Parijs in rep en roer. No. 81. Eerste blad. Vijf en Negentigste Jaargang. 1893. ZONDAG SCHUTTERIJ- Donderdag 20 Juli a.s., Gemeenteraad 9 JULI. Buitenland. Vergadering op Woensdag 12 Jnli 1893. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ O,SO; franco door het geheele rijk 1» De 3 nummers f 0,06. Prjjs der gewone Advertentlen: Per regel ©,1«. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de com missie voor de schutterij, bedoeld bij art. 15 der wet, op 's namiddags te 1% ure preciesten raadhuize dezer gemeente zitting zal houden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere bezwaar- s chriften tegen den dienst bij de schutterijmet inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenen onder opmer king, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van den dienst kan verleend worden, terwijl, wanneer vrij stelling van broederdienst verlangd wordt, boven dien schriftelijke bewijzen, ter gemeente-secretarie aan te vragen, gevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne be zwaren tevens op die zitting doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Juli 1893. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. des namiddags 12f uur. Punten van behandeling. Rapport van de vaste commissie van financiën op de rekening der gemeentelijke gasfabriek over 1892. Van burg. en weth. Rapport op het verzoek van a. H. Bakker Hz., om vergunning tot plaatsing van een reclame- of advertentiebord op den Bergerweg b. P. Korver, om hem den Tiendsingel in eigendom af te staan c. drie ingezetenen, om op de Paardenmarkt plantsoen aan te leggen d. den heer N. A. Conijn, om medewerkiug der gemeente voor het uitvoeren zijner bouwplannen aan den Ken- nemerstraatweg, met rapport der commissie van bijstand; e. Jan Holland, om vergunning voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram AlkmaarBergen; f. J. Asjes Ez., om hem in eigendom af te staan 7 een tiaren gemeente-water aan het Heiligland. Verzoek te beslissen, waar de Raad voortaan in het stadshuis zal vergaderen, alvorens uitgewerkte plannen voor den verbouw van het stadshuis in te dienen. Van de vorige vergadering. Rapport der vaste commissie van financiën omtrent: a het verzoek betreffende het verleenen van een waar- borg tot een bedrag van J 800 door de gemeente voor aansluiting aan het intercommunaal telefoonnet b. het adres van het Bestuur der afdeeling Alkmaar van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap betrekkelijk de regeling der jaarwedden van het onderwijzend per soneel aan de openbare scholen. Benoeming van a. een hoofd der tweede openbare school voor on ver mogenden b. vijf leden der commissie van onderzoek der gemeente rekening over 1892 c. een stembureau voor de verkiezing van raadsleden op 18 Juli. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 8 J u 1 i 1893. NUHOUT VAN DER VEEN. gescholden. Het vonnis heeft dus de beteekenis van een ernstige waarschuwing. Aanstonds werd besloten tegen dit vonnis door een groote betooging te protesteeren. Een paar duizend jeugdige kunstenaars en studenten tiokken door de stad naar het gebouw van den Senaatwaar de Senator Bérenger op de vervolging had aangedrongen. De politie belette de volvoering van dit plan en bij een van de botsingen tusschen politie-agenten en deelnemers aan den optocht gebeurde één van die ongelukken die bij zulke gelegenheden zoo licht voorvallen en waar om dergelijke betoogingen op de openbare straat zoo gevaarlijk zijn. Een toeschouwer van het tumult, een jong mensch, die aan de geheele beweging geen deel nam, een kantoorbediende die voor een koffiehuis stond toe te kijken, werd door een worp met een steenen luciferspot zoo hevig aan de zijde van het hoofd g troffen, dat hij bewusteloos neerviel en nog denzelfdon dag overleed. Men zegt, dat een politie-agent de dader is. Dat is best mogelijkvooral met de toelichting die er bij gegeven wordt, dat de studenten en artisten met alles wat zij in han den konden krijgen en ook met de zware steenen luciferspot- ten uit de koffiehuizen naar de politie-agenten wierpen. Zeer begrijpelijk is het, dat een agent, die door zulk een luciferspot getroffen werd of misschien één zijner kame raden zag treffen, op zijn beurt dit projectiel zijn aan vallers naar het hoofd heeft geworpen. Was het niet verstandiger geweest, indien de politie tegenover deze studentengrappen, studentenuitspattingen, ïzoo men wil, wat minder kras was opgetreden Nu dit ongeluk gebeurd isroept ieder dat zij ruw en zonder beleid heeft gehandeld. Het is niet onmogelijk, maar één ding verlieze men bij deze zaken niet uit het oog. Vau een politie agent mag meer kalmte meer geduld meer zelfbeheersching gevorderd worden dan van een gewoon burgerdat staat vastmaar even vast staatdat het onmogelijk is voldoende waarborgen te hebben, dat in 9en geheel corps van politie-agenten niet enkelen gevonden worden die, indien zij met stokken en steenworpen wor den ontvangen, in zooverre hun geduld en zelfbeheersching niet verliezen, dat zij met dezelfde munt betalen. En dan kunnen er ongelukken gebeuren dan kan iemand op een noodlottige wijze getroffen worden zooals de volkomen onschuldige lijdelijke toeschouwer voor het koffiehuis te Parijs. Een deputatie van de artisten heoft zich onmiddelijk tot den afgevaardigde Millerand begeven met het verzoek om de Regeoring over het gebeurde te interpelleeren, Aan dat verzoek is onverwijld voldaan de Minister-President Dupuy autwoordde, dat een onderzoek zou worden inge steld en de verantwoordelijke ambtenaren gestraft worden, en de Kamer nam daarmee genoegen. Niet alzoo de be- toogers. Hun geduld was reeds uitgeput. Verder onder zoek kon worden ingesteld, maar zij hadden er geen be hoefte aan. Alvast hadden op een vergadering in de open lucht alle aanwezigen zich op hun eerewoord ver bonden om met alle mogelijke middelen de afgevaardigden bestrijden, die bij de interpellatie niet tegen de Re- het ongeluk, dat zijn zoon had getroffen, bij de studenten zeiven la<" 1 Kalm en waardig bleef ook de Minister- President" die in de Kamer weigerde op eenige interpellatie te antwoorden, zoolang de onruststokers met van de straat zouden zijn geveegd en de orde zou zijn hersteld die daarbij verklaarde, dat er vóór dien tijd ook met aan gedacht kon worden den prefect van politie het ontslag te verleenen, dat die ambtenaar bereids gevraagd had. Waardig gedroeg zich ook de Kamer, die met 377 tegen 133 stemmen beslistedat de interpellatie over het ge- beurde overeenkomstig den wensch van den Minister, eerst aanstaanden Maandag gehouden zou worden. Wat is er te Parijs te doen Wat wij daar zien gebeuren, is dat een opstand, een oproer, een opstootje, een wanordelijkheid, of welken anderen naam dient men er aan te geven Als iemand leest van het omverwerpen en in brand steken van omnibussen, tramwagens en kiosken, het oprichten van barricaden, het met steenen bombardeeren van het hoofdbureel van politie, als hij leest van infanterie en cavalerie, die de straat schoon veegt, van revolverschoten en blanke sabels, van de woelige zitting der Kamer en de onheilspellende gezich ten die zich in sommige straten vertoonen, dan denkt hij allicht aan een oproer, dat een opstand kan worden en met een omwenteling of een staatsgreep kan eindigen. Wat is er dan toch gebeurd, dat een deel der Parijsche bevolking dus in beweging brengt vraagt hij met on rust, en hij meent zijn geheugen niet te kunnen ver trouwen als hij zich niet kan herinneren van de eene of andere gebeurtenis te hebben gelezen die tot zulke tooneelen aanleiding kon geven. Hoe is het ook weder gebeurd O ja zóó was het De leerlingen der Ecole des Beaux-Arts, die kweekschool van fransche schilders en beeldhouwers, hadden een feest gegevonwaarop eenige vortooningen plaats hadden om welker zedenkwetzenden aard enkele personen die aan de regeling of de uitvoering hadden deelgenomen tot geldboeten werden veroordeeld welke straf echter krachtens een onlangs aan den franschen rechter gegeven bevoegdheid, den veroordeelden onmiddellijk werd kwijt- te UOOUiywvuj uiw wy V»v O geering zouden stemmen. Bij voorraad eischten zij met luid rumoer het ontslag van den prefeet van politie Lozé en van den President-Minister. Om dien eisch kracht bij te zetten werden de glazen van het hoofdbureel van politie ingegooid, kiosken omvergehaald en in brand ge stoken, lantarenpalen en hekken vernield, omnibussen en tramwagens aangehouden, omgeworpen en tot barricaden ingericht, gevechten geleverd met de politie en de troepen die dit kwamen beletten, enz. enz. En deden dat alles studenten en leerlingen der Ecole des Beaux-Arts? Die weet hoe het in groote steden bij zulke gelegenheden toegaatbegrijpt terstond den loop van zaken. Een geheel ander personeel trad spoedig op den voorgrond. Allendie lust hebben in vernielen en omverwerpen allendie de Regeering in ongelegenheid willen brengen en niet kieskeurig zijn ten aanzien van de middelen allen die om andere redenen met de po litie op gespannen voet staan treden onmiddellijk toe en hebben weldra de meerderheid. Dit geschiedde te Parijs in die mate dat de studenten zich haastten om alle verantwoordelijkheid voor de vernielingen en do straatgevechten van zich af te werpen. Zulk een van zich afwerpen van alle verantwoordelijkheid door een plechtige verklaring .is een zoer eenvoudig en ge makkelijk middelmaar ongelukkig zijn oorzaken en gevolgen niet zoo gemakkelijk van elkander te schei den. Die wind zaaitzal stormen oogsten en ieder die de orde verstoort geeft gelegenheid aan allen die van de gestichte wanorde misbruik willen maken om hun slag te slaan. Daarna gaat het niet aan zijn handen in onschuld te wasschen. Het lijk van den ongelukkigen verslagene is 's nachts in alle stilte buiten Parijs vervoerd. Daardoor zijn be toogingen en nieuwe wanordelijkheden bij de begrafenis voorkomen. De Parijsche gemeenteraad had reeds b sloten de begrafenis op stadskosten te doen plaats hebben. Nu ver genoegden deze vroede mannen zich met de politie, den pre fect Lozé en den Minister Dupuy voor het gebeurde aan sprakelijk te stellen. Kalmer en waardiger gedroeg zich de vader van het slachtoffer. Hij wenschte in zijn smart niet gestoord te worden door eenige betoogingen op de vraag, of hij aan de studenten geen gelegenheid wilde geven om een laatste hulde te brengen aan zijn zoon, gaf hij een wei gerend antwoord, omdat.... zijns inziens de schuld van DUlTSCMLiND. Het gewijzigde legerplan komt hierop neder, dat de legersterkte op voet van vrede voor den tijd van 1 October 1893 tot 31 Maart 1899 vastge steld wordt op eene gemiddeldo sterkte van 479229 man- schappen 's jaars. Bij het eerste plan was de legersterkte op 492.068 bepaald. Wegens die vermindering van het cijter der manschappen vervallen er uit het vorig plan ook 945 onder-officieren: hun aantal is van 11857 tot 1091- ge daald. Bovendien zijn uit het eerste plan vervallen 345 officieren 6 militaire artsen, 8 beambten en 3036 dienst- De staatscourant maakt een besluit van den Bondsraad bekend van den 12 Juni, volgens hetwelk aan invoer rechten onderhevige artikelen, die als monsters moeten dienen en door fransche en nederlandsche handelsreizigers in het belastinggebied worden ingevoerd, van inkomend recht worden vrijgesteld. Pruisen. De Koning heeft den 5 den Landdag ge sloten in de witte zaal van het koninklijk paleis met het voorlezen eener troonrede waarin opgesomd worden de talrijke wetten, die in het afgeloopen 5-jarigo tijdvak tot stand cekomen zijn, o. a. de belasting-herziening. Verder wordt verklaard dat de toestand der geldmiddelen aan het eind van het vorige jaar gunstiger bleek te zijn dan men verwacht had de koning hoopte dat ook dit jaar het tekort minder zou bedragen dan men geschat had. De regeering had maatregelen genomen tegen het gebrek aan veevoeder; het zou het onderwerp van de landsva- vadorlijke zorg des koniogs zijn, den landbouwers bij deze en andere moeielijkheden te hulp te komen. Ten slotte werd de hoop uitgesproken dat de geest van vaderlands liefde behouden en de vrede bewaard zou blijven. ER.ANKRIJH. De gemeenteraad van Parijs nam den 5 eene motie aan waarbij de verantwoordelijkheid voor het gebeurde op do politie den prefect van politie en den minister van binnenlandsche zaken wordt geworpen. De correctioneele rechtbank te Parijs heeft den 5 on derscheidene deelnemers aan de ongeregeldheden veroor deeld tot straffen van 8 dagen tot 2 maanden gevange nisstraf zonder voorwaardelijke invrijheidstelling. Den 4 zijn bij de ongeregeldheden 42 agenten en 16 manschappen der republikeinsche garde gewond. Honderd vijf mannen en negen vrouwen werden ter beschikking van de justitie gesteld en het aantal zwaar gewonden werd op ruim 150 begroot. De schade alleen door het verbranden van dagbladkiosken veroorzaaktwordt op ongoveer 12000 begroot. Den 5 des namiddags te 5 uren, waren eenige personen van verdacht voorkomen be zig om in de straat Cajas eene barricade op te werpen van 2 omgekeerde fiacres. De agenten deden een uitval met do blanke sabel en namen 10 personen gevangen. Om half negen had er een groote volksoploop plaats op den Magenta-boulevard voor de Arbeidsbeurs de menigte trachtte de tramwagons omver te werpen er werd door 30 agenten een uitval met de blanke sabel uitgevoerd. Er ontstond een onbeschrijfelijk leven. Een escadron dra gonders en een bataljon infanterie kwamen de uiteendrij ving voltooien. Er ontstonden nieuwe oploopen op het plein voor de Notre Dame in de rue des Ecoles en op den boulevard St. Germain die door de garde républi- caine uit elkaar gejaagd werden. Een bloedig gevecht had er om half elf plaats in de rue des Ecoles. De garde voerde een uitval met de blanke sabel uit. De agenten vuurden met hunne revolvers tengevolge waarvan één persoon gedood en twee gewond werden. Een tramwagen werd onderstboven geworpen met petroleum overgoten en vervolgens in brand gestoken. Men verzekerde dat er een onder-brigadier van de »garde de la paix" ver dronken is gevonden. Tegen middernacht was het rumoer in het Quartier- Latin bedaard; de menigte verstrooide zich. Men verzekert, dat op dien avond meer dan 200 in hechtenis werden genomen. UNCtfiLAND. Het roodvonk blijft voortdurend te Londen epidemisch heerschen. Verleden week stierven er 38 personen aan en in de hospitalen waren 2775 lijders aan die ziekte of 136 meer dan de vorige week. De lijders aan influënza blijven even sterk. Den 4 heeft in de mijn te Thornhill (Yorkshire) eene ontploffing plaats gehad op een oogenblik, dat 147 werk lieden daarin afgedaald waren. De opzichter hoorde tegen 12 uren des middags een knal en zag een vlam in de mijn, terwijl de grond even trilde. Meer dan waar schijnlijk zijn alle personen omgekomen, daar alle po gingen, aangewend om het vuur te blusschen, mislukten.

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1