Een stoere Noorman. Nuhout van dee Veen. So. 68, Vijf en Megentigste Jaargang. 1893. Y KIJ D A G 9 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. gÜ ziet-" Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Kater dagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1,— De 3 nummers f 0,06. Frjjg der gewone Advertentlen: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Achtergebleven lam op de markt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij den gemeente ontvanger voor den daarop rechthebbende beschikbaar is de som van drie gulden, zijnde de opbrengst, na aftrek der kosten van een op 6 Mei 1893 op de markt alhier onbeheerd achtergebleven lam. Zij, die vermeenen aanspraak op dat bedrag te kunnen maken, worden verzocht zich tot hen te wenden onder overlegging van de noodige bewijzen tot staving van hun recht. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 8 Juni 1893. De Secretaris, Personeele belasting en Patentrecht. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) bij deze ter kennis van de ingeze tenen der gemeente dat de 4e kwartaals kohieren der Personeele belasting en het Patentrecht dienstjaar 1892/3, op 3 Juni 1893 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland exe cutoir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, 8 Juni 1893. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. BEIiGIE. Te Messancy zijn vijftien groote boeren hofsteden verbrand, waarbij drie personen brandwonden bekwamen. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. 80.VD El. A AD. Koogerhuls. Het wetsontwerp om een voorloopige overeenkomst met Rusland te sluiten over de visscherij in de Behringzee is den 6 bij eerste lezing aangenomen. Eagerltuis. Den 5 deelde de onder-minister van koloniën mede dat er nog geen verdere schikking ten opzichte van Swaziland was gesloten tusschen Henry Loch, den gouverneur-generaal der Kaapkolonie, en Paul Kruger. Loch vertoefde thans te Pretoria en het was waarschijnlijk, dat de overeenkomst gesloten zou worden bij zijn bezoek aan Kruger. Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 81) o Toen lazen Roy en Sigrid samen het briefje en Roy greep Frithiof's hand. »Kunt gij mij vergeven?" zeide hij. „Cecil had gelijk en ik had moeten weten, dat deze ongelukkige geschie denis eens zou worden opgehelderd." Frithiof schéén half wezenlooshij kon zich niet voor stellen, dat de ondragelijke last hem was afgenomen. »0, Swanhild riep Sigrid, »hadt gij maar vroeger gesproken, hoeveel smart zoudt gij ons hebben bespaard." »Zeg dat niet," zeide Frithiof, als uit een droom out wakende »zij heeft den juisten tijd gekozen, wees daar zeker van. Ik kan het nog haast niet gelooven. Maar o, te denken, dat mijn eer weder onbevlekt is dat dit levend dood zijn nu voorbij is »Wat bedoelt gij toch?" snikte de arme kleine Swan hild, die niets begreep van den indruk, dien hare beken tenis had gemaakt. »Vertel het haar," zeide Sigrid, Roy aanziende. En hij vertelde haar alles, wat op dien Maandag in Juni in don winkel was gebeurd. »Wij hebben het stil voor u gehouden," zeide Frithiof, omdat het gevoel mij goed deed, dat er ten minste een persoon was die niet leed door mijn ongeluk, en omdat gij nog te jong waart om zulk een verdriet te dragen." »Maar hoe is het dan gebeurd?" zeide Swanhild »wie heeft de banknoot uit de lade genomen Dat moet Darnell hebben gedaan," zeide Roy. »Hij was er bij, toen Sardoni haar wisselde, hij zag, dat James Horner haar in de lade legde hij moet haar er hebben uitgenomen, toen gij beiden alleen in den winkel waart, en als hij het eerst was gevisiteerd zon de banknoot zeker bij hem zijn gevonden. Wat een schurk moet hij zi n, dat hij u voor hem heeft laten lijden Ik zal de waarheid uit hem halen, voordat wij een dag verder zijn." »0, Frithiof! Frithiof 1 ik heb er zulk een spijt van,' zuchtte Swanhild »ik dacht, dat ik u zou helpen en ik heb u niets dan kwaad gedaan." Maar Frithiof boog zich over haar en deed haar zwij gen met een kus. »Gij ziet het kwaad," zeide hij, »maar De onder-minister van buitenlandsche zaken had uit Zanzibar een telegram ontvangen van sir Gerald Portal, waarin deze bekrachtiging gevraagd had van de tijdelijke benoeming van een ambtenaar, belast met het toezicht op het vervoer op den weg naar Oeganda en van daar naar het grondgebied dor Britsche Oost-Afrika Maat schappij. Portal was 31 Maart op het punt naar Baddon te gaan, ten einde een onderzoek in te stellen naar de grieven der katholieken. Het door den bisschop van Chester voorgestelde wets ontwerp, om bij den verkoop van sterke dranken het Gothenburgsche stelsel in te voeren werd den 6 zonder stemming verworpen. Het amendement Butcher op het Home Rule-ontwerp werd met 317 tegen 276 stemmen verworpen. De strek king van dit amendement was, aan de iersche wetge vende macht het recht te ontzeggen wetten te maken tegen samenzwering vechtpartijen, onwettige vereenigin- gen en misdaden tegen personen. Verscheidene andere amendementen op art. 3 werden mede verworpen met eene meerderheid, afwisselende tus schen 36 en 50 stommen. Den 7 werd met 328 tegen 139 stemmen een amende ment van den heer Morley aangenomen, door de oppositie ondersteund, maar door de iersche leden bestreden, strek kende om de iersche Wetgevende Macht te beletten wetten te maken betreffende in Ierland verblijf houdende vreemdelingen. Minister Gladstone stelde in het licht dat het amendement geen nieuw beginsel in het ontwerp bracht, maar noodig was om te waarborgen dat alle kwestiën, in verband staande tot de betrekkingen mot vreemde mogendheden, uitsluitend onder de bevoegdheid bleven van het Rijks-Parlement. Een amendement van den heer Grant Lawson om der Iersche Wetgevende Macht de bevoegdheid te ontzeggen, wetten te maken betreffende het afleggen van den eed van trouw, door de regeering bestreden, werd met 288 tegen 242 stemmen verworpen. De heer Courtney stelde bij wijze van amendement voor, uit het ontwerp de woorden weg te laten, waarbij haar wetgeving op het stuk van handel en quarantaine werd ontzegd. Minister Gladstone bestreed het voorstel, opmerkende, dat de handel in nauw verband stond tot de betrekkingen met andere mogendheden en het dus noodig was de wetgeving op dat stuk voor te behouden aan het Rijks-Parlement. Ierland. De gemeenteraad van Dublin heeft het voorstel verworpen dat ten doel had de Koningin den prins en de prinses van Wales geluk te wenschen bij bet goede kunt gij niet zien. Kom, schrei niet meer en laat ons thee drinken uw verhaal heeft mij eetlust ge geven en gij zijt zeker na dit alles hongerig en vermoeid." »Maar had ooit iemand kunnen vermoeden, dat zoo iets onwaarschijnlijks zou gebeuren zeide Roy. »Dat Sardoni zijn banknoot moest wisselen en Darnell haar stelen op denzelfden dag, dat Swanhild u die ongelukkige bijdrage tot het schuldenfonds had gegeven." »Het is een van die onbegrijpelijke toevalligheden, die meer in het leven voorkomen," zeide Sigrid. »Ik geloof, dat als iedereen eens alle dergelijke vreemde dingen ver telde, die hem zijn overkomen, wij inderdaad zouden zien, dat zij niet zoo vreemd zijn." »Ik zou wel willen weten of heden avond nog een trein naar Plymouth gaat," zeide Roy. Ik heb geen rust, voordat ik Darnell heb gesproken. Want alleen zijne be kentenis, door hem zei ven geteekend, zal James Horner tevreden stellen. Hebt gij een spoorweggids »Neen, maar wij hebben nog iets betors," zeide Sigrid glimlachend»op het volgende portaal woont Owen, een conducteur van den Great Western spoorweg. Ik weet, dat hij t'huis is want ik ben hem zoo even tegengekomen op de trap; hij zal u alles van de treinen kunnen zeggen." »Wat een voorrecht is het, in modelwoningen te wo nen zeide Roy glimlachend. »Het schijnt, dat alle beroe pen hier zijn vertegenwoordigd. Kom Frithiof, ga dien conducteur eens uithooren en vraag hem hoe ik het spoedigst te Plymouth en terug kan zijn." Frithiof ging nog met een vreemde uitdrnkking op zijn gelaat. »Ik begrijp eerst nu, hoe hij het zich heeft aange trokken zeide Roy. Wat een dwaas ben ik geweest zoo zeker te gelooven,' dat mijne verklaring alleen waar kon zijn Ik heb mij op mijn standpunt niet kunnen voor stellen, hoe bitter het voor hem was te weten, dat hij gelijk had, en niemand te kunnen overtuigen." »Het heeft hem het geheele najaar zwaar gedrukt," zeide Sigrid »maar ik weet, wat hij bedoelde, toen hij zeide, dat het hem niet alleen kwaad,'maar ook goed had gedaan. Herinnert gij u niet, dat hij een tijd lang aan niets dacht, dan aan het betalen van de schuld Hij werkt er nog even hard voor, maar hij denkt nu ook aan de zorgen van anderen." En omdat zij wistdat Roy dacht aan de hoop, die de ontdekking weder verlevendigde, en omdat hare wangen verraderlijk begonnen te gloeien sprak zij snel en aan houdend bevreesd voor hare eigen gedachte, maar te ge lijk zich gelukkig gevoelende als in de laatste maanden niet het geval was geweest. Weldra kwam Frithiof terug. het huwelijk van den hertog van York met prinses May van Teek. OOSTEARIJI4-H0AGARIJE. De begrootings- commissie der oostenrijksche delegatie beraadslaagde den 5 over de begrooting voor buitenlandsche zaken. De verslaggever Dumba wees op het hecht karakter van den vredebond van Centraal-Europaen wees op de vriendschappelijke wending in de verhouding met Rusland gekomenop de vredelievendheid van de keizers van Oostenrijk en van Rusland en de bevestiging van den staat van zaken in Servië en Bulgarije. Hij stelde eene motie voor, waarbij Kalnoky's staatkunde goedgekeurd en het vertrouwen der commissie in de ministers uitgesproken werd. De volgende spreker, Lubul, zeide, zich te verheugen in de vriendschappelijke verhouding van Oostenrijk-Hongarije tot alle volken. Hij vroeg zich afof nu het oogenblik niet gekomen was om zich bezig te houden met de algemeene ontwapening en de geleidelijke verwezenlijking van dit doel voor te bereiden. Graaf Kalnoky betoogdo, dat het noodig was de kredieten voor het leger dit jaar en de volgende jaren te verhoogen, ten einde den vrede te verzekeren en het Rijk te beschermen. Het was eene zinsbegoocheling te meenendat eene al gemeene ontwapening aanstaande" of zelfs maar in de tegenwoordige omstandigheden mogeljjk was. Het zou z. i.reeds eene groote verbetering zijn, als de uitbrei ding van de legers langzamerhand kon ophouden. Verder verklaarde hij dat de keizer reeds had doen uitkomen, dat er sedert de laatste verkiezingen der dele- gatiën niets gebeurd was van een overwegenden invloed op den toestand der monarchie. Hij herhaaldedat het vertrouwen in het voortduren van den vreedzamen toe stand steeds toenam. Hij wilde hiermede geen opzien barende verklaring afleggen, maar eenvoudig uitdrukking geven aan eene overtuiging, die niet op bepaalde feiten berustmaar op een gevoel van vertrouwen dat in ge heel Europa wortelt. Het gevaar voor een oorlog is Dooit als dreigend voorgesteld, maar oen zekere prikkelbaarheid had aan den staatkundigen toestand een karakter van onvastheid gegeven, waardoor de mogendheden gedwongen waren den vrede te verzekeren door vermeerdering van de strijdkrachten. De ontwikkeling der militaire organisatie in alle landen van Europa is een van de belangrijkste kwestiën gewor den, zonder dat een der mogendheden van plan is, aan- vallonderwijze op te treden. Hij wees er voorts op dat de verhoudingen tot alle mogendheden geen enkele wijzi ging hadden ondergaan en dat de bondgenootschappen van Oostenrijk-Hongarije ook niet gevaar liepen, gewijzigd »Ik geloof niet, dat het gaat", zeide hij. »Owen ver telt mij dat er een trein van Paddington is ten 9 u. 50 m. des avondsmaar hij gaat niet door en gij kunt eerst te 9 u. 28 m. te Plymouth zijneen ougeschikte tijd, zooals »Kunt gij Darnell niet schrijven?" zeide Sigrid. »Neen, neen; hij zou uitvluchten kunnen bedenken. Ik wil hem onverwacht overvallen om achter de waarheid te komen," zeide Roy. »De trein is heel goed. Ik zal onderweg slapen. Maar nu moet ik naar Regent Street om zijn adres te vragen." Maar dit kon Frithiof hem vertellen en zij bleven nog een tijd aan de theetafel zitten, totdat het Roy inviel, dat hij aan zijnen vader behoorde te vertellen wat er was ge beurd voordat hij naar Devonshire op reis ging. Met weerzin verliet hij de modelwoningen, maar hij nam van Sigrid een dankbaren handdruk mede, den lieflijkenhel deren glans van hare blauwe oogen en de echo van hare laatste woorden, zacht in haar moedertaal gesproken. ■.Farwel! Tak slcat De have. (Vaarwel! Dank zult gij hebben)." Waarom had zij in het Noorsch tot hem ge sproken Was het misschien omdat zij hem wilde laten gevoelen, dat hij geen vreemde meer was Maar wat ook de reden was het had hem getroffen en hij verheugde zich dat zij juist zoo had gesproken en met een ver licht gemoed haastte hij zich naar Rowan Tree House. Het licht was niet opgestoken in de huiskamer, maar er was een helder brandend vuur en daarbij zat Cecil met Lance naast haar, gespannen luisterende naar een der geschiedenis sen, die zij des zondags avonds altijd hem vertelde. »Is vader naar de kerk?" vroeg Roy. Jaal vóór eenigen tijd," antwoorddde Cecil. »Iser iets gebeurd Er was iets dat haar zeide dat Roy's onverwachte verschijning in verband stond met Frithiof en gewoon altijd voor hem te vreezen gevoelde zij haar hart bijna stil staan. »Wees niet verschrikt," zeide Roy, toen hij bij het schijnsel van het vuur hare wijd geopende oogen zag. »Ik breng goede tijding. Frithiof is gerechtvaardigd en de ongelukkige geschiedenis van het bankbiljet is volko men opgehelderd." Eindelijk riep zij uit. »Wat een geluk Maar hoe Vertel mij alles." Hij herhaalde voor haar Swauhilds verhaal en toen ging hij haastig heen hopende zijn vader nog in de ker- kekamer te vinden en Cecil latende met het eenige gezel schap, dat zij in hare groote vreugde kon dulden dat van den kleinen Lance. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1