Munnikenweg. No. 55. Eerste 1»latl. Vijf en IVegentigste Jaargang, 181(3. ZONDAG 7 MEI. Muimikenweg, onder Oudorp, Ainsterdamseke Brieven. Buitenland. Binnenland. weder voor het openbaar verkeer geopend is. AUDI A ARS UK 101 RAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f ©,0®. Frys der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de Burgemeester en Wethouders voorn., A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 5 Mei 1893. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De kindervoeding op scholen heeft in den laatsten tijd in de hoofdstad weinig meer van zich doeu spreken, 't Scheen wel, of dit vraagstuk, dat geruimen tijd voort durend aan de orde is geweest,, op den achtergrond ge drongen werd door allerlei strijdvragen van anderen aard. Zelfs het schimpen van zekeren kant op de vereeniging Kindervoeding" is in de laatste maanden nagelaten men liet, wonderlijk genoeg, dit liefdadig genootschap onge hinderd zijne weldaden bewijzen. De afdeeling Amsterdam van het Neder] Onderwij zersgenootschap heeft thans echter die lijdelijke hou ding laten varen. Nu de bezuinigingsdebatten in den gemeenteraad lang genoeg geleden zijn om de raadsleden niet meer onder den indruk daarvan te doen handelen, heeft zij zich tot dien raad gewend met een adres, waarin zij beweert, dat de werkzaamheid der vereeniging Kin dervoeding" afdoend ontoereikend is gebleken, zoodat zij thans aandringt om ook van gemeentewege voedsel te verstrekken aan schoolkinderen, die dit noodig blij ken te hebben. Als de bereidwilligheid in eigen persoon, stelt de afdeeling zich zelfs beschikbaar, om, wanneer het gemeen tebestuur in de zorg voor de kinderen niet op andere wijze wenscht te voorzien, de toegestane gelden op doel matige en nauwgezette wijze te besteden. Gelijk men denken kan, hebben B. en W. geadviseerd, op dit verzoek afwijzend te beschikken. Zij wenschen niet verder te gaan dan kosteloos localiteiten af te staan aan de vereeniging voor Kindervoeding of andere vereenigin- gen die dezelfde taak op zich hebben genomen. Wij voor ons vinden dat standpunt volkomen juist. Zoodra de gemeente voor het genoemde doel een zeker subsidie toestaat, erkent zij, dat zij geroepen is, voor het voedsel op school althans ten deele te zorgen. De gevolgen van zulk een erkentenis zouden uit een financieel oogpunt niet te overzien zijn. De bijdragen van particulieren aan de bestaande vereeniging zouden al spoedig veel min der mild vloeien en steeds zon de gemeentelijke schatkist meer moeten bijpassen. Bovendien zouden aan een zaak, die de stad zich was gaan aantrekken, heel andere eischen gesteld worden dan thans geschiedt, nu belangeloozo particulieren zich daarmee bemoeien. De porties zouden weldra grooter en duurder moeten worden en van het staken der voeding in de zomermaanden zou geen sprake meer kunnen zijn. Feitelijk zou het onverantwoordelijk zijn, indien Am sterdam in zijn tegenwoordigen treurigen geldelijkeu staat zijn werkkring nog ging uitbreiden op een gebied, waar het feitelijk niets te maken heeft. Het gevolg zon zijn, dat op andere posten, waarvoor de gemeente geroepen is te zorgen, bezuinigd zou moeten worden. Men make uit het boveustaaude niet op, dat wij niets gevoelen voor het voeden der verarmde kleinen op onze scholen. Dat zou een geheel verkeerde gevolgtrekking zijn. Ten volle sympathiseeren wij namelyk met het denkbeeld, om te voorkomen dat de onschuldige jengd reeds ,op zoo vroegen leeftijd de verschrikking van den honger leert kennen, doch deze plicht rust op de liefda digheid. Zij is bovendien ruimschoots bij machte om zich daarvan te kwijtentenzij door allerlei verdacht makingen de stroom der giften trager gaat vloeien. Wie zelf kinderen heeft, behoeft zich slechts den toestand van «en hongerlijdende kleine in te denken om terstond in de bears te tasten en zijne bijdrage te offeren. Daarvoor wil hij dan oek vernemen, dat veler nood is gelenigd en niet telkens alleen gewezen worden op het ontoerei kende der hulp. Maar vooral is het hem onaangenaam, wan neer hij bemerkt, dat de een of andere partij de tekort komingen op het g«bied der kindervoeding exploiteert om vooral te doen uitkomen hoezeer zij zich het lot der minbedeelden aantrekt. Zoodra een philantropische ver eeniging het voorwerp van twistgeschrijf wordt, trekken velen zich van haar terug. Zeer wensehelijk waredat enkele amsterdamsche pers-organen dit wat meer hadden bedacht. Laten zij liever de burgers aansporen om meer te geven dan tot hiertoe, in plaats van hen afkeerig te maken van een vereeniging, wier streven zoo edel is. De rnen- schen zijn zoo licht geneigd, zich achter een dagblad artikel te verschuilen om zich aan een plicht der liefda digheid te onttrekken. In zake de gas-kwestie hoopt de gemeente een aardig voordeeltje te behalen. Wellicht herinneren onze lezers zich, dat met de Imperial Oaz- Association geschil was ontstaan over de toepassing van een normaalbrander, waarbij de beslissing van den rechter werd ingeroepen. Deze stelde de maatschappij in het gelijk, waarna B en W. tot een minnelijke schikking trachtten te komen Zij boden aan, eene schadevergoeding van ongeveer vijf tonnen gouds in eens en van ruim 112.000 gulden per jaar uit te keeren, op voorwaarde, dat ook verder gai zou geleverd worden volgens deu tegenwoordigen nor maalbrander. Ook waren zij bereid, het door de Impe rial geleden verlies op deze wijze te vergoeden, dat geen geld werd betaald, doeh de concessie-termijn met tien jaren werd verlengd. De gasfabriek was het meest ge neigd, dit laatste voorstel aan te nemen, wel een bewijs welke enorme winsten door haar behaald worden. Waar schijnlijk was deze wetenschap een aanleiding voor de rechtsgeleerde leden van deu Raad om het vonnis uoc eens nauwkeurig na te gaan. Nu weet men te vertellen, dat mr. Heemskerk daarin een fout heeft ontdekt en mr Pijnappel volkomen het gevoelen van zijn collega doelde. In gebeimo zitting pleitten zij met zooveel warmte voor het in hooger beroep gaan, dat met bijna algemeene stemmen het bemiddelingsvoorstel van B. en W. werd verworpen. De gemeente zal dus voortprocedeeren. Dat de Imperial en de oud-wethouder Bergsma, die indertijd het contract opmaakte, na het uitlekken van deze bij zonderheden, dezer dagen nog al eens over de tong gaan zal ieder licht begrijpen. BELK1E. De regeering heeft den 3, op verzoek van het kabinet te Washington, de 19 Staten, welke op de muntconterentie ten vorigen jare vertegenwoordigd waren, tegen den 30 voor eene nieuwe bijeenkomst te Brussel uitgenoodigd. DUITSCHIiAMTD. Do Keizer kwam den 3 des nachts onverwachts met een extra-trein van Potsdam te Berlijn. In het paleis van den Rijks-kanselier lag alles reeds in diepe rust; een politie-agent moest de bedienden opschel len. De Keizer had daarna een onderhoud met Caprivi waarna besloten werd bij verwerping van de legerwet, tot ontbinding van den Rijksdag en om voor goed af te zisn van het regeeringsyoorstel teu gnnste van het voorstel vou Huene. De conservatieve partij heeft in den Rijksdag een wets ontwerp ingediend tot invoering van den gouden en den zilveren standaard, in plaats van den gouden standaard alleen. Rijksdag. Den 3 bij de behandeling der legerwet dankte de Rijks-kanselier von Caprivi de conservatieven dat zij zich aan de zijde der regeering geschaard hadden Het gold thans Duitschland 's eer, bestaan en toekomst. (Beweging links). De verbonden regeeringen zullen alle grondwettige middelen aanwenden om haar doel te be reiken. (Bravo). Verwerping der wet zou den staatkun digen toestand slechter maken. Ook een man als Bismarck met zijn eenig diplomatiek genie, hield versterking van het leger voor onvermijdelijk, waarbij in het midden kan blijven, of het tegenwoordig leger ook maar voldoende zou zijn voor een strategisch-offensief optreden tegen Frankrjk alleen. Het lot der grenslanden in geval van oorlog kan Duitschland niet onverschillg zijn. De natie wil Elzas-Lotharingen beschermen. (Toejuichingen). Op den dag der mobilisatie is een gevulde patroontascb meer waard dan een gevulde beurs. Eene verwerping van het ontwerp zou in het buitenland den indruk" van zwakheid maken. Uit naam van Pruisen en van het Rijk verklaarde hij het voorstel van den heer v. Huene aannemelijk. «Wij bidden n," eindigde hij, «het door te zetten; in het be lang van het behoud van den vrede van Europa, de veiligheid, de eer, de toekomst vau Duitschland, is' het noodig(Levendige toejuichingen). De heer v. Huene zeide te weten, dat slechts een klein deel zijner partijgenooten hem ter zijde stond, maar, ver- vervolgde hij, eenheid zonder kracht is tot niets nut. (Goedkeuring). Die het voorstel verwerpen, leggen het met open oogen op een geschil toe. Hij hoopte Integen deel, dat zijn voorstel alsnog eene meerderheid erlangen zou. (Toejuichingen). Den 4 vei klaarde de heer Richter, dat de vr jzinnigen meenden niet vaderlandslievender te kunnen handefeu, dan door op dit oogenblik dit ontwerp af te stemmen! (Bijval links). De Rijks-kanselier zeide den heer v. Huene dank voor de krachtige houding, waarmode hij met zijn voorstel in de centrumspartij optrad; hij verklaarde namens de regeering, dat zj bj de nieuwe verkiezingen niet hare voorstellen, maar zijn voorstel tot kieslenze zou stellen. (Levendige bijval). Bij het einde der beraad- slagingen van dien dag stelde de heer Bebel in het licht, dat het tegenwoordige militarisme geheel en al in strijd is met den voortgang der beschaving. Hij was overtuigd, dat bij nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag het duitsche volk deze meening zon bevestigen. Von Manteuffal verklaarde den 5dat de conserva tieven voor het voorstel-Huene zonden stemmen, ten einde in het belang des vaderlands ieder geschil te vermijden. De afgevaardigde Lieber, van de centrum-partij, ver klaarde, dat hij het voortbestaan van het centrum voor het belang van het Rijk gewichtiger achtte dan deze leger wet. Wg vinden, zeide hij, dat bij de steeds voortgaande uitweiding van het militarisme meer op den prnisischen staat dan op het duitsche Rijk gelet wordtdoch in den Rijksdag moet de duitsche staatkunde behartigd worden, en niet enkel de pruisische (opschudding). Hierop antwoordde de rijkskanselier Caprivi', dat het door Lieber gezegde over het voortbestaan van de cen trumpartij niet de woordeu waren van een echten patriot. De regeering had van haar eisch zooveel laten vallen als zij in het belang van den binnenlandschen vrede meende te moeten opgeven. Hij zou echter plichtvergeten en ge wetenloos handelen, als hij zich voor het land niet beslist uitsprak tegen het voorstel der centrumpartijdat het leger verzwakt (levendige bijval). Von Bennigsen zeide in zijne rede, dat alleen de sociaal democraten nieuwe verkiezingen aangenaam vinden. Wij moeten den Franschen de hoop op revanche benemen. Een herhaalde ontbinding van den Rijksdag zou er ten slotte toch toe leiden, dat het legerbestuur de overwin ning behaaldedaarom moeten wij voorkomen dat er een geschil ontsta Nadat de democraat Payer, en Dicken van de Wel- fenpartijtegen het regeeringsontwerp en het voorstel- Huene gesproken hadden, verklaarde de pool Komierowsky zich namens zijne partij voor het voorstel-Hnene. De El- zasser afgevaardigde Winterer wenschtedat ieder de vrije hand zon worden gelaten en ieder overeenkomstig zijn geweten zou stemmen. Den 6 des voormiddags te 11 uren wordt de beraad slaging voortgezet. Een uitdrager in de Spaarnwouderstraat, tevens houder van een huis van verkoop met recht van weder- inkoop, te Haarlem, Umons genaamd, die steeds door de straatjeugd zeer geplaagd werd, heeft den 4 des avonds, opgewonden door sterkeu drank, een revolver geladen en daarmede geschoten op de menigte, die zich weder voor zijne woning verzameld had. Een 29jarig bleekersknecht werd in het linkerdijbeen en een 14jarige knaap in de hand geraakt. De bevolking der provincie Overijsol, welke op 1 Januari 1892 bestond uit 152.96Ö m. en 147.528 vr., samen 300 493, bedroeg op 1 Januari 1898 154.028 m. en 148.480 vr., samen 302.508. Op dat tijdstip was de bevolking van Zwolle 27.706, Deventer 23.708, Kampen 18.844, Enschedé 16.835, Hengeloo 11.585. De gemoenteraad van Nieuwer-Amstel heeft 150 toegestaan in de kosten van opneming van den aanleg van een lokaalspoorweg HaarlemNienwersluis en die van Aalsmeer 600. Bij kon. besluit van 29 April is voor het tijdvak van 1 Februari tot en met 31 Aug. 1893 ter ondersteu ning in zijne studiën, van Rijkswege eene beurs van (800' verleend aan A. Pannekoek, student in de faculteit der wis- en natuurkunde bij de Rijks-universiteit te Leiden. Bnrg. en weth. van Amsterdam hebben den ge meenteraad voorgesteld eene tweede hoogere burgerschool met 5jarigen cursus voor ten hoogste 300 leerlingen te stich ten op een terrein, nader aan te wijzen in het bouwblok aan de 's-Grave Sandestraat tegenover het Oosterpark. De Tabak-Maatschappij Arendsberg keert over 1892 geen dividend uit; na rnime afschrijving is het overblij vende winstsaldo ad f 160926 gebracht op de reserve rekening, die alsdan f 424,623 zal bedragen. De Stoomfabriek van verduurzaamde levensmiddelen te Beverwijk, van den heer Willem Sepp, zal op de in Augustus te Batavia te openen tentoonstelling eene inzending doen van geconserveerde groenten e z.,dieuit- muut door volledigheid en eene eereplaats verdient tus- sphen de inzendingen van nederlandsche nijverheid. Een sierlijke, smaakvolle en met zorg bewerkte vitrine bevat een 200 tal witglazen stopflacons, die, smaakvol gerang schikt, een kenr van artikelen bevatten, welke door den heer Sepp in den handel gebracht en naar Oost, en West in steeds grootere hoeveelheden uitgevoerd worden. Tegen Johannes Swenneker, den smidskuecht te Haar lemmermeer, beschuldigd van diefstal eener portefeuille, met 1000 uit, deu kelder van C. Beenhart te Sp^arn- dam, is door het open baat ministerie der arr. rechtbank te Haarlem één jaar gevangenisstraf geëtscht. Den 16 zal te 33/4 uur eene openbare zitting der Iweede Kamer gehouden worden ter behandeling van een voorstel, om de bedrijfsbelasting tegen den 17, half twee aan de orde te stellen. Spanbroek. Den 4 's avonds was het feestavond van de sociëteit De vier eenen" en dan ook de zaal stampvol en het publiek in eene opgewekte stemming. Ier eere van haar 12 'j2 jarig bestaan werd een uitge breid^ programma afgespeeld, met de welwillende mede werking van den heer Post, van Hoogwoud, (piano). Nadat de voorzitter de heer van Balen Blanken Jr eene openingsrede had uitgesproken, kwamen de gebroe ders Wilsou, van Hoorn, aan het woord, die hnnnen goeden naam als declamators handhaafden en o, a. ten beste gaven «Triomflied der beschaving", »Arme visschers", «Eeu lastig geval" en «Rammelslag". Ook de operette «Kre- lisboer en Ganzendonck" viel zeer in de smaak. Voor keurige costumes was daarbij door het bestuur gezorgd. Het tweetal liederen door mej Igesz gezongen vonden verder veel bijval Het bestuur van »De vier eenen" kan met voldoening op dit goed geslaagde feest terugzien.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1