te Zijn verdediger pleitte hoofdzakelijk verzachtende om standigheden. Bij de herstemming op den 27 in het hoofdkies district Amsterdam is tot lid der Provinciale Staten van Noordholland gekozen de heer H. J. Hijmans, lib., met 2373 stemmen, tegen 2013 op den heer mr. L. H. Po vel, kath. Te IJtmulden is den 27ter plaatse waar de nieuwe slnisput gegraven wordteen been gevonden dat wel 400 pond weegtalsmede een kop van een reusachtig dier, van binnen bezet met tanden. Bij kon. besluit van den 27 is voor den duur van het studiejaar 1893/4 benoemd tot rector magnificus te Leiden de heer mr. P. J. Fockema Andreas te Utrecht de heer mr. M. S. Pols en te Groningen de heer dr. W. L. van Heiten. Te Zwolle is den 28 tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. Herder met 849 stemmen op den heer J. Menschaar, inspecteur der posterijen waren 361 stemmen uitgebracht. Te Kampen is het lid van den gemeenteraad de heer G. H. Dwars, in oene zitting van dat collegeter wijl hij het woord voerde plotseling ernstig ongesteld geworden en een uur later overleden tengevolge van een slagaderbreuk. Te Haarlem zal den 1 Augustus eene harddraverij op den Dreef gehouden worden door de onlangs aldaar opgerichte Harddravorij-vereeniging. Bij den gemeenteraad van Bolsward is de mededee- ling ingekomen van het bestuur van het Sint Antony Gasthuisdat die instelling f 30000 zou bijdragen tot de voorgenomen herstelling van het prachtige stadshnis aldaar. De gemeenteraad van Velsen heeft benoemd tot onderwijzer aan de school te Sandpoort. A. van Nuch- teren en aan de school te IJmuiden H. Soobel tot on derwijzeres aan laatstgenoemde school mej. T. Visser. Aan God. Staten van Noordholland is een verzoek schrift ingedieud door verscheidene ingezetenen van Am sterdam, om het raadsbesluit tot goedkeuring der met ruim f 500,000 overschreden raming voor den gasthuis- bouw niet goed te keuren. De gemeenteraad van Arnhem heeft met 13 tegen 7 stemmen besloten, een Ambachtsschool en gemeentelijke avondschool met directeurswoning te stichten op een terrein aan den boulevard, zullende een en ander eene uitgave vorderen van 154000 in dit bedrag draagt de Ambachtsschool voor 55000 bij. Het provinciaal kerkbestuur van Noordholland heeft tegen 1 Sept. a.s. eervol emeritaat verleend aan den heer J. de Jong, gep. o. i. predikant, thans predikant bij de ned. herv. gemeente te Heerhugowaard. Gedurende -Mei werden te Harderwijk bij het kolo niaal werfdepöt 154 man aangenomen, waarvan 126 nederlanders en 28 vreemdelingen; in het geheel werd aan handgelden 39680 uitbetaald. Te Amsterdam zijn in 1892 945 kooplieden fail liet verklaard en 28 personen in staat van kennelijk on vermogen. Van de faillissementen waren er 903 van bijzondere personen, 37 van vennootschappen onder firma en 5 naamlooze vennootschappen. Men schrijft ons uit SchermerhornHet feest- reisje met het tweede gedeelte der leerlingen van de openbare school had den 28 plaats. Op een zeventiental rijtuigen gezeten werd om 8 uur het reisje begonnen. Door Alkmaar reed men over het vriendelijk Bergen naar Egmond aan Zeehet doel van de reis. Het zeestrand aldaar was en bleef tot den terugtocht het aantrekkings- punt der feestvierende kinderen. Enkele der oudsten beklommen de vuurtoren. In Alkmaar teruggekeerd, werden nog de Hout en de speeltuin bezocht. Waar een bestuur telken jare de kinderen zulke feestjes bereidt kan het niet anders of de bijdragen hiertoe blijven zeker mildelijk vloeien Schagen. In den nacht van den 28 op den 29 woedde een hevige brand op de Tolke, een buurtschap onder deze gemeente. Twee boereplaatsen, bewoond door de heeren D. E. en J. D.benevens een winkelhuis, be woond door den heer J. K.,werden met den inventaris geheel vernield. Het krachtig optreden der brandspuiten wist het vuur tot genoemde pei'ceelen te beperken, die bij verschillende maatschappijen verzekerd waren. Het omval len van een petroleumtoestel wordt als oorzaak genoemd. Oudkarspel. Uit de voordracht van het drietal dames: 1. 0. M. Adelink, Wormerveer; 2. E. A. Broek manAmsterdam en 3. J. M. Smit, Enkhuizen, werd den 28 door den raad tot onderwijzeres aan de school voor gew. lager onderwijs bij meerderheid van stemmen benoemd mej. G. M. Adelink voornoemd. N. Kraakman is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere parochiale school te Venhuizen. Inenting tegen «le vlekziekte der varkens. Verslag aan den minister van binnenl. zaken uitge bracht door den districts-veearts te Haarlem, omtrent de proef met de inënting tegen de vlekziekte der varkens in 1892 van regeeringswege genomen in de gemeenten Klenwe A'iedorp, Wijdenes, Hoogwoud, Wog- num en Berkhout. Alvorens tot de mededoeling aangaande de in dit verslag bedoelde proefneming over te gaan, meen ik te moeten vermelden, dat reeds naar aanleiding eener ministerieele missive van 11 Februari 1891, no. 300, afd. M.P., dooi de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw m Holland's Noorderkwartier in overleg mot mij pogingen waren in het werk gesteldomonder bepaalde voor waarden, in 1891 varkens ter inënting beschikbaar te krijgen. In weerwil door de genoemde vereeniging op eene harer algemeene vergaderingen gelden waren toegezegd ter ver goeding van schade, die eventueel van Rijkswege bij die inëntingcn niet mocht worden vergoed, bon in bedoeld jaar geen voldoend aantal varkens voor de proef worden verkregen, hoofdzakelijk echter door omstandigheden, die niet aan gebrek aan belangstelling waren te wijten. Dank zij de medewerking, ingevolge de ministerieele missive van 19 Februari 1892, no. 302, afd. M.P., op nieuw door bovenbedoelde vereeniging, alsmede ditmaal ook door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw verleend, kon de inënting in 1892 op een 90tal varkens {711 weken oud), toebehoorende aan 8 eigenaren in vijf gemeenten worden beproefd. Vóórdat de schriftelijke vergunning, bedoeld bij art. 68 van het kon. besluit van 27 Maart 1888 (Staatsbl. no. 67), werd afgegeven, ouderteekenden de houders der proefdieren eene verklaring, waarbij zij genoegen namen met de ge stelde voorwaarden, en zich tevens verbonden om aan de wettelijke bepalingen te voldoen. De inëntingen werden onder stipte inachtneming der desbetreffende voorschriften verricht door de plaatsver vangende district-veeartsen J. M. Billroth en G. Muys, met entstof rechtstreeks afkomstig uit het instituut Pas teur. Met het oog op de contröle-proeven werden de dieren gemerkt met een plombeerloodje, hetwelk hing aan, en door middel van een plombeertang vastgekne- pen was met de uiteinden eener door de oorschelp ge stoken ijzeren draad. De huid der dioren werd op de plaats der inënting vooraf gereinigd met absoluten alcohol. Onmiddelijke gevolgen. Reactieverschijnselen als onmiddelijke gevolgen der le en 2e inëntingen wer den niet waargenomen. Een der biggen uit de kudde van 47 stuks te Nieuwe Niedorp bleef echter achterlijk in groei en stierf 38 dagen na de 2e enting, zonder dat eenig ziekteverschijnsel bij de lijkopening was te bespeurenhoogstwaarschijnlijk volgde de dood dan ook buiten oorzaak der inëntingen. Middellijke gevolgen. Drie varkens uit eene kudde van vijf stuks te Berkhout bleken op 17 Sept. eenigszins achterlijk in groeide waardevermindering beliep op dien datum de som van zeventien gulden vijf tig cent per varken. Contröle-proeven. Door het uitbreken der be smettelijke vlekziekte in de gemeenten Nieuwe Niedorp, Venhuizen en Blokker konden de volgende contröle- proeven worden genomen: 1. Verblijf met ingeënte varkens in een besmet hok met voedering van aan vlekziekte gestorven varkens. Elf varkens waarbij de tweede enting had plaats ge had op den lOen Meiwerden op 22 Augustus overge bracht in een hok waarin op laatstgenoemden datum een zeug en negen biggen aan vlekziekte waren gestor ven de proefdieren werden daarenboven onmiddellijk (gedurende twee dagen) gevoederd met drie der gestorven biggen wier lijken na fijngehakt te zijn, met huid en haar werden verslonden. Reeds op 25 Angustus waren vijf dezer elf varkens, onder verschijnselen van verloren eetlust, hoogst moeie- lijke en versnelde ademhaling, verlamming van het ach terstel en slaperighoid, ernstig ziek. Van dit vijftal stierf er één reeds op 27 Aug., een ander werd den lOen Oc tober geslacht, omdat geeue beterschap was te voorzien, terwijl de drie overige slechts door eene moeitevolle, zorgvuldige verpleging herstelden, behoudens een stijven gang en zeer achterlijken groeihet gestorven dier bleek bij de lijkopening lijdende te zijn geweest aan endocarditis verrucosa en pleuritus siccabij hot geslachte varkeu werden pericarditis en chronische pleuritus onderkend. Ook aan de overige zes varkens uit dit elftal waren gedurende de twee dagen der voedering lichte ziektever- chijnselen (verminderde eetlustlusteloosheid) waar te nemen. 2. Verblijf van 4 geënte varkens in een besmet hok, met voedering van ingewanden, bloed en afval van aan vlekziekte lijdende en dientengevolge geslachte varkens. Vier varkens nit de geënte kudde te Wijdenes ver bleven twee aan twee, respectievelijk gedurende 17 en 26 dagen, in besmette hokken en werden gedurende de twee eerste dagen van het verblijf op de sub. 2 aangegeven wijze gevoederd, zonder eenig nadeel te ondervinden. 3. Verblijf van 2 geënte varkens in een besmet hok. Elf varkens, welke gedurende 10 dagen (van 10 tot 21 September) waren ondergebracht in het sub. 1 be doelde, dus meer dan besmette hok, bleven gezond, Gevolgtrekking. Met betrekking tot de directe gevolgen kan do uitslag der inëntingen gunstig worden genoemd. Wel stierf een big 38 dagen na de 2e enting, doch niet alleen wijst de lijkschouwing er op, dat de dood niet in verband staat met de inëntingen, maar is het niet ongewoon, dat er uit eene kudde biggen onder gewone omstandigheden een of moer onder de aangegeven verschijnselen te gronde gaan. Minder bevredigend schijnt de uitkomst der contröle- proeven. Wanneer echter in aanmerking wordt genomen dat slechts nadeelige gevolgen werden ondervonden bij die varkens, welke door voedering met gestorven' biggen aan eene ongewone wijze van besmetting waren blootge steld geworden, en de overige proefdieren gezond bleven, dan kan de proefneming ook in dit opzicht, uit een practisch oogpunt, als geslaagd worden beschouwd. Ten slotte meen ik te mogen opmerken, dat eene her haling der proefneming, behoudens natuurlijk eene even- tneele wijziging in de entingsmethode, mij in mijn district nietnoodzakelijk voorkomt, vooral daar ookin de andere dis tricten reeds nagenoeg overeenkomstige resultaten werden verkregen Overweging zoude het echter verdienen de inën tingen, met het bepaalde sub. b, art. 1, van het kon. besluit van 12 Mei 1889 (Staatsbl. no. 62), nog te bevorderon, door op bepaalde voorwaarden van Regeeringswege entstof ter beschikking te stellen voor die veeartsen, die inënlingen wenschen te verrichten. Haarlem, 13 Juni 1893. M. J. HENGEVELD G.Jz. Hen goudmijn ontdekt De goudmijn die wij onder do aandacht onzer lezers wenschen te brengen is geen mijn, die voor korten tijd het edele goudmetaal levert, maar eene onuitputtelijke mijn, die sedert 4 jaren reeds bestaat in de fantasie van den heer B. H. Bertels van de Biezen bij Barneveld en het bestaan daarvan thans door feiten aantoont. De heer Bertels drijft werkelijk den spot met tot dus verre verkondigde theoriën op landbouwgebied, en bewijst feiten, door hem onderzocht en in praktijk gebracht die lijnrecht tegonover deze theoriën staan. Nu 2 jaar geleden verkondigde hij reeds, dat de land bouwers uit onkunde jaarlijks miljoenen laten verloren gaan, en als hij dan overal aan de stations de reclamen las: Veekoek, gedroogde spooling, lijn-, raapkoek enz enz., zeide hij reeds Wacht maar, landbouwers, binnen korten tijd lever ik u al deze vec-krachtvoederiiiiddelen, waarvoor gij thans jaarlijks miljoenen uitgeeft voor niets en nog het hooi bovendien." De natuur bespieden, afluisteren en practische proeven nemen op landbouwgebied om den landbouw te verheffen is voor hem het grootste genot, hierin vindt, hij de ware levenspoëzie, en hoopt hierdoor iets te kunnen bijdragen tot oplossing van het groote sociale vraagstuk. Voor 2 jaren toonde hij reeds aan, dat alle gewassen het vermogen bezitten de stikstof uit de lucht op te nemen en niet alléén de vlinderbloemige, zooals de heeren land- bouwprofessoren verkondigen. Het eenige verschil bestaat hierin, dat de vlinder bloemige gewassen, als klaver, serradella (zandklaver), wikken, lupinen enz. enz. zich bijna uitsluitend met de luchtstikstof kunnen voeden terwijl de andere gewassen als gras, rogge, haver, boekweit enz. enz. zich èn met meststikstof èn met luchtstikstof voeden, en toonde dit door feiten aan. Door deze feiten vervalt de geheele bemestingsleer van dr. Wolff. Zooals bekend, is de stikstof het duurste bestanddeel in den mest en kost b. v. in chilisalpeter en ammoniak 80 ets. tot 1 per ned. pond. Doch laat ons naar do goudmijn terngkeeren, die daar door ontdekt is. Zooals wij reeds zeiden ontdekte de heer Bertels, dat alle gewassen stikstof uit de dampkringslucht opnemen, maar ook dat men deze stikstof, als eiwit in de plant aanwezig, wederom in de lucht laat vervliegen. Bij gras bewerkt men dit door het te hooien en bij rogge, haver enz. door ze te laten rijpon. Nu komt hij tot de vraag of het wel rationeel is rogge, haver enz. rijp te laten worden, waar ons de korrel van het buitenland zoo goedkoop wordt geleverd en hierop is zijn antwoord beslistneen De rogge zegt hij is de vroege en voedzame gras soort der hooge zandgronden, waarvan men in de eerste helft van Mei reeds eenen oogst kan hebben van 30000 tot 60000 P. groen voeder per bunder (met zand wikken gemengd gezaaid in September, is in het begin van Mei reeds ruim 62000 P. per bunder geoogst). Niettegenstaande het droge slechte weder voor rogge oogstte hij op 8 Mei j.l. reeds nog ruim 30000 P. per bunder groonvoeder; de analyse van het rijksproefstation te Wageningen van deze snijrogge is als volgt dns in 30000 P. gehalte aan eiwitachtige stoffen 2,9 pet. 870 P. vetachtige stoffen 0,8 240 zetmeelachtige stoffen 11,7 3510 ruwe celstof 8,3 minerale bestanddeolen 1,4 vocht 74,9 Wanneer deze rogge rijp was geworden en men rekent de hoogstmogelijke opbrengst per bunder 1800 P. korrel en 3000 P. stroo, dan nog zou korrel en stroo hoogstens slechts bevatten gehalte aan eiwitachtige stoffen hoogstens 270 P. vetachtige stoffen 50 zetmeelachtige stoffen 2000 zoodat aan eiwit ruim 600 P. vet 190 zetmeel 1500 per bunder verloren gaat vertegenwoordigende eene voedingswaarde van pl.m. 2000 P. lijnkoek, ter waarde van f 240. De voedingswaarde van deze 30000 P. snijrogge is grooter dan van 10000 P. best hooi en dus naar de huidige prijzen f 70 per 1000 P. ruim f 700. Hij gaat verder voort maar wij zijn er nog niet. Er gaat nog veel meer verloren op 8 Mei toch heeft de rogge den grond nog niet geheel uitgeput en bevat dan nog veel meststoffen ook wordt de grond nog ver rijkt door meerwaardige groene stoppels en levende wortelvezels die ondergeploegd nog twee sneden groen- voeder kunnen leveren, zonder te mesten en waarvan ieder snit minstens de voedingswaarde van het eerste bezit. Met haver, boekweit enz is hetzelfde het geval. Maar al kunnen wij door deze methode na te volgen nu ook al bij éénmaal flink mesten op zandgrond zeker 3 sneden groenvoeder verbouwenwaardoor de zandgrond den kleigrond nabij, zoo niet ter zijde streeft, toch zou dit nog weinig waarde hebben, wanneer wij deze niet kunnen bewaren op eene wijze, voor iederen boer geschikt en waarbij geen voeder of voedingswaarde verloren gaat. Doch ook hierop heeft genoemde heer iets gevonden dat alle verwachting te boven gaat; zonder eenige kosten kan thaus iedere boer alle groenvoeder conserveeren en wel zoo, dat het voedsel daarbij zelfs wint in smaak en voedingswaarde; het riekt als versch roggebrood. Iedere boerop do hoogste zandgronden zelfszal voortaan een voeder kunnen verbouwen en bewaren, dat meer voedingswaarde bezit en waarvan de koeien méér en betere melk geven, dan van het beste hooi en lijnkoek. Hij zal niet alleen voor het vee hetgeen hij thans heeft, maar voor het dubbel en vierdubbel aantal genoeg leeren verbouwen. Het klinkt als een aangename droommaar het i3 nog aangenamer daar het werkelijkheid isware ik dichter ik zon dit feit dor wereld met kernachtige dichtertaal verkondigen Om deze methode van bebouwing van den grond en bewaring van groenvoeder (niet in kostbai'e silo's zooals tot dusverre en waardoor men een onaangenaam zuur voeder verkrijgt) bovengronds om zoet-groenvoeder te behouden waardoor iedere boer direct en zonder eenige koston welvarend moet worden spoedig onder de aandacht van alle landbouwers in den lande te brengen, schrijft genoemde heer Bertels een boekjebevattelijk voor iederen boer; hij gaat hierin met den boer op het iand ploegt en zaait met hem, dat het een lust is, gaat vervolgens met hem maaienhet voeder conserveeren voor den winter, en het vee voederen. De heer Bertels heeft zich n.l. eene diepe practische studie van dit alles gemaakt en heeft zich zoo zelfs tot een meester gevormd op het landbouwgebied die zich niet aan theoriën stoortmaar practische feiten verkon digt nadat hij ze zichzelf overtuigend heeft bewezen. Wijl dit practische en nuttige werkje oen algemeen belang geldt en onmiddellijk aan iederen boer moet worden uitgereikt, koestert genoemde heer de hoop, dat het voor rekening van het rijk kosteloos zal worden uitgegeven. In den thans jammerlijken toestand van de landbouwers en gebrek aan veevoeder is dit zeker zeer gewenscht Tot zoolang zijn deze brochure's bij den heer Bertels van de Biezen bij Barneveld aan te vragen. (Bainev. Ct.)

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2