Binnenland. dat zij tot dwangarbeid veroordeeld zouden kunnen wor den, hield hen daarvan terug, Een der geschorsten, Cadenat genaamd, moet voor den rechter van instructie geroepen zijn geworden wegens aansporing tot verboden samen scholingen weigering om aan wettelijke sommatiën te voldoen enz. President Carnot heeft den 5 den servischen gezant ontvangendie de meerderjarigheidsverklaring van den Koning mededeelde; den gezant werd militaire eer bewezen. De minister van landbouw heeft den 5 bij het bezoeken van de markt van Villette eene rede uitgesproken, waarin hij o. a. zeide, dat de tegenwoordige omstandigheden niet vergunden het verbod van invoer van rundvee over de belgische grenzen in te trekken de oorzaak lag in den gezondheidstoestand van het vee in Belgie en Nederland. Den 20 komt te Rheims een katholiek werkliedencon gres bijeen. Kamer. Den 6 is een wetsontwerp aangenomen tot wijziging van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek betreffende het aannemen of neerleggen van het fransche burgerrecht. 1TAME. Den 5 weigerde do minister van buitenl zaken Brin in de Kamer te antwoorden op eene vraag van den afgevaardigde Barzelai over de houding der oosten rijksche politie te Triëst, waar de bevolking bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van den koning be toogingen hield, om hare ingenomenheid met het italiaansche koningspaar aan den dag te leggen. NOORWEGEN. De Storthing beraadslaagde den 5 over de motie van wantrouwen, door den afgevaar digde Horst den 3 voorgesteld. De vroegere president van de StorthingSievert Niel sen, vroeg aan de regeering, met welke personen de koning getracht had eene regeeringsmeerderheid te vormen. Ingeval de minister-president niet wilde antwoorden, zou iedereen begrijpen waarom hij niet mocht antwoorden. De minister-president Stang antwoordde dat de re geering de op haar rustende verantwoordelijkheid zou weten te dragen, en dat zij van plan was, de oplossing der consulaatskwestie uit te stellen. President Ullmann van de radicalo linkerzijde be toogde, dat de tegenwoordige regeering slechts benoemd was om den koning den gang naar Canossa te besparen. Hij zou voor de motie van wantrouwen stemmen, om de regeering in staat te stellen, zoo spoedig mogelijk aan haar bestaan een einde te maken. Don 5 word de motie van vertrouwen voor het vroegere liberale ministerie Steen aangenomen met 64 tegen 50 stemmen en de motie van wantrouwen tegen het nieuwe conservatieve ministerie Stang met 63 tegen 51 stemmen. Den 8 is met 63 tegen 53 stemmen besloten aan den afgetreden minister-president Steen als nationaal bewijs van vereering eene eere-bezoldiging van 6000 kronen per jaar toe te kennen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De delegation zijn tegen den 25 opgeroepen. VEKEENIGDE STATEN. Het bestuur der ten toonstelling te Chicago heeft besloten, dat de tentoon stelling des Zondags geopend zal zijn, maar de machine rieën zullen niet werken. Tweede Kamer. Overeenkomst mot de Nederlandsche Handelmaatschappij. Bij het Regeeringsantwoord betreffende het wetontwerp tot bekrachtiging van deze overeenkomst worden staten overgelegd ter aanwijzing van hetgeen hier te lande we gens de in 1883 tot en met 1892 verkochte en verant- pianomakers opsomde totdat eindelijk do koop was ge sloten. Toen niet langer in staat het koortsachtig on- geduld te weerstaan dat hem zoo lang reeds had ver teerd greep hij zijn hoed zeide tot Prithiofdat hij een uur zou wegblijven nam een rijtuig en reed recht streeks naar de modelwoningen. Hem overkwam een vreemd gevoel van tegenstrijdigheid, toen hij over de binnenplaats ging die verzameling van woningen geleek inderdaad zooals Sigrid eens had gezegd, op een bijenkorf. Vlijt, en orde heerschte er en Roy voelde in zijn ongeduld dat hij geen recht had, daar te zijn. Dit gevoel wierp een schaduw op zijn geluk, toen hij aan de bekende deur klopte. Een stem van binnen antwoordde en toen hij van achter het kamerschut te voorschijn kwam, vond hij Sigrid bezig met strijken. Zij droeg een grooten witten boezelaar over hare zwarte japon hare mouwen waren opgestroopt en lieten hare ronde, blanke armen tot aan de elleboog zien en de tafel lag vol boorden en manchetten. »Ik dacht, dat het juffrouw Hallifield was, die kwam om do keuken te schrobben !'1 riep zij uit «anders zou ik niet zoo in eens «binnenhebben geroepen. Cecil heeft ons verteld, dat gij gisterenavond zoudt thuis komen «Wilt gij mij vergeven, dat ik op dit uur kom," her nam hij haastig. «Ik wist, dat het de eenige tijd was, dat ik n zeker thuis zou vinden en ik had geen rust, voordat ik u had gesproken." «Het was zeer goed van u te komen", zeide zij een weinig kleurende. «Gij neemt mij niet kwalijk, dat ik mijn werk afmaak, terwijl wij praten Het strijken had eigenlijk zeer goed kunnen wachten; maar het hielp haar hare verlegenheid te boven komen als zij het «fijne goed" sprenkelde en plooide, en streek, hetgeen zij ter wille der zuinigheid zelve deed. «Ik heb Frithiof gesproken," zeide hij een weinig ze nuwachtig. Hij ziet er beter uit dan ik had gedacht na -die onaangename geschiedenis. «Hebt gij er met hem over gesproken?" «Slechts een oogenblik. Wat viel er anders te zeggen, dan dat de geheele zaak moest worden vergeten en nooit meer door iemand worden aangeroerd Ik verlang zoo, u te doen begrijpen, dat het voor ons niets beteekent, dat het dwaasheid zou zijn te veronderstellen, dat wij anders over hem deuken dan vroeger. Het was juist iets, dat iemand na zijne ziekte kon overkomen." Wordt vervolgd. woorde gonvernementsprodncten is uitgegeven en ontvan gen, (de schade in dat tijdvak door de Handelmaatschappij beloopen wegens delcredere heeft 13,331,97 bedragen) en voorts ter specificatie van de zoog. onsplitsbare onkosten in Nederland over genoemd tijdvak. Voorts geeft de minister van koloniën verschillende inlichtingen omtrent de veil- conditiën, de korting voor kontante betaling, de storting van de zuivere opbrengst der veilingen, de stoomvrachten en lossingskosten en de premiën aan de gezagvoerders. In de posten, die de Handelmaatschappij boven het com missieloon in rekening brengt, ligt geen belooning ver scholen voor werkzaamheden, die zij in een andere hoe danigheid dan als commissionair geacht zou kunnen worden, te verrichten. Eene betaling van ongeveer 4 ton 'sjaars wegens commissieloon is niet buitengewoon hoog to achten als men volledig rekening houdt met hetgeen de Maatschappij daarvoor praesteerten de kans bestaat, dat die belooning gedurende den loop dezer overeenkomst heel wat minder zal worden. Dat andere handelslichamen de diensten, welke de Handelmaatschappij thans verrichtzouden willen verrichten voor minder loon, is nooit gebleken en dat zij voor minder of zelfs voor hetzelfde loon even goede diensten zouden kunnen bewijzen als de Handelmaatsch. met hare langdurige ervaring, mag betwijfeld worden Al moge de Maatschappij zich meer dan vroeger op bankierszaken en europeesche ondernemingen toeleggen ook met koloniale zaken laat zij zich zeer veel inop het gebied der cultures is zij niet alleen werkzaam ge weest op Java, maar heeft zij tevens het hare bijgedragen voor de ontwikkeling van de tabakscultuur ter Oostkust van Sumatra. Uitvoerig de grieven beantwoordende, welke tegen het beleid der Handelmaatschappij zijn ingebracht, verklaart de minister opnieuw, dat zij zich naar genoegen der regeering kwijt van de haar opgedragen taak. De doelmatigheid der bepaling omtrent de korting wegens contante betaling wil hij nader overwegen. De vrijheid met betrekking tot de plaats van verkoop der producten blijft bij deze overeenkomst onaangetast; daaromtrent hebben regeering en vertegenwoordiging jaarlijks bij de indische begrooting te beslissen. De ernstige twijfel, die bij de regeering bestaat, zoowel ten opzichte van de gemakken voor den handel als o.a. van de geldelijken gevolgen voor den Staat, in hoever het inslaan van een anderen weg goede uitkomsten zou opleveren, doet den minister ernstig ontraden zoowel om de gouvernementsproducten in eigen beheer in Nederland ter markt te brengen als om te beproeven de taak der Handelmaatsch. aan andere commissionairs over te dragen. Te Zuidlaren zijn in de vorige week ongeveer 10 bunders dennenhout verbrand. De 's-Gravenhaagsche Volksgaarkeukens hebben over 1892 een winstsaldo van 3287.12 opgeleverd, waardoor na afschrijvingen enz. 5 pet. dividend aan de aandeel houders uitgekeerd kan worden. Van de 874 voor de nuttige handwerken geëxami neerde dames zijn 552 toegelaten, 317 afgewezen en trok ken zich 5 terug; van de 154 voor de fraaie handwerken geëxamineerden slaagden 100 en werden 54 afgewezen. In 1892 slaagden voor nuttige 564 \an de 907, voor fraaie 86 van de 176. Op eene verkooping van kostbaarheden uit de na latenschap van wijlen den heer J. Breet te Zaandijk is o. a. besteed voor een staand horloge 1015, voor twee oud porseleinen schotels f 700 en voor drie vazen 300. Do oliemolen «de Muunick" te Koos aan de Kaan is voor afbraak aan gebroeders de Boer te Oost- zaan verkocht voor 1665. Te Zaandam zijn de aanplakborden verpacht ge durende 3 jaren aan den heer A. Stuurman voor f 230 per jaar. Te Edam is weder een rund van den heer J. de Boer J.Wz. aan miltvuur gestorven in hetzelfde land, waar ten vorigen jare gevallen van die ziekte voorge komen zijn. Bij kon. besluit van 20 April 11. No. 37 is bepaald, dat bij de prov. inspectiën en de controles der directe belastingen enz. bij die der directe belastingen en van het kadasterbij den entreposeur te Amsterdam en bij de ontvangkantoren der directe belastingen enz. een of meer Rijksklerken aangesteld kunnen worden op eene belooning tot een maximum van f 1200 's jaars, te be noemen door den minister van financiën, op voordracht van den betrokken ambtenaar, en te verplaatsen door genoem den minister, na verhoor van den betrokken ambtenaar. Zij moeten den leeftijd van 30 jaren hebben bereikt en de lichamelijke en verstandelijke geschiktheid bezitten noodig voor den dienst waarvoor zij bestemd zijn. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de plaats van de heeren mr. G. A. van Hamel en A. Bloembergen Ez., zijn ge kozen de heeren mr. W. Boot te Amsterdam on mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer, te Hoogeveen, met 447 en 430 van do 471 stemmen. Tot onderwijzer aan de r. k. parochiale scholen te Haarlem is benoemd de heer L. C. Adriaanse te s-Heerenbroek. De Hooge Raad heeft den 4 de testamentaire beschik king van wijlen jonkvrouwe Snouck van Loosen te Enk huizen wettig verklaard. Te Wormerveer is het nieuw te bouwen badhuis aanbesteed aan den heer A. Kok aldaar voor 6420. De heer J. Schouten te Montfoort heeft voor de benoeming tot hoofd der school met den Bijbel te Purme rend bedankt. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingenverkiesbaar tot leden der Eerste Kamer, met 339 namen is de hoogste aanslag die van den heer A. Jurgens te Oss met f 2939.84; de laagste die van den heer A. B. van der Steen te 's-Hertogeubosch met f 284.97op die van Groningen met 181 namen de hoogste die van den heer H. Wierda met 1952.58, de laagste die van den heer E. Torsinga met 392,39 op die van Overijsel de hoogste die van den heer mr. R. P. baron van Heekeren van Wassenaer te Ambt-Deldeu met f 12621 en de laagste die van den heer A. Loijten- burg te Olst met 294. Den 6 zijn tusschen Molenschot en Gelze bij Breda ongeveer honderd bunders bosch verbrand. De op den 7 te Arnhem, Zwolle en Wolvega ge houden Mei-betoogingen zijn kalm afgeloopen. Te Arnhem werd eene wandeling door de stad gemaakt, zonder dat de orde verstoord werd. - Te Enklmizen wordt per spoor water aangevoerd, om in de behoefte aan drinkwater te voorzien. Heerhugowaard. In de vergadering van de vereeniging voor getrouw schoolbezoek is besloten een reisje naar Amsterdam te doen met de leerlingen der vier scholen, die den leeftijd van 10 jaren hebben be reikt en in het laatste leerjaar minder dan 10 schooltij den hebben verzuimd. Welk schoolfeest den jongeren leerlingen zal worden gegeven, is nog niet besloten! Zijdie willen deelnemen aan de in Juni of Juli te Amsterdam te houden examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouwworden uitgenoodigd daarvan vóór 1 Juni schriftelijk opgave te doen aan den inspectour voor het geneeskundig staatstoezicht voor de piovincie Noordholland, dr. J. P. Dozy te Amsterdam. Zij die willen deelnemen aan de in Juni en Juli te honden examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende, worden verzocht zich schriftelijk aan te geven vóór 20 Mei aan den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht te Utrecht, zoo zij te Utrecht en aan den inspecteur te Kampen, zoo zij aan die plaats voor het afleggen van het examen de voorkeur geven. Ingevolge art. 40 der wet op de vermogens-belasting zullen de belastingschuldigen hunne belasting, zonder kosten voor hen aan den ontvanger der registratie per postwissel kunnen overmaken. Hiertoe zal gebruik gemaakt worden van een bijzonder formulier postwissel No. 11. Deze wissels zijn voorzien van twee strookende eene aan het hoofd, de andere aan den voet van den wissel. Deze strook aan het hoofd van den wissel wordt den belas tingschuldige ter hand gesteld, om hem te dienen tot kwijting. De andere strook kan door den ontvanger van den wissel worden gescheiden en behouden. Gedurende Maart is bij de Rijkspostspaarbank inge legd j 1.323.550.04'/j en terugbetaald 1.188.962.48 zoodat op 31 Maart het gezamenlijk tegoed der inleggers bedroeg f 28.770.114.98J/2In den loop dier maand werden 5021 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven 2106 zijn ge heel afbetaald zoodat aan het einde dier maand nog 371.718 in omloop waren. Tot lid der Prov. Staten van Zeeland in het hoofd kiesdistrict Middelburg is gekozen de heer H. J. van der Meer (anti-rev.) P. C. Hartogkaashandelaar te Zaandam, is tevens veroordeeld tot betaling van f 150 schadever goeding aan Blikslager. Het bouwen van een stationsgebouw te Groningen is toegewezen aan den heer Koolwijk te Amsterdam voor f 268.830. Te Lutjegast, prov. Groningen, is een smid, die van een geneesheer tegen eene lichte ongesteldheid eenige poeders ontvangen had, overleden, door bij vergissing alle poeders te gelijk in te nemen. Op de algemeene vergadering van het Tooneelver- bond te Rotterdam is o. a. besloten, 200 beschikbaar te stellen om iemand gelegenheid te geven zich in het buitenland op de hoogte der regie te stellen. Van een goeden regisseur hangt zeer veel afdaarom werd die uitzending dringend noodig geacht. De begrooting der Tooneelschool werd in ontvangst on uitgaaf op f 10.881.05 vastgesteld. Door het opheffen van twee afdeelingen is het leden-aantal met 300 verminderd. In het jaarverslag beklaagt het hoofdbestuur zich zeer over het gebrek aan medewerking en de in 1892 ondervonden tegenwerking. De volgende algemeene vergadering wordt te Delft ge houden. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestigd het vonnis der arr. rechtbank aldaar, waarbij een 20jarige arbeider te Surhuisterveensterheide schuldig verklaard was aan het openlijk met vereenigde krachten geweld plegen tegen personen waarbij de schuldige opzettelijk eenig goed vernielde en veroordeeld was tot drie maanden gevangenisstraf, omdat hij den 5 Januari 11. mot 25 andere personen drie personen heeft willen dwingen deel te nemen aan een optocht naar den burgemeester te Buitenpostbij welken tocht eene ruit in eene woning ingeslagen is. De Amsterdamsche Omnibusmaatsehappij heeft aan den gemeenteraad van Amsterdam vergunning gevraagd tot invoering van electriciteit ais beweegkracht op epn groot gedeelte van het reeds bestaande tramnet. Hare bedoeling is om later op alle lijnen de paarden als trek kracht door electriciteit te vervangen. Het American Hotel te Amsterdam keert over 1892 9 pet. dividend uit. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Hoven- karspel ds. P. C. A. Pantekoek, pred. te Wolvega. Gedurende 1892 zijn uit Friesland als landbouwers naar Noord-Amerika vertrokken 1284 personen, een getal dat in de laatste tien jaren slechts werd overtroffen in 1889, toen het 1973 bedroeg. Het grootste aantal lever den de bouwstreken (Het Bildt, Barradeel, Oost- en West-Dongeradeel en Menaldumadeel) nl. 516. Van de 43 friesche gemeenten waren het alleen de beide eilanden en Bolsward, waaruit geeue landbouwers vertrokken. Van de vertrokkenen waren 549 hoofden van huisgezinnen of vrijgezellen, met zich nemende 182 vrouwen, 552 kinde ren en 1 dienstbode. Van de 549 zijn opgegeven 8 als welgesteld, 364 als mingegoed en 177 als behoeftig. Den 3, toen de hoofdman der socialisten te Harlingen, Stienstra, voor de arr. rechtbank te Leeuwarden terecht moest staan wegens opruiing enz., ging de beklaagde met de talrijke getuigen op eene afgehuurde stoomboot van Harlingen naar Leeuwarden. De roode vlag was achterop, voorop een drietal vlaggen, een turksche trom en drie personen, die op do trompet bliezen. Des avonds bij de terugkomst was eene talrijke menigte te Harlingen op de boen die hen inhaalde en zingende de stad met hen doortrok, zonder iemand leed te doen. Tegen Stien stra is een jaar gevangenisstraf geëischt. Den 4 is te Drachtster-Compagnie do boerenwoning van Elize J. Pool afgebrand. De bewoners zeer oude menscheu ontdekten don brand eersttoen het vuur door den zolder viel, zoodat zij zich in nachtgewaad moesten redden. Tien stuks hoornvee kwamen in de vlammen om. De gemeenteraad van Nieuwer-Amstel heeft den 4 besloten tot het aangaan eenor 3pet. geldleening van f 126350 tot het uitvoeren van eenige openbare werken, waarvan f 70000 bestemd is voor den bouw der Hoogere

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2