Een stoere Noorman. No. 56. Vijl en Megentigste Jaargang. 1893. fpfSSjNte'' Wegens den He- JpBÏF melvaartsdag zal de Courant van Vrijdag Wei MIHT verschijnen. Buitenland. FEUILLETON. 10 MEI. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©; franco door het geheeie rijk 1, De 3 nummers f O,©6. Frys der gewone Advertentiën: Per regel j O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BE UITGEVERS. BEUG1B. Den 6 heeft de regeering een nader telegram uit Washington ontvangeninhoudendedat de regeering der Vereenigde Staten overeenkomstig het verlangen der mogendheden er in bewilligt, de Mnnt- conferentie niet vóór het najaar te hervatten. De luitenant-generaal J. JBrassino^ is tot opvolger van luitenant-generaal Pontus als minister van oorlog benoemd. DUITSCBSBAND. Bij do verkiezing van oen lid voor den Rijksdag in bet kiesdistrict Dortmund werdeu 15374 stemmen uitgebracht op den sociaal-democraat Pölcke en 14714 op den nationaal-liberalen candidaat Möller. Tussehen deze candidaten moet herstemd worden. De ultramontaansche candidaat kreeg 11000, de radicale 2000 stemmeu. De vrijzinnige partij hield den 6 eene vergadering waarin besloten werd tot eene vreedzame ontbinding der partijde leden zullen, ieder op zichzelf, in hun district optreden en elkaar niet bestrijden. De verkiezingen voor den Rijksdag zijn op 15 Juni bepaald. Den 8 is te Bückebnrg overleden vorst Adolt Deorge van Schaumburg Lippein den ouderdom van ruim 75 jaren. Hij wordt opgevolgd door zijnen zoon, prins George, geboren 10 October 1846. Rijksdag. Artikel 1 der legerwet werd den 6 ver worpen alleen de conservatieven stemden voor. Artikel 1 van het voorstel van den heer von Huene werd mede verworpen met 210 tegen 162 stemmen. Eén lid de elzasser afgevaardigde Ruhland onthield zich. Vóór stemden de conservatieven, de Rijkspartij, de nationaal- liberalen, de polen, zes vrijzinnigenen elf centrumsleden. Daarna las de Rijkskanselier de boodschap des Keizers voor, tot ontbinding van den Rijksdag. De leden gingen uiteen met een driewerf herhaald »Levo de Keizer!" ENG EU A AD. Do gemeenteraad van Londen heeft den 3 met 127 tegen 22 stemmen besloten, de besluiten van de in do City gehouden groote bijeenkomst tegen de Home-Rule wet in een aan het Lagerhuis in te dienen verzoekschrift op te nemen, nadat met 127 tegen 28 stem men verworpen was een voorstel van een Gladstoniaan, om de overweging der zaak te verdagenopdat men gelegenheid zou hebben zich te overtuigen van de dwaas heid, om den gemeenteraad verantwoordelijk te doen zijn voor de protest-bijeenkomst in de Gildenhal. Den 4 werd met alle stemmen besloten, f 30,000 te bestemmen voor een huwelijksgeschenk, aan den hertog van York en prinses May namens de City van Londen aan te bieden. Slechts de helft der werklieden in de jutefabneken te Dundee hebben het werk hervat; de anderen weigerden de voorgestelde schikking aan te nemen. Den 7 des namiddags had in Hydepark te Londen eene dubbele betooging plaats ten gunste van den acht-urigen werkdag. Do stoet vormde zich op de Theemskade en be gaf zich van daar naar het park hij was samengesteld uit werklieden-vereenigingen met vaandels en muziek aan het hoofd. Er waren slechts oen paar roode vlag- geu. De betoogors rangschikten zich om 24 karren die tot spreekplaats diendon. Vele parlementsleden, hoofden der socialistenonder wie dr. Aveling, en werklieden spraken. Ook voerden eenige vreemdelingen het woord o. a. Stepniak eu Louisa Kaitsky een oostenrijksche. Een besluit ton gunste van den acht-urigen-werkdag werd bij acclamatie aangenomen. Het aantal betoogers wordt op 60000 geschat. Er was een groote politiemacht. Alles liep in volmaakte orde af. Te Glasgow vierden omstreeks 20000 personen samen den Meidag. Er waren 4 spreekplaatsenwaar redevoe ringen gehouden werden die een anarchistisch of socia listisch karakter hadden. Moties werden aangenomen, waarin de beginselen van vrijheid eu broederschap en de eisch van den acht-urigen werkdag waren neergelegd. Ook vele franschen en duitschers spraken. Alles ging ordelijk toe. Te Northampton kwamen ongeveer 10000 personen bijeen waarbij 150 metselaars die het werk gestaakt hadden. De betoogers trokken door de stad. Er hadden geen wanordelijkheden plaats. Bagerhuis. De minister van binnenl. zaken Asquith heeft aangekondigd, dat de regeering in de wet op de verantwoordelijkheid der patroons jegens ae werkliodon zou voorstellen de werklieden van Staatsinrichtingen in beginsel op gelijken voet te plaatsen met andere. Minister Gladstone deelde mede, dat bij de beraadsla ging over de artikelen der Home-Rule wet de regeering zou voorstellen, de behandeling van de fiinaneeele arti kelen dier wet nit te stellen tot na de aanneming der andere artikelen. Den 4 ontstond eene bespreking over de werkstaking te Huil, uitgelokt door den sociaal-democraat en leider der werkstakers, Wilson, die beweerde, dat verschillende wetten geschonden waren door den reedersbond en dooi de regeering, omdat zij troepen naar Hall had gezonden. De minister van binnenl. zaken antwoorddedat de troepen op verzoek der plaatselijke overheid gezonden waren en dat de regeering zich in het geschil onzijdig hield. De werkman Keir Hardie voer heftig tegen de regeering nit bewerende dat zij den reedersbond de hand - boven het hoofd hield. Minister Mundella ver klaarde, dat zijne rechtsgeleerde raadgevers hem verze kerd hadden, dat in geen enkel opzicht de koopvaardijwet door de reeders overtreden was. Hij zon echter het ge voelen van de wetgeleerden der Kroon inwinnen. Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 69) o ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Roy's meening. Indien Roy aan zijne zuster geeu troost had kunnen geven, was het niet omdat hij ongevoelig was. Hij vreesde integendeel te laten zien, hoe diep hij gevoelde, en hij zou alles hebben gegeven, om eerlijk te kunnen zeggen, dat hij ook geloofde in een of ander onopgelost raadsel, waardoor zijn vriend geheel kon worden gerechtvaardigd. Maar hij kon er niet eerlijk aan gelooven hij had even gemakke lijk aan spoken knnnen gelooven. Daar er geen tooverij bestaat en Darnell niet eens bij een goochelaar was in de leer geweestkon hij niet gelooven dat hij iets met het bankbiljet bad te maken gehad. Zeker kon niemand anders dan Frithiof het uit de lade hebben genomen en in de voering van zijn zak gespeld. Hoe meer hij alle bijzonderheden naging des te onverstandiger vond hij het blinde geloof zijner zuster, maar tegelijk ergerde en ver toornde hem zijn verlangen, hare meening te kunnen deelen Hij was te diep in gedachten om veel op Cecil te letten en misschien was het goedwant iemand met gewone opmerkingsgave zou haar geheim hebben ontdekt. Maar Royvervuld van hartstochtelijke liefde voor Sigrid en van gloeiende verontwaardiging tegen James Horner, die alle deze zorgen over hen had gebracht, lette niet op anderen. Waarom was hij ook naar Parijs gegaan dacht hij wrevelig daar zijn vader of James Horner het evengoed had kunnen doen. Hij was gegaan gedeeltelijk omdat hij wel van eene verandering hield en gedeeltelijk omdat hem alles welkom was geweest, wat den tijd kon vullen, terwijl hij op Sigrid's antwoord wachtte. Maar thans De heer Balfour, leider der oppositie, merkte op, dat elke regeering in de geschillen tussehen werkgevers en werklieden strikt onzijdig moest blijven. Hij had ver- trouwen iu de verzekering, door den minister van bin nenl. zaken gegeven en zon tegen do motie van verdaging van het Huis stemmen. De heer Gladstone verklaarde van harte met deze verklaring in te stemmen. Zonder stemming werd de motie verworpen. Den 8 verklaarde de minister voor Ierland John Morley dat hg tot zijn leedwezen omtrent de ontploffing te Dublin geen verdere bijzonderheden kon mededeelen dan de bladen gegeven hadden maar wel kon hij ver klaren dat alle maatregelen genomen waren om den dader op te sporen. Het zou echter voorbarig zijn te zeggen, dat het een dynamietontploffmg is geweest. Daarna werd een aanvang gemaakt met de artikels- gewijze behandeling van het Homo-Rule-ontwerp. Een motie van Chamberlain, om de beraadslaging over art. 1 te verdagen, werd na bestrijding door Gladstone met 270 tegen 213 stemmen verworpen. Darling stelde bet volgende amendement over art. 1 voor: De oppermacht van het Parlement mag op geen enkele wijze verkortbeperkt of veranderd worden ten opzichte zoowol van alle plaatselijke aangelegenheden als van zaken, die het geheele Rijk betreffen en ten op zichte van alle personen in Groot-Brittannië en Ierland. Dit amendement werd met 285 tegen 233 stemmen verworpen. De regeering had de beraadslagingen gesloten het welk aanleiding gaf tot een zeer heftig en opgewonden tooneel. De conservatieve afgevaardigde lord Randolph Chur chill stelde de verdaging dor beraadslaging voor als pro test tegen de willekeurige handeling der regeering. Na eene buitengewoon heftige bespreking werd bet voorstel met 307 tegen 265 stemmen verworpen. Daarna stelde Balfour verdaging voor deze motie werd met 304 tegen 257 stemmen verworpen maar daar het intusschen reeds over twaalven geworden was werd de zitting volgens het reglement opgeheven. Ierland. Den 6 des avonds heeft in de nabijheid van het paleis van justitie te Dublin eene dynamiet-ont- ploffing plaats gehad, waarbij niemand gekwetst werd. De schade was zeer onbeteekenend do glazen van eenige huizen werden verbrijzeld en het plaveisel was beschadigd. FBANHRIJM. De gemeenteraad van Marseille heeft den 3 eene besloten vergadering gehouden en ver klaard dat de vier geschorste wethouders huu ontslag behoorden te nemen, ten einde door eene herkiezing den prefect voor zijnen maatregel eene les toe te dienen. De maire verklaarde verder, dat hij, bij wijze van protest, niet den maaltijd zou bijwonen, aan den eerstdaags uit Dahomeij terug te verwachten generaal Dodds aan te bieden. Voor dien maaltijd is met 14 tegen 11 stemmen een krediet van f 50000 toegestaan. De socialistische leden van den Raad zijn zoo verbitterd geweest op den prefect, dat zij er over gedacht hebben, om hem door acht vertrouwde politie-agenten te laten oppakken. Do vrees, verweet hij zich zijn onrast en voelde zich ongelukkig door de gedachte dat als hij anders had gehandeldhet ongeluk niet zou zijn gebeurd. Hij sliep dien nacht weinig en ging den volgenden dag naar den winkel in eene alles behalve aangename stemming want hij kou nauwelijks zijn verlangen be dwingen dadelijk naar Sigrid te gaan. Toen hij den win kel binnen kwam, stond Darnell op zijne gewone plaats achter de toonbank linksmaar Frithiof rangschikte eenige muziek en Roy was dadelijk getroffen door de ver andering die hij waarnamhij kon haar niet omschrij ven maar hij gevoelde, dat hij niet had verwachtden Noor weger zoo te vinden na eene gebeurtenisdie zoo bitter voor hem moest zijn geweest. »Hoe gaat het met u zeido hij zijne hand vattende, maar het was onmogelijk, in tegenwoordigheid van anderen te zeggen wat hij op het hart had eerst een paar uren later hadden zij gelegen heid elkander te spreken, toen Frithiof met een boodschap de kamer binnen kwam. »De heer Carrnthors is er om u te spreken zeide hij hem een kaartje gevende hij heeft twee liederen iu ma nuscript, die hij u wil laten zien." »Zeg hemdat ik belet hebzeide Roy. »En wat zijne liederen betreft, wij zijn voor de eerste twee jaren voorzien." Zij zijn niet slecht hij heeft ze mij laten zien. Zoudt gij ze met oven willen inzien vroeg Frithiof. »Ik zal eens een boek schrijven over de beslommerin gen van een muziek-uitgever zeide Roy. »Hoevele dui- zende componisten zouden er wel zijn in dit dicht bevolkte land Neen, ik wil hem niet spreken ik ben in een te slecht humeur maar breng mij zijne liederen maar, ik zal ze inzien en dan kan ik te gelijk met n praten." Frithiof keerde spoedig terug met de nette manuscrip ten aan welke de componist zooveel eu de uitgever, helaas zoo weinig hechtte. Roy zag het eerste door. »De gewone geschiedenis", zeide hij. »De maan, een meisjeheuvels een beek, twist, kussen. Ik geloof niet, dat het de moeite waard is, verder te gaan. Wat is het andere? Woorden van Swinburne. »Als de liefde was ge lijk de roos." »Jagij hebt gelijk dit is origineel, hot refrein bevalt mij. Wij zullen het naar Martino zenden en afwachten wat hij er van zegt. Zeg aan den heer Car- rnthersdat hij over een paar maanden antwoord krijgt. Maar geef hem dien maneschijn maar terug. Ga nog niet weg, hij kan nog wel een oogenblik in spanning big ven. Zij hebben mij t'huis natuurlijk verteld wat er maandag is gebeurd en nu moet gij mij één ding beloven." »Wat is het zeido Frithiof. »Dat gij niet zult tobben over dat ellendige bankbil jet datals gij er weer aan denktgij u herinnert, dat mijn vader en ik het beschouwen alsof het nooit was gebeurd." »Dus denkt gij er ook zoo over als de heer Boniface." zeide Frithiof. Ja ik houd het voor de eenig mogelijke uitlegging; maar laat ons niet meer spreken over ietsdat vergeten is. Het maakt voor mij hoegenaamd geen verschil en gij moet mij beloven dat alles tussehen ons hetzelfde blijft." »Gij zijt zeer goed," zeide Frithiof treurig en beden kende dat bet hopeloos was te redeneeren met iemand, die deze uitlegging aannam zeide hij niets meer, maar ging terug naar den armen componist, wiens gezicht langer werd toen hij zag dat zijne handen niet ledig waren maar hoopvol opzag, toen Frithiof hem vertelde, dat een lied werkelijk het zeldzame voorrecht zou heb ben te worden ingezien. Hij wistdat verreweg de meeste compositiesdie aan de firma werden gezonden een paar weken bleven liggen; dan werden zij weder ingepakt en teruggezonden, zonder dat iemand er naar had gekeken. Zijne tusschenkomst bad den heer Oar- ruthers ten minste voor dat harde lot bewaard. »En toch", peinsde hij »al wordt het lied van den armen kerel uitgegeven is het honderd tegen een dat het geeu aftrek vindt en hij er niets aan heeftwaar een slaagtgaan duizend te gronde dat schijnt de wet van de wereld te zijn en ik beu een van de duizend. Ik begrijp niet, waartoe dat alles dient 1" Zijne overpeinzingen werden afgebroken door het binnen komen van twee klanten, blijkbaar een jong gehuwd paar, die een piano kwamen uitzoeken. Weder moest hij Roy roependie geduldig de verdiensten van verschillende'

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1