Buitenland. Binnenland. en Wegentigste Jaargang. Zondag 4 Juni 1893. Tweede blad. BULOIE. Bij de behandeling van de grondwets herziening nam de Kamer den 1 met 94 tegen 38 stom men en twee onthoudingen de verplichte stemming aan, behoudens de uitzonderingen, bij de wet vast te stellen. Met 101 tegen 21 stemmen werd artikel 48 van het herzieningsontwerp, luidende De samenstelling van het kiezerscorps wordt in elk arrondissement bij de wet bepaald. De stemming heeft plaats in de gemeente" (in plaats van, gelijk tot nu toe, in de hoofdplaats van het arrondissement) aangenomen. DUIT8CHLAN». De Staatscourant deelt eene aankondiging mede van den Hamburger Senaat, volgens welke het verbod tot invoer van borstels van varkenshaar uit de Nederlanden in zooverre gewijzigd wordt dat invoer van dergelijke borstels uit overzeesche landen door Nederland of uit nederlandsche havens naar Hamburg verscheept, weer wordt toegelaten. ENGELAND. Townsenddie onlangs een dreig brief aan den minister-president Gladstone zond, is door eene jury vrijgesproken, als zijnde krankzinnig. Hij zal in een gesticht worden geplaatst. Lagerhuis. Den 1 deelde de onder-minister van bnitenl. zaken mede dat de regeering nog niets van Portal gehoord had, sinds hij in Ouganda was aangekomen en dus niets kon zeggen omtrent de al of niet juistheid van de over Ouganda in verschillende bladen voorko mende berichten. Ten opzichte van het drievoudig verbond verklaarde hij, dat omtrent het optreden der engelschc land- en zeemacht ingeval van oorlog geen enkele toezegging buiten medewelen van het Lagerhuis is gedaan de toe stand is nog precies zooals die door het vorig ministerie in de zitting van 4 Juni 1891 werd uiteengezet. Wat den toestand in Siam betreft, de regeering had het niet wenschelijk geacht aan Frankrijk eene verklaring te vragen omtrent haar optreden aan de Mekong en tot nu toe had de franscbe regeering geene verklaringen daarover aangeboden. Op art. 3 van het Home Rule-ontwerp was door den afgevaardigde Byrne een amendement voorgesteld, waar van de strekking was aan het iersche wetgevend lichaam te verbieden zich bezig te houden met wetten op het dragen en het gebruik van wapenen op vereenigingen tot oefening in den wapenhandel enz. Dit amendement werd met 283 tegen 245 stemmen verworpen. Gladstone had hot bestredenofschoon hij zich bereid verklaarde een amendement voor te stellen waarbij hetgeen Byrne wilde beperkt werd tot militaire doeleinden. Een amendement van kolonel Lockwood, om het iersche wetgevend lichaam te verbieden wetten te maken over het vervaardigen, verkoopen en aankoopen van wapenen, oorlogsbenoodigdheden en ontplofbare stoffen, werd met 294 tegen 254 stemmen verworpen. In den loop der beraadslaging over dit amendement zeide Butcher dat er, blijkens een telegram uit Dublin, des middags een helsche machine was gevonden in de gang van het gerechtshof »Four Coarts". De minister voor Ierland, Joh Morley, meende, dat dit bericht wel spoedig zou blijken een verzinsel te zijn. FRANKRIJK. Kamer. Den 1 werd de behandeling der wet tot herziening der kiesdistricten hervat. Het amendement van den socialist Jaurès, waarvan de strekking was, dat de commissarissen van maatschappijen of vereenigingen, die in betrekking staan met den Staat, niet verkiesbaar zouden zijn, werd door den minister Dupuy bestreden en met 292 tegen 208 stemmen verworpen. Artikel 4, eveneens door dien minister bestreden, werd met 263 tegen 206 stemmen verworpen. Het ontwerp in zijn geheel werd aangenomon. ITALIË. In de Kamer verklaarde de heer Fortis den 31, dat de commissie voor de verkiezingen bleef bij haar besluit om ontslag te nemen. Eene motie werd aangenomen, waarbij de Kamer haar vertrouwen in de commissie uitsprak. In den Senaat antwoordde dien dag de minister van financiën op hetgeen den 30 tegen zijne voorgestelde pensioenwetten was te berde gebracht. Hij verklaarde dat het bedoelde ontwerp geenszins het geheele financiëel program van het kabinet vormde. Het was eenvoudig een hulpmiddel om dor regeering tijd te geven tot het bestudeeren van nieuwe maatregelen, waarbij tevens de belastingplichtigen zooveel mogelijk ontzien worden. PORTUGAL, De Karnor heeft het handelsverdrag met Spanje goedgekeurd. SPANJE. De Senaat heeft met 64 tegen 63 stem men het voorstel verworpen om den gewezen burgemees ter van Madrid, den heer Bosch, niette vervolgen. Tweede Manier. Den 1 werden alle amendementen op art. 1 ver worpen met den volgenden uitslag 1°. het amendement-Van Karnebeok (vrijstelling van coöperatieve vereenigingen voor zooveel die enkel aan leden verkoopon) met 81 tegen 1 st. (Van Karnebeek). 2°. het amendement-Kerdijk-Levy-Veegens (belasting van coöperatieve vereenigingen, enkel voor het gedeelte waarvoor zij aan niet-leden verkoopen) met 76 tegen 6 st. van de heeren Van Karnebeek, KerdijkVeegens, Poelman HeldtLevy. 3°. het amendement-Hintzen (vrijstelling van buiten- landscho verzekeringmaatschappijen, die hier gemachtigden hebben) met 76 tegen 6 st. 4°. het amendement-Hintzen (om te eischen dat in het buitenland gevestigden om belastingplichtig te zijn, hier te lande persoonlijk of door gevestigde inrichtingen een bedrijf of beroep uitoefenen en niet door gemachtigden) met 78 tegon 3 st. het amendement-Hintzen (vrijstelling van buitenlaud- sche huizen als Louvre en Bon Marché) verworpen met 76 tegen 6 st. Art. 1 werd daarna onveranderd goedgekeurd. Den 2 werden achtereenvolgend met algemeene stem men aangenomen a. het wetsontwerp tot goodkeuring van bet protocol betreffende de uitvoering (zonder do tootreding van Frankrijk) van de overeenkomst tot het tegengaan van misbruiken, voortvloeionde uit verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee; b. het wetsontwerp tot onteigening te 's-Gravenhage voor den aanleg eener straat met riool te Scheveningen en dat tot onteigening voor de demping van slooten enz. in het westelijk deel dier gemeente c. het wetsontwerp tot wijziging der wet, houdende regeling der afkondiging van algemeene bestuursmaat regelen, ten eiude den termijn van inwerkingtreding te bespoedigen tot den tweeden dag na de afkondiging; d. het wetsontwerp tot goodkeuring van een overeen komst met de gemeente Groningen over een stuk grond voor den bouw van een museum van oudheden e. idem tot afstand van wegen aan de gemeente Breda. Daarna werd de behandeling dor bedrijfsbelasting voort gezet en wel over art. 3. Den 6 voortzetting. Noordzeekanaal. Bij het onderzoek in de afdeelingen van het voorstel tot afschaffing der heffing van kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal zagen sommige leden een onbillijkheid jegens Amsterdam, Zaan dam en West zaan, die zich door den afkoop van de Rijksheffing van kanaalgelden aanzienlijke geldelijke offers hebben getroost, dat de gemeente V e 1 z e n zonder eenige vergoeding de vrije vaart verkrijgt op ;het Noord zeekanaal. Met het oog op de mogelijkheid om Haarlem rechtstreeks te verbinden met de zee, werd het denkbeeld geopperd om eventueel de naar en van Haarlem gaande en komende schepen kanaalgeld te laten betalen. Andere leden ondersteunden het regeeringsvoor- stel op grond van het geldelijk voordeel voor den Staat, als gevolg van de vervroegde afbetaling der aan de Kanaalmaatschappij verschuldigde uitkeering. Sommige leden vroegeu, hoe de regeering dacht te han delen t. a. van ten gevolge van de afschaffing der heffing eventueel buiten dienst te stellen ambtenaren. De wensch omtrent de indiening van een wetsontwerp tot afschaffing van de tollen op alle Rijkskanalen en wegen werd niet gedeeld, hoofd zakelijk omdat de daaraan verbonden kosten de schatkist te zeer zouden bezwaren. Eenige leden wenschten een einde te zien gemaakt aan sommige abnormale toestanden, als bv. bestaan te Gorinchem en te Vianen, waar door het Rijk kanaal- gelden worden geheven, terwijl het tegen zich zelf mede dinging voertdoor de vrije schutting door de kanaal sluizen van de Nieuwe Merwede. Verlioo^ing van het IX Hoofdstuk der Staatsbegrootlng voor 1893. Dit wetsontwerp heeft bij de bespreking in de afdeelin gen vrij algemeen ernstigen tegenstand ontmoet. Men bracht in herinnering, dat in de ontwerp-staatsbegrooting van 1892 40,000 was uitgetrokken voor de verbetering van den Neder-Rijn en de Lek onder Arnhem, Ooster beek, Ravenswaay en bij den Grebbenberg en tot het doen van baggerwerken tot opruiming van hinderlijke ondiepten. Die post werd met 200,000 verhoogd voor verbetering van de riviervlakken bij Doorneweerd en Ravenswaay, Tuil in 't Waal en Huisen en tot uitvoering van bagger- werk voor de som van 75,000. De regeering wilde de uitkomsten der werken van 1892 afwachten, alvorens nieuwe voorstellen te doen en thans wordt hoewel die werken nog niet zijn afgeloopen opnieuw ƒ200,000 aangevraagd voor kosten van normaliseering van Beneden- Rijn en Lek als deel van nieuwe uitgaven tot een geza- molijk bedrag van minstens f 1,000,000, doch vermoede lijk van 1,550,000 of wellicht nog meer. Op grond hiervan deed men uitkomen, dat de regeering hare afwach tende houding had laten varen en vroeg men naar de reden daarvan. Voorts vroeg men, of de verdere opgave van kosten voor de normaliseering van meerdere riviervakken op eene nauwkeurige begrootiug steunde en of het c. q. niet zou blij ken, dat die kosten te laag geraamd waren. Sommigen achtten het zelfs zeer waarschijnlijk, dat die kosten voor later uit te voeren werken overschreden zouden worden. Voorts vreesde men, dat de te verkrijgen diepte van 2 el op Neder Rijn en Lek ten koste van aanzienlijke offers zal moeten worden in stand gehouden. Voorts werden ver schillende opmerkingen van technischen aard gemaakt. Van de belangen, die volgens de Mem. v. Toel. door de uitvoering der werken zullen worden gebaat, bleef, meende men ten slotte alleen het belang van den Amsterdam- schen Rijuhandel over en tegen het denkbeeld om voor dit doel eene zoo aanzienlijke uitgave te doen, had men ernstig bezwaar. Andere leden betuigden hunne inge nomenheid met de wetsvoordracht en brachten hulde aan de regeering voor de betoonde werkzaamheid. Sommige leden hadden tegen het wetsontwerp nog bedenkingen van technischen aard. Ncd. Paardenstamboek afd. Noordholland. §chagen. Den 1 had in het lokaal van den heer Blauw de vergadering van deze afdeeling plaats. De voorzitter de heer J. Breebaart Kz., opende haar met den aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, waarna hij den secretaris verzocht de notulen der vorige verga dering voor te lezen die onveranderd werden goedge keurd. RAAT. Ingekomen waren twee brieven van de heeren Prins en Schaap, waarin zij meldden verhinderd te zijn hunne functiën als leden der commissie tot het nazien der reke ning en verantwoording waar te nemen. Tot hunne plaatsvervangers werden daarom aangewezen de heoren V. Bakker en D. Rezelman. Bij monde van don heer R. D. Kaan, het derde lid der bovengenoemde commissie, word verklaard dat de rekening in orde was bevonden en derhalve kon worden goedgekeurd. Ontvangen was in het jaar 1892 957,01, uitgegeven 1094,135 nadeelig saldo alzoo i37,125. Van de provinciale subsidiegroot 7150 met het batig saldo van '91 was ƒ4550 uitgegeven; batig saldo alzoo f 2600, waarmede verscheidene premiën moeten be taald worden. Punt 5 van den beschrijvingsbrief voorstel van den heer P. Zijlmans te Haarlemmermeer, om de laatste alinea van art. 7 van het huishoudelijk reglement te laten ver vallen werd bij ontstentenis van den voorsteller toege licht door den heer Bultman te Haarlemmermeer. In art. 7 van het reglement staat geschreven, dat aftredende bestuursleden niet dadelijk weder herkiesbaar zijn. Met het oog op den toestand in het tnidden- en zuiderdeel der afdeeling waar niet gemakkelijk bestuursleden te vinden zijn achten voorstellers het gewenscht, de laatste alinea van art. 7 te laten vervallen en de bestuursleden wel dadelijk herkiesbaar te stellen. De heer P. B. J. Feif moest nu b.v. ook aftreden en zeer ongaarne zou men hem als bestuurslid willen missen. Bij acclamatie werd het voorstel Zijlmans aangenomen. De aftredende ledende heeren P. B. J. Ferf, Jb. Zijp Hz., en K. Del Court tot Krimpen werden herko zen. De heer Zijp wenschte voor eeno herstemming niet meer in aanmerking te komen maar nam nu de ver gaderden hem bijna eenstemmig hadden herkozen, zijne benoeming toch aan. Punt 7 van den beschrijvingsbrief, voorstel tot wijzi ging der grenzen van het midden- en zuidelijk deel dei- pro vincie, werd toegelicht door den voorzitter, die er op wees dat wegens niet genoegzame deelneming de twee premies elk van 100 voor merriën in het middendeel het vorige jaar niet konden worden toegekend. Kwamen nu de Spaarndammer-, Houtrak- en Groote IJpolder bij het middendeeldan zou die toestand zeer verbeteren. Het middendeel zou dan recht krijgen op meer premiën, het zuidelijk deel de Haarlemmermeer, op minder. Bij acclamatie werd het voorstel aangenomen en moet art. 6 al. 3 en 4 dientengevolge als volgt gelezen worden „drie leden in het middendeel, omvattende het gedoelto begrensd door het noordelijk deel en het Noordzee-kanaal, van af de Noordzee tot de rijbrug over dat kanaal te Yelzen en verder ten noorden van den Rijksstraatweg tot den ouden Spaarndammer Zeedijk te Santpoort, ver volgens dien dijk tot het open havenfront te Amsterdam, benevens al de plaatsen gelegen benoorden het voormalig IJ, tot de noordelijk genoemde grens drie leden in het zuidelijk deelomvattende het geheele gedeelte der pro vincie ten zuiden van de hiervoren genoemde grens." De heer Jb. Zijp Hz. verkreeg hierop het woord tot het doen van het voorstel, het salaris van den secretaris met 100 te verhoogen. Hij meende, dat f 60 salaris eene te geringe vergoeding was voor al de moeite, die de secretaris zich moet getroosten, vooral ook tengevolge der keuringen, die door de rijks- en provinciale subsidiën door de afdeeling Noordholland gehouden worden. Zou die verhooging van salaris niet uit die subsidiën gevonden kunnen worden? De voorzitter meende van niet, tenminste niet uit de provinciale subsidie, die geheel moet besteed worden aan premiën. Uit de rijks-subsidie zou misschien een deel kunnen gevonden worden door dat de rente dezer subsidie in de gewone kas van de afdeeling vloeit. Honderd gulden verhooging vindt de voorzitter echter wel wat veel. Eene verhooging van 60 tot f 100 zou de voorzitter, vooral ook met het oog op het nadeelig saldo, genoeg vinden. De heer Bultman is ook wel voor ver hooging, maar wenscht die op de gewone rekening te brengen, dat is de koninkljjke weg. Hij ook meende, dat de secretaris mot eene verhooging tot 100 wel tevredeu zou zijn. Nadat hierop de heeren Zijp, Breebaart en anderen nog iets in het midden hadden gebracht en was uitgemaakt, dat tijdens deze vergadering het voorstel in behandeling kon worden genomen, werd het voorstel van den heer Zijp in stemming gebracht en verworpen. Het voorstel van den voorzitter, verhooging tot 100, werd aangenomen. De heer Del Court tot Krimpen wenschte op de alge meene vergadering der voreon'.ging voor te stellen, dat ook de algemeene secretaris zou gesalarieerd worden. Tegen dit voorstel was de heer Bultman, de algemeene secretaris. Hij vindt het voldoende, dat schrijfloon gegeven wordt voor het werk, dat de algemeene seci'etaris zelf niet af kan. De voorzitter wenschte dan, dat de afge vaardigde in de algemeene vergadering zou voorstellen, eene vaste som als schrijfloon te bepalen. Dat zou den secretaris ontheffen van de mooito, telkens op te schrijven voor hoeveel geld hij zoo nu en dan aan schrijfwerk had laten verrichten. Met dit voorstel kondon alle aanwezigen zich vereenigon. Hierop deelde de voorzitter mede, dat de rijkssubsidie dit jaar 2575 bedraagt en dat in de bestuursverga dering was besloten de keuring van ingevoerde hengsten voor de 2 rijkssubsidiën, elk van 1000, niet in het voorjaar, maar in het najaar te doen plaats hebben. De hengsten zijn dan nog wel geen 3 jaren oud, maar toch oud genoeg om er een juist oordeel over te kunnen uit spreken. Bekroonde hengsten moeten 2 jaar in de provincie gestationneerd blijven. Ook werd medegedeeld, dat 3 premiën, elk van 100, dit jaar voor ingevoerde ljarige hengsten beschikbaar zullen worden gesteld. Eer de voorzitter de vergadering sloot, werd den ver slaggevers verzocht in hunne bladen bekend te maken, dat do keuringen voor het tookennen van de provinciale aanhoudings-premiën aan hengsten in 1892 en aan merriën in '87, '88, '89 en '90 geboren, zullen plaats hebben te

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5