lil® IBS Binnenland. 342ste Staatsloterij. Ns. 10762 en 15180 f 1000; Ns. 3885, 9441 en 20383 f 400; No. 4102 f 200; Ns. 1917, 3284, 4267, 4684, 11476, 11943, 14406 en 18094 f 100. Ns. 4607 en 15859 f 1000 Ns. 8952, 9590 en 15467 f 400 Ns. 79 1393, 5538 en 6524 f 200Ns. 2889, 5535, 5751, 12305, 14283, 15521, 15869, 16709 en 19604 f 100. (J o r r e s p o nde 111 i e - S c h a a k p ar t ij, 'm, WM Ab. mm Wië Mê. W3. a b c d e f g li krieken van den dag, was de stoet, uitsluitend bestaande uit vrouwen en kinderen, daar de mannen aan den veld arbeid waren, aan den steiger. Eerst werden op een soort van vlot de kinderen veilig overgebracht; het vlot keerde terug, 45 vrouwen met haren pastoor stapten er op en toen het in het midden der rivier was gekomen, ontstond er een luid gekraak, het vlot schoot uit elkander en de opvarenden vielen te water. Gillend klemden de vrouwen zich aan de ronddrijvende planken en balken vast, ten aanschouwe van de schreiende en jammerende kinderen aan den oever; eenigen wisten den wal te bereiken en ren den, om hulp roepende, het dorp in. De meesten werden gered, maar achttien verdronken. De op den 10 aan de Kamer ingediende begrooting stelt de ontvangsten op 737,476,300 en do uitgaven op 737,216,890 pesetas. Er zal geene belasting worden ge legd op de rente der buiten- en binnenlandscke schuld, maar er zal eeno belasting op de 5pCt. worden ingevoerd voor aflossing van de aflosbare binnenlandsche schuld. De houders dezer schuldbewijzen zullen die kunnen ver wisselen tegen 4 pCts. De belasting op de beursoperatiën zal een centime per 100 pesetas zijn. Do pensioenen der beambten zullen worden verminderd. Deze mededoelingen maakten een goeden indruk. De zitting was onstuimig. Ten slotte vroeg de minister Gamazo de lozing van de begrooting en machtiging tot het sluiten eener leoning van 760 mil- lioen pesetas 4 pCt. binnonl. niet aflosbare schuld, tot aflossing der vlottende schuld. De Kamer behandelde het ontwerpstrekkende tot verdaging der gemeentelijke verkiezingen. De republikeinen maakten tegenstand. De meerderheid stelde voor de zitting voort te zetten. De door den minister van financiën gedane mededeeling, dat de Koningin-Regentes een millioen peseta's van de civiele lijst geschrapt had, verwekte een storm van toe juichingen. Te één uur na middernacht verklaarde de Kamer zich permanent. De minister van oorlog kwam ten sterkste op tegen de woorden van een spreker, die het leger tot oproer had aangezet. VEBEEMGBK STATE]*. Den 8 is Carlijle Harris, ter dood veroordeeld wegens het vergeven van de 17jarige Helena Pott, met wie hij in het geheim ge huwd was, door middel van electriciteit ter dood gebracht. De regeering heeft een oorlogschip gezonden naar Greytown om de belangen dor noord-amerikanen te be schermen in Nicaragua. Op de Mississipi Is een der stoomketels van de stoom boot Ohio gesprongen. Vijf matrozen en één reiziger ver brandden levend. Vijf negers werden gedood en zestien personen ernstig gewond. President Cleveland toekende den 10 het uitleverings verdrag met Rusland, dat door den Keizer reeds onder teekend was. Den 9 des ochtends werd te Rotterdam, ten huize van den heer J. P. Longayroux, aan den Boerensteiger, de 24jarige dienstbode bownsteloos op haar bed gevonden, hetgeen mede het geval was met twee jongens van 16 en 8 jarenzoons van den bewoner, die met haar in hetzelfde, op de vierde verdieping gelegen-vertrek sliepen. In het vertrek werd eene sterke gaslucht waargenomen. De jongste zoon kreeg tegen den middag het bewustzijn terug. De meid en de oudste jongen bleven steeds be wusteloos. Des avonds kreeg de Sjarige zoon eene harde koorts. De dienstbode is inmiddels overleden. De ramp is niet een gevolg van een lok in de pijpleiding maar waarschijnlijk van het in verkeerde richting sluiten dei- gaskraan door de dienstbode; althans de kraan stond open. De arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den 9 een arbeider te Wijk, ter zake van opzettelijke brand stichting, waarbij gemeen gevaar van goederen en levens gevaar voor een ander te duchten was, veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf met 'bevel van gevangenhouding. Bij kon. besluit van den 8 is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan den heer J. P. M. Oosterman, als burgemeester van Oosthulzen. De beide Koninginnen kwamen den 9 des morgens te half zeven per extra-trein te Cbur aanna aldaar NEGEN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een nieuw inzicht. Het is bekend genoeg, dat wij, wat wij hebben, nooit ten volle waardeeren voordat een verdriet of een verlies alles, wat ons alledaagsch is gewordenons in een nieuw licht toont. Zij, die ons leven lang onze vrienden zijn ge weest worden misschien eerst naar waarde geschatals een nieuwo vriendschap ons teleurstelt. En ofschoon velen houden van een huiselijk leven, kan het eerst wor den op prijs gesteld, zooals hot behoort, door hem, die van de buitenwereld verachting, miskenning en een hard oordeel moet verdragen. Frithiof was altijd met zijn huiselijk leven ingonomen geweest, maar nooit had hij vroeger zoo duidelijk begrepen wat het voor hem was. Als hij iederen avond terugkeerde van zijn werk en van de zware beproevingvan een atmosfeer van ver denking en afkeer, voelde hij zich als de zeeman, die na den storm de veilige haven binnenloopt. Sigrid wistdat hij dat gevoelde en zij bad zich voorgenomen, hem nooit haar verdriet te laten raden. Gelukkig had zij veel te doen, zoodat zij niet kon stilzitten en zich overgeven aan haar verdriet. Wel vorliet het haar niet, als zij haar hui selijk werk verrichtte, als zij en Swanhild door de warme en volle straten gingen, als zij piano speelde bij madame Lechertior. Maar er was in het werken toch iets, dat ver hinderde, dat haar verdriet haar overmeesterde zij was treurig, maar niet wanhopend. Madame Lechertier's scherpe oogen bespeurdeu echter dadelijk eene verandering in hare lieveling. »Gij zijt niet wel, chérie", zeide zij; »uw gelaat ziet er vermoeid uit. Ik kan werkelijk rimpels zien op uw voorhoofd. Op uwen leeftijd is dat onvergeeflijk." Sigrid lachte. »Ik heb de slechte gewoonte mijn voorhoofd te rimpe len als iets mij hindert," zeide zij. »Vandaag ben ik misschien een weinig vermoeid. Het is zoo warm en druk kend en bovendien maak ik mij ongerust over Frithiof het is voor hem een ongunstige tijd." het ontbijt gebruikt te hebben, vertrokken zij per rijtuig naar Flimswaar zij te half twaalf in welstand aankwamen. Te Lippenhuizen (Friesland) zijn den 10 twee boer derijen waarvan een aan de hervormde kerk toebe hoorde, afgebrand. Twee stamboekhengsten en acht koeien kwamen in de vlammen om. De eigenaar dezer beesten was op do weekmarkt te Gorredijktoen de brand in zijn perceel ontstond. Dien dag brandden te Bathmen drie huizen af. Den 10 ontstond bij den broodbakker Roos, nabij het veer te Goidschalksöord, brand, die, door den hevigen wind aangewakkerd, binnen minder dan één uur tijds zeventien woningen, waaronder enkele boerenplaatsen en winkels, deels naast, deels tegenover elkaar staande, ver nielde. Omstreeks vijf uur des avonds stonden nog on geveer zeven perceelen in brand. Het terrein van den brand strekte zich over ongeveer tien minuten uit. Te Alblasserdam brandde dien dag eene woning af, waarbij een paard in de vlammen omkwam, te Poortugaal eene bouwmanswoning met schuur, waarbij tien kalveren om kwamen te Aalten brandden vijf huizen alsmede de r. k. kerk met toren afte Beusichem drie niet tegen brandschade verzekerde arbeiderswoningen met den in boedel der vier gezinnen die ze bewoonden, waarbij tevens eene geit en eenige kippen omkwamen. De gemeenteraad van Meppel heeft besloten tot het aangaan eoner 3'/2 pCts. geldleening, groot J 366.000, gedeeltelijk tot aflossing eener in 1887 gesloten geldlee ning den 19 is de inschrijving geopend tegen 99 pet. Te Breda is de levoring der gegoten ijzeren buizen en hulps'ukken voor de gemeentelijke waterleiding gegund aan de hemen van den Berg Co. te Amsterdam voor 106.250. Te Rotterdam is aanbesteed het maken van een roofdierengebouw ten behoeve van de Rotterdamsche dier gaarde. Laagste inschrijver was de heer J. W. Matthijs te Rotterdam voor f 79909, voorwaardelijk de heer J. H. Stelwagen aldaar voor 78640. Tot leeraar in de stoomvaartkunde aan de school voor zeevaartkunde te Schiermonnikoog is benoemd de heer Oost Lieverse te Nieuwediep. Do gemeenteraad to ifccmster heeft op verzoek van het bestuur der Noordhollandscho tramwegmaatschap pij besloten de vroeger verleende subsidie van f 500 per jaar, gedurende 20 jaren, te verhoogen tot 700 per jaar, ten behoeve van den aan te leggen tramlijn Mar merend-Alkmaar. De bevolking der provincie Limburg, welke op 1 Januari 1892 bestond uit 131512 mannen en 128081 vrouwen, samen 259593, was op 1 Januari 1893 geklom men tot 132669 mannen en 129184 vrouwensamen 261853. Op 1 Januari 1893 was de bevolking van Maas tricht 32757, Yenloo 12154, Roermond 11701. Het examen voor candidaat-notaris vangt voor het jaar 1893 den 3 Juli te 's-Graveuhage aan. De staats commissie, belast met het afnemen van dat examen, be staat uit de heeren mr. J. Kalff, raadsheer in den hoo- gen Raad, lid en voorzitter; mr. H. J. Hamaker, hoog leeraar te Utrecht, mr. A. Telders, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravonhage, mr. J. R. H. van Schaik, benoemd raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, F. Meijer, notaris te 's-Gravenhage, P. C. L. Eikendal notaris te 's-Gravenhage en mr. W. Hemsing, hypotheek bewaarder te Dordrechtleden de heeren mr. B. Huls- hoff Gzn president der arr. rechtbank te Breda, mr. L. J. G van Ogtrop, kantonrechter te Amsterdam T. W. P. Hofstede, notaris te Grootegast, H. W. J. Sannes, notaris te Sïoorn H. C. Snethlage ontvanger der registratie en domeinen te Werkendam plaatsvervangende leden en de heer G. A N. T. Jansen van Alïerden, hoofdcommies bij het departement van justitie secretaris. Zij, die tot dit examen wenschen toegelaten te worden, moeten zich ten minste 14 dagen vóór den aanvang schriftelijk aan melden bij den voorzitter der commissie, met opgaaf of zij zich aan het geheelo examen dan wel aan een of meer gedeelten wenschen te onderwerpen. Bij het op zegel te stellen verzoekschrift moet ééne geboorte-akte over gelegd worden. Van de ontvangst dezer stukken wordt vóór den aanvang van hot examen aan belanghebbenden kennis gegeven. »Ja, deze hitte is lastig voor deu sterkste," zeide ma dame Leehertier, haren waaier gebruikende. Swanhild, mijn engel, in die doos zijn versehe bonbons, bedien u". Het was dezen avond een les voor kinderen ou madame Leehertier had de vaste gewoonte hen in de pauzeeringen te vergasten op het lekkerste fransche suikerwerk. Het was aardig de groepen kleintjes te zien en Swanhild in haar Noorweegsch costuum, die de lekkernijen uitdeelde. Sigrid sloeg altijd gaarne dit bekoorlijk tooneel gade en misschien was het op het oogenblik haar beste troost, dat Swanhild hun nieuwe levenswijsten spijt van alle ontberingen en vermoeienissen, good bekwam. Het kind was nooit gelukkiger, dan wanneer zij bij madame Le ehertier hard aan het werk was zelfs op dezen war men zomerdag klaagde zij in het geheel nietinderdaad verschaften de namiddagen haar eene afwisseling in het geen anders een zeer eentonig leven zou zijn geweest. »Sigrid," zeide het kleine meisje, toen zij samen naar huis gingen, »is het waar, wat gij aan mevrouw Leeher tier hebt gezegd, dat Frithiof zooveel last had van de warmte Is het waarlijk dat, wat hem in de laatste dagen zoo stil maakt »Gedeeltelijk," zeide Sigrid; »maar er is nog veel, wat hom verdrietig maakt, en gij zijt nog te jong om dat te begrijpen dingen, waarover wij niet kunnen spreken. Gij moet maar uw best doen om het huis vroolijk on pleiziorig te maken." Swanhild zuchtte. Het was niet gemakkelijk voor haar allesn het vroolijk en pleizierig te maken in den laatsten tijd waren Sigrid en Frithiof zooals zij het op Noorsche wijze uitdrukte stil geweest als aange stoken kaarsen. De menschen praten veel van de ge lukkige zorgeloosheid, die kinderen genieten, maar in werkelijkheid voelt menig kind precies den stand der huiselijke atmosfeer en breekt het zijn hoofd met do on bekende zorgen, die de ouderen drukken dikwijls maakt het uit kleinigheden de ergste en onrnstbarendste ge volgtrekkingen. Maar Frithiof giste noch de bekom meringen der kleine Swanhild, noch het verdriet van Sigridals zij t'huis kwam, lachte alle3 hem tegen en het was misschien evenzeer het verlangen in het gozel- Gedurende het tijdvak 1 Mei 1893/94 zal te Enk- hulzcn de prijs van het lichtgas 7'/j cent per kub. el zijn. De Nederl. Bank keert over 1892 per aaudeel van 1000 75 uit. De winstna aftrek van kosten en afschrijving, bedroeg f 2.331.655waarvan den Staat toekomt 754.437. Op 31 Maart 1893 waren 2.495.945 nederl. bankbiljetten in omloop voor een gezamenlijk bedrag van 193,451,955; van die van f 25 waren in omloop 977.359 stuks, van f 40 484 553, van f 100 428.545, van 60 408.635, van 200 88877, van f 300 62095 en van 1000 45852 stuks. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in de provincie Gelderland is van de 341 aangoslagenen de hoogste de heer mr. J. baron van der Feltz te Twelloo met f 8454.30s; de laagste de heer E. baron Huyssen van Kattendijke te Arnhem met f 387.65. De heer F. W. van Eeden, algemeen secretaris en directeur der Musea van de Nederl. Maatschappij ter be vordering der nijverheid te Maarlem, is door den Koning van Zweden en Noorwegen benoemd tot commandeur der Wasa-Orde. De kantonrechter te Schaden veroordeelde oen ingezeten tot f 0,50 boete, omdat hij niet, ingevolge de aanzegging daartoe vanwege het gemeentebestuur had gezorgd, dat de openbare straat vóór zijne woning werd geschrobd. Hiertegen kwam de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht in cassatie, als van meening, dat in de betrekkelijke gemeente-verordening het schrobben van de openbare straat ten onrechte aan de ingezetenen was opgedragen, omdat het tot de zorg van het ge meentebestuur zou behooren. Het O. M. bij den Hoogen Raad oordeelde echter, dat genoemde ambtenaar niet vol doende onderscheid maakte tusschon de zorg voor reinheid en die voor onderhoud, welko laatste alleen op het ge meentebestuur drukt. Het O. M. vereenigde zich dus met des kantonrechters beslissing. Uitspraak den 29. 5e Klasse 3e lijst 10 Mei. 5e klasse 4e lijst12 Mei. ^Excelsior", te Noordschermer (wit.) »Excelsior", te 's Gravenhage (zwart). m W/////A 'M. Wit: 17e zetD. c 2 d 2. 18e D. d 2—d 3. 19e K. e 1-f 1. Z wart: P. c 5 e 4. R. d 6—b 4! schap zijner zusters te zijn, als eene herinnering aan Donati's woorden, wat hem bewoog des Zondags avonds met haar te gaan naar de godsdienstoefening in de West minster abdij. Welken indruk de schoone kerkdienst op hem maakte, kon Sigrid niet zeggen, maar de preek was ongelukkig eene, zooals hij liever niet had moeten hooren. De ge leerde Oxfordsche professor, die voor eene groote menigte toehoorders preekte, begreep zeker niet, hoe zijne woor den sommigen zijner hoorders moesten aandoen hij sprak als een pessimist, hij hing een treurig tafereel op van de slechtheid en ongerechtigheid dezer wereld, alles ging verkeerd maar hij gaf geen geneesmiddel aan de hand, hij zinspeelde er zelfs niet op, dat er nog iets anders was dan slechtheid en ongerechtigheid. De godsdienst oefening was afgeloopen. Diop neerslachtig ging Frithiof naar buiten in de koele avondlucht. Hoe treurig het leven hem vroeger had geschenen, thans kwam het hem nog veel treuriger voor het was geheel en al een on gelukkig raadsel, waarvan geene oplossing was te vinden, een doelloos gewarrel van koopen en verkoopen, een zelfzuchtige strijd om het bestaan. Zij gingen voorbij het Aquarium. De smerige zijstraten zagen er onooglijk uit, dien zomeravond, en de sombere woorden, die hij had gehoord, klonken nog voortdurend hem in de ooren. Een rampzalig, verongelukt leven, in eene slechte wereld, rampen die hij nooit had verdiend en hem altijd troffen en zijn lot was niet erger dan dat van millioenen anderen. Waartoe diende dat alles Een stem dicht bij hem deed hem schrikken. Zij waren een hoek voorbij gegaan, waar twee straten elkander sne den en de woorden met groote warmte en tegelijk met diepen eerbied gesproken die hem hadden getroffen waren Jezus! heilige Jezus! Hij keek snel om en zag een kleine groep menschen de woorden waren uit een gezangboek gelezen, door een man, die met hart en ziel instemde met hetgeen hij las. Zij braken op vreemde wijze Frithiof's gepeins af. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6