Een stoere Noorman. No. 58. Vijf en Negentigste Jaargang, 1898. WOENSDAG 17 MEI. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag', Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. I1IEDER1J. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeens kennis, dat heden op d e gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van het Bestuur der Vereeni- ging »de Ambachtschool" voor Alkmaar en Omstreken, om vergunning tot het oprichten van eene smederij in de aanbouw zijnde Ambachtschool aan de Doelenstraat en dat op Maandag 29 Mei 1893, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Mei 1893. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BELGEE. De Paus heeft besloten de gouden roos aan te bieden aan de Koningin. DU1T8CHLAN1D. Uit de nadere berichten blijkt, dat de Vorst van Waldeek-Pyrmont den 3 des morgens te Mariënbad waar hij de kuur deed, ongesteld werd. De longen waren des morgens aangedaan. Den 9 werd de toestand ernstiger en den 12, des ochtends te 8 uren, stierf hij. De bladen herinnerenhoe de vorst voort durend werkzaam is geweest om de welvaart van zijn land te bevorderen en hoe hij met hertog Ernst van Saksen-Coburg de eerste duitsche vorst was, die reeds in 1862 vrijwillig de militaire overeenkomst met Pruisen sloot, welke later door vele anderen minder vrijwillig gevolgd werd. ENTGELAAD. Den 11 des morgens te half drie ontstond te Huil brand dicht bij de plaats, waar onlangs in een der dokken eene poging tot brandstichting word gedaan. Eene bergplaats verbrandde. Een 32jarig man, bekend als liefhebber van sport, is den 11 des avonds aan het Euston-station te Londen in hechtenis genomen, beschuldigd van betrokken te zijn in den diefstal der juweelen van de gravin van Vlaande ren. De rechter heeft den 12 zijne voorloopige hechtenis bevolenom onderzoek te kunnen doen. Den 12 des voormiddags zijn bij een brand, ontstaan ten huize van een kapper in het Strand te Londen, op de tweede verdieping, twee kinderen, een meisje van vijf en een jongentje van drie jaren, verbrand. Bij een brand in een katoenpakhuis te Roodle op den 12, des avonds, werden duizend balen katoen beschadigd. Het uitvoerend comité van den reedersbond hield den 12 te Londen eene vergadering, waarin het plan voor een vergelijk werd aangenomen, zooals dat ontworpen was door de vertegenwoordigers van de reeders en de werkstakers te Huil. De hoofdzaak daarvan was, dat de patroons geen voorkeur zouden betoonen aan ^unionisten" of vrije werklieden, en dat de werklieden zich niet zouden verzetten tegen het in dienst nemen van arbeiders, die geen lid zijn van de dokwerkersvereeniging. Door het tot stand komen van dit vergelijkwerd de werkstaking als geëindigd beschouwd. Een romannaar het Engelsch, van Edna Lyall. 71) 0— Dadelijk begonnen de menschen het bekende gezaDg te zingen: »De groote medicijnmeester is nabij," en de bekende wijs, die al lang in Noorwegen was doorgedron gen wekte bij Frithiof een menigte oude herinneringen op. Was het dan toch waar, dat het raadsel was opge lost? Was het waar, dat ten spijt van lijden en zonde en ellende, de waarborg der eindelijke overwinning was gegeven Was het waardat hijwiens hatelijke taak voornamelijk scheen te bestaan in lijdelijk dulden ook zijn deel had in het verzekeren van de eindelijke zegepraal van het goede Van de woorden, door den straatprediker gelezen, kwam hij onwillekeurig op de woorden, die een tooneelzanger een paar dagen geleden tot hem had gesproken. Donati had gesprokeu van het leven te leven van den Gekrui sigde. Hij had slechts weinig gezegd, maar wat hij had gezegd, had de wonderkracht der waarheid. Hij had niet de gewone algemeene frasen gebruiktmaar hij had ge sproken zooals een man, die had gestreden, geleden en overwonnen kon spreken tot een anderen man die in verwarring gebracht door het rumoer van het slagveld aan zijne zaak begint te twijfelen. En veel meer nog dan aan hetgeen hij had gezegddacht hij nu aan Donati's leven, aan hetgeen hij zelf er van had waargenomen en wat Cecil hem had verteld. Frithiof was nog evenzeer misschien nog meer dan vroeger bereid te verklarendat de menschen over het algemeen zelfzuchtig waren zeker was hij meer dan ooit bewust van zijne eigen tekortkomingen en dagelijks ontdekte hij trots, zelfzucht en onwil in zijn eigen leven Lagerhuis. Artikel 1 van het Home Rule-ontwerp is den 12 met 309 tegen 267 stemmen aangenomen. Eene motie van Hopwood, om de wet, waarbij de inënting verplichtend wordt gesteld, af te schaffen, werd door den heer Foster bestreden als ontijdig, ongepast en weinig oordeelkundig, en ten slotte verworpen met 136 tegen 70 stemmen. FRANKRIJK. In den nacht van den 8 op den 9 zijn te Champagnac-le-Noaille bij Tulle vier huizen af gebrand, waarbij eene vrouw omkwam en twee personen gekwetst werden. Den 10 zijn bij een onweder te Griézieux in het Rhöne- departemont twee kinderen door den bliksem getroffen het eene, vier jaar oud, was onmiddellijk dood het an dere was zeer ernstig gekwetst. In een nabij gelegen dorp werd eene vrouw dood geslagen en haar man, die naast haar liep, mede getroffen. In den ministerraad van den 13 werd medegedeeld dat eene afdeeling tirailleurs uit Annam, die onlangs zonder tegenstand de stad Kong bezette, ingesloten was. Een konvooi met levensmiddelen was door de siameesche soldaten aangehouden. De kapitein-kommandant van dit konvooi zou gevangen genomen zijn. Een bataljon was gezonden om de soldaten te ontzetten. Een door den prefect der Seine genomen besluit, dat de geestelijke zusters in het hospitaal Saint-Louis door wereldlijke verpleegsters vervangen zouden wordenis door den Raad van State nietig verklaard, op grond dat deze zusters in een zeer bijzonder geval verkeereu en alleen krachtens besluit van het Hoofd van Staat ontzet zouden kunnen worden. Generaal Dodds, de overwinnaar van Dahomey, is den 11 des morgens te half tien te Marseille aangekomen. De maire hield aan boord van het schip Thibet eene toe spraakwaarin hij hem verwelkomde. Eene talrijke menigte juichte den generaal opgewonden toe en alle schepen in de haven waren te zijner eer met vlaggen versierd. Te 12 uren werd hem door generaal Mathelin een dejeuner aangeboden. Daarna volgden receptiën een maaltijd en een bal. De generaal heeft voor zijne vrouw een achtjarig meisje uit Dahomey medegenomen, dat door den bevrienden Koning Toffa aan haar ten ge schenke gezonden was. Voor ongeveer drie weken werd op den weg van Chau- mont eene vrouw gevonden, die met haar dochtertje mis handeld, met petroleum begoten en verbrand was. Een man, Duroux genaamd, die op het gegil toegeschoten was, had van den onbekenden dader eenige messteken ont vangen. Thans is als de vermoedelijke dader de man dier vrouw in hechtenis genomen. President Carnot is, ten gevolge van eene aandoening der lever, sinds den 13 genoodzaakt zijne kamer te houden. Senaat. Den 13 is overeenkomstig den wensch der regeering met 130 tegen 107 stemmen het besluit ge nomen, de stemming over artikel 1 der koloniale orga nisatie uit te stellen. Hamer. Den 10 is met 284 tegen 239 stemmen be en karakter. Maar zijne vereering van Donati, zijne groote bewondering voor hem hadden zijne levensopvatting ge wijzigd. Donati was te gelijk een heilige en een held maar niet alleen menschen met aangeboren adel waren geroepen om het leven te leven van den Gekruisigde. Alle menschen waren geroepen. Diep in zijn hart lag de overtuiging, dat het zelfs voor hem niet onmogelijk was. En iets als Donati's ongeloovige minachting, toen hij het woord >onmogelijk" had verworpen, beving hem en sterkte hem tot een nieuwen strijd tegen zijn eigen fouten. De week ging voorbij en de volgende Zondag vond hem wel vermoeid maar minder neerslachtig en beter in staat zijn ouden vijand hopeloosheidhet hoofd te bieden. De morgen was zoo schoon, dat Sigrid hem overreedde, een wandeling te gaan doen en met het vaste voorne men over een uur weer aan zijn vertaalwerk te gaan stapte hij langs de kade. Maar het fraaie weerof het genot der beweging of de nieuwsgierigheid kennis te maken met een deel van Londenwaarvan hij veel had gehoordverlokte hem verder te gaan. Hij ging Black- friar's brug over en wandelde verder en verder oostwaarts, den loop volgend van de rivier, totdat hij aan de over zijde den Tower zag sterk en somberzooals den be waarder van zoovele geheimen past. Ook daar was eene kalme Zondagsstemming, terwijl iets bekends in het ge zicht van het water en de schepen zijne gedachten deden afdwalen naar Noorwegen. Hij gevoelde een sterk ver langen naar zijn land. Het was een gevoeldat hem dikwijls beving, en van het plotseling opkomen er van kon hij evenmin eene verklaring geven als de Zwitser het kan van het onweerstaanbaar verlangen naar zijn geboorteland, waaraan hij dikwijls onderhevig is. »Het helpt toch niet," dacht hij. sHet beste gedeelte van mijn leven zal er mede heengaan om de schulden te betalen en zoolang zij niet betaald zijn, kan ik Noor wegen niet terugzien." Hij wendde zijn blik af van de rivier, alsof hij daar door de gedachte aan Noorwegen kon onderdrukken, toen hij tot zjjne verbazing plotseling zijn eigen nationale vlag in het oog kreeg het welbekende blauwe en witte sloten, het voor geruimen tijd ingediende voorstelom een ministerie van koloniën in te stellen, in plaats van het tegenwoordige onder-ministerie, te behandelen in de zitting van den 15. ITALIË, De Paus ontving den 12 des namiddags ongeveer 400 nederlandsche pelgrims. De aartsbisschop van Utrecht stelde ze aan hem voor en las een fransch adres voor. De jezuïet Rouserhoofd der pelgrims las ook een adres voor. De Paus antwoordde eerst in het latijndaarna in het fransch. Hij gewaagde van den treurigen toestand der Kerk, maar vermaande tot ver trouwen het leed zou in vreugde veranderen. Met lof sprak hij van de nederlanders, die indertijd hun leven waren komen wagen voor de zaak van 's Pausen wereldlijk gezag en van wie ettelijke deze audiëntie bijwoonden. De gevoelens van de nederlandsche katholieken waren hem bekend. Maar het deed hem toch genoegen, die nog door den aartsbisschop te hooren uitspreken. Daarna had de apostolische zegen, de voetkus en aanbieding van den Pieterspenning plaats. De begrooting van marine is bij geheime stemming goed gekeurd. Bij de behandeling daarvan verklaarde de minister president Giolitti in eene uitvoerige rede, ter wegneming der bezwaren van eenige afgevaardigden, dat de regeering stellig van plan was, de militaire uitgaven op vaster grondslagen te brengen en zoo nuttig mogelijk te beste den voor leger en vloot en hij geloofde daarom niet dat het noodig zou zijn de uitgaven te verminderen. Eene machtige vloot zou een groote steun zijn voor het leger en de italiaansche marine had uitstekende elementen in zich. De bezuinigingen, welke op de begrooting van ma rine gebracht zijn moeten worden, hadden noch de zede lijke waarde, noch de kracht der vloot verminderd. De heer Cavallotti, radicaal, die bij de verkiezingen in October 1892 niet herkozen werdis thans met 227 stemmen meerderheid te Carteolona tot lid der Kamer gekozen. OOSTEARIJE4-HOAGAHI JE. De hongaarsche Magnatentafel heeft den 10 met 81 tegen 56 stemmen aangenomen het voorstel van graaf Szaparij, strekkende tot het uitbrengen van een bewijs van af keuring tegen het kerkelijk-staatkundig program der regeering. Een voorstel van veel verdere strekking van graaf Desseffy, om de begrooting als teeken van wantrouwen te weigeren, werd met algemeene stemmen, op acht na, verworpen. De begrooting werd daarna goedgekeurd. Den 11 ver klaarde de minister-president Wekerledat door de goedkeuring dezer motie het ministerie niet getroffen was. PORTUGAL. De minister van financiën diende den 15 de begrooting voor 1893/1894 in. Er wordt een bezuiniging van 1875 conto's 4»/2 millioen) op den openbaren dienst gemaakt. De gewone begrooting levert een overschot van 800 conto's de reis, maar met de bui tengewone uitgaven zullen de uitgaven de inkomsten met 1002 conto's de reis overtreffen. Om dit tekort te dek- kruis op rooden grond. Sneller ging zijn adem en hij spoedde zich voort om van dichter bij het huis te zien, waaruit die vlag woei. Haastig stiet hij de deur open en bevond zich in eene kerk die in merkwaardige tegen stelling met andere kerken bijna geheel was gevuld met mannen de zeven of acht vrouwen, die er waren, merkte hij niet op hare stemmen kwamen niet uit in het krach tig gezang. Zijbegonnen juist te zingen, toen hij binnenkwam; de wijs kende hij sedert hij een kind was herinneringen overstelpten hem toen hij het langzame, eentonige zingen hoorde, dat evenwel een diepen indruk maakte door den ernst en de krachtige overtuiging der zangers. Tranen zooals al zijn verdriet hem niet had kunnen ontlokken kwamen hem nu in de oogen, terwijl hij luisterde naar de woorden, die hem terug brachten uit het vreemde land naar zijne kinderjareu te Bergen. Een toeschouwerzelfs al was hij een vreemdeling die de taal niet verstond, kon niet anders dan getroffen zijn door het gezicht van deze vergadering in het hart van Londen het eenvoudige gebouw, het ouderwetsch uiterlijk van den predikant met zijn toga en geplooiden kraagde rijen mannen er waren er ongeveer vier honderd met hunne ernstigegebruinde gezichten meest, zeelieden, maar ook mannen die in de buurt woon den en de jonge Noorman, die pas was binnen gekomen, wiens trots was gebroken door oude herinneringen, wiens liefde voor Noorwegen hem begrijpelijk maakte dat hij ook burger was van een ander vaderlandwiens stug gelaat zachter werdtotdat het de uitdrukking kreeg die altijd aandoenlijk is de uitdrukking van inge spannen luisteren. In de Noorweegsche kerk is de tekst van de preek voor iederen Zondag van het jaar vastgesteld. Dezen dag werd gepreekt over een zeker menschdie een groot avondmaal bereiddeen van de genooden die allen eendrachtig zich verontschuldigden. Er was niets nieuws in hetgeen Frithiof hoordehij had het vroeger ook gehoord en voldaan met het gevoel van zelfbehagen, had hij behoord tot hen, die het avondmaal hadden versmaad. Nu kwam hijarm en behoeftig en vond hijdat

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1