de gemeente bereid. Het schoolverzuim was ditmaal al zeer gering. Van de 480 leerlingen hebben in het geheele jaar 169 geen enkel verzuim 60 slechts één 52 twee, 31 drie 19 vier en 24 vijf onwettige verzuimen. De overige 75 hebben er zes of meer, doch ook bij die blijft het van weinig be- teekenis. Spanbroek» De staat der spaarbank van het nutsdepartement over het boekjaar 1892/93 wijst o. a. aan, dat het to good der inbrengers op 1 April 1892 f 16604,34 bedroeg. Het bedrag der inlagen was 1599,06s aan rente werd aan de inbrengers uitbetaald en bijge schreven 564.26, aan kapitaal en rente werd uitbetaald f 1676,85, zoodat het te goed van de inbrengers op 1 April 1893 17090,85 was. De baten over het afgeloo pen boekjaar bedroegen 719.08 en de lasten J 600.71. zoodat de winst- en verliesrekening sluit met een batig saldo van 118.37. Ook in deze gemeente doet zich de langdurige droogte gevoelen. Hot gebrek aan drinkwater wordt voortdurend grooter vooral nu de kerkebak ook op het punt is het op te geven. Ten minste de waterhalers zijn reeds op rantsoen gesteld en mogen niet meer dan één emmer per dag halen. OlssLtiii. Tot hoofd der school is met 6 tegen 1 stem benoemd de heer H. J. Schneiders, te Amsterdam. ISgiiaoiïdi «aiï 3£ee. Aan het postkantoor en het daartoe behoorende hulpkantoorwerd gedurende de maand April in do rijkspostspaarbank ingelegd251,60, terugbetaald 1090,08. Het laatstedoor dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 59. I-rins Hcnörib.Stlclitin;. De »Prins Hendrik-Stichting" voor behoeftige, oude en gebrekkige zeelieden heeft grootsche plannen. In 1871 word de stichting in 't leven geroepen en sinds dien tijd nam zij steeds in omvang toe. Met 6 verpleegden werd begonnen en thans zijn er 110 opge nomen en70 kandidaten wachten! De bestaande gebouwen zijn zooveel mogelijk uitge breid, er is geen plaats meer en kunnen geen verpleegden meor worden opgenomen en70 kandidaten wachten Het bostnur heeft nu een plan voor een nieuw geheel uit steen opgetrokken gebouw doen ontwerpen, waartoe de heer A. L. v. Gendt zijn medewerking heeft vorleend. Het zal 200 verpleegden en het noodige personeel knnneu herbergen - flinke binnenplaatsen, enz. bevatten; kortom, het zal geschikt worden gemaakt aan het doel, zonder een spoor van weelde, maar op degelijke, flinke wijze hygiënisch bevredigend worden ingericht en brand gevaar rederlijkerwijze uitsluiten. De heer J. C. Gulcher heeft een terrein van l'/4 bunder, zoo goed als om niet, in erfpacht ter beschikking gesteld. Maarde aanbouw zal geldveel geld kosten zekor niet minder dan honderd duizend gulden. Daarvoor nu roept het bestuur de hulp in van allen die wat kunnen missen. De Prins Hendrik-Stichting sluit niemand uit en kent geen godsdienstigenoch staatkundige partjjen. Daarom ook zullen allen sympathie met haar kunnen betuigen. Men bedenke, dat 70 kandi daten wachten! Bijdragen kan men zenden aan de vol gende h.h. te Amsterdam: A. C. Werthéimpresident, G. W. A. van Laer, vice-president, August M. j. Hen- drichs secretaris \V. G. Wendelaar penningmeester G. C. van Veen, J. H. van Eeghen en J. K. Huijainga. En voorts aan de h.h. mr. G. Wttewaall, te Arnhem, H. II. P. de Wit, te Rotterdam, Jonkhr. A. R. Sehuur- beque Boeye te 's-Gravonhage Dr. Th. A. Quanjer te Utrecht, C. de Groot, te Egmond aan Zee en aan G. E. A. van Hall, directeur der stichting. Den 30 had de eindbeslissing plaats van den inter nationalen kegelwedstrijd, uitgeschreven door de kegel club »de Phoenix", Haarlem. De prijzen zijn behaald door: 's-Gravenhage", van Den Haag, le prijs, groote gouden medalje met 289 houtenRecht naar 't doel", van Rotterdam 2e prijs, gouden medalje, 255 houten »Hard gaat ie", van Haarlem, 3e prijs, verg. zilv. medalje, met 250 houten; »Alcmaria Victrix", van Alkmaar, 4e prijs, verg. zilv. medalje, met 248 houten en de 5e en 6e prijs, beide een zilv. medalje, door »Hout of fout", van Dordrecht en »Onder ons", van 's-Gravenhagemet ieder 241 houten. De eere-prijs, bestaande uit een gouden medalje, is gewonnen door den heer Paanacker, van 's-Gravenhage, met 68, en de consolatie-prijs door den heer W. J. Schaf- fers, uit Dordrecht, met 56 houten. Het minste aantal poedels (4) werd geworpen door 's-Gravenhage. De korps wedstrijd, welke hiermede is geëindigd, kan voorzeker uitstekend, geslaagd worden genoemd. Het Wederlandsch Rundvee-Stamboek. Den 29 werd te Hoorn in het hotel »De Roskam" de 14de algemeene vergadering gehouden van de afdee- ling Noord-Holland der Yereeniging van hot Nederlandsch Rundvee-Stamboek. De opkomst dor leden was niet talrijk. Met een welkom en een woord van dank tot de aan wezige leden opende de voorzitter, de heer C. de Goede Hzn., de vergadering. De notulen werden goedgekeurdbehoudens een aan merking over de benoeming van 2 commissarissen als afgevaardigden voor hot hoofdbestuurdie bleken niet volgens de bepalingen der statuten gekozen te zijn en welke verkiezing nu ongeldig werd verklaard. Bij de algemeene mededeelingen werd door den voor zitter het alreeds in de vorige vergadering ter tafel ge brachte voorstel, om 5000 gulden subsidie aan de Provin ciale Staten van Noord-Holland aan te vragen voor verbetering van het rundveeras in dezs provinciein bespreking gebrachten meende men dat dit wel een zaak was, die op den weg der Provinciale Staten lag. Opgemerkt werd evenwel, dat dit niet met de wettelijke bepalingen der statuten van de Vereeniging van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek overeenkwam bovendien zal het weinig kans van slagen hebben daar in deze provincio nog een Noord-Holland-ch Rundvee-Stamboek bestaatalleen door samonwerking van deze afdeeling met het Noord-Hollandsch Rundvee-Stamboek werd ver wacht het gevraagde subsidie van de Provinciale Staten te kunnen verkrijgen. In dien geest werd besloten. Het verslag over den toestand en de werkzaamheden der afdeeling over 1892 werd, onder dankbetuiging aan den secretaris voor de uitgebreidheid en volledigheid goedgekeurd. Door de verschillende rapporteurs der commissiën, be last geweest met de keuring van éénjarige stieren, aan gegeven ter mededinging naar de aanhoudingspremie uitgeloofd door de afdeelingwerd verslag uitgebracht. In aanmerking voor de aanhoudingspremie kwamen bij de keuring te Halfweg de stieren van P. Koppes te Haarlemmermeer en N. Akkerman te Lutjemeerpolder te Benningbroek de stier van D. de Boer, te Purmerende de stier van D. Hoogentoorn, te Beemster de stier van A. de Goedede stier van K. Zijpde stier van W. Bakkerte Schagen de stier van P. van Boekei, terwijl te Hoorn geen stieren ter keuring waren aangegeven. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering der afdeeling werd bij stemming Amsterdam aangewezen en voor onderzoek der rekening voor dit jaar en de be grooting voor het volgend jaar werden de drie volgende leden benoemd0, do BoerC. Haringhuizen en Buis. Door den heer Jb. Zijp Hzn. werd een plan ingediend om maatregelen te nemen tot verspreiding over de pro vincie Noord-Holland van eeuige veeslagenwaarvan blijkens de ervaring verkregen door en gedurende het bestaan van bet Nederlandsch Rundvee-Stamboekde meeste voordeelen voor het Noordhollandsch veeras zijn te verwachten. Spreker gaf een verslag van den toestand en den voor uitgang tijdens do werkzaamheden der Vereeniging van het Nederlandsch Rundvee-Stamboekmeer bijzonder in de provincie Noord-Holland en gaf de middelen aan tot bereiking van zijn doelwat wel in den geest dor ver gadering viel. Besloten werd in beginsel met het plan des heeren Zijp samen te gaan, doch om de financieels bezwaren er aan verbondenmoest het voorloopig ter zijdo worden gesteld. Na behandeling der punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Vereeniging, welke te Zwolle den 3 Mei a.s. zal plaats hebben werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De Meivergadering, ten behoeve van een acht- urigen werkdag, zondag, den 30, op het Doelenveld ge houden, liep geheel overeenkomstig het aangekondigd programma af. Als sprekers traden op de heeren G. van Duivenbode en J. A. Fortuin, die, mét een muziek- en zanggezelschap, een groot aantal geestverwanten van* Amsterdam hierheen haddon geleid. Op het midden van het veld, waartoe men tegen 10 cents toegang krijgen kon, was een tont opgericht, waaraan de partijvlag en de medegevoerde vaandels bovestigd waren. Beide ge noemde sprekers betoogden het gewicht van dezen inter nationalen arbeidsfeestdag. De heer Fortuin o. a. stelde uitvoerig in het licht, welke voordeelen de invoering van een normalen werkdag zou aanbieden grooter voort- brengingsvermogen, betere zorg voor geestelijke ontwik keling, vermindering dientengevolge van het drankmis bruik enz. Met aandrang wekte hij de arbeiders op zich aaneentesluitendan alleen toch konden zij togenover do bezittende klasse kracht uitoefenen. GETROUWD. 30 Apr. Jacobus Franciscus van Lieshout en Engeltjo Groentjes. Jokaanos Fredrik van der Spek en Neeltje Hopman. Jacob Oudes en Maike Bloothoofd. Willem van den Hoven en Klaartje Vlug. Wouter Kaal en Guurlje Dam. Cor nells Erkamp en Marijtje Bakker. Gerardus Theodores Grooten Autje van den Berg. Cor nells Wielings en Maartje Veth. OVERLEDEN. 30 Apr. Barbera Mariad. van Johannes Hendricus Keesvn en Jannetje Zomerdijk, 14 d. 1 Mei. Leonora Kuit, 47 j. en 10 m.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3