ITijf en Bïegentigste Jaargang. 1893. ZONDAG 11 JUNI. Buitenland. Binnenland. SSTSSM 4—, M 0» 69. Eerste blad. Deze Courant wordt Dinsdag*, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementspr5s per 3 maanden voor Alkmaar franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f ©,©6. Telefoonnummer Prys der gewone Advertentiën s Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BEÏ.4JIE. De Kamer heeft het protocol betreffende de overeenkomst met Nederland tot wering van den verkoop van geestrijke dranken op de Noordzee en de tennitvoerleggiug daarvan goedgekeurd. De Kamercommissie welke belast is met het ondor- zoek van het voorstel om Baarle Hertog aan Nederland af te staan, in ruil voor de gehuchten Casterlé en Ule- coten heeft den 7 dat voorstel verworpen slechts één lid verklaarde zich er voor. EN&EiiANW. Hot Hoogerhnis heelt de tweede lezing van het ontwerp ter uitvoering van de overeenkomst be treffende den verkoop van geestrijke dranken op de Noord zee goedgekeurd. Eagerhuis. Den 8 werd door het lid Bartley op artikel 3 van het Home Rnle-ontwerp als amendement voorgesteld, aan de ierscho wetgevende macht het recht te ontzeggenpremiën toe te kennen aan de iersche nijverheid. Dit door Gladstone bestreden amendement werd verworpen met 288 tegen 252 stemmen. Den 9 werd een amendement van den heer Whitley om aan de iersche vertegenwoordiging het recht te ont zeggen wetten te maken over fabrieken, werkplaatsen en mijnen verworpen met 298 tegen 268 stemmen na be streden te zijn door minister Gladstone. De rogeering beloofde te onderzoekeu, of het noodzakelijk is, de uitgifte van papieren geld door Ierland te beperken. Een amendement, om die beperking uitdrukkelijk in de wet op te nemenwerd na die verklaring ingetrokken. FRANKRIJK. Den 2 is in de magazijuon van de Bon-Marché te Parijs wederom eene zeer net gekleede dame, barones de M., op diefstal betrapt en gevangen genomen. Te haren woonhuize werd eene kamer ge vonden vol van gestolen voorwerpen uit de groote mo demagazijnen. De door den oud-minister-pre3ident Constans op don 4 te Tonlouse gehouden rede wordt door de republikeinsche bladen eenstemmig geprezen. Sommige bladen zien daarin de rede van een hoofd van dtn Staat. Do Temps schrijft, »zeldeu hebben de republikeinen een ervarener en wel sprekender woordvoerder gehoordzelden is het repnbli- keinsch programma zoo beslist en zoo krachtig uiteengezet." De Débats zegt: «men heeft thans den minister-president en een Senaatslid gehoord. Dit Senaatslid heeft echter de taal gesproken vau eon president-minister." De Senaat keurde den 8 het wetsontwerp tot het ma ken eener nieuwe haven te Marseille bij eerste lezing goed. Ferdinand Brnnetière, leeraar in de fransehe taal en letterkunde aan de Normaalschool te Parijs, is met 22 tegen 4 stemmenop Zola uitgebracht, tot lid der Aca demie gekozen, in de plaats van John Lemoinne. Den 18 wordt te Döle een standbeeld van Jules Grévy onthuld. Den 6 heeft te Parijs de jaarlijksche vergadering der Snez-Kanaalmaatschappij plaats gehad. Het dividend werd bepaald op ruim 92 francs. Onder de nieuw ge kozen beheerders komt voor de heer Waddiugton, oud- fransch gezant te Londenwaartegen bij verscheidene aandeelhouders bezwaar bestond om zijne engelsehe af komst en zijn langdurig verblijf in Engeland. Deze wensch- ten een echt franschman te benoemen. Hij kreeg 1122 stemmen en de tegencandidaat 700 stemmen. Van de 3559 schepen welke in 1892 van het kanaal gebruik maakten, waren 2581 engelsehe, 292 duitsche, 177 nederlandsche, 174 fransehe, 74 italiaansche. SPANJE. De apothekers te Madrid en te Sevilla hebbeD den 6 besloten hunne winkels op oenen nader te bepalen dag te sluiten, zoo de regeering niet afzag van eene aangekondigde nieuwe belasting. Tweede Kamer. Bedrijfsbelas ting. De uitslag der stemmingen op den 8 was als volgt. Het amendement van den heer de Beaufort (Wijk bij Duurstede) om bij kon. besluit aftrek van kosten te doen vaststellen voor ambtenarenwerd verworpen met 69 tegen 21 stemmen. Het amendemeut-Donner om 6 te laten vervallen en dus verhnurders van ongemeubelde woningen vrij te stellen van de bedrijfsbelastingwerd aangenomen met 63 tegen 28 stemmen. Door die aanneming verviel het amendement-Bool (aan de administratie overlaten, welke woningverhnring als bedrijf moet worden aangemerkt). Het amendement-v. Benningen om 7 (pensioenen lijfrenten en wachtgelden worden voor de helft getroffen) geheel te doen vervallen, werd verworpen met 57 tegen 35 stemmen. Het amendement-Poelman (om 7 zoodanig aan te vullen, dat vaste jaarwedden en alle andere voor be paalden of onbepaalden tijd vastgestelde inkomsten wor den berekend naar 75 ten honderd), werd verworpen met 76 tegen 16 stemmen. Het amendement-Heemskerk (om de jaarwedden van hen, die in militairen, kerkelijken of openbaren burger lijken dienst zijn geplaatst of bij het onderwijs of in dienst van vereenigingen of instellingen van godsdienstigen aard werkzaam zijn voor 50 pet. te belasten) werd ver worpen met 79 tegen 13 stemmen. Het amendement-Seret (om pensioenen en wachtgelden in de belasting te rekenen tegen 50 ten honderd van hun bedrag en lijfrenten voor het volle bedrag te treffen) werd verworpen 47 tegen 45 stemmen. Het amendement-de Ras (om de eerste 1000 van alle vaste traetementen pensioenen en wachtgelden en lijf renten voor 50 ten honderd bij de belasting iu rekening te brengen) werd verworpen met 67 tegen 25 stemmen. Het amendement-Borgesins (om van pensioenen, wacht gelden en lijfrenten de eerste f 1000 voor de helft te treffen) werd aangenomen met 61 tegen 28 stemmen. Het amendement-Lieftinck (omtrent de vrijstelling der coöp. zuivelfabrieken) werd overgebracht naar art. 5. Het amend.-Poelman (om 8de vrijstelling van den landbouw te laten vervallen) werd verworpen met 73 tegen 20 stemmen van de heereu Poelman Pytterseu van Houten SandersHartogh Kerdijk, van Karnebeek, Vrolik Conrad Levy Keuckenins van Beuningen Gerritsen de Meyier GuyotSmitPijnacker Heldt van Gijn en Hennequin. Amendement-Gerritsen (om de coöp. zuivelfabrieken vrij te stellen). De voorsteller wilde dit amendement intrekken op grond van de medcdeeling des ministersdat het eerst bij art. 5 te pas kwam, doch dit kon niet, als zijnde in strijd met het reglement van orde. Het amendement werd verworpen met 92 tegen 1 stem. Het amendement-Heldt (om de bloembollenkweekerijeu niet vrij te stellen) werd verworpen met 70 tegen 22 stemmen. Het 2e amendement-Heldt (om de fabriekmatige zui velbereiding niet vrij te stellen) werd verworpen met 73 tegen 18 stemmen. Art. 3 werd zonder hoofdelijke stemming aangonomen. Daarna ving de behandeling aan van art. 4, luidende Yoor de toepassing van het in de artt. 2 en 3 bepaalde gelden de volgende regelen 1. Vaste traktementen en alle andere voor bepaalden of onbepaalden tijd vastgestelde inkomsten nit bedrijven, beroepen ambten waardigheden, bedieningon of betrek kingen benevens wachtgelden pensioenen lijfronten periodieke nitkeeringen belastbaar volgens deze wet alsook vaste toelagen van buitenlands gevestigden, worden berekend naar het jaarlijbsch bedrag bij den aanvang van bet belastengjaarof bij lateren aanvang van be lastingplichtigheid op het tijdstip van dien aanvang een en ander verminderdvoor zoover dit pas geeft, met het bedrag der vermoedelijke rente, kosten, afschrijvingen, bijdragenretributiën en kortingen berekend overeen komstig art. 3 24. Andere toelagen van buitenlands gevestigden worden berekend naar het vermoedelijk bedrag. 2. Inkomsten wegens tijdelijke werkzaamheden wor den gebracht onder de inkomsten van het belastingjaar, volgend op dat waarin zij zijn ontvangen. Den heer V r 0 1 i k stelde als amendement voor, om eene andere wijze van berekening aan te nemen voor de vaste inkomsten en wel naar het gemiddelde per maand in de laatste drie jaren. Over dit artikel en het amendement werd den 9 de beraadslaging voortgezet. De minister van financiën bestreed dit amendement, dat ten slotte ver worpen werd met 46 tegen 22 stemmen. Art. 4, op ver zoek van den beer Dobbelman in stemming gebracht werd verworpen met 60 tegen 5 stemmen. Daarna trok de heer Vrolik al zijne verdere amendementen op bet wetsontwerp in. Op art. 5, regelende de belastingplichtig heid der vennootschappen, vereenigin gen en maatschappijen, werd door de commissie van rapporteurs een amendement voorgedragen om het bedrag uitgedeeld wegens bezit in aandeelen op naam en andere zoodanige vennootschappen enz. van de uitdeeling door vennootschappen enz. te doen aftrekken, dat toegelicht werd door den heer van Houten. De heer vanKarne- b e e k stelde als amendement voor, om voor vennootschap pen enz. niet een aftrek toe te staan, zooals de regeering voorsteldemaar in eens te belasten zonder aftrek der uitdeelingen, voor zoover zij 4 pet. over de geldswaarde van de gezamenlijke uitgegeven aandeelen te boven gaan. De beer Lieftinck stelde voor, om vrij te stellen uitdee lingen van coöperatieve zuivelfabrieken. De minister van financiën nam het amendement der commissie van rapporteurs over, doch bestreed de andere amendementen. Bij de bespreking stelde de heer Borgesins nog voor, om de uitdeelingen of nitkeeringen aan ver zekerden door maatschappijen ook in do belasting te treffen. De commissie van rapporteurs stelde aanneming van dat amendement voor. De boraadslaging over de paragrafen 1-3 werd gesloten. Den 13 vangt die over paragraaf 4 aan. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot ambte naar van bet Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem de heer mr. H. J. D. D. Enschedé, advocaat aldaar. Te Nieuwe Niedorp is de aanstelling van een tweeden postbode aan de regeering gevraagd. De Oost-Java Stoomtram maatschappij keert over 1892 4 pet. uit tegen 3.8 pet. over 1891; de Samarang-Jo- ana Stoomtrammaatschappij 8 pet. tegen 7 pet. over 1891. De Ned. Westfaalsche Spoorwegmaatschappij keert over 1892 een dividend van 18.30 per aandeel van 170 uit. Den 7 is te Muntendam eene boerderij, te Rozen- daal eene ververij en den 8 te Didain bij Zevenaar eene woning verbrand. Eene door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij genomen proef met ijzeren dwarsliggers heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Da arr. rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de procedure van den Staat der Nederlanden tegen het bestuur van den Nieuwen of Grooten Keerenpolder, tot onteigening der aan dezen beboorende visscberij, onder Raamsdonk gelegen, deel uitmakende van den Nieuwen Maasmond, waarvoor door den Staat was geboden 15000. De rechtbank heeft de schadeloosstelling vastgesteld op 30,699. De r. k. kiesvereeniging te Amsterdam heeft voor de verkiozing van een lid der prov. staten op den 13 tot candidaat gesteld het oud-lid der staten, den heer mr. L. H. Povel; de liberale kiesvereeniging Burgerplicht, de kiesvereeniging de Grondwet en de vereeniging Amstel's Burgerij den heer H. J. Hijmans. Den 8 is namens het college van den Noorder IJ en Zeedijk aanbesteed het verbeteren van verschillende dijken. Voor de afdeeling Hatwoude was laagste in schrijver de heer L. de Oude te Zniderwonde, voor 7998 afdeeling Nleuwemlam de heer W. Blankevoort te Monnikendam, voor 235; afdeeling Schardam de heer J. Kramer te Oudendijk, voor 696afdeeling Zee vang de heer P. van Doornikte Warder, voor 8350 en afdeeling Zuidpolder de heer D. Beunder te Avenhorn, voor f 5605. I)en 7 des avonds gingen in de legerplaats Olde- broek de sergeanten Kasteleijn en Rottier van den hoofd cursus der infanterie na afloop van het middageten vergezeld van nog een kameraad, eene wandeling maken op hot schietterrein waarschijnlijk met het doel, eenige onderdeelen van projectielen te zoekenwelke voor hun studie min of meer waarde hadden Op ongeveer 2000 el van de legerplaats vonden zij een ongesprongen pro jectiel naar men denkt een granaatkartets waaraan zij gedraaid of iets verricht moeten hebben waardoor hst eensklaps sprong. Beiden werden zwaar gewond. De ka meraad die met hen was vertrokkenen die op dat oogenblik een 20 of 30 pas van hen verwijderd was bleef ongedeerd. Nadat hulp was gehaald bleek de toe stand van li. reeds hopeloos, zoodat men zich bepaalde tot het afzetten der linkerhand van sergeant R., dat zeer gelukkig volbracht werd. Kasteleijn verloor langzamer hand het bewustzijn en overleed nog denzelfden avond. De toestand van Rottier is wel ernstig, maar was den 9 vrij gunstig. Omtrent het familiedrama te Arnhem wordt nader aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat de heer P. den avond te voren een telegram ontving, dat niet terugge vonden werd en dat goede kennissen voor de drijfveer honden niet verkeerde speculatie, maar jaloerschheid. Uit twee gevonden ontwerp-telegramm9n aan familieleden blijkt, dat de heer P., na den moord aan familieleden wilde hebben kenbaar gemaakt, dat treurige redenen eene overkomst beletten. De heer P. werd boven de dekens gevonden met het goweer onder de kin, die hevig was verwond. Des nachts omstreeks 2 uur heeft de kinder juffrouw eenig geraas gehoord, waarop zij echter, in de meening dat er onweer was, niet bijzonder acht gaf. Denkelijk is dit het schot geweest van het geweer, waar mede de heer P. zich doodschoot. Sclioorl. Een al te dartele viervoeter diende den 7 den knecht van den smid B. te Groet een paar schoppen toe, die terdege aankwamen. Zijn toestand is evenwel niet gevaarlijk. Noordschermeer. Aan den ontvanger der ned. herv. gemeente, den heer J. Brands, te Alkmaar, werd, na gedurende 15 jaren die betrekking nauwgezet te heb ben vervuld, op zijn verzoek, bij een vleiend schrijven van heeren kerkvoogden, op de meest eervolle wijze ont slag uit die betrekking verleend. In zijne plaats werd benoemd de heer K. Weeshoff, te Noordschermeer. Texel. In de laatstgehouden vergadering der afdeeling Texel' van de Hollandsche maatschappij van landbouw werd besloten, dit jaar geen afdeelingstentoon- stelling te houden, zooals oorspronkelijk het plan was, omdat de lage prijzen van het vee en de aanhoudende droogte aan de landbouwers en veehouders den lnst en de geldelijke kracht ontnemen, om zich de noodige opof feringen van eene tentoonstelling te kunnen getroosten. Aan den heer G. Dros, gediplomeerd landbouwkundige, te Kndelstaart, zal verzocht worden een landbouwlezing te houden in December e.k in plaats van in Juli of Augustus. Eindelijk besloot de vergadering een adres van instemming te zenden aan den minister van binnenland- sche zaken met het verzoek der afdeeling Leiden van de Holl. maatschappij van landbouw, om geheele vergoeding van Rijkswege bij afmaking van aan besmettelijke ziekte lijden l vee.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1