Telegrafische Berichten. Binnenland, te worden. De monarchie stond met alle mogendheden op zoo vriendschappelijk mogelijken voetde verhoudingen tot Rusland, zijn vorst en zijne regeering waren zeer har telijk, en dit zou zoo blijven. Men had over het algemeen de overtuiging gekregen, dat de overheerschende factoren in Rusland over den vrede beslissenmaar men moest zich niet te veel storen aan de dikwijls hartstochtelijke taal der russische pers. De verandering in Servië wordt in Oostenrijk-Hongarije gunstig beoordeeld koning Alexander had met kalmte zelf de teugels van het bewind in handen genomen. Het handelsverdrag met Servië zou aangenomen worden, zoo dra de Skoeptschiua weer bijeen is gekomen en zou 1 Juli in werking treden zoodat men ook aan dien kant de vastheid zal hebben, welke reeds in de handelsbetrek kingen tot andere landen is verkregen. De commissie heeft een bewijs van vertrouwen in de staatkunde van Kalnoky aangenomen en de begrooting voor buitenlandsche zaken onveranderd goedgekeurd. Tweede Uamer. 8 Juui. Bediijfsbelastlng. Op art. 3 is aangenomen het amendement-Donner, om verhuurders van gemeubeleerde woningen niet in de' be drijfsbelasting aan te slaan. Voorts werd aangenomen het amendement-Borgesius om van pensioenen, wacht gelden en lijfrenten de eerste f 1000 slechts voor de helft te treffen. Door verwerping met 73 tegen 20 stem men van het amendement-Poelman blijft de landbouw vrijgesteld evenals de boom- en bloembollencultuur en de landbouwfabrieken. Eerste Manier. Vergadering van 6 Juni83/4 's avonds. De voorzitter, mr. Van Naamen van Eemnes, sprak na mededeeling van het ontvangen bericht van overlijden van mr. G. C. J. van Reenen het volgende Mijne Heeren! ^Voorzeker ben ik de tolk van uwe gevoelens, wanneer ik zegdat het overlijden van den hooggeachten vice- president van den Raad van State, den heer van Reenen, een buitengewoon verlies is voor onze koninginnen, voor ons land. »De groote gaven van geest en hart, waarmede hij gezegend was, besteedde hij gedurende een lang en werk zaam leven met onverpoosden ijver ten nutte van het algemeen. In de verschillende aanzienlijke betrekkingen, door hem bekleed betoonde hij zich steeds een even be kwaam als trouw staatsdienaardie geheel leefde voor zijn land en vorstenhuis. Daarbij muntte hij uit door zijn karakterzijn trouwhartigheid zijn wellevendheid zoodat hij door iedereen geachtgewaardeerdbemind werd. Moge^ jbr. mr. G. C. J. van Reenen ons steeds in gedachtenis blijven als een navolgenswaardig voorbeeld. Ik ben overtuigd uwe wenschen vervuld te hebben door de ontvangen mededeeling met een brief van rouwbeklag te beantwoorden." De ingekomen wetsontwerpen werden naar de afdoe- lingen verzonden Na mededeeling van stukken is de Kamer gescheiden tot een nader to bepalen dag. Tweede Manier. Den 7 is de beraadslaging over de Bedrijfsbelas ting voortgezet en wel over art. 3 paragraaf 8 met de daarop voorgestelde amendementen van den heer Poel man om die paragraaf (vrijstelling van den landbouw) geheel te doen vervallen, en de amendementen Gerritsen cn Lieftinck om de coöperatieve zuivelfabrieken vrij tc stellen. De heer Roessingh verdedigde de vrijstelling van den landbouw. Krachtig verzette hij zich tegen het amen dement Poelman en gunstig dacht hij over het andere amendement. De heer de Kanter bestreed krachtig amendement-Poelman. Mocht het aangenomen worden dan achtte hij zich volkomen verantwoord wanneer hij tegen dit wetsontwerp stemde. De heer Z ij p sloot zich bij den heer de Kanter aan en herinnerde, dat bij de vermogensbelasting de vrijstelling van den landbouwer in de bedrijfsbelasting door den minister in uitzicht was gesteld. De heer H o u w i n g bestreed mede amendement Poelmanhet lot van dat amendement zou beslissen over zijne stem over dit wetsont werp. De heeren Yiruly Verbrugge en Mees bestreden mede het amendementlaatstgenoemde tevens het amendement Gerritsen-Lieftinck. De heer T ij d e m a n is mede voor vrijstelling van den landbouw; daarentegen bestrijdt de heer Pyttersen haar als leidende tot de grootsteon rechtvaardigheid. De heer P e r f verdedigde weder de vrijstelling, welke een verkregen recht is, zoo lang de grondbelasting bestaat. De heer Z ij 1 m a acht ook de vrijstelling geen bevoor rechting en de vrijstelling der coöper. zuivelbereiding niet rechtvaardig na het besluit om de coöper. vereenigingen te treffen. De heer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) be schouwt de belastingwetten van dezen minister als één geheelwaaruit geen schakel kan worden weggenomen zonder onbillijk te worden. De vrijstelling van den land bouw past geheel in net stelsel en daarvoor pleiten vele practische gronden. De heer De Meyier is nog niet overtuigd van de wenschelijkheid der vrijstelling. De heer Farncombe Sanders is voor het amendt.-Poelman. Er bestaat evenmin reden uitzondering te maken voor den landbouw als in Engeland, Zwitser land en Duitschland. De heer van Houten verklaart dat de meerder heid der commissie is vóór het amendement-Poelman. Er is geen reden uitzondering te maken. Do heer Rutgers verdedigt de vrijstelling van den landbouw. Den 8 voortzetting. Aan bet slot der zitting stelde de heer H e 1 d t nog twee amendementen voor: 1°. om de boom- of bloem- bollenkweekerijen niet vrij te stellen en 2°. de fabriek matige bereidingen met landbouwbedrijven samenhan gende wel te belasten. Bij kon. besluit van den 2 is bepaald, dat bij af- 20nderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland eervol zal worden vermeld de luitenant ter zee 2e kl. jhr. E. G. Wichers, en zulks ter zake van zijn loffelijk gedrag in een geveeht ter westkust van Atjeh, in Januari 1893 bij gelegenheid van het vermeesteren eener praam, toe- behoorende aan een het nederlandsch gezag vijandig ge zind Atjeh-hoofd. Een onweder, (lat den 5 over een groot deel van ons land woedde heeft hier en daar ernstige gevolgen gehad. Te Afferden werd een schaapherder, die met zijne kudde in het veld was, doodelijk door den bliksem getroffen en te Nieuwe-Pekela een landbouwer, die onderweg was te Beltrum bij Groenloo en te Markeloo brandde eene ooerenwoning af: bij laatstgenoemde kwamen een vaars, twee vette kalveren en twee varkens in de vlammen om! Te Buinen en te De Wilp brandde een woonhuis af te Znidlaren en te Surhuisterveen werd eene koe dood geslagen en te Znidlaren groote schade veroorzaakt aan den toren der ned herv. kerk: de 200 leerlingen der in de nabijheid dier kerk staande school waren hevig ontsteld. Te Wehl brandde eene boerenwoning met den inboedel af en te Oostorbeek werd het dak eener boerderij door den bliksem stuk geslagen. Den 6 is door den officier van justitie bij de arr. rechtbank te Amsterdam 21/2 jaar gevangenisstraf ge- ëischt tegen den colporteur Kramer, wegens het venten van geschriften beleedigend voor de beide Koninginnen. Op het verzoek van den verdediger, om hem dadelijk in vrijheid te stellen en spoedig uitspraak te doen, werd den 7 afwijzend beschikt. Uitspraak don 15. ««hagen. Vijf bestuursleden en vier leden woonden den 7 de vergadering der liberale kiesvereeniging bij uitgeschreven ter behandeling van een vierlal punten, die op de aanstaande bondsvergadering ter sprake zullen gebracht worden. Van de afdeeling Haringcarspel was ingekomen do vraag»is bij een verkiezing de minderheid verplicht hare stem uit te brengen op den door de meerderheid van den Bond gestelden candidaat De heer W. Rogge veen meende, dat dit juist het doel van den Bond was. Eenstemmigheid wil men verkrijgen opdat de stemmen eener partij niet versnipperd worden over meerdere can- didaten. Spreker begreep de vraag niet recht en achtte het wel mogelijk dat de steller er van haar misschien zou kunnen toelichten, maar toelichting was er niet. Na dat ook anderen zich in den geest van den heer Rogge veen hadden uitgelaten werd met algemeene stemmen de vraag van Haringcarspel met ja beantwoord. Van de afdeeling Barsingerhorn, voorgesteld door den heer J. Breeba.art Cz., was het volgende voorstel ingeko men De Bond, gelet op het feit, dat in vele gemeenten een groot deel van het grondbezit behoort aan buiten de ge meente wonende eigenaars, acht het wenschelijk, dat een wet worde in het leven geroepen, welke aan de gemeenten het recht geeft om eigenaars, die buiten de gemeente wonen, naar billijkheid te doen bijdragen in de gemeente lasten. Allen zouden zulk eene wet om bekende rede nen zeer wenschelijk achten. De heer de Heer meent een ter, dat dit voorstel wel wat vroeg komt. Het ligt im mers in het plan der regeering, weldra eene herziening van de grond- en gemeentebelasting tot stand te bren gen Waarom dan nog niet wat gewacht met het voor stel. In stemming gebracht blijkt dat allen voor het voorstel zijn. Punt drie van de agenda advies van het bestuur van den Bond om zich voor de verkiezing van leden voor de provin ciale staten niet aan te sluiten bij de bestaando Centrale Liberale Kiesvereeniging", maar zich te houden aan art. 2 der statuten, werd na eenige toelichting op de vraag van den heer Roggeveenwaar dit advies een gevolg van was, met algemeene stemmen in den geest van het Bondsbestuur aangenomen. Het voorstel van den heer Plomp »De Bondover tuigd van de wenschelijkheid der kiesrechtregeling, spreekt zijn vertrouwen uit, dat de Kamers der Staten-Generaal met do regeering zullen medewerken tot afdoening dezer aangelegenheidwerd als alle voorstellen na een kort debat, aangenomen met algemeene stemmen. De heer Plomp was verhinderd ter toelichting van zijn voorstel de vergadering bij te wonen. In eene vorige vergade ring had hij echter zijne meening in deze reeds kenbaar gemaaktzoodat men wistdat de bedoeling van dit voorstel was de Kamers er op te wijzen dat de Bond van liberale kiesvereenigingeu het tot stand komen der kieswetal of niet gewijzigd zooals zij is voorgesteld wenschelijk acht. Niets meer aan de orde zijndewerd de vergadering door den waarnemenden voorzitter, den heer Hazeu gesloten. Men schrijft ons uit Bergen 't Was een vroolijk en bedrijvig tooneel, toen in den morgen van den 7 bij de school een dertigtal nette rij tuigen samenkwam om met de 3 hoogste klassen de jaarljjksche rijtoer te doen, welke de vereeniging „School bond tot aanmoediging van getrouw schoolbezoek steeds op haar programma van feestvieringen plaatst. Ditmaal was de reis langs den duinkant over Castricum en Bever wijk naar Wijk aan Zee, vandaar over Castricum, Heiloo en Alkmaar terug naar Bergen. Ook van dit feest kan weder getuigd worden, dat het uitstekend geslaagd is. Werkelijk, daar was feestvreugde. Men kon het zien aan al die opgeruimde gezichten van jong en oud, men kon bet zien uit het vroolijk wapperen der tallooze vlaggetjes, men kon het zien uit het vroolijk, woelig tooneel, dat telkenmale de pleisterplaats en niet het minst het strand te Wijk aan Zee aanbood, men kon het hooren uit het drukke, levendige gekout van jong en oud, uit de werkelijk van harte gezongen liedjes der kinderen. Ja, 't was een schoone dag, waarop geen enkele wan klank werd gehoord, waarop niets de feestvreugde stoorde. Hulde aan de vereeniging »Schoolbond", die jaarlijks zoovele kinder- doch ook ouderharten gelukkig maakt, hulde ook aan die eigenaars van paarden en rijtuigen, die telken jare zoo bereidwillig de vereeniging in haar pogen steunen. Werkelijk kan Bergen met eere genoemd worden in de rij der vereenigingen, die jaarlijks uitstap jes maken met de kinderen. Dat dan ook bewaarheid worde het »langzalhij leven" der vereeniging »Schoolboud" toegezongen na het warme, dankbare en opwekkende woord van den voorzitter, den heer Francken, bij het van elkander gaan gesproken. Aan boord van het nederl. indisch stoomschip Houthandelkapitein Buwalda dat eenige reizen voor de Paketvaart-Maatschappij deed, is te Koetei eene ont ploffing ontstaan, vermoedelijk een gevolg van het broeien der steenkolen, waarbij vijf man gedood en verscheidene gewond zijn. De heeren Ankersmit en Vas Visser, die dit jaar aftreden als raadsleden te Amsterdam, hebben ver zocht niet meer in aanmerking te komen. Het tijdelijk Rijkstelegraafkantoor te Wijk aan Kee wordt den 15 voor den duur van den badtijd heropend. Den 17 worden beide Koninginnen van hare bui tenlandsche reis op het Loo terug verwacht. Tot onderwijzeres in de handwerken te Oudendijk is benoemd mej Kniepstra te Leeuwarden. De eindcijfers van den afkoop van tienden over het jaar 1892 zijn Staatsdomein f 20,008, Kroondomein f 7851,665, tienden van particulieren f 64,331,48, totaal f 92,191,14®. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 7 o. a. benoemd tot derden onderwijzer aan de school Nr. (37 A J. Bruijn te Beverwijk. Den 3 .zijn te Wester-Blokker, bij het afbreken van oude huizeu, dertig zilveren munten ter grootte van een guldenstuk, maar half zoo zwaar, gevonden op het erf van den heer J. Wagenaar, sommige aan de eene zijde met een dubbelen arend en het jaartal 1686, andere met een leeuw en latijnsche opschriften. Den 5 is te Zaandam een 21/2 jarig kind vaneen schipper in eene sloot aan het Bootenmakerspad geraakt en verdronken. De gemeenteraad van Purmereud heeft den 6 aan den heer W. H. Lampe, rijksveearts, eervol ontslag verleend als kourmeester van vleesch en vee en inspecteur van de veemarkt en besloten tot het oproepen van solli citanten naar die betrekking op f 200 jaarwedde, ver meerderd met de voordeelen, verbonden aan het keuren van vee, voor het buitenland bestemd. Den 6 is te Schiedam eene branderij van de weduwe Leichner afgebrand. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 7 met 16 tegen 14 stemmen verworpen het voorstel van burg. en weth. tot het stichten eener tweede hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus over welk voorstel in de vorige zitting de stemmen gestaakt hadden en met 19 tegen 12 stemmen het voorstel van den heer Wormser om in beginsel te besluiten tot opheffing der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot hervorming dier school werd met algemeene stemmen aangenomennadat met 21 tegen 9 stemmen verworpen was het voorstel van den heer Fabius, om de bepaling betreffende de kostelooze toelating van leerlingen te laten vervallen. Met 24 tegen 7 stemmen werd overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. afwijzend beschikt op eenige adressen, waarin aangedrongen werd op kindervoeding van gemeentewege. Te Amsterdam is aanbesteed het afbrek n van eenige perceelen en het daar ter plaatse bouwen van een gebouw ten dienste van het evang. luthersche kerkbestuur aldaar en een winkelgebouw met bovengelegen kantoor lokalen aan het Spui en Handboogstraat. Laagste in schrijver de heer R. Cruyff aldaar, voor 143640. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 7 aan den heer dr. J. W. R Tilauus wegens bereikten 70jarigen leeftijd eervol ontslag verleend als gewoon hoogleeraar aan de Universiteit aldaar, behoudens het later te regelen pensioen. De maaltijd die op den 13 door de leden der Eerste Kamer aan den voorzitter zou worden aangeboden, gaat wegens het overlijden van den heer van Reenen niet door. Tot onderwijzer aan de openbare school te Wer- vershoof is benoemd W. Febaerts te Heithuizen (Limburg.) Tot onderwijzeres aan de school met den bijbel te den Helder is benoemd mej. J. E. Schrieke "die de benoeming heeft aangenomen. Te Haarlem is het perceel aan de Sint-Jansstraat, dat laatstelijk bewoond was door wijlen den notaris A, Merens Jzn, aangekocht ten behoeve van het Bisschoppe lijk Museum aldaarthans gevestigd op den Kruisweg, dat daarheen zal worden overgebracht. Tot voorzitter der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noordholland is gekozen de heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. Aangenomen het beroep naar de geref. kerk te Nieuwdorp (Zeeland) door ds. F. Moet te Opperdoes. Schagen. Dat kraaien en eksters hoogst gevaar lijke stroopers zijn, ondervond de heer J. V. Een prach tig italiaansch brood kippen werd door hem op een weiland nabij de kom der gemeente losgelaten. Na verloop van een paar dagen kaapten de kraaien twee jonge kippen. Den 5 ging een ekster er met nummer een de lucht in. Munstmeststoflfen. Omtrent de uitkomsten met verschillende kunstmest stoffen op de rijksproefvelden, toebehoorende aan den heer Groneman te Wie ringer waard en gelegen aan den Zwinweg in den Anna-Paulownapolder kan het volgende worden medegedeeld: Het proefveld voor 1893 werd in den herfst bemest met een mengsel van kainiet en Tho- mas-phosphaat. Daarop hadden in het voorjaar drie ver schillende bovenbemestingen met Chilisalpeter plaats, ten einde door vergelijkende proeven de werking dezer kunst mest na te gaan. De uitkomsten voor dit jaar zijn door de aanhoudende droogte, waardoor eene voldoende op lossing en doordringing tot de wortelvezels verhinderd werd, niet voldoende. De stand van het gewas gerst was goed. Het proefveld van 1892 is hoogst leerzaam in zijne gevolgen. In den herfst van 1891 werden van de vier deelen 3 bemestéén met Thomasphosphaat, één met stalmest en één met super-phosphaat, terwijl het vierde deel onbemest bleof. In 1892 werden op al deze deelen suikerbieten verbouwd, nu groeit er gerst op. Het eerste deel is eene krachtige aansporing voor de bemes ting met Thomasphosphaat. In kracht, kleur en dichtheid munt het verre boven de andere deelen uit. De gerst kwam 14 dagen vroeger op en had door eenen krachtigen groei weinig last van insecten. De bietenopbrengst in 1892 van dit deel getuigde ook van de doelmatigheid dezer bemesting. Ook op het proefveld van 1891, waarop men achtereenvolgens bieten, haver en gerst uitzaaide en dat gedeeltelijk met Thomasphosphaat werd bemest, onderscheidt deze bemesting zich hoogst gunstig door hare nawerking.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2