Vijf en Megentigste Jaargang. 1893. ZONDAG 28 MEI. Een loffelijk besluit. Buitenland. Binnenland. NO. ()3. Eerste Mad. A f,k (I A A COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer; 3. Pr(|s der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. In de vorige week hield de vereeniging Volksonder wijs haar jaarlijksche algemeene vergadering. Daarin kwam ook de bekendeveel besproken Leeuwarder cir culaire ter sprake, en ongetwijfeld was de bespreking van dat stuk in die vergadering op hare plaats. Men herin nert zichdat de districts-sehoolopziener en de vier arrondissements-schoolopzieners in het district Leeuwar den zich verplicht geacht hebbeD in een openlijk schrijven tot de onderwijzers binnen den kring van hun toezicht eenige waarschuwende woorden te richten over de wijze, waarop sommige openbare onderwijzers in vergaderingen optreden. Zij achten hun aanwakkeren van een geest van verzet tegen de overheidhun ondermijnen van den eerbied voor de wet en het wettig gezag hun opwekking om lid te worden van den Sociaal-Democratischen Bond onvereenigbaar met hun plicht als onderwijzers en amb tenarenen brengen hun onder het oog, dat zij daardoor gevaar loopen uit hunne betrekking te worden ontslageo Dat schrijven is zeer verschillend beoordeeld. Enkele uitdrukkingen hebben afkeuring ondervondenook bij mannendie met de algemeene strekking waren inge' nomen. Vooral deze zinsnede gaf velen aanstootdat ambtenaren en bij gevolg ook openbare onderwijzers, die immers ambtenaren zijn zich aan ergerlijke plichts verzaking schuldig maken wanneer zij den Sociaal- Democratischen Bond oumiddelijk of middelijk steunen Als dat waar is, als dat den onderwijzers verboden wordt, zeiden zij dan wordt hun het spreken in openbare ver gaderingeu beletdan missen zij de vrijheiddie hun als Nederlandsche staatsburgers toekomtom hun meening te zeggen over een aantal hoogst belangrijke punten van staatkunde en staatszorg. In hoeveel gevallen toch zal men niet kunnen beweren, dat iemand middellijk den Sociaal-Democratischen Bond steunt Zoowel wanneer hij den bestaanden toestand nog al redelijk vindt en middelen tot verbetering onuoodig noemt, als wanneer hij een aangrijpende schildering geeft van de maatschap pelijke nooden over de zelfzuchtige onverschilligheid die goede plannen en de oprichting van nuttige instel lingen verijdelt, een scherp oordeel uitspreekt, en op krachtige hulp, ook van staatswege, aandringt. In beide gevallen zou men immers kunnen zeggendat zulke woorden koren zijn op den molen der sociaal-democraten, en dat de spreker, die deze taal doet hooren, zij het dan ook niet rechtstreeks, dan toch langs een omweg, zijde lings, middellijk, propaganda maakt voor den Sociaal- Democratischen Bond Zoo maakt men het immers voor den onderwijzer onmogelijkover politieke of sociale vraagstukken te sprekenzoo snoert men hem den mond, en maakt men inbreuk op zijn vrijheid om als ieder ander Nederlander voor zijn gevoelens uit te komen te veroordeelen wat hij verderfelijk acht en aan te bevelen, wat naar zijne overtuiging in het welbegrepen belang van land en volk noodzakelijk is Dat het zoo niet bedoeld is, zal wel niet betoogd be hoeven te worden. Maar het staat er dan toch maar, antwoordt men, en daarin kunnen de onderwijzers niet berusten. Zoo kwam dan ook de zaak ter sprake in de verga dering van „Volksonderwijs en wel naar aanleiding van een niet dubbelzinnig scherp afkeurend voorstel van de afdeeling 's-Gravenhage I, dat aldus luidde,,De alge meene vergadering protesteert tegen de bekende circulaire der Leeuwarder schoolautoriteiten en is van oordeel, dat een Regeering, die de onderwijzers belemmeren wil in hun grondwettig rechtom in vergaderingen vrij hun meening over de politiek te mogen zeggen, die de onderwijzers ontslaat omdat zij een an dere politieke meening voorstaan en propageeren dan die der regeerende klasse, zich schuldig maakt aan een daad van willekeur en tirannie." Al aanstonds maakte het hoofdbestuur bij monde van den heer van Gilse er opmerkzaam op, dat het van een daad van inbreuk door de Regeering op de vrijheid der onderwijzers niets had vernomen. Voor eenige aanmer king op de Regeering bestond dus niet de minste grond. Wel erkende het hoofdbestuur, dat de Leeuwarder school opzieners in hun schrijven te ver waren gegaan, maar daarentegen kwam het met nadruk op tegen de meening, dat oen openbaar onderwijzer, een staatsambtenaar, buiten de school alles zou geoorloofd zijn. De sociaal democra tische partij heeft te Zwolle openlijk verkondigd, dat zij haar doel wil bereiken door omverwerping der bestaande orde met alle haar ten dienste staande middelen, wette lijke en onwettelijke, vredelievende en gewelddadige. Na dat besluit kan de Staat geen ambtenaren in zijn dienst houden, die aldus tegen de wetten van den Staat opstaan, kan hij geen onderwijzers in de school dulden, die met zulk een leer instemmen. Een volksschool met onder wijzers, die zoo gezind blijken te zijn, is onbestaanbaar; de ouders zullen er zich voor wachten hunne kinderen naar scholen te zendenwaarvan onderwijzers sociaal democraten zijn. Dit oordeel van het hoofdbestuur vond steun bij de meerderheid. Het tweede gedeelte van het voorstel der s-Gravenhaagsche afdeeling, waarin de Regeering werd veroordeeld, werd ingetrokken, als ongegrond maar ook het eerste gedeelte werd niet aangenomen. Eerst kwam in stemming een motie van den heer Heldt .waarin werd verklaard, dat de onderwijzer buiten de school vrij moet blijven in de ontwikkeling zijner politieke en sociale gevoe lens. Deze volstrekte vrijheid van den onderwijzer buiten de school vond echter in de vergadering geen genade. Vol komen te recht. Het is een onmogelijke eischdat het den openbaren onderwijzer vrij zou staan openlijk buiten de school te bestrijden en af te breken wat hij binnen de school moet bevorderen on opbouwen. Zoo handelende verbeurt hij het vertrouwen dat de kinderen en hunne ouders in hem moeten stellen en kan zijn werk in de school geen vruchten dragen hij maakt zich zelf voor zijn gewichtig ambt onbruikbaar. De motie van den heer Heldt werd verworpen. Een andere motie, van den heer van Gilse, vond een gunstiger onthaal en maakte aan de kwestie een einde. Daarin verklaarde de vergadering ten slotte in te stemmen met het gevoelen der Leeuwarder schoolopzie ners dat een lid van den Sociaal-Democratischen Bond niet als openbaar onderwijzer kan worden gehandhaafd maar te betreuren dat die schoolopzieners zich in hun circulaire niet tot dat denkbeeld hebben bepaald. Allen die ons onderwijs en onzen onderwijzers een goed hart toedragenkunnen zich onzes inziens over deze beslissing verheugen. Zoo heeft de Vereeniging Volksonderwijs" gesproken, die werkelijk niet schroomt voor do belangen en de vrijheden der onderwijzers op te treden. Zoo oordeelden mannen, die zeker door niemand verdacht kunuen worden de vrijheid van het woord te willen breidelen of eenig Nederlandsch burger onder staatsvoogdij te willen stellen. Wij mogen aannemen dat thans alle misverstand wel zal geweken zijn. Er kan geen sprake van wezen, den onderwijzer te verkorten in eenig recht of te belemmeren in eenige vrijheid, waarop hij als ieder ander Nederlander, die tevens ambtenaar is, aanspraak heeft. De onderwijzer heeft gelijke rechten als ieder ander ambtenaarniets mindermaar ook niets meer. Hij staat niet boven de weten hij kan ook niet verlangen dat er voor hem een uitzondering gemaakt zou worden. Het gaat niemand aan, tot welke staat kundige partij of richting een openbaar onderwijzer be hoort, of wat zijn gevoelens zijn op godsdienstig gebied. Hij mag spreken en schrijven wat uij verkiest, maar hij moet blijven binnen de grenzen die aan alle ambtenaren gesteld zijn. Als nu iemand lid is van den Sociaal- Democratischen Bond, dan ijvert hij niet alleen om anderen door goede redenen te overtuigen en tot zijn gevoelen over te halen om zoo doende allengs den staat laogs wettigen en geleidelijken weg te hervormen. Neende vereeniging waartoe hij behoort maakt een uitzondering op alle andere vereenigingen in ons land en daarom moet ten aanzien van hare leden ook een uitzondering gemaakt worden. Zij acht geweld een ge oorloofd middelhaar doel wil zij bereiken ook door onwettelijke en gewelddadige middelen. Die een der gelijke leer verkondigtkan nu eenmaal geen openbaar onderwijzer, geen ambtenaar blijven; hij kan zijn plicht in de school niet vervullen. Spreekt hij in de school anders dan daar buiten, dan toont hij een huichelaar te zijn dan is het voor allen duidelijk dat hij niet meent wat hij zegt, en dan kan zijn woord geen ingang vinden. Hij heeft het vertrouwen van ouders en kinderen ver loren, en zulk een onderwijzer kan de staat niet gebruiken. Wij houden ons overtuigddat de onderwijzers dit zeiven zullen inzien en zullen erkennen, dat er voor een vereeniging, die geweld en onwettige middelen aanbeveelt geen plaats is onder de geoorloofde vereeni gingen in den staaten voor hare leden geen pla,ats onder zijn ambtenaren. ITAIiIE. De Kamer hechtte den 26 hare goedkeurino- aan het voorstel van den minister van financiën Gagliardo om den voorloopigeu dienst tot 30 Juni te verlengen. Vervolgens werden de beraadslagingen geopend over de voorgestelde motie van vertrouwen. De staatkunde der regeering werd door Colajanni en Bovio bestreden door Giovagnoli verdedigd. De minister-president ontkende, dat de°rêgeering het recht van vergaderen niet zou geëerbiedigd hebben en weerlegde hetgeen Colajanni der regeering ten opzichte der verkiezingen verweten had. Hij wees op het belang der sociale kwestie en het gevaar van het clericalisms en noodigde de Kamer uit om te verklaren of de re geering al dan niet tot regeeren in staat is. De oud-minister Di Rudini verklaarde dat het minis terie op de radicalen steunt, en dat hij tegen het kabinet- Gioiitti zal stemmen. Aan den uitslag der stemming over de begrooting van justitie zal men kunnen zien, of de regeering al dan niet den steun der Kamer heeft. De Kamerakte nemende van de verklaring der' re geering keurde met 227 tegen 72 stemmen de motie van vertrouwen goed. Tweede Hamer. Den 26 werd de beraadslaging over de bedrijfsbe lasting voortgezet. De heer van de V e 1 d e had het veel beter gevonden, eerst het personeel te behandelen. Thans wordt een klein deel van het volk te hoog belast. Hij keurt het beginsel dezer belastinghervorming af omdat daardoor èn Rijks- èn gemeente-geldmiddelen in verwarring worden gebracht. Hij wil niet medewerken om door déze wet den toestand te verergeren. Beter nog ten halve gekeerd dan geheel gedwaald. Laat de minister de gemeenten ontlasten van de enorme kosten voor onderwijs wat in zijne richting ligtdaar hij vroeger zelf heeft verklaard dat de on derwijsuitgaven ten behoeve van hen, die betalen kunnen, eigenlijk een soort van bedeeling is. De heer van Karnebeek betoogtdat het groote voordeeldat de minister van het gesplitste stelsel ver wachtook bij niet-splitsing is te verkrijgen. De heer de M e ij i e r blijft aandringen op spoedige herziening van het personeel en komt nogmaals op tegen de vrijstelling van den landbouw. De heer B a h 1 m a n n zal vóór stemmen omdat bij dit ontwerp alleen betaald wordtals er winst is zoo dat er een einde gemaakt wordt aan de onbillijkheid van het patent, om ook te belasten bij verlies. Mochten coöpe ratieve vereenigingen vrijgesteld worden dan zou zijne ingenomenheid met het ontwerp verflauwen. Nog een reden om voor te stemmen ligt in de afschaffing der patentweteene revolutionaire wet. Verder betoogt hij, dat de middenstand niet ontlast wordtzoolang het per soneel onveranderd blijft bestaan. Het beste ware de behandeling der kieswet een jaar te verschuiven en in middels eene goede herziening van het personeel tot stand te brengen. De heer (le Beaufort (Wijk bij Duurstede) betreurt, dat de minister de herziening van het personeel verschuift en die belasting ten slotte aan de gemeenten wil over laten. Verder zou hij verschil willen maken voor beroep en bedrijf. De heer R o 1 1 bestrijdt het denkbeeld van den heer Gerritsen om het patent te behouden naast de vermo gensbelasting eene wetwaarvan de onhoudbaarheid reeds in 1861 werd aangetoond. Ten slotte komt hij terug op de kwestie van het notariaat. Sedert zijn eerste rede is hem gebleken dat het euvel veel grooter is dan hij dacht. AI3 er niets aan gedaan wordt dan zal het groote voordeel van de vermindering der overgangsrechten niet komen in de zak van de minderen man maar in de zakken dor notarissen die op verschillende plaatsen in Zeeland ook hier wordt er geroepen) niet de verlaging toepassen. Hij vraagt of men niet door wijziging der wet op de benoeming en het ontslag bij het notariaathet ont slag ook zou kunnen bedreigen voor openbare ambtenaren die zich vierkant verzetten tegen letter en geest der wet (Bravo's). De heer T ij d e n s betoogtdat de landbouw zwaar gedrukt wordt en dat de landbouw dus niet in deze be lasting kan worden getroffen. Hij komt op tegen den wensch van den heer Bahlmann om de kieswet uit te stellen tot na de herziening van hot personeel. Waai de bedrijfsbelasting reeds voor de kieswet gegaan is, mag met ten tweeden male zulk eene onrechtvaardigheid begaan worden. Wordt vervolgd. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 25 de beide drogistendie in hooger beroep terecht gestaan hadden wegens den verkoop van artikelen beneden het bij de wet voorgeschreven minimum, vrijgesproken, omdat niet gebleken was dat de aan de deskundigen ten on derzoek ter hand gestelde artikelen dezelfde waren als die door de drogisten waren afgeleverd. Den 23 des nachts zijn te Lithoijen twee boeren woningen afgebrand, waarbij eenige varkens in de vlam- men omkwamen. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 24 met 18 tegen 11 stemmen op voorstel van vier leden besloten aan de eigenaars der gasfabriek aldaar, de Imperial Gas maatschappij, te kennen te geven dat de Raad hunne voorstellen tot verlenging der met 31 Dec. 1902 eindi gende overeenkomst uiet in overweging wenscht te nemen. Den 24 is te Deventer een logement en koffiehuis verbrand de brand is ontstaan door ververs, die in het logement werkzaam waren en een brandend spiritus kom foor dat zij bij hun werk gebruikten, in de vensterbank geplaatst hadden, waardoor de gordijnen vlam vatten. Den 24 hebben in den gemeenteraad van Amster dam de stemmen gestaakt over het voorstel tot stichting eener tweede hoogere burgerschool mot vijfjarigen cursus i r,T7 e ^"/eene vergadering van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen is den 24 met 465 tegen 319 stemmen verworpen het voorstel van het hoofdbestuur om het op te dragen do organisatie te bevorderen in dé departementen van tijdelijke cursussen in koken en andere huishoudelijke bezigheden en in verschillende opzichten te dien aanzien werkzaam te zijn Een voorstel om 3000 uit te trekken op de begrooting voor 1893/4 voor bemoei ingen van departementen en anderen in de onderschei dene deelen des lands, ter bestrijding van werkloosheid en hare nadeelen, werd aangenomen. °en 24 is bij de eerste groote harddraverij te Gro ningen, waarvoor 19 paarden aangegeven waren, de prijs van 400 behaald door Sador van D. J. Florijn te Rot terdam de prijs van f 200 door Smith O'Brien van A. Wassenaar te Haren de pijs van J 100 door Mari anne van A. Witteveen te Rauwerd on de prijs van 50 door Geraldine van genoemden A. Wassenaar. Mej. W. C. L. Stol, onderwijzeres te Wij cl ones, is met 1 Juli benoemd tot onderwijzeres te Scheveningen

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1