Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. Telegrafische Berichten. BURGERLIJKE STAND Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Aan den gewezen onderwijzer te Heerhugowaard C. H. Marschal is een pensioen van 110 verleend en aan het gewezen hoofd der school te Hoorn P. Bakker van 694. Bij kon. besluit van den 15 is aan Z.H. den Soe- soehoenan van Soerakarta Pakoe Boewono Senopati In- galogo Ngabdoer Rachman Saidin Panotogomo X, ver leend de rang van generaal-majoor, zonder bezwaar van den lande. Bun 16 konden de militairen te Venloo de in brand geraakte Maasbrug aldaar nog bijtjjds blusschen. Ben 16 is te Oosterbeek, gemeente Renkum, een jongeling van 25 jaren, die met een ander nabij de spoor- bing in den Rijn ging zwemmen, door den sterken stroom medegesleept en in de diepte verdwenen. Prof. Tilanus, die wegens het bereiken van den 70jarigen leeftijd als hoogleeraar aftreedt, heeft den 17 in het Binnen-Gasthuis te Amsterdam zijn laatste kli niek gegevenaan het eind der les hield hij eene verge lijking tusschen de chirurgie uit zijne jonge jaren en die van het heden en nam hij met een hartelijk woord af scheid van zijne talrijk opgekomen leerlingen en oud- leerlingeu. Do heer vau Linden Tol sprak een woord van dank en afscheid tot hem. Een bij het departement van koloniën ontvangon telegram van den gouverneur-generaal van Nod.-Indië van den 17 bevat de mededeoliug dat, volgens bericht van don resident der Oostkust van Sumatra, de Atjehers Beneden-Langkat verlieten en do hoofden van Boven- Tamiang weder met ons in aanraking trachtten te komen. Don 17 heeft voor de arr. rechtbank te Haarlem terecht gestaan Johannes Cornelis Hendricus Philippus Hethöfer, geboren te Gent in Gelderland, 29 jaren oud, wonende te 's-Gravenhage, ter zake dat hij in den avond van den 13 Februari 1.1in eene voor ieder toegankelijke vergadering, gehouden in het lokaal «Folix Pavore" te Haarlem, zijne toehoorders heeft trachten te overtuigen, dat de volgons hem volstrekt noodige omverwerping van de bestaande orde van zaken en met name do vernietiging van den Staat slechts door geweld, met het zwaard in de hand, is te verkrijgen, waarom hij den workloozen en allen die zich bij de anarchisten aansluiten, aanried, om zoodra de tijd tot handelen zou gekomen zijn, de bestaande eigendoms-vorhoudingen met geweld te verbreken en zich daarvan door geen vrees voor gevangenis te laten afhouden zeggende hij, onder meer, in den loop zijner rede het volgende: «Wij, anarchisten, verkiezen den weg des gewelds." «Opheffing van kapitaal kan niet langs geleidelijken weg «plaats hebben wij willen vernietiging van den Staat." «Het ligt voor de hand, dat noch eigenaar, noch Staat, «vrijwillig afstand zullen doen van hunne bezittingen en «rechten, dit zal eerst gebeuren als het volk tot opstand «komt en met het zwaard in de vuist zijn recht eischt." «Do workloozen loopen hongerend, terwijl vrouw en kin- «deron van gebrek en ellende verkwijnenlangs winkels, «waar de verlokkendste spijzen zijn uitgestald en onvol- «doende gekleedlangs magazijnen, waar de kleederen opge- «stapeld liggen. De werkloozen hebben de eigendomaver- «houdingen te verbreken, geen vrees voor gevangenis moet «hen daarvan terughouden. Zonder strijd of offers komen «wij er niet." De beklaagde zeide niet te willen ontkennen in der- gelijken geest te hebben gesproken en droeg zijne verdedi ging daarna voor in eene uitvoerige rede, waarin hij o.a. opmerkte, dat hij deze vervolging toeschreef aan eene ministerieële aanschrijving, zich daarbij beroepende op de Amsterdammer en de Amsterdamsche Courant. Het open baar ministerie eisehto veroordeeling tot zes weken gevangenisstraf, daar het hier gold het opruiien om den grond wettigen regeeringsvorm te vernietigen, strafbaar gesteld bij art. 94 van het wetbook van strafrecht. Verder was opgezet tot het openlijk met vereende krachten geweld plegen tegen personen of goederen (art. "141) en tot dief stal (art. 310). Het Openbaar Ministerie kon de verzekering gevendat deze vervolging niet het gevolg was van eene ministerieële aanschrijving, doch het doel alleen was, dat Openbaar Ministerie en politie zonden weten, of dergelijke redevoeringen straffeloos in Nederland mogen gehouden worden of niet. Mocht de rechtbank Methöfer niet strafbaar achten, dan zou de zaak tot de hoogste instantie vervolgd worden. Uitspraak den 22. St. Pancras. De heer P. H. Versteeg, predikant bij de ned. herv. gemeente, is als zoodanig beroepen te Benschop. Id eene den 15 gehouden vergadering van stemge rechtigde ingelanden van den polder West bever koog is tot bestuurslid verkozon de heer J. Blom te Ondorp ter vervanging van den heer L. van de Vijzelte St. Pankras, die bedankt had wegens zijne benoeming tot secretaris-penningmeester van dien polder. Den 17 des avonds is de heer Borret te Overveen en den 18 te Beverwijk voor de "katholieke kiezers opgetreden. In laatstgenoemde plaats was ook dr. Schaep- man tegenwoordig. Don 18 leidden de leden der Tweede Kamer Vermeulen, van Vlijmen en Bahlmann te Castricnm eene bijeenkomst ter ondersteuning van de candidatuur van den heer jhr. C. Hartsen. Den 18 had in den speeltuin Bredenhot te Zaandyk, even voor den aanvang van het concertde löjarige Dirk Spreeuw het ongeluk van den schommel te vallen. Toen hij wilde opstaan, verbrijzelde hot plankje van den inmiddels terug slingeronden schommel, waarop zijn mak ker nog stond hem den schedelzoodat hij terstond dood was. Het conceit ging door. Den 18 des nachts is te Hoorn de loods der Hoorncche Stoomboot-Maatschappij op 't Hoofd met de daarin opgeslagen koopmansgoederen, afgebrand het ge bouw was verzekerd de goederen niet. Vermoodelijk is de brand ontstaan door een mand met ontplofbare stoffen, d.e in de loods geborgen was en den vorigen avond reeds in b ind was geraakt. Op le voordracht voor griffier der Staten van Utrecht zijn geplaatst de heeren mr. C. R. Merkus, mr. IJ. van Nooten en jhr. mr. W. Roëll. Den 18 heeft bij eon twist voor de herberg „Het Lindeboompje nabij Zutfeniemand die vóór eenige dagen dienst had genomen bij het indische legerzijn tegenstander met een revolverschot in de borst getroffen. Hij werd aangehouden en de zeer ernstig verwonde naar het Ziekenhuis gebracht. Den 18 is op het terrein der te Stieus gehouden bijeenkomst bij eene aldaar ontstane twist tusschen jon gelieden en de aanwezige marechaussées door een der marechaussées Knol, de voorzitter van de afd. St. Anna- Parochie van den soc. dem. bond met een revolver door de hand geschotennadat deze op zijnen kameraad Zee- vaert eenige revolverschoten gelost had zonder hem te kwetsen. Omtrent de aanleiding tot het lossen van schoten bestaan verschillende lezingen. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 19 besloten tot opheffing der bank van leening. In het Handelsblad van den 20 wordt gemeld, dat de te Dordrecht woonachtige ouders van den op 9 Mei overleden eersten luitenant der infanterie 0. P. Hofman, den 28 April uit Atjeh verwijderd het eerst den 17 uit de dagbladen den dood van hunnen zoon vernamen. Op een schrijven aan het departement van koloniën, den 15 verzonden om inlichtingen naar aanleiding van een door hen ontvangen brief van rouwbeklag van 19 Mei van ds J. Tydeman uit Padangwelke vau een onvol ledig adres voorzien was en waarin de overledene niet met name genoemd werdzou den 18 des avonds nog geen antwoord ontvangen zijn geweest. In de algemeene vergadering der Maatschappij van Letterkundeden 15 te Leiden gehoudenis o. a. tot buitenlandsch lid benoemd mej. A. de Leeuw (Geertruida Carelsen) te Berlijn. De militaire slachterij te Kampen is afgebrand. Ds. H. Waardenburg te Velsen is beroepen te Etten en Hennaard iu Friesland. De minister van financiën heeft benoemd in den Raad van Beroep voor de vermogensbelasting te Haarlem tot lid den heer W. Pekelharing lid van den gemeen teraad te Zaandam en tot plaatsvervangend lid den heer G. J. van Dieren Bijvoet, lid van den gemeenteraad te Haarlem, In het kiesdistrict Sittard is mot groote meerder heid tot lid van de Provinciale Staten van Limburg ge kozen graaf d' Ansembourg. Oudorp. Aan de openbare lagere school is be noemd tot onderwijzer de heer J. Ott te Koedijk. Texel. De veertienjarige zoon der wed. T., in den polder Eierland wier man niet lang geleden door bloed vergiftiging bezweekmaakte den 17 door ophan ging oen einde aan zijn leven. Van een onbewaakt oogen- blik, toen alle huisgenooten om de tafel geschaard zaten tot het nuttigen van den maaltijd maakte hij gebruik om de daad te volvoeren. Men verdiept zich in allerlei gissingen omtrent de aanleiding van dit droevig ongeval. Tengevolge der aanhoudende droogte is het in verschil lend^ opzichten hier treurig gesteld. Algemeen is de klacht over gebrek aan wasch- en drinkwater. Op de hooger gelegen weilanden dreigt do hooioogst geheel te mislukken, terwijl de prijzen van het vee zeer laag zijn. Ook de visscherij levert weinig voordeel op. Reeds is men er dan ook op bedachtnieuwe middelen van bestaan te scheppen. Nadat enkele genomen proeven met den bloem- bollenbouw te Den Hooin en Den Burg vrij goed ge slaagd zijn zal men thans in de nabijheid van het dorp De Koog dezen verbouw op grooter schaal beginnen. De benoodigde gronden zijn hiervoor reeds aangekocht. Uit een rapport van het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland en westelijk Noordbrabant van den 3 be treffende de gevallen van pokken in zijne inspectie voor gekomen sedert 1 Januari 1893, blijkt, dat 179 gevallen waargenomen zijnwaarvan 42 bij niet ingeënte per sonen terwijl zich onder da 25 aan die ziekte bezweken lijders slechts één ingeënte bevond. De Nederl. Indische Gasmaatschappij keert over 1892 9I/2 pet. dividend uit. Op de zuiver provinciale ontwerp-begrooting voor 1894 is door Ged. Staten van Diente een memoriepost uitgetrokken voor kosten van ontvangst tor gelegenheid van een voorgenomen bezoek van Koningin en do Konin gin-Regentes iu dat jaar aan Assen. De bevolking van Nederland bedroeg op 1 Januari 1893 2.309 547 mannen en 2.360.029 vrouwensamen 4.669.476 tegen 4.621.761 op 1 Januari 1892. Er wor den geboren 76.270 m. en 72.337 vr. or stierven 49.766 m. en 47.580 vr. De Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap keert over 1892 geen dividend uit; de balans wijst een verlies van ongeveer 150.000 aan. De winst- en verliesrekening der Nederl. Handel maatschappij over 1892 wijst een kredit aan van 3,151,385, waarvan ƒ1,254,920 als winstsaldo van de factorij te Batavia, 913,000 aan intrestrekening, 693,892 aan provisie f 217,382 aan winst op aandeelen obli- gatiën enz. Na aftrek van ƒ147,209 wegens afschrijving voor twijfelachtige schuldenaren en 305,533 voor on kosten blijft er 2,698,641 te verdeelen over. Op de balans komt de extra-reserve van 1 millioen op Indische Cultuurondernemingen woder voor. Op 31 Dec. j.l. waren 11,641,000 belegd in aandeelen in diverse on dernemingen obligatiën onz., 5,847,869 op beleeningen of prolongatie en 12 millioen bij de factorij te Batavia. Dit bijkantoor heeft een winst van ƒ2,273,147 gemaakt. (Waarvan 773,610 uit intrest, 596,773 uit cultuur ondernemingen 595,095 uit provisie f 286,934 uit wissels.) Daarvan gaat af voor onkosten 615,258 en voor afschrijving en reserve op debiteuren 402,967. Tusschen Davenport (Sequah) en de Sequah-maat- schappij zijn oneenigheden ontstaan beide partijen znllen door den rechter hare geschillen laten beslissen. Burg. en weth. van Leeuwarden hobben, in het be lang der openbare gezondheid het boezemwater is tot l'/j palm beneden provinciaal zomerpeil gedaald de ingezetenen met den meesten ernst uitgenoodigd bij het schrobbon van straten niet van grachtwater gebruik te maken. Zijpe. Als raadsleden moeten dit jaar volgens rooster aftreden de heeren K. Biersteker, C. Paarlberg, S de Wit en J. van Beusekom. Callantsoog. De heeren P. J. Zijp, J.Vos en M. Go- vers treden dit jaar als raadsleden af. Urscm. In verscheidene huisgezinnen heerschen de mazelen, tot nog toe van goedaardig soort, met een geregeld verloop. Aan de hoogeschool te Amsterdam is den 19 tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer A. Cohen Stuart, alhier, mot een ptoofschrift getiteld De saisine van den executenr-testamentair. In de week van 11 tot 18 Juni zijn in het Badhui van het Witte Kruis genomen 211 regenbadeu le, 336 idem 2e kl. en 102 kuipbaden, samen 649 baden. In de op den 28, des voormiddags te half elf, in het lokaal «Diligentia" aan de Gedempte Nieuwesloot alhier te honden vergadering van alle onderwij zers en onderwijzeressen in het arrondissement Alkmaar, onder het voorzitterschap van den arrondisse- ments-schoolopziener den heer J. Nuhout van der Veen, wordt vóór de pauze behandeldIntellectuëele Indigestie in te leiden door den heer J. F. Grundlehner, onderwij zer aan de openbare eerste tnsschenschool alhier, en na de pauzeGeschiedenis als studievak voor den on derwijzer en als leervak voor de lagere schoolin te leiden door den heer A. Wijn onderwijzer aan de openbare tweede tnsschenschool, alhier. Woensdag, den 28, des avonds te 7'/j uur, zal van woge de Bnitensocieteit alhiereen concert worden gegeven door het Stafmuziekkorps van het 4e regiment infanterie, te Leiden, onder directie van den heer Gottfried Mann. Het zal vermoedelijk wel de laatste maal zijndat wij de gelegenheid hebbendit korps ouder do leiding van den heer Mann te hooren. Wij vernemen, dat hij die met December a.s. aan andere banden zal overgeven. Wie wel eens getuige is geweest van de ergerlijk wreede wijzewaarop nu en dan wordt omgesprongen met de nuchtere kalveren op do markt alhier, zal zeker met genoegen vernemen, dat onlangs van eene dergelijke dierenkwelling procesverbaal is opgemaakt Blijkens de in dit nummer opgenomen lijst van uitspraken in de laatste zitting van het kantongerecht alhier werd T. K., van Alkmaarwegens een dergelijk feit veroordeeld tot drie gulden boete, of 2 dagen hechtonis. Men verplichte voor taan de vervoerders van dit vee, hooge schuine zijwan den aau hunne wagens te bevestigen dan voorkomt men zulke wreedheden voor een groot deel. Tot bode bij de arrondissemeuts-rechtbank, alhier, is benoemd J. Emmerig. Zitting van 16 Juni. L. K. Lz., Egmond aan Zee, strooperij, 2 maal ge pleegd 2 maal f 0,50 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. G. Kz., G. Z. Cz. en A. G. Jz., allen Egmond aan Zeezonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond f 1 boete of 1 dag hecht. K. Z. Wz., Egmond aan Zee, als boven en strooperij, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. C. G. Dz., T. K. Ad. en T. Z. Wz., allen Egmond aan Zee strooperijieder f 1 boete of 1 dag hecht. W. S. Az., Castricnmzonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. S., Uitgeest, dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. D. Pz., Egmond aan Zee K. S., GraftD. de B., Krommenie kievits-eioren zoeken ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. H. P. R. B., Alkmaar, op den openbaren weg los laten loopen van een ongemuilkorfden trekhond f 1 boete of 1 dag hecht. F. P., W. P., J. H., J. P. en C. W., allen Alkmaar, spelen om geld op den openbaren weg, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. T. K., Alkmaar, vorvoeren van diereu op noodeloos pijnlijke wijze, f 3 boete of 2 dagen hecht,. W. H., E. C. K., J. K. en A. O., allen Alkmaar, nachtrumoer, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. R. J. M., Kampen, H. H. S., Alkmaar, spoorwegwet overtreding, de lef 0,50 boete of 1 dag hecht., de 2e f3 boete of 2 dagen hecht. GEBOREN. 17 Juni. Gesina d. van Arend Bloemberg en Roelofje Berends, wonende te Avereest. 18 Pieter, z. van Cornelis Ulrich en Trijntje Groen. Anthonia Catharinad. van Petrus Vermeulen en Carolina Catharina Collier. 19 Gesina, d. van Pieter Fekke en Antje Bogtman. 20 Carel_ Lodewjjkz. van Carel Lodewijk Pedroli en Dina Maria Zevenhuizen. OVERLEDEN. 17 Juni. Gunrtje Cecilia Pedroli, 57 j. en 4 m. 18 Gerhardus Engelbertus Maria z. van Gerhard Hermann Kosters en Elisabeth Haakman, 14 m. 19 Ida, d. van Gerrit Jan Nieuwenkamp en Antje Molenaarruim 9 m. Henrica Arnoldina Maria Koorn echtgen. van Albertns Koenraad Nnnnink, 26 j., wonende te Zntphen. Matthias Oortmeijer 44 j. en 9 m. 20 Henri Matthias Joseph, z. van Heinrich Joseph Franz Wielage en Franciua Christina Bianchi 2 j. en bijna 3 m. Zitting van 20 Juni. A. O., Alkmaar, verduistering, 4 maanden gev. M. v. d. W., Winkel, diefstal, 14 dagen gev. W. N., Hoorn, diefstal, 1 jaar gev. J. L., Medemblik, mishandeling, f 10 boete, snbs. 4 dagen hecht. J. C. G Medemblik, mishandeling, 14 dagen gev. A. J., huisvr. van J. d. W., Hoorn, beleediging, niet ontvankelijk. C. L. P Amsterdam, mishand ling, 14 dagen gev. G. L. P. en H. v. T., zonder vaste woonplaats, land- looperij, ieder 8 dagen hecht. 20 Juni. Tweede Kamer. De geloofsbrieveu van den heer Valette zijn ingeko men. Na de bedrijfssbolasting zal het handelstractaat met Spanje aan de orde komen. Bij de bedrijfsbelasting is aangenomen de ontheffing voor Nederlanders en voor vennootschappen die wegens indische winsten in de indische patentwet zjjn aangeslagen. De discussie is ge vorderd tot de overgang bepalingen.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3