r^rssssspfi.T™b~~ n"bii ru™e- Telegrafische Berichten. 342ste Staatsloterij. StadsbericMen. Beurs- en Marktberichten. tot BURGERLIJKE STAND Nr. 1.553 f 25,000; Nr. 986 f 1000; Ns. 1322,3304, 3673, 5874, 6578 en 14256 f 400; Ns. 16, 5118,6223, 7513, 13560, 14374 en 17307 f 200; Ns. 5063, 6958, 7079, 7278, 786611366 en 15492 f 100. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. fonds kunnen genieten, na ten minste 9 maanden te hebben bijgedragen: de nitkeenng vangt aan m October of November en houdt op als de kas uitgeput is. Men wil het fonds trachten te stichten voorloopig bij wijze van proef van 3 tot 5 jaren. De vergadering kwam met tot een eindbesluit: het plan, benevens een ontwerp- reglemont, zal gedrukt en aan de verschi lende weiklieden- vereenigingen toegezonden worden ter latere bespreking. In het sociaal weekblad wordt gewezen op het wensche- lijke om zich op de hoogte te stellen van hetgeen te dien aanzien te Bern en te Zurich in Zwitserland geschiedt. Den 27 bezocht de Commissaris der koningin in deze provincie de gemeente Wormerveer. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft besloten eene subsidie van 5000 te verleenen aan de Krimpener- rend is nit de hand verkocht aan den heer H. Bups, eigenaar van het hotel de Veehandel te Purmerend. De bisschop te Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Westwoud den heer J. P. J- Kemper, te eisen den heer C. J. P. Pokkes te Castrtcuin den heer J. C. P. Jansen. Burg. en weth. van Leeuwarden hebben uitdrukke lijk geweigerd gevolg te geven aan den aandrang van den schoolopziener om den van sociaal-democratische ge voelens betichten onderwijzer Dijkstra te ontslaan. Den 28 Juni wordt door het Leger des Heils een Veldsla» gehouden op het landgoed Middachten van gravin Bentinck, nabij de Steeg. Generaal Booth zal met zijn oudsten zoon daarvoor overkomen. Den 27 zijn te Volendasn twee huizen afgebrand. Het a Capella-koor heeft den 27 des avonds in de groote kerk te Zwolle eene uitvoering gegeven, die door ruim 1200 personen werd bijgewoond en den 28 te Deventer eene waar 1500 toehoorders aanwezig waren. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen den 6 Juni's avonds half negen. Den 29 zijn te Amsterdam vier van de zes voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd, nl. C. A. Bakker, K. de Boer, 0. Renes en P. H. E. Robijns, allen van Haarlem. Ds. D. A. Brinkerink, predikant te Neede, heeft voor het beroep naar Obdam bedankt. Scheriuerhorn. Den 28, 's avonds omstreeks 8 uur, kwam een rijtuig, waarin twee vrouwen zaten, het dorp inhollen. Door de kloekheid van een paar jonge lieden werd het paard tot staan gebracht. Van de twee mannen, die het rijtuig verlaten hadden om een verloren zweep te zoekon, bekwam een dezer, door eene plotselinge wending van het paard, eenige kwetsuren aan hoofd en handen. Edam. Den 28 had, onder begunstiging van prach tig weêr, het festival plaats, uitgeschreven door «Edam's Fanfarecorps". Negen gezelschappen namen daaraan deel. Het festival is uitmuntend geslaagd. De ontvangst was hartelijk. Vóór den aanvang werd door joDge da- mens namens Edam's ingezetenen aan het feest vereeniging «Koningin Wilhelmina'', een hartelijk wel komstwoord tot de korpsen werd gesproken. Hierna werd de eerewiju aangeboden. Vervolgens werd eon optocht gehouden en werden serenades gebracht aan den burge meester aan den heer H. de Goededijkgraaf van de Beemster en P. Jongens Wzn., oud-lid van den meenteraad. Ten twee uur kwam men op het feestterrein aan, waar door de gezamenlijke korpsen, onder leiding van den heer W. Schoo Hzn., directeur van «Koningin Wilhelmina' een feestmarsch werd uitgevoerd, getiteld «Salut Beemster" en vervaardigd door M. J. H. Kessels. Ver volgens werden door ieder korps twee nummers ten gehoore gebracht. De verschillende korpsen kwamen uit de Beemster Avenhorn, Berkhout, Enkhuizen, Hem-Venhuizen, Koedijk, Knollendam Landsmeer, Middelie, Oosterleek, Oostzaan, Rijp, Noordschermer en Wormer. Na afloop had de uitreiking der herinnenngsmedaljes on het raadhuis plaats door den burgemeester. Van 6 /2 V. i IJ-U nn«nnnm!mf «Har. water gehaald, reeds een stukje weggedreven van de plaats, waar het te water was gevallen. Het mocht niet geluk ken, de levensgeesten weder op te wekken. Den 30 was voor de door burgemeester en wethou ders uitgeschreven aanbesteding van het maken van een riool door den Doodenweg naar de Kennemersingel- gracht van af den hoofdtoegang naar de terreinen der Cadettenschool, geraamd op 3091, ingeschreven door zeven personen, te weten: C. Grootegoed, ƒ2995; J. Bal der 2799W. van Leeuwen Hellevoetsluis f 2900 G. Ruigewaard Egmond aan Zee, f 2778M. N. Eijsvogel, 2889; J. van den Bogaard, f 3190; N. van der Voort, 2960. Het werk is gegund aan G. Ruigewaard, Egmond aan Zee, voor 2778. 1UÜU O liaui^^o d vierend gezelschap een vaandel uitgereikt. «Amstels fanfarecorps" was natuurlijk no. 1. Onder de an dere corpsen muntten vooral uit, door goede stemming en natuurlijkheid van voordracht «Crescendo van Bo- vencarspel en «Broek in Watorland." Aan «Crescendo" van Bovencarspel word als verstkomend gezelschap een prach tige mot zilver gemonteerde dirigeerstok uitgereikt, ter wijl bij loting een cornet a pistons ten deel viel aan het corps «Caecilia" van Oudendijk. Wederom zijn te Edain gevallen van miltvuur voor »ekom n bij den heer J. de Boer W.Jz. gchagem. Den 11 Juni geeft de Harmoniekapel in den tuin van den heer Broersma haar eerste zomer- concert. Waren de laatste winterconcerten in het lokaal van den heer Blauw den vorigen winter minder goed be zocht en miste men dikwijls die kunstlievende leden, die men er gaarne had gezien met de zomerconcerten is het bezoek gewoonlijk beter. Men were echter voortaan de al te jonge kinderen waartoe het reglement de ge legenheid biedt Uit de rekening van ontvangsten en uitgaven over het 42ste boekjaar van het Schager begrafenisfonds «Red u zelveu" blijktdat do zuivere stortingen 13420.905 bedroegen. Met het saldo der rekening van het 41 boekjaar 1036 32 aflossing van hypo thecaire inschrijvingen f 700 uitgelote aandeelen f 1000 rente vau belegde gelden f 3222,50 enz.be 'droegen de totale ontvangsten f 19525,22®. Aan uitkee ringen wegens hot overlijden van 254 leden of kinderen van leden kosten van administratiedrukwerk en den aankoop van pandbrieven van hypotheekbanken tot een bedrag van f 6548,75, werd uitgegeven f 17154,61®, zoo dat de rekening met een saldo vau f 2370,61 sluit. Aan kapitaal bezat het fonds op 1 Maart 1.1. aan pandbrie ven, enz. en het genoemde saldo f 84470,61. JHoihorn. De ansjovisvisscherij is geëindigd. De vangst is dit jaar zeer onvoordeelig en werd ten slotte van dag tot dag onbeduidender. Eenigen bieden hunne netten enz. te koop aan daar zij een volgend jaar het voordeeliger achten aan hunne gewone bezigheden te blijven De regenbuien der laatste dagen liepen nog steeds den polder Waard mis het land is er dan ook nog kurkdroog. Het suikerbietenzaad komt slecht uit, ook uien en late mosterd. Het grasland lijdt even zeer door de droogte. De granen, als tarwe, haver, geist en rogge, staan ech ter best en schijnen het wel buiten water te kunnen stellen. In droge jaren zijn do graanoogsten iu dezen pol der steeds bot best. Na het- treffen van den bliksem in 1892 werden in den molen van den Waardpolder met water gevulde teertonnen boven in de molenkap geplaatst. Beemster. In deze welvarende gemeentedoor vrlen liet Noordholiandsch Paradijs genoemd had den 28 een festival plaats van veertien fanfai o-corpsen uit Noordholland. Begunstigd door fraai weder was een groote menschen massa van heinde ,en ver heerheen getogen ten einde het feest bij te wonen. Het met groen en vlaggenkramen en tenten versierde feest terrein achter het Heerenhuis, waarop de nieuwe muziek tent prijkte was door de goede zorgen van de Gebrs. Admiraalbloemisten te Rijpin een gezellige plek herschapen. Te een uur vereenigden zich de korpsen met de feest commissie in de bovenzaal van het Heerenhuiswaar door den heer P. Knip Jr., voorzitter der feestgevende LLÜU IU.OjU1J.UXD piuiMjeo TT iuu 7lU nar gaf Beemster's gymnastiek-vereeniging Her cules", onder leiding van den directeur P. Hoogstraaten, eene openbare uitvoering op het feestterrein die uitste kend slaagde. Hierna werd van 8 tot 10 uur een zeer druk bezocht bal champêtre gehouden en het terrein a giorno verlicht. Het feest werd besloten door een keurig vuur werk, vervaardigd door den heer Horsten, van Amsteidam. Te Haarlemmermeer hebben in de vorige week herhaaldelijk wanordelijkheden plaats gehad tusschen polderjongens en ingezetenen, waarbij verscheidene perso nen verwond zijn geraakt. Hoorn. De feestelijkheden ter gelegenheid der ont hulling van het standbeeld van Jan Pieterszoon Goen den grondlegger onzer macht in den Oost-Indischen Ar- chiuel, werden zondag, den 28, des avonds geopend in «Het Park" met eene opvoering van het tooneelspel van mr. J. van Lennep, getiteld: De stichting van Batavia die uitstokend slaagde en waarbij het decoratief van den heer Grootendorst, van Amsterdam, zeer de aandacht trok. De ingezetenen hebben weinig werk van versierin gen gemaakt. Van vele particuliere woningen echter wappertevenals van alle torens en openbare gebouwen, de vaderlandsche driekleur. Op de kaasmarkt «de Roode Steen" genaamd het plein, waar het standbeeld staat waarvan nog niets zichtbaar is dan het granieten voet stuk waarop in gulden letteren staat gegrift„Jan Pieterszoon Coen, 1587—1629", terwijl het beeld geheel door een wit doek is omgeven, zijn tribunes opgericht met guirlandes van groen en vlaggen, wat ook het geval is op het terrein der harddraverij. Er zijn vijf oorlogschepen aangekomen, waarvan er twee in de haven en drie op de reede liggen. Den 29 werden de feestelijkheden voortgezet in de Parkzaalwaar de Vereeniging voor volksvermaken waarvan de heer dr. J. J. Aghina secretaris en de heer C. C. Tinkolenberg voorzitter is, levende beelden deed vertoonen, alle taferoelen voorstellende uit het leven van Jan Pietersz. Coen. De leden der rederijkerskamer «West- Prisia" vormden de verschillende groepen, terwijl de heer Merchelbach, van Amsterdam, voor de verlichting met kalklieht zorgde. De muziek van de Beiersche Kapel luisterde het feest op. Na de opvoering der levende beelden begaven de feest vierenden zich naar den tuin, waar te elf uur een vuui- werk, vervaardigd door den heer A Gall, van Rotterdam, werd afgestoken, waarna een bal volgde. De onthulling van Coen's beeld heeft den 30 plaats in het bijzijn van tal van genoodigde autoriteiten. De volgende personen worden verzocht zich ten spoedigste ter gemeente-secre tarie (afd. bevolking) aan te melden W. J. de Visser, laatste woonplaats Rotterdam Th. J. Kramer, 1. w. Schermerhorn Maart je Molenaar, 1. w. SchoorlCorns. Lengers 1. w. Zijpe C, H. Molenaar, 1. w. Warmenhuizen M. E. Herrebrant 1. w. Amster dam J. G. Vlind 1. w. Amsterdam; Nies. Kroon, 1. w. Assendelft; Grietje Faber, 1. w. Amsterdam. GETROUWD. 28 Mei. Jan van Dijk en Johanna Geertrui Robbers. Cornelis Kaandorp en Cornelia Alida Maria Raaves. Jan Posch, gescheiden echtgen. van Aafje Fekke, en Maartje Blokker, wed. Jan Nierop. GEBOREN. 27 Mei. Hendrik Johannes, z. van Pieter Krijns en^Apo- lonia van Eijzeren. Aleida, d. van Adrianus Jacobus Robbers en Jantje Riemers. 28 Petronella Elisabeth Maria, d. van Johannes Wil helmus Tersteege en Maria Elisabeth Del ver. Cornelis, z. van Harm van der Hulst en Maartje de Heer. Jan, z. van Jan Muideren Autje Asjes. Geertruida Alida, d. van Huber- tus Korn en Agatha, de Lange. Petrus Nico- laas, z. vau Jacob Pronk en Anna Elisabeth Haasbroek. Johannes Petrusz. van Pieter Bijl en Niesje Jongkind 29 Antonins Ernestus Augustinus, z. van Antonius Ernestus Augustinus Buissink on Helena Theodora Fransen. OVERLEDEN. 27 Mei. Grietje d. van Maarten Lakeman en Maartje Visser, 7 j. en bijna 10 m. 28 Margaretha van Hes, wed. Izaak Manus Manheim, 80 jaar. Agnes, d. van Louwrens Stuifbergen en Gerretje de Wit, 24 d. 30 Trijntje Does, wed. Paulus Valk 79 j. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei 1893. Tweede Hamer Bij het voortgezet algemeen debat over de bedrijfsbe lasting verklaarde de minister, dat de nieuwe wet op de grondbelasting zeer spoedig zal worden ingediend en eene herziening van het personeel moet wachten totdat de uitkom sten der vermogensbelasting bekend zijn. De regeering zal zooveel mogelijk er toe bijdragen, dat het doel van de verla ging der mutatierechten worde bereikt. Eene motie van den heer Poelman tot uitstel van de bedrijfsbelasting tot na de afdoening van het kiesrecht werd na bestrijding in getrokken. Het algemeen debat is gesloten. Bij art. 1 verdedigden de heeren Karnebeek en Kerdijk hunne amen dementen om coöperatieve vereenigingen niet te trefien, als zij aan leden verkoopen. 5e klasse 13e lijst 30 Mei. Zitting van 30 Mei. J. J. en W. J., Alkmaar, wederspannigheid, beiden 14 dagen gev. C. K. zonder vaste woonplaatsmishandeling8 dagen gev. K. B., Graft, mishandeling, 14 dagen gev. P. L. Jz. en H. E.Wioringen, verzet enz., beiden 8 dagen gev. H. R., Schagen, mishandeling, 5 dagen gev. H. O.Nieuwediep verstoring eener vergadering 10 dagen gev. A. Z., Helder, mishandeling, 14 dagen gev. J. F. B., Texel, verzet, 8 dagen gev. J. B. Jz,, Texel, huisvredebreuk, 8 dagen gev. J. P., Texel, beleediging, 5 dagen gev. J. H.huisvr. van W. K.Hoorn mishandeling 8 dagen gev. J. W. K., huisvr. van J. K., Hoorn, beschadiging, 5 boete of 3 dagen hecht. M. K., Hoorn, mishandeling, 14 dagen gev. H. S., Hoorn, wederspannigheid, 3 weken gev. E. de B., Hoorn, huisvredebreuk, 14 dagen gov. J, D., Haarlemmermeer, dierenmishandeling, 3 boete of 2 dagen hecht. J. M., Bovenkarspol, diefstal, 4 weken gev. A. S.Maassluis beleediging f 5 boete of 3 dagen hecht. R. O., Enkhuizen, beleediging, 3 dagen gev. Op de den 27 te Haarlem geopende Nationale tentoonstelling ter bevordering van de belangen der Fo tografie is in afdeeling A Vakfotografen o. a. eene bronzen medaille toegekend aan onze stadgeuootende heeren van der Aa en Ohrispijn. Den heer J. Hoek valt donderdag den 1 het voorrecht te beurtden dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaren aan de secretarie dezer gemeente werd verbonden. De kundige ambtenaar, die zijne groote prac- tische ervaring op het gebied van gemeente-administratie gaarne ten dienste stelt van een ieder, die zijn raad komt inwinnen, heeft een eervol verleden achter zich. Aan de secretarie zijn hem thans in het bijzonder do werkzaam heden betreffende den burgerlijken stand opgedragen en als zoodanig ook vooral ondervindt menigeen zijne wel willende medewerking en hulpvaardigheid. Hoezeer zijne arbeid ook buiten deze gemeente wordt op prijs gesteld, bewijst wol zijne benoeming voor korten tijd tot secre taris der gemeente Oudorp, waar hij reeds lang te voren, evenals te Oterleekter secretarie werkzaam was ge weest. Den 27 's middags, omstreeks 4 '/2 uur, geraakte aan den Omval een 7jarig meisje, genaamd G. Lakeman, te water. Op het hulpgeroep van eenige kinderen kwam Spoedig hulp opdagen, doch er was slechts een drijvende hoed zichtbaar. Met een schuitje werd het kind uit het ALKMAAR 29 Mei. Aangevoerd 6 koeien en ossen f 180 a 220, 207 vette kalveren f 40 a 90, per P. f 0,80 a 0,90, 32 nuchtere dito f 5 a 10, 31 magere schapen f 16 a 20, 0 Lammeren f a 121 vette varkens f 0,44 a 0,52 per P., 54 magere dito f 18 a 22. AMSTERDAM. Aardappelenbericht niet ontvangen. 29 Mei. 307 runderen vette f 0,50 a f 0,70 per P., 104 nucht. kalv. f 4 a f 8, 413 vette varkeus f 0,38 a f 0,44 per P. EDAM 27 Mei. Aangevoerd 75 stapels kaas, wegende 16552 P. Hoogste prijs f 29, 29 Mei. 81 lammeren f 7, HAARLEM 29 Mei. Aangevoerd 182 1'. boter f 1,50 f 1,60 per pond, 164 biggen f 8 a 13, 74 schrammen 13 a 30, 271 mud aardappelen f 0,60 a 1,70 per mud. HAARLEM 24 Mei. 0 koeien f a- stier a -,nucht. kalv. f 0,a 0,84 scha pen f 19,a 13,—, 192 lammeren f 9 a 6. HAARLEM 29 Mei. Roode tarwe f 5,80 a witte id. f -,a -,rogge f 5,60 a 0,haver f 4.121' a 0,duivenboonen f -,a -, paarden id. f-, a -, MEPPEL2bMei. Boter per 1 3 vat le soort 21,—, 2e soort/ 18,50, 3e soort ƒ16,por P. 0,90 a 1,10. Aangevoerd 11000 P. PER TELEGRAAF. PURMEREND 30 Mei. 444 Runderen, 20 stieren, lager in prijs, stuggen handel, 189 vette kalveren 50 a 80 ct., handel matig, 230 nuchtere dito f 4 a 14, han del stug, 30 paarden, - veulen, 1645 schapen, 1310 lam meren, vette hooger in prijs, handel vlug overhouders prijshoudendlammeren lager in prijs, handel stug, 131 vette varkens 44 a 52 ct., handel matig, 108 magere dito f 14 a 25, 237 biggen 8 a 13, beide handel stug. Kleine kaas ƒ30,50 midd. f 25, aangevoerd 367 stapels. Boter f 1,a 1,10 per K.G., aangevoerd 2854'/2 K.G. Kipeieren f 3,a 3,75, eenden dito f 3,25 per 100,

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3