Telegrafische Berichten. StadsbericMen. Arrondissemeiits-Reclitbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Te Maastricht is in den ouderdom van 63 jaren overleden de heer J. J. Habets, sinds 1881 archivaris der oude archieven aldaar. In verband met den toenemenden aanvoer van rus- sische landverhuizers is door den minister van justitie aan de procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, onder verwijzing naar vroegere aanschrijvingen, een brief gerichtwaarinmet hot oog^ op dien toevoer en de vrees voor eene besmettelijke ziekte, is bepaald, dat alleen dan, wanneer russische landverhuizers zijn voorzien van vorvoerbiljetten naar de 1 ereenigde Staten van Noord-Amerika met de Nederlandsche-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij te Rotterdam, zij kunnen worden toegelaten zoo niet, dan behooren zij aan de grens te worden teruggewezen of onmiddellijk langs denzelfden weg, waarlangs zij gekomen zijn, te worden uitgeleid. Deze landverhuizers moeten bovendien voorzien zijn van voldoende middelen om de enkele dagen, die zij in Neder land vertoeven, in hun onderhoud te kunnen voorzien. In deze aanschrijving zegt de minister, dat, volgens inge komen borichten, binnen enkele weken nog ongeveer 50.000 dezer lieden aan de grenzen van Nederland te wachten zijn. De gemeenteraad van Leiden heeft met 15 tegon 7 stemmen verworpen het voorstel, om voor 10000 een stuk grond op Vreeswijk te koopen tot geschenk aan het Rijk voor drie nieuwe laboratoria. De feestgaven bij gelegenheid van het jaarfeest aan de weesinrichting te Neerbosch op den 14 hebben ruim 2000 bedragen, welke som daarna nog geklommen is tot J 3000. Den 21 heeft de gemeente Deventer voor f 2728 aan hooigras verkochtin 1892 was die opbrengst f 4127. Den 22 ziju te Maastricht twee jongens bij het baden in de Maas verdronken. Op de 2 serie, groot f 165,000, der 3 pets. geldleening ten laste van de provincie Friesland ad f 330.000 is ingeschreven voor driemaal het gevraagde bedrag: toegewezen zijn f 50000 a ÏOO1^ en f 115000 a 100 pet. >De Tijd'' beveelt den heer Borret aan bij de aan staande herstemming in het district SSeverwïjJtde Maasbode en de Nieuwe Noordhollander zijn voor ont houding. Den 23 hebben voor de kamer der arr. rechtbank te Amsterdam terecht gestaan Johannes Kramer en Abra ham Oorneliesencolporteurs van de Oproerkraaier be schuldigd van in dat blad den heer dr. A. E. Verwey onder den titel van Ontmaskering van den tandarts A. E. Vervjeyin eer en goeden naam te hebben gekrenkt, door hem te beschuldigen, dat hij bij het trekken van tanden en kiezen jonge moisjes zou hebben mishandeld. Het Openbaar Ministerie vroeg schuldigverklaring aan smaad schrift voor Kramer en negen maanden gevangenisstraf, aan smaad voor Cornelissen en zes maanden gevangenis straf. Beide beklaagden, die zich zeer ongepast en brutaal tegenover da rechtbank uitlieten, worden door den voor zitter der rechtbank gewezen op het onverantwoordelijke hunner handelingen. De socialist Stienstra te Harlingendie deze week voor het gerechtshof te Leeuwarden in hooger beroep terecht stond, is, evenals op den dag van de behandeling zijner zaak voor de rechtbank aldaar, met eene afgehuurde stoomboot aangekomen, op het dek waarvan een muziekkorps socia listische liederon speeldeouder instemming van de tal rijke geestverwanten, waaronder vele getuigen a décharge. Op de voorplecht wapperde eene zwarte vlag, waarop bov.en een wit doodshoofd, in witte letteren stond te lezen ■»Dood aan het kapitalisme'" Verscheidene personen droegen roode sjerpen, met de woorden: »Leve het socialisme Zoowel bij de aankomst als bij het vertrek was eene tal rijke menigte tegenwoordig. De orde werd niet verstoord. Bij kon. besluit van don 22 is benoemd tot heem raad van Wïeringen de heer P. Janszoon Koorntot hoogheemraad van Waterland de heer J. Bart. De gemeenteraad van Delft heeft den 23 besloten tot het aangaan eener geldleening van f 110,000, waar van oen bedrag van f 100,000 bestemd is voor subsidie aan het St. Joris-Gasthuis. Bij kon. besluit van den 22 is aan den heer mr. Th. A. van Borumel op zijn verzoek, mot 1 Juli, eervol ontslag verleond als officier van justitie bij de arr. recht bank te 's-Hertogenboschmet dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem bewezen (in vroe gere jaren was hij substituut-officier van justitie bij de arr. rechtbank te Alksiaar) en als zoodanig benoemd de heer mr. J. H. de Ranitz;, thans officier van justitie te Roermond. De beide Koninginnen zijn don 24 per extra-trein te 5 u. 39 min. in welstand op het Loo terug gekeerd. De Staatscourant van den 25/26 bevat het verslag van den heer M. J. ILengeveld G..Jzn., districts-veearts te Haarlem, aan don minister van binnenl. zaken, omtrent de proef met de inënting tegen do vlekziekte der varkens, in 1892 van regeeringswage gonomen in de gemoenten mieuwe llcdorp, Wijdenes, Hoogwoud, Wog- num en Berkhout, waarvan hot slot aldus luidt: »Met betrekking tot de directe gevolgen kan de uitslag der inëntingon gunstig worden genoemd. Wel stierf een big 38 dagen na do 2e enting, doch niet alleen wijst de lijkschouwing er op, dat de dood niet in verband staat met de inëntingon, maar is het niet ongewoon, dat er uit eene kudde biggen onder gewone omstandigheden een of meer onder de aangegeven verschijnselen te gronde gaan. Minder bevredigend schijnt de uitkomst der controle proeven. Wanneer echter in aanmerking wordt genomen, dat slechts nadoelige gevolgen werden ondervonden bij die varkens, welke door voedering met gestorven biggen aan eene ongewone wijze van besmetting waren blootgesteld geworden, en de overige proefdieren gezond bleven, dan kan de proefneming ook in dit opzicht, uit een practisch oogpuntals geslaagd worden beschouwd. »Ten slotte meen ik te mogen opmerken, dat eene herhaling der proefneming, behoudens natuurlijk eene eventueele wijziging in de entingsmethode, mij in mijn district niet noodzakelijk voorkomt vooral daar ook in de andere districten reeds nagenoeg overeenkomstige resultaten worden verkregon. Overweging zoude het echter verdienen de inëntingon, mot het bepaalde sub h, art. I van het koninklijk besluit van 12 Mei 1889 (Staatsblad n°. 62), nog te bevorderen, door op bepaalde voorwaarden van regeeringswege entstof ter beschikking te stellen voor die veeartsendie inëntingen wenschen te verrichten''. Den 25 is te Amsterdam een vergadering ge houden ter bespreking van de feiten, in de brochure van Deth en van Houten openbaar gemaakt omtrent Neer bosch, welke vergadering bijeengeroepen was door een oud-verpleegde van dat gesticht, den heer Sleef, letter zetter te Amsterdam. Vier en vijftig oud-weezen uit verschillende gemeenten des lands waren opgekomen waaronder eenige vrouwen. Bij de bespreking werd over de inrichting verschillend gesproken de een beweerde, dat de weezen te weinig spek en te zware lichame lijke straf kregen, do slaapzalen te klein waren en niet vrij van ongedierte, de jongens bij felle vorst vaak onder twee dunne katoenen dekens rustten, de meisjes bang waren voor mevrouw van 't Lindenhout, die ze vaak sloeg, soms met een pook enz. Anderen weder spraken die beschuldigingen tegen verklaarden alles aan den heer van 't Lindenhout te danken te hebben en met genoe gen aan den heer van 't- Lindenhout en zijne echtgenoote te denken. Ten slotte word de volgende motie met het op stoken der handen aangenomen »De vergadering van oud-weezen, gehouden op Zondag 25 Juni in het lokaal »De Wetering'' te Amsterdam, »gehoord de verschillende besprekingen over de door hen ondervonden behandeling in de weezen-inrichting te Neerbosch, seischt in naam der billijkheid en rechtvaardigheid, dat een onderzoek zal worden ingesteld van wege de justitie ïbetreurt tevens de voorgekomen getuigenissen van enkel oud-weezen, die door eigenbelang of andere niet ver te zooken redenen gedreven, genoemde stichting van eiken smet trachten te vrijwaren.'' Een onderzoek door de justitie is aangevangen tegen den 27 waren verscheidene getuigen te Arnhem gedag vaard. De minister van financiën is den 25 naar Luzern vertrokken, om eenige weken in Zwitserland uit te rusten. Den 25 is het bekende hotel en zomerverblijf „Nooit gedacht" te Muiderberg, eigenaar de heer P. Slokker, tot den grond toe afgebrand. In de brandputten was tenge volge van de droogte geen water. De Hooge Raad heeft den 26, met vernietiging van een vonnis der arr. rechtbank te Middelburg, beslist, dat het in het openbaar aanbieden van een open brief waarin om een aalmoes gevraagd wordt, met verzoek om dien brief binnenshuis te laten lezen en daarop antwoord te mogen ontvangen te beschouwen is als bedelarij in het openbaar. De minister van binnenl. zaken heeft met ingang van den 26 het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit de afdeeling ©osiwoml, gemeente Midwoud, ingetrokken. Den 26 heeft de Hooge Raad het cassatie-beroep der veroordeelden te Franeker in zake de ongeregeldheden (wederspannigheid) verworpen. Den 26 hield de Geneeskundige Raad van Noord- holland zijne zomervergadering te Amsterdam, in welke bijeenkomst de heeren dr. A. K. W. Arntzenius en dr. J. C. M. Simon Thomas te Alkmaar als leden geïnstal leerd werden. Na bespreking van een rapport eener com missie over geneeskundige armverzorging werd eene com missie van drie leden benoemd, bestaande uit de heeren van Balen Blanken, Simon Thomas en Hoolwerff, om gegevens te verzamelen voor een algemeen nederlandsch verslag over geneeskundige armenverzorging. Het dividend der Deli-Batavia Maatschappij over 1892 is den 26 op 12 pet. vastgesteld dat der Holl. IJzeren Spoorweg-maatschapij op 11/2 pet. Ten behoeve van de marine wordt bij de firma Ilrupp te Essen voor f 124,000 aan artillerie-materiëel voor ons leger vervaardigd. fileiloo. Do heer G. A. Kniphuisen heeft aan de rijks-universiteit te Leidon met goed gevolg het candi- daats-examen in de godgeleerdheid (2e gedeelte) afgelegd. Ursesn. Aangenomen naar de herv. gemeente de toezegging van beroep door den heer H. Schuttevaer, candidaat te Leiden. Beroepen bij de herv. gemeente te Hyppolitushoef c. a. op Wieringen. de heer S. Miedena. candidaat te Ferwerd. Te Breda is wederom bij twee honden dolheid ge constateerd een agent van politie werd gebeten, doch geen wond werd veroorzaakt. De duitsche regeeringspresiden ten aan de nederland- sche grenzen zijn aangeschreven den invoer toe te staan van overzessche wol over nederl. havens aan gevoerd. De officier van justitie te Haarlem heeft hooger beroep aangeteekend van het in zake Methöfer gewezen vonnis. Verscheidene studenten der Polytechnische school te Delft zijn tot hunne praktische vorming weder gedurende de zomermaanden door den minister van waterstaat als buitengewoon opzichter aangesteld, o. a. bij de werken van het stoomgemaal te Schelllngwourte de heer J. G. Ravenek en bij de uitbreiding des sluis- eu havenwerken te IJuililden de heeren M. A. van Oort en J. Bruins. Do r. k. school te Urseiu is wegens het heerschen der mazelen gesloten. Holhorn. De belgische arbeiders zijn weder uit den Waardpoldor vertrokken. Ook werden verscheidene arbeiders van hierwegens gebrek aan werktijdelijk bedaukt. Het kar weizaad staat al aan de hokken. De prijs is vrij wat hooger dan de laatste jaren er werd echter minder verbouwd. Do officier van justitie bij de arr. rechtbank te Winschoten heeft tegen een inwoner van Ter-Apel eene gevangenisstraf van een jaar geëischt wegens het afsnijden van iemands neus. De Javasche Bank keert over 1892 een dividend van 9 pCt. uit. Het eerste nummer werd ons toegezonden van een weekblad, getiteld De Aaamlooze Vennootschap pen. De redactie is in handen van den heer D. Paalman, te 's-Gravenhago. De bedoeling met de uitgave van dit blad is, spoediger de gegevens betreffende de naamlooze vennootschappen onder do oogen van belanghebbenden te brengen en tevens de stof, waar mogelijk, wat uitgebrei der te bewerken, dan tot heden het geval is. 27 Juni. Verkiezing voor den Rijksdag. BERLIJN. Gekozen werden 201 voor- en 185 tegen standers van de legerwet. De aanneming geldt voor verzekerd. In den Stadshont zal op Woensdag, den 28, des avonds te 7'/a uur, eene muziekuitvoering plaats hebben door het Stafmuziekkorps van het 4e regiment infanterie, te Leiden, onder directie van den heer Gott fried Mann waarvan het programma als volgt luidt 1. Einzug der Gaste auf der Wartburg (TannhSuser) van R. Wagner 2. »Fra Diavolo'', ouverture v. D. F. E. Auber3. »Preciosa", fantaisie et variations v. Weber-Dunkler 4. sOavalloria Rusticana" 1. Preludio e Siciliana en 2. Intermezzo Sinfonico arr. Mann v. P. Mascagni5. »Mignon" fantaisie v. Thomas-Mann6. Concertstuk voor Es-clarinetop. 97 v. G. Manna. Allegro maestoso, b. Andantino e espressivo semplice. c. Allegro spirituoso7. »Faust." Divertissement (ballet) du 5e acte v. Ch. Gounod 1. Allegro. Mouvement de valse. 2. Adagio. 3. Allegretto. 4. Moderato maestoso. 5. Moderato con moto. 6. Allegretto. 7. Allegro vivo 8. a. Zwei Duette1. »Ich wollt meine Lieb' ergösse sich" en 2. »Gruss", arr. Mann v. F. Mendelssohn, b. »Songe d'amour après le bal" v. Czibulka. c. »Berg-op- Zoom." Oud-Nederlandsch lied; 9. »Der Freischütz" fan taisie v. Weber-Mann. Bij kon. besluit van den 23 is met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur der strafgevangenis alhier de heer M. A. Bender, thans cipier dier gevangenis. De heer J. C. Witte, alhier, kreeg op de inter nationale hondententoonstelling den 23 24 en 25, te Arnhem gehouden, een tweeden prijs voor een italiaanschen windhond, in September 1892 door hem gefokt, Het dier werd voor het buitenland aangekocht. Den heer J. C. Mulder, alhier, viel voor een ge vlekten duitscheu dog, in de rubriek Nieuwelingen", eene »zeer eervolle vermelding" ten deel. Ook deze kon ter tentoonstelling van de hand worden gezet. Dit jaar viert de rederijkerskamer „ÏSilder dijk" alhier, haar vijf en twintigjarig bestaan. Zij we&scht dat feit te herdenken door het houden, gedu rende het aanstaande winterseizoen van een nationa- len tooneelwedstrijd, waaraan zij do volgende prijzen verbinden zaleen gouden medalje en 200 als le een verguld zilveren medalje en 100 als 2e en een zilveren medalje en f 25 als 3e prijs. Aan den wedstrijddie in het lokaal Harmonie zal plaats hebben, zullen vijf verecnigingen deelnemen welke ieder een treurspel of een tooneelspel moeten opvoeren van minstens drie bedrijven benevens (buiten mededinging) een blijspel. In hot treurspel moeten min stens 2 sprekende damesrollen en 4 sprekende heerenrollen voorkomen. Do stukken moeten zijn oorspronkelijk neder landsch of in goed nederlandsch vertaald zijn. Indien het aantal aangiften voldoende is, zal daaruit vóór 7 Augustus door de jury, in overleg met het bestuur van sBilderdijk" eene keuze worden gedaan en door loting de volgorde bepaald waarin de Kamers zullen op treden. De opvoeringen geschieden op 28 September, 26 October, 23 November, 21 December 1893 en 18 Januari 1894. De jury zal zijn samengesteld uit de heeren P. van der Veen ev. luth. pred., te Amsterdam, E. M. van Soest, leeraar in de ned. taal- en letterkunde aan de H. B. S., alhier en J. Francken, hoofd der school, te Bergen. Aan de den 25 door den Nederlandschen Postdui- venbond gehouden wedvlucht van Bazel (Zwitserland) uit, afstand 600 mijlen, nam ook de vereeniging „de Fost- dutf", alhier, met 24 stuks deel. De duiven werden te 10 uur voormiddags in vrijheid gesteld. De prijzen, door de alkmaarsche vereeniging voor hare leden onderling uitgeloofd, werden gewonnen door de duiven van de heeren J. Huiberts, le pr., aankomst 's maandags voormiddags te 9.16 W. Blaauw, 2e, 9.30P. J. de Haan, Se, 9.45 K. Kuiper Jr., 4e, 10.20; E, J. Porck, 5e, 10.25; dezelfde, 6e, 10.35; IC. Kuiper Jr., 7e, 11.02. De uitslag van den Bond is nog niet bekend. Zitting van 27 Juni. J. L., Alkmaar, wederspannigheid4 maanden gov. W. K., Alkmaar, mishandeling, 8 dagen gov. IC. M. en W. D., Uitgeest, beleediging, f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. A. W., Egmond aan Zee, wederspannigheid, 14dagen gev. J. G., Egmond aan Zee, bedreiging, 8 dagen gev. J. O., Helder, oplichting, vrijgesproken. L. B., J. Z. en A. J. B., Nieuwediepbeleediging f 10 boete, subs. 3 dagen hecht. L. B., Nieuwediep, smaadschrift, straf als voren. E. M., hnisvr. van C. S., Helder, onbepaald uitgesteld. P. II., IColhorn, vernieling, 5 dagen gev. J. R., Hensbroek mishandeling f 15 boete subs. 5 dagen hecht. J. S. IC., Hoorn, huisvredebreuk enz., 1 jaar gev. A. B., Huizen, mishandeling, 1 maand gev. P. S., Hoornmishandeling4 weken gev. en eene schadevergoeding van f 30. C. B., Enkhuizen, mishandeling, 8 dagen gev. K. v. W., Nieuwe Niedorp, verduistering, 6 weken gev. GETROUWD. 24 Juni. Dirk Marees en Johanna Bolland. GEBOREN. 24 Juni. Jan, z. van Simon Ton en Jannetje Poezer. 25 Jan, z. van Aldert Bijpost en Elisabeth van Baar. Louisa Dorothea Hendrica Maria, d. van Henricus Jacobus Franciscus Wanna en Dorothea Arnoldina Maria de Graaf. Jo hanna Andrea, d. van Johannes Andreas Pee- ters en Hendrika Wilhelmina Johanna Meewis. Anna Louisa, d. van Johan Hendrik Porck en Maria Hubbeling. Elisabeth, d. van Marti- nus Uitenbosch en Neeltje Zeegers. OVERLEDEN. 25 Juni. Grietje Liefhebber, echtgen. van Jacob van Sijp, 31 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 3