Binnenla n d. Dien dag ving de behandeling aan van een ontwerp tot regeling der belooning van de notarissen. ^WlfTTSCMiAWM. Bjj de herstemmingen voor den Rijksdag werden te Berlijn in drie districten sociaal democraten gekozen: alleen in het eerste district werd de heer Langerhans van de vrijzinnige volkspartijge kozen met 7145 stemmen tegen 5267 stemmen op den sociaal-democraat. Virchow is dns niet herkozen. Engene Richter werd te Hagen herkozen. Te Frankfort a/M., te Elberfeld en te Solingen werd de sociaal-democraat ge kozen. Rij het leger is men voornemens de paarden grootendeels met maïsin plaats van mot haver te voederen nn de oogst van haver zich zoo ongunstig laat aanzien. Den 27 des morgens was de uitslag bekend van 166 herstemmingen. Daarvan verkregen de conservatieven 25, de vrij-conservatieven 10, de nation.-liberalen 35, de ge matigd radicalen 10, de radicalen 21de Zuid-Duitsche volkspartij 7, het centrum 9, de Polen 7, de anti-semieten 14, de sociaal-democraten 20, de Welfen 7 zetels. Één Elzasser werd gekozen. De berekening is dat de Rijksdag thans 191 voor- en 177 tegenstanders der leger wet telt. KMiVYI>. Den 18 viel in het Hydepark te Londen een zeer fraai, groot kerkboek, dat eene dame onder den arm droeg, op straat, doordat een heer in het gedrang tegen het boek aanstiet. Op hetzelfde oogenblik trapte een ander er op het boek barstte en bleek eon kistje te zijn, inhoudende een flesch brandewijn. De dame verdween onmiddellijk. Het engelsche pantserschip Victoria was 104 el lang 21 el breed. Daar de waterdichte afdeelingen niet bijtijds gesloten konden worden, liep het schip, na door den ram van de Camperdown te zijn getroffen binnen weinige minuten vol water. Vóór het nog zonk, sloeg het geheel het onderste boven, waardoor slechts 316 (19 officieren en 287 manschappen) van de 566 op varenden gered zijn kunnen worden. Zij die op het dek waren, sprongen in zee en werden door de sloepen der andere schepen gered. Een gebrek aan het stuurtoestel schijnt aanleiding tot de botsing te hebben gegeven. De vrouw van den verdronken 60jarigen vice-admiraal Tryon gaf juist op den avond van den dag, toen de ramp plaats had, een groot feest, dat door 200 gasten werd bijgewoond. Den volgenden morgen, toen zij nog sliep, kwam haar broeder, lord Ancaster, haar het gebeurde mededeelen. De Keizer van Duitschland was een der eersten die zijne deelneming in dit verlies betuigde. Aan mevrouw Tryon telegrafeerde hij o. a.«wij betreuren uwen echt genoot, alsof hij een der onzen geweest was." Een gala-bal ten Hovedat den 23 des avonds in het Luckingham-paleis te Londen zou gehouden zijn, werd op bevel van de Koningin wegens do ramp afgezegd. Moo^erhuis. Den 26 deelde do minister voor Indië, graaf Kimberley, mede, dat de Raad van Indië eene wet heeft aangenomendie terstond in werking treedtte weten,^lat de ïndische munten gesloten zullen worden voor het vrije aanmunten van zilver. Door de munten worden schikkingen getroffen om roepyen uit te geven voor goud en den souverein, tegen 16 pence de roepy berekend, en het aannemen tegen dezelfde waarde aan de openbare kassen van souveroinen en halve sonvereinen voor de be taling van inkomende rechten. Het plan bestaat om den gouden standaard in Indië in te voeren, maar voorshands zal het goud niet tot wettig betaalmiddel worden ver klaard. lagerhuis. Den 22 kondigde Gladstone aan dat de regeering voorstelt, de financiëele artikelen van het Home Rule-ontwerp als volgt te wijzigen. Ten eerstegedurende de eerste zes jaren is de iersche vertegenwoordiging niet gerechtigd tot het vaststellen boheeren of innen van de belastingenbegrepen in het tegenwoordig belastingstelsel. Ten tweede aan Ierland de macht te geven belas tingen voor Ierland zelf in te stellen. Ten derdede bijdragen van Ierland tot de Rijksbe lasting woidt bepaald op oen derde van zijne tegenwoor dige ontvangstendaaronder is niet begrepen eene be lasting die door het Rijksparlement uitdrukkelijk kan worden opgelegd voor oorlog of bijzondere verdediginsrs- kosten. e Na, verloop van zes jaar zal deze regeling aan eene herziening worden onderworpen en Ierland de bevoegd heid krijgen zijne eigen belastingen te heffen en te be- heerenmet uitzondering van de douane-rechten de accijnzen en de ontvangsten der posterijen. De iersche afgevaardigde John Redmond kondigde aan dat hij zich zal verzetten tegen hot voorstelom aan Ierland gedurende zes jaar de bevoegdheid te ont zeggen tot_ het heffen en beheeren van belastingen, daar een dergelijke bepaling onrechtvaardig en vernederend is. Minister Grey heeft den 23 verklaard, dat de bewe ring, als zouden er aan het britsche gezantschap te Parijs gewichtige stukken ontstolen zijn, geheel ongegrond was. Wat in de fransche Kamer voorgelezen was, had aan grove en blijkbare vervalsching het ontstaan te danken. Artikel 4 van het Home Rule-ontworp werd aange nomen. De verdere behandeling is tot den 28 verdaagd. Des avonds werd beraadslaagd over eene motie van den radicalen schotschen afgevaardigde dr. Clark tot het verleenen van Home Rule aan Schotland. De minister voor Schotland, de heer George Trevelyan, stemde toe, dat de_ vertegenwoordiging van Schotland in het Parle ment niet voldoende is, en de regeering zal dan ook de eerste de beste gelegenheid aangrijpen om dien staat van zaken te verhelpen. Wat de motie betreft, de regeering zal haar behandelen als een open kwestie, hoewel hij zelf vóór de motie zou stemmen. De motie werd verworpen met 168 tegen 150 stem men, hetgeen een uitbundig gejuich op de banken der unionisten deed ontstaan. FRANKRIJK. Aan den heer Edmond Blauc, een der^ grootste liefhebbers van paarden en wedrennen te Parijs, zijn uit zijne stoeterij op onverklaarbare wijze vijf der fraaiste fokmerriën gestolen. Kamer. Het amnestie-voorstel van den afgevaardigde Camille Dreyfus werd bestreden door den minister-presi dent Dupuydie wel vóór gedeeltelijke kwijtschelding van straf was. Het voorstel Dreijfus werd met 337 tegen 115 stemmen verworpen. In de Figaro van den 23 zijn door markies de Morés de 15 stukken openbaar gemaakt, welke in het blad de Oocardo aangekondigd waren met het opschrift «Hoog verraad'zij zijn geteekend E. W. Lister en bevatten zoo vele fouten in de engelsche taaldat geen oogenblik ge twijfeld behoeft te worden aan hunne valschheid. De Cocarde zelf is trouwens niet meer zeker van hare zaak. Ducrot, de directeur van dat blad, had aan Norton voor die valsche stukken frs. 10000 betaald en zou hem nog frs. 30000 uitbetalenals de Kamer de echtheid der stukken erkende en 60000 frs. na afloop vau- de geheele zaak. Zoodra de stukken valsch gebleken waren, vroegen twee vrienden van het kamerlid Millevoye aan Norton het geld terug. Toen deze beweerde, het reeds belegd te hebben, gingen zij naar zijne vrouw, van wie zij het dadelijk terug ontvingen, Norton vernam dit laatste eerst bij zijn verhoor voor den rechter van instructie na zijne in hechtenisneming en vertelde toen uit woede, hoe alles zich toegedragen had. De^ minister van buitenl. zaken Develle deelde in de couloirs der Kamer mede, dat Cornelius Herz te Bour nemouth overleden was. 1TAME. De minister van buitenl. zaken heeft den 22 in antwoord op eene in de Kamer gedane vraag naar het voorgevallene te Bern verklaard dat de zwitsersche overheid de vrijheid van arbeid der itaüaansche werk lieden krachtig heeft verdedigd. Van deze verklaring werd akte genomen. Den 24 ving in de Kamer de beraadslaging aan over liet wetsontwerp tot hervorming der banken. De afge vaardigde Cavalotti stelde voor, de beraadslaging te ver dagen, totdat de commissie van onderzoek de verschil lende bewijsstukken zou hebben overgelegd. De voor zitter dier commissie beloofde dat de commissie zich met haren arbeid zou haasten maar zeide dat het de talen, die niet eens zijn eigen zijn schulden, die zijn goeden naam niet schaden. Hij had nu geld in de zaak moeten steken, Boniface dat zou slechts een gepast be wijs van dankbaarheid zijn geweest." «Hij heeft in de zaak gestoken, wat ik veel hooger schat, zeide de heer Boniface, azijn eerlijk Noorweegsch hart; en deze erfenis spaart hem menig jaar hard, af mattend werk en zorg." Toen het zomer werd, besloten zij naar Noorwegen te gaan en Frithiof deed zijn werk met zoo blijkbare ver lichting en tevredenheid, dat, als zij niet eene geheime zorg had gehad, Sigrid's geluk volkomen zou zijn geweest. Haar eigen huwelijk was zoo gelukkig, dat zij minder dan ooit kon borusten in de toekomst, die Cecil scheen te ge- moot te gaan. Het geheim, dat zij had ontdekt in den tijd, dat Frithiof het ongelukkigst was, drukte haar nu zwaar zij wenschte bijna, dat Roy het mocht raden maar nie mand anders scheen er het minste vermoeden van te hebben en Sigrid kon er natuurlijk niet over spreken vooreerst omdat zij Frithiof's zuster was, maar ook omdat zij ge voelde dat zij Cecil niet mocht verraden. Indien zij de neiging had gehad, huwelijken tot stand te brengen, had zij onberekenbaar kwaad kunnen doenindien zij eene onvoorzichtige babbelaarster was geweest, had zij misschien haar eigen doel kunnen verijdelen maar gelukkig was zij noeh het een noch het ander en ofschoon zij soms Frithiof wel eens wakker had willen schudden, wanneer zij zag dat hij geheel verdiept in zijn werk en voor al het andere blind washield zij zich stil en wachtte hoewel ongeduldig, wat de tijd zou kunnen uitrichten. Eens, des avonds, waren broeder en zuster eenigo oogen- blikken alleen gedurende de pauze vao een concert ^van dilettanten, waarvan de regeling aan Cecil was opgedra gen geweest. »Hoe vindt gij, dat het is gegaan?' vroeg zij, toen hij naast haar was gaan zitten. ^«Uitstekend Cecil heeft er alle eer van," antwoordde hij. «Ik ben blijde, dat zij er mede was belast, want het zal hare gedachten hebben afgeleid van de kinderen.'' »Ja," zeide Sigrid, «al wat dat kan doen, is goed voor haar." »En toch geloof ikdat zij in allerlei dingen belang stelt, zij is nooit ledig zij leest veel." «Denkt gij dat boeken ooit eene vrouw als Cecil knn- nen voldoen riep Sigrid uit met eon toon van min achting in haar stem. Hij zag haar snel aandie ongewone toon had hem getroffen en hij begreep niet, waarom zij plotseling een kleur kreeg. »0 zeide hij plagend, «gij denkt, dat iedor uw ideaal van geluk heeft en niet zou kunnen bestaan zonder een Roy en een kind, om niet eens te spreken van het huis en den tuin." «Zoo denk ik volstrekt niet", betuigde zij, blijde, dat hij hare onvoorzichtige woorden niet op zich zelf had toegepast. «Noorwegen zal haar goed doen," zeide-hij. «Het is het beste middel tegen alle kwalen. Kunt gij het gelooven, dat wij binnen een week waarlijk weer te Bergen zullen zijn ^Sigrid zag zijne vroolijke blauwe oogen zij dacht aan zjjn moedigen^ strijd en zijne langdurige ballingschap en zij kon hot niet vau zich verkrijgen, boo3 op hem te zijn. Hij had bovendien in den laatsten tijd zich bijzonder er op toegelegdCecil genoegen te doen en hij scheen er ziju bart op te hebben gezet de Noorweegsche reis zoo aangenaam mogelijk te maken. Voor Sigrid was er een ernstig bezwaar zij moest haar kind in Engeland achter laten maar toch genoot zij. Mevrouw Boniface, die ge durende de zes woken van hunne afwezigheid bij eene nicht in Devonshire zou logeeren, beloofde, goed te zullen zorgen voor haren kleinzoon, van tijd tot tijd te telegrafeeren en dikwijls te schrijven. Voor den heer Boniface was het onmogelijk geweestLonden te verlaten maar de twee jongste^ leden der firma met Sigrid Cecil en de kleine Swanhild vormden een vroolijk reisgezelschap en Frithiof, eindelijk bevrijd van den last der schulden van zijn vader, scheen plotseling tien jaren jonger te zijn gewor den. Sigrid, die zoo lang haar hoop voor Cecil had zien verijdelen door de zorgen en moeiten welke door deze schulden waren veroorzaaktbegon nu te vreezondat de bevrijding van dien last voor hem voldoende zou zijn en dat hij niets meer zou wenschen. Wordt vervolgd. Kamer was die over de hervormingen der banken moest beraadslagen. De minister-president Giolitti drong er op aan, dat het ontwerp onmiddellijk in behandeling zou worden genomen en maakte er eene kabinets-kwestie van in het belang van Italië's krediet. Eene motie van den minister Di Rudini werd met 238 tegen 143 stemmen verworpen 21 leden onthielden zich van stemming. NOORWEGEN. Den 24 heeft dr. Fridtjoff Nan- jen'AT jjaren °ud' 0p zpu schip Fram de reis naar de .Noordpool aanvaard ten einde aldaar te beproeven de noorsche vlag te hijschen. De bemanning bestaat uit elf man onder bevel van kapitein Sverdrup, die be noemden geleerde ook vergezelde op zijnen tocht naar Hroenland. Het vaartuig is met zoodanigen platten bo- dern gebouwd dat het op het ij3 geschoven kan worden in plaats van door het_ ijs samengedrukt te worden. De duur van den tocht is op 2 jaren geraamd; de levens middelen en de voorraad steenkolen zijn echter voor vijf jaren berekend. i Fe Kamer heeft de begrooting voor 1893/4 aangenomen. KI «L.V.\'a. Uit Ramanow-Borissoglebsk wordt ge meld, dat in de kathedraal bij een processie, waara°an eene groote menigte deel nam, door brandgeroep een paniek ontstond. De uitgangsdeur was gesloten; er ont stond een vreeselijk gedrang, waarin velen omkwamen anderen sprongen uit de vensters en vonden zoo den dood. Jn het geheel zijn er 152 dooden en vele ge kwetsten. Het is nog onbekend, wie het brandgeroep, dat geheel ongegrond was, het eerst heeft aangeheven. Het Dagblad^ van St. Petersburg bevat de bepalingen, volgens welke in Rusland een dubbel tarieven-stelsel°tot regeling der in- en uitvoerrechten wordt ingevoerd. Voor taan zal het nu bestaande tarief beschouwd worden als het minimum-tarief en toegestaan worden aan die Staten, welke aan russische voortbrengselen de gunstigste voor waarden voor den in- en doorvoer toestaan. Die landen, welke aan Rusland niet de behandeling willen toestaan op den voet van het meest begunstigde Rijk, zullen on derworpen worden aan do bepalingen van het hoogste tarief. De bepaling, op welke landen het maximum-tarief toegepast zal worden, moet worden vastgesteld door den minister van financiën, in overleg met den minister van buitenlandsche zaken, onder goedkeuring des keizers. Si3411 VIM. Het antwoord op de troonrede is goed gekeurd. In dit antwoord wordt het liberale regeerings- stelsel heftig aangevallen en gewag gemaakt van het voornemen, om tegen het vorig ministerie eene vervol odnc in te stellen. De Kamer heeft het handelsverdrag met Oostenrijk bij eerste lezing goedgekeurd. Op het regeeringsprogram komen o. a. voor het instellen van een landbouwkrediet en maatregelen tot uitbreiding van het leger. VEREENIGRE STATEST. Don 21 zijn door het omslaan eener boot vier studenten verdronken. TIV 24 34 ï»E RARER. Afschaffing' van registratierechten. Bij het onderzoek in de afdeelingen waren verschillende leden, die gedeeltelijke wijziging der wetten op de registratie door afschaffing van de rechten op aanstellingen en akten van beëdiging van ambtenaren afkeurden. Zoodoende toch wordt de registratiewetgeving een doolhof, terwijl andere registratierechten, b. v. op aannemingsovereenkomston en op borgtochten, veel meer voor afschaffing in aanmerking zouden komen. Andere leden keurden af het verband°, tusschen deze ontwerpen en de bedrijfsbelasting gelegd. Eischt de billijkheid de ambtenaren in de bedrijfsbelasting te laten betalendan is speciale tegemoetkoming niet noodzakelijk. Anderen meenden dat, nu de ambtenaars traktementen in een algemeene inkomstenbelasting ziju opgenomeneen speciale belasting op de traktementen geen pas geeft. Kanselarijleges. Algemeen was men ingenomen met de afschaffing der leges op aanstellingen, jaarwedden en legalisatiëu. Velen hadden gewenscht afschaffing ook van de leges op aan nemingen en op betaling van aannemingssommen. Enkele leden wenschten intrekking van de wet op het plakzegel als lastig en belemmerend voor het ver keer, terwijl zoo doende ook aan handel en bedrijf eenige verlichting van druk zou worden toegestaan. Deze op merking vond echter bestrijding. Binnenlanrfsche zaken. Tegen het indienen van suppletoire begroetingen zon der volstrekte noodzaak werden bij het sectie-onderzoek van het wetsontwerp tot verhooging van dit hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1893 door velen bezwaren in gebracht. De verhooging, gevraagd voor de gewijzigde inrichting der uitkomsten van de volkstelling vond in stemming. De uitbreiding van de subsidieering van am bachtsscholen werd door sommigen met ingenomenheid begroet, door anderen niet zonder zorg opgemerkt. Het bleek niet, dat ten deze met de noodige omzichtigheid was te werk gegaan. Waarom niet t. a. van de scholen te Goes en Dordrecht afgewachtwat de provincie zal doen. Ook wenschte men te weten, naar welken maatstaf het Rijkssubsidie zal worden toegekend. Het subsidie ten behoove van het landbouwonderwijs door een landbouw- vereeniging op Overflakkee vond in beginsel geen be strijding. Tegen do verplaatsing van het Rijkslandbouw proefstation van Breda naar Goes rezen bezwaren, zoowel wat betreft de aanleiding tot de verhuizingals vooral omdat daarvan de oprichting van een proefstation te Maastricht het gevolg zou zijn. Was een vijfde Rijks station noodigdan wenschte men daarvcor de gronden te vernemen. In elk geval achtte men Breda beter ge legen voor het doel dan Goes en Maastricht. De kosten van verplaatsing van de kweekschool te 's-Hertogenbosch naar Nijmegen schenen te kunnen ver vallen daar, was men goed ingelicht, de regeering met het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch tot overeen stemming was gekomen. Over de subsidie voor het leerlingwezen in Drente heerschte verschil van gevoelen, wat betreft het door de regeering ingenomen standpunt.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2