Een stoere Noorman. So. 64. Vijf en Megentigste «laargang. 1893. WOENSDAG 31 M EI. Amsterdamsclie Brieven. FEUILLETON. B ti i 1 e n I a n <1. IIIDUAIISCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prys der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. VII. Do breedsprakigheid van den amsterdamsclien ge meenteraad is eene te bekende zaak dan dat 'tnoodig zou zijn, haar met allerlei voorbeelden te staven. Als men met de zittingen van dit college eens de vergaderingen van de vroede mannen te Rotterdam vergelijktspringt het groote verschil aanstonds in het oog. Nu is er misschien geen burgemeester in den lande, die het vervelender vindt dan de heer Vening Meinesz als in den gemeenteraad geen zaak ter tafel kan komen zonder dat enkele vertegenwoordigers der burgerij 't kunnen laten daarover hun gevoelen te kennen te ge ven. 't Blijft dan ook velen nog steeds een raadsel, hoe de amsterdamsche raad en de heer Meinesz tot elkaar gekomen zijn. Daaromtrent is een niet onaardig verhaal in omloop. Men weet te vertellen en de bron is onverdacht dat de heer Meinesz al spoedig na het aanvaarden van het bewind in het college van dagelijksch bestuur de vraag ter sprake heeft gebrachthoe men 't best de debatten kon bekorten. De conclusie was vele punten op de agenda te plaatsen zoodat groote stroomen van welsprekendheid onvermijdelijk een avondzitting de béte noire der raadsleden ten gevolge moesten hebben. Dit opzet zou waarschijnlijk gelukt zijn als niet een der wethouders de onvoorzichtigheid had gehad des burgemeesters plan ruchtbaar te maken. Een vonk in een kruitvat kan niet spoediger een ontploffing te weeg brengen dan deze mededeeling de gemoedereu der raads leden tot verzet prikkelen. De heeren praatten lustiger dan ooit, ondanks avondzittingen en ondanks schampere opmerkingen van den burgemeester alsde heeren kunnen debatteeren ik heb den tijd. Toch begreep de heer Meinesz zeer goed dat hij 't op den duur met zijne groote agenda's moest winnen. De uitkomst heeft zijn goed inzicht bewezen. Op den afgeloopen Woensdagtoen een voor ons land ongewone hitte iedereen deed hunkeren naar frissche lucht en on gestoorde kalmte riep de burgemeester den raad bijeen ter behandeling van een lange rij van zaken die zich alle tot de uitvoerigste discussies leenden. Als een waarschuwing werd daarbij vermelddat de zitting volgende dagen en avonden zou worden voortgezetals alle punten niet werden afgedaan. Daarvoor is de raad bezweken. Een ongewone matiging werd betracht en dank zij dezekwam men in één middag- en avondzitting gereed. Die zelfbeheersching mag aangeteekend worden in de annalen van den amsterdamschen raad. Want ik ver zeker u, de onderwerpen waren zoo buitengewoon ge schikt om lang en breed besproken te worden. Zoo bv. de quaestie. of er een tweede II. B. S. met vijfjarigen cursus zou worden gesticht. B. en W. wilden deze, voor hoogstens 300 leerlingen, op een terrein bou wen tegenover het Oosterpark. Wijselijk hadden zij den eersten indruk der onlangs gevoerde begrootings-debat- Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 77) o Later des avonds ging hij naar den heer Sivertsen om over nieuw werk te spreken en toen hij in de mo delwoning terugkwamvond hij Swanhild alleen. »Waar is Sigrid vroeg hij. »Zij is evon naar de Hallifields gegaan," zoide het kleine meisje, opziende van eene courantdie zij las. »Gij moet goede vorderingen maken in het Engelsch dat gij do Daily News leest. Leest gij de lofspraak op het Noorsch karakter P" Terwijl hij sprak, zag hij over haar schouder, nieuws gierig of zij het artikel had gevondenwaarvan Roy had gesproken maar Swanhild las met de grootste belang stelling een reeks van vragen en antwoorden die drie kolommen vulden. Hij sloeg een blik op den aanvang en zag daar met groote letters de woorden H e t echtscheidingsproces-Rom iau x." Hij rukte het blad van haar weg, frommelde het saam en wierp het in het vuur. Swanhild zag verschrikt op en ontstelde hevig toon zij zijn bleek gelaat en fonkelende oogon zag en den onnatuurlijken toon van zijn stem hoorde, toen hij sprak Gij moogt zulke dingen niet lezen", zeide hij heftig. »Hebt gij het verstaan Ik ben uw voogd en ik verbied het u." »Ik wilde alleen weten, wat er in stond over Blanche," zeide Swanhild, die gevoelde, dat hij onbillijk was, maar het niet kon verklaren. Ongelukkig was het noemen van Blanche's naam juist hetgeen Frithiof niet kon verdragen. Hij verloor zijne zelfbehoersehing. Spreek niet tegen zeide hij barsch. »Gij hadt beter moeten weten! Gij moest u schamen ten wat laten verflauwen eer zij met dit voorstel kwa men. Niettemin ontbrak 't ook nu nog niet aan zuinig- heidsargumouten, vooral van den kant van mannen als mr. Heemskerk, Pabius en Hovy, die niets liever zouden zien dan dat do ingezetenen, naast de zware gemeente lasten, ook nog de kosten van het onderwijs hunner kin deren gingen dragen. Bij deze oppositie sloten zich de heeren Cuijpers en van Hall aan, zij het dan ook op geheel andere gronden. Zij vonden het Oosterpark al een heel ongelukkig gekozen plaatsvan de terreinen achter het Rijksmuseum hadden zij veel meer verwachting. Voor de verwezenlijking van dat lievelingsdenkbeeld kwam 't er bij den heer Guijpers op eenige honderden guldens meer of minder niet aan hij sprak zelfs van een mo numentaal gebouw, dat do omgeving zou releveeren Door aaneensluiting der ongelijksoortige tegenstanders is het plan van B. en W. in ernstig gevaar gebracht, want het einde was, dat de stemmen staakten. Zoover is 't met Amsterdam gekomen, dat do geldnood velen uit den raad terug doet deinzen voor het bouwen eener in richting van onderwijs, die onmisbaar is geworden. Men vergete toch nietdat op do eenige amsterdamsche H. B. S. mot vijfjarigen cursus tegenwoordig omstreeks 400 leerlingen moeten geherbergd worden. Gelukkig, dat die zuinigheid althans niet zóó ver is gedroven dat ook de ontworpen pensioen-regeling in gevaar is gekomen. Met algomeono stemmen is deze aan genomen, zoodat voortaan alle ambtenaron en vaste werk lieden der gemeente recht hebben op pensioen voor zich, hunne weduwen en hunne kinderen. Dit feit, onder de bestaande omstandigheden nog des te merkwaardiger, is zeker wel een der beste bewijzen hoezeer het besef van de verplichtingen der gemeeuschap jegens hare die naren hoeft veld gowonnen. Dat is een werkelijk ver blijdend teeken dat velen moge wakker schudden die er nog steeds geen gewetensbezwaar in schijnen te vin den hunne werklieden aan den dijk te zotten, als de ouderdom nadertof de gezinnen dier werklieden onge holpen te laten als de dood den broodwinner wegrooft. Aan den amsterdamschen gemeenteraad strekt de ge vallen beslissing, genomen zonder dat op allerlei wijzen is gepoogd te beknibbelen, tot groote eer. Des te groo- ter, omdat bij do bestaande zuinigheidsmanie 't velen een overwinning op zichzelf gekost zal hebben, voor dit doel een som van f 90,000,— per jaar uit de gemeen tekas beschikbaar te stellen. Dit bedrag toch wordt be rekend noodig te zijn om de matige bijdragen der ambte naren eu werklieden te completeeren tot de som, die de gezamenlijke uitkeeringen zullen beloopon. En geen half werk willende doen werd tevens besloten, aan de re geling terugwerkende kracht te verleenen. Do bepalin gen daaromtrent zullen echter bij een afzonderlijk re- glement worden vastgesteld. BELOIE. In de vergadering der Association libérale, den 25 des avonds te Brussel gehouden, is na levendige Dit was meer dan Swanhild kon verdragenmet het gevoel, dat haar bitter onrecht werd gedaan, verliet zij het vertrekzij sloot zich op in hare slaapkamer en schreide alsof haar hart zou breken zij zorgde er even wel voor, haar snikken in haar kussen te smoren, want zij had ook haar behoorlijk deel van den nationalen trots. »Het is niet edelmoedig van hem, de arme Blanche zoo te haten," dacht zij; »wat zij ook heeft gedaan, ik zal haar altijd lief hebben altijd En hij had geen recht, zoo tegen mij te spreken het was onbillijk. Ik wist niet, dat ik het niet mocht lezen. Vader zou er mij niet over hebben beknord." Hierin had zij gelijk alleen een zeer onervaren voogd" kon den misslag hebben begaan, haar te verwijten, dat zij in haar onschuld slijk had aangeraakt. Misschien zou ook Frithiof verstandiger zijn geweest, indien niet de plotselinge schok en de aandoening hem zijne bedaardheid hadden doen verliezen. Toen Sigrid een paar minuten later terugkwam, vond zij hem in de kamer op en neer loopen, als een wild dier in den zoölogischen tuin. Frithiof," zeide zij, »wat is er gebeurd? Hebt gij en de heer Sivertsen getwist »Dit is gebeurd," zeide hij, met een schorre stem en zich geweld aandoende om kalm te blijven hij leunde tegen den schoorsteen terwijl hij nu sprak. »Ik kom zoo even t'huis en vind Swanhild in eene courant het echt scheidingsproces Romiaux lezen en mot de grootste be langstelling. »Ik wist niet, dat het was begonnen zeide Sigrid »wij zien zoo zelden eene engelsche courant. Hoe kwam die hier »Roy gaf haar mij om een artikel over Noorwegen te lezenik wist niet, dat dat er ook in stond. Maar ik heb Swanhild beknord, zeodat zij het niet gauw zal vergoten." Sigrid zag bezorgd opzij vrobg hem wat hij had ge zegd, en hoorde zeer ontevreden zijn antwoord aan. »Gij hebt zeer verkeerd gedaan", zeide zij. »Gij vergat, dat Swanhild nog een kind is gij hebt haar een zwaar on recht gedaan en zij zal het voelen, al begrijpt zij het niet." Frithiof was trotsch en opvliegend, maar hij was niet beraadslaging eene motie aangenomen, waarbij de leden der radicale linkerzijde werden geluk gewenscht met hunne houding in den herzieningsstrijd van de grondwet en de wenschelijkheid wordt te kennen gegeven van eene hervorming der progessistische partij voor de aanstaande verkiezingen. Daarmede is de eendracht tusschen alle on- derdeelen der vereeniging hersteld. f DUITSCIfliJvKD. Friedrich Erbe en Dorothea Buntrock zijn den 24 te Maagdenburg onthoofd. Zij waren tor dood veroordeeld, omdat zij evenals het te Weenen voor eenigen tijd veroordeelde echtpaar dienst boden lokten naar eene eenzame plaats, onder voorwendsel baar een voordeeligen dienst te bezorgen, om ze dan te vermoorden en te berooven. Baron von SchorlemerAlst heeft zich van de cen trumspartij afgescheiden en met 150 westfaalsche grond eigenaars, die zich dadelijk bij hem aansloten, een stuk uitgevaardigd, waarin zij zich tegen handelsverdragen ver klaren en den thans ontbonden Rijksdag verwijten dat hij met de belangen van den landbouw niet genoeg rekening hield. Daarom moeten vier van de negen kiesdistricten van Westfalen en de Rjjnproyinciën door agrariërs bezet worden. Als katholieken houden zij zich aan het pro gramma der centrumspartij, wat kerkelijke-staatkuudige en christelijk-sociale vraagstukken betreft. Ten aanzien van de legerwet verklaren zij, dat aan de afgevaardigden volkomen vrijheid moet worden gelaten, wat zij bij de in voering van den 2jarigen diensttijd tot versterking van 's Rijks legermacht wenschen toa te staan. De pruisische regeering te Dusseldorf heeft ingetrokken het ten vorigen jare ten gevolge van het uitbreken der cholera uitgevaardigde verbod tot het houden van bede vaarten naar Kevelaar. Een kantoorlooper in de Neustad te Hamburgdie sedert acht dagen aan lichte diarrhee leed, is den 27 we gens verschijnselen van cholera onder geneeskundige be handeling genomen en des namiddags overleden. De Rijkseholeracommissie is naar aanleiding van dit geval te Berlijn bijeengeroepen. GRIEIfcKWIiASfD. Eene nieuwe aardbeving te Thebe hoeft zeer belangrijke verwoestingen veroorzaakt. De inwoners kampeerden in de open lucht. FRANKBIJK. Kolonel Lambinet, die gedurende de afwezigheid van generaal Dodds met het opperbevel in Dahomey belast was, wordt wegens gezondheidsredenen vervangen door kolonel Dumas. De prefect der Seine heeft vier raadsleden te Saint- Denis, die wegens deelneming aan de schandalen in de kerk aldaar voorwaardelijk tot gevangenisstraf veroor deeld waren, van hun lidmaatschap vervallen verklaard. De Raad heeft daarop den commissarissen van politie, wien reeds het gebruik hunner lokalen opgezegd was gelast, ze op staanden voet te verlaten. De prefect gaf per telegram last dit vooral niet te doen. De heer Delafosse, het hoofd der nieuw opgerichte partijgroep in de Kamer, welke zich invoering van de verwaand of onedelmoedig zoodra hij bedaard was en de zaak van dit standpunt beschouwde zag hij in, dat hij ongelijk had. »Ik zal naar binnen gaan en haar vergiffenis vragen," zeide hij eindelijk. »Neen neen, nu nog niet," zeide Sigrid, met een ge voel dat mannen te onhandig waren voor dit soort van werk. Laat haar aan mij over." Zij klopte zacht aan de deur van de slaapkamer en na een oogenblik hoorde zij den sleutel in het slot ronddraaien. Toen zij binnenkwam, was het donker in de kamer en Swanhild stond met afgewend gelaat hare handen te was- schen. Sigrid deed, alsof zij iets zocht in haar koffer en wachtte, totdat de handen waren afgedroogd voordat zij het teedere onderwerp aanroerde. Maar daarna sprak zij zonder omwegen. Swanhild", zeide zij »gij schreit." »Neen zeide het kind de tranen weerhoudende, die haar weder in de oogen kwamen, en haar uiterste best doende om te spreken als gewoonlijk. Maar Sigrid sloeg haar arm om haar heen en trok haar naar zich toe. Frithiof heeft mij alles verteld en ik geloof, dat hij ver keerd heeft gedaan u te beknorren. Gij moet er niet meer aan denken." Maar dit was te veel gevergd van de menschelijke natuur al wat zij had gelezen, word nu van tienmaal meer gewicht voor het kind zij klemde zich vast aan Sigrid en weende bitter. »Hij zeide, dat ik mij moest schamen maar ik wist het nietik wist het waarlijk niet." Daarom juist heeft hij verkeerd gehandeld," zeide Sigrid bedaard. Indien hij mij had gevonden, terwijl ik dat verslag las, zou hij gelijk hebben gehad, als hij boos was geworden, want ik ben oud genoeg om beter te weten. De arme Blanche heeft iets gedaan, dat zeer slecht is zij beeft hare belofte aan haar man gebroken en ongeluk en schaude gebracht over alle hare betrekkingen. Maar de bijzonderheden van zulke treurige geschiedenissen te lezen, doet veel kwaad; en nu ik u dit heb verteld, weet ik zeker, dat gij ze nooit weer zult willen lezen."

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1