Buitenland. Binnenland. Houten's Cacao zich hadde te verdedigen voor de cor- rectioneele of strafreehtbank te Parijs. De rechtbank zal over een dag of acht uitspraak doen in dit procesen waarschijnlijk een nienw onderzoek door doctoren en scheikundigen gelasten.*) De doctoren n.l., die ditmaal de rechtbank moesten inlichtenzijn het met elkander en met zichzelven niet eens, sommigen beweren dat het product moet worden beschouwd als vervalscht met eene groote hoeveelheid sel de potasse en daardoor schadelijk is voor de gezondheid, doch ande ren houden met even goede bewijsgronden voldat deze cacao een voortreffelijk voedsel is. Wie moet men geloo ven? Wellicht ware het niet kwaad, zoo ook onze hol- landsche medici b.v. het scheikundig bureau van dr. Hamel Roos hunne meening deden hooren. Het is hier toch niet een bijzonder geval, maar wel eene zaak van algemeen nut, daar van Houten's Cacao door millioenen menschen en vooral kinderen gebruikt wordt, en het dus wel noodig n oet zijnmet juistheid en zekerheid te weten, of wij deze al of niet als voedingsmiddel moeten doorgebruiken. Dan is ook niet alleen het fortuin van den industrieel er mede gemoeidmen moet niet vergeten dat zij die door deze Weesper fabriek hun brood verdienen een legioen vormen, en eene vermindering in den omzet van het artikel zou voor al die werklieden, werksters en tnsschen- personen een heele slag zijn. Eene andere zaak en van geheel anderen aard houdt dezer dagen het Tout-Paris in beweging. Het Tout-Paris wordt gevormd door alle menschen, artisten, schrijvers, groote financiers enz. enz., allen lieden die om eene of andere reden zeer bekend zijn, en bijdragen tot het pa- rijsche intellectueele loven. In die klasso dan zijn onder anderen zeer bekend de heeren graaf Gaston de Breteuil en de bankier Michel Ephrussi. Deze heeren waren goede clubvrienden, beiden waren lid van den »Cercle" in de rue Royale, zij waren zeer veel op de course-velden en de bankier Ephrussi had zijne eigene stallen en paarden, en zijne kleuren behaalden dikwijls de overwinning. Voor eenige maanden geleden was Michel Ephrussi gewikkeld in slechte speculatiën op het graan, en om zich daarvan af te maken stelde hij die zaken zeer mooi voor aan zijnen vriend den graaf de Breteuildie geen verstand had van zakenen zich door Ephrussi liet bepraten. Men weet echter thans dat terwijl de graaf ongeveer een half millioen franken met deze slechte speculatie verloordoor op raad van Ephrussi op de daling te rekenen, deze laatste onder de hand tegen zijnen vriend de »contre-partie" maakte. Ephrussi handelde dus bijzon der leelijk; de edelman betaalde de verschillen, maar toen hij 800 duizend franken had verloren vond hij toch dat het zoo genoeg was, en daar hem de oogen geopend waren over de handelingen van zijnen ex-vriend, zoo dwong hij dezen niet alleen tot het geven eener kwitantie voor de rest der sommenmaar zond bovendien zijne getuigen aan den bankier, die daarop een stuk toekende, waarbij hij zijne leelijke speculatiën beleed, en bovendien nog één millioen franken moest storten ten behoeve der armen. Deze laatste eisch was eene der voorwaarden gesteld door den heer de Breteuil, die aan den bankier de keus liet, óf zijn ontslag te nemen als lid van de sociëteit in de rue Royale, of een duel na het toedienen van eenige klappen om de ooren, óf een offer aan de armen van een millioen franken. Ephrussi koos het laatste, maar deze zaak, die geheim moest blijven, is toch aan het licht gekomen; het bestuur van den ïCercle" besloot eene vergadering te beleggen om te beslissen, of de bankier nog waardig mocht heeten lid dier sociëteit te blijven, zoodat thans het schandaal publiek is, en Michel Ephrussi zelf zijn ontslag zond, en verder de wijk nam naar En geland, daar hij op den Boulevard te Parijs een onmo gelijk figuur zou maken. De moraal van deze geschiedenis is alweder dat het nog maar hot beste is steeds eerlijk en vooral delicaat te handelen, daar zelfs een zoo schat rijk bankier thans, ondanks al zijne millioenen, er nog erger aan toe is, dan een zijner geringste kantoorbedienden. Gustave Nadaud, de beroemde chansonnier, componist van vele liederen, welke in den tijd van het tweede keizerrijk een buitengewoon succes hadden, is dezer dagen Reeds werd inmiddels de volledige vrijspraak van den hollandschen fabrikant bekend. Red. alleen met hem over de plaats ging, kon hij niet nalaten er over te spreken. »Het is goed van uzeide hij, »dat gij mij behan delt alsof ik met in zulke treurige omstandigheden was. Gij hebt mij verwonderlijk opgebeurd." »0 zeide zij, »het is volstrekt niet goed van mijgij moet niet gelooven, dat ik denk, dat die omstandigheden uw schuld zijn Niets ter wereld kan mij ooit doen gelooven dat gij iets te maken hadt met dat bankbiljet. Het is een raadsel, dat eens zal worden opgelost." »Dat zegt Signor Donati ook. Hij ook vertrouwde mij, ofschoon de schijn tegen mij is. En Sigrid zegt het zelfde. Met drie personen aan mijne zijde kan ik geduldiger wachten." Cecil had zeer bedaard gesprokenzonder de harts tochtelijke heftigheid die haar geheim aan Sigrid had verradenwant zij was nu op hare hoede maar haar toon drukte voor Frithiof geheel het vertrouwen en de vriendschap uitdie zij had willen uitdrukken en hij keerde naar huis terug met nieuwen moed en hoop in zijn hart. Intusschen ging Cecil aan het station van Charing Gross bedaard op en neer. Ook haar had hun onderhoud goed gedaan maar toch dacht zij voortdurend aan het wanhopig raadsel en te vergeefs martelde zij hare hersenen om eene oplossing te vinden. Misschien had de zorg reeds sporen op haar gelaat achtergelaten want Roy bespeurde ■dadelijk, dat haar iets scheelde. >Wel, Cecil, wat is u overkomen? Gij ziet er slecht uit," zeide hij, toen zij in een rijtuig zaten. >Vader is niet wel geweest," zeide zij. »En ik geloof, dat wij allen een weinig van streek zijn door iets dat Maandag namiddag in den winkel is gebeurd." Toen vertelde zij hem precies wat gebeurd was en wachtte hoopvol op zjjue opmerkingen. Hij fronste ver legen zijne wenkbrauwen. ■»Ik wenschtedat ik t'huis was geweest," zeide hij. t Als James Horner er maar niet zijn neus in had ge stoken zou dat alles niet zijn gebeurd. Frithiof zou zijne vergissing hebben bespeurd en alles was in orde sgeweest." te Parijs overleden. Hij was 73 jaren oud. Reeds op zijn twintigste jaar was hij de uitverkorene in het Quartier Latin onder de studenten, en zijn oerste bundel liederen, in 1857 uitgegeven, had een buitengewoon succes. Daar was o. a. het lied »les deux gendarmes", hetwelk hem dadelijk in geheel Frankrijk deed bekend worden. Voor zijne kleine liederen componeerde hij zelf de muziek, en deze hadden in de wereldsche salons een buitengewoon succes. Hij was ridder van het legioen van eer en bewees tijdens den oorlog groote diensten als »infirmier" in de ambulances Later stelde hij zeer veel belang in het jonge geslacht, en dikwijls was het op zijne kosten dat de liederen van eerstbeginnenden werden uitgegeven. Vandaar dat voor eenige jaren geleden de »Société de '1 encouragement au bien" (Vereeniging tot aanmoediging van goed handelen) hem een gouden medalje vereerde. Eindelijk, terwijl wij dit schrijven, vallen hier eenige regendruppels. Hopen wij dat het bij dit goede begin niet blijve. De boeren bidden om regen. Heden opent ook de schilderijen-salon in de Champs Elysées, daarover een volgend maal. J. M. T. BAGELAAD. Den 3 is de Guildhall te Londen, onder het voorzitterschap van den lord-mayor, eene groote bijeenkomst tegen het Home-Rule-ontwerp gehouden. Die vergadering werd o.a. door het lid van het Lagerhuis Chamberlain bijgewoond hij hing een treffend tafereel op van de rampen, welke die wet voor Ierland tenge volge zou hebben. Eene motie tot veroordeeling van Home-Rule werd met groote geestdrift aangenomen. De verloving van den hertog van York oudste zoon van den prins van Wales, met prinses May van Teek is officiéél bekend gemaakt. Zes parlementsleden hebben een voorstel ingediend om do regeering te verzoeken wodorom afgevaardigden te benoemen voor de mnntconferentie, om alle voorstellen in overweging te nemendie mochten worden gedaan om het gebruik van zilver in de muntstolsels der volke ren te doen toenemen en der regeering ernstig aan te bevelen, de afgevaardigden op te dragenhunne beste krachten in te spannen ten einde tot eene bevredigende oplossing van dit gewichtig vraagstuk te goraken. De werkstaking der jute-arbeidors te Dundee is ge ëindigd de werklieden namen genoegen met eene loons vermindering van 2% in plaats van 5 pet. I.agcrliuis. Het wetsontwerp, waarbij de arbeid in de mijnen tot 8 uren per dag beperkt wordt, is den 3 bij tweedo lezing aangenomen met 279 tegen 201 stemmen. De heer Thomas had op verwerping van het ontwerp aangedrongen. Ministor Gladstone verklaarde, dat het voor de regeering geen partij kwestie kon zijn, daar de regeering niet tusschenbeide kon komende meeste ministers echter zouden voor de tweede lezing stemmen en aangezien een zeer aanmerkelijke meerderheid der mijnwerkers de wet verlangde, aanvaardde hij haar zelf in beginsel en zou ook hij voor de tweede lezing stemmen. Het ontwerp diende echter in dier voege te worden ge wijzigd, dat op plaatsen, waar de meerderheid der mijn werkers er togen was, de wet niot van toepassing zou zijn. Ook behoorden de boeten niet uitsluitend op de patroons te worden toegepast. Den 4 verklaarde de onder-minister voor koloniën, Sydney Buxton, dat hij nu nog niet kon meêdeelen, welke besluiten op de bijeenkomst tusschen den heer Henry Loch en Paul Kruger ten opzichte van Swaziland genomen waren, maar in alle gevallen waren de grond slagen voor eene toekomstige overeenkomst gelegd. Er is alle reden om te gelooven, dat eene voor beide par tijen bevredigende overeenkomst zal worden gesloten. Er zal geen schikking worden getroffen, waardoor de inboorlingen van Swaziland zonder hunne toestemming tot iets zouden worden verbonden, en Engeland zal zijne goedkeuring niet hechten aan eenige schikking van dien aard, zonder de volkomen zekerheid te hebben, dat de rechten der Swazi's geëerbiedigd en beschermd worden Bij elk verdrag met Transvaal zal de onafhankelijk heid van Tongoland gewaarborgd blijven, en nadrnkke- »Maar gij verbeeldt u toch niet, dat Frithiof het bank biljet in zijn zak hoeft gestoken zeide Cecil, diep teleur gesteld. »Maar wie anders kan het hebben gedaan Natuurlijk heelt hij het gedaan zonder het te weten. Misschien heb ben de angst en de inspanning te Britle Cap op de een of andere wijze zijn hoofd van streek gebracht." »Dat kan ik niet gelooven," zeide zij zacht, »en al was dat zoo, het is het laatste wat hij zou doen." »Maar dat is juist het geval met menschen, wier her senen zijn aangedaan zij doen de onnatuurlijkste dingen. Het is een bekend feitdat jongeonschuldige meisjes ijlende dikwijls afschuwelijke dingen zeggen, die zij nooit hebben kunnen hooren. Zoo kan onder zulke omstandig heden een eerlijk man ook een dief worden. Vader denkt er immers ook zoo over »Ja," zeide Cecil. »Maar, ik weet niet ik had ge dacht ik had gehooptdat gij vertrouwen in hem hadt gehad." »Het heeft niet den minsten invloed op mijn oordeel over zijn karakter. Hij was eenvoudig niet zich zelf, toen hij het deed. Maar aan de bewjjzen valt niet te twijfelen. Het ding werd vermist uit de lade en in zijn zak vast gespeld gevonden. Hoe kan een redelijk wezen er aan twijfelen, dat hij zelf het daar heeft gestoken »Het moge onredelijk zijn, het niet te gelooven ik kan het niet i" zeide Cecil. >Maar hoe kan het bij mogelijkheid door eene andere veronderstelling worden verklaard zeide hij onge duldig. »Ik weet het niet," zeide Cecil»op het oogenblik is het een raadsel. Maar ik ben even zeker, dat hjj het niet heeft gedaan, als dat ik het niet heb gedaan." Vrouwen gelooven wat zjj wenscheu en storen zich niet aan logica," zeide Roy. »Het zijn niet alleen vrouwen, die hem gelooven. Carlo Donati heeft zorgvuldig alle bijzonderheden nagegaan en hjj gelooft hem." Dan wilde ik, dat hij mg zijn recept gaf," zeide Roy met een zucht »Ik ben maar een gewoon prozaïsch man van zaken en ik kan mij zelf niet wijs makendat lijk overeengekomen worden, dat de tegenwoordige toe stand aan de Delagoabaai bestendigd worde. ERAARRMB. De prefect van het departement der Monden van de Rhóne heeft de vier socialistische wethouders van Marseille geschorst wegens medeplichtig heid aan verboden samenscholingen op straat. Den 30 is te Rijssel een bolgische schoenmakerv. d. Gruijse genaamd31 jaren ouddoor een schildwacht dood geschoten. Men beweertdat hij door den drank beneveld was. SOORWKfiËS. In de verklaring, door den mi nister-president Stang in de Storthing afgelegd, wordt gezegd, dat hij het ministerie aanvaard had, om den koning niet zonder verantwoordelijke raadgevers te laten en der natie de gelegenheid te schenken, bij de verkie zingen hareu wensch te kennen te geven. Het ministerie was bezield met het streven om het welzijn van Noor wegen te bevorderen, handel en nijverheid te ontwikkelen en de gelijkheid van recht voor beide landen der Unie te handhaven. In de consulaatskwestie zou het minis terie niets zonder de Storthing doen. De afgevaardigde Horst stelde als motie voor, dat de Storthing het standpunt, door het afgetreden kabinet- Steen ingenomen, zou goedkeuren. Volgens dezen afge vaardigde miste het kabinet Stang den steun der natie. YEREEAIGDE STATEA. In Ohio hebben groote overstroomingeu plaatsgehad. Te Lewiston is den 3 des morgens te 4 uren een groot reservoir onder de drukking van het water gesprongen, waardoor het omliggende land onderliep. De schade is aanzienlijk en men vermoedt, dat daarbij twintig menschen omgekomen zijn. Te Louisville in Kentucky zijn twaalf huizen verbrand: bij dien brand zijn zes brandweermannen onder instortende muren geraakt en omgekomen. BRAZILIË. Bij de opening van het Congres kon digde de president der republiek aan, dat de regeering eerlang voorstellen zou indienen tot het uitvoeren van groote werken, tot de uitbreiding der landverhuizing, tot vergrooting van het spoorwegnet en tot vermeerde ring der verkeersmiddelen ter zee. Hij voegde daaraan toe, dat de toestand der geldmiddelen verbeterd was, en dat hij vertrouwde, dat de vrede bewaard zou blijven. EGYPTE. Het stoomschip Khiva, den 12 April met een groot aantal Mahomedaansche pelgrimsdie naar Mekka gingen, van Bombay naar Djeddah vertrokken, is afgebrand. Negen honderd pelgrims werden gered. Langedijken. Nu de kool zoo goed als uitver kocht is, begint men met het beplanten der gereed ge maakte velden. Het is echter te voorzien dat er schaarschte zal zijn in zoo in kool- als in bloemkoolplanten. Voor de nienvelden is het wéér in de laatste dagen zeer ongunstig geweest. De nog aanwezige koolrapen zijn weinig waard, terwijl de vraag er naar onbeteekenend is. Aoordscliarwoude. Uit het drietal der dames G. Engels, A. Zwart en G. Loosbroek is door den ge meenteraad tot onderwijzeres aan de openbare school benoemd mej. G. Engels, Hoogwoud. zwart wit is al wilde ik het nog zoo gaarne. Hebt gij juffrouw Falck gesproken Heeft zij het zich erg aan getrokken •Jazij vreestdat het tobben hem ziek zal maken maar natuurlijk geloofde zij hem ook. Ik vermoeddat zij den anderen bediende in den winkel verdenkt Dar nell maar ik moet bekennendat ik niet begrijp hoe hij het zou hebben kunnen doen 1" Beiden zwegen, Cecil zag treurig naar de voorbijgan gers minnende parendie gelukkig in de koelte van den avond wandelden werklieden pas bevrijd van den langen dagelijkschen arbeid kinderen die genoten van frissche lucht. Hoe kortstondig waren het geluk eD de rustvergeleken met den harden afmattenden arbeid van de meesten hunner 1 De liefde verhelderde misschien eenige minuten van iederen dagmaar in de wereld buiten hen was geene liefde, geene rechtvaardigheid, niets dan eene hardeelkander verpletterende concurrentie terwijl Smart en ZondeZiekte en Dood altijd gereed warenop hnnne slachtoffers neer te storten. Het lag niet in haren aard alleen de donkere zijde van alles te zien, maar het ongeluk, dat Frithiof zoo hardnekkig vervolgde stemde haar somber en zij was teleurgesteld door Roy's woorden. Misschien was het onredelijk vau h aar te verwachten dat hij hare opvatting van de zaak zou deelen, maar zij had het toch verwachten nu be- kioop haar de bange gedachte, dat de man, dien zij lief had alles en allen tegen zich had. In haar beschut en gelukkig t'huiswaar een bitter woord nooit werd ge hoord, waar de onderlinge genegenheid zoo helder gloeide, dat de geheele wereld daarbuiten, door hare opbeurende stralen werd gezien en gedachten aan de macht van het kwade zelden opkwamen was altijd een krachtige getuige voor de oneindig sterker macht der liefde. Maar nu zij door de ietwat sombero straten reed greep iets als hopeloosheid haar aan de gedachte aan die einde- looze rijen huizen, in ieder waarvan menschen zorgen en moeilijkheden haddenmaakte haar ongelukkig. Eigen verdriet helpt ons later het verdriet van anderen begrij pen en leert ons, dat wij allen, al is het nog zoo weinig, kunnen bijdragen om het leven van anderen op te vroo- lijken iets af te nemen van der wereld zwaren last vaD smart en kwaad. Maar eerst komt een tijd van ont moediging en dan is het misschien onmogelijk, niet toe te geven aan de wanhopende gedachtedat het kwaad almachtig is. Armoedezonde en verzoeking zijn overal zoo gemakkelijk te zienen zich altijd bewust te zijn van de groote onzichtbare wereld, die ons omgeeften van Hem die zoowel het zichtbare als het onzichtbare bestuurt tot ons bestwil dat is niet gemakkei ijk. Cecil Boniface, evenals een ieder in deze wereld had in weerwil van haar ideëel t'huis, in weerwil van alles wat liefde en geid konden verschaffen haar last te d ragen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6