Een stoere Noorman. So. 72. Eerste blad. Vijf en Megentigste Jaargang, 1898. ZONDAG 18 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. «SSSmT ALMAARSffiï COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,08. Prys der gewone Advertentlën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 m iTSt'EIhYD. In de mijn Frankenholz te Mid del bexbach in Rijn-Beieren zijn den 15 tengevolge van eene gasontploffing dertien werklieden onmiddellijk gedood. Bij de verkiezingen voor leden van den Rijksdag heeft de sociaal-democratische partij sterk gewonnen en is de vrijzinnige partij sterk geslagen. Den 16 tot elf uren des avonds was van 312 districten do uitslag bekend verkozen waren: 33 conservatieven, 15 nationaal-liberalen, 6 vrij-conservatieven3 van de Vrijzinnige Vereeniging, 57 van 't centrum 1 »Wilde", 5 van de Vrijzinnige Volkspartij (radicalen) 20 socialisten 2 antisemieten 14 Polen 6 Elzassers 1 Deen. Er zijn 149 herstem mingen noodig waarbij 67 nationaal-liberalen 70 soci aal-democraten 48 conservatieven, 12 van de Vrijzinnige Vereeniging, 29 van de Vr. Volkspartij, 7 Polen, 5 van den Boeren bond 27 van het centrum 3 Welfen 1 Elzasser 6 vrij-conservatieven 15 antisemieten en 8 van de Volkspartij betrokken zijn. ENGELAND. Hoogerhuls. Bij de beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van den arbeidstijd van spoorwegbeambtenstelde lord Balfour of Burleigh als amendement voor, dat de wet geen betrekking heeft op die beambten, die, naar het oordeel van het ministerie van handel, niet rechtstreeks of zijdelings betrokken zijn bij de afdeelingen mouvement en rollend materieel. Na door de regeering bestreden te zijn, werd dit amende ment met 64 tegen 26 stemmen verworpen. Lagerhuis. Gladstone verklaarde den 16, dat er geen plan bestaat, den dag waarop de hertog van York in het huwelijk treed (6 Juli) als een nationalen feestdag te beschouwen. Aan de orde was de beraadslaging over art. 4 onder-afdeeling 5 van het Home Rnle-ontwerp, luidende»De macht der iersche vertegenwoordiging strekt zich niet uit tot het maken van wetten, waarbij aan personen het leven, de vrijheid of het eigendom kan ontnomen worden zonder eigenlijken wettigen vorm van proces". De afgevaardigde Gerald Balfour stelde als amende ment voor, daaraan toe te voegen de woorden »In over eenstemming met de beginselen en vroegere besluiten van rechterlijke beslissingen, die bij geene wet kunnen gewijzigd worden, tenzij bij wetten die van het Parle ment van het Yereenigd Koninkrijk uitgaan". De heer Russell, de advocaat-fiscaal, verklaarde zich bereid het amendement te aanvaarden, indien het werd bekort tot de volgende woorden »met inachtneming van de beginselen en vroegere besluiten." Gerald Balfour wilde zich bij deze wijziging van zijn Een roman naar het Engelsch, van E dna Lyall. 85) o— ZES EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Een gedenkwaardig kerstfeest. Een tijd lang was Frithiof stil, maar Sigrid en Swan- hild waren bijzonder opgewekt, toen zij naar Rowan Tree House gingen, waar zij juist bij tijds voor het avondeten aankwamen. Een atmosfeer van geluk mist nooit hare wer king hij ontrukte zich aan de gedachten die hem bezig hielden en vergat de schaduwen des levens in het ^reine licht van dit huis dat voor hem zoo groote beteekenis had gehad, sedert hij het het eerst had betreden. Swanhild strekte hen tot voorwendsel om allerlei spel letjes te doen maar toen zij eindelijk naar bed was ge zonden bedaarden de pret en het lachen. De heer en mevrouw Boniface speelden als gewoonlijk triktak Roy en Sigrid waren stil naar het aangrenzend vertrek gegaan; Cecil zat voor de piano en speelde Mendelssohn's kerst liederen en Frithiof zat dicht bij haar in een grooten armstoelafgetrokken luisterend maar met een gevoel, zooals hij nooit had gekend dat er een rustpunt in zijn leven was gekomen. Hij verlangde niets hij genoot van het gevoeldat hij bevrijd was van eene liefde die hem zoo lang ongelukkig had gemaakt. »Dat is schoon", zeide hij, toen de muziek ophield. »Er gaat toch niets boven Mendelssohn, hij is zoo menschelijk." »Gij lijkt een lotos-eter," zeide Cecil, terwijl zij hem aanzag. »Dat is juist, zooals ik mij gevoel," zeide hij glim lachend. Misschien komt het van de muziek »die zachter neerdaalt op den geest dan moede wimpers op het moede oog." »Ik herinner mij nog goeddat gij mij dat hebt voor gelezen toen ik ziek was geweest." Zij nam een dun rood ingebonden boekje van het rek naast haar en bladerde er in. Hij boog over haar en samen lazen zij het eerste gedeelte van het gedichtde beschrijving van Noorwegen. amendement neerleggen, als de regeering de woorden met inachtneming van verving door in overeenstemming met. De regeering stemde daarin toe, maar de iersche afge vaardigde Sexton kwam er tegen op en verlangde, dat men de woorden »met inachtneming van" zou behouden. Dit werd verworpen met 324 tegen 144 stemmen. De iersche leden Sexton en Clancy kwamen op tegen het toegeven aan het verlangen der unionistenwier streven het is, de wet onmogelijk te maken. Sexton voegde er nog bij, dat de wet, zooaïs die door de regeering is voorgesteld het minimum is wat het iersche volk kan aannemenals er nog meer toegegeven moet worden zal het wetsontwerp niet aan het doel beantwoorden. Het amendement van Gerard Balfour werd, zooals het door de regeering gewijzigd wasmet 310 tegen 165 stemmen aangenomen. In beide stemmingen bestond de minderheid uit na tionalisten en eenige radicalen. Een amendement van majoor Darwinom aan de iersche Vertegenwoordiging de bevoegdheid te ontzeggen tot het toestaan van schadeloosstelling aan onschuldig veroordeeldenwerd met 258 tegen 220 stemmen ver worpen. Hetzelfde lot onderging een amendement van den ier- schen afgevaardigde Horace Plunkett, waarin werd voor gesteld, dat de iersche vertegenwoordiging geene beklee- ders van openbare ambten zou mogen ontslaan, die in dienst zijn op het tijdstip dat de wet in werkiDg treedt. Dit amendement werd met 253 tegen 211 stemmen ver worpen. Eerste Kamer. Den 16 zijn alle aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen de meeste met algemeene stemmen. Dat tot wijziging der wet van 1852, houdende regeling van de afkondiging van bestuursmaatregelen met 30 tegen 10 stemmen, na bestreden te zijn door den heer Lohman dat tot goedkeuring der overeenkomst betreffende den spoorweg SittardHerzogenrath met 27 tegen 7 stemmen. Onder de aangenomen wetsontwerpen zijn die tot goed keuring der overeenkomst met de Nederlandsche Handel maatschappij en voor den aanleg van den spoorweg Pro- bolingoPanaroekan. De Kamer is uiteengegaan. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 14 be noemd tot onderwijzer aan de eerste burgerschool voor jongens J. Haalebos aldaar. No. 2 van de voordracht was J. J. Sturm onderwijzer te Oudkarspel. »Gij zult geen ware lotos-eter worden, voordat gij daar weder zijt, zeide Cecil opziende, want zijne droomerige tevredenheid was verdwenen en had plaats gemaakt voor een verlangen dat zij verstond. Meent gij niet, nu alles zoo geheel anders is gewordendat gij misschien den volgenden zomer er zondt kunnen heen gaan »Neen hernam hij. »Gij moet mij niet in verzoeking brengen. Ik keer niet terug, voordat ik een vrij man ben en ieder kan in de oogen zien. Het vooruitzicht, zooveel vroeger vrij te zijndan ik had verwacht, moet genoeg zijn om mij tevreden te stellen. Maar laat ons eens luchtkasteelen bouwen op kerstavond is dat niet ongeoor loofd. Als eindelijk de schulden betaald zijn moeten wij allen samen naar Noorwegen gaan ik weetdat de heer Boniface het gaarne zou willen en gij hebt lang niet alles gezien. Gij moet de Romsdale zien en den Gei- ranger en wij zullen u te Oldören brengenwaar wij dikwijls den zomer hebben doorgebracht." »Dat zou heerlijk zijn," zeide Cecil. »Zeg niet »zou", zeg »zal", hernam hij. »Ik zou niet volkomen kunnen genietenals wij niet allen samen gingen." »Ik geloof eer, dat wij u lastig zouden zijn," zeide zij. Gij zult vele oude vrienden terug vinden en wenschen van ons ontslagen te zijn. Herinnert gij u nog de oude vrouw te Balholm, die zoo onbewimpeld voor hare meening uitkwamtoen wij vriendelijk voor haar wilden zijn en poogden haar te troosten in hare verlatenheid Frithiof lachte bij die herinnering. »Ja", zeide hij; »zij wilde liefst alleen zijn en hield niet van de drukte, zeide zij. Wij waren »de drukte." Wat hebben wij over haar gelachen »Nugij zoudt het natuurlijk niet zoo uitdrukken maar ik geloof, dat gij ook het liefst alleen zoudt zijn, als gij terug keert." Hij schudde zijn hoofd. »Neen gij vergist u geheel en al. Beloof mij, dat, als de heer Boniface het goed vindt, gij mede zult gaan." »Goed", zeide zij glimlachend„ik beloof het." Waar gaan zij heen riep hij uittoen hij in de andere kamer zagwaar Roy bezig Was Sigrid in een shawl te wikkelen. »Naar den tuin om de klokken te hooren denk ik", hernam zij. »Dat doen wij gewoonlijk als het goed weer is." »Laat ons dan ook gaan", zeide hijen zij verlieten de heldere kamer en gingen naar de duistere warande waar zij zwijgend op en neer gingen ieder verdiept in gedachten terwijl de klokken luidden. Graft. Door de ingezetenen van de Molenbuurt, (gem. Graft), Koogerpolder, Akerslooterwoude en de Stierop is een adres aan den inspecteur der posterijen opgezonden met het verzoek, dat van Rijkswege aldaar een brievenbesteller aangesteld worde. Heerhugowaard. De heer R. Meurs, hoofd van school no. 2, is opgeroepen om deel te nemen aan het tweede gedeelte (mondeling examen) voor de betrekking van hoofd eener school te Amsterdam. Oostgrnftdijk. Den 15 werd den leerlingen der openbare school door de «Vereeniging tot wering van schoolverzuim", een prettige dag verschaft. Met 20 rij tuigen werd een rijtoer gemaakt naar Bergen, Egmond aan Zee en Heiloo. Uitgeest. Den 16 's avonds hield de heer J. van Loenen Martinet eene staatkundige rede in eene niet druk bezochte vergadering. Den 17 spreekt de heer mr. Grashuis van Leiden, die zich zeiven eandidaat gesteld heeft. Kolliorn. Hef gebrek aan drinkwater is thans zeer groot. De hevige, doch korstondige buien in Mei gaven in de bakken slechts weinig water, wat in enkele dagen verbruikt werd; tengevolge van dezen regen kwam hier nu ook geen verkooper meer van duinwater, zoodat de behoefto nog vermeerderde het regenwaterslootje in den Schrinkaagpolder is opgedroogd zoodat thans put water de eenige toevlucht is voor de veldarbeiders, die er met de hitte dezer dagen het meeste gebruik van maken, een ongewone drank. Den 14 werd een arbeider in het veld bewusteloos en moest naar huis worden gebracht. De veehouders lijden ook hier onder [de algemeene droogte. Hebben velen aanvankelijk aan het vee het hooi land toegegeven, thans hebben deze, nu de hooitijd is aan gebroken, niets dan kale weiden. Anderen, die nog een stukje hebben kunnen afgezonderd houden, joegen er hun vee in in plaats van het te maaien. In den polder Waard en Groet laten de meesten hunne aardappelvelden dit jaar niet besproeien. Mag men den arbeidersstand, de veelvuldigste verbruikers, ook de be- voegste beoordeelaars achtendan zijn de besproeide aardappelen, gaar op schotel, van de niet besproeide te onderscheiden, en is het verschil niet in het voordeel der eerstgenoemde. Blijkens telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië van den 16, wordt de gouver- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 134.565 pikols. Den 15 is het logement de Vergulde Valk met 0.19.32 bunder hooiland te Schermerliorn in het openbaar verkocht voor f 2436. Maar de twee anderen in een laan aan het einde van den tuin, zwegen niet en luisterden niet aandachtig naar de klokken. Sigrid," zeide Roy, »hebt gij vergeten, dat gij mij in Juni een belofte hebt gedaan?" »Neen", zeide zij en haar stem beefde een weinig »ik heb het niet vergeten." »Gij beloofdetdatals Frithiof's goede naam was hersteld ik uw antwoord zou mogen vragen." Zij hief haar gelaat naar hem op in het matte star renlicht. Ja ik heb het beloofd." »En het antwoord »Ik heb u lief." Zij sprak de zachte Noorsche woorden fluisterend uit, maar Roy gevoeldedat zij zijn geheele leven in zijn hart zonden weerklinken. »Mijne lieveling!" zeide hij, haar in zijne armen ne mende. »0 als gij wist wat dit wachten voor mij is geweestMaar het was mijn eigen schuld geheel mijn eigen schuld. Ik had uw instinct meer dan mijn eigen verstand moeten vertrouwen." »Neen neen", zeide zij; »ik geloof, dat ik dien dag hart en bitter wasgij moet het mij vergeven, want ik was zoo erg ongelukkig. Laat ons er nooit meer over spreken. Ik haat de herinnering er aan." »En nu kan nooit iets ons meer scheiden", zeide hij zijn arm om haar leestterwijl zij voortwandelden. »Neen nooit", herhaalde zijnooit. Ik weet dat ik te trotsch en te onafhankelijk ben en ik geloof dat het is om mijn hoogmoed te straffen, dat ik tot u kom, zoo als ik ben zonder positie in de wereld, zonder geld »Hoe kunt gij daarvan spreken", zeide hij verwijtend. »Gij weetdat ik dat niet zoek gij weetdat ik mij nooit uwer waardig kan gevoelen." Zulke dingen lijken gering, als men waarlijk lief heeft," zeide zij zacht. »Ik heb er over nagedacht en ik geloof, dat het zoo is het bewijs van uwe liefde voor mij is, dat gij mij arm, eene vreemde, die meer of min gebukt gaat onder het verledene, neemt het bewijs van mijne liefde voor u is dat ik mijn hoogmoed overwin en mij overgeef. Vroeger zou ik het voor onmogelijk hebben ge- honden maar nu O, Roy ik heb u lief ik heb n lief

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1