Een stoere Noorman. t No. 79. Vijf en Negentigste Jaargang. 1893. WOENSDAG Buitenland. FEUILLETON. 5 J U LI. Binnenland. UktHUIMlll COUBAIVT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en ïaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f li,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Personeele belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad uo. 22), bij deze ter kennis van de ingeze tenen der gemeente dat het kohier der Personeele belasting, dienstjaar 1893/4, op 30 Juni 1893 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den Ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Het Hoofd van het Bestunr voornoemd, Alkmaar, 0. W. BRUINVIS, 3 Juli 1893. waarnemend Burgemeester. Afsluiting van den Doodenweg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de aannemer van het leggen van een riool door den Doodenweg naar de Ca dettenschool alhier den 5 met de uitvoering van dat werk beginttengevolge waarvan het verkeer langs dien weg voor rij- en voertuigen van af dien dag tot nadere aankondiging gesloten is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 0. W. BRUINVIS, Alkmaar, waarnemend Burgemeester. 3 Juli 1893. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Prj|s der gewone Advertentiën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DU1TSCHLAND. Van de 117 deelnemers aan den wielerwedstrijd van Weenen naar Berlijn kwamen 6 bin nen den vastgestelden minimum-tijd van 35 nrenen behalve dezen nog 31 binnen den vastgestelden maximum- tijd van 50 nren aan. De overwinnaar Joseph Fischer die een record maakte van 31 uur 1 min. 222/s sec., ontving den eereprijs, een zilveren beker ter waarde van 480, en eene tijdmedaille, omdat hij binnen den mini mum tijd aankwam. Hij reed zonder pacemaker en rustte slechts tweemaal, telkens 15 minuten iedereen was ver wonderd, dat hij zoo frisch aankwam. Hij bereed eerst een Swift-Coventry; toen daarvan de ketting brak, besteeg hij eene machine van duitsch fabrikaat (een zoogenaamde Victoria-Blitz). Hij is 32 jaar oud en gehuwd, van eene korte, krachtige gestalte hij was gekleod in sporthemd en kniebroek, die bij aankomst geheel doorgesleten was, en droeg een muts zonder klep. De tweede aankomende Sorge maakte een tijd van 31 uur 54 min. 55 sec.; hij had den geheelen afstand op eenzelfde machine, een .Triumph", afgelegden kreeg daarvoor een bijzonderen prijs van 120. ENGELAND. Den 28 is in Kensington te Londen onder hevige regenbuien het van carrarisch marmer, door prinses Louise, markiezin van Lorne, uitgevoerde zitbeeld haper moeder, koningin Victoria, onthuld. Hot beeld Telefoonnummer stelt de koningin voor op jeugdigen leeftijd, met de di adeem op het hoofd en den scepter in do hand en is zeer verdienstelijk uitgevoerd. Om aan de kritiek volle vrijheid te laten, heeft de prinses zich voor de vervaardiging van dit beeld laten betalen. Den 30 des morgens is te Nottingham eene groote fa briek van kant afgebrand, waardoor 800 menschen buiten werk zijn. De schade, welke op ruim een miljoen gulden geschat wordt, is door verzekering gedekt. De russische troonopvolger is den 30 te Londen ver welkomd door den prins van Wales, den hertog van York en zijne bruid en den hertog van Cumberland. Den 1 des middags is hij in half gala, vergezeld van den hertog van Edinburg, den russischen gezant en een schitterend gevolg naar Windsor vertrokken, om de ko ningin te bezoeken. Hij werd door de menigte aan het station te Paddington opgewonden toegejuicht. De Ko ningin heeft den kroonprins bij dat bezoek benoemd tot ridder in de orde van den Kousenband. In het officieel rapport van admiraal Markham aan de admiraliteit over het vergaan der Victoria wordt gezegd, dat den 22 Juni om 3 u. 28 des namiddags Tripoli kruiste, toen aan boord van do Victoria een sein geheschen werd, waarbij het eskader bevel kreeg te wenden. De admiraal Markham, aan boord van de Camperdown, was van oordeel, dat de afstand tusschen de schepen te klein was en aar zelde het bevel uit te voerenmaar admiraal Tryon seindewaarop wacht gij Hierop voerde admiraal Mark ham het bevel uit; ziende dat hij waarschijnlijk in aan varing zou komenliet hij de Camperdown achteruit stoomen. Niettemin raakte de voorsteven van de Camper down de Victoria. Admiraal Tryon seinde, dat het onnoo- dig was, dat de andere schepen booten uitzettende Victoria zonk in 13 min. Er heersehte geen paniek aan boord van de Victoria. 22 officieren en 336 manschappen zijn omgekomen. J.agerhuis. Ministor Fowler deelde den 3 mede dat in het loopende jaar voor eene waarde van 630 pon don sterling f 7560) melk uit Holland was ingevoerd, maar dat het gezondheidsdepartement niet geloofde dat melk in vloeibaren toestand ernstig gevaar opleverde voor de openbare gezondheid. FR.iNiiHI.IH. Het consistorie van Parijs heeft tot hulpprediker aan de Oratoiro-kork benoemd den heer Lacheret, predikant te 's-Graven hage. Te Brest is oen conservatief voor den Senaat verkozen. DKïEDENIiAND. Do regeering heeft volgens eene wet van 1881, 29 bekende bandieten vogelvrij ver klaard dat wil zeggen prijzen loopende van 100 tot 2000 drachmen uitgeloofd voor iederen bandiet, die levend of dood in handen der justitie wordt gesteld. NOORWECIEN. Het Storthing heeft met 64 tegen 50 stemmen aangenomen een voorstel van den afgevaar digde Engelhard, om eene parlementaire commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar het in 1884 te Horten gebeurde met de marine-wapens. en roman, naar het Engelsch, van Edna Lyall. Maar niemand kwam. Nog stonden zij daar naast elkander en do stoomboot bewoog vreedzaam zich voort, haar zilveren kielzog ver zichtbaar op de stille fjord, totdat het schuitje, dat hen te Naes aan land zou brengen, nader de. Hij wenschte, dat zij nog uren lang waren voortge gaan, want vooralsnog was het bewustzijn van zijn eigen liefde hem genoeg hij verlangde niets meer dan de ver rukking van te leven na dood te zijn geweest van het. licht na de duisternis. Toen het niet langer mogelijk was in die vreemde kalmte te blijven, ging hij, als iemand die maar half wakker is, naar de bagage zien en kort daarna was hij, verward en zich vreemd gevoelend in zijne om geving, aan den wal, waar de heer Lossing, de logement houder, stond om hem welkom te heeten. »Waar is het logement vroeg Roy. En de heer Lossins antwoordde in het Engelsch met een vreemden tongvalDaar is het, mijnheer dat huis vlak onder de maan." »Hebt gij ooit zulk eene dichterlijke aanwijzing gehoord zeide Cecil glimlachend, toen zij samen den weg op gingen. >Zij past goed bij dezen avond," zeide Frithiof. »Ik ben blijde, dat hij niet zeide »Eerste straat rechts, dan de tweede links en dan recht uit," zooals een Londenaar zou hebben gedaan." Maar het »huis onder de maan," ofschoon goed genoeg ingericht, bleek geone goede plaats om te slapen te zijn. Den geheelen nacht lag Frithiof helder wakker en ein delijk, toen het hem verveelde langer te zien naar het hert dat op het gordijn was geschilderd, haalde hij het op en lag nu te staren naar den donkeren Romsdalshorn, want het bed wa3 tegen het venster geplaatst en daaruit had men een schoon uitzicht. Hij kon aan niets denken dan aan Cecil, aan het vreemde nieuwe gevoel, dat zich zoo plotseling van hom had meester gemaakt, aan het wonder, dat hij haar zoo lang en zoo goed had gekend, maar nu eerst de schoonheid had be grepen van haar karakter, hare teedere, vrouwelijke zacht heid, hare kalme kracht, haar standvastigheid. Toen rees een benauwde zorg op, die don slaap nog meer verdreef. Het was hem niet meer genoeg, dat hij zijne liefde had ontdekt. Hij ging zich afvragen, of het waarschijnlijk was, dat zij hem kon liefhebben. Zij kende zijn geheele leven, zijne tekortkomingen zon zij ooit zijne liefde willen aannemen Hij verviel in diepe neerslachtigheid, maar de herinne ring aan dien zachten, levendigen blik, dien zij hem had geschonken, als antwoord op zijne onstuimige uitbarsting van dankbaarheid, stelde hem gerust en toen hij des morgens aan het ontbijt haar ontmoette, werd zijn vrees getemperd en zijn hoop gesterkt, niet door iets, wat zij deed of zeide, maar alleen door hare tegenwoordigheid Hetzij Sigrid giste, hoe het was gesteld en daarnaar hare beschikkingen maakte, hetzij het toeval was, het kwam zoo uit, dat het grootste gedeelte van dien dag, toen zij door het schoone Romsdal reisden, Frithiof en Cecil samen waren »Wat zult gij doen dacht Cecil bij zich zelve, »wan neer dit voorbij is Hoe zult gij wederkeeren tot uw gewone leven na deze reis Maar ofschoon zij op die wijze trachtte haar genoegen te verminderen zij slaagde daarin niet. De zorgen der toekomst konden haar niet kwellen. Zij kon zich nu die niofc duidelijk voorstellen; zij zou het tegenwoordige,dat haar toebehoorde, genieten, hare lange gesprekken met Frithiof, het heerlijk gevoel van kameraadschap met hem het gemeenschappelijk bewonderen van hot schoone dal Zoo reden zij voort, voorbij Aak, met zijne prachtige boo men en zijn kabbelend water, voorbij den hoogen Romsdals horn voorbij den Troltenderne, wiens scherpe lijnen als de kanteelen en torens van eene betooverde stad zich afteekenden tegen den blauwen hemel. Des middags be reikten zij Horgheimwaar zij zich hadden voorgesteld den nacht door te brengen. Frithiof was in eene stemming om alles mooi te vinden hij bewonderde zelfs het post ITAIjIE. De Kamer hoeft de beraadslaging over de motie betreflende de bankkwestie gesloten. De minister president Giolitti stelde de kwestie van vertrouwen. Op zijn verzoek werd de eenvoudige orde van den dag ver worpen met 235 tegen 129 stemmen en eene motie van vertrouwen aangenomen. Daarna werd tot de artikels- gewijze behandeling overgegaan. SPANT JE. De loopende begrooting blijft gehandhaafd totdat de begrooting, waarover nu beraadslaagd wordt, is goedgekeurd. ZWITSERLAND. Den 30 heeft een schilder te Genève, Baud genaamd, misnoegd over een verloren rechtsgeding, in hot Paleis van justitie op den president der rechtbank geschoten en hem in don arm gekwetst. Voor twintig jaren had hij hetzelfde gedaan, doch toen met bedorven eieren. VEREENIDDE STATEN. De bijeenroeping van het Congres tegen 7 Augustus is overal met groote vol doening vernomen. Door hot instorten van den vloer der neger-afdeeling op de tentoonstelling te Chicago zijn 30 personen ge kwetst. Uit het onderzoek der jury naar do oorzaken van het onlangs op den Manhattan-Beach-spoorweg te Parkville voorgevallen ongeluk mot een trein vol menschen, die van de wedrennen kwamen, is gebleken, dat het een gevolg is van verregaande nalatigheid van de zijde dei- Maatschappij en hare beambten. üiolhorn. De door het Nederlandsche Paar denstamboek gehouden keuringen op den 27 ter toe kenning van Rijks- en provinciale bijdragen, was de uit slag als volgtMerriën met veulens. Beschikbaar 3 prenriën ad f 60 en 3 ad f 40. Merriën van J. Breebaart Kz., Winkel, dezelfde, idem, G. Brands en wed. S. Grin, Wieringerwaard, K. Breebaart Kz., Winkeldezelfde, idem. Hengsten, geb. in 1892. Beschikbaar 2 premiën ad f 100. Hengsten van H. Waiboer, Tj. Druif, J. Breebaart Kz., H. Waiboer, J. Breebaart Kz. Co., allen Winkel en J. Sleutel, Barsingerhorn. Merriën, geb. 1887 en '88. Beschikbaar 4 premiën ad f 100. Merriën van H. Wai boer, Winkel, D. A. Schenk Co., Winkel, R. D. Kaan, Wieringerwaard, V. J. Bakker, Wioringerwaarci, A. Schenk, Barsingerhorn, Jb. Groot, Anna Paalowna, D. R. Kaan, Wieringerwaard A. J. T. Geertsema Barsingerhorn wed. K. J. Kaan, Wieringerwaard, J. Posch, Berkhout. Merriën geb. in 1889 en '90. Beschikbaar 3 premiën ad f 50 on 1 ad f 40. Merriën vanH. Waiboer, Win kel, D. R. Kaan, WieringerwaardJ. Breebaart Kz., Winkel, P. Waiboer, Zijpe, J. Breebaart Kz. Co., Winkel, O. Schaap, Winkel, D. R. Kaan, Wieringerwaard, M. Haringhuizen, Nieuwe Niedorp, J, A. Waiboer, Wie ringerwaard, J. Breebaart Kz., Winkel. Van de dertien aangeboden merriën werden 7 in het Stamboek ingeschre ven. De keuring te Mooitidorpwelke bepaald was op Donderdag 29 Juni, is uitgesteld tot Donderdag 6 Juli. huis, dat er vrij kaal uitzag een breed, bruin houten huis met een hooge trap er voor en banken aan beide zijden. In de dear zat een fraai gevlekte kat, die hij ver zekerde reeds te hebben gezien, toen hij vroeger in Romsdal was geweest. »Dat kan zeer waar zijn," zeide de vrouw des huizes »want wij hebben haar al veertien jaar." Ieder wilde nn de bejaarde kat van nabij zien. »Hoe heet zij vroeg Cecil in het Noorsch. Zij heet Mons," zeide de vrouw, »Mons Horgheim." Zij lachten allen om de kat, die een familienaam had, toen gingen zij uiteen om kamers te kiezen. Cecil en Swanhild kozen eene die over eene met gras begroeide glooiing uitzag op de rivier de Rauma is daar zeer kalm, met een donker groene kleurdaarachter waren kale grauwe bergen en de moraine van een gletscher, hier en daar met wilgen en jeneverboomen. Een half dozijn huisjes, welker daken met mos waren begroeidlagen aan den voet van den bergomringd van geurig hooiland en enkele plekjes goudgeel graan. Zij aten 's middags vroolijk zalm en aardbeziën met room en daarna werd een wandeling voorgeslagen. Cecil ging niet medezij moest brieven schrijven naar huis en zoo kwam het, dat Sigrid en Frithiof, wat in deze dagen niet dikwijls het geval was, kalm samen konden praten. »Wat hindert n, beste jongen?" zeide zij, want nadat zij Horgheim hadden verlaten, bespeurde zij, dat hij ern stig en afgetrokken was geworden. »Niets," zeide hij met een gedwongen lach. Maar of schoon hij op zijne gewone manier trachtte te praten en haar te plagen, wist zij, dat hij iets op zijn hart had en, half hopend, half vreezend, poogde zij nogmaals zijn ver trouwen te winnen. »Laat ons hier wat rusten in de schaduw," zeide zij en zette zich gemakkelijk neder onder een boom. »Roy en Swanhild stappen zoo hard doordat wij hun het eerste gezicht vau Mongefos zullen gunnen." Hij wierp zich naast haar op het gras en beiden zwegen een poos. Gij hebt van nacht niet geslapen zeide zij eindelijk. »Hoe weet gij dat zeide hijeven kleurende.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1