Het LMaitoor te Almaar Een stoere Noorman. Nuhout van dee Veen. Vijl en UTegentigste jaargang. 189J. ZONDAG 2 JULI. Nationale Militie. is geopend op 3 en 4 Juli FEUILLETON. Onder dak gebracht. ffo. 78. Eerste blad. ggheentewerilag. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per -3 maanden voor Alkmaar/ franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Prys der gewone Advertentiën: Per regel f ®,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Toelating burger- en meisjesschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat zijdie na afloop der zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij bet hoofd van deze scholenonder over legging van het geboorte- en inëntings-bewijs van het betrokken kind. Alleen worden toegelaten de kinderen, die ten minste den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1893. Voor aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 11 Juli gelegenheid aan de woning van het hoofd der school aan de Oudegracht, des Dinsdags tusschen 3 en 4 uren des namiddags en voor de openbare burgerschool tot en met 11 Juli, des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags aan het schoolgebouw, ingang Brillensteeg, tus schen des namiddags 1 en 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 27 Juni 1893. De Secretaris, De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelastkrachtens bekomen aanschrijvingende onder staande, hier wonendeof tot deze gemeente behoorende verlofgangers om zich tot bijwoning der oefeningen 's namiddags vóór 4 uren bij hun korps te vervoegen als volgt 6 Juli 18934e regiment vesting-artillerie garnizoen te den Helder, JAN PLUIJL AAR. 14 korps Pontonniers garnizoen te Dord recht, KLAAS HARTENBERG. 15 2e regiment veld-artillerie garnizoen te Leiden, FRANCISCUS BLEEKER en JOHAN NES FRANCISCUS POT. 18 Torpedistengarnizoen te Hellevoet- sluis, JAN VAN DEN BERG en JOHANNES HENDRIKUS MERKZ. 19 Genietroepen, garnizoen te Utrecht, JOHANNES BES. 28 Grenadiers en Jagers, garnizoen te 's-G r a- v e n h a g e NICOLAAS BRUIN, MATTHIJS ADRI- ANUS TEKENBROEK,WILLEM SPRUIT en PETER LODEWIJK ZIMDASSE. 1 Aug. 7e regiment Infanterie, garnizoen te A m- sterdam, NICOLAAS VAN DER MAAT. 3 Genietroepengarnizoen te Utrecht, JACOB KLAAS VOGEL. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en daggeld dat t3r gemeente-secretarie dei- woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester te Alkmaar, 30 Juni 1893. C. W. BRUINVIS, waarnemend Burgemeester. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van f 1, verkrijgbaar een exemplaar van het gedrukte verslag door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad uitgebracht omtrent den toestand der gemeente Alkmaar over 1892. Een roman naar het Engelsch, van Edna Lyall. 91) o— «Eene vertaling van de Phaedozeide zij. Hier is zulk eene merkwaardige passage over de smart, die altijd met de vreugde samengaat." .Hadden zij dat toen ook al uitgevonden zeide Frit- hiof. .Lees het mij voor want om de waarheid te zeg gen het stemt overeen met deze terugkomst te Bergen." Cecil sloeg een paar bladzijden om en las de volgende woorden van Socrates «Hoe vreemd is datgene dat wij genoegen noemen en hoe merkwaardig is het verwant aan de smartdie men zou denkendat het tegenovergestelde was want zij komen nooit samen tot den mensch en toch is hijdie het eene zoektmeestal gedwongen het andere te ne men. Zij zijn twee maar zij groeien op één stam en ik denk, dat, als Aesopus er op had gelethij een fabel zou hebben gemaakt over een god, die poogde hun strijd te verzoenen en als hij het niet konhen samen bond zoodat als het eene komt het andere volgt." «Het is vreemddat in alle deze honderd jaren de menschen hun brein hebben gemarteld om eene oplossing te vinden van het groote raadsel dat het eene geslacht van onvoldane menschen na het andere heeft geleefd en is gestorven," zeide Frithiof. «Eene arme vrouw uit het oosten van Londen heeft mij eens, zonder dat zij het zelve wist, eene oplossing van dat raadsel gegeven," zeide Cecil. .Zij was voor het eerst van haar leven buiten en zij zeide mij.Het is hier precies het paradijs, juffrouw, en als het altijd duurde, zou het de hemei zijn." Hij zuchtte. Het wetsontwerp tot heffing eener belasting op be drijfs- en andere inkomsten is den 23sten Juni 1.1. door do Tweede Kamer met 55 tegen 34 stemmen aangeno men. Volgens den considerans dient deze wet om in verband met de vermogensbelasting, het recht van patent te vervangen. Zij heeft dns tweeërlei doelnaast de inkomsten uit vermogen alle andere inkomsten te be lasten en tevens voor de patentbelasting eeu billijker en meer algemeene belasting in de plaats te stellen. Naar onze overtuiging bestond er dan ook een dubbele grond, zoowel om de wet aan te nemen als om haar, zoodra de Eerste Kamer haar zal hebben goedgekeurd en de noodige voorbereidende maatregelen voor de invoering genomen zullen zijn, in werking te doen treden, namelijk op den eersten Mei van het jaar 1894. Het verschil tusschen het recht van patent en deze be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten blijkt al dadelijk uit de eerste artikelen. De patentwet begint met de be paling dat niemand eenigen handel beroep, bedrijf of nering, waarvoor in die wet niet uitdrukkelijk vrijstel ling is verleend, zal mogen uitoefenen of in zijn naam doen uitoefenen, tenzij voorzien van eeu patent. Behoudens enkele uitzonderingen, moet men alzoo de bevoegdheid om eeu beroep of bedrijf uit te oefenen, om handel of nering te drijven, koopen, door zich een patent te verschaffen. In den regel moet dat patent betaald worden onverschil lig of met dat beroep of bedrijfmet dien handel of die nering winst of verlies wordt gemaakt. Iu de nieuwe be lasting zal men alleen worden aaügeslagen naar de inkom sten die men uit zijn beroep of bedrijf, zijn handel of nering trekt, naar de bezoldiging of het loon dat men ontvangt, het pensioen of het wachtgeld dat men geniet, de zuivere winst dia men maakt. Wanneer de zuivere inkomsten minder dan 650 's jaars bedragen, zal geen belasting worden geheven. Van zuivere inkomsten van f 650 tot beneden f 700 zal slechts een gulden 's jaars worden geheven. Van zuivere inkomsten van 700 tot beneden 750 zal de belasting 2 's jaars bedragen en zoo klimt zij voor elke 50 waarmede het inkomen stijgt met oen bedrag van 75 cents, totdat de inkomsten de som van 1500 hebben overschreden. Dan bedraagt de belasting verder f 2 van elke 100 boven de 1500. Stijgt het inkomen tot boven de f 8200, dan klimt de belasting tot f 3.20 van elke J 100 boven die som. Voor hen die reeds iu de vermogensbelasting zijn aan geslagen en dus een eigen vermogen van ten minste 13000 bezitten, begint de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten reeds met een zuivere winst van f 250. Met de vermogensbelasting vormt deze belasting één ge heel, ééne belasting op de inkomsten. Een noodzakelijk en billijk gevolg daarvan is, dat bij de toekenning van vrijstelling en de bepaling van het bedrag, dat van elke som van f 50 of 100 wordt geheven, en dat stijgt naar mate het geheele inkomen grooter wordt, de inkomsten uit alle bronnen, uit vermogen en uit bedrijf, beroep, handel of nering bijeengevoegd moeten worden. Had men niet beter gedaan, de invoering dezer belas ting uit te stellenhetzij voor onbepaalden tijd hetzij totdat de belasting op het personeel zal zijn herzien? Een minderheid in de Tweede Kamer bleek van die meening, maar goede gronden heeft zij er niet voor kunnen aanvoeren. Ongetwijfeld is oen herziening van de belasting op het personeel hoog noodig. Zij werkt zeer on gelijkmatig, is in het algemeen voor den middenstand te drukkend en werkt in enkele opzichten voor sommigen daarenboven nog als een bedrijfsbelasting. Dat wordt door niemand ontkend, allerminst door den Minister van Financiën. Daarenboven is bij de vermogensbelasting en bij deze belasting op bedrijfs- en andere inkomsten geen rekening gehouden met de grootte van het gezin. Zijn hunne inkomsten gelijk, dan zal hij die gehuwd is en kinderenmisschien een talrijk gezin heeft, even veel moeten betalen als de ongehuwde of de gehuwde zonder kinderen of met een klein gezin. Moet belasting geheven worden naar draagkrachtdan is dit niet billijk. Zeer te recht heeft de Minister echter opgemerktdat het daarom nn juist niet noodig is, dat bij den aanslag in elke belasting rekening wordt gehouden met het gezin maar dat het voldoendo is dat dit geschiede bij het- be lastingstelsel bij den druk die door alle belastingen te zamen op de ingezetenen gelegd wordt. De Minister stelt zich voor, ten behoeve van de grootero gezinnen ver lichting van druk aan te brengen bij de herziening der personeele belasting. Do Minister wenscht die herziening zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Daardoor kan in het geheele stelsel onzer directe belastingen een groote verbetering worden gebracht. Maar zon dit een reden kunnen zijn om de invoering der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten tot zoolang nit te stellen Door hem die niet nit het oog verliest, dat de patent belasting ook zoolang zon blijven bestaan, kan die vraag onzes inziens niet toestemmend beantwoord worden. Immers dat deze nieuwe wet de voorkeur verdient boven de patentbelasting, kan inderdaad niet op goede gronden worden ontkond. Behalve het groote verschil, dat volgens deze wet alleen belasting wordt gehevenwanneer er winst wordt behaald en iu evenredigheid van de winst, daarenboven met eenige progressie, zoodat van rijke in komsten ook naar een booger percentage zal worden ge heven, behalve dit verschil is de nieuwe wet ook billijker omdat ook van de inkomsten van ambtenaren en andere personendie wegens hun beroep of bedrijf niet patentplichtig zijn belasting zal worden geheven zoodat zij veol algemeener zijl zijn dan de patentbelas ting. Daarenboven heeft de Minister met cijfers bewezen, dat zij van de inkomsten van gering bedrag minder eischt dan de patentwet. Zelfs voor hen, die in de vrijstelling van het landbouwbedrijf een niet te rechtvaardigen begunstiging zion, kon dit bezwaarlijk een reden zijn om do invoering dezer wet uit te stellen of haar te verwerpen. Immers «Wilt gij «Prinsessen" voor mij zingen?" zeide hij, «indien gij werkelijk niet te vermoeid zijt. Ik ben vrij wol in de stemming van die onrustige dame." En inderdaad, gedurende de dagen van zijn verblijf te Bergen kwam hem telkens het slot van dat lied in de gedachte. «Wat mis ik dan, mijn God riep hij nit. De zon ging droevig onder. Hij had genoeg te doen en het betalen der schulden verschafte hom natuurlijk veel genoegende hartelijke begroeting zijner oude vrienden was ook een genot, maar toch was er altijd iets, dat hij miste. Want aan iedere straat, ieder uitzicht, ieder plekje van de stad was de herin nering verbonden aan zijn vader en hoe lief hij Bergen ook had, hij voelde, dat hij er niet weder zon kunnen wonen. Zijn grootste geluk scheen te zijn Cecil overal te brengen, en soms als bij met haar was, vergat hij het smartelijke van zijn terugkomst en hare bewondering van zijn geboortestad deed hem zoo goed, dat hij het akelig verlangen naar de tegenwoordigheid van zijnen vader niet langer voelde. Zij gingen naar Nestun en wan delden in de bosschen; zij lieten Cecil de oude houten kerk van Portnn zien zij hadden eene vroolijke buiten partij te Fjessauger en bezochten 's morgens vroeg do vischmarkt te Bergen, opdat Cecil dat schilderachtig tooneel zon genieten met de verweerde visschers, do af dingende vrouwen met hare blikken emmers, de booten beladen met glinsterende visschen. Herhaalde malen wan delden zij de schoone fjeildveien op, om het wonderlijk fraaie gezicht te hebben op de stad, do havon en de meren. Maar misschien speet het niemand, dat zij Bergen verlieten om over zee hun reis voort te zetten naar Molde en vandaar naar Naes. Het was laat op een avond, toen zij het Romsdals- fjord instoomden. De groote Romsdalshorn verhief zijn donker hoofd in de stille lucht en overal scheen vrede te heerscheu. Er waren slechts enkele passagiers op de stoombootFrithiof en Cecil stonden alleen op den voor plecht en genoten zwijgend van het schoone gezicht. Duizend gedachten verdrongen elkander in Frithiof's hoofdde eerste blik op den Romsdalshorn had hem de groote crisis van zijn leven te binnen gebrachtin vreem de tegenstelling met deze vreedzame omgeving had hij een visioen van een drukke Londensche straatin nog vreem der tegenstelling met zijn tegenwoordig lot dacht hij in het verleden aan de hopelooze ellende, het doodsgevaar, den strijd, dien hij had doorstaan, aan het toeval, dat hij had stilgestaan voor den winkel van den knnstkooper, waar hij de schilderij van de bergen van zijn geboorteland had gezien Toen dacht hij er aanhoe hij voor het eerst in Rowan Tree House was gekomen op dien som beren Novemberavond en hij dacht aan zijn droom van de dieren en de steile berghelling en de geopende deur met do Madonna en het kind in een schitterend licht. Juist op dit oogenblik lees boven de donker pnrpere bergen de groote goud-roode-maan. Het was een gezicht om nooit te vergeten en de glans en het licht, die over de geheele omgeving werden geworpen, waren onbeschrijfelijk. Ve- blungsnaes met zijn drukken houten steiger en donkere huizen waarin hier en daar een lichtje glom de Roms dalshorn met zijn hoogen top en de schoone vallei zich badende in de nevelachtige helderheid en den mis- tigen glans die alleen de opgaande maan kan teweeg brengen. Frithiof wenddo zich om en zag Cecil aan. Zij had haren hoed afgenomen om beter te genieten van de zachte avondkoelte, die hare blonde haren streelde; haar blauw kleed had een tint, die «nieuw" wordt ge noemd maar veel gelijkt op het oude blauw, waarin de schilders altijd gaarne de Madonna hebben voorgesteld haar gelaat was zeer rustig en kalm het zachte avond licht bescheen haar met wonderschoone glans. «Gij kunt nooit wetenhoeveel ik u ben verschul digd", riep hij plotseling nit. «Zonder dat alles, wat gij voor mij hebt gedaan had ik dezen avond onmogelijk hier kunnen zijn.','

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1