Een stoere Noorman. So. 74. Vijf en Negentigste Jaargang. 1893. Y RIJ D A Gr 23 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland, b* >7 3i% ll.kHAAIISIIII 101 RAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door net geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prtys der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Afstand van gemeente-water. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeeno kennis, dat de heer JAN ASJES Ez., wagenmaker alhier, aan den gemeenteraad verzocht heeft, hem in eigendom af te staan zeven centiaren gemeente - water, achter zijn perceel aan het Heiligland alhier Nr. 10, welk water deel uitmaakt van de ongenummerde wateren in sectie B dezer gemeente. Zijdie tegen het onttrekken van deze zeven centiaren gemeente-water aan den openbaren dienst bezwaren mochten hebben, worden uitgenoodigd, daarvan mededeeling te doen aan den ge meenteraad vóór 1 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 20 Juni 1893. De Secretaris, Nijhout van der Veen. BELGIE. Te Schaerbeek onder Brussel is den 18 een stoom-koreumolen afgebrand. De schade beloopt f 125000. DUITSCïïLAXD. Dr. Ahlwardt is in het district Arnswalde als lid van den Rijksdag herkozen en komt nog in het district Neu-stettin in herstemming. De overblijfselen der in 1870/1 op fiansch grondgebied gesneuvelde duitschers worden langzamerhand zooveel mogelijk op duitsch grondgebied overgebracht. Den 20 zou te Berlijn terecht staan de antisemiet Paasch, wegens het uitgeven van een schotschrift, waarin verscheidene hooggeplaatste ambtenaren beschuldigd wer den, in nauwe betrekking te staan tot het «internationale Jodendom" en het beurswezen. In een oogenblik van zenuwachtige opwinding opende hij zich den 20 de pols, waardoor de zitting volgens den geneesheer niet kon door gaan. De behandeling der zaak werd 6 weken uitgesteld. LUXEMBURG. Na de herstemmingen bestaat de Kamer uit 30 clericalen en 15 liberalen. Den 21 is het huwelijk gesloten tusschen den erfgroot- hertog en de prinses van Braganza. De regeering heeft bij deze gelegenheid de hoop uitgesproken dat het huis Nassan nog langen tijd over de onafhankelijkheid de onzijdigheid en de openbare vrijheden van het groothertog dom zon waken. EXGELAXD. De lord-maijor van Londen is nit- genoodigd aan de tentoonstelling te Chicago een bezoek te brengen als gast dier stad. Den 17 des avonds is een klein jacht met drie engel- sche genie-officieren bij Malta door eene stoomboot in den grond gevaren twee hunner verdronken. Het jacht had geene lichten op. Lagerhuis. Den 20 werd het gevaar voor de vee pest ter sprake gebracht. De minister van landbouw Gardner verklaarde dat de drie keerendat de veepest 11. Een roman naar het Engelsch, van Edna L y a 87) -o- «Alles wel beschouwd," merkte Sigrid op tot Cecil, «hebben wij inderdaad veel verplichting aan mevrouw Horner, want als zij mij niet had gevraagd op dat ge- oostnmeerd kinderbal, zon ik nooit madame Lechertier hebben ontmoet en hoe zonden wij dan samen hebben kunnen leven?" »In die dagen had mevrouw Horner, geloof ik, werkelijk met n op, maar sedert hebt gij het bij haar verbruid. «Natuurlijktoon ik mijn eigen brood verdiende en in de modelwoningen ging levenik schokte haar begrip van fatsoen en als dat eenmaal is gebenrd, komt gij nooit weer bij mevrouw Horner in gunst. Het zon mij heb ben gespeten als ik onaangenaam was geweest tegen iemand van uwe familie van wien gij bieldt, maar de Homers ik kan hen waarlijk niet uitstaan." De twee meisjes bevonden zich in de kleine zitkamer der modelwoning en legden de laatste hand aan het witte cashmere bruidskleed, dat Sigrid zelve had geknipt en ge naaid gedurende de kalme dagen in Rowan Tree House, ledereen stelde belang in de drukke voorbereidselen en Sigrid kon niet nalaten te denken, dat het beste bewijs, dat het verdriet noch Cecil, noch Frithiof bad verbitterd, was dat zij hartelijk konden deelnemen in de vreugde van anderen. Zij zonden zeer stil trouwen. Des morgens vroeg, toen Cecil kwam zien of zij nog in iets kon helpen, vond zij de brnid in haar gewone zwarte japon met haar keuken- boezelaar vcor, bezig Prithiof's koffer te pakken. «O, laat mij dat voor n doen!'' zeide zij. «Gij werkt alsof gij vandaag niet moest trouwen." Sigrid lachte vroolijk. in deze eeuw in Engeland uitbrak, de ziekte zich telkens het eerst vertoonde in een stal met besmet vee maar nooit van buiten was ingevoerd door hooi of stroo of ander veevoeder. De zaak is echter van groot belang en zon een voorwerp van aanhoudend toezicht der regeering blijven. FRAAHBIJK. Den 18 is te Döle het standbeeld voor wijlen Jules Grévyden president der Republiek door den minister van bnitenlandsche zaken Develle onthuld. Den 19 is te Parijs een hevig onweder met zwaren regen losgebarsten. De bliksem sloeg op vele plaatsen in, o. a. in het Paleis van Justitie; een arbeider werd op den grond geworpen en moest in het hospitaal opge nomen worden. Tengevolge van onvoorzichtigheid van een rooker zijn in het bosch Pontaineblean ongeveer 30 bunders 50jarige pijnboomen verbrand. ITALIË. Den 20 stelde de minister-president Gio- litti in de Kamer voorbet ontweap tot hervorming der vermissiebanken den 24 in behandeling te nemen. Dit werd door de afgevaardigden Di Rudini en Cavalotti bestrodenwaarop Giolitti de kwestie van vertrouwen stelde. Met zeer groote meerderheid werd Giolitti's voorstel aangenomen. PORTUGAL. In de provincie Minho zijn den 19 eene vrouw, vier mannen en twee kinderen door den bliksem gedood. OOSTEXUIJK-HOXGARIJE. De zittingen der delegatiën zijn den 19 gesloten. BULGARIJE. Vorst Ferdiuaud beeft bij eene be kendmaking den minister-president Stambouloff tot vorste lijk stedehouder benoemd. SPASJE. Een helsche machine is den 20 ontploft tegen het huis van den vorigen minister-president Cano- vas del Castilho die echter niet thuis was. Men ver moedt, dat de aanslag door anarchisten is gepleegd. Talrijke vrienden kwamen den heer Canovas gelnk wenschen met den goeden afloop. KWTTSERLAXD. Den 19 des namiddags werden de italiaansche werklieden door eene bende van 200 zwit- sersche werklieden met steenworpen van de werven van Kirehenfeld verjaagd. De politie nam vijftien personen in hechtenis en de italiaansche kanselarij stelde een onderzoek in. Des avonds hielden dezelfde werklieden eene betooging voor het hnis van arrest, om hunne ge vangen genomen kameraden te bevrijden. De politie werd met steenen geworpen en met revolverschoten be groet, waardoor verscheidene agenten getroffen werden. Daar er geene troepen beschikbaar wareu werd de alarmklok geluid om de brandweer tot hulp der politie «Moet een brnid stil zitten en niets doen tot dat zij wordt afgehaald vroeg zij. «Als het zoo is, spijt het mij, want ik kan niet stil zitten, al wilde ik het. Ik ben zoo blijde, dat Frithiof en Swanhild in Rowan Tree House zullen logeeren, terwijl wij weg zijn Ik zon geen oogenblik rust hebben gehad, als ik hen hier had moeten laten, want Swanhild is toch nog maar een kind. Het is zeer vriendelijk van mevrouw Boniface, dat zij hen heeft gevraagd." «Nu gij Roy van ons wegneemtmogen wij wel eenige vergoeding hebben,'' zeide Cecil lachend. «Het is een gelus, dat ziheden avond bij ons zijn, want anders zou het zeer stil zijn thuis." «En wij zullen op weg zijn naar de Riviera," zeide Sigrid een oogenblik haar drukke bezigheid stakende een droomerige uitdrukking kwam in hare heldere, ver standige oogon en zij liet haar hoofd rusten tegen het bed. «Soms," zeide zij, «kan ik niet golooven, dat alles wezenlijk zoo is. Ik denk, dat ik het mij verbeeld en dat ik wakker zal wordeD, terwijl ik den Myosotiswals speel bij madame Lechertier het is juist een wijs om op te droomen." «Wacht zeide Cecil. «Kan dit u van de werkelijk heid overtuigen Zij liep naar de andere kamer en keerde terug met den fraaien ruiker, die Roy had gezonden. «Lelietjes van dalen riep Sigrid nit. «O, hoe prach tig En myrte en eucharis het is de fraaiste ruiker, dien ik ooit heb gezien." «Denkt gij nietdat het tijd wordt dat gij u aan kleedt zeide Cecil. «Kom, ga zitten en laat mij nw haar opmaken terwijl gij van uwe bloemen geniet." «Maar Swanhild's goed Het is nog niet alles ingepakt." «Bekommer n daar niet om ik zal dezen namiddag terugkomen en alles in orde maken. Gij moet mij toe staan, n dezen dag een weinig te helpen." En toen zij het lange gouden haar borstelde, dacht zij, dat slechts weinige bruiden zoo weinig aan zich zelve en zooveel aan anderen zouden denken en zij wonschte, dat Roy haar had kunnen zien met haar boezelaar voor en te druk met huiselijke beschikkingen om veel tijd te be steden aan het toilet. op te roepen. Ongeveer honderd personen werden ge kwetst. Den 20 kwam een bataillon infanterie aan. De Nationale Raad hoeft met 54 tegen 49 stemmen besloten, het voor de fransche bladen bepaalde posttarief tot alle bnitenlandsche bladen nit te breiden. VEREEIVIGDE STATES. Den 17 zijn in een tunnel bij Parkersburg in West-Virginië twee goederen treinen tegen elkander geloopen. De twee locomotieven werden geheel verpletterd, vier en twintig wagens ver brijzeld en op een hoop geworpen. De beide machinisten, de stokers en een remmer kwamen om het leven. President Cleveland en de minister van financiën heb ben besloten, de betaling van den op 1 October verval lenden interest der regeeringsobligatiën te vervroegen ter tegemoetkoming in den nood, waarin de handel verkeert door do schaarschte van geld. President Cleveland zal als scheidsrechter optreden tusschen de regeering van Brazilië en die van de Argen- tijnsche republiek, om nit te maken, welke van beide landen recht heeft op de provincie Parana. Den 20 is op den Manhattan Beach spoorweg een trein met 1000 reizigers die van de wedrennen te Sheeps- headbay terugkeerdenontspoord in den tunnel van Parkville tusschen Brooklyn en Coney-eiland, waarbij 9 personen gedood en ongeveer 100 gewond werden. Velen werden tegen de granietwanden van den tunnel geslin gerd, anderen kwamen onder do wielen terecht. Het ongeluk wordt geweten aan een wisselwachter die in slaap was gevallen. Niet ver van Long-Island-City had op denzelfden spoor weg een ander ongeluk plaats. Vier wagons van een trein, die mede van de wedrennen terugkeerde, ontspoor den. Er werd echter niemand gekwetst. Tweede Manier. Bij de voortgezette behandeling der Bedrijfsbe lasting nam de minister over het voorstel der commissie van rapporteurs om na art. 55 twee nieuwe artikelen in te voegen a. om inkomsten wegens tijdelijke werkzaamheden bij den aanslag van hot belastingjaar 1894/5 buiten aanmer king te laten b. om in het eerste jaar van de invoering bij de inkom sten, die berekend worden naar het voorafgaande jaar toe te staan, dat in acht genomen worden de redenen, die erkend worden een afwijking noodig te maken en in de twee volgende belastingjaren de inkomsten te be rekenen sedert den aanvang van het eerste belasting jaar. Een nienw artikel van de commissie van rapporteurs, bepalende, dat totdat de personeele belasting zal zijn horzien, eene vermindering op de bedrijfsbelasting zal worden toegestaan van 2 pet. van elke 100 beneden f 4500 zuivere inkomstenzoodat die vermindering nimmer meer dan 40 pet. zon bedragen voor hen, die in de eerste drie grondslagen van het personeel zijn aange- Swanhild. reeds in het wit gekleed, danste de kamer in en uit, dan dit, dan dat aanbrengende en weldra was ook de bruid gekleed, en met haar langen tullen slnier over den sierlijken krans van echte oranjebloesem uit de broeikas van madame Lechertier en haar eigen gemaakte japonging zij naar de kleine zitkamer om zich aan Frithiof te laten zien. «Ik zal nw sleep ophouden, Sigrid, de vloer mocht eens stoffig zijn", zeide Swanhild, die opgewonden was, nn zij voor het eerst bij een huwelijk een rol vervulde en besloten had niet aan de scheidiug te donken, voor dat het oogenblik was gekomen. Frithiof ontsnapte een kreet van bewonderingtoen zij de kamer binnentrad. «Gij gelijkt Ingenborg", zeide hij«toen zij in den nieuwen tempel van Balder kwam." «Met vele maagden, die haar dienden." «Schijnend als de maan, te midden van tallooze sterreu," citeerde Swanhild in het Noorsch nit de oude sage en zij zag daarbij ondeugend haren grooten broeder aan. Sigrid lachte en wendde zich tot Cecil. «Zij zegt, dat ik de maan ben en schijn met geleend licht en dat gij de sterren zijtdie hun eigen licht heb ben. Maar waar is mijn tweede bruidsmeisje «Gwen wacht ons in de kerk antwoordde Cecil. «Ik geloof, dat het rijtuig er al iswant ik zie den oudsten kleinen Hallifield over de plaats hierheen hollen." «Dan moet ik iedereen goeden dag zeggen," zeide Sigrid en voor het laatst zag zij rond in de kleine woning, die hun allen zoo dierbaar was geworden toen nam zij Frit- hiofs arm en ging naar buiten in den gang, waar een groep buren stond om haar voor het laatst te zien en har telijk geluk te wenschen. Zij had voor ieder een woord en een glimlach en allen volgden haar de trappen af en over de plaats en wuifden met hoeden en doeken toen het rijtuig wegreed. Dit hoofdstuk van haar leven was geëindigd en de be drijvige arbeiders van den bijenkorf zonden baar niet meer als Koningin begroeten. De zorgen en de pijnlijke zuinigheid behoorden tot het verleden maar aangename herinneringen nam zij mede en zou zij tot het einde van

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1