Een stoere Noorman. Paspoorten. Ukkantoor. No. 59. ITijï en 3üegeni%ste jaargang, 1893. V R IJ D A Gr 19 MEI. Nationale Militie. Buitenland. FEUILLETON. De PASPOORTEN yoot de miliciens der lichting 1886voor zoover zij ontvangen zijn, kunnen ter gemeente-secretarie wor den afgehaald. Dit kantoor zal geopend zijn op 19, 20, 23,25, 26 en 27 Mei, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren. ALKMAARSCHE COIRAYT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,86; franco door het ge'neele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prys der gewone Ad ver tent iën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelastkrachtens bekomen aanschrijving onderstaande verlofgangers aldaar, om zich bij hun korp3 te vervoegen 's namiddags vóór 4 uren op 8 Juni 1893 4e regiment vesting-artillerie, lichting 1891, garnizoen Helder, CORSËLIS JOHANNES HUIJSPEK. 's namiddags vóór 4 uren, op 28 Juni 1893 le regi ment veldartillerie garnizoensplaats Utrecht, JACOB VRIESMAN, nummerverwisselaar met Bastiaan Wagemaker. Zij moeten voorzien zijn van hun verlofpas en hebben recht op vrij transport naar hun korps en een daggeld van 25 centen, tijdig tsr gemeente-secretarie aantevrageu. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 16 Mei 1893. A. MACLAINE PONT. DESElUAKHEAfDen 15 is de Koning met de Daneborg naar Lubeck vertrokken, om eenigen tijd te Wiesbaden te gaan doorbrengen. DUITSCHIiANJD. Prins Frederik Leopold heeft den 14 de groote berlijnsche tentoonstelling van kunsten in naam van den Keizer van Dnitsehland geopend. Baron von Hnene, graaf Ballestrem, graaf Adelmann en dr. Porsoh, behoorende tot de twaalf centrumsteden, die vóór de legerwet stemden, hebben besloten zich als leden van den Rijksdag niet meer herkiesbaar te stellen. Ook de bekende afgevaardigde dr. Bamberger heeft zich terug getrokken, nu hij zich op zijn hoogen leeftijd niet krachtig genoeg meer gevoelt, om thans in een verkie zingsveldtocht de hoofdrol te spelen. Te Sedan is in eene spinnerij een stoomketel gespron gen, waarbij de directeur, vijf werklieden en twee vrouwen omkwamen. Verscheidene personen zijn bovendien ern stig gekwetst. De nieuwe Rijksdag zal den 28 Juni bijeen komen. Prins Bismarck heeft beslist eene candidatunr voor den Rijksdag geweigerd. ENftEEAND. In verschillende deelen des Rijks vielen onweders met flinke regens. Een roman, naar het Engelseh, van Edna Lyall. 72) o DERTIGSTE HOOFDSTUK. Schrede voor schrede. Het was als eene verlichting zoowel voor Sigrid als voor Frithiofdat juist in dezen tijd alle verkeer met Rowan Tree House onmogelijk was geworden. Lance en Gwen hadden het roodvonk gekregen en natuurlijk werd alle gemeenschap voorloopig afgebroken het was onmo gelijk, dat alles op denzelfden voet zon zijn voortgegaan als vóór Frithiof's ongeluk hij was veel te trotsch om zoo iets te gedoogen ofschoon de Boniface's hun best zonden hebben gedaan om het gebeurde te vergeten. Voor Sigrid zou het bovendien moeielijk zijn geweestden vriendschappelijken omgang vol te houden na haar laatste gesprek met Roy. Zoo kwam hetdat Cecil misschien de eenige wasdie zuchtte over de scheiding, en zij had het gelukkig zoo druk met hare kleine patiënten, dat zij weinig tijd had om veel aan de toekomst te denken. Telkens als de gedachte bij haar opkwam: »Hoe zal dit alles afloopen voelde zij zich zoo ongelukkig en rade loos dat zij blijde was tot het tegenwoordige te kunnen terugkeeren dathoe pijnlijk ooktoch dragelijk was. Maar de drnk van die geheime zorg en de physieke ver moeienis der verpleging van de twee kinderen begonnen hunne uitwerking te doen govoelen. Zij voelde zich afgemat en verouderd en de uitdrukking die mevrouw Boniface zoo ongerust maakte, kwam weder op haar ge laat de uitdrukkingdie de arme moeder herinnerde aan de twee graven op het kerkhof van Norwood. Iiagerliuls. Den 15 is met 275 tegen 228 stemmen verworpen het amendement van den heer Cavendish op art. 2 van het Home Ra le-ontwerp, strekkende om daarin nauwkeurig te omschrijven de aan het iersche wetgevende lichaam toe te kennen macht. Den 16 werd de beraadslaging over art. 2 voortgezet. De heer Henry James stelde een amendement voor waarin verklaard werd dat het oppergezag van het Rijksparlement over alle personen zaken en goederen binnen het gebied der Koningin onaangetast en onver minderd zon blijven. Gladstone achtte het amendement onnoodig, maar hij verklaarde zich bereid bet te aan vaarden, indien hot werd voorgesteld als een afzonderlijk artikel. Na eene vrij heftige bespreking stemde Gladstone er in toe, het amendement als eene toevoeging bij artikel 2 te aanvaarden. Hij deed echter uitkomendat de regeering zich voorbehielddeze toevoeging later in een afzonderlijk artikel te veranderen voorts verklaarde hij, dat de regeering zich beslist zon verzetten tegen het plan van Chamberlain, om op het amendement-James latere amendementen tot beperking der volmachten van de iersche wetgevende macht te gronden. Het amendement-James werd daarna aangenomen. Minister Buxton heeft medegedeeld, dat de transvaalsche regeering de overeenkomst van 1890 betredende Swazi land had opgezegd. De grondslagen voor nadere onder handelingen waren gelegd op de bijeenkomst van President Kruger met den! heer Loch. Hij geloofde, dat men tot eene bevredigende schikking zou komen. Hij zon mede- deelingen doen en stukken overleggen, zoodra dit zonder schade kon geschieden. Art. 2 der Homerule-wet is den 17 met 287 tegen 225 stemmen aangenomen. FRANKRIJK. Den 13 des avonds is te Parijs aan een feestmaal bij den minister van financiën Peytral een luster midden op de tafel neergevallen, nadat de gasten een oogenblik gezeten waren. De scherven glas en por selein vlogen naar alle zijden en de gasten stonden ver schrikt op. De heer Challemel Laeour, voorzitter van den Senaat, raakte daarbij verward in de japon van mevrouw Peytral, waardoor hij viel en met het hoofd tegen een candelabra achter hem sloeg. Hij bekwam een zware verwonding aan het hoofd, zoodat het bloed hem over het gelaat stroomde. Na door een geneesheer verbonden te zijn, werd hij door den minister met den geneesheer naar huis gebracht. Nog eene dame werd licht aan de pols gekwetst. Te ParijsHavre en andere steden is veel regen ge vallen, hier en daar vergezeld van zwaar onweder. De minister van landbouw beeft ter tegemoetkoming aan den nood der veehouders als gevolg van de langdu rige droogte de Staatshoutvesters gemachtigd om hun zooveel gras, mos en bladeren af te staan als in redelijk- beid kan geschieden. Den 16 hield de heer de Mahy zijne inter pellatie over Madagascar. Hij-verweet der regeering zwak heid maar geloofde nietdat eene militaire expeditie noodig was. Hij verlangde, dat de engelsche invloed zon Tegen het midden van Augustus waren Lance en Gwen hersteld en werden meegenomen naar eene zeeplaats, terwijl Rowan Tree House was overgeleverd aan schilders en stnoadoors om te worden ontsmet. Maar ten spijt van het heerlijke weder bleek dit uitstapje niet opvroolijkend. Roy was zoo neerslachtig mogelijk en Cecil kwam het voordat alles even somber was. Robin", zeide mevrouw Boniface »gij moest met dat kind een maand naar Zwitserland gaan deze plaats doet haar volstrekt geen goed. Zij heeft verandering en berg lucht noodig." Zoo maakten vader en moeder plannen en in Septem ber werd Cecilzeer tegen haar zin meegenomen naar Zwitserland om sneeuwbergen en watervallen te zien terwijl zij al dien tijd veel liever de prozaïsche gebouwen dor modelwoningen en de verlaten straten van Londen bad willen zien. Maar daar zij oen verstandig meisje was, deed zij haar bestte genieten wat onder haar bereik was en ofschoon zij voortdurend dacht aan Sigrid en Frithiofaan hun verdriet en hunne zorgen ondervond zij lichamelijk veel goeds van de reis en zij kwam terug met een kleur op de wangen, waarover hare moeder gelukkig was. »A propos lieve kind", zeide mevrouw Boniface, den dag na hare terugkomst, „uw vader dacht, dat gij gaarne beden avond den Elias zoudt willen hooren in Albert Hall, c:i hij heel': fvreo plaatsen voor u gehouden." »Albani zingt immers niet waar reip Cecil. »0 ja ik zou dol gaarne gaan." »Dan zal ik n zeggen, wat wij zullen doen; wij zullen mevrouw Horner vragen met n te gaan, want het is heden avond dienst in de kerk en vader en ik kannen daar niet vandaan blijven." Cecil kon geon tegenwerping maken, ofschoon haar ge noegen wel wat werd getemperd door het vooruitzicht van bet gezolscbap van mevrouw Horner. Er was tnsschen die beiden weinig overeenstemming, want het aangeboren fijn gevoel van de eene was niet overeen te brengen met de eveneens aangeboren platheid van de andere. Het was even over zeven uur, toen Cecil naar het hnis van de Horners reed en in de opgesmukte zijkamer werd bestreden worden en gispte de conce3siënaan de en- gelschen gedaan. Men moest op Madagascar weten dat zijdie met Frankrijk medegaanniet aan hun lot wor den overgelaten. De kwestie van Madagascar was een kwestie van ondergeschikt belangdie in niet de minste betrekking stond met de egyptische kwestie. De minister van buitenlaudache zaken Develle ant woordde dat Frankrijk alle aanleiding tot eene botsing met de regeering der Hova's vermeed, maar hare stelling op Madagascar wilde handhaven wij zijn er nu eenmaal en wij blijven er zeide hij. Wij zullen op fort Dauphin een resident vestigen en fransche rechtbanken instellen. Wat de concessiën betreft door de regeering der Hova's aan de vreemdelingen gedaan de meeste dezer concessiën zijn slechts in naam en niet erkend door de fransche regeering. Frankrijk zal geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om zijne rechten nit te oefenen. Eigen lijk gezegd bestaat er volstrekt geen verschil over Ma dagascar tnsschen Engeland en Frankrijk en de kwestie kan niet met de egyptische kwestie in verband worden gebracht. De jongste woorden van den heer Gladstone hebben veel opzien gebaard in Frankrijk dat het recht heeft, belang te blijven stellen in de egyptische aange legenheid. Het kan nooitybij de engelsche regeering op komen, te breken met alle herinneringen aan het aandeel, dat Frankrijk in de egyptische kwestie heeft gehad. Hiermede liep de interpellatie af. OOITEKIJÜ HOATGABIJE. In den Boheem- schen Landdag verlangden den 17 de Jong-Czechen, dat het wetsontwerp tot instelling van een districts-recht- bank te Printenan van de orde van den dag zou geschrapt worden, omdat zij er een poging tot verdeeling des lands in zagen. Toen de groot-maarschalk zich tegen dien wensen ver zette, ontstond er een onbeschrijfelijk leven. De Jong- Czechen verscheurden de stenographische verslagen en en wierpen zich op Funck, die het rapport der commissie voorlas. De duitschers beschermden Funck. Onder een vervaarlijk geschreeuw werd de zitting door den groot maarschalk opgehevende Jong-Czechen bleven alleen in de zaal en zetten het rumoer nog eenigen tijd voort. De hongaarsche regeering heeft onder luide toejuichin gen een wetsontwerp tot vrije uitoefening der eerediensten ingediend. (JRIEKENLAAUtt. Een nieuw ministerie is op getreden, met den heer Sotiropoulos als president en minister van financiën kolonel Carta voor oorlog Criezis voor marine, Etaxeas voor onderwijs en Hadzo- ponlos voor justitie. ITAIilE. De gemeenteraad van Rome heeft een krediet van 250.000 toegestaan voor de uationale ten toonstelling van 1895. De minister van financiën heeft op eene vraag van eenen afgevaardigde in de Kamer medegedeeld, dat hij het noodig achtte klein geld aan te munten en kleine biljet ten nit te geven. Weldra zonden voorstellen voorgoed in dien geest ingediend worden. gelaten. Zij was daar alleen en door een soort instinct waaraan zij nooit tegenstand kon bieden ging zij naar den schoorsteen en keek zij naar de klok, die haar als kind door hare leelijkheid had aangetrokken, evenals een mug wordt aangetrokken door eene kaars. Het was eene zeer groote pendule met een kleinewitte wijzerplaat en een groote^ gouden rots, waarop gouden varkens graasden onder toezicht van een gouden zwijnenhoeder. Goeden hemel", riep mevrouw Horner uittoen zij met een verstoord gelaat binnen kwam, >hebt gij mijn brief niet bij tijds gekregen? Ik had er zeker opgerekend. Ik voel mij namelijk niet wel genoeg om heden avond nit te gaan. Kunt gij niemand anders vindeD, die n vergezelt Cecil dacht een oogenblik na. »Sigrid zou het gaarne hebben willen doen maar ik weet, dat zij op het oogenblik geen tijd heeft," merkte zij op. »En o mijn bestehet is veel beterdat gij alleen gaat, dan dat gij juffrouw Falck meeneemt!" zeide me vrouw Horner. fk zal nooit vergetenwat ik met baai- neb uitgestaan, toen ik baar bad meegenomen om Corney Grain te hooren zij lachte hardop zij lachtetotdat de tranen haar in de oogen kwamen en zij schaamde zich zelfs niet-in hare handen te klappen. Ik erger mij nog als ik er aan denk." Mevrouw Horner behoorde tot het zeer talrijke gedeel te van het Engelsche publiek, dat het voor onfatsoenlijk houdt, gemoedsbeweging te verraden. Zij was een tijdlang erg ingenomen geweest met Sigrid, maar het Noorweegsche meisje was veel te eenvoudig en te natuurlijkveel te openhartig om lang bij mevrouw Horner in gunst te blijven Sigrid had er geen slag van koel en alsof zij zich verveelde te genieten en baar vroolijke, heldere lach was op zich zelf al een ergernis voor mevrouw Horner die zelve nooit verder ging dan een stijve glimlach of een enkele maal als zij zich niet meer kon bedwingen,, een soort van gorgelen met saamgeperste lippen, die tegen zulk een ongepaste vroolijkheid protesteerden. altiid gaarne nit met Sigrid, waarheen het ook is zeide Cecil, die, hoe zacht zij ook was, nooit kon ver dragen dat mevrouw Horner haar de les las. Hare ge lukkige eigenschap, van alles genot te hebben, is waarlijk

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1