Een stoere Noorman. No. 65. Vijf en TVTegentigste Jaargang. Y RIJDAG 2 JUNI. Paspoorten. Gevonden Voorwerpen Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1» De 3 nummers f 0,06. Prys der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer De volgende personen worden verzocht zich ten spoedigste ter gemeente-secre tarie (afd. bevolking) aan te melden W. J. de Visser, laatste woonplaats Rotterdam Th. J. Kramer, 1. w. Schermerhorn Maartje Molenaar, 1. w. SchoorlCorns. Lengers1. w. Zijpe C. H. Molenaar, 1. w. Warmenhuizen M. E. Herrebrant 1. w. Amster dam; J. G. Vlind 1. w. Amsterdam; Nies. Kroon, 1. w. AssendelftGrietje Faber, 1. w. Amsterdam. RIJK DE VRIESWILLEM SPIERDIJK, HENDR. FRANS GOTTMER en SIMON VAN DER OORD worden verzocht hunne paspoorten aan de gemeente secretarie te komen afhalen. gedurende de maand Mei 1893 Eenige portemonnaiesinh. f 1,105, f 0,12, f 0,535 0,105, f 0,01 0,15, 0,305 een kindermutsje 3 portretteneenige sleutelseen koperen knop van een kinderwagen twee zakmessen twee r. k. kerkboekjes een gekleurd boezelaartjeeen gouden vingerringetje een gouden oorknopje met rood steentjeeen honden halsband met penning no. 203een gouden ring met juweelen steen een tweestrengs bloedkoralen armbandje met gouden sluitingeen grijze handschoeneen oorknopje een petroleumvat; eene enveloppe, inh. eenige postzegrts een deurtje van een kinderfornuistwee zilveren broches een vlijmeen 4 strengs bloedkoralen armbandje met gouden slotjeeen zakdoekeen zwarte breikouseen notitieboekje met portreteen pakje draadnagelseen schroevendraaier een rijkswapen een bont boezelaar een gutta-percha pelerineeen dames ceinturetwee rozenkransen een bruine giacé handschoeneene parapluie zonder knop een gutta-perchaband een militaire hand schoen een pantoffel; een groen geverfd juk; een insigne van den Ned. bond van Jongel. Ver.een bankbiljet van 25 een muntbiljet van f 10een gouden broche met zwarten steen en een schilders-diamant. Alkmaar, De Commissaris van Politie 31 Mei 1893. F. G. C. J. FUNDTER. BEL6IE. De Koning heeft den 29 den eersten steen gelegd van het honderdste huis der .Coöperatieve vereeniging tot het bouwen van goedkoope arbeiderswo ningen' in de voorstad van Brussel, Ixelles. De Koning werd met geestdrift toegejuicht. EfVEEEAaiD. In het vaste kamp van Aldershot heerscht in hevige mate het roodvonk. Tal van soldaten bezweken reeds. Lagerhuis. Den 30 verklaarde de onder-minister van buitenl. zaken, dat de laatste berichten geen hoop Een romannaar het Engelsch, van Edna Lyall. 78) o— »Wat is er?" zeide Charles Osmond, die hare onrust opmerkte. »Ik weet nietof de menschen knielen als zij biech ten," zeide Swanhild met eene openhartigheid die hem behaagde. .Knielenals gij met mij praat zeide hij en zijne oogen lachten. .Neen, zeker nietmijn kind waarom zoudt gij dat doen Blijf daar zitten bij het vuur en warm u en vertel mij dan zoo duidelijk mogelijkwat uwe moeielijkheid is." Het is ditzeide Swanhild die nu geheel op haar gemak wa3»ik wilde weten of men ooit eene belofte mag breken." .Zeker mag men dat in sommige gevallen," zeide Charles Osmond. .Bij voorbeeld indien gij mij stellig beloofdetiemand te bestelen zoudt gij die belofte mo gen brekendie gij nooit hadt mogen geven of indien ik zeide: .Vertel in geen geval aan iemand t'huis, dat ij mij hebt gesproken en gij beloofdet hetdan zou die belofte mogen worden gebroken, omdat geen vreemde het recht heeft, zich tusschen u en uwe ouders te stellen." .Mijn vader en mijne moeder zijn dood," zeide Swan hild. >Ik woon bij mijn broeder en mijne zuster, die veel ouder zijn dan ik ik meen wezenlijk oud drie en twintig jaar. Zij zijn mijne voogdenen wat mij hindert, is, dat ik dezen zomer iets heb gedaan en dat ik aan iemand heb beloofdhet hun nooit te vertellen en nu vrees ik dat ik het niet had moeten beloven." .Waarom vreest gij dat?" .Omdat het sedert dien tijd t'huis zoo anders is ge worden en ofschoon ik dachtdat wat ik deed, Frithiof geven op een spoedig einde van den chronischen oorlogs toestand in Atjeh die nu reeds zoo lang voortduurt. Ten gevolge van de laatste order, door het Nederlandsch Indisch gouvernement uitgevaardigd, is de blokkade der kust van Atjeh echter gedeeltelijk opgeheven. Het blijkt, dat de achtereenvolgende regeeringen op verschillende tijden van meening waren, dat de bepalingen van het verdrag van 1819 niet altijd van weerszijden werden nageleefd en niet meer als van kracht konden worden beschouwd. Een motie van den afgevaardigde Brookfield, om wegens de wedrennen te Derby den 31 geen zitting te houden, werd met 281 tegen 169 stemmen verworpen. Op artikel 3 van het Home Rule-ontwerp was door den afgevaardigde Wolmer een amendement ingediend daartoe strekkende, dat aan het iersche wetgevend lichaam verboden zou worden besluiten te nemen over kwestiën, waaromtrent het geen wetten kan vaststellen. Dit, door de regeering bestreden amendement werd met 259 tegen 238 stemmen, dus met eene meerderheid van slechts 21 stemmen, verworpen. Op de banken der oppositie ging een uitbundig gejuich op, toen de regeering zulk eene geringe meerderheid had. Ierland. Den 27, des avonds te half zes, is ten aan- schouwo van duizenden personen te Drumcondra eene der noorderlijke voorsteden van Dublineene 23jarige vrouw, onlangs gehuwd, met een luchtballon opgestegen. Zij zou door middel van een valscherm zich neerlaten. Op eene hoogte van 150 voet liet zij zich dan ook neer, maar het valscherm opende niet, zoodat zij vrij hard op den grond terecht kwam en zeer ernstig verwond geraakte. FRANKRIJK. Den 28 is de heer Tassan, repu blikein, in het departement Loir et Cher met 333 van de 624 uitgebrachte stemmen gekozen. De Senaat heeft den 29 het ontwerp tot likwidatie der Panama-maatschappij aangenomen en de wet, rege lende de belasting op petroleum, voor eene maand verlengd. De regeering heeft Dewols Amnessy een der voor naamste belgische socialistische leiderstoen hij, van Caon komende, te Roubaix aan wal stapte doen weten, dat hij binnen 24 nnr Frankrijk moest verlaten. ITALIË. Den 30 is in strijd met het rapport der commissie voor de verkiezingen de verkiezing van Aguglia door de Kamer goedgekeurd. Bij monde van den heer Fortis kondigde de commissie daarop aan, dat zij haar ontslag nam. RUSLAND. De Keizer is den 28 des avonds met zijn gozin van Moskou naar St. Petersburg terug gekeerd. RULRARIJE. De Sobranje werd den 29, na goed keuring van het adres van antwoord op de troonrede, plechtig gesloten. Men ging uiteen onder de kreet leve vorst Ferdinand! VEREENIEDE STATEST. Den 28 is het ten toonstellingsterrein te Chicago evenals de meeste gebouwen en Sigrid zou helpen en iedereen gelukkiger zou maken, is het juist, alsof iedereen ongelukkiger is geworden. Zij hebben er met mij niet over gesproken maar van dat oogenblik af is Frithiof altijd treurig geweest." .Was het iets verkeerds, dat gij hebt beloofd te doen iets dat op zich zelf verkeerd was bedoel ik »0 neen", zeide Swanhild, .het eenige, wat kon maken, dat het verkeerd was, was dat ik het voor dezen eenen persoon deed." »Ik vrees dat ik u niet goed zal begrijpen als gij mij niet een weinig meer bijzonderheden vertelt. Aan wien hebt gij deze belofte gegeven Aan iemand dien uwe broeder en zuster kennen »Ja beiden kennen haar wij kenden haar in Noor wegen en zij zou met Frithiof zijn getrouwd, maar toen hij in Engeland kwam, hoorde hij dat zij jnist met een ander zou gaan trouwen. Ik geloof, dat het dit was wat hem zoo heeft veranderd maar misschien was het gedeeltelijk ook omdat wij te gelijker tijd al ons geld hebben verloren." .Gaan uw broeder en zuster nog met deze dame om?" .0, neen zij willen haar niet zien en zij spreken nooit van haar. Sigrid is vreeselijk boos op haar, omdat zij Frithiof niet goed heeft behandeld. Maar ik kan het niet helpen, ik houd nog van haar en ik denk, dat zij er mis schien berouw van heeftdat zij zoo onhartelijk tegen Frithiof was." Hoe hebt gij haar dan ontmoet vroeg Charles Osmond. «Heel toevallig op straat", zeide Swanhild, .toen ik uit school naar huis ging. Zij deed mij zoovele vragen en zij scheen zoo bedroefd te zijn, toen zij hoorde dat wij arm waren; en toen zij mij vroegdat voor haar te doen dacht ik alleen, dat het goed van haar was, en ik deed het en ik beloofde, dat ik het aan niemand zou vertellen." .Zij had niet het recht, u dat te laten beloven, want waarschijnlijk zou uw broeder niet gaarne hebben, dat gij met haar spraakt, en zeker zou hij aan haar geene verplichting willen hebben." .Neendat was de reden, waarom alles een geheim moest blijven," zeide Swanhild. »En ik heb nooit be grepen, dat ik verkeerd had gedaan, vóór eergister, toen ik las wat in de courant over haar stond en Frithiof, voor het publiek geopend geweest. Er waren 200000 bezoekers en de orde werd geen oogenblik gestoord. De regeeringsgebonwen bleven echter gesloten. Tweede Kamer. Zitting van den 3 0. De minister van financiën opende in zijne rede geene nieuwe gezichtspunten. Beantwoordende de verschillende sprekers, verklaarde hij o. a., dat hij, zoo spoedig dit ontwerp afgedaan is al zijne krachten zal wijden aanalthans gedeeltelijke herziening van het personeel. De afschaffing der tollen op vaarten en wegen stuitte op verschillende practische moeielijkheden vooral omdat er Rijkswegen zijn die niet voor Rijksrekening werden gemaakt. Dienaangaande kan hij dus geene toezegging doen. De wet op de grondbelasting hoopt hij spoedig in te dienen. Omtrent het notariaat verklaart hij dat de aandacht der regeering er in hooge mate op gevestigd isdat met de verandering der overgangsrechten het doel bereikt wordt. Herhaaldelijk wordt gewezen op de wenschelijkheid om eene algemeene inkomstenbelasting te heffen maar hij moet er toch op wijzen dat herhaalde malen eene inkomstenbelasting voorgesteld en verworpen werd. Dit maakte het voor den minister onmogelijk, er nogmaals mede te komen. Afschaffing der patent wet acht hij noodzakelijk: voor verbetering dier wet ziet hij geen kans. De heer Ruijs van Beerenbroek meentdat grond- en bedrijfsbelasting niet samen kunnen gaan. De zelfde redenen die pleiten voor afschaffing der patent wet, gelden voor afschaffing der grondbelasting. Voor hem is de afschaffing der patentwet het mooiste, zoo niet het eenige mooie artikel in dit wetsontwerp. De bedrijfs belasting legt een te zwaren druk op de middenklassen welke zelfs door herziening der personeele belasting niet weg te nemen is. De heer Lambrechts acht eene deugdelijke effec tenbelasting veel eenvoudiger dan de vermogensbelasting en do nu voorgestelde bedrijfsbelasting. Hij zal ernstig de stem des gewetens raadplegenalvorens zijn stem aan dit ontwerp te geven. De heer Dobbelmann handhaafde zijne bezwaren en zal een amendement voorstellen, om de bedrijfsbelas ting los te maken van de vermogensbelastingten einde tot een nader percentage te komen. De heer P oelman stelde de volgende motie voor .De Kamer, van oordeel, dat de regeling van het kies recht door niets vertraagd mag wordenverdaagt de verdere beraadslaging over het wetsontwerp tot heffing eener bedrijfsbelasting enz., tot de kieswet zal zijn afge handeld en gaat over tot de orde van den dag." De voorzitter deed hem opmerkendat deze motie moest zijn voorgesteld bij den aanvang der behandeling van de bedrijfsbelasting. Nadat reeds 5 dagen over dit ontwerp is gesproken kan z. i. deze motie niet wor- toen hij het zag, zoo boos werd, dat hij de conrant in het vuur wierp." Hoe kwam de naam van die dame in de courant .Sigrid zegt, omdat zij hare trouwbelofte had gebro ken er stond met groote letters gedrukt: .Echtschei dingsproces Romiaux", zeide Swanhild. Charles Osmond zag verbaasd op. Eenige oogenblikken zweeg hij. Toen viel zijn oog weer op het verlangend gezichtje, dat zijn best deed om zijne gedachten te lezen hij glimlachte vriendelijk. .Weet gij, waar lady Romiaux woont?" vroeg hij. Neen, dat wist Swanhild niet.. »Nu, het doet er niet toe ik geloof, dat ik het kan te weten komen, want ik ken gelukkig den advocaat, die haar heeft verdedigd. Ga gij aan mijne schrijftafel zitten en schrijf haar een paar regels om haar te verzoeken, u van uwe belofte te ontslaan ik zal haar dadelijk dat briefje brengen en als gij wilt, kunt gij hier op het antwoord wachten". .Maar dat is zooveel moeite voor u," zeide Swanhild, »en op een Zondag, als gij het zoo druk moet hebben." Hij zag op zijn horloge. »Ik heb tijd in overvloed", zeide hij, »en als ik zoo gelukkig ben, Lady Romiaux te vinden, zult gij spoedig van uwe zorg bevrijd zijn". DRIE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Charles Osmond 's raad. Toen hij Swanhild aan zijne schrijftafel had gezet, liet hij haar alleen en ging hij naar de huiskamer, een ge makkelijk, ouderwetsc'n ingericht vertrek, zooals men tegenwoordig weinig meer ziet. Op de sofa rustte een dier oude dames, wier aanvallige zachtheid iets zoo be koorlijks heeft in het rustelooze einde der negentiende eeuw. Niet minder dan vier menschengeslachten waren in de kamer vertegenwoordigd, want bij het vuur zat Charles Osmond's schoondochter en zij had op haar schoot haar kindje do lieveling van het geheele huis. .Erica," zeide hij, naar den haard gaande, »op een vreemde manier heb ik de gelegenheid gevonden, die ik zocht. Ik moet lady Romiaux spreken op verzoek van iemand, die haar vroeger heeft gekend gij ziet dus, dat

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1