Stadsb erichten. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. B ERGERLIJKE 8T AND Te Rozendaal wordt, het water verkocht voor vijf centen de emmor. ,Q Beverwijk- In eene algemeene vergadering (y personen plus 2 bestuursleden) van de r. k. kl0®v®r®™1" ging onder het voorzitterschap van den heer Kouwen- hoven te Overveen werd tot candidaat gestold voor de Tweede Kamer in het district Beverwijk de heer jhr. C. Hartsen. Volgens «het Centrum hadden 3 van de 5 bestuursleden, do heeren W. do Wildt, E. A^rl^lor'! 6" J. van der Son kennis gegeven dat zij als protest deze vergadering niet zouden bijwonen, omdat de heer Kou- wenhoven geheel buiten hen om de candidatuur Hartsen, die tegen hun zin was, had gesteld en oorzaak was ge weest dat zij reeds was besproken. De verslaggevers van het «Kath. Volksblad" te Beverwijk en van do «N Haarl Courant" mochten omdat zij met den heer Konwenhoven steeds instemden, de vergadering bijwonen. Andere personen werden geweerd, terwijl het verzoek van de centrale R. C. kiesvereeniging om den heer Borret te steunen niet behandeld werd. Benningiiroek. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het verleende emeritaat aan ds. A. F. Eilerts de Haan, predikant te Benningbroek, is door het kiescollegie in verband met den kerkeraad c. a. aldaar het volgende twaalftal opgemaaktde heeren van der Hoeven, Noordschermeer, Edling, Limmen, Kniphuizen, Ondorp, Boelman ter Spil, Venhuizen, Beets, Sijbekarspel, Stramrood, Oudkarspel, Pijper, Berkhout, Bruin, Groote broek, Riedel, Krommenie, Ludwig, Zuidschermeer, Zee- gers, Aarts woud on Schuurman, Hauwert. De heer C. E. P., oud omstreeks 45 jaar, vroeger burgemeester te A -P. en lid der Prov. Staten van Noordholland, woont zoo meldt deN. R. Ct., sedert eenigen tijd aan den Velperweg te Arnhem, met zijne 33jarige echtgenoote freule S. v. L. Hun huwelijk was met één kind (zoon) gezegend, dat omstreeks 7 jaar oud is. De echtgenooten leefden op vrij ruimen voet. Zij soupeerden den 6 's avonds nog rustig te zamen en gingen daarna naar bed, met het voornemen om den 7 naar Hilversum te reizen. Toen nu de knecht hen wilde roepen, vond hij de deur der slaapkamer aan de binnen zijde gesloten, wat hem noopte de kamer van de buiten zijde, over een balkon, met verbreking eener glasruit, te betreden. Vreeselijk was het schouwspel dat zich thans in de kamer voordeed. Man en vrouw lagen daar ziel loos op hun bed, terwijl in de nabijheid een pistool en een geweer gevonden werden. De vrouw lag bijna geheel onder de dekens verborgen met verbrijzelde schedel, waaruit de hersenen aan ver schillende zijden waren gespat. De man had zich met een geweerdat bij met den voet moet afgetrokken hebben onder de dekens doodgeschoten, na alvorens met het pistool zijne vrouwin haren slaap ook vermoedelijk onder de dekens, a bout port int te hebben gedood. Door de bedienden werd geen gedruisch van het afgaan der vuurwapenen gehoord. Een door den heer P. achtergelaten brief deelt mede, dat hij het voornemen tot den zelfmoord had doch dat hij eerst zijne vrouw zou vermoorden. Medelijdende buren hebben zich voorloopig over het lot van het ongelukkige achtergebleven kind ontfermd. Men gist dat geldelijke achteruitgang de beweegreden dezer verschrikkelijke gebeurtenis is. Afobekerk. Het Witte Kruis wilde ons hier verrijken met eenen ijskelder. Ras waren plannen gemaakt en de voorbereidende maatregelen genomen. Terrein werd gevonden en het werk aanbesteed. Aldus waren we in betrekkelijk korten tijd in bet bezit gekomen van eene inrichting, welke in geval van ziekte onwaardeerbare diensten zou kunnen bewijzen en daarom ook met een ge voel van ingenomenheid werd aanschouwd. Voor de vulling werd tijdig gezorgd en toen de zon krachtiger en de natuur warmer werdwas alles in orde. Zoo althans meende menWelk eene ontgoocheling echter volgde Een paar dagen geleden zou men den toestand van het verborgen ijs eens opnemen maar men kwam in eene ledige ruimte Zelfs geen spoor van vocht viel meer te bespeuren het was alles gesmolten en weggezonken. Nu zullen de noodige voorzieningen getroffen worden opdat we een volgend jaar toch ijs zullen hebben. (N. R. Ct Zijpe. In de den 6 gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren J. van Beu- sekom en Jb. Zeeman de eerste met kennisgeving van verhindering. De notulen der vorige vergadering werden, na voorlezing door den secretaris goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, 1°. dat mejuffrouw Cavalje, in de vorige vergadering benoemd tot onderwijzeres te Burgerbrug, voor die betrekking heeft bedankt2°. naar aanleiding van het gesprokene door den heer Waijboer in de vorige vergaderingdat de heer H. Delverbij Oudesluiseen goede Nortonput in zijn land heeftzoo dat men in dat deel der gemeente geen gebrek aan drink water behoeft te hebben. Daarna worden gelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd een besluit tot het doen van uitgaven uit den post van onvoorziene uitgavendienst 1892tot een bedrag van f 253,32®, en een besluit tot het doen van af- en oversehijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1892 tot een bedrag van 58,08. De voorzitter deelde mede, dat de hoofden van scholen het bij gebrek aan lokaliteit wenschelijk achten dat het vak vrije en ordeoefeningen der gymnastiek" worde uitgesteld tot 1897, waartoe de wet thans vrijheid geeft dat b. en w., aan dien wensch gevolg willende geven het gevoelen van den districts-schoolopziener hebben ge vraagd en deze zich met de intrekking van het vak kan vereenigen. Diens volgens werd voorgesteld, dit vak uit de verordening te lichten en het getal lesuren van Maart tot November met 2 per week te verminderen. Tevens werd voorgesteld het getal vacautie-dagen te bepalen op 19 aangezien dit getal in overeenstemming is met het bepaalde in het leerplan. De heer Nobel zoidedat hij zich met de voorgestelde wijziging wel kon voreenigendoch is van meeningdat het nog beter ishet geheele artikel te laten vervallen. Hij meendedat een en ander door de hoofden van scho len en b. en w. in de leerplannen moet worden be paald en dus het artikel niet is overeenkomstig de wet. Hiertegen werd opgomerbtdat het bepaaldo valt onder art. 19 en niet onder art. 21 der wet, ook wat het ge tal lesuren betreft. Wel bestaat hierover verschil van gevoelen, doch de districts-schoolopziener verklaarde, m overeenstemming met het gevoelen van een vroeger mi nister van binnenlandsche zaken dat dit moet worden geacht de juiste en zuivere toepassing der wet te zijn. De heer Nobel verklaarde, dat hij dan geen voorstel zal doen waarna het betrekkelijk ontwerp-besluit met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Op eene vraag van den heer Francis beloofde de voor zitter eene raadsvergadering te zullen beleggen zoodra de stukken der sollicitanten voor Burgerbrug in orde zijn. De voorzitter sloot daarna de vergadering. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der toon- nunst werd, behalve de heer Boeke gekozen de heer mr. J. Verdam. Dit ter rectificatie van een onjuist bericht in ons vorig nummer. - De le luitn.-adjudant C. van 't Sant van het 5e regiment infanterie te Utrecht, wordt den 1 September eervol ontheven uit de functie van adjudant en op dien datum overgeplaatst bij de cadettenschool amier. Wij maken belangstellenden opmerkzaam op het in dit nummer voorkomende zaakrijk rapportdoor de Kamer van Koophandel aan den raad uitgebrachtbe treffende de aansluiting dezer gemeente aan het Inter communaal telefoonnet en bevelen de aandachtige lezing daarvan ten zeerste aan. "Vergadering van Woensdag, 7 Juni 1893, avonds te half 8 uur. Voorzitter de heer T. L. Koorn. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen goedgekeurd en geteekend. 1. Voorgelezen wordt het adviesgegeven aan den Raad der gemeente in zake de IKTEltCOMlUlSAÏiE TEEEFOAIE luidende mo No. 92. Alkmaar, den 27 Mei 1893. Bij schrijven van den heer Burgemeester dezer gemeente van 8 April j.l. No. 151 B 5_ bijlagen, werd in onze handen gesteld ter fine van advies aan uwen Raad een afdruk van een adres van veertig ingezetenen betreffende de aansluiting van de stad Alkmaar aan het intercommu naal telefoonnet. Blijkens de bij bet adres overgelegde stukken vordert de Regeering voor eene dergelijke aansluiting de waar borging van een bruto opbrengst voor het gedeelte Alkmaar—Zaandam van 1100, gedurende 10 jaren. In het verzoekschrift der 40 ingezetenen wordt gezegd, dat de directeur van den telefoondienst alhier bereid is een waarborging op zich te nemen tot een bedrag van 300 en wordt van de gemeente gevraagd de waarbor ging van 800 gedurende 10 jaren. Begrijpen wij de strekking van meergenoemd adres goed, dan is de bedoeling daarvan deze, dat de gemeente gedu rende 10 jaren bijdrage voor 8/u deel in het bedrag dat mocht ontbreken aan een bruto opbrengst van 1100. De redenen die deze veertig ingezetenen er toe hebben geleid om aan de gemeente te verzoeken die waarborging op zich te nemen worden in het adres uitvoerig uiteen gezet. In het algemeen komen zij hierop neder dat Alk maar er groot belang bij beeft zijn handel en industrie te zien ontwikkelen, en dat voor die ontwikkeling noo dig is «inkrimping van afstand en beperking van tijd' Geroepen onze meening over dit adres uittespreken achten wj ons gelukkig er op te mogen wijzendat uit den boezem der gemeente stemmen z jn opgegaan, die het groot belang der ontwikkeling van handel en industrie beploiten voor de toekomst der gemeente. Wj houden ons overtuigd, dat de Raad even gunstig oordeelt over de waarde voor onze gemeente van de be langen, die wj vertegenwoordigen. Wj achten ons daar om0 ontslagen van de taak bet groot voordeel van de ontwikkeling van handel en industrie aan te toonen. De vragen die wj hebben te beantwoorden worden daarom beperkt tot deze twee l.is de aansluitiug van onze gemeente aan het intercom munaal telefoonnet een zaak van belang voor den handel en de nijverheid 2. is dat belang groot genoeg om aan de gemeente te durven adviseeren de gevraagde waarborging te ver- leenen. De eerste vraag beantwoorden wj ten volle beves tigend. Eene levensvoorwaarde voor handel en industrie is steeds in de eerste plaats deze: dat zj kunnen wedijveren met hunne concurrenten. Na hangt de geschiktheid om aan de concurrentie het hoofd te bieden voor een belangrjk deel af van de gun stige voorwaarden van ligging en van de verkeersmid delen, die de stroek waar handel en industrie gevestigd zijn, aanbiedt. Deze «gunstige ligging en goede verkeers middelen" vertegenwoordigen echter een relatief begrip zj hangen samen met de mate van ontwikkeling in da4" opzicht van de omgeving. Zoodra een deel van hot land, zoodra verschillende gemeenteo, zich bedienen van een veel sneller verkeers middel, dan daalt daardoor de mate van geschiktheid eener vroeger zeer gunstig gelegen plaats, die van het nieuwste verkeersmiddel verstoken is gebleven. Aldus is het voor iedere stad, die baar raug als handelsplaats wil behouden geene zaak van vrjwitligo keuze, maar van dringende noodzakeljkheid, zich die nieuwe communi catie-middelen aan te schaffen, waarvan andere plaatsen zich gaan bedienen. Hoe eerder zj hiertoe overgaat, hoe meer zj haar eigen belangen dient. Het is onmogeljk de groote vlucht te loochenen die de telefonie in de laatste jaren genomen heeft. Het pu bliek, en in de eerste plaats de handel, beeft zjue sym pathie aan het nieuw verkeersmiddel geschonkenwel een bewjs dat het in behoeften voorziet, wel eene vin- gerwjzing ook voor onze gemeente, om te trachten aan het intercommunaal net te worden aangesloten. Do vraag, die ons rest te beantwoorden is deze of het gemeentebelang van Alkmaar medebrengt de gevraagde guarantie te verleenen. Welke de opbrengst van de nieuwe ljn zal wezen is niet met zekerheid te zeggen. Het Rijk vraagt een waarborg van 1100 gedurende 10 jaren. Men mag daaruit opmaken, dat het Rjk een zoodanige ontwikkeling van het verkeersmiddel verwacht, dat na 10 jaren de jaarljksche opbrengst gestegen zal zjn tot minstens dat bedrag van 1100. Immers, de waarborging zonde anders over een langer tjdsverloop zjn gevorderd. In de eerste 10 jaren acht bet Rijk dus een opbrengst van 1100 per jaar niet verzekerd. Yan bet te kort zal de gemeente, willigt zij het gedaan verzoek in, 8/n deel moeten bijpassen. Of er te kort zal zjn en boe groot dat te kort zal wezen kan niemand zeggen. De cjfers van opbrengsten in andere, aan bet intercommunaal net aangesloten ge meenten bewjzen ten aanzien van Alkmaar weinig of niets. Daarenboven zjn de meeste gemeenten nog te kort aangeslotenom op grond van de thans gepubliceerde cjfers van het aantal gevoerde gesprekken een gevolg trekking te kunnen maken omtrent de rentabiliteit. Maar wij moeten er den nadruk op leggeu dat de Regeering na 10 jaren geen waarborging meer noodzakel jk acht dat dus de macht, die het best op de hoogte is van de exploitatie van de intercommunale telefonie er zeker van schijnt te zjn, dat na 10 jaren de opbrengst van de lijn Alkmaar-Zaandam minstens f 1100 zal bedragen. Daar uit meenen wij de gevolgtrekking te mogen maken, dat althans de laatste jaren van dat lOjarig tijdvak eene op brengst van ongevoer 1100 zullen knuuon opleveren. Achten wij daarom het geldelijk bezwaar voor de ge meente niet groot, wj meenen een stap vorder te mogen gaan met er op aan te dringen, dat uw Raad niet te zeer hechte aan de cjfers. Het is inderdaad ondoenlijk de indirecte voordeelen, die eene gemeente geniet, door hot stichten van inrich tingen, bet geven van subsidiën of guaranties aan nuttige zaken,'onder cijfers te brengen en die cjfers met de directe uitgaven, tot een en ander noodzakel jkte vergelijken. De indirecte voordeelen openbaren zich dikwijls lang zaam en altjd in een zoo veelzijdigon vorm, dat zij aan de narekening ontsnappen. Niemand zal thans de onmis baarheid ontkennen van het Rjks-telegraafkantoor te dezer stede. En toch heeft de vestiging van een «station der Nederlandsche Telegraafmaatschappj" binnen deze gemeente een onderwerp van herhaalde correspondentie uitgemaakt tussehen het toenmalige bestuur^ en onze Kamer. Voor de vestiging van dat «station" werd de waarborging eener jaarljksche opbrengst van 1200 vei - eischt; in het jaar 1853 inderdaad een belangrijker bedrag met bet oog op den toenmaligen handel dezer stad, °dan het thans zoude zijn. Met genoegen herinnert de Kamer aan haar schrijven aan den Raad van 17 No vember 1853 n°. 42, waarbij door eenigo ingezetenen aan de gemeente eene tegemoetkoming van f 312 per jaar, ge- durende 5 jaren werd aangeboden in die jaarlijkscho waarborging van 1200. De Raad zal bet voorzeker niet betreuren, dat in 1853 de gevraagde guarantie door hem aan de telegraafmaatschappj werd vorleend waar aan bet te danken wasdat hier ter stede een telegraaf kantoor werd gevestigd. De Kamer meentdat het op den weg ligt van den Raad te doen evenals in 1853 en aan bet Rjk thans ten behoeve van de opname in het intercommunaal telefoonneteene jaarljksche guarantie to verleenen tot een bedrag van f 800in eene brnto opbrengst van 1100 zulks gedurende een tijdvak van 10 jaren. Zij neemt de vrijheid u tot het verleenen van die guarantie te adviseeren. 2. Ingekomen jaarverslagen der Kamers te Arnnoui Oosterhont, Franeker, Venloo UtrechtGouda, Gronin gen, Meppel, Bergen op Zoom, Assen Schoterland, Mid delburg, Hoogeveen Gorinchem, Schiedam Leeuwarden, Zutphen, Katwjk OldonzaalBreda, Tilburg Delden Delft Eindhoven Enschedé en Leiden, zullen circulee- ren bj de leden. 3. Jaarverslag der Nederlandsche Bank. 4. Circulaire van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. 5. Circulaire van den Consul-Generaal dor Nederlan den te Antwerpen, betreffende de aldaar te honden we reldtentoonstelling in 1894. Nos. 3 4 en 5 zullen worden rondgezonden bj de leden. 6. Verslag van de Kamer over het jaar 1892. Met algemeene stemmon vastgesteld. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. GEBOREN. 8 Juni. Theodora, d. van Antonins van der Linden en Wilhelmina Kleverlaan. Marinns Johannes Mattheusz. van Hendrik Snoeks en Maria Knjs. OVERLEDEN. 31 Mei. Jetje Kalker, 86 j., overl. te Bloemendaal. 7 Juni. Antje Catharina, d. van Krjn Brands en Catha- rina de Jong3 j. en ruim lm. Cornelis Beekman, 78 j. en 6 m. Wieringerwaard. Ondertrouwd en getrouwd: 6 Mei en 21 Mei. Reijer Schriekeu te Barsingerhorn en Elisabeth Dekker. Jan Kistemaker en Geertje Grin. Ondertrouwd: 26 Mei. Jan Raven, te Amsterdam, en Hendrica Johanna Loonarda Kaashoek. Getrouwd: 14 Mei. Rens Waiboer, te Anna Panlowna, en Alida bmit. Geboren: 21 Mei. Gretad. van Dirk Kater en Neeltje Leeuwen. Overleden: 22 Mei. Jacob z. v. Dirk Kooj en Neeltje Waiboer, 19 j. 24 Pieter, z. v. Jacob Harder en Trijntje Ellen, 2j. Winkel. Ondertrouwd en getrouwd: 6 en 21 Mei. Pieter Doves en Trijntje Heijmans. 13 28 Cornelis Langedjk en Maartje Kramer. Getrouwd: 6 Mei. Dirk Jongejan en Cornelia Karmelk. Willem Ruig en Maartje Korver. 7 Jacob Timmerman en Trijntje Broekhuizen Dirk Blaanboer en Trijntje den Adel. Geboren: 11 Mei. Jantje, d. v. Pieter Wit en Neeltje Pool. 13 Marcus, z. v. Cornelis van der Klooster en Geer tje Bnis.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3