Stadsbericliten. Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAND, van drie afdeelingen, één belast met bet onderzoek van alles betrekkelijk bodem en voortbrengselen, een tweede belast met alles rakende bet bedrijf en een derde met alles betreffende eigenaren, werklieden en personen die het bedrijf uitoefenen. Besloten is het dagolijkscb bestuur zooveel mogelijk over die drie afdeelingen te verdoelen, de afgevaardigden niet te doen loten, maar over de af deelingen te doen verdeelen door bet dagelijksch bestuur. Het gemeentebestuur van Asten (M.B.) heeft zich bereid verklaard 300,000 bij te dragen in de kosten van aanleg eener spoorweglijn Echt—Eindhoven, indien deze lijn over Asten wordt aangelegd. De Exploitatie maatschappij heeft echter gemeend dit subsidie onder die voorwaarde niet te mogen aannemenomdat het doel eener kortere spoorwegverbinding tusschen Maastricht en het westelijk gedeelte van Nederland door die voorwaar de gedeeltelijk zou worden verijdeld. Bij kon. besluit van den 5 is: 1°. ingesteld eene Staatscommissie met opdracht om te onderzoeken, welke gronden hier te lande voor de bevloeiing in aanmerking zouden kunnen komen, door welke middelen zoodanige bevloeiing zou zijn tot stand te brengen, of en zoo ja op welke wijze dit van Staatswege zou behooren te worden bevorderd20. bepaald, dat die commissie, naar gelang van hare bevinding, aan de regeering rapporten zal uit° reiken en voorstellen zullen worden gedaan en zijn be noemdtot lid en voorzitter Or. J. van Heek, lid der Prov. Staten van Overijsel, te Enschedé; tot lid en secre taris J. C. Ramaer, ingenieur van den Rijkswaterstaat te s-Gravenhage tot leden M. O. Gratema secretaris der Drentsche Landbouwmaatschappij te Hoogeveen; J. de Koning, civiel-ingenieur te Nijmegen: H. J. Lovink, directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij te Wage- ningen dr. Adolf Maijerhoogeeraar aan de Rijksland bouwschool te Wageningen, en H. W. J. Mol, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant te Gilze. Den 7, des namiddags omstreeks 2 uren, is tijdens een feilen noord-oostenwind het stoomschip Dubbeldam der Ned. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij met kracht opgeloopen tegen het remmingwerk der Velser voetbrug. De boot had geen averijmaar mocht niet door de schutsluis te IJmuiden gaan, dan na borgstelling van f 10000, in verband met de toegebrachte schade. Bij kon. besluit van den 8 is de heer J. Bakker Jzn., gezagvoerder van de sleepboot Hercules te Nieuwe- diep, benoemd tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bij kon besluit van den 8 is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Leeuwarden de heer mr. J. Bol- dingh Gz., te Winschoten. Bij kon. besluit van den 8 is o. a. eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den heer G. T. von Oterendorp te Melder, als kapitein a la suite bij de dienstdoende schutterij Den 9 zijn te Amsterdam de zes voor onderwij zeres geëxamineerde dames geslaagd n.l. J. StoelC. Vrijdag, A. Wiegand en E. Wierda te Haarlem, C. M. Adelink te Wormerveer en M. A. Prancken te Wijde- worrnerden 10 de vier geëxamineerde dames n.l. E. de Lange, M. A. Louman en A. B. Manssen, allen van Kaandam en M. P. van Wijk van Hoogwoud; den 11 vier van de zes, nl. de dames Th. J. de Groot' J. Luif, H. A. M. Mars en F. C. Köhlbrugge, allen van Amsterdam. Den 9 is te Amsterdam een schilder van eeu woonhuis op de Heerengracht uit de derde verdieping gevallen met het gevolg, dat hij terstond overleed. Den 9 is te Enschedé, in de spinnerij van de heeren ter Kuile en Morsman, een gehuwde arbeider gegrepen door een drijfriem om een stang terwijl deze loopende was. Hij was onmiddellijk verpletterd. Den 9 's avonds 11 uur, werd iSchagen in rep en roer gebracht door de alarmkreetbrandbrand voor een brand ergens in de Moerbeek. Den 11 herhaling van hetzelfde tooneelditmaal opgeluisterd door een tiental slagen van de brandklok, nu voor een brand aan den Slikkerdijk. Een hartelijk gelach van de uit hun zoete rust opgeschrikte ingezetenen, die de reeds uitgetrokken spuiten zagen terugkeeren, was het loon voor zooveel ijver Oudkarspel. Bij de den 9 gehouden verkiezing van een molenmeester voor den Koog en Bleekmeerpolder, in de plaats van den heer C. Biersteker, overleden, is ge kozen de heer M. Borst Sr., aldaar. Den 11 is aan de uitspanningsplaats «de Zwalu wenberg" aan den Utrechtschen weg onder Hilversum een knaap uit Utrecht in den speeltuin over de ketting brug gaande, met den voet er in verward geraakt, ach terover geslagen en op de plaats dood gebleven. Tanged ijk. Als het weer blijft, zooals het nu reeds weken is geweest, zullen dit jaar zeldzaam vroeg nieuwe wortelen geteeld worden. Tegen het einde van deze maand denkt men ze reeds voor den handel te kun nen gebruiken. De prijs van de koolrapen is den ge- heelen winter laag geweest en de vraag er naar onbe- teekenend de laatste zijn deze week voor 2 de honderd van de hand gedaan. Texel. Tien a twaalf jaar geleden waren de prij zen van het graan en het vee hoog. In verband met die hooge prijzen hebben toen vele bunrboeren hunne boerderijen van de eigenaars gehuurd tegen een hoog be drag en later meestal tegen hetzelfde bedrag opnieuw gehuurd. Zij doorworstelen thans moeielijke tijden daal de vee en graanprijzen zoo laag zijn als bijna nooit te voren. Gelukkig dat sommige eigenaars, rekening houdende met de ongunstige tijden de huurprijzen hebben verlaagd soms met een vierde of een derde deel van de oorspron kelijke som. Daardoor wordt menig huurder voor gehee- len ondergang behoed. Ds. J. Smit te Beverwijk heeft voor het beroep naar de geref. kerk te Hoogvliet bedankt. In de vorige week zijn in Noordbrabant nieuwe gevallen van pokken waargenomen, te Breda 4, te Zun- dert 3, te Dinteloord 1 en te Ginneken 1. In April werden bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk 87 manschappen aangenomen, waarvan 70 nederlanders, aan wie J 36160 aan handgelden werden uitbetaald. Op 1 Januari 1893 bedroeg het getal vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein in Noord brabant 4166, waarvoor aan vergunningsrecht betaald werd j 101.466.75. Op 1 Januari 1883 bedroeg het ge tal vergunningen 5385 en werd over het jaar 1883 f 101.837.47 aan vergunningsrecht betaald. Den 25 wordt te Haarlem aanbesteed (bestek no. 74)het verbeteren der zeeweringen langs het noor- derstrand op het eiland Vlieland behoorende tot de zeewerken in Noordholland (raming f 30500.) De gemeenteraad van Monnikendam heeft be sloten, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, in hooger beroep te komen van het door de arr. recht bank te Haarlem gewezen vonnis in zake de spinfa briek te Edam. - Voor den bouw eener Ambachtsschool met directeurs woning op een terrein aan de Schoolstraat te Utrecht zonder bijlevering van smead- en klein ijzerwerk, klein timmerwerk en binnen-verfwerk was van 5 inschrijvers de heer W. A. G. Jansen voor f 58746 de laagste. De toewijzing werd aangehouden. Koedijk. Tot onderwijzares aan de openbare school is benoemd, mej. J. Klazinga, onderwijzeres te Schutsloot en Belt, gem. Wanneperveen. Kolhorn. Men drinkt thans slootwater uit den Schrinkaagpolder en wel uit het hoogste gedeelte van dit poldertje. Dit water voldoet beter dan wel- of put water het schuimt bij de wasch uitmuntend, terwijl wel water schift. De smaak is weinig verschillend bij het water uit de regenbakken. De meesten filtreeren het, ieder op zijne wijze. Filters worden op allerlei wijzen gevormd. Scliagen. Verscheidene personen hebben in den namiddag van Hemelvaartdag een zeldzaam natuurver schijnsel waargenomen. Rechts van de zon n.l. merkten zij eene tweede zon op die aan den van de eigenlijke zon afgekeerden rand met verschillende kleuren prijkte. Dit verschijnsel heeft veel overeenkomst mot de zooge naamde bijzonnenwelke "dikwijls met groote pracht in de poolstreken worden waargenomen. In onze streken beschouwt men het algemeen als een voorteeken van regen. Men schrijft ons Ursem. Ons dorp werd deze week bezocht door de heeren Cohen en Boesnach met hun paardenspel. Vooral de schooljeugd was zeer met de komst daarvan ingenomen, te meer toen er gezorgd werddat zij eene voorstelling mochten bijwonen, die woensdag, den 10, in den namid dag plaats had en zeer naar genoegen afliep de kinderen genoten kostelijk. De heeren Cohen en Boesnach verdienen met hun gezelschap aanbeveling. Wierlngerwaard. Den 11, 's avonds omstreeks halftien, brandde de boerenwoning «Vertrouwen" af, be woond door den landbouwer J. Smit. Niets is gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Texel. Den 15 zal van wege de afdeoling der Hollandsche maatschappij van landbouw op het markt plein te Don Burg eene stierenkeuring plaats hebben. De uitgeloofde prijzen voor tweejarige stieren bedragen f 10 en f 5, die voor éénjarige f 7,50 en f 2,50. Aederlandsch Vaarden-Stamboek. De afdeeling Noordholland zal op donderdag 1 Juni 1893, bij den heer J. P. Blauw te üchagen eene al- gemeene vergadering hondon ter behandeling o. a. van rekening over 1892 rekening provinciale subsidie voor stel van den heer P. Zijlmans Haarlemmermeer, om de laatste alinea van art. 7 van het huishoudelijk reglement te laten vervallen benoeming van drie leden van het bestuur waarvan aftreden de heeren P. B. J. Ferf, Jb. Zijp Hz. en K. del Court tot Krimpen voorstel tot wij ziging der grenzen van het midden- en het zuidelijk deel der provincie dientengevolge art. 6 al. 3 en 4 van het h.-r., te lezen als volgt«drie leden in het middendeel, omvattende het gedeeltebegrensd door het noordelijk deel en het Noordzee-kanaalvanaf de Noordzee tot de rijbrng over dat kanaal te Velsen en verder ten noorden van den Rijksstraatweg tot den ouden Spaarndammer Zeedijk te Santpoortvervolgende dien dijk tot het open havenfront te Amsterdam benevens al de plaatsenge legen benoorden het voormalig IJtot de noordelijk ge noemde grens drie leden in het zuidelijk deel, omvattende het geheele gedeelte der provincie ten zuiden van de hiervoren genoemde grens"; op te geven voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de alge- meeno vergadering der Vereeniging. De keuringen voor het toekennen van de provinciale aanhoudings-premiën aan hengsten geboren in 1892 en aan merriëu, geboren in 1887, 1888, 1889 en 1890 zullen plaats hebben te Kolhornop dinsdag, 27 Juni e.k., bij D. Kist, des voormiddags 10 ure; te Beverwijk, op woensdag, 28 Juni e.k., bij het logement «de Zon'', des voormiddags 11 ure; te Hoofddorp, op donderdag, 29 Juni e. k., op de «Markt", des voormiddags 10 ure. Er zal tevens eene keuring worden gehouden van merriëugeboren in 1886 of vroeger, met hare veulensgeboren in 1893waarvoor 10 premiën van f 60 en 10 premiën van 40 uit de rijksbijdrage beschikbaar zijn. Deze merriën moeten in het stamboek zijn of worden ingeschreven en in 1893 wederom gedekt worden, willen zij voor eene premie in aanmerking komen. Vóór de premiekeuringen zal gelegenheid worden gegeven tot inschrijving van merriën in het Stamboek. De aan gifte ter mededinging moet geschieden bij den secretaris W. Teengs te Wieringerwaardacht dagen vóór de keu ringen. Later aangegeven paarden worden niet ter mede dinging toegelaten. De volgorde der premiekenringen zal zijn: 1. merriën met veulens, geboren in 1886 of vroeger; 2. hengstengeboren in 1892merriëngeboren in 1887 en 1888; merriën, geboren in 1889 en 1890. Hundveesfamboek „Aoordholland." Deze vereeniging zal hare zestiende algemeone verga dering houden op woensdag, den 31, des voor middags 101/2 uur in een lokaal van den heer L. do Goedete Hoornter behandeling van de volgende punten ingekomen stukken vaststelling der redactie der gewijzigde statuten en van het huishoudelijk reglement bespreking der briefwisseling met het bestuur der afdeeling Noordholland van het Nederlandsch Rundvee-stamboek in te leiden door den heer J. J. Winkelvoorstel van het bestuur om in het vervolg geen keuring van kalf- stieren te houden, in te leiden door den heer K. Tensen Pz. Bids voor Haarlem en omstreken is de titel van een handig boekje, dat reeds een tweeden druk beleeft, waaraan de bezoeker dezer schoon gelegen stad tal van nuttige bijzonderheden ontleenen kanj, die hem op zijne wandelingen in hare omstreken kunnen te pas komen. Wanneer wij er bijvoegen, dat de bekende J. Craandijk er de schrijver van is, dan zal men met ons van de nauwkeurigheid der opgaven in deze gids overtuigd zijn, terwijl de prijs van 30 cents hare aanschaffing niet in den weg staat. De eerste nieuwe aardappelen werden den 13 ter markt alhier aangevoerd door den landman J. Kloos terboer, van St. Pancras, en aangekocht door den koop man W. Baas, alhier. Tot concierge aan de in aanbouw zijnde Ambachts dagschool werd door het bestuur benoemd J. Volkers, alhier. Bij den biljartwedstrijdden 11 in het koffie huis »d e A m s t e 1", van den heer P. Berkhouwer, om kontantengehouden werd de prijs gewonnen door den heer K. Blom Broek op Langedijk en de premie door den heer Jb. Slotemaker, Oudkarspel. Het mannenkoor „Excelsior" gaf den 11 in het lokaal «Harmonie", onder directie van den heer J. F. de Haas,^ eene welgeslaagde uitvoering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. ij herinneren belangstellenden, dat de matinee door de Kon. Liedertafel «Zang en Vriendschap" van Haarlem, onder directie van den heer W. Robert, in het lokaal «Harmonie" te houden, die uitgesteld werd^ met het oog op de tegen dienzelfden dag aange kondigde^ Meimeeting, thans zal plaats hebben op zondag, den 14, in hetzelfde lokaal. De benoeming van den heer K. E. Scheld, alhier, tot lid der commissie voor de eind-examens der hoogere burgerscholen in Noord holland, is op verzoek ingetrokken; in zijne plaats is door den heer Commissaris der Koningin benoemd de heer dr. A. HerkhotF, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool alhier. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag, den 14 der namiddags 2 uur, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. «Willkommen", marche militaire van Michel Krein; 2. «Bona fortuna", ouverture de concert v. L. Canivez 3a. «Oh! rendez moi monjcielcantilène voor trombonne v. I. Bettjens5. «Les myrthes", valse v. Johann Strauss 4. Jeunesse et gloire", fantaisie v. I. Maurice 5. «Nibe- lungen-Marsch", nach Motiven v. Richard Wagner6. «Ouverture", fürHarmoniemusik, v. F.Mendelssohn Bart- holdy 7. Mélange sur «Mme Favart", opéra comique v. I. Offenbach; 8. «Erinnerungsblfltter", potpourri v. L. Stetefeld. ONDERTROUWD. 10 Mei. Israël Boutelje te Amsterdam, on Elisabeth Elte, alhier onl. te Amsterdam. Jan van Dijk on Johanna Geertrui Robbers. Hendrik Johannes de Raatte Amsterdam, en Paulina Bertha Petronella Lowe, alhier. Cornelis Kaan dorp en Cornelia Alida Maria Raaves. Pieter Antonio Verheul, alhier, en Jantje Koopman, te Amsterdam. Hendrik de Vries, te Zuidschar- woude, onl. alhier, en Geertje Kooij, te Zuid- scharwoude. 12 Mei. Jan Boekei, te Haringcarspel, en Stijntje Tesse- laar, te Warmenhuizen, onlangs alhier. GETROUWD. 10 Mei. Arnold Emile Kempeeswednr. van Carolina Christina Elizabeth Bentz van den Berg, en Maria Alida Bosman. GEBOREN. 9 Mei. Willem Antonie, z. van Bart van Schaik en Anna Maria Jacoba Habich. 10 Everardus, z. van Hendrik Gaarthuis en Helena Maria Zweekhorst. Adrianus Jacobus, z. van Adrianus Henneman en Veronica Leijen. Wil lem, z. van Simon van der Meer en Aaltje Kort. Petrus Cornelis Adrianus, z. van Petrus Cornelis Adrianus de Jong en Neeltje de Groot. 11 Jacobus Johannes, z. van Pieter Mul en Ariaantje de Haan. Martinus Marie, z. van Wilhelmus Martinus Hubertus Pels en Klaaske de Jong. 12 Cornelis, z. van Johannes Jacobus Tesselaar en Trijntje Speur. Cornelia Geertruida, d. van Dirk Balder en Helena Maria Schrieken. Anna Cornelia, d. van Pieter Spil en Johanna Lange dijk. Elisabeth, d. van Adrianus van Kleeff en Neeltje Wierings. Theodorus, z. van Jacob Schouten en Grietje de Grand. OVERLEDEN. 10 Mei. Sara Elizabeth, d. van Willem Blaauw en Grietje van Ammers, 5 j. en 4 m. Johanna Elisabeth Burgers, wed. Jacobus Stikvoort, 66 j. en 9 m. 11 Trijntje Hoogland, wed. Dirk Groot, 68 j., wo nende te Graft. VEILIlfO AAA VASTE «OEDEREA. 10 Mei. Door den Notaris P. A, DE GELDER. 1. Huis, noordz. Koningsweg B 59 87 cent. Str. Arie Klomp f 1820, 2. Dito, aldaar, B 60, 1 are 22 cent. Str. Johannes Smit 1460, 3. Dito, Kanaalkade B 26 76 cent. Str. J. Schellinger 1660, 1, 2 en 3 gecomb. 5770, Opgehouden op 1200, ALKMAAR 12 Mei. Kleine kaas f 30,Commissie f 26,50, Middelbare f 26,50, aangevoerd 301 stapels wegende 99511 K.G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 316 mudden. Tarwe f 6,50 a 7,rogge f 4,75 a 5,50, gerst f id. chev. f 4,80 a 5,25, haver f 3,10 a 3,80 a 4, paarden- boonen f 4,50 a f 4,75, -, bruine id. f 3,50 a 11, citroen id. f a duiven id. f 5,50 a witte id. f 12 a 15, kanariezaad f 11,- a -.karwijzaad f erwten: groene f 12 a 16,grauwe dito f 14,a 16, vale f -, 13 Mei. Aangevoerd 15 paarden f 40 a 150, 73 koeien f 50 a 17055 nucht. kalveren f 4 a 10400 magere schapen f 8 a 24 1187 lammeren f 4,- a 10,208 magere varkens f 17 a 22, 278 biggen f 10 a 15,12 bokken en geiten f 3,a 10, 5 kleine bokjes 0,40 a 0,70 ets. Boter per P. ('s middags 12 uur) 0,475 a 0,575, kippeneieren f 3,a 3,50, eenden dito f3,25 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2