Een stoere Noorman. No. 69. Tweede biad. "Vijf en BFegentigste Jaargang» Zondag 11 Juni 1893. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. je wmm BURGERLIJKE STAND. S'-* 1LUAARSCHE COURANT. WOOHWUOliliy. Bij do groots grondverschuiving te Viirdalen zijn 113 menschen en 518 paarden en run deren omgekomen. OOSTK1RIJU - IIOHeiBlJË. Het verslag van den verslaggever Falk word den 6 door de com missie voor de buitenlandsche zaken uit de hongaarsche delegatie goedgekeurd. Volgens dit verslag is de staat kunde van het drievoudig verbond de eenigo buiten landsche die zonder voorbehoud gesteund kan wor den door de hongaren, zonder de partij ten onder te brengen. De delegatie is altijd van meening geweest dat deze staatkunde niet onvereenigbaar is met een vriend schappelijke verhouding met Rusland. Ten slotte wordt in het verslag Kalnoky's leiding goedgekeurd en ver trouwen uitgesproken in zijn regeeringsbeleid. Do legercommissie uit de hongaarsche delegatie heeft de begrooting van oorlog onveranderd aangenomen. RfTStABTD. Het Dagblad van St. Petersburg spreekt over de verklaringen, door graaf Kalnoky in de commissio voor buitenlandsche zaken van de hongaarsche delegatie afgelegd. Het blad meent, dat de openbare meening die met bevrediging zal vernemen, daar het blad ze zeer ge rnststellend acht omtrent den algomeenen staatkundigon toestand. aSWlTSEREAAD. Den 4 is in het kanton Bern de nieuwe grondwet met 55000 tegen 15000 stemmen goedgekeurd. VÜBEESieDE STATE NT. President Cleveland heeft den 5 aan een berichtgever van een blad medege deeld, dat hij niet voornemens was het Congres in bui tengewone zitting bijeen te roepen vóór 1 September en niet later dan 15 September. Voorts noemde hij eene staatkunde gevaarlijk, die zilverstaven wil koopen met goud, dat aan de reserve der schatkist onttrokken werd In andere Staten, merkte hij aan, dient dat goud om het krediet te versterken. E6ÏFTE. De Onder-Koning gaat 1 Augustus naar Koustantinopel. 3EIJID-AFRIK.ADe samenspreking tusschen den gouverneur der Kaapkolonie Loch en president Kruger is plotseling afgebroken tengevolge van zwarigheden veroorzaakt door de britsche voorstellen betreffende het beschermen van de rechten der inboorlingen, in ver band met den afstand van Swaziland aan de Transvaal JAPAX. Bij de hevige stormen, die in het district Kyusun gewoed hebben, zijn o. a. 130 jonken vergaan en vermist. Te Kuha waar hagelsteensn vielen ter grootte van kleine pruimenwerden zeventien huizen verwoest. Voor hoofd der tweede burgerschool voor jongens en meisjes te Haarlem, tot welker oprichting den 19 April 1.1. besloten werdzijn voorgedragen de volgende hoofden van scholenGr. Bersma te VeenendaalA. J. P de Beste te Dordrecht, J. S. de Groot te BuikslootW. Kloeke te §chagen, K. Smit te Beverwijk H. Wuite te Zwolle. Gedurende April is bij de Rijkspostspaarbank in gelegd 1.233.928.065, terugbetaald 1.269.706.23, zoo dat het gezamenljjk tegoed op 30 April bedroeg 28.734.336.82. In die maand werden 4452 nieuwe Een romannaar het Engelsch, van Edna Lyall. 82) o_ Maar Roy kwam te laat om zijnen vader nog in de kerkekatner te vinden, er bleef hem niets over dan te wachten. Hij wilae hem zoo spoedig mogelijk spreken en hij ging daarom in de kerk, ten einde dadelijk na het einde van den dienst naar hem toe te kunnen gaan, want anders zou hij zich misschien nog lang met de andere diakenen ophouden, die hem altijd over allerlei dingen raad hadden te vragen. Roy ging zitten en dacht aan de dagen zijner kinds heid aan de dagen, toen er tusschen hen nog geen verschil van meening bestond. Hij zuchtte even, want alle verdeeldheid is treurig, daar zij ons herinnert, dat wij nog in onze leerjaren zijn, dat hot leven onvolmaakt is en dat niet, zooals wij zonden wenscheu, langs den zelfden weg, maar langs verschillende wegen, wij worden geleid tot eene volmaakte eenheid in eene andere wereld. De heer Boniface was oen van die menschen, die overal hetzelfde zijn, en in de bank der diakenen onder den preekstoel zag hij er niet anders uit dan in zijn huis of zijnen winkel. Dezelfde kalme waardigheid was hem aan te zien, dezelfde welwillendheid, hetzelfde ontbreken van zelfverheffing. Toen hij daarna Roy's geschiedenis hooide, die leven dig genoeg werd verteld, onder 't naar huis wandelen, kende zijn leedwezen, dat hij Prithiof verkeerd had be oordeeld, geene grenzen. Hij was bijna even ongeduldig om Darnell's bekentenis te hebben als zijn zoon. »Haar het zal u niet veel batenmerkte hij op, »als gij hoden avond gaat; waarom gaat gij niet morgen met den eersten trein?" «Als ik nu ga,' zeide Roy, «ben ik morgen avond spaarbankboekjes uitgegeven, 2073 geheel afbetaald, zoo dat er aan het einde der maand nog 374.097 in om loop waren. De bevolking van Noordbiabant bestond op 1 Ja nuari 1893 uit 200.265 m. en 258.757 vr., samen 519.022 tegen 516.670 op 1 Januari 1892. De bevolking van Tilburg was op 1 Januari 1893 35,068, 's-Hertogenbosch 28340, Breda 23438, Bergen op Zoom 12746Rozendaal c. a. 12037. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Amsterdam de heer mr. J. Deking Dura thans rechter-plaatsvervanger in dat col lege en advocaat aldaar. Den 8 heeft de art-, rechtbank te Amsterdam A. van Emmenes veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. In het hoofdkiesdistrict Hensden moet voor twee leden der Prov. Staten van Noordbrabant herstemd wor den tusschen de heeren van Tienhoven Honcoop, Bink en de Boer met 1172, 1068, 787 en 526 stemmen. Bij de harddraverijden 8 te Utrecht gehouden waaraan 12 paarden deelnamen, behaalde Sador van den heer D. J. Florijn te Rotterdam den prijs van 250 Krylaty van den heer Coets de Bosson te Amersfoort de premie van 100, en Gerardine van den heer A. van Was senaar te Haren de premie van f 50. Bij don Raad van State is eeu wetsontwerp aan hangig ter herziening der drankwet, voornamelijk strek kende om vaste regelen te stellen ten opzichte der buitengewono vergunningen die thans in verschillende provinciën naar geheel verschillenden maatstaf worden toegepast. De bouw van het buitengesticht van het St. Joris Gasthuis te Delft is door regenten gegund aau den heer M. A. A. J. Taverne te 's-Gravenhage voor f 168.318. Op het christelijk nationaal zcndingsfeest, dat 5 Juli to Velacn zal worden gohouden, zullen de volgende sprekers optreden die de onderwerpenachter hunne namen vermeld, zullen behandelen. Dr. Th. de Visser, pred. te Amsterdam Openingsrede. M. A. Adriani, dir. der Utrechtsche Zendingsvereeniging: De zending op N. W. N. Guinea, G. van Asselt, oud zendeling van Sumatra: De dwaasheid der dwazen, te zien in afgodenzegeteekenen der reddende liefde Gods. H. H. Barger, pred. te Bloemendaal: De gevaren van het humaniteitsbegiusel voor de zending. Dr. J. Cramer, pred. te Alkmaar: John. G, Paton, zendeling op de nieuwe Hebriden. L. H. J. A. Faure, pred. te RedeHet zout dor aarde en het licht der wereld. P. Groote, pred. te Utrecht: Verwachtingen. Dr. Ph. Hoedemaker, pred. te Amsterdam: Ware en valscke zendingsijver. Mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum Mededeelingen over do zending in Oost-Indie. Dr. A. Loeffpred. te Dordrecht Der zendingsvrienden voorrecht en zegen. Dr. H. M. van Nes pred. to Rotterdam Wachter, wat is er van den nacht? O. Schrieke, pred. te Lemmer. D. Veen, pred. te Haarlem Licht- en schaduwbeelden van onzen tijd. J. van der Veen, pred. te Rotterdam: De bezwaren in den Heer der zendiug. A. J. A. Vermeer, pred. te Mep pol: Kwakzalverij en geneeskunde op godsdienstig gebied. P. van Wijk Jr., pred. te Rotterdam Verslag van de zendingsvereenigingen. S H. Buitendijk pred. to IJsel stein Eerste afscheidsrede. De zending en het Godsge richt. Dr. A. W. Bronsveld pred. te UtrechtSlotrede. Schagen. Tijdons de aanstaande kermis zal Van Lier's toonoelgezelschap uit Amsterdam drie voorstellingen geven in het lokaal van den hoer Blauw, waarvan twee met medewerking van mej. Julia Kuipers. Als gewoonlijk komt ook de heer W. Hart met zijn tooneelgezelschap en naar we vernemen, Vinken met zijn stoomdraaimolen. Ook de heer Sehaffler zal met zijn manege waarin 16 vroeg terug en Dinsdag is het Kerstavond, een onploi- zierige dag om te reizen. Bovendien ik kan niet wachten." Zijn vader en zijne moeder wisten zeer goed, dat het de gedachte aan Sigrid was, die hem voortdreef, en de heer Boniface zeide niets meer hij liet hem alleen beloven dat hij rechtvaardig en edelmoedig jegens den schuldige zou zijn. «Verhaal niet uw eigen verdriet op hem en spreek niet te driftig," zeide hij. «Beloof hem, dat hij niet zal worden vervolgd of van zijnen goeden naam beroofd, als hij een volledige bekentenis aflegt; en vraag hem, wat hem er toe heeft gebracht. Ik kan het nog niet begrijpen. Ik heb hem altijd voor een braaf en achtenswaardig man gehouden." Roy, die nog jong was en zelf zwaar had geleden door Darnell's daad, gevoelde zich volstrekt niet zacht gestemd, toen hij in den kouden Decembemaclit westwaarts reisde een pak slaag met een hondenzweep was nog te goed voor zulk een schurk. Toen stelde hij zich op verschillende wij zen de ontmoeting voor, waarbij zijn aanval altijd schitte rend en Darnell's verdediging zeer zwak was. Daarna viel hjj in slaap en droomde van Sigrid, totdat hij koud en uit zijn humeur wakker werd en te Bristol in een ander rijtuig moest overstappen. Eindelijk na al die woder- waardighoden, kwam hij te half negen to Plymouth aan. Nu hij er was, begon hij op te zien tegen het werk, dat hem wachtte on te twijfelen, of het wel zoo schitterend zou afloopen, als hij zich had voorgesteld. Haastig gebruikte hij iets en ging toen door de natto, morsige straten naar den winkelwaar Darnell tegenwoordig bediende was. Het viel hem mede, dat de winkel niet zeer groot was en toen hij binnenkwam, zag hij den man, dien hij zocht, achter de toonbank en alleen. Terwijl hij naar hem toe ging, lette hij scherp op zijn gelaat. Darnell was iemand met een vrij gunstig uiterlijk, donker en bleek; hij zag beleefd op naar den vermeenden klant, maar toen hij Roy zag, werd hij nog iets bleeker en deed hij verrast een stap achterwaarts. «Mijnheer Robert!" stamelde hij. »Ja, ik bon het, Darnell; ik zie, dat gij begrijpt, waarom ik ben gekomen," zeide Roy bedaard. «Het was zeker een vreemd, oen zeer buitengewoon toeval, dat de heer Falck, zonder dat hij zelf het wist, dien dag in Juni, poney'sonze kermis komen bezoeken. Hart met zijn parade-tentGorter met een nieuw kijkspel en nog vele anderevooral bekende kramershebben reeds stand plaatsen aangevraagd. Onze kermis zal dus een bezoek overwaard zijn. Den 4 is aan het station Hengeloo bij het binnen rijden van een trein een wissel wachter overreden. De dood volgde onmiddellijk. De gemeenteraad van Woerden heeft den 5 met 5 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel van een dei- leden, om den duur der kermis in October van 6 op 4 dagen te brengen. Uit het verslag der Senembah Maatschappij, den 5 uitgebracht, bleek, dat de oogst van 1891, in het boek jaar 1892 verkochteen verlies van 192,351,04 op leverde het vorlies-saldo der vorige rekening werd daar door vermeerderd tot j 296,630,91. Niettegenstaande de goede vooruitzichten van den verkoop van oogst 1892 wordt gewaarschuwd tegen overdreven verwachtingen van te behalen winsten, daar ook donkere partijen aan de markt gebracht zullen worden waarvoor wellicht slechts lage prijzen te bedingen zullen zjjn. Den 5 is te Breda aanbesteed a. in het openbaar, het leggen van buisleidingen en zinkers het stellen van afsluiters en brandkranen en eenige andere werkzaamheden voor de gemeentelijke waterleiding. Laagste inschrijver van elf inschrijvers was de heer G. Wilson te 's-Gravenhage voor f 45000 b. uit de hand het doen van grondboringen, het leveren en stellen van zuigputten en controle-stand pijpen voor de prise d' eau aan den heer Nic. Hagen doorn te Giessendam voor f 36300. Den 6 is een groentenkoopman uit Edam bij het verlaten van de tram te Monnikendam mis gestapt, dien tengevolge overreden en kort daarop overleden. Hij laat een vrouw en een kind na. Een gedeelte van de tram ontspoorde. De leden der Provinciale Staten van Limburg heb ben den 6 gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten den heer F. J. P. M. Ooenen burgemeester van Weert. In 1892 zijn aan 's Rijks munt vervaardigd en af geleverd: A. voor rekening van den Staat1°. Nederland: 2.800.000 guldens800.000 kwartjes 2.000.000 dub beltjes en 5.000.000 centen; 2°. Overzeesche bezittingen 1.000.000 guldens B. voor rekening van particulieren 61 tienguldenstukken, uitmakende eene nominale waarde van 3.950.610. Oude Aledurp. Ondertrouwd: 19 Mei. Jan de Geus en Antje Kroon. Ondertrouwd en getrouwd: 12 en 24 Mei. Jan Zutt en Aafje Dekker. Geboren: 10 Mei. Trijntje d. van Pieter Pancras on Aagje Klaver. 26 Antje d. van Simon Stam en Grietje Overman. 27 Cornelisz. van Gornelis Stoop en Wilhelmina Klaver. 28 Marijtje, d. van Jan Ursem en Trijntje Beerepoot. ^9 Agnes Cornelia d. van Louwrens Liefhebber en Catharina Slijkerman. Overleden: 13 Mei. Anna, d. van Cornelis Stoop en Jansje Droog, 12 j. 14 Aafje d. van Cornelis Mul on Grietje Koemees- ter 19 j. 25 Arnoldus Joan van Hoolwerff, echtgenoot van Dirkje Gorter 35 j. 26 Cornells en Pieterzoons van Jacob de Jong en Marijtje Noordstrand 13 w. een banknoot in zijn zak had; maar het is volkomen opgehelderd. Wat hebt gij mij nu te zeggen «Mijnheer?" stotterde Darnell; «ik begrijp u niet. Ik ik weet niet «Kom, vertel nu niet nog meer leugens," zeide Roy ongeduldig. «Wij weten nu, dat gij het bankbiljet moet hebben genomen, want er was niemand anders in den winkel. Als gij de waarheid bekent, zullen wij u niet vervolgen en zult gij uwe betrekking hier niet verliezen. Wat heeft u er toe bewogen «Val mij niet hard, mijnheer," smeekte de man; «ik verzeker u, ik heb er al dien tijd bitter berouw van gehad." Waarom hebt gij dan niet alles verteld aan mijnen vader zeide Roy. «Gij hadt kunnen weten, dat hij n niet hardvochtig zou hebben behandeld." «Had ik het maar gedaan," zeide Darnell ter neer geslagen. «Ik wenscnte, dat ik het had gedaan, mijnheer, want het is een rampzalige geschiedenis geweest, van het begin tot het eind. Maar ik had schulden en ik had niets dan mijn ondergang voor oogen, en ik dacht aan mijne vrouw, die ziek was, en ik wist, dat mijn ongeluk haar dood zou zijn." En dus handeldet gij nog slechter," zeide Roy driftig. «Gij poogdet een ander in uw plaats ongelukkig te maken." «Maar hij werd niet weggezonden," zeide Darnell. «En ZÜ gaven zijne ziekte de schuld en het scheen dat hij er geen schade door leed. Hot was eeuo zware verzoeking en toen ik er eens voor was bezweken was het alsof ik niet meer terug kon." «Vertel mij precies, hoe het is gebeurd," zeide Roy, die kalmer was geworden. zag dat de heer Horner het geld aan Signor Sar de gaf, mijnheer, en ik zag, dat hij het bankbiljet in do lade legdo en ik wist nietwat ik moest beginnen om die schuld te betalen." «Wacht even hoe waart gij in zulke moeielijkheden gekomen zoo viol Roy hom in de rede. «En hoo koudon vijf pond u redden «Ik was ongelukkig geweest in weddenschappen, maar ik dacht, dat ik het wel zon kunneu herstellen, als ik maar iets had om het nog eens te wageu en er was

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5