door andere handelslichamen en het denkbeeld om amb tenaren met de koffieveilingen te belasten. Eenige leden drongen aan op uitbreiding van den ver- koop van koffie in [ndië in het belang eener geleidelijke opheffing van het consignatiestelsel. Vele andere leden kwamen daartegen op, van oordeel, dat, bij grooteren verkoop in Nederland, de opbrengst der gouvernementsveilingen voordeeliger zal zijn, waarbij nog komt het grootere voordeel om ten bate van handel en scheepvaart de koffiemarkt in Nederland te handhaven en zoo mogelijk in bloei te doen toenemen. Tweede Hamer. De voorzitter zal den 16 na de pauze voorstellen de behandeling der kieswet aan te vangen op 12 Juli. Aan de orde is het ontwerp tot voorziening betreffende het ingezetenschap voor de toepassing der militiewet en de interpellatie van den heer Beelaerts van Blokland, waarom het ingediende wetsontwerp tot herziening der militiewet de onderteekening van den minister van° bin- nenl. zaken mist. De minister van buiten 1. zaken beant woordde den heer Beelaerts. Er bestond voor die onder teekening geen enkele reden. Het wetsontwerp werd aangenomen met 62 tegen 16 stemmen. Het wetsontwerp tot afschaffing der heffing van kanaal- havengelden op het Noordzeekanaal werd met 71 tegen 3 stemmen van de heeren Roessingh, de Bam en van Vlij men goedgekeurd. Daarna werd de beraadslaging voortgezet over art. 9 a en b der bedrijfsbelasting en de daarop voorge stelde amendementen welke door de voorstellers toe gelicht werden. Den 15 voortzetting. Ingezetenschap. Blijkens hare^ Memorie van antwoord heeft de regeeriug wettelijke voorziening betreffende het ingezetenschap voor de toepassing der Militiewet in overweging gegeven, zoowel in het belang van de personen, die bij het vraagpunt kunnen betrokken zijn, als ter verzekering van gelijke toepassing der wet. Zij hield daarbij vooral in het oog, dat ook de strafrechter geroepen kan worden te beslissen, of iemand al dan niet ter inschrijving voor de militie behoort te worden aan- of opgegeven en dat elke aanlei ding tot twijfel ten deze door wettelijke voorziening moet worden weggenomen. Mede-onderteekening door den minister van justitie achtten zijne ambtgenooten van binnenl. zaken, marine en oorlog niet noodig, die tevens mededeelen, dat het niet onderteekenen door don min. van binnenl. zaken van de regeling van den dienst der militie hierdoor wordt verklaard, dat bedoeld ontwerp van wet alleen den dienst bij de militie betreft, alzoo oen onderwerp, waarbij van medewerking of inmenging van den min. van binnenl. zaken geen sprake kan zijn. De bepalingen der militiewet van 1861, die niet uit sluitend den dienst bij de militie raken, maken het on derwerp uit van een afzonderlijk ontwerp van wet regelende de dienstplichtigheid, waarvan de memorie van toelichting door de ministers van biuDenl. zaken, van oorlog en marine is onderteekend en dat thans bij den Raad van State in overweging is. De ministers geven voorts te kennendat de voorge stelde voorziening betreffende het ingezelenschap geene w ij z i g i n g is van de militiewet en integendeel strekt om de bepalingen dier wet, voor zooveel het ingezeten schap aangaat, ook onder de werking der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap te doen voortleven. De voorziening zal in zooverre eene defiuitieve zijn dat zij zal geldenzoolang de militiewet van 1861 het onderwerp beheerscht. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 10 besloten de kermis, in plaats van den laatsten Maandag in Au gustus, den eersten Maandag in October te doen aanvangen. De gemeenteraad van Breda heeft den 10 besloten tot het aangaan eener 31/2 pet. geldleening, groot ƒ500,000, voor de waterleiding en andere openbare werken. Den 10 is te Haarlem eene harddraverij-vereeni- ging opgericht, onder den naam van Haarlemsche Hard draverij-vereeniging. De heer A. Wijnands is voorzitter van het voorloopig bestuur. «Als gij ons nooit voor den regen had laten schuilen in uw huis zeide zij glimlachend. «Het is in zeker opzicht ontzettend te zien, hoeveel dik wijls van eene kleinigheid afhangtzeide Frithiof ernstig. En misschienals hij in Cecil's hart had kunnen le zen zou het hem nog meer hebben getroffen. Weldra voegden zij zich bij het overige gezelschapen, allen om den boom staande, zongen zij Gladeligjul en een engelsch kerstlied waarna de geschenken werden uitge deeld onder veel gelach en gepraat. Het geheele feest had slechts enkele shillings gekost, maar waarschijnlijk was er geen ooit beter geslaagd want allen genoten van harte en gaven Lance gelijk, toen hij verklaarde, dat de kerstboom in de modelwoning veel mooier was dan ergens anders. »Maar het is niet billijk dat de modelwoning kerst avond en kerstdag beiden heeft," zeide mevrouw Boniface; «komt dus van avond mede naar Rowan Tree House en blijft een paar dagen bij ons. Wilt gij dit doen Het was onmogelijk te weigeren en bovendien nu alles was opgehelderd verlangde Frithiof er naar weder in het huis te zijn waar hij zulk een aangenamen tijd had door gebracht. Hot werd afgesproken dat zij later in den avond naar Brixton zouden gaan, en toen de gasten waren vertrokken begon Sigrid een weinig treurig de noodige voorbereidselen te maken. Zij ging gaarnemaar iets zeide haardat zij nooit weder onder dezelfde omstan digheden het kleine huishouden zou bestieren. «Ik zal den boom naar de Hallifields brengen," zeide zij «het zal den kinderen pleizier doen. En, Frithiof, denkt gij niet, dat het goed zou zijn, als gij nog even naar den heer Osmond gingt om hem te bedanken, dat hij zoo goed voor Swanhild is geweest? Het zal hem genoegen doen, te hooren dat alles is opgehelderd." Dat vond Frithiof ook en hij ging naar Guilford Square. Het vroor en de sterren schenen helder. Hij stapte snel voort door de straten weinig ingenomen met het vooruit zicht een onderhoud te hebben met een predikant en van harte wenschende, dat bet achter den rug was, ofschoon hij waarlijk dankbaar waa voor hetgeen gene had gedaan. De Hooge Raad heeft den 12, door verwerping van een door den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Schagen tegen een vonnis van den kantonrechter aldaar ingesteld cassatieberoep beslist, dat het schoonhouden der openbare straat, als niet be-' hoorende tot het aan het gemeentebestuur opgelegde onderhoud, aan de ingezetenen mag worden opgedragen. Den 12 des avonds is in de Prinses Wilhelmina- straat te Amsterdam eene vrouw, bij het inhalen van waschgoed, uit de derde verdieping gevallen en in hoogst bedenkelijken toestand naar het gasthuis vervoerd; dien zelfden avond viel een metselaar van een der balken van een voor eeuigen tijd uitgebrand huis, dat gesloopt werd, doch deze kwam op eene hoop steenen terecht en was onmiddellijk dood. De arr. rechtbank te Amsterdam (1 kamer) heeft zich den 13 onbevoegd verklaard om kennis te nemen van de vorderingdoor den gewezen kommandant der brandweer, den heer W. A. van Moock, tegen de ge meente Amsterdam ingesteld, om pensioen, op grond dat deze vordering thuis behoort bij de administratie en niet bij den burgerlijken rechter. De eischer werd veroordeeld I in de kosten ten bedrage van J 107,725. Bij kon. besluit van den 9 is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervangei in het kanton Zaandam de heer J. A. Zaalberg, gemeente-secretaris te Zaandam. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen keert over 1892 een dividend van f 3.20 per aandeel of 1.28 pet. uit. In eene vergadering van het bestuur der Liberale Unie zijn benoemd tot voorzitter de heer prof. H. L. Druc- ker te Leiden, tot onder-voorzitter mr. T. Hettinga Tromp te Leeuwarden en tot penningmeester mr. A. C. Crena de Jongh. De Rijksmiddelen hebben over Mei opgebracht f 8.674.750 tegen f 9.728.229 in Mei 1892 en over de vijf eerste maanden dezes jaars f 44.213.644 tegen f 44.548.53o in gelijk tijdvak van 1892. Aan zeepaccijns I werd nog f 325 ontvangenaan zoutaccijns f 80875 tegen 298.000 in Mei 1892. De accijns op het gedis tilleerd bracht 689.000 minder op dan in Mei 1892 als gevolg van den grooten inslag vóór 1 Meidus vóór de verhoosinsr. Den 12 is te Aartswoud tot onderwijzer aan de openbare school benoemd P. Verweij van draft en te Hooskarspel Westra te Tzurn. Den 13 zijn te Amsterdam voor lid der Provin ciale Stateu van Noordholland uitgebracht 3499 stemmen, waarvan 25 van onwaarde waren. Daarvan werden uitge bracht op den heer H. J. Hijmans, lib., 1687, op den heer mr. L. H. Pove], kath., 939 stemmen, tusschen welke heeren herstemd moet worden. Op den heer mr. D. P. D. Fabius (anti-rev.) waren 812 stemmen uitgebracht. Eén kiezer teekende verzot aan op grond dat te Am sterdam twee personen waren, die den naam dragen van H. J. Hijmans. Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Gouda is den 13 tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer T. G. O. Valette, lib., met 1132 van de 2172 stemmen: de heer J. N. Bastert (cons, en kath.) bekwam 999 stemmen. Den 14 is te Utrecht tot lid van den gemeente raad gekozen de heer G. J. van Veldhuizen (lid van het afdeelingsbestuur «Maatschappelijk Belang", candidaat der kerkelijke partijen) met 1114 stemmen. Op den heer W. A. M. Kalkman, candidaat der liberalo Utrecht- sche Kiesvereeniging waren 567 stemmen uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 3722, waarvan 1733 op kwamen. Het lid der Tweede Kamer Pijnacker Hordijk werd den 14 des morgens in eene vergadering der afdeelingen door een hevigen koortsaanval overvallen, waardoor hij genoodzaakt was per rijtuig huiswaarts te keeren. Tot lid van de Prov. Staten van Zuidholland in hot hoofdkiesdistrict Leiden is verkozen in plaats van wijlen prof. Buijs, de heer mr. P. A. van der Lith, professor, met 646 van de 701 stemmen. Scliagen. In de den 12 gehouden algemoene ver gadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arron dissement Helder, onder het voorzitterschap van den heer mr. M. Buchner, is naar aanleiding van eene besproking over de waarde van handenarbeid voor de volksschool Charles Osmond ontving hem zoo vriendelijk, dat zijn vooroordeel dadelijk verdween hij vertelde hem, welk een invloed die vijf ponds banknoot op zijn leven had gehad en hoe alles geheel was opgehelderd. Zulk een samenloop van omstandigheden is zeer vreemd," zeide Charles Osmond, «maar het is niet voor het eerst dat ik zoo iets heb opgemerkt. Ik weet een gevaldat veel overeenkomst heeft met het uwe." »Indien lady Romiaux nog bij u is," zeide Frithiof een weinig kleurende «zult gij misschien de goedheid willen hebben haar te zeggen dat alles in orde is gekomen en haar bedanken, dat zij Swanhild van hare belofte heeft ontslagen." Zij is nog hier," zeide Charles Osmond, «en ik zal het haar zeggen. Ik geloof, dat zij het goed meende, toen zij het geld aan uwe zuster gaf, zonder te bedenken, hoe dwaas zij handelde. Inderdaad is zij, in weerwil van alles, wat zij heeft ondervonden, in sommige opzichten nog een kind." Hij zag den Noorweger aan begeerig te weten wat er school achter dat fraaie gelaatmet Grieksche lijnen en Noorsche kleur. En als een antwoord op zijne gedachten sloeg Frithiof zijne eerlijke blauwe oogen op en ontmoette zijn vorschen- den blik. «Zou lord Romiaux niet bedenken dat zij nog zoo jong is zeide hij. »Gelooft ge, dat er nog hoop is, dat hij haar zal vergeven Toen werd Charles Osmond's hart verblijd en op zijn ge laat kwam eene uitdrukking van onbeschrijfelijke tevre denheid. Want die woorden openbaarden hem den edelen aard van den man tegenover hem hij wist, dat niet een uit duizend onder deze omstandigheden zoo zou hebben gesproken. De belangstellingdie hij had gevoeld in den man wiens geschiedenis hij toevallig had loeren kennen, werd liefde. »Ja ik meen grond te hebben, het te mogen hopen", hernam hij. Maar ik ken lord Romiaux nog niet genoeg om er zeker van te zijn. Hij zou waarschijnlijk zijn open baar leven moeten opofferen. Ik weet niet, of zijne liefde n ^oor den heer Th. Roep, de volgende motie van den heer W. Kloeke aangenomen „De vergadering, ge hoord de inleiding en de debatten is van oordeel, dat onderwijs in den handenarbeid niet onder de leervakken I V°°!' °Pen'jare lagere school kan worden opgenomen, omdat er eer behoefte aan inkrimping, dan aan uitbreiding van leervakken is. Een en negentig onderwijzers en onderwijzeressen, benevens mr. C. H. Beels, burgemeester van Schagen, woonden de vergadering bij. Een viertal punten werden ingeleid, waarvan het genoemde de meeste aanleiding tot gedachten wisseling gaf. De heer R. - Vis- scher van Wieringerwaard werd als bestuurslid herkozen. Aan den heer H. Schuttevaer, cand. tot en H. D. te Leiden, is toezegging van beroep naar des© gemeente gegeven. Museum van Kunstnijverheid. Op de tentoonstelling, die thans in het Museum van kunstnijverheid te Haarlem gehouden wordt, is op het' gebied der illustratie- on prentkunst zeer veel belang rijks te zien. Daar de verzameling van engelsche prenten, waarbij Walter Crane Kate Greenaway Randolph Caldecott Hugh Thomson en anderen met hunne karakteristieke kunst vertegenwoordigd zijn, reeds in Pulchri Studio te s-Gravenhage de algemeene belangstelling heeft opgewekt en in de verschillende dagbladen ruimschoots aanleiding tot bespreking heeft gegeven kunnen wij thans vol staan met naar den beschrijvenden catalogus van den heer A. C. Loffélt, die met de moeste welwillendheid zijne verzameling ter tentoonstelling afstond te ver wijzen. Deze catalogus, die op het Museum te verkrijgen is, omvat in korte trekken de geschiedenis der engelsche prentkunst die, zooals de eerste proeven van W. Crane, welke in de vitrine zijn tentoongesteld, bewijzen, zich in de laatste jaren bijzonder heeft ontwikkeld. Een aardige verzameling »Ohristmas Cards", die niet meer in den _handel zjjn, met het portret van Kate Green- away welwillend afgestaan door mejuffr. P. Delprat voltooit deze belangwekkende verzameling. Als boekillustratie vinden wij nog op het Museum een cyclus van 14 teekeningen van C. de Moor, die op oor spronkelijke wijze de eeuwenoude, doch steeds nieuwe sago «de Triumf van de list" heeft geïllustreerddeze serie, die zich door verscheidenheid van opvatting en kleurensamenstelling kenmerkt, geeft ons een begrip van het talent van genoemden kunstenaar, wiens naam in ons land nog weinig bekend is. Naast deze tentoonstelling verschaft de directie van het Museum ons nog eene aangename verrassing door de tentoonstelling der ontwerpen in gekleurde teekeningen voor tapijtenkarpetten en loopers in smyrnaasch en perzisch weefsel die tevens de patronen in kleuren be vatten der bijbehoorende behangsels, portières, gordijnen, meubelstoffen en galons in perzisch weefsel, vervaardigd door F. Colenbrander, een onzer eerste kunstenaars op het gebied der versierende kunsten. Wij vinden in de 18 tentoongestelde teekeningen eene zoo groote verscheidenheid voor de practische toepassing, dat. eene uitgebreide tapij.tfabriek, zoo zij deze teekeningen ter beschikking had, eenige jaren over eene ruime keuze van modellen zou kunnen beschikken. Bij de vier modellen voor tapijten en spiegels kunnen de verschillende deelen onderling omgewisseld worden waardoor groote variaties- van teekening en kleurenhar- monie ontstaan. Ditzelfde is het geval bij de modellen »Moeras" en «Tranen', waarvan de randen en loopers in het oneindige kunnen worden gevarieerd. Deze arbeid paart bij een groot practisch overleg eene hooge kunstuiting en wij zouden ons verheugen, indien eene nederlandsche fabriek de uitvoering dezer heerlijke werken zou durven on dernemen. (Haarl. Ct.) 4* rooi schermer. Beroepen bij ds herv. gemeente de heer E. Botjes, candidaat te Midwolde (Groningen). Den 13 is op 's Rijks werf te Amsterdam de eerste nagel geklonken voor het pantserschip Kortenaer. -- Bij kon. besluit van den 9 is met ingang van 1 Juli a.s. bonoemd tot directeur van het postkantoor te Amsterdam de heer A. W. M. van der Upwicb, thans directeur van het spoorwegpostkantoor No. 2. Bij kon. besluit van den 9 is op verzoek eervol ontslag verleend: ais eerste luitenant bij de dienstdoende mm 7 Til ■'niTr.T7iB tyt j^rrd;rfi"w,'^'tTsr^ NTTiratiifi'.frmrr "nr ~ïti t sterk genoeg is- voor zulk een offer en of hij genoeg kracht en moed bezit om de wereld te trotseeren en of hij de wet der vergeving genoeg kent.' «Indien gij hem maar eens kondt spreken", zeide Frithiof. »Ik hoop dat ik het zal kunnen doen en wel spoe dig", zeide Charles Osmond. «Ik geloof, dat ik met hem in aanraking kan komen door een gemeenschappelijken vriend het parlementslid voor Greyshotmaar wij moeten de zaak niet overhaasten. Wees er zeker van, dat: de geschikte tijd zal komen als wij slechts gereed zijn en wachten. Kent gij het Schotsche spreekwoord «AJs- twee zoeken,, zullen zij zeker vinden Er ligt eene diepe waarheid in deze woorden." «Ik mag u niet langer ophouden," zeide Frithiof. «Maar ik had geen rustvoordat ik u had gedankt voor aw bijstand en u had verteld hoe het is afgeloopen." «Deze zaak heeft ons tot iets meer dan oppervlakkige kennissen gemaakt," zeide Charles Osmond. „Ik hoop dat wij in het vervolg elkander nog beter zullen leereu ken nen. Een gelukkige kerstmis Hij had de kamerdeur geopend on zij stonden, in den gang toen hij de hand van den Noorweger drukte. Op dat oogenblik ging Blanche uit de eetkamer naar de trap zij wendde zich even om, om te zien, wien Charles Osmond zoo hartelijk toesprak en Frithiof herkennende ontstelde zij en hield zich vast aan de leuning. Nu hij het karakter kende van den Noorman speet Charles Osmond die ontmoeting niethij bleef zwijgend staan en zag eerst Frithiof's verrast gelaat en toen Blanche's verwarring. Op dat oogenblik gevoelde Frithiot duidelijk, dat zijne eerste liefde was gestorven. In feilen brand was zij uit gedoofd de bittere smart was voorbijde vreeselijke strijd dien hij zoo lang had gestredenwas ten einde j alles wat was overgebleven, was een ridderlijk gevoel voor de vrouwdie hem zoo zwaar had doen lijden, een vurig verlangen dat zij zou worden gered. Hij ging naar haat toe met uitgestoken hand. Het was

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2