Een stoere Noorman. Viji en Megentigste Jaargang. 1893. ZONDAG 25 JUNI. PATISMTTSKT. B innenland. FEUILLETON. NO* O* Eerste blad. ALRMAABSCHE COIIBAAT. Deze Courant wordt Blnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f 0,06. Prys der gewone Advertentiën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer De T APPKRS-PATK1STEÏ, dienst 1893/94, kunnen gedurende de eerstvolgende 14 dagen ter gemeente-secretarie afgehaald worden. DUlTSCHIiA/XD. De Rijksdag is tegen 4 Juli bijeengeroepen. De eerste herstemming voor den Rijksdag had te Lubeck plaats. De sociaal-democraat Schwarz werd vervangen door den vrijzinnigen candidaat, den advocaat Görtz, die eene meerderheid van 150 stemmen had. Tweede Hamer. Zitting van den 23. De heer Hartogh heeft- een wetsontwerp ingediend tot wijziging van het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering (gedeeltelijke herziening van meer dan 100 artikelen), Na aanneming van een paar wijzigingen in de artike len 3, 6 en 9 van het wetsontwerp tot invoering der beöir|ffsï)elasting, werd het ontwerp in zijn geheel aangenomen met 55 tegen 34 stemmen van de heeren Pyttersen, Brantsen, Seretvan der Borch Travaglino Donner, Bevers, Walter, Lambrechts van der Schrieck KeuchoniF.s, van der Kun, Smits van Oyen, T. Maekay van de Volde, Reeekers, Poelman, Dobbelman, Gerritsen Sanders., Heemskerk Harte de Ras G. van Dedem van Karaebeek, Vermeulen, w. Löben Seis, van den Berch Mntsacrs, De Geer, van Vlijmen, van Bylandt, Haffraans en Beelaerts. Daarna werd met 58 tegen 20 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot verhooging der indische begrooting uitvoering eener proef met de opium-regie f Hooi uitvoer. De heer Brantsen interpelleerde over de maatrege len, door de regeering te nemen tot beperking van den hooinitvoer bij den te verwachten schralen oogst. Frankrijk had de grenzen opengezet voor den invoer van hooi, vrij van rechten, tot 1 Jan. 1894, daar het den oogst als mis lukt beschouwt en dns zooveel mogelijk hooi binnen tracht te krijgen. In Nederland heeft dezelfde droogte ge- heerseht sedert Maart, maar de min. van buitenl. zaken hier is reeds 10 Mei opgetreden als agent van Frankrijk door mededeeling der maatregelen in Frankrijk en der behoefte aan hooi aldaar in de Staatscourant. En -toch is hier de kooinood grootvooral voor den kleinen landbouwer, daar het gras opgekocht wordt door groote opkoopers voor verzending naar het buitenland. Hij wijst er dan ook op, dat dezer dagen uit Utrecht een adres bij den minister van waterstaat zal inkomen om den uitvoer van hooi naar het buitenland te verbie den. Hij leest mededeelingen voor, waaruit bljjktdat zelfs, zonder uitvoer, er onvoldoende hooivoorraad is voor het binnenlandseh gebruik. Wil de regeering maatregelen nemen om den booi-uitvoer tijdelijk te verbieden f De minister van bnitenlandsehe zaken Een roman, naar het Engelsch, van Edna Ly&ll. 88) 0 »Neen, neen," zeide zjj en zij deed haar best om opge ruimd te spreken. ».Stel uw spel er niet om uit. Ik ben al beter en zal zelve naar ben toe gaan.' Maar als door eene ingeving nam hij haren arm onder den zijne en ging met haar maar huis. _«Gij zijt nog .een weinig van streek, geloof ik," zeide hij. «Laat mij met u gaan dan behoeft gij ten minste de trap niet op te gaan. Hoe vreemd, dat gij te voren gevoeldetdat dit zou gebeuren. Hebt gij ooit zulk een voorgevoel van iets anders gehad?" «Nooit," zeide zij. «Het was zulk een akelig gevoel. Ik begrjjp niet, hoe het is gekomen." Hij liet haar in het portaal staan en liep de trap op naar de kinderkamer, waar hij altijd een welkome gast was. Beide kinderen liepen hem juichend te gemoet. «Cecil heeft mij gezonden met eene boodschap voor u," zeide hij. «Dat wij beneden mogen komen," riep Lance. «Is het dat, mijnheer Frithiof?" «Neen, riep Gwen om hem heen dansende, «het is om te zeggen, dat wij morgen uitgaan, geloof ik." «Neen dat is het nietzeide hij «maar nw vader is beneden en Cecil zegtdat gij naar hem toe moet gaan." Het gelaat der kinderen betrok. Het wasalsof zij instinktmatig wisten, waaronder hun vader gebukt ging. Zij hadden altijd geweten, dat hij zou komenmaar zijn naam was zelden genoemd. Het was moeielijk van hem te spieken, zonder gevaar te loopen van de lastige vragen, die kinderen kunnen doen. Al de blijdschap en opgewekt heid der kinderen waren verdwenen. Zij wareu° beiden jbeschroomd en de ontmoeting met den onbekenden vader ontkent, dat de nederl. regeering opgetreden is als agent der belangen van fransche leveranciers en landbouwers. Het departement van bnitenlandsehe zaken heeft alleen mededeeling gedaan van voor het publiek belangrijke zaken. De consnl-generaal te Parijs heeft gewezen op de behoefte aan hooi en de regeering heeft dit openbaar gemaakt ten gerieve van de nederl. belanghebbenden. Juist bij de laatste begiooting heeft de heer Brantsen aangedrongen op mededeeling van alles, wat daarvoor vatbaar was, door middel van de Staatscourant en te moer is dit nu het geval wegens het groot belang onzer produceerenden om zoo spoedig mogelijk de behoeften elders te kennen, daar deze anders de dupe worden van groote leveranciers, die, met de behoefte bekend, in 't groot upkoopen. Hij had dus van den heer Brantsen geen verwijt, maar eerder een bewijs van sympathie verwacht voor zijn streven. Op de gedane vraag verklaart hij, dat de regeering het voornemen niet heeft, hooiuitvoer te verbieden. En als ze dat voornemen mocht hebben, zou ze daartoe onbevoegd zijn, althans ds bevoegdheid overschrijden, haar bij de wet van 24 Juli 1870 gegeven. Ook toen kwam het verbieden van hooiuitvoer ter sprake, maar werd uit drukkelijk door den heer Begram geconstateerd, dat dit ontzettende schade zou toebrengen aan den landbouw, ofschoon ook toen dezelfde omstandigheden bestouden als thans. De heer Mutsaers bestreed den aandrang van den heer Brantsen. Het verbod van hooiuitvoer zon ontzet tende schade veroorzaken aan landbonw, handel en scheep vaart. Hij dankt den minister dus voor zijn antwoord en zijne openbaarmaking van mededeelingen in de Staats courant, die belangrijk zijn voor den landbouw. De heer T y d e n s meent daarentegen, dat iu den vol genden winter gebrek aan hooi zon kunnen ontstaan. Toch zou het verbod tot hooiuitvoer onbillijk zijn. Behalve hooi, hebben we veevoeder genoegb.v. krachtvoer en stroo. Indien de regeering nn maar tijdig zorgt, dat het stroo voor de ligging der militaire paarden door turf- strooisel vervangen wordt en dat de kartonfabrieken hare n arbeid beperken. De heer van Beun in gen drong op verlaagde spoorwegtarieven voor het binnenlandseh vervoer van hooi aan. De heer A. van Dedem wenschte wijziging der wet van 1870zoodat de regeering tijdelijk de bevoegd heid verkreeg den hooinitvoer te verbieden. De heer Brantsen neemt geen woord terug van het in December gezegde, maar dat sloeg niet op zulke mededeelingen, maar op dipomatieke. Hij betreurt 's mi nisters antwoord doch alswat God verhoede de toe stand dezen winter wordt gelijk hij vreest, dan weet het landdat de schuld ligt aan hen die aan de groene tafel zijn gezeten. Hij heeft tijdig gewaarschuwd. De heer Plate wijst er op dat een verbod tot nit voer zou neerkomen op belemmering van de vrijheid der hooiverbouwers, om voor hun hooi te verkrijgen den prijs die het waard is. Ook hij acht het met de wet van 1870 onmogelijkeen verbod uit te vaardigen als de heer Brantsen aangeeft en wat werken zulke verbodsbepalingen joeg hen angst aan. Zij hielden Frithiof vasttoen hij met hen naar beneden ging .en toen zij Cecil in het oog kregen, die op een bank in het portaal zat, vlogen zij naar haar toe en zij kuste hen met ai de teederheid eener moeder. «Wij verlangen vader niet 4e zien," zeide Lance «wjj doen het heusch liever niet."' «Maar gij moet bedenken, -dat hij sterk verlangt u te zien," zeide Cecil. «Hij herinnert zich u zeer goed, al hebt gij hem vergotenen nu hij bjj n is teruggekomen, moet gij beiden hem heel gelukkig maken en veel van hem houden.'' «Ik hond in het geheel niet van hem zeide Gwen koppig. «Dat is dwaas en verkeerd, wat gij daar zegt", zeide Cecil. «Gij zult van hem houden, als gij hem ziet." «Ik houd van u zeide Gwen en sloeg hare kleine armen om haar hals. «Kunt gij niet meer dan een persoon liefhebben?" «Ik hond ook van mijnheer Frithiof," zeide Gwen Beiden glimlachten en Cecil, ziende, dat redeneeren niet veel baatte, stond op en ging met hen naar de huis kamer haar bleek en vastberaden gelaat vormde een eigenaardige tegenstelling met Gwen's roode wangen en onwillige houding. De heer Boniface zat met den vreemde vriendelijk te praten. Zij stonden beiden op, toen Cecil en de kinderen binnen kwamen. «Dit is mijne dochter", zeide de heer Boniface. En Cecil reikto den ontslagen gevangene haar hand en zag hem een weinig ongerust in het gelaat. Hij was iemand van vijf'-en-dertig jaar, met een vrij gunstig uiterlijk en hij geleek zoo veel op Lance, dat zij zich vriendelijk jegens hem voelde gestemd. Zij hoopte, dat dt> kinderen zich goed zouden gedragen en zac on- gerust naar Gwen. Maar Gwen vergat spoedig haar afkeer en zij zat reeds op baars vaders knie, toen Lance nog bedeesd op een afstand stond en zijn vader ernstig opnam. Hij scheen voldaan te zijn en ging stil heen, maar weldra kwam hij te rug met een kinderpistooltje en een scheepje, die hij aan zijn vader gaf. uit? Rusland leert het, waar in 1891 tengevolge van het verbod, meer graan is uitgevoerd dan ooit. Men late den handel zijn natuurlijken loop. Hij wijst er op dat de prijzen zijn gestegen van 47 a 48 per 1000 P. tot f 75 a 80 maar dat iu den fransch-dnitschen oorlog de prijs zelfs 85 beliep. De heer A. van Dedem antwoordde hieropdat de verhouding der prijzen nu en in 1870 hemelsbreed verschiltzoodat f 80 nn voor hooi veel meer is dan 85 in 1870. Hij blijft een tijdelijk verbod van hooi uitvoer noodig achten. De minister van buitenl. zaken dankt voor den steunbij velen gevonden. De regeering stelt de belangen van handel en landbouw op den voorgrond. Die belangen zonden niet bevorderd worden door den hooiuitvoer te verbieden en te gaan boeren voor den boer. Wijziging der wet van 1870 acht de regeering onge- wenscht. Wel wil zij overwegen wat kan gedaan wor den in het belang van den landbouw door verlaging der spoorwegtarieven. De regeering neemt de volle verant woordelijkheid op zich voor de toekomt en durft dat jnist te doen, zoolang men den toestanden hun natuurlijken loop laat. Deed zij dat nietdan eerst zon zij de schuld dragen van de gevolgen harer inmenging. Hiermede was do interpellatie afgeloopen. Daarna is de Kamer tot 25 Juli uiteengegaan. Kgtuonden. Bij de a.s. verkiezing voor den ge meenteraad moeten te Egmond aan Zee aftreden de heeren G. van der Schinkel P. Conijn en P. Pranger en te Egmondbinnen: de heeren J. de Wit en C. Baltus. De collecte van den Gewapenden dienst heeft in de 3 Egmondeu f 16,45 opgebracht. Eüoorn. Ten onrechte werd in de bladen ook in het onze bericht, dat de kaasmarkt van den 29, ter wille van den op dien dag vallenden katholieken feestdag, een dag was vervroegd. Zij blijft bepaald op donderdag, 39 Juni. Hoedijk. Als leden van den gemeenteraad treden dit jaar af de heeren J. Brnin, Jb. van Die en K. de Geus Cz. Schoorldara. Door te kort vastmeeren kantelde deze week de schuit van het gezelschap Blanns, dat tijdens de kermis te Sehoorl alhier vertoefde. Verschil lende zaken, vooral de costumes, zijn door het indrin gende water beschadigd. Schermerhorn. Onder begunstiging van uitmun tend weder, had den 22 het vastgestelde feestreisje voor de oudste leerlingen van de openbare school naar den Helder plaats. Door de welwillende medewerking van het fanfarecorps te Noordschermeerdat ongetwijfeld hiervoor een woord van dank toekomt, werd de langdu rige reis ongemerkt afgelegd. Aan den Helder aangekomen, werden in geregelde orde het wachtschip en de marine werf door hon bezichtigd, zoodat zij, wel wat vermoeid maar opgetogen over de opgedane indrukken, te 5 nren weder op de boot hadden plaatsgenomen, om de terug tocht, onder zeer veel belangstelling van Helders bewo ners, te ondernemen. «Wat is dit?" zeide de heer Grantley. «Dat is mijn mooiste speelgoed," zeide Lance. «Ik wilde het u laten zien. Gauw, Gwen, ga uw pop voor vader halen." Hij scheen aangedaan en verheugd te zijn en zij waren inderdaad zulke goed opgevoede kinderen, dat ieder onder trotsch op hen moest zijn geweest. Voor dezen pas ont slagen gevangene, die iu jaren geen kind had gezien, was hun gezicht reeds eene verkwikking. Hij wenschte niets liever dan den goheelen avond met hen te mogen spelen. En CecU zat er bij als in een droom, terwijl°zjj hoorde van het nieuwe t huis, dat den kinderen zou worden bereid in Lritsch Columbia waar land was te krijgen voor een stuiver de bunder en waar de mensehen konden leven van druiven en perziken en andere lekkere vruchten. Eindelijk nam de heer Grantley afscheid met vele dank betuigingen voor alles, wat zij voor de kinderen hadden gedaan en Cecil bracht hen naar bed, het aan den heer en mevrouw Boniface overlatende naar den tuin te gaan en aan Roy en Sigrid te vertellen, wat er was gebeurd. Hoe houdt Cecil zich er onder vroeg Sigrid bezorgd. «Zeer kalm,' luidde het antwoord «maar ik vrees, dat zij het zich erg zal aantrekken, dat zij zoo spoedig weggaan." Frithiof, met do pijnlijke herinnering aan hetgeen in den tuin was voorgevallen, twijfelde er aan, ofmevronw Boniface ten volle begreep, wat Cecil gevoelde. Hij verliet hen, teiwijl zij spraken over de voor-en nadoelen van het leven in eene kolonie en ging aan zijn vertaalwerk maar ofschoon hij de eigenlijke oorzaak vergat, was hij zich voort durend bewust van een storenden invloed en zelfs, toen hij zich geheel verdiepte in zijn werk, had hij een drnk- keüd gevoel, dat er iets niet in orde was. i Hij ging naar bed en droomde den geheelen nacht van Cecil. Haar beeld stond voortdurend voor zijn geestsoms zag hij haar achterover leunend op de tuinbank, met den naicis, die aan haar hand was outgleden soms zag hij haar, terwijl de kinderen zich aan haar vastklemden, zooals zij hadden gedaan in het portaal. Van dien tijd kwam er eene groote verandering in zijne houding tegenover haar. Tot nog toe was zijne

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1