Een stoere Noorman. No. 77. Vijf en Negentigste Jaargang. 1893. V R IJ D A Gr 30 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant, wordt Blnsrfng., Donderdag» eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prjjs der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Brood- en koekbakkerij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op d e gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van S. KAANDORP, om vergunning tot het oprichten van eeue brood- en koekbakker ij in het perceel aan den Kennemer- straatweg, wijk E, Nos. 40 en 41, en dat op Woensdag 12 Juli 1893 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Juni 1893. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BdEidlE. Van 1 Maart tot 31 Mei is in dit Rijk slechts 46 streep regen gevallen terwijl de gewone hoe veelheid 155 streep bedraagt. BUUSCHIiAWB. De Kamer voor strafzaken van het Landsgericht heeft den 27 den afgevaardigde Ahl- wardt wegens beleediging der gezamenlijke pruisische ambtenaren inzonderheid van hen die tot het depar tement van justitie behooren in zijne te Essen uitge sproken rede, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De^ bladen zijn eenstemmig van oordeeldat volgens den uitslag der herstemmingen eene meerderheid voor de militaire wetsvoorstellen kan worden tegemoet gezien Enkelen becijferen datwanneer men twijfelachtige af gevaardigden buiten rekening laat, op 205 tegen 192 stemmen kan worden gerekendandere rekenen dat er 210 stemmen vóór de voorstellen zullen zijn. De National Zeitung maakt daarbij opmerkzaam, dat het Centrum zich vrijheid van handelen heeft voorbehouden en dus eventnëel de meerderheid versterken kan. De Vossische Zeitung verklaartdat de meerderheid voor de voor stellen lang niet zeker iszij gelooft echter, dat ten ge volge van de omstandigheden de aanneming moet volgen, al zullen de militaire voorstellen ook in geen geval voet stoots en volgens den tekst der regeering worden aan genomen. FA6ELAKD. üagerltuis. Den 27 deelde minister Powler mede dat den 25 een stoomschip op de Tyne aankwam met het lijk van een aan cholera overleden matroos. Het schip werd in quarantaine geplaatst en ontsmetting be volen. De overige bemanning verkeerde in goede ge zondheid. De onder-minister Buxton deelde mede, dat de Indische roepy op het eiland Ceylon in omloop zal blijven, totdat schikkingen betreffende den omloop zijn getroffen. Minister Gladstone deelde den 28 mede, dat de indische munten door de nieuwe wet niet beperkt werden in de levering van zilver in ruil voor goud. Verder dat hij den 29 een voorstel zou doen tot versnelling der beraad slagingen over Home Rule de bewoordingen dezer motie Een roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. 90) o En zeker, sedert vele jaren had hij niet zulk een geluk gekend als deze reis, met het heerlijk gevoel van ver lichting en aangename verwachtingen. Als hij dacht aan de koortsachtige opgewondenheid van zijn reis naar Enge land, vijf jaren geleden, was het alsof hij een ander leven achter zich zag en zoo de wereld hem nu ernstiger en treuriger voorkwam dan in vroeger tijdhad hij ten minste geleerd dat zijn leven niet was beperkt tot enkele jaren hier op aarde en had een hooger geluk verworven, dat niemand hem kon ontnemen. In den nacht van Woensdag sliep hij weinig; zeer vroeg was hij op het natte glinsterende dekongeduldig uitziende naar zijn vaderland. Zijn hart sprong op, toen de roode daken van Sta vanger in het gezicht kwamen en hij was de eerste, die van de stoomboot sprong, veel te ongeduldig om op de anderen te wachten. Het stille stadje scheen nog te slapenhij ontmoette bijna niemand in de eenvoudige straten met hare nette houten huizen, die hem allen be kend voorkwamen. In een roes van geluk wandelde hij voortdiep de frissche morgenlucht inademende totdat hij de kathedraal bereikte en een oud vrouwtje in het oog kreeg, dat met een sleutel in hare hand aan de deur stond. Hij bleef staan en knoopte een gesprek met haar aan, alleen om het genoegen te hebben zijne moedertaal weder te hooren hij maakte haar gelukkig met een kroner en haar dankbare handdruk deed hem goed toen ging hij, gedeeltelijk om haar pleizier te doen, de kerk binnen. In het morgenlicht was de strenge schoonheid van het oude Noordlandsehe gebouw indrukwekkend hij knielde neder, blijde dat hij de ongestoorde rust van de groote ruimte kon genieten, voor dat een tourist er in was doorgedrongen. Het kwam hem te binnen, dat lang geleden zijns vaders laatste zouden later medegedeeld worden. Zij zou berusten op een gelijk beginsel als in 1887 bij de behandeling der iersche dwangwet gestrekt had tot het maken van be langrijke wijzigingen in het belang van de vrijheid en het gemak van het Huis (toejuichingen), namelijk, om een dag te bepalen, waarop de artikelsgewijze behandeling moet eindigen. Den 28 deelde John Morley den tekst der motie mede, door Gladstone den vorigen dag aangekondigd. Volgens deze motie moet de beraadslaging over artt. 58 den 6 Juli geëindigd zijn, over 926 den 13 Juli, over artt. 27—40 den 20 Juli en over de uitgestelde en de nieuwe, door de regeering voorgestelde artt. den 27 Juni. Dan zal het ontwerp, na de wijzigingen die het ondergaan heeft, opnieuw aan het Lagerhuis worden voorgelegd. (Toejuichingen.) De afgevaardigde J. W. Russell kondigde aan, dat hij de motie zal bestrijden, en de volgende tegenmotie zal voorstellen »Het Lagerhuis, overwegende dat het Home Rnle-ont- werp bij voortduring nadeelig werkt op de grondwet teiijke rechten des volks, weigert zijné goedkeuring te verleenen aan een verzoek, dat rechtstreeks inbreuk maakt op de vrije bespreking der bill door de vertegenwoordigers des volks.'' FBAHIiKIJK. De heer Decrais heeft de benoeming tot gezant te Londen als opvolger van den heer Wad- dingtonaangenomen. De correctioneele rechtbank te Marseille heeft de drie adjuuct-maires aldaar veroordeeld tot verschillende ge vangenisstraffen, wegens het verwekken van ongeregeld heden bij gelegenheid der Meibetooging. Senaat. Het wetsontwerp op de dranken is met 167 tegen 103 stemmen aangenomen. SPASTJE. De Senaat heeft het handelsverdrag met Portugal goedgekeurd. De Kamer hechtte hare goedkeu ring aan de handelsverdragen met Zwitserland, Nederland en Zweden. Bij kon. besluit van den 9 is bepaald, dat art. van het kon. besluit van 24 October 1892 (Stbl. no. 236) wordt gelezen als volgt ^Behoudens de uitzondering in het tweede lid van dit artikel worden mede te allen tijde geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn lo. de kokmeeuw, kapmeeuw, lachmeeuw, kob (larus rudibuudus); 2o, de zilvermeeuw, kaap of kobbe (larus argentatus); 3°. de mantelmeeuw of zeekraag (larus marinus); 4». de kleine zeemeeuw stormmeeuw of wintermeeuw (larus canus); 5o. de kleine mantelmeeuw (larus fuscns) 6°. de spreeuw, panlijster, spraan spra sprotter (sturnus vulgaris). »Ten aanzien van deze vogels kunnen overeenkomstig art. 3 der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. No. 89), voor zooveel betreft de vogels, genoemd sub 1 2 3 4 en woorden tot hem waren geweest»Een gelukkige terug keer in gammle Norg;'' dat die woorden hem°lang als eene bittero spotternij hadden geklonken eene volslagen onmogelijkheid en dat zij ten laatste op eene zeer vreemde en geheel verschillende wijze waren vervuld geworden. Hij was teruggekeerd en in weerwil van alleswat tusschenbeide was gekomen was hij gelukkig. Later op den dag toen zij laugzaam de haven van Leigen binnen stoomden, en zij de stad terug zagen, naar welke hij zoo dikwijls had verlangd met hare geliefde, bekende huizen en torens de schoone bergen die haai' omringen was zijn gelnk niet zonder een gevoel van smart. Want de stad was wel hetzelfde gebleven, maar hij vond er geen t'hnis meer eu ofschoon de heer Grönvold hen opwachtte aan de kade en hen hartelij k welkom heette voelde hij toch dat hem iets ontbrak. Cecil las zijne gedachten op zijn gelaat en begreep wat hij gevoelde. Kom laat ons naar de bagage gaan zien," zeide zij tot Royzij wilde de drie Noorwegers een oogenblik aan zich zei ven overlaten. »Dit is anders dan toen wij den vorigen keer hier aan kwamen, zeide Roy vroolijk. Hij was zoo gelukkigdat het niet was te verwachten dat hij op het oogenblik aan an deren zon denken maar toen Cecil het toestemde als iets, dat van zelf sprak, vulden zich hare oogen met tranen, want zij kon niet nalaten te denkon aan de omstandig heden van die eerste aankomst aan Fritbiof met zjjne jongensachtige vroolijkheid en luchthartigheid, aan de vriendelijkheid en gastvrijheid van zijn vader, aan de lieve villa te Kalvedalen, aan de arme, ongelukkige Blanche. Zij zouden allen eenige dagen bij de Grönvoid's blijven logeeren en er was nu voor hen ruimte genoeg, want Ka ren en de oudste zoon waren getrouwd en hadden het onderlijk huis verlaten. De ontmoeting van Sigrid en hare tante was hartelijk, alle kleine geschillen en on aangenaamheden waren vergetenja, den eersten avond reeds lachten zii hartelijk over haar verschil van meening over Torvald Lundgren. »En, mijne lieve," zeide mevrouw Grönvold, die als altijd breide aan eene eindelooze kous, >gij behoeft u 5de verbodsbepalingen van art. 2 der wet, en voor zooveel betreft de vogels, genoemd sub 6, de verbods bepalingen van art. 1 der wet, tijdelijk en onder zekere voorwaarden door de commissarissen in de provincie worden opgeheven." Bij kon. besluit van den 23 is de heer mt. H. Ku- neman laatstelijk directeur van binnenlandsch bestuur in Nederl. Indië thans met verlof in Nederland, op zijn verzoek, gerekend van 30 Jnni 1893, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Den 24 is aanbesteed het onderhond van een ge deelte van den Aoorder IJ- en Zeedijk (afd. Wa terland) aan den laagsten inschrijver, den heer W. Blan kevoort Cz. te Broek in Waterland voor f 19232. Den 25 des avonds is te St. Annaparochie eene hoeveelheid van 30000 P. vlas afgebrand men vermoedt boos opzet. Den 25 was er muziekfeest te Eygelshovenbij Maastricht, waar tussehen eenige leden der verschillende muziekgezelschappen een twist ontstond, die zoo hoog liep, dat de tusschenkomst der politie, vertegenwoordigd door een wachtmeester en een marechaussee, werd vereischt. Om de vechtenden te scheiden, moesten dezen er met hun karabijnen tnsscben slaan. Hierdoor keerde zich de woede der strijdenden tegen de beide mannen der wet, die, nadat van een hunner de karabijn was ontnomen, hun toevlucht tot den revolver namen. Bij het eerste schot, door den mareohaussée gelostwerd zekere Johan Derckx in den hals getroffen. Diens broeder, dit ziende, sprong op den marechaussée toe die na opnieuw een schot loste dat den aanvaller de slapen doorboorde. Zijn dood volgde onmiddellijk. De Telegraafbruine blesbekende harddraver, eigendom van den heer M. de Jong te Nienwerslnis is den 26 plotseling dood gevallen. De berijder Matse had juist den tijd om er af te springen. Den 26 is tijdens een kortstondigdoch hevig on- weder, dat des morgens boven Venhuizen uitbrak, door eene hoos belangrijke schade toegebracht aan eenige op het veld staande karweisohelven en aan eenig mos terdzaad. Den 27 heeft voor de arr. rechtbank te Amster dam terecht gestaan de notaris D. J. Leepel, 62 jaren oud, beschuldigd, dat hij zich opzettelijk en wederrech telijk toegeëigend eu ten eigen bate aangewend had gel den en geldswaarden, toebehoorende aan verschillende personen. Bij het plegen van alle die feiten zon hij ge bruik gemaakt hebben van het middel, hem door zijn ambt van notaris geschonken. Uit het getuigenverhoor, waarbij de hem ten laste gelegde feiten bevestigd werden, bleek, dat hij steeds een eenvoudig leven geleid had' maar het^ kind der rekening was geworden van zijne' hulpvaardigheid, die hem dikwerf borg deed staan voor personen, die van zijn vertrouwen misbruik maakten en gedeeltelijk door achteruitgang in zaken, waardoor hij gedreven was tot de oneerlijke praktijken, waarvoor Hij thans terecht stond. Het openbaar ministerie vroeg 2 jaren gevangenisstraf en ontzetting uit het notarisambt. volstrekt niet bezorgd te maken over hem, hij is zeer gelukkig getrouwd en ik geloof, ja, ik moet bekennen, dat hij zijn huishouden met een vaster hand bestuurt dan n misschien zou zijn bevallen. Hij heeft een heel aardig vrouwtje, die den grond vereert, waarop hij gaat." »En dat zou ik nooit hebben kunnen doen, zooals gij weet," zeide Sigrid vroolijk. »Arme Torvald Ik ben blijde dat hij het zoo gelnkkig heeft getroffen Prithiof moet hem gaan opzoeken. Hoe vindt gij, dat Swanhild er uit ziet, tante »Heel goed en heel lief, zeide mevrouw Grönvold. »Ik zou hebben gedacht, dat zij op dezen leeftijd er minder goed zon hebben uitgezien, ma,ar zij is evon bevallig als vroeger." »Zij is een braaf, hardwerkend klein vrouwtje," zeide Sigrid. »Ik heb u al verteld, dat zij niet ophield, voor dat wij hadden toegestaan, dat zij bij mevrouw Lechertier zon blijven. Het zou inderdaad ook niet mooi zijn ^e- weest, als wij haar dadelijk hadden weggenomen, nadat mevrouw zoo goed en vriendelijk voor ons was geweest." En Swanhild is zeer zelfstandig, zij zegt, dat zij een broodwinning moet hebben en dat het blijkbaar hare roeping is, dansles te geven." »En als zij groot is, wordt zij mijne huishoudster," zeide Frithiot. Neen, neen, zeide Sigrid, »ik kan haar niet missen, tenzij zij gaat trouwen met n beiden zon het nooit goed gaan. Maar ik geloof, dat. Cecil met opzet weg blijft, zij is heengegaan om een brief te schrijven, zooals zij zeide, maar het is al oen geheele tijd geleden. Ga haar zoe ken, Frithiof en zeg haar, dat wij naar haar verlangen." Sij ging de kamer uit en vond Cecil in de eetkamer, waar zij zat te lezen. »Hobt gij uw brief geschreven zeide hij, »wij kun nen niet langer buiten n." >Ik dachtdat gij samen zooveel zondt hebben te pra ten", zeide zij haar boek nederleggende en hare zachte, grijze oogen tot hem opheffende. „In het geheel niet hernam hij. »Wij smachten naar muziek en zonden willen, dat gij iets zongt, indien gij niet te vermoeid zijt. Welk geleerd boek leest gij na zulk een reis Plato Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1