Kantongerecht te Alkmaar. Buitenland. BURG E RLTjK STAND, liarslngerhorn. Aan het hulpkantoor word een briof ontdekt, voorzien van een postzegel, die reeds een maal gebruikt scheen. Bij het ingestelde onderzoek bloek de brief uit eene door particulieren geplaatste bus af komstig te zijn. De bus werd alsnu weggenomen. Bij kon. besluit van den 5 is aan den heer mr. A. H. M. van Berckel, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger te Amsterdam (derde kanton. Bij kon. besluit van den 7 zijn benoemd tot heem raden van den polder Eierland op Texelde heeren A. Dros Az., J. Lijm Tzn. en S. Keijser Rzn. Bij kon. besluit van den 7 zijn benoemd tot voor zitter van den Hoogen Raad van Adel de heer A. baron Schimmelponninck van der Oye van de Pol en Nijenbeek, thans lid van dien Raad, te Utrecht,, en tot lid de keer A. G. baron Snouckaert van Schauburg, directeur van het Huisarchief en de bibliotheek van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage. De heer P. Buis Jz. te Scliagen is benoemd tot voorzitter der liberale kiesvereeniging »Schagen. Op eene den 7 gehouden vergadering werd o. a. de weusch uitgesprokondat de Kamers met de regeering zonden medewerken tot afdoening der wenschelijke kiesrecht regeling en dat eeno wet in het leven worde geroepen, welke aan de gemeenten het recht geeft om buiten do gemeonte wonende eigenaren van grond aldaar naar bil lijkheid te doen bijdragen in de gemeente-lasten. Bij kon. besluit van den 7 is benoemd tot commis saris van politie te Leeuwarden, met ingang van 1 Juli, de heer A. P. Heg, thans commissaris van politie te Zaltbommel. Bij kon. besluit van den 7 is de heer H. Evertsz benoemd tot lid van den kolonialen Raad in de kolonie Cura9ao. De gemeenteraad van Beverwijk heeft don 8 benoemd tot onderwijzer met hoofdakte aan de openbare school R. Simons van Lunjeberd en tot onderwijzeres mej. J. Dalmeijer te Velsen met 5 tegen 2 stemmen op mej. G. Mul te Zaandam. Met 1 Januari 1894 of zooveel vroeger als men daarmede gereed zal zijn, zal kookgas verkrijgbaar gesteld worden tegen 6 centen de kub. el en meterhuur. De gemeenteraad van Uitgeest heeft den 8 benoemd tot onderwijzeres in de handwerken aan de school te Marken-Binnen mej. Neeltje Bol en besloten, naar aan leiding van het verzoek van het bestuur der Ambachts school te Alkmaar om geldelijken steun, daartoe over te gaan, zoodra do belangen der ingezetenen daarbij be trokken zijn. Den 10 is te Melder aanbesteed het doen van herstellingen en vernieuwingen van werken en kazerne gebouwen te Helder en op Texel, geraamd op f 3140. Laagste inschrijver de heer J. O. Ran aldaar voor 3089. Bij kon. besluit van 29 Mei is de heer M. P. E. E. H. Stoop te 's-Hertogenbosch met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke, afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. De bevolking van Noordholland bestond op 1 Jan. 1893 uit 425,276 m. en 452,620 vr., totaal 877,896, tegen 860,868 (416,215 m. en 444.653 vr.) op 1 Jan. 1892. De bevolking der voornaamste gemeenten op 1 Jan. 1893 was: Amsterdam 437,892, Haarlem 55,311, Nieuwer-Amstel 28,782, Helder 23,709 Alkmaar 16314, Zaandam 16,200 Haarlemmermeer 15,791, Hil versum 13,344, Hoorn 10,649, Sloten 7794, Velzen 7621, Enkhuizen 6579, Edam 6438, Texel 5946, Weesp 5834, Purmerond 5656, Wormerveer 5363. Schagen. Den 11 gaf de Harmoniekapel een concert in den tuin van den heer Broersma welke voor deze gelegenheid met fraai gekleurde flambouwen was versierd. Een vrij groot aantal kunstlievende leden waren opgekomen om te luisteren naar het zeer goed uitge voerde programmahetwelk een 9tal fraaie nummers teldo. Onzes inziens werden n°. 3 »Les deux colibris''. concert polka voor 2 fluiten en n°. 4 Groote fantaisie uit de opera »Het nachtleger te Granada" van Kreutzer het best ten gehoore gebracht. Bnrsingcrhorn. Ondertrouwd en getrouwd: 6 en 19 Mei. Aart Klos en Trijntje Krap. 6 21 Klaas Kaper en Trijntje Wagemaker. 12 28 Pieter Horst en Aaltje van Stipriaan. 13 29 Cornelis Swaag en Elisabeth Swaan. G etrouwd: 5 Mei. Klaas Leijen en Atitje Koster. 7 Pieter van der Oord en Iefje .Eriks. Geboren: 11 Mei. Cornelis, z. van Klaas Bood en IJtje Singer. 15 Simon Jan, z van Cornelis Schoorl en Cornelia Spaans. 17 Dieuwertje Geerarda, d. van Pieter Vader en Elisabeth Dentekom. 18 Dirkz. van Dingemau Dubbelman en Antje Portegijs. 22 Antje, 'd. van Klaas Stammes en Trijntje Borst. Uitgeest. Getrouwd: 14 Mei. Adolf Starreveld en Hermina Mooij. Jacob Nol en Anlje Blokker. 22 Johannes Nicolaas Boelens en Prancisca Spren keling. 24 Hendrik Baltus en Aagjo Daan. Geboren: 4 Mei. Trijntje, d. van Pieter Rijs en Neeltje Winkel. 9 Johannes, z. van Hendrik Schavomaker en Maria de Ruiter. 23 Johanna Catharina, d. van Karei van der Blonk en Geesje Noback. 30 Gerrit en Anna Alida, d. en z. van Lambertus Wilbrink en Maartje Grootes. Overleden: 7 Mei. Hubrinad. van Pieter Oorver on Wilhelmina Cornelia Schreurs, 13 j. 16 Grietje Cornelisse, echtgen. v. Pieter Kaptein, 47 j. 22 Johanna, d. van Nicolaas Stuijt en Jannetje Noom3 m. 29 Gerrit Daan, wednr. van Trijntje Brasser, 74 j. 31 Gerrit, z. van Lambertus Wilbrink en Maartje Grootes, 1 d. Akersloot. Ondertrouwd: 26 Mei. Hendrik Koomen en Trijntje Krom. Getrouwd: 4 Mei. Nicolaas Cornelis Maria Brantjes en Johanna Jozephine Groot. Geboren: 1 Mei. Johannes z. van Pieter Buur en Agatha Gijzen. 3 Dirk, z. van Pieter Steenhof en Leeutje Sander. 5 Laurentius Petrus, z. van Gerrit Groot en Corne lia Meyne. 12 Maartje, D. van Pieter Schut en Josephine Rijs. 23 Arie, z. van Pieter Koppes en Adriaua Verkooijs. Heiloo. Getrouwd: 2 Mei. Jan Pool, wednr. vau Susanne Wallaart, en Geertje Hols, te Alkmaar. 4 Johannes Groot, te Haringkarspel, en Catharina Schut onl. te Alkmaar. Pieter Doctor wednr. van Elisabeth Asjesen Cornelisje van der Molen. 10 Hendrikus Jacobus Barends, te Aalsmeer, en Maria Zonneveld. 16 Willem Tromp, te Egmoudbinnon, en Maria Schut, onl. te Alkmaar. Geboren: 3 Mei. Jacobad. van Jacob Bakker en Geertrnida Castricum. 7 Gijsbertus z. van Simon Hoetjes en Catharina Rijs. 27 Trijntjed. van Jacob Floris en Grietje Brou wer. Johanna, d. van Cornelis Groot en Grietje Dekker. Llmmen. Getrouwd: 2 Mei. Cornelis'JG rootten Helona Admiraal. 3 Bernardus Rengnier Kuilman on Maria Wokke. Geboren: 6 Mei. Klaas, z. van Arie Brouwer en Gerritjo Kaandorp. 18 Wilhelmina Maria d. van Petrus Johannes van Kessel en Maria Petronella van Leeuwen. 28 Grietje d. van jWillem Hoogeboom en Trijntje Gooijer. Overleden: 4 Mei. Cornelis Koot, echtgen. van Maartje Bakker, 57 j. 9 Cornelis Dekker, wednr. van Maartje Admiraal, ruim 60 jaren. Biidkarspel. Getrouwd: 7 Mei. C. Beets en G. Visser. 14 Floris Berkhout en Grietje Bakker. 28 Gerrit Paarlberg en Hillegonda van Exter. Pieter Gorter en Cornelia van Exter. Geboren: 1 Mei. Nicolaas z. van WillemfStam en^Aaftje Kooij. Overleden: 2 Mei. Aaltje Jonker10 m. 19 Nicolaas Stam 19 d. 23 Hermanus Eilandechtgen. van Grietje Kool haas 62 j. ZuidscRarwoudc. Ondertrouwd: 18 Mei. Jan Bood en Guurtje Visser. Ondertrouwd en getrouwd: 4 en 18 Mei. Jacob Kramer en Anna Menrs. 10 25 Jacob van Twuijver en Neeltje Wit. 10 31 Hendrik de Vries en Geertje Kooij. Getrouw d: 2 Mei. Stefanus Smit en Martha Prins. 4 Jan Smit en Antje Kuiper. Geboren: 11 Mei. Pieter z. van Jacob Berkhout on Pietortje den Adel. 18 Abram Johannes z. van Tobias Johannes Lut- terot en Grietje Kaan. 22 Muus z. van Cornelis Wagenaar en Elisabeth Blokker. 23 Hendrik, z. van Simon Kruijer en Trijntje Kramer. 26 Dieuwertje, d. van Willem Heilig en Dorothea Elisabeth Kramer. Overleden: 11 Mei. Maria Willemijna van Veen echtgen. van Sikke Parma 28 j - 12 Maartje Smit, wed. van Pieter Boon 73 j. 31 Willem van Twuijvor18 j. Noordscharwoude. Getrouwd: 16 Mei. A. Winder en M. Bommel'. J. Paarlberg on T. de Geus. 21 C. Swager Cz. en J. Groet. Geboren: 14 Mei. Jacob, z. van H. van Essen en Grietje Muiier. Overleden: 12 Mei. Ida, d van Klaas Bekker en Neeltje Groot, 11 j. 19 Trijntje, d. van Jan Rijkes en Maartje Bos, 6 m. 22 l Aaltje Dirkmaatechtgen. van G. Heeman, 73 j. Zitting van 9 Juni. K. Z. Rz., Egmond 'aan Zee, loopon over verboden grond f 0,50 boete of 1 dag hecht. R. Z. Kz., Egmond aan Zeeals boven f 1 boete of 1 dag hecht. J. G. Wz., B. K. Ez., J. G. Pz., M. V. Wz., E. V. JCz., G. V. Jz., H. K. Ez., allen Egmond aan Zee, stroo- perijieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. G. K. Az., A. K. Az. en G. B. Kz., allen Egmond aan Zee, strooperij de lo f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e 3 maal gepleegd 3 maal f 1 boete of 3 maal l dag hecht, de 3e strooperij en loopen over verboden grond, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. W. G., Heiloozitten in een voertuig met honden bespannen f 1 boete of 1 dag hecht. G. S. G., Alkmaar, geen voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijne hoede staand gevaarlijk dier, f 5 boete of 2 dagen hecht. A. W., Hensbroek, zonder vergunning visschen in eens anders vischwater, f 3 boete of 2 dagen hecht. J. M„ W. K., L. S., P. v. d. H., allen Alkmaar, 0. d. W., Broek op Langedijk K. v. T., Schermerhorn A. W. Pz., Egmond aan Zee, allen dronkenschap, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. ITALIË. Do afgevaardigde Pandolfi vroeg den 10 aan de regeering eenige inlichtingen over Kalnoky's verklaringen en wenschte tevens de meening der regeering te kennen over de werking der internationale vredebon den. De minister van buitenlandsche zaken Brin juichte de werking dezer bonden toe en verklaardedat de regeering hun werken in het belang van den vrede altijd zou steunen, daar ook Italië den vrede wenscht. Colombo drong op vermindering van de uitgaven voor het leger aan. Door de hervormingenwelke hij met warmte aanbeval, zouden er 34 millioen lire bezuinigd worden. Den 5 des avonds zijn te Tarente eenige personen aangerand door matrozen van de in de haven liggende grieksche oorlogsschepen Spata en Spezai. Een woedende volksmenigte viel daarop aan wal rondloopende grieksche matrozen aan van wie onderscheidene gewond werden. Alleen werd hun door eene sterke politiemacht belet huizen van grieken in de stad aan te vallen; 46 personen werden in hechtenis genomen. NOORWEGEN. Het Storthing heeft met 69 tegen 42 stemmen eene subsidie van 80000 kronen verleend aan de Noordpool-expeditie van dr. Nansen. OOSTENKIJU-HOVUVIti.) 10. In de begroo- tingscommissie uit de oostenrijksche delegatie zeide graaf Kalnoky den 9 ongeveer het volgende Met leedwezen heb ik gezien, dat eenige duitsche bla den aan mijne jongste verklaringen eene uitlegging gegeven hebben, die geheel afwijkt van hetgeen ik be doelde. Ik stol er te hoogen prijs op, dat in Duitschland geen misverstand ontsta omtrent de staatkunde van Oostenrijk-Hongarije om niet op te komen tegen der gelijke valsche opvattingen waarvan de strekking is twijfel te doen rijzen aangaande onze bondgenootschappen, die nog steeds even hecht en in het minst niet gewijzigd zijn. Ik sta er uitdrukkelijk op te doen uitkomen, dat mijn toenemende hoop op het handhaven van den vrede niet voortvloeit uit bijzondere gebeurtenissen, maar uit den algemeenen toestand. Uit dezen staat van zaken heb ik niet de gevolgtrekking gemaakt, dat een ontwikkeling der weerkracht kon gestaakt worden; ik heb integendeel aanbevolen, met die ontwikkeling voor te gaan. Daar de hooge militaire overheden en de regeering in Duitsch land de noodzakelijkheid van zekere maatregelen ten opzichte van het duitsche leger aangetoond hebben geloof ik te kunnen verklaren, dat ik de toepassing dezer maatregelen als een waarborg voor den vrede beschouw. De begrootingscommissie heeft daarna een bewijs van vertrouwen in het beleid van Kalnoky uitgebracht. In haar verslag wijst de commissie er op, dat de kanselier, door onwrikbaar aan het drievoudig verbond vast te houden, do betrekkingen met do andere Staten vriond- schappolijker maakt. PORTUGAL. De Kamer heeft het handelsverdrag met Spanje den 8 voor goed goedgekeurd. BULGARIJR. De diplomatieke agentschappon van Engeland, Ronmanie en Belgie hebben vlaggen uitge stoken bij den plechtigen intocht van vorst Ferdinand. Het corps diplomatique is naar het station gegaan, be halve de vertegenwoordigers van Frankrijk en Rusland. URAZII/IË. De Vertegenwoordiging heeft met 41 stemmen meerderheid eene motie van do oppositie, om Peixoto niet langer als president der republiek te erken nen, verworpen. VRREENIGOR STATEN. Den 7, des namiddags te twee uren toen er een halvo storm woeiontstond te Fargo in Noord-Dakota een stad van 10000 inwo ners brand door het wegwerpen van heeto asch en sin tels uit de achterdeur van een restaurant waardoor een hoop losse papieren achter een manufactuurwinkel ont vlamde. De deur stond daar open en in weinige oogen- blikken had de wind de vlammen door het huis gejaagd. In een kwartier was de brand tot twee andere blokken van huizen overgeslagen. Een man en eene vrouw, die hun goed trachtten te redden kwamen in de vlammen om evenals vier kinderen. Twee duizend menschen waren van woning beroofd. De schade wordt op ten minste 7.000.000 geraamd: één bank, één hotel en één restau rant bleven gespaard. Het gebouw te Washingtondat vroeger het Ford- Theater was en thans gebruikt werd als regeerings- bureau ter huisvesting van de ambtenaren, belast met de uitbetaling der pensioenen van oorlog, is den 9 des middags plotseling ingestort, toen ongeveer 500 ambte naren gepensioneerden enz. daarin aanwezig waren. Het onmiddellijk aangevangen reddingswerk werd des avonds bij electrisch licht voortgezet. De officieren van gezond heid werden allen opgeroepen om de noodige hulp te vor- leenen. Reeds dien dag werden 23 lijken uit de puin hopen te voorschijn gebracht. De inspecteur der gebouwen had reeds voor eenigeu tijd verklaard dat de onderbouw aan hechtheid te wen- schen overliet en dat de vloeren het gewicht der bewo ners niet zouden kunnen dragen. Men had echter steeds geaarzeld om tot de ontruiming over te gaan wegens do aan dat gebouw verbonden geschiedkundige herinneringen. In dit gebouw werd toch den 15 April 1865 president Lincoln do01° den directeur Wilkes Booth dood geschoten. Op de zolders waren belangrijke archieven betreffende de militaire pensioenen geborgen en een der muren was ondermijnd door het uitgraven van een kelder voor eene maatschappij die eene electrische verlichting zou aanleggen. De directeur Shunt was een der eerste lijken, die gevonden werd. Een neger-werkman, die in de laatste dagen in den kelder werkzaam was geweest, had reeds gewaarschuwd, dat de zoldering doorboog, wanneer iemand er over liep. Den 8 is op het tentoonstellingsterrein te Chicago, ter eere van de infante Enlula die tegenwoordig was, oen vuurwerk afgestoken, waarbij een stuk, dat het portret der prinses voorstelde, 60 voet hoog was en bestond uit 2000 door electriciteit in afwisselende kleuren verlichte stukken. Op de terreinen waren 200000 personen aanwezig. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 6