Buitenland. Binnenland. men, dat men zich vóór 30 jaren met de burgerdag- en avondscholen, bestemd voor aanstaande ambachtslieden en landbouwers, ten eenen male heeft vergist. Het on derwijs was te uitsluitend hoofdwerk, het werd niet in onmiddellijk verband gebracht mot de praktijk. Thans heeft men ingezien, dal ambachtsscholen noodig zijn voor aanstaande ambachtslieden, en landbouwvakscholen, mid delbare landbouwscholen en winterscholen voor aanstaande landbouwers. Als het nu zoo sta it met het onderwijs voor de jon gens, hoe zijn dan tegenwoordig de denkbeelden omtrent het onderwijs voor meisjos BEEGIE. De gemeenteraad van Brugge heeft aan de'j maatschappij, die gevormd is met het doel Bruggo tot eene zeehaven te maken, eene subsidie van 1.000.000 verleend Men wil een kanaal naar de kust graven, groot genoeg om door zeeschepen bevaren te worden. Ml ITSCMiAAD. In het tweede kiesdistrict van Berlijn hebben de conservatieven besloten, zich bij de herstemming tusschen prof. Yirchow en den candidaat der sociaal-democraten, den kastenmaker Fischer, te ont houden, waardoor laatstgenoemde verkozen zal worden. Eugen Richter, de leider der Vrijzinnige Volkspartij zelf, komt in het district Hagen in herstemming met een sociaal-democraat. Hij bekwam 9842 stommon. In 396 districten is de uitslag der verkiezingen bekend. Gekozen zijn 213 afgevaardigden, het aantal herstemmingen bedraagt 183. Het eenige district, dat nu nog bij den uitslag ontbreekt, werd tot nu toe door een lid der Wel- fen vertegenwoordigd. Gekozen zijn 50 conservatieven, 1 afgevaardigde van den »Bund der Landwirthe'', 9 der rijkspartij, 18 natio- naal-liberalen, 81 centrum-leden, 24 sociaal-democraten 3 gematigd radicalen, 13 Polen, 2 antie-semieten, 1 Deen, 6 Elzassers, 4 leden der Zuidduitsche volkspartij 1 wilde''. Aan de herstemmingen nemen deel59 conservatieven, 9 afgevaardigden van den »Bnnd der Landwirthe'', 10 van de rijkspartij 73 nationaal-liberalen, 32 centrumleden 84 sociaal-democraten, 14 leden der vrijzinnige vereeni ging 37 der vrijzinnige volkspartij, 11 Polen, 16 anti semieten, 9 Welien, geen Deen, 1 Elzasser, 10 afgevaar digden der Zuidduitsche volkspartij en 1 wilde. Van de 218 gekozenen worden 113 beschouwd als tegen- en 100 als voorstanders der legerwet. Pruisen. Den 19 des nachts is brand uitgebroken in hot nieuwe voorraad magazijn van het garnizoen te Potsdam. Het gebouw werd in de asch gelegdongeveer 600 centenaars brood en een groote hoeveelheid hooi werden mede een prooi der vlammen. De schade is vrij aanzienlijk. De brandweer bleef tot 's morgens 5 uur aan den ar beid, daarna kwam een compagnie jagers der garde op de plaats des onheils om hulp te bieden, E A GEI» A A DDe voortdurende droogte veroorzaakt een groote opstapeling van vleesehvoorraad op de hoofd markt te Londen, daar het vee wegens gebrek aan voed sel geslacht moet worden. Uit Harlingen en Rotterdam kwamen in de laatste dagen honderden geslachte schapen aan, die bijna alle wegens ingetreden bederf onbruikbaar verklaard werden. FR AAM KIJK. In den ministerraad van den 17, waarin de heer Guérin als voorzitter optrad wegens de ongesteldheid van minister Dupuy, las de onder-minister van koloniën Delcasse een telegram voor betreffende een nieuwen aanval der Siaweezen. De fransche consul- generaal had gehoor gevraagd bij den Koning van Siam. De raad besloot, onmiddellijk aan admiraal Humann bevel te geven, van Saigon naar Bangkok af te varen De koetsiers te Parijs hebben in eene door ongeveer 3500 hunner bijgewoonde vergadering besloten het werk te staken en den 15 daarmede aangevangen. Van baron Alfonse de Rothschild, die ten vorigen jare op de jacht door een schot hagel in het oog getroffen werd, is thans dat oog weg genomen. Het landbouwcomité heeft beslistdat er geen aan leiding bestaat om de inkomende rechten op gerst, haver en maïs te vermindoren of geheel op te heffen. De Senaat heeft het door de Kamer aangenomen voor stelom genoemde rechten tot 1 Januari 1894 op te heffen goedgekeurd. Hamer. Den 17 is de bespreking voortgezet over het voorstel om geconserveerd vleesch door den Staat te doen bereiden, ten einde de vleeschprijzen te doen stijgen De voorstanders van bescherming verzochten der regeering de landbouwers door snbsidiën te hulp te komende ministers lieten zich over die kwestie niet uit waarna tot de orde van den dag werd overgegaan. Den 19 is met 383 tegen 214 stemmen besloten, de artikelen van het ontwerp tot gedeeltelijke vernieuwing der Kamer niet in behandeling te nomen. De zitting was zeer woelig. Clémenceau, Déroulède en Millevoye voegden elkaar over en weer beleedigingen toe. Na afloop der zitting zond Clémenceau zijne getuigen aan Dé'oulède en Millevoyo, die echter weigerden met hem te duelleeren. GRIEMEAEAAM. In het militair depót bij Athene heeft eene schrikkelijke ontploffing plaats gehad, waarbij twee officieren en twaalf soldaten omgekomen en verschei dene gekwetst zijn. De schade beloopt vier milioen. Op Corfu en te Thebe zijn weder in de laatste dagen aardschokken gevoeld. ITALIË. Bij de verkiezing voor leden van den gemeenteraad te Rome werden 12 clericalen en 6 libe ralen gekozen. De Kamer heeft bij geheime stemming de begrooting van oorlog met 147 tegen 92 stemmen goedgekeurdna dat minister Briu verzekerd had, dat Italië geen nieuwen vertegenwoordiger naar Adoua zou zenden, voordat de regeering de zekerheid had dat in Abessinië zich der gelijke gevallen, als het in gijzeling nemen van kapitein de Martino, niet zouden herhalen. RIJMEAIE. In Moldavië zijn na een aanhoudenden regen van ongeveer tien dagen alle rivieren buiten hunne oovers getreden waardoor groote uitgestrektheden land ondor water zijn gezet. Ook de spoorwegverbinding tus schen enkele plaatsen werd geheel verbroken. Rl'SLA ND. De stand van het graan is belangrijk verbeterd. 7 olgens officiëele telegrammen van den 4 zijn de vooruitzichten, dat de oogst het gemiddelde ver overtreffen zal. Het wintergraan staat in 281 districten voortreffelijk of goed, in 213 bevredigend, in 71 middel matig, in 25 onbevredigend. Uit 14 districten zijn nog geene opgaven gekomen. Het zomergraan staat in 329 districten voortreffelijk of goed, in 170 bevredigend, in 40 middelmatig, in 11 onbevredigend. In 54 districten is de stand nog onbekend. 8ERV1E. De Skupschtina werd den 16 door den Koning geopend met eene troonrede, waarin hij zeide, dat hij, door zelf de tengels van het bewind in handen te nemen, een gobiedenden plicht vervuld had, want hij kon niet langer dulden, dat de regeering handelde in strijd met de beginselen, waarop de grondwet berust. Verder wordt de bijzondere aandacht der vertegenwoor- digiag, gevestigd op de handelsverdragen met Oostenrijk en Duitschland, SPA\JE. De heer Pablo Cruz is tot voorzitter van den gemeenteraad van Madrid benoemd. VEllEEAIGME STATEA. Den 15 werden te Adrian in Missouri vier van zes broeders, die onder een boom tijdens een onweder schuilden, door den blik sem doodelijk getroffen, terwijl do twee andere zwaar gekwetst werden. Op eone boerderij op 12 uren afstands van Kancas City werden mede vier personen door den bliksem gedood en vier gekwetst. Te Richill sloeg de bliksem in een mijnschacht, waar een mijnwerker gedood en twee mijnwerkers gekwetst werden. Het hof van appèl der Vereenigde Staten heeft zich thans voorgoed verklaard tegen de sluiting der wereld tentoonstelling op Zondag. Het zon niet baten een be roep te doen op het Hooggerechtshof, omdat dit niet vóór October bijeenkomt. Don 16 zijn bij Batavia in Niouw-York twee veetreinen tegen elkander geloopen, waarbij 100 stuks vee omkwamen. Tweede Manier. Tegen het voorstel van den heer van Delden, om de kieswet op 25 Juli in behandeling te nemen, stemden don 16 de volgende 32 leden van Bijlandt, Huber, van Alphen, Dobbelmann, Donuer, Smits van Oijen, van den Berch van Heemstede, Sehaepman, van der Schrieck Haffioans, van Vlijmen, de Ram, Schimmelpenuinck van der Oije, Harte, T. Mackay, Lambrechts, M. Mackay Travaglino, van Löben Seis, Bevers, Vermeulen, Viruly Verbrugge, Heemskerk, van de Velde, G. van Deaem Kolkman, van der Kun, d'Ansembourg, de Ras, Mutsaers, Walter en van Berckel. Den heer Tijdens word nog verlof verleend om aan de regeering inlichtingen te vragen omtrent de redenen, die de pruisische regeering er toe geleid hebben de grens te sluiten voor paarden, die komen langs Nieuwe-Schans. Bij de behandeling der bedrijfsbelasting werd een voorstel van den heer Gerritsen, om een nieuw artikel 36 bis, op te nemen, luidende De hoofdambtenaren der directe belastingen kunnen door den Minister van Financiën worden gemachtigd aan gemeen tebesturen de inlichtingen te verschaffen, welke voor het op maken van kohieren voor hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke directe belastingen, bedoeld bij art. 243 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) worden gevraagd, verworpen met 40 togen 30 stommen. Verkiezing**» Eerste Manier. Volgens art. 88 der kieswet, hoeft den tweeden Dins dag in Juli door de Staten der onderscheidene provin ciën de verkiezing plaats van leden der Eerste Kamer (een dorde), ter voorziening in de vacaturen van hen die met den derden Dinsdag van September moeten af treden. De aftredenden zijn in de provincie Noord-Bra bant de heeren mr. P. J. A Smitz en J. Th. Smits van Oyen. Gelderland de heeren mr. J. Thooft en mr. J. E. H. baron van Nagell van Ainpsen. Zuid-Holland: de heeren T. P. Viruly I. D. Fransen van de Putte en J. van der Breggen Noord-Hollandde heeren A. C. Werthoimmr. J. Kappeijne van de Koppello en J. Breebaart Kz. Zeelandde heer jhr. mr. W. Six Utrecht de heer jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderen. Friesland de heer jhr. mr. L. C. C. O. M. van Nispen. Overijsel de heer C. F. Stork. Groningende heer mr. B. van Royen. Drentede heer mr. H. van Lier. Limburqde heer W. H. Pijls. Instructie-bataljon te Mampen. Gedurig komt het voor, dat ouders of voogden die wenschen, dat hunne zoons of pupillen als vrijwilliger bij het instructie-bataljon in dienst treden, niet weten, welken weg zij daartoe hebben in te slaan, aan welke eischen een jongmensch moet voldoen om voor plaatsing in aan merking te komen, wat dan de vooruitzichten zijn, enz. Om hieraan tegemoet te komen, is aan de burgemees ters van allo gemeenten des Rijks één of meer exemplaren gezonden van een boekje met inlichtingen, betreffende genoemde instelling. Hoewel ook tusschentijds jongelieden worden aangenomen, zullen de eerstvolgende oproepingen van vrijwilligers plaats hebben tegen 5 Juli, 16 Augustus, 27 September en 8 November a. s. Op elke gemeente secretarie zal men gaarne bereid zijn alle gewenschte opgaven te verschaffen. Uit het verslag der inkomstenbelasting te Am sterdam over 1890/1 blijkt o.a dat de achteruitgang, die van 18841889 was voorgekomen na 1889 door betere cijlers is gevolgd. Elk percent der heffing gaf in 1882/3 f 687,530 in 1888/9 slechts J 671,604; in 1891/2 is dit bedrag gestegen tot f 737,333. De vermeerdering wegens vestiging bedroeg j 534,000 meer dan in 1889/90 en J 600,000 a 700,000 meer dan in de drie vooraf gaande jaren omtrent de oorzaken dier vermeerdering wordt aangeteekend dat het voornamelijk zijne verkla ring vindt in de vestiging van twee personen, de een met een inkomen van f 50000 en de tweede met een inkomen van 500,000. De eerste is in den loop van 1891/2 weder vertrokkende ander was reeds in 1888/9 te Amsterdam aangeslagen, maar had wegens toevallige omstandigheden twee jaren buiten de gemeente gewoond. In 1890/1 worden ruim 6700 personen of 38 pet.'in eene h o o g o r e klasse gerangschikt dan zij zelf opgegeven hadden. Voor hen, die zich aangemeld hadden voor in komsten van 1000 -f 5100 bedroeg de verhouding der verhoogingen zelfs tusschon 42 en 43 pet. 4593 bezwaar schriften werden ingediend, waarvan op 1448 door den gemeenteraad afwijzend beschikt werd. 220 personen kwamen bij Ged. Staten in hooger beroep en daarvan 48 met goed gevolg. De gemeenteraad van Edam heeft den 14 benoemd tot onderwijzeres aan de school voor kosteloos lager on derwijs mej. M. A. Franckon te Zaandam, in plaats van mej. A. G. Wielema, die overgeplaatst werd naar de bur gerschool. De gemeenteraad te Wormerveer heeft den 13 tot ouderwijzer aan de Zuiderschool benoemd H. Hoekstra te Lioessens. Deu 14 heeft de Weesinrichting te Neerbosch haar 30 jaarfeest gevierd, waarvoor uit alle stroken des lands belangstellenden opgekomen waren. Een extra-trein uit Zeeland bracht 1400 een uit de noordelijke provinciën 1100 personen aan. Op dien dag werd de gedenksteen gelegd voor het in aanbouw zijnde nieuwe ziekenhuis. Gedurende dat 30jarig bestaan hebben ruim 1350 weezen dat gesticht verlaten waarvan ruim 1200, voor zoover bekend is, in Nederland zijn gebleven. Van 1 Juni 1892 tot 31 Mei 1893 werden 148 kinderen opgenomen. In 1892 werd eene nieuwe wasscherij gebouwd en voor de binderij een nieuwe vouwmachine aangekocht. De boer derij onderging eene niet onaanzienlijke uitbreiding en bestaat thans uit 52 bunders bouw- en weiland, waaronder i bunders nieuw aangelegde boomgaarden met vrucht- boomen. De uitgaven voor hot ziekenhuis zullen niet f 15000maar f 27000 a f 28000 beloopen. De ont vangsten bedroegen aan giften, legaten enz. de som van 136 294.75'/jde winst van de drukkerij beliep 19.674'32°. De uitgaven voor voeding, kleeding, onder wijzend personeel, arboidsloonen, helpsters enz. klommen tot f 127.605.20°; voor aankoop van meubilair werd f 5762.18, van machinenën enz 36102.19 uitgegeven. Do jaarrekening sluit met eon nadeelig slot van 13.500.81°. In een dezer dagen verschenen brochure getiteld „Onthullingen over de Weesinriehting te Neer bosch" uiten de heeren G. van Deth, oud-scheepskapitein, van wien zelf twee kinderen tegen betaling aldaar ver pleegd zijn en A. J van Houten die eenigen tijd als onderwijzer aan de inrichting verbonden was, verschil lende grove beschuldigingen togen den stichter, den heer van 't Lindenhout en zijn personeel. De schoonzoon van den heer van t Lindenhoutde heer Tjessingadie te Nijmegen woont, heeft tegen de schrijvers dier brochure eene Klacht wegens laster ingediend, terwijl in verschei dene bladen van verschillende zijden tegen die beschul digingen opgekomen wordt. Het Algemeen Handelsblad bevat een artikel, waarin onderscheidene beschuldigingen onjuist genoemd worden, doch waarin toch op enkele toe standen gewezen wordt, welke verbetering vereischen. O.a wordt in dat artikel vermeld dat de onroerende goederen wel degelijk op naam der Vereeniging zijn ge schreven en niet op naam van den heer van 't Linden hout, zooals beweerd was. De vereeaiging »Haarlemsche Ambachtsschool'' hield den 15 eone algemeene vergadering waarin ver slag werd uitgebracht over het jaar 1892/93, hot eerste jaar van het bestaan dier school, waaruit o. a. blijkt, dat het aantal leerlingen, dat bij den aanvang van den enrsas 42 bedroeg, in Mei 11. reeds tot 67 was gestegen. Niet minder dan de helft zijn leerlingen der smederij n.l. 33i voorts leggen 16 zich op het timmeren 8 op het meu belmaken en 10 op het schilderen toe. Hoewel van verschillende personen en instellingen bo- langrijka steun werd ondervondenis tóbh de geldelijke toestand der vereeniging niet zeer gunstig. Ten einde de rekening sluitend te maken is eene som van f 2625 ten offar moeten worden gebracht, en wel de restanten van de kapitalenbestemd voor de oprichting en in richting. De rekening werd goedgekeurd, alsmede de begrooting voor 1893sluitende in ontvangsten en uitgaven op f 13,355. Tot bestuurslid werd, in de plaats van den heer D. de Clorcq, gekozen de heer J. Merens. De gemeenteraad van Weststellingwerf heeft den 15 met 8 tegen 4 stemmen besloten, eene geldleening van 40,000 aan te gaan, af te lossen in 40 jaren daarvoor woeste gronden aan te koopen en daarop aan anders werklooze arbeiders tegen een behoorlijk loon werk te verschaffen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 15 met 26 tegen 6 stemmen aangenomen het voorstel om eene inrichting te maken tot voortbrenging en levering van electriciteit voor verlichting en beweegkracht overeen komstig de plannen daartoe door drie directeuren ont worpen en welke geraamd zijn op ƒ700.000, plus f 100.000 voor de hydraulische inrichting op Feijenoord. In de Martha-stiehting te Alfen aan den Rijn bestemd tot opvoeding van arme kinderenliggen 34 kinderen aan malaria-koorts en mazelen. Het bestuur dat met geldgebrek te worstelen heeftdoet een beroep op de landgenooten ten einde de kinderen vooral van versterkende middelen te voorzien, waaraan zij behoefte hebben Het gemeentebestuur van Edam laat duinwater uit Amsterdam komen. Den 26 Februari 1892 des avonds werd zekere Satijn beambte bij de spoorwegmaatschappij Grand Cen tral Beige bij het aanhaken van wagons aan rangeer- treinen nabij het spoorwegstation te Maastricht verwond, aan welke verwonding hij den 27 d.a. overleed. Zijne we duwe beweerdedat dit ongeval het gevolg was geweest van de nalatigheid der Maatschappij, o.a. en vooral, omdat het terrein waar rangeerdienst werd verrichtniet ge noegzaam verlicht was. Zij stelde daarom voor de recht bank te Maastricht een eisch tot schadevergoeding in. De Maatschappij voerde daartegen aan dat het onge luk alleen te wijten was aan het ongelukkig toevaldat Satijn gevallen en zoo onder de wagons geraakt was. Hot O. M. is van oordeeldat de eischeresse heeft be wezen dat het ongeval alleen toe te schrijven is aan de slechte verlichting van het terreinwaar Satjjn is ge bleven en eischte den 17 veroordeeling der Maatschappij tot betaling eener schadevergoeding vau 10.000. Uit spraak den 25 Juli. Te Wijk bij Duurstede is een met hout geladen schip in de haven ge mken.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2