Een stoere Noorman. Mo. Vijf en Megentigste Jaargang 1893. Y R IJ DAR 16 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ALkMAARSCHE <01 RAVI. Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegoven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar*/ 0,80; franco door het gebeele rijk j 1-, De 3 nummers f 0,06. Prjjs der gewone Advertentie»: Per regel f ©,1Ü. OroOte letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BKEtalE. Volgens de Indépendance is den 11, des avonds te ongeveer half twaalf, te Antwerpen door een ontploffing nabij het park in de Rubenslei in een groot deel der stad de hevigste ontsteltenis te weeg gebracht. Misdadigers hadden onder het venster van de woning van den officier van justitie een ontplofbaar werktuig, een kardoes dynamiet, geplaatst. Gelukkig werd niemand gekwetst. Alle vensters in dat huis werden echter ver brijzeld. De officier de heer Berré was afwezig. Men schrijft den aanslag toe aan socialisten. Zes socialisten moesten dea 12 voor het hof van assises verschijnen wegens ophitsing tot oproer. Den 11, des morgens te half elf, is te Molenboek brand ontstaan in de houtzagerij van van don Kerckhoveu en C0., nabij de stoommachine, welke brand zulk eene uit breiding kreeg, dat de brandweer van Brussel en Ander- lechtCuregkem te hulp geroepen moest worden om de vlammen te vermeesteren. Drie brandweermannen werden gekwetst en een stikte bijna in den rook. De schade wordt op f 150.000 begroot. BIJIT§CKSiAAD. In de Harz zijn in het stadje Hasselfelde 83 huizen verbrand, waardoor 160 gezinnen van dak en have beroofd zijn. Het post- en telegraaf kantoor was een der eerste gebouwendie in brand stonden, zoodat geen hulp van elders spoedig ontboden kon worden. To Eisenberg in Altenbarg brandden dien dag 16 woonhuizen af. Den 12 des morgens te 7 uren is te Feldaffing in den ouderdom van ruim 43 jaren overleden hertog Max Emanuel, waarschijnlijk ten gevolge van het springen van een bloedvat bij het paardrijden. Alle reeders scheepsmakelaars, emigratie-agenten, her bergiers enz. hebben den 14 eene kennisgeving van den Senaat ontvangen betreffende de russische landverhui zers die te Hamburg blijven hoewel het verleden jaar reeds uitdrukkelijk werd verboden. Thans heeft de politie order gekregen te zorgendat al zulke landverhuizers die na den 15 de Hamburgsche grenzen naderen hetzij per straat-, spoor- of waterweg wegens het gevaar van overbrenging der cholera verhinderd worden het Hamburgsche gebied te betredoD, ook al hebben zij reis biljetten en voldoende geldmiddelen. Eene uitzondering wordt alleen gemaakt voor reizigers uit Rusland met kajuitskaarten voor Amerika. EAeEEAAD. Te Londen blijft het aantal ziekon en de sterfte zeer groot. In de weekwelke den 10 eindigde, waren er in de hospitalen 2929 zieken of 136 meer dan gedurende de vorige 14 dagen. Vele lijders aan roodvonk en diphteritis konden niet opgenomen worden. Slechts voor ongeveer 50 pot. der zieken was ruimte beschikbaar. Van de pokkenlijders herstelden 54, terwijl 70 personen opnieuw aangetast werden. Sïoogerhuis. Het wetsontwerp tot ten uitvoerleg ging der tijdelijke overeenkomst met Rusland betreffende de visscherijen in den stillen Oceaan is bij derde lezing aangenomen Eagertiuis. Den 13 is artikel 3 van bet Home-Rule- ontwerp aangenomen F» AAfUKUR. De Grand Prix de Paris-Loug- champs is den 11 gewonnen door het paard Ragatsky van den heer Webbhet engelsche paard Ravensbury kwam in de tweede on Oallistrate van den heer Abeille in de derde plaats aan. In bet departement der Vogeezen is de heer Albert Perry met 497 stemmen tot lid van den Senaat gekozen, in plaats van wijlen den heer Jule3 Perry, wiens broeder Charles, die indertijd bedankte als Senaatslid opdat Jules Ferry gekozen zou kunnen worden, 442 stemmen verkreeg. De reis van president Carnot naar Bretagne is niet doorgegaan. Zoodra zijne krachten zulks toelaten, zal hij eeue kuur doen te Vichy. Kamer. Den 12 werden aan den minister van oorlog inlichtingen gevraagd over de levering van laken voor de troepen. Ten aanzien van eene voorgestelde motie van vertrouwen werd met groote meerderheid van stemmen tot de eenvoudige orde van den dag overgegaan. ITALIË. De gewezen directeur der Bank van Napels is tot 10 jaren opsluiting veroordeeld on de kassier Alexandric tot 6 jaren en 6 maanden tuchthuisstraf wegens verduisteringen. ïu antwoord op de vragen van den afgevaardigde Barzilai over de verklaringen van Kalnoky, zeide de secretaris van buitenlandsche zaken Ferrari den 13, dat in deze verklaringen niets is, dat niet overeenkomt met de itali- aansche staatkunde, die, juist omdat zij naar opbeuring van de geldmiddelen en van den economiscben toestand streeft, eiken schijn van vrede als oen gelukkig voorteeken beschouwt. Italië ziet iu de bewuste verklaringen een buitengewoon geruststellend bewijs van vrede. De ver klaringen van Kalnoky loopen reeds vooruit op eenige gebeurtenissen, waarvau Barzilai gesproken bad. Hij zeide niet te gelooven, dat een aanvallende staatkunde geschikt was voor het herboren Italië, dat niettemin, zonder over drijving, zijn standpunt in de wereld moet doen gevoolen. In den Senaat gaf de minister van buitenlandsche zaken Brin inlichtingen over het verbreken van het ver drag van Ucciali door koning Menelik van Abyssinië. Als Menelik zijne belangen begreep, dan zou hij redelijke voorstellen doen zoo niet, dan was Italië s stelling van dien aard, dat men er zich niet ongerust over behoefde te maken. W9BRWEGEM. Het Storthing hoorde den 13 ver schillende personen, die opgeroepen waren om getuigenis af te leggen in de kwestie der marinewapens. Er was beweerd, dat met die geweren groote knoeierijen in 1884 plaats gehad hadden. De directeur van het arsenaal Saade verklaarde, dat alle geweren en pistolen in Ohristiania onbruikbaar waren gemaakt door hot afschroeven van zekere onderdeelen, die afzonderlijk in kisten waren ver pakthet bevel tot dien maatregel was van het depar tement van oorlog uitgegaan. De oud-minister van marine Johanseu zond eene ge neeskundige verklaring, dat hij verhinderd was aan da oproeping gevolg te geven. Tevens liet hij eene schrif telijke verklaring overhandigen, volgens welke het ge beurde met de marine-wapens deels zijn oorzaak bad in den algemeen onrustigen toestand in 1884, deels in een verzuim van ondergeschikte beambten te Horten, die deswege voor den krijgsraad hadden terechtgestaan. Alle getuigen wezen er op, dat de zaak niets te be- teekenen bad gehad, daar de geweren in zeer korten tijd weer in orde konden gemaakt worden. EIISLASD. De Rijksraad hechtte den 12 zijne goedkeuring aan het wetsontwerp, waarbij een monopolie op den verkoop van brandewijn wordt ingevoerd in de gouvernementen Perm, Oefa, Orenburg en Sonara. Verder werd goedgekeurd een wetsontwerp tot bestrijding der beursspeculatiën waarbij hoofdzakelijk premiezaken in russische goudfondsen en goudwissels verboden worden en de beurs aau een versterkt toezicht door het ministerie van financiën onderworpen wordt. De regeering blijft voortgaan met het nemen van maat regelen, om de russische taal overal in het Rijk inge voerd te krijgen. In de Oostzee-provinciën, waar duitsch gesproken wordt, moeten voortaan alle leerlingen russisch sprekeu, niet alleen gedurende de lessen, maar ook in de tusschenuren. In Polen is dezelfde maatregel ingevoerd. Daar is o. a. ook de poolsche Grondkredietvereeniging aangeschreven te zorgen dat vóór Januari 1897 bet russisch gebruikt wordt iu allo brieven, boeken, rekenin gen enz. Gelijke aanschrijving was vroeger reeds tot andere dergelijke maatschappijen gericht. VEItEElïICiUE STATE A. Volgens het land- bouwverslag van den 1 is de met katoen beplante oppei- vlakte sedert 1892 met pet. toegenomen en zijn ten gevolge van het gunstiger weder de vooruitzichten van den oogst verbeterd. Gemiddeld is de stand van den katoen °76.85wintertarwe 75.5 voorjaarstarwe 86.4, haver 88.9 en rogge 84.6. Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 84) o— Zijne overpeinzingen werden afgebroken door Swan- hild's stem. «Wij zullen iedereen in Rowan Tree Honse nitnoodi- gen niet waar zeide zij. «En de heer Sivertsen", voegde Sigrid er bij. «Hij moet stellig komen omdat hij geheel alleen is." «En wat er ook gebeurt, wij moeten de oude juffrouw Charlotte vragen", zeide Frithiof. »Maar daar valt mij in dat wij iedereen zullen moeten waarschuwen, dat hij zijn eigen bord en kommetje meebrengt, als de kinderen, die op school worden getracteerd." Maar daarover was Sigrid verontwaardigd en zij ver klaarde dat haar wit en blauw servies juist voldoende was terwijl zij een paar stoelen van de buren konden kenen. Toen kwam de wandeling naar huis en het tooien van den boom onder veel pret en lachen en het schrijven der uitnoodigingen die nog dien zelfden avond moesten worden op de post gedaan. Iu geheel Londen was geen vroolijker huishonden te vinden. Alle doorgestaan leed was vergetenzelfs de wonden die niet konden worden geheeld brandden niet en deze Kerstmis scheen inder daad een feest te zullen zijn van vrede en welbehagen. Hoe tien menschen Lance en Gwen niet eens mede- gerekend plaats konden vinden in de kleine kamer, was een raadsel voor Prithiof, maar Sigrid wist raad voor alles en terwijl hij den volgenden dag uit was maakte zij allerlei vernuftige schikkingen versierde de kamer met groen en verdeelde zoo de meubelen dat er voor ieder plaats was. Te half vijf begonnen de gasten te komen. Eerst me vrouw Boniface en Cecil met de kinderen, die de lichtjes aan den boom hielpen opsteken toen mevrouw Lechertier, beladen met doozen, vol van de heerlijkste bonbons voor ieder der aanwezigen. Kort na haar komst werd er een maal hard aan de deur geklopt en allen waren het eens, dat het niemand anders kon zijn dan de heer Sivertsen. Swanhild liep naar de denr om hem open te doen en zijn hoed en jas aan te nemen. Hare hartelijke welkomstgroet scheen den ouden man goed te doenwant zijn breed voorhoofd was buitengewoon vrij van rimpels toen hij binnen kwam en Sigrid de hand gafbij boog en glim lachte heel vriendelijk, toon zij hom voorstelde aan de andere gasten. Toen bezag hij met eene uitdrukking van voldoening den kerstboom en boog zich om er aan te ruiken. «Zoo," zeide hij vergenoegd «gij blijft trouw aan de oude gebruiken zie ik dat doet mij pleizier dat doet mij pleizier. Het is jaren geledon, dat ik een behoorlijk ver sierden boom heb gezien. En de luchtGoede hemel, zij maakt mij weder jong Ik ben blijde dat gij niet mede gaat met de groote menigtemaar de goede, oude kerst gebruiken trouw blijft." Iutusschen had Cecil thee en koffie ingeschonken in de keuken, waar, om ruimte te maken de tafel was gezet, «Sigrid heeft mij toegestaan als helpster en niet als visite te komen zeide zij lachende tot Prithiof. «Ik zeide haar, dat zij in de kamer moest blijven en iedereen aansprekenzooals het behoort in Engelandwant gij en Swanhild zult het te druk hebben met bedienen «Ik ben blijde, dat ik u even alleen kan spreken,' zeide Frithiof. «Zijt gij zeker, dat mevrouw Bonifaee geen bezwaar heeft tegen het plan van het compagnonschap «Wel, zij is er bijzonder mede ingenomen," zeide Cecil «En zij zal het u zelve zeggen, zoodra er gelegenheid voor is. Ik ben blijde zeer blijde, dat die zorg van u is genomen en alles is opgehelderd." «Ik kan het nog nauwelijks gelooven, zeide Prithiof. «Ik ben soms baug, dat ik zal wakker worden en vinden dat alles een droom is geweest. Maar als ik met u spreek, voel ik dat het werkelijkheid is, want gij hebt in mij ge- Eerste Kamer. In het afdeelingsverslag over het wetsontwerp tot be krachtiging der overeenkomst met de Neder- landsche Handelmaatschappij werd de vernieuwing daarvan algemeen wenschelijk geacht en uit het feit, dat opvolgende regeoringen de taak van verkoop der producten aan de Maatschappij is blijven toevertrouwen, leidde men af, door het belang van den Staat door deze regeling gebaat wordt. Voorts werd gewezen op den goeden naam, dien de Javakoffie heeft gekregen; op de degelijkheid der Handelmaatschappij en op de instemming, die de vernieuwing dor overeenkomst bij de groote han delshuizen heeft gevonden. Men bestreed dan ook de vervanging der N. H. M. loofd en mij verleden zomer kracht gegeven. Ik zal uw vertrouwen nooit vergeten.'' Zij sloeg hare oogen neder onder zijn eerltken, dank baren blik. Zij was vreeselijk bang, dat zij zich zou verraden en om de gloeiende kleur, die zij in hare wangen voelde stijgen, te verbergen, wendde zij zich af en maakte zich druk met de theepot, die in het geheel geen opschenken behoefde. «Gij hebt Signor Donati vergeten," zeide zij, hare zelfbeheersching herwinnende. «Ja, ik moet hem schrijven," zeide Frithiof. «Ik ver wonder mij hoe langer hoe meer, hoe het mogelijk was, dat hij dadelijk de waarheid zag. Daar komen de heer B niface en Roy." Hij ging weder de kamer binnen, terwijl Cecil mot eenigo nieuwsgierigheid door de open deur de begroeting gadesloeg. Ter eere van den heer Sivertsen en om Prithiof genoegen te doen, droegen Sigrid en Swauhild haar Har- danger boerinuekleeding en Cecil dacht, dat Sigrid er nooit bekoorlijker had uitgezien, dan thans, nu zij Roy de hand gaf en hem welkom heette met de innemende manier en de levendigheid, die haar eigen waren. «Thee voor den heer Bonifaee en koffie voor Roy," kondigde Swanhild aan. «L'ance, gij moogt de gebakjes presenteeren maar pas op, dat gij ze niet laat vallen. Zij bracht hem veilig door de gasten en Prithiof keerde naar Cecil terug. Zij praatten gezellig bij de theetafel. „Ik durf nu, zeide bij, «denken aan het geheele be drag vau de schulden want nu beu ik ten minste zeker, dat ik ze zal kunnen betalen." «Ik ben er zoo blijde over," zeide Cecil«bet moet voor u zulk een verlichting zijn." «Ja, het zal zijn, alsof ik van een akelig spook ben verlost," zeide Frithiof; «en het zekere voornitzicht, dat ik weder vrij zal zijn is alleen reeds voldoende om dit den gelnkkigsten Kerstdag te maken, dien ik ooit heb beleefd om van dat andere niet te spreken. Ik verwonder mij soms wat er van mij zou zijn geworden, als ik nooit u en uwen broeder had ontmoet."

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1