Binnenland. verkiezing van het Hoofd van Staat bij algemeen stem recht, in plaats van door Kamer en Senaat ten doel stelt, heeft in een uitvoerig artikel in de Figaro het wenschelijke van dat plan uiteengezet. Manier. Den 27 werd goedgekeurd het wetsontwerp, door de regeering ingediend, tot verlenging van de tecen- woordige belasting op petroleum tot 30 Juni. Het amendement, strekkendo tot afschaffing der wet betreffende de veelvoudige candidaturen, werd verworpen. Met 312 tegen 216 stemmen werd, ondanks de tegen kanting van minister Dupuy, besloten, het wetsontwerp, waaabij hot bekleeden van openbare betrekkingen onver- eenigbaar wordt verklaard met het mandaat van afge vaardigde, in overweging te nemen. IT1IIE. Binnen weinige dagen is zoowel te Bome als elders een adres aan de Kamer gericht door honder den vrouwen tegen een door den thans afgetreden mi nister van justitie Boracci ingediend wetsontwerp tot invoering van echtscheiding. Zij achten echtscheiding in strijd met den godsdienst en de waardigheid der vrouw en door deze wet zouden naar hare opvatting vele itali- aansche vrouwen en moeders in het verderf gestort worden. De Kamer besloot bij geheime stemming met 145 tegen 75 stemmen, om den voorloopigen dienst tot 30 Jnni te verlengen. Het lijk van professor Moleschott is volgens zijn uiter sten wil verbrand geworden. OOWTE.VKIJK.HIKMIKlJt;. De Keizer, de aartshertogen en de ministers woonden den 25 de be grafenis bij vau den duitsch-liberalen staatsman dr. A. ridder von Schmerling. De Keizer heeft den 27 in antwoord op de toespraken van do voorzitters der deligatiën o. a. gezegddat de voor het behoud van den vrede gunstige omstandigheden niet verzwakt waren; dat de betrekkingen met alle mogeud- heden zeer vriendschappelijk waren, maar de regeering achtte het haren plicht de land- en zeemacht te ontwik kelen, waarvoor de lasten over de volgende jaren verdeeld zouden moeten worden. De voorzitters antwoordden, dat zjj voor de ontwikkeling der legermachten zouden waken; die der hongaarsehe delegatie zeide, dat de Staat sterk moet zijn om als vriend gezocht als vijand gevreesd te worden. In de zitting der oostenrijksche delegatie is door de jong-Czechen afkeuring uitgesprokendat geen enkele vertegenwoordiger van Bohome in de begrootingscommis- sie gekozen was. De heer von Plener verklaarde dat alle partijen van plan zijn, de betiekkingen met de jong- Czechen af te breken, omdat hun gedrag de perken der parlemontaire welvoeglijkheid te buiten gaat. Sl'AlVJE. De minister van justitio verdedigde den 26 krachtig de hervorming der rechtbanken in de Cortes. De oplossing der ministeriëele crisis werd tot de vol gende week uitgesteld. iEttAIE. De regeering heeft besloten, weder diplo matieke gezantschappen te vestigen te LondenBome en Berlijn. BH? I.EAKI JE. De Sobranje heeft bij derde lezing de artikelen betreffende wijziging der grondwet eenstem" mig goedgekeurd. VEREESriGDE STATEIV. Toen den 26 de in fante Eulalia op het staatsjacht Dolphin de in de haven te Nieuw-York geankerde drie karveelen bezichtigde losten deze elk zeven saluutschoten. Daarbij sprong een kanon aan boord van de Santa Maria. De stukken vlogen naar alle kanten, een luitenant werd aan het oog en een matroos aan de heup gewond. De kwestie der bekroningen op de wereldtentoonstel ling te Chicago heeft den 27 eene onverwachte wending genomen. De commissarissen der buitenlandsche afdeo- deelingen besloten onderling te laten mededingen, een eigen jury, onafhankelijk van de amerikaansche afdeeling te benoemen, en eigen diploma's nit te reiken. De bankier Forster, oud-minister van financiën, heeft zijne betalingen gestaakt. «I IO-\l'IUK t. Naar aanleiding van de onlangs door president Krüger afgelegde verklaring, dat eene verlenging van den Natalschcn spoorweg van Charlestown naar de Transvaal af hing van de vervulling van Enge land s belofte aangaande Swazilandis in eene druk bezochte bijeenkomst te Durban een besluit genomen de verklaring inhoudende dat in het algemeen belana'van Zuid-Afrika en in het bijzonder van Natal de kw°estie rakende Swaziland ten spoedigste behoort te worden ge- regeld onder inachtneming van de belangen der Transvaal. Deze woorden gaven aan de arme Swanhild haar zelf gevoel terug, maar toch bespeurde Sigrid dien avond op haar gelaat eene uitdrukking van onrust, die haar zeer deed. En ofschoon Frithiof alles deed om zijn ondoor dacht knorren goed te maken, verdween die uitdrukking niet, en den volgenden dag evenminzelfs het dansen van den shawldans, terwijl alle leerlingen toezagen, kon haar niet verdrijven en Sigrid begon te vreezen, dat het gebeurde het kind ernstig kwaad had gedaan. Hare practischeweinig verbeeldingrijke natuur kon Swan- hild's droomorijen en overdenkingen niet begrijpen. Zij had enkele menschen lief, maar zij had geene idealen en zij had niet den minsten aanleg voor heldenvereering. Swanhild's buitensporige liefde voor Blanche, eene liefde zoo vurigdat zij meer dau twee jaren had geduurd ten spijt van alleswat zij had gehoord en gezien, was haar onbegrijpelijkhet hinderde haardat het kind zooveel liefde besteedde aan een onwaardig voorwerp zij vond het verkeerd en onnatuurlijk dat de liefde van dat reine en onschuldige kleine hart werd verspild aan eene vrouw als Lady Bomiaux. Het was haar niet mogelijk te begrijpen dat ook deze kinderlijke neiging er toe bijdroeg om Swanhild's karakter te vormen en haar geschikt te maken voor haar werk in deze wereld nog minder kon zij gissen, dat de liefde van het kind invloed zou uitoefenen op Blanche zelve en den loop van meer dan een leven zou veranderen. Toch was het zooen terwijl het dagelijksch leven zijn gewonen gang ging Frithiof in den winkel, Sigrid in haar huishouden of piano spelende bij de danslessen en de gedachte aan Boy verdrijvende met te zorgen voor anderen deed do kleine Swanhild een stap, die veel gewichtiger was, dan zij kon begrijpen. Het was een zondag namiddag. Frithiof was gaan wan delen met Boy en madame Lechertier had met een rijtuig Sigrid afgehaald. Swanhild was alleen en zou waarschijn lijk geruimen tijd alleen blijven. »Nu of nooit," dacht zjj zij opende haar lessenaar en nam er een brief uit dien zrj den vorigen dag had geschreven en nu nog eens nauwkeurig overlas. Hij luidde als volgt Geachte mijnheer In uw gebedenboek staat, dat als iemand zijn geweten niet tot rust kan brengen, maar be- Tweede Manier. Zitting van den 2 6. Vervolg van de beraadslaging overde bedrijfsbelasting. De heer Ge rritsen verdedigde zich tegen het ver wijt, dat hij deze regeering niet zou steunen. Bij de be handeling der kieswet zou blijken, wie de regeering het beste steunt. Hij deed uitkomen, dat geen enkele zijner bezwaren door den minister weerlegd was en hij hield vol,^ dat alle financiëele wetten, welke met de bedrijfsbe lasting verband houden moeten, afgehandeld moeten worden, alvorens tot invoering van dit ontwerp worde overgegaan. Herziening van het personeel behoeft niet te wachten tot de opbrengst der vermogensbelasting bekend is, want, brengt zij minder op dan de raming der regeering, dan kunnen Bjjksopcenten op die belasting geheven worden. Hij kon zich met deze wijze van werken der regeering niet vereenigen. De heer B u t g e r s, die begrijpen kan, dat zijne rede geen algemeene instemming heeft gevonden, handhaaft de juistheid zijner redeneering, dat de landbouw, eenmaal aangeslagen in de grondbelasting, dus in eene bijzondere inkomstenbelasting, niet nogmaals in eene bedrijfsbelasting aangeslagen kan worden, deel der gesplitste inkomsten belasting. De heer van Velzeu kwam op tegen het verschui ven der kieswet tot na de herziening van het personeel. De heer van Houten kan niet instemmen met het gezegde van den minister omtrent den afstand der per- soneele belasting aan de gemeenten, waardoor alleen r ij k e gemeenten zonden goholpen worden. Hij kan zich niet vleien met de illusie, dat wij op weg zijn om de gemeenten te helpen door overbrenging van het belastinggebied en, z.i., zal men door het heffen van meer directe belastingen in de gemeenten, de samentrekking van de gegoeden in enkele plaatsen, waar minder betaald moet worden, omdat velen de lasten dragen, in de hand werken Door onthef fing van lasten kan de minister de gemeente helpen óf door eene uitkeering naar mate van het zielental. Veel mooie artikelen vindt hij in dit ontwerp niet. Eigenlijk slechts één, nl. de afschaffing van de patentbe lasting en daarom reeds zal hij voor dit ontwerp stemmen, want het was hem een gruwel, dat iemand de vrjjheid om zijn bedrijf te mogen uitoefenen moest k o o p e n van den Staat. Ligt in de afschaffing der patentbelasting eene lichtzijde van dit ontwerp, eene schaduwzijde vindt hij in de vrij stelling van den landbouw en in de halve heffing van het pensioen. Eene belasting, die uitgaat van het beginsel om alle inkomsten uit bedrijf of beroep te treffen, moot geen onderscheid maken. Men verleene desnoods algeheole vrijstelling voor pensioenen, maar men make geen onder scheid in de belasting-heffing. De vrijstelling van den landbouw komt hem geheel ongewettigd voor. Thans beroept men zich op de malaise van den landbouw, maar men vergete niet, dat 25 jaren geleden de landbouw het land regeerde en die toestand kan terugkeerenniemand toch zal durven beweren, dat de kwijnende toestand van den landbouw van blijvenden aard zal zijn. De uitlating van den minister, dat eventueel de tracte- menten van de ambtenaren verhoogd kunnen worden, maar do landbouw van de oogsten afhankelijk is, noemt hoefte heeft aan troost en raad hij mag gaan naar een geleerd en bekwaam leeraar en hem zijn zorgen mededeelen, om alle gemoedsbezwaar en twijfel te overkomen. Ik ben een noorweegsch meisjegeen lid van uwe kerkmaar ik heb u dikwijls hooren preekenmag ik u als het u belieft, spreken, want ik weet niet wat ik moet doen. „Met de meeste hoogachting «Uwe dienares «Swanhild Falck." Zij was vrij voldaan over dit epistel en deed hem in een enveloppe met het opschrift Den WelEerwaarden heer Charles Osmond, Guilford Square." Toen zette zij haar zwarte bonte muts op deed haar dikken mantel om en snelde de trappen af. Den sleutel gaf zij aan den portier en zoo snel zij konging zij in de richting van Bloomsbury. Swanhild, ofschoon zij in sommige opzichten erg kin derlijk was, zooals dikwijls het geval is met den jongste in een gezin was in andere opzichten bij de hand. Zij was altijd met achting en waardeering behandeld geworden, volgens de gewoonte in Noorwegen zij werd geraadpleegd in de huiselijke aangelegenhedenzij had iederen dag alleen naar school moeten gaan en wa3 dus niet angstig, toen zij door de stille straten ging: trouwens zij was zoo geheel vervuld met de gedachte aaD het onderhoud, dat zij wilde vragen dat zij nauwelijks lette op de voor bijgangers en slechts eenmaal stil hield, toen zij niet zeker was van den weg en dien aan een politie-agent moest vragen. Eindelijk bereikte zij Guilford Square en haar hart begon te kloppen en haar kleur steeg. Alles was hier stilgeen schepsel was te zien een verwaarloosd beeld stond onder de boomen aan alle kanten schenen hospitalen en gestich ten te zijn en het huis van den heer Osmond was een van de weinige particuliere woningen die nog waren over gebleven in een buurtdie tachtig jaar geleden eene zeer deftige was geweest. Swanhild ging de stoep op en door bedeesdheid over vallen, was zij bijna teruggegaan; maar ofschoon bedeesd was zij dapper na een kort besluit trok zij aan de schel eu wachtte bevende van vrees en van opgewondenheid. hij gevaarlijk en een compromis, dat de minister niet ter hand mag nemen Hij beweert dan ook, dat men door de vrijstelling van den landbouw macht voor recht laat gelden. 1 betreurt> dat deze minister de vrijstelling van den landbouw verdedigt en nog meer, dat de economist Pieison zpne goeden naam daardoor in de waagschaal stelt. Niet gaarne zou hij zien, dat het economisch be leid van den hoogleeraar Pierson onderging bij diens staatkundig beleid, maar ook ongaarne zou hij hem een naam geven, welke den heer Butgers toekomt, n. 1. van (gelach)010" t0t gr°0tste 80Phist en van zijn tijd De heer Farncombe Sanders kwam nader terug op zpn betoog omtrent de vrijstelling van den landbouw, daarbij den heer Butgers bestrijdende. De heer van Gun weersprak het beweren van den heer Gerritsen, dat men ook bij verlies in doze belasting zal betalen en kwam op tegen het gevoelen van den heer Butgers, dat er leden zyn'.1® Z1°h laten leiden door hun belang bij een bedrijf of bp den landbouw. J De heer Van V 1 ij m e n ontkende het noodzakelijk verband tusschen de vermogens- en bedrijfsbelasting hij beschouwt deze laatste niet als de aauvulling van de eerste en behield zich zijne stem voor. Voortzetting den 30. Bij kon. besluit van den 23 is aan H. Sandra, student in de faculteit der geneeskunde bij de Rijks Universiteit te Groningen, voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 Augustus 1893, tot ondersteuning in zijne studiën van Bijkswege eene beurs verleend van f 800. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 24 eene verordening op het verleenen van pensioen aan ambtenaren en vaste werklieden der gemeente vastgesteld deze verordening zal van de gemeente eene jaarlijksche uitgaaf van ongeveer f 94ÜC0 vorderen. Bij kon. besluit van den 24 is benoemd tot ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijusen en van de haven- en schutgelden op het kanaal van Walcheren te Middelburg do heer A. T. M. van Thiel ontvanger der accijnsen te Haarlem. Het bestuur van den polder WcNtncm heeft den 24 besloten de polderlasten met f 1 per bunder te ver lagen en alzoo van f 7 op 6 te brengen. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 25 met 10 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel van burge meester en wethouders om den gasprijs met 1 Juni°te vermindoren met een cent per kub. el en afwijzend be schikt op een verzoek om verlaging van gasprijs, ten dienste van fabrieken en op een voorstel, om aan verbrui kers van 5000 kub. el en meer per jaar eenige vermin dering toe te staan. De gemeenteraad van Medemblik heeft den 25 benoemd tot onderwijzeres aan de burgerschool, mej. H. G. \isscher te Oude IViedorp en aan de school voor onvermogenden mej. A. 0. G. Bomunde te Leeuwarden. Op de jaarvergadering van christelijk nationaal schoolonderwijs, den 25 te Botterdam gehouden, is o. a. de volgende motie aangenomen«de vergaderingdank- »baar dat bij de herziening in 1889 het beginsel van «■rechtsgelijkheid van de bijzondere school met de open- «bare is uitgesproken, blijft zich stellen tegen het beginsel «onzer schoolwetten en verklaartdat zij niets minder wenscht dan de vrije school voor de geheele natie «unaniem aangenomen te zien." Den 26 des avonds heeft te Amsterdam, op ver zoek van het bestuur der Maatschappij voor den werkenden stand, die daartoe de eerste stappon deed, eene vergadering plaats gehad van eenige vak- en werkmansvereenigingen en eenige genoodigden, ter bespreking van het ontworpen plan tot het in het leven roepen eener verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid in die gemeente. In hoofdtrekken kwam het plan hierop neer: wekelijksche bijdrage 10 centen por lid: alleen zij, die ten minste 18 jaar oud zijn en meer dan oen jaar te Amsterdam wonen, kunnen lid zijn; losse werklieden en zij, die geen vak verstaan, moeten uitgesloten blijven: geen verzekerde zal langer dan 13 weken uitkeering van het verzekorings- Het dienstmeisje, dat de deur opende, zag er zoo vriende lijk uitdat zij zich een weinig gerustgesteld gevoelde. „Is de heer Osmond thuis vroeg zij, haar best doende zuiver engelsch te spreken. «Ja juffrouw," zeide het dienstmeisje. «Wilt gij dan zoo goed zijn, hem dit te geven zeide Swanhild, terwijl zij den net geschreven brief overhandigde. „Ik zal op het antwoord wachten." Zij werd in een zijkamer gelaten en na een paar mi nuten kwam het dienstmeisje terug. «De heer Osmond verzoekt u, op zijne kamer te komen," zeide zij. Swanhild verzamelde al haar moed en volgde het meisje hare blauwe oogen wijd open, hare wangen hoog gekleurd, hare geheele uitdrukking zoo aandoenlijk deemoedig dat de grootste bullebak het niet van zich zou hebben kunnen verkrijgen haar gestreng te behan delen. Zij zag snel op en zag een gezellige kamer, een brandend vuur en een langen man met witte haren en witten baard die voor het vuur stond. Zijn gelaat ver ried een oogenblik verbazingtoen kwam hij naar haar toe en nam zoo vriendelijk hare handdat Swanhild haar vrees geheel vergat en dadelijk zich t'huis gevoelde. «Ik ben blijde, dat gij zijt gekomen", zeide hij terwijl hij haar in een grooten stoel bij het vuur liet plaats nemen. «Ik heb uw briefje gelezen en het zal mij ge noegen doen als ik u in eenig opzicht kan van dienst zijn. Maar wacht even. Zoudt gij niet dien mantel af doen gij mocht eens koude vatten, als gij weder buiten komt." Swanhild deed gehoorzaam haren mantel af. «Ik wist niet," zeide zij, «of gij de biecht afneemt, maar ik wilde u iets biechten." Hij glimlachte even maar zeer vriendelijk. «In de gewone beteekenis neem ik geen biecht af," zeide hij. «Dat wil zeggen, ik houd het voor eene slechte gewoonte regelmatig te biechten, maar met de woorden, die gij in uwen brief hebt aangehaald, ben ik het volkomen eens en indien gij iets hebtdat u verontrust, en denkt, dat ik u kan helpen ben ik bereid te luisteren." Swanhild scheen een weinig verrast door de zeer gewone inrichting van de kamer. Zij zag rond, alsof zij iets zocht. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2