Stadsb erichten. Kantongerecht te Alkmaar. Keurs- en Marktberichten. B U R Gr E R L IJ K E STAND Opmeer. Den 23 vierden de leerlingen der lagere school hun jaarlijksch schoolfeest. Op eene enkele regen bui na, hield het weder zich goed zoodat de pret onge stoord zijn voortgang kon hebben. Het feest dat met een rijtoer werd aangevangen, verschafte, evenals vorige jarenallen kleinen een genoeglijken dag. Men schrijft ons uit Ueerhugowaard Den 21 was het een feestdag voor een deel der school jeugd. Ruim 100 leerlingen boven de 10 jaar der 4 scholen hadden het afgeloopen schooljaar minder dan 10 verzuimen gehad en werden daarvoor beloond met een tochtje naar Artis. Te zes uur des morgens waren zij aan de scholen, van daar ging het met rijtuigen naar Alkmaar waar eene versierde boot gereed lagdie hen naar Amsterdam zou voeren. Het was eene prettige vaart langs het kanaal en over de Meer naar de Zaan terwijl prachtig weder het genot verhoogde. Na aan komst te Amsterdam te half elf uurwerd gewandeld langs^ Nieuwendijk Kalverstraat naar Artis waar na- tuuilijk vooral apen en roofdieren de aandacht trokken en ook nog een enkel der museums in oogenschouw werd genomen. Tegen 4 uur werd de terugtocht naar de boot ondernomen wederom door de stad op welke wandeling evenals des morgensonder algemeene hila riteitde leerlingen van eene der scholen, die van roode strikjes voorzien waren (de andere droegen oranje, blauw of wit)voor «socialen" werden uitgemaakt. Ook de terugreis op de boot was gezelligongeveer te- acht uur kwam men te Alkmaar terug en vandaar werden de kinderen weder per rijtuig naar hunne woningen ge bracht. De commissie kan met voldoening terugzien op dezen genotvollen dag, waarover nog lang door de jeugd zal worden gesproken. Den 21 is te Utrecht voor apothekersbediende ge- Maagd W. Brasser te Mijp. Te Kampen is den 21 o-.a. als apothekersbediende ■geslaagd mej. A. E. Scheffelaar Klots te Westwoud -den 22 slaagden aldaar de dames C. Cool en H. M. Kroo- neman te Wormerveer. Den 22 is door het provinciaal bestnur va» Noord- holland bij enkele inschrijving aanbesteed 1° het leveren van brik en steen en het bestorten der Heldersehe zee wering, in twee perceelen voor het eerste perceel, ge raamd op f 2570, was laagste inschrijver de heer D. de Vries te Helder voor 2436: voor het tweede perceel, geraamd op J 15430, de Bazalt-maatschappij te Rotterdam voor 14055. 2° het verbeteren van de toegangswegen naar de haven beoosten het Oude Sehild op Texel, ge raamd op 1600; laagste inschrijver de heer D'. de Vries te Melder voor 1526. De arr. rechtbank te Maarïewi hoeft den 22 den anarchist Metböfer van rechtsvervolging ontslagen, 'omdat van de volzinnen zijner rede, waarvoor hij terecht stond, de eerste eene eenvoudige verklaring was van hetgeen de auarchisten denken terwijl de overige volzinnen wel is waar een beslist opruiend karakter droegen, maar daarin niet werd opgoruid tot een bepaald feitdatzoo het werd uitgevoerd strafbaar zou zijn. De heer W. Kloeke, hoofd der openbare school te Schngen, is benoemd tot hoofd der tweede openbare bur gerschool te Haarlem. De Handelsvereeniging Amsterdam keert over 1892 6 pet dividend uit. Aangenomen het beroep bij de luthersche gemeente te Monnikendam door ds. Meijer van N. Pekela. Aan de kon. nederlandsche Grofsmederij te Leiden is door het bestuur van den Castricuinaierpolder opge dragen de vervaardiging en levering van het stoom werktuig en deu stoomketel voor het nieuw te stichten stoomvijzelwaterwerktuig ten behoeve van dien polder. De beheerders van het Snouck van Loosenlonds te Enklniiïen zullen eenige arbeiderswoningen stichten op grondtot dat doel door deu gemeenteraad aldaar afgestaan. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 22 be noemd tot onderwijzeres uan do sehool-Westonberg mej. M. A Louman aldaar met 7 stemmen mej. G. Mul aldaar bekwam 4 stemmen en mej. A. C. Luyten te flgmond aan Zee 2 stemmen. Bij kon. besluit van deu 22 is benoemd tot directeur van de Rijks-kweekschool te Middelburg de heer J. A. Leopoldleeraar aan de gemeentelijke kweekschool to Amsterdam. Paardenfokkerij. Voor de op den 27, 28 en 29 te Kolhorn, Beverwijk en Hoofddorp te honden keuringen ter toekenning der pro vinciale en rijksbijdragen zijn ruim honderd paarden aan- gegoven. Bovendien zullen een vijftigtal merriën worden aangeboden, om in het Stamboek te worden ingeschreven bij opname dingen ook deze naar de premiën mede. Van wege het rijk zal te Kolhorn worden gekeurd door den majoor Ramaerte Beverwijk en Hoofddorp door den eersten luitenant de Mandt. Aan onzen stadgenoot, den heer M. Saager, meu belfabrikant, is de levering opgedragen van het meubilair voor het Gerechtsgebouw, alhier. De timmerman K. viel don 21 bij het plaatsen van een raamkozijn aan de in aanbouw zijnde Ambachts school, alhier, uit een der bovenramen, naar beneden. Hij bekwam o. a. aan arm en hoofd vrij belangrijke ver wondingen. Zijn toestand is niet zonder zorg. Met het naderen van den nieuwen cursus zijn weder de programma's verschenen van de liijks hoogere vriendschap voor haar, het moest worden erkend, meest zelfzuchtig geweest. Hij had altijd veel van haar gehou den, hij was gaarne in Rowan Tree Honse geweest, was gewoon geworden over allerlei dingen met haar te praten en had groote waarde gehecht aan hare meening, maar altijd had hij aan zich zelf gedacht aan hetgeen zij voor hem kon doen, aan hetgeen hij van haar kon leeren, aan het genot dat haar pianospel, hare openhartige vriend schappelijkheid, haar ongedwongen manier van sprekon hem verschafte. Niet dat hij zelfzuchtiger was dan de meeste mannen, maar zij hadden elkander eerst goed leeren kennen in een tijd, toen zijn hart zoo verlamd was door Blanche's ontrouw, zoo verpletterd door langen tegenspoed dat hij niet in staat was te geven maar alleen kon ontvangen en zijn voordeel doen met hetgeen zij hem kon schenken. Wordt vervolgd. burgerschooldirecteur de beef dr. J. D, Boeke en van de Inrichting voor Hooger onderwjjs directeurde heer dr. M. N. J. Moltzer. Wat deze laatste betreft, maken wij belanghebbenden opmerkzaam op de wijzigingen, aangebracht in de regeling van het onderwijs voor hen, die het getuigschrift voor de faculteit der geneeskunde of der wis- en natuurkunde verlangen. Zij kunnen al de lessen aan d'e Rijks hoogere burger school volgen zoodat zij na 5 jaren het eind-examen dier school kunnen afleggen, terwijl de leeraar der oude talen gedurende* al dien tijd geregeld 2 uren per weok Latijn en Griekseh zal onderwijzen, waardoor de leer lingen voldoende onderlegd? kunnen zijnom aan het einde van het schooljaar, volgende op hun eindexamen, het aanvullingsexamen onkel over Latijn e® Grietksch loopende, te kunnen-afleggen. Uit het m het programma der Inrichting voor hooger onderwijs voorkomende verslag omtrent" het nu afloopesde tweede schooljaar, verder, blijkt, dat het'getal leerlingsn 17 bedraagt. Als zijne ervaring, bij hst einde van h»t tweede schooljaar, deelt de heer Moltzer ten slotte rned-s, dat een leerling van goeden aanleg en vlijt het onderwijs dézer inrichting van hooger onderwijs in verband met dat aan de Rijks hoogere burgerschool zonder eerng be zwaar volgen kan, evenals of hij op een gewoon gym nasium was en dat, al krijgt hij is den beginne minder lesuren in de oude talen, dit bezwaar hierdoor vergoed wordt dat de klassen een niet groot aantal leerlingen bevatten en zoodoende op ieder afzonderlijk meer kan worden gelet dan in grocstere klassen uit dan aard der zaak bet geval kan zijn. Uit het een en twintigste jaarverslag der Algemeene Nederlandsche Viouwonveresniging ^Tésselsciiad®,',j. van 1 April 1892 tot 31 Maart 1898» blijkt o-. a. dat de afdeeliag Alkmaar 107 leden en 7 werksters telt en dat' uit deze gemeente een gift van 25* voor de landska», ontvangen werd. De afdeoling bekostigde o. a., lessen voor eene onderwijzeres, droeg bij voor twee candidates- van Leiden, eene van Zeist en Amsterdam en vermeldt dankbaar een legaat van 109, besproken door wijlen mevrouw wed. A. P. de Langede Lange. Het: depot bad slechts geringen omzethet bestuur houdt zich dan ook zeer aanbevolen voor meer belangstelling bij* het publiek. Het depot werd overgebracht naar de Nieuwe- sloot, bij mejuffrouw de wed. HekketKrijt. Het bestuur der alkmaarsche afdeoling is, blijkens het verslag,.samen gesteld als volgt v movr. Maclaine Pont—van Pabst Rutgers, voorzitster-, mej. A. G. van der Slnijs Meer,, penniugmeesteres mej. H. den Berger, secretaires-en directrice van het Bemiddelingsbureau benevens de dames J. Simon Thomas Bnrck, Mommade Voogt BoekeOort en WesselingFabius. In de correspondentie- schaakpartij kunnen wij ditmaal geen nieuwe zetten mededeeleu. Van deu 17 tot en met den.23 Juiii.ziju aan de bad en zweniinrlehllnj; genomen-957 baden, waarvan 78 door dames, 56 door weezen en 210 door onvermogendec. Drukste dag 19 Juni met 227 baden. De hoogste tem peratuur was in die week 76^ E. op 20 Juni. Bij het onweder, in den vroegen, morgen van den 24, werd een bconi in deu Hout, achter de koepel van, den heer H. J. de Lange, floor den bliksem se troffen en vaneon gespleten. De collecte-ten behoeve van hot Honds van den Gewapende» iiffenst in de Nederlanden heeft in dez» gemeente den 20 f 178.51 lj2 opgebracht. Door het stedelijk muziekkorps, zullen op zondag, deu 2.5 des avonds ten T uur, in den Stads- ho-ut, de navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. «La vie militaire",, pas redoublévan I. Stee-ne- brugen 2. Ouverture aar Oper «E.nryanihe", v. C. M. v. Wober 3. Rosen aus dem Süden", Walzer van Joh. Strauss 4. Pantaisie op motieven uit do opera «Carmen" v. G. Bizet; 5. Ouverture de concours «La couronne d'or" v. Buot6. Pantaisie op motieven uit de opera «Le petit due", v. Oh. Lecocq 7. «Dur und Moll'', pot pourri v. Ad. Schreiner 8. Vorwarts voran", Bicycle Galopp,dem deutsohen und deutsch-österreichischen Ve- locipedisten-Bunde gewidmet v. L. André. Cadettenschool te Alkmavr. Aan het toelatingsexamen tot deze school wordt door 251 adspiranten deelgenomen. Het schriftelijk gedeelte van dit examen, op 13 en 14 Juli e.k., wordt afgelegd door: 112 dozer adspiranten te 's-Gravenhage, 65 te Breda, 59 te Arnhem, 15 te Meppel. Het geneeskundig onderzoek gaat onmiddellijk aan dat gedeelte van het examen vooraf. Daaraan wordt in de drie eerstgenoemde steden twee dagen en in de laatstge noemde stad één dag besteed. Tot het oudergaan van bedoeld onderzoek ontvangen de adspiranten eene oproeping van den voorzitter der examen-commissie en wel Id twee ploegen, voor zoover het te 's-Gravenhage, Breda en Arnhem plaats heeft. Zij, die bij dat onderzoek worden afgekeurd, kunnen zich desverlangd, aan eene herkeuring onderwerpen en in afwachting daarvan aan het schriftelijk gedeelte van het examen deelnemen. Deze herkeuring geschiedt te Alkmaar vóór den aanvang van het aldaar te houden mondeling examen, waar voor de adspiranten in ploegen van hoogstens 12 worden opgeroepen. De keurings- en herkeurings-commissiën zijn samen gesteld als volgt Keurings-commissiën te 's-Gravenhage de dirigeerend off. v. gez. der 2e kl., J. H. Bijstra; de off. v. gez. le kl., dr. T. J. H. Snijders en de off. v. gez. 2e kb, C. J. Te Boekhorst te Breda: de dirig. off. v. gez. der 2e kl., J. J. llooge- boom, zoomede de off. v. gez. der le kl., E. J. Kükne en dr. H. G. W. Plantenga; te Arnhem de dir. off. v. gez. der 2e kl., H. C. Van Eijck van Voorthuijsen, de off. v. gez. der le kl., J. De Haan en de off. v. gez. der 2e kl., dr. J. G. Pijan te Meppei de off. v. gez. der le kl., P. Piekema, dr. H. A. van der Hout en dr. J. Falkenburg. Herkeuringscommissie te Alkmaarde dir. off. v. gez. der 2e kl., VV. T. Philipsen, zoomede de off. v. gez. der le kl., dr. H. Zwaardemaker en dr. M Straub. Het examen wordt afgenomen door een commissie, waarvan het voorzitterschap is opgedragen aan den majoor L. de Vlaming, aangewezen directeur der Cadettenschuol. Overigens hebben iu deze commissie zitting als leden de kapiteins D. J*. Heinsins, van het 5e, en M. H. Sprnyt, van het 7e reg. inf.de eiWSte-luits. A. L. Boonacker en K. G. UbbeH3, zoomede de heer J. N. van Beek, leeraren aan de K. M. A.; de hseren dr. H. W. Waale wijn en K. E. Sehëld, leeraren aan de Rjjks-H. B.-S". te Alkmaar; de heer A. A. Heskes, leeraaraan de gemeentel. H. B.-S. te Rotterdam de heer J. G. Tuyfcel, leeraar aan de gemeentel. H. B.-S. te Haarlem, en de heer R. Lnyten, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem als secretaris de le luit. J. H. van, der Hegge Zijnen, leeraar aan de Militaire School. Het programma van het examen is gelijk aan dat voor toelating tot de Kon. Mil. Academie en volgens de Wet? van 1877m. a. w. het stemt in hoofdzaak overeen met hetgeen aan de Rijks hoogere burgerschool bij den over gang van de 3e naar de 4e klasse wordt gevorderd. Wat de wijze van afnemen van dat examen betreft, bestaat alleen te dien opzicht» verschil met het toela tingsexamen voor bedoelde academie, dat: 1». in alle vakken, dus ook in aardrijkskunde, schriftelijk en mon deling examen wordt afgelegd 2°. niet alleen, zooals tot dusver in het fracsch maar ook in het hoogduitsch en in het engelseh eene vertaling van het aederlandsch wordt gemaakt3°. de gelegenheid wordt opengesteld, desverlangdproeven van bekwaamheid in het teeke- neu te geven. Zitting van 23 Juni. J. H 7 Alkmaar, dronkensehap,. ?J. malen gepleegd bij fesrhaling, 2 maal 3 dagen hecht. R. G., zonder vaste woonplaats,, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. D. R., Oudkarspel, N. vv W., Heilo», dronkensehap, ieder f 0,50 boete of 1 dag;hecht. Z. Rz., Egmond aan Zee; strooperij, 2 maal gepleegd, 2 maal f I boete of 2 maal 1 dag hecht. G. K. Az., K. Z. Kz, C, S. Lz., 'R. Z. Kz Egmond aan Zee, strooperij, ieder f 1 boete of 1; dag hecht. J. G. Hz., D. P. Dz., Egmond aan Zee, strooperij, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. v. d. W Alkmaar, rijden met engemnilkorfde hon- j den, f 1 boete of 1 dag hecht. B. L., Alkmaar, met een handwagen rijden over de voetateaat, f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. V., J. S., K. D., J. EL, J. J., W. J., allen Alk maar, burengerucht, elk f 0,50 boete of 1 dag hecht., A. G. Az., Egmond aan Zée,zitten- in een voertuig met konden bespannen, 2 maal gepleegd, 2 maal f 1 boete j af 2 maal 1 dag hecht. O. G. Az., J. S. Rz., Egmond aan Zee, kievitseieren zoeken, f 0,50 boete of 1 dag. hecht, J. v. L Hensbroek loopen op eens- anders bezaaiden grond f 1 boete of 1 dag hecht. B. Z. Az, Egmond aan Zéé le. zonder daartoe ge rechtigd te zijn, loopen over eens anders grond 2e. kie vitseieren zoeken 2 maal Q;50 boete of 2 maal 1 dag hecht.. Verbeurdverklaring dér kievitseieren. ONDERTROUWD. 19 Juni. Joseph Martin Arnold Kosters, alhier, en Catha- rina Everdina Buiteman, te Gorinohem. 23 Jabob Brouwer, te Koedijk en Antje Nol, alhier. Cornelis Johannes Blom,, te Harderwijk, en Maria van Walstein, wed. Joseph Martin August Kosters, alhier. GEBOREN. 22 Juni. Neeltje, d. van Muus Hart en Geertje Evers. Jan, z. van ©örstiaan Tonneman en Grietje Harwijne- Joehem, z. van Thomas de Boor en Hendrika Eises, wonende te Dordrecht. OVERLEDEN. 23 Juni. Pieter, z. van Rfiar tinus Aloisins Janse en Grietje Hartog, 8 j. en. 7,m. Gesina, d. van Gerrit Hendrik Brands en van wijlen Maria de Ronde, 13 m. ALKMAAR 23 Juni, Kleine kaas f 31,Commissie f 28,Middelbare f- 27,50, aangevoerd 613 stapels, wegende 188930 K.G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 46 mudden. Tarwe f 7,25 a rogge f 0,a -,gerst f- id. chev. f 6,a 0,haver f 4,10 a 4,25 a-, paarden boonen 1-,af-,bruine id. f 5,50 a 11, citroen- id. f - a duiven id. f -,a witte id. f rood mosterdzaad f a -.karwijzaad f erwten: groene 1 - a 14,50, gr-anwe dito fa vale f -, 24 Juni. Aangevoerd 7 paarden f 40 a 150, 7 koeien f 70 a 160 30 nucht. kalveren f 5 a 8, 1 Ezel f 20 a ,38 magere schapen f 10 a 15 57 lammeren f 4,a 8, 47 magere varkons f 15 a 18, 235 biggen f 7 a 11,3 bokken en geiten f 3,a 8, 4 kleine bokjes 0,70 a 125. ets. Boter per P. ('s middags 12 uur) 0,55 a 0,65, kippeneieren f 3,50 a 4,eenden dito. f3,25 per 100. AMSTERDAM 23 Juni. Priesche Dokkummer Jammen f 0,a 0,dito Franeker f 0,a 0,Zeeuwsche Spuische Jammen f 0.60 a 0,80 Flakkeesche Jammen f 0,60 a 0,70-, Andijker muisjes f 3,10 a 3,80, West- landsche klei in manden f 3,10 a 3,30, dito klei muisjes f 3,50 a 3,60, dito zand muisjes 3.60 a 380, dito zand f 3.80 a 4, Katwijker zand f 3.20 a 3,50, dito muisjes f 3 40 a 3.60, Nieuwe Malta 8 centen per P. Raapkoeken f 54 a 76. Lijnkoeken f 7,50 a 11,50. 21 Juni. Petroleum lager. Amerika loco 5,30. Najaar 5,55 E. 21 Juni. Aangevoerd 287 vette kalveren f 0,40 a 0,60, per P., 41 nncht. dito f 4,— a 8, 167 vette varkens 36 a 42 ets. per P. DELFT 22 Jnni. Boter le soort f 57, 2e soort f 50, 3e soort f 45. Aangevoerd 845 achtste en 68 zestiende vaten. Samen 17500 P. EDAM 22 Jnni. Aangevoerd 109 stukken boter, 1,20 a 1,25 per P. Eieren f 3,25 a 4,per 100. HOORN 22 Juni. Kleine kaas 131,commissie 28,50. Middelbare f Aangevoerd, 396 stapelswegende 114331 kgr.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2