Binnenland. BULGARIJE. Vorst Ferdinand heeft den 15 de groote Sobranje geopend met eene rede, waarin hij zeide, dat het levenskwestiën waren, waarover zij te beslissen zon hebben en dat door zijn huwelijk de grondslag ge legd was|voor een nationaal stamhuis, dat de toekomst en de belangen des lands kan verzekeren. Tweede Kamer. In de zitting van den 16 werd medegedeelddat ten gevolge van een sterfgeval in zijne familie, de griffier, de heer Arntzenius, gedurende eenige dagen afwezig zal zijn. Mr. Patijn vervulde tijdelijk het griffierschap. Van de heeren Boreel van Hogelanden en Hav el aar is bericht ingekomen, dat zij ontslag nemen als kamerleden. 0 Ingekomen is een wetsontwerp houdende nadere be palingen op den accijns op suiker. t De voorzitter stelde voor den 17 te l'/2 uur aan te vangen met de bedrijfsbelasting. Daartoe werd besloten. De heer Beelaerts vroeg verlof, om aan het hoofd van het kabinet de vraag te mogen doen welke de redenen zijn waarom bij het wetsontwerp tot regeling van den dienst bij de militie de onderteekening van den minister van binnenl. zaken wordt gemist. De dag der beraad slaging zal nader worden bepaald. De Kamer ging daar na uiteen. Den 17 ving de behandeling der bedrijfsbelasting aan. De heer de M e ij i e r, hulde brengende aan den minister van financiën voor zijne groote werkkracht en zijne gezindheid tot gemeen overleg, zal voor dit ontwerp stemmen, al had hij eenige bezwaren. Hij had gewenscht gelijktijdige herziening van het personeel en hoopte, dat deze herziening niet zou behoeven te wachten tot na de regeling der gemeente-ijelastingen. Hij wenschte behan deling dier herziening nog door deze Kamer. Hij wijst er verder op, dat niet alle bedrijven door de voorgestelde belasting zullen worden getroffen. Zoo worden landbouw, tuinbouw enz. buiten gesloten. Nu vraagt hij zullen die bedrijven dan niet getroffen worden, als gemeentelijke opcenten toegelaten worden Hij hoopt, dat de minister aan zijne bezwaren nog te gemoet zal kunnen komen. De hoer V r o 1 i k dankbaar, dat de minister ver schillende steenen des aanstoots reeds weg genomen heeft, deelt mede, dat hij verschillende amendemonten ingediend heeft om naar zijn inzien bestaande bedenkingen als nog weg te nemen. Hij beoogt daarmede echter volstrekt geene bestrijding van den minister. De heer R o 1 1 kan nog wel niet den minister dan ken^ voor de tot stand brenging eener goede bedrijfsbe lasting, maar wel brengt hij hulde aan zijne werkkracht en zucht tot overleg. Dien dank strekt hij uit tot de commissie van rapporteurs. De inhoud voldoet tamelijk wel, maar niet het verband met de gemeente-financiën en de geldmiddelen. Deze belasting zal weinig kunnen strekken tot leniging van den nood der gemeenten. Hij komt op tegen de bevredigende inzichten van den minister omtrent de toekomst der geldmiddelen. Het treffen der rijksambtenaren keurt hij goed, te meer nu in de laatste jaren hun lot zeer is verbeterd evenals de pensioenen. Hij dringt er sterk op aan te waken, dat do notarissen overgaan tot tariefverlaging in verband met de vermin derde overgangsrechten. De heer A. van Dedem bestrijdt de algemeene financieele staatkunde van dezen minister en zijn vrij handelstelsel. Nu de vermogensbelasting is aangenomen zal hij echter stemmen vóór de bedrijfsbelasting, als eene noodzakelijke en niet onbillijke aanvulling. De heer Hartogh zet tamelijk uitvoerig uiteen het nut van de openbaarheid der kohieren en ziet niet in, waarom dat stelsel niet is toegepast op deze bedrijfsbe lasting. En hij meent datals te eeniger tijd gemeente lijke opcenten moeten geheven worden op de bedrijfsbe lasting, het beginsel van geheimhouding toch zal moeten worden prijsgegeven. De geheele inrichting van het ont werp verbiedt z. i. het heffen van gemeentelijke opcenten. Geheele afstand van de personeeie belasting aan de ge meenten zou niet de gemeenten, die het 't meest noodig te benijden. Maar er is geen kans dat zij heden avond meegaat. Ik zal hooren, of een van de Greenwoods vrij is." Na een haastig afscheid vertrok zij. Zij lachte bij zich zelve terwijl het rijtuig over de steenen ratelde, toen zij aan mevrouw Horner's ergernis en Sigrid's openlijke toe juiching van Corney Grain dacht. Maar het noodlot scheen tegen haar te zijn hare vriendinnen de Greenwoods waren uit en nu bleef haar niets over dan naar huis te rijden of alleen te gaan in de hoop, Roy te vinden. Den Elias met Albani als sopraan op te offeren aan denkbeel dige bezwaren, kon Cecil niet van zich verkrijgen. Zij be sloot alleen te gaan en nadat zij op een kaartje een paar woorden had geschreven met het verzoek bij haar te komen, als het oratorium was afgeloopen, zond zij het door een der bedienden naar de kamer der altisten on ging zitten om de muziek te genieteneigenlijk blijde dat zij in plaats van mevrouw Horner een ledigen stoel naast zich had. Eensklaps steeg haar het bloed naar de wangen zij had Frithiof over het orkest zien gaan zij zag hem den maatstok op den lessenaar van den directeur leggen en zich omwenden om op een vraag van iemand, die achter hem stond, te antwoordentoen verdween hij weer door de dubbele deur in den achtergrond. Zij peinsde er over, wat hij wel zou denken terwijl hij dat prozaïsch werk verrichtte of zijne gedachten in Noorwegen waren of het najaar, zooals zij wist dat gewoonlijk het geval was, weer een sterk verlangen naar zijn oude levenswijs had opgewekt, het verlangen weder een geweer te dragen, of dat misschien zijn verdriet ook dat verlangen had uit- gebluscht en hij maar alleen dacht aan het onoplosbaar raadseldat hun allen zooveel smart had veroorzaakt. En gedurende het geheele oratorium scheen zij te hooren met zijne oorenzich afvragende, wat hij dacht van de korenof hopende, dat hij een goede plaats had gevon den, om Albani's prachtig »Hoor, o Israël," te genieten. Zij vond het vreemd, dat Roy nog niet bij haar was ge komen of ten minste een boodschap had gezondenen onder het laatste koor begon zij een weinig ongerust te worden. Eindelijk zag zij, tot haar groote geruststelling, Frithiof naar haar toekomen. Wordt vervolgd. hebbenhelpen. W aarom kan men de gemeenten niet helpen door ze te ontlasten van de kosten die ze ten behoeve van het Rijk moeten doen en het belastinggebied der gemeenten uit te breiden Dan zouden vele gemeenten zich zei ven kunnen helpen. Den 18 voortzetting. Aan het einde der vergadering werd den heer Fara- combe Sanders verlof verleend op nader te bepalen dag den minister van binnenl. zaken te interpelleeren over de redenen waarom het antwoord op het verslag betreffende het ontwerp omtrent de Haarlemsche water leiding zoo lang uitblijft. Tot rapporteurs over de Westindische comptabiliteits- regeling zijn benoemd de heeren van Vlijmen Cremer BoolPijttersen en Plate. Regeling van het Kiesrecht. De regeering heeft ingezonden de memorie van ant woord 50 bladzijden grootzonder de bijlagen, op dit wetsontwerp. Bij het daarbij gevoegde gewijzigde ont werp is 1 Januari 1894 bepaald als dag van in wer king treding. In verband daarmede is in de over gangsbepalingen opgenomen, dat gelegenheid tot het doen van aanvraag om op de kiezerslijst te worden geplaatstechter reeds vooraf, vóór 1 Januari 1894, volgens bij algemeenen maatregel van bestuur te stel len regelenaan de ingezetenen kan worden gegeven. Volgens een andere overgangsbepaling behoeven zijdie voorkomen op de thans van kracht zijnde kiezerslijsten daartoe geene aanvrage meer te doen zoo zij overigens aan de veroischten van kiesbevoegdheid voldoenworden zij op de kiezerslijsten geplaatst. Op de verdere bijzon derheden wordt alsnog teruggekomen. Bij kon. besluit van den 12 zijn tot ridder in de orde van Oranje-Nassau benoemd de heeren dr. J. Gro- neman, geneesheer te Banjoemas en A. Greshoff te Braz zaville (Fransch Congoland). Den 14 des nachts is te Purmerend een hevige brand uitgebroken in de bakkerij van gebroeders Dekker, welke mede aantastte het daarnaast gelegen perceel waaruit juist een dag te voren de meubelmaker Steert vertrokken was. Den 15 zijn te Amsterdam vijf van de zes voor onderwijzers geëxamineerden geslaagd n.l.H. Brummel- kamp van Hilversum F. J. Bergman en H. Huffnagel van Amsterdam; B. H. van Rhijn van Haarden en Th. J. Roe van Krommenie; den 16 alle zes n.l.: P. J. Egbers van Haarden, K. Moll, E. J. Plaat S. de Vries, A. J. Jager, P. Hobman, allen van -Amsterdam. Den 15 vierde Berendina Wiecherink te Lonneker haren 101 verjaardag. De gemeenteraad van Schiedam heeft den 16 met 13 tegen 4 stemmen besloten dat burg. en weth. zullen trachten eene verhooging van het Rijkssubsidie voor de hoogere burgerschool te verkrijgen. Den 16 heeft de gemeenteraad van Anna Pau- lowna C. Faas te IJsbrechtum gemeente Wymbritse- radeeltot onderwijzer aan de gemeenteschool no. 2 be noemd, met ingang van 15 Juni. Het hof te Amsterdam heeft den 16 bevestigd het vonnis der arr. rechtbank aldaar, waarbij van der Voort, wegens poging tot moord op zijne schoonzuster Jannetje Napveroordeeld is tot 5 jaren gevangenisstraf. - Oudorp. Na daags te voren in handen van den Commissaris der Koningin den eed te hebben afgelegd werd de nieuw benoemde burgemeester, de heer G. Bos Wz., in de op den 16 gehouden raadszitting, die door een talrijk publiek werd bijgewoond plechtig geïnstalleerd. In eene sierlijke en treffende toespraak droeg de heer S. de Jongh, le wethouder, zijne tijdelijke waardigheid aan den bur gemeester over en overhandigde hem het teeken zijner waardigheid. Nadat de heer G. Bos den heer S. de Jongh beantwoord en de raadsleden toegesproken had werd de raadszitting gesloten. Hierna werd de nieuwe burge meester door vele gemeentenaren gelukgewenscht, en door den pastoor het hoofd der school, den secretaris en een der raadsleden tosgesproken waarmede de plechtigheid was afgeloopen. Den 16 had te Amsterdam de 24e algemeene vergadering van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" plaats. Volgens het verslag, waarin hulde gebracht werd aan de nagedachtenis van dr. Allebé, over leden 18 Juli 1892, die zooveel voor de Vereeniging gedaan heeftklom het aantal afdeelingen van 18 tot 26, wier ledental op 1 Januari 1893 2374 bedroeg tegen 1266 op 1 Januari 1892. Tot leden der commissie, die zal nagaan of wijziging der statuten noodig is, werden aangewezen de heeren J. Hofstede van Bloemendaal, E. G. Dayvis van Koog aan de Zaan en lid van het hoofdbestuur en Bultman, aan wie de secretaris van het hoofdbestuur als raadgevend lid wordt toegevoegd. Tot lid van het hoofdbestuur in plaats van den heer dr. Blooker, werd gekozen de heer dr. C. W. Vrenden- berg te Koog aan de Zaan, terwijl in plaats van de periodiek aftredende heeren dr. M. Niemeijer, dr. J. W. Schuit en P. J. van Eldik Thieme, benoemd werden de heeren P. J. van Eldik Thieme, H. van den Berg, arts te Haarlem en H. J. Calkoen, burgemeester van Edam. Tot lid der commissie van beheer der stichting »Hei- deheuvel" te Hilversum werd in de plaats van den heer G. J. de Clerq, die wegen3 gezondheidsredenen voor geene herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, gekozen de heer B. W. Blijdenstein te Hilversum. De heer de Clercq werd, op voorstel van het hoofdbe stuur, bij acclamatie benoemd tot lid van verdienste. Goedgekeurd werden de volgende subsidiën aan Aals meer van f 250 voor het bouwen van een ijskelder Alkmaar f 250 tot uitbreiding van het magazijn der verplegingsartikelen Amsterdam f 250 tot dekking der kosten eener proefneming tot het invoeren eener verbeterde wijze van afvoer van faecaliën uit woningen, waar geen privaten zijn. De voorz. wees er op, dat er p. m. 16000 huizen zijn, waar 's avonds de faecalien langs het huis worden opgehaald. De afd. Amsterdam beproeft nu in de huizen den bewonors beter materiaal te verschaffen om de faecaliën in te zamelen. Slaagt de proefneming, dan zal de afd. zich wenden tot het gemeentebestuur of tot de een of andere vereenigingBeverwijk f 250 tot aanschaffing van materiaalBloemendaal f 250 voor kosten van onderhoud van het ontsmettingsgebovw Broek in Waterland f 250 vooraankoop materiaalLuam f 250 voor reservoirs voor uitwerpselen van lijders aan besmettelpke ziektenGraft f 250 voor onderhond ma teriaal Haarlem f 250 voor aankoop hulpmiddelen bij ziekenverplegingHaarlemmermeer f 250 voor zieken verpleging Heerhugowaard f 250 voor aankoop materi aal Koog aan de Zaan f 250 voor badhuis, onderzoek van drinkwater en levensmiddelen en materiaalKrom menie f 250 voor ontsmetting, verplegingsmateriaal ïrji v' euz4 Egmond f 250 voor ziekenverpleging; ij 6 f 250 voor aanschaffing van materiaalMonni- keddam f 250 voor onderhoud harer inrichtingen Pur merend f 250 voor verplegingsmateriaal en onderzoek der arbeiderswoningenRijp f 250 voor badinrichting, onz.; Schermeer f 384.30 tot dekking van nadeelig saldo, hulp aan behoeftige zieken, verbetering voor afvoer van aecaliënWest-Friesland f 250 voor ijskelders enz.; Westzaan f 250 voor uitbreiding materiaal Winkel f250 voor exploitatie tonnenstelselZaandam f 250 voor uitbrei- dmg materiaal; Zaandijk f 250 voor badhuis enz. en Zand- voort i 2o0 tot het aanschaffen van verplegingsmateriaal. Daarna kwam aan de orde het rapport der commissie betreffende »een ziekenhuis in het noordelijk deel van Noordholland. D° commissie had aan 110 gemeenten en 121 genees kundigen medecleeling verzocht, of eene dergelijke inrich ting noodzakelijk was. De uitkomst, waartoe de commissie uit de^ ontvangen antwoorden kwam, was, dat niet ge bleken is dat het belang der ziekenverpleging in Noord- holland^ vordert, dat in het noordelijk gedeelte van de piovincie een ziekenhuis moet worden opgericht. Het hoofdbestuur stelde voor, zich neer te leggen bij het rapport der commissiedoch het te machtigen te onderzoeken in hoeverre het mogelijk zou zijn, in kleine gemeenten de ziekenverpleging te verbeteren in de dooi de commissie aangegeven richting. Dienovereenkomstig werd besloten. Daarna kwam aan de orde het voorstel van het Hoofd bestuur»de alg. vergadering besluite tot oprichting van vier ontsmettingsovens (systeem-de Jong Co. te Dord recht) in de nabijheid der gemeenten Aalsmeer, Alkmaar, Edam en Zaandijk, en verleene daartoe een krediet tot een maximum van 20,000. Koog aan de Zaan stelde voor, eerst in bespreking te brengen de voorstellen van de afdeelingen Koog aan de Zaan Krommenie en Zaandam luidende Art. *28 der statuten te lezenhet stam-kapitaal der Vereeniging tot een nominaal bedrag van 485,000 is ingeschreven in het 2\ pCt. Grootboek der Nationale Schuld ten name van Amsterdamhet kapitaal voor het herstellingsoord sHeideheuvel" wordt vergroot met een bedrag van 70,000." Dr. Blooker bestreed dit voorstel. Het hoofdbestuur heeft het thansmet het oog op een mogelijke cholera- epidemie, noodig geacht ontsmettingsovens op te richten. Het ging niet aan, het voorstel van het hoofdbestuur op eenmaal op den achtergrond te schuiven. De heer Ankersmit, penningmeester van het hoofdbestuur, deed opmerken, dat het voorstel van het hoofdbestuur onmogelijk zal zijn gemaakt, indien dat der afdeelingen Koog aan de Zaan mocht worden aangenomen. Op voorstel van Purmerend werd èn het voorstel van het hoofdbestuur (ontsmettingsovens) èn dat van de af deelingen Koog aan de Zaan c. s. (kapitaal »Heideheuvel") aangehouden tot de Novembervergadering en gesteld om bericht en raad in handen der bestaande commissie. Kolïiorn. Er wordt thans duinwater aangevoerd en verkocht voor 5 cents per 20 kan. Hoewel slechts voor de allereerste behoefte wordt ingekocht, maken de aanvoerders toch goede zaken. In den Waardpolder heeft een landbouwer belgische veldarbaiders laten overkomen. Uit de gemeente Kolhorn is thans ook ieder aan het werk. De eerste lammeren van dit jaar van de eilanden Wieringen en Terschelling werden den 17 in de haven gelost. Do prijzen, waarvoor zij werden opgekocht, zijn zeer laag. Men schrijft ons uit Heerhugowaard Men verkeert hier algemeen onder den indruk van eene zeer droevige gebeurtenis. De timmerman M. K. is sedert geruimen tijd lijdende aan zwaarmoedigheid, grenzende aan krankzinnigheid. De oude man wordt steeds met groote opoffering goed verzorgd door zijne vrouw en drie volwassen zoons. Den 18 werd dit zwaar beproefdeknappe huisgezin diep getroffen door den plotselingen dood van den oudste der zonen. Uit de 21 sollicitanten naar de betrekking vau kaas maker in de nieuw gestichte kaasfabriek is benoemd G. Renooij, van Abbekerk. De heer R. Meurs, hoofd der school no. 2, is uitge- noodigd, deel te nemen aan het tweede vergelijkend examen voor hoofd der school te 's Hage. Schoor!. Werd verleden week, evenwel niet door onzen gewonen correspondent, gemeld, dat de heer J. van den Bos, onderwijzer, onder no. 2 voorkwam op de voor dracht te Kralingen, thans kan met zekerheid gemeld worden, dat hij no. 1 staat op de aanbeveling voor on derwijzer aldaar. Te Osch is bij het voortgezette onderzoek naar den moordenaar van den wachtmeester G. Hookman in hech tenis genomen zekere P. de Bie. Schagen. De voorgenomen oprichting van eene wielrijders-vereoniging is een feit geworden. Voor Schagen en omstreken werd een club opgericht, geheeten »Seha- gen's wielrijdersclub." Het bestuur bestaat uit de heeren T. Tjalkens voorzitter, J. Merz, kapitein-commissaris, en J. P. Wagenaar secretaris-penningmeester, allen te Schagen. In hare jaarvergadering den 16 gehouden in het lo kaal van den heer Blauwheeft Schagen's Harmonie kapel beslotenhaar 25jarig bestaan in 1894 te vieren door het geven van een volksfeest. In plaats van den heer C. Roggeveendie als secretaris moest aftredenen niet meer in aanmerking te wenschte komen werd als zoodanig gekozen de heer Ter Linden. De heer W. Vader werd herkozen als penningmeester de heer J. Rotgans gekozen als commissaris. In navolging van vele andere gemeenten in Noordhol land heeft ook het dagelijksch bestuur dezer gemeente een wagon water laten aanvoeren van de Zaanlandsche waterleiding, om in het gemis van goed drinkwater te voorzien. Tegen 6 cents de 24 kan is dit water voor de ingezetenen verkrijgbaar. De wagon houdt 9700 kan in. Bergen. Den 17 werd het deelbroodsfeest weder op de gebruikelijke wijze gevierdmet dit onderscheid

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2