Eene algeheele omkeering Landbouwbedrijf. Het rechterlijk onderzoekdat te Haarlem inge steld is naar bet jak dat bij eene verkooping van onaf gehaalde panden uit de bank van leening vermoed werd afkomstig te zijn van eene der vermoorde vrouwen, heeft tot uitslag gehad dat dit jak onmogelijk in de laatste jaren aan eene der verslagene vrouwen heeft toebehoord, zoodat de betrokken bloedverwante zich moet vergist hebben. s De afdeeling „Noordholland" van den Alg. Ned. Politiebond heeft zich tot den commissaris der Koningin in deze provincie, tot de burgemeesters en de gemeenteraden gewend met verzoekhetzoo mogelijk daarheen te leiden dat de politiemannen bekomen een tractement geëvenredigd aan de van hen geëischt wordende werk zaamheden die steeds moeilijker, gevaarlijker en uitge breider worden, zoomede dat voor hun ouden dag, hunne weduwen en weezen worde gezorgd waartoe bij het verzekeringsfonds, door den Algemeenen Nederlandschen Politiebond opgericht voor de gemeentebesturen zoo gunstige bepalingen bestaan." De gemeenteraad van Zaandam heeft aan burge meester en wethouders een krediet verleend voor het doen opmaken van nieuwe plans, met begrooting van kosten, voor den bouw eener schutsluis in den Dam aldaar, mot afmetingen als de sluizen in het Merwede-Kanaal. Aan dit nieuwe plan is verbonden uitdieping der Binnenzaan en verruiming van de doorvaart wijdte der bruggen aldaar en te Wormerveer. De kosten dier plans worden geraamd op 1000, waaraan Zaandam 3/7, Wormerveer 2/7, Koog a/d. Zaan en Zaandijk elk i/7 bijdragen. Volgens'dit plan zou er kans bestaan op Rijks- en provinciaal subsidie. De gemeenteraad van Ridderkerk heeft besloten dat de aldaar te bouwen huizen voortaan minstens twee vertrekken moeten tellen. Hovencarspel. De liberale kiesvereeniging heeft voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld de aftredende leden R. Mantel(J. Commandeur en J. Boon. In plaats van den heer dr. H. Boers die niet meer in aanmerking wenscht te komen stelde zij den heer K. Mantel Jzn. Heerliugowaard. De bekende jaarlijksche hard draverij aan »de Hengstman" had den 9 onder grooten toeloop van belangstellenden plaats. Van de acht paarden, die aan den wedstrijd deelnamen, won de Willem III van den heer Broers te Benningbroek den prijsde eerste premie »de Wassenaar", van den heer Wortel te Wormer en de tweede premie »de David" van den heer de Wit te Zijpe. De leerlingen beneden lOjaar, die minder dan 10 school tijden in het afgeloopen leerjaar verzuimd hadden, vierden van de scholen ns. 1 en 2 den 6 en die van school no. 3 den 10 schoolfeest. Volop werd genotendat getuigden de lachende vriendelijke kinderoogen, zoowel in Schoorl's duinen als in den Speeltuin te Alkmaar. De vereeniging bevordering van getrouw schoolbezoek" heeft bijna haar doel bereikt. Schoolverzuim komt bijna niet meer voor. Kolhorn. Op de adressen van ingezetenen in zake geneeskundige hulpwerd èn door gemeenteraad èn door armbestuur afwijzend beschikt. Den 7 werd eene tweede vergadering belegdwelke door slechts enkele personen werd bezocht, waarop besloten werd om aan den commissaris der koningin dezer provincie mede- deeling van een en ander te doen en er op te wijzen dat geneeskundige hulp onontbeerlijk is. Aan den heer J. Breebaart Czn., sedert jaren voor zitter van het algemeen burgerlijk armbestuur, werd op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. De arbeiders zijn dit jaar niet allen aan het werk verscheidene kunnen maar geen werk bekomen. Door de droogte is er op het veld minder te doenhet vuil wast evenmin als de gewassen. Ook den vorigen winter had men niets oververdiend (toen door verlet met de vele regendagen)maar men had aardappelen in over vloed wat nu het geval geenszins zal zijn. Om brood te sparenwerd in menig gezin driemaal daags aard appelen gegeten. De minister van financiën is den 9 des avonds te 's-Gravcnhage uit Zwitserland teruggekeerd. Schoorl. Als leden van den gemeenteraad treden af de heeren 0. Kager, C. Louwe en H. Dalenberg Jz. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school wordt voorgedragen de heer A. Sluis man van IJmuiden de eenige sollicitant. Spanbroek. Als leden van den gemeenteraad moeten aftreden de heeron A. Peereboom, J. Koning en J. Commandeur. Een zesjarig dochtertje van den timmerman W., in de Wogmeer, geraakte den 9, terwijl de ouders naar de kerk waren, te water en verdronk. Bij den landman F. Kiesman heeft zich een geval van vlekziekte onder de varkens voorgedaan. De gemeenteraad van Delfzijl heeft besloten een gebouw voor dakloozen te stichteneene som van ten hoogste 1400 is toegestaan. Ursem. Den 8 bezocht de commissaris der Ko ningin in Noordholland deze gemeente. Verscheidene in gezetenen toonden, door het uitsteken van vlaggen, hunne ingenomenheid met dit bezoek. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreding als raadslid, de heeren J. Kos en K. Laan, terwijl tevens voor den heer G. \et, die als raadslid heeft bedankt, een keuze gedaan moet worden. Opmeer. Verschrikt op het zien van zwemmende jongenswerd den 9 het paard van G. Wester, van het Veld, aan den Sijbecarspelerweg schichtig en geraakte dientengevolge mèt de kar te water. De vrouw wist men met ontzaglijk veel moeite nog behouden op het droge te brengen. Man en paard bekwamen geen letsel, terwijl van de tilbury een stok is gebroken. De commissie, door het landbouwcomité aangewezen tot onderzoek van de middelen, die strekken kunnen ter verbetering van het veevervoerbestaande uit de heeren E. D. Kits van Heiningen, D. van Konijnenburg en b._ C. Korteweg, heeft te Schagen o. a. zich om inlichtingen gewend met een schrijven bevattendo een tiental vragen ter beantwoording, tot den heer C. Zijdewind. Schagen. In dezen tijd van droogte hebben een tiental bezitters van welputten het water voor de andere burgers beschikbaar gesteld. Van 10 putten wordt nu van gemeentewege het water onderzocht, opdat men wete, waar men zonder gevaar voor zijne gezondheid a0ed drinkbaar water kan verkrijgen. WIerIngerwaard. De kiesvereeniging hield den 10 's avonds eene algemeene vergadering in den tuin van den heer JBoon die door slechts 7 leden werd bijge woond. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd bij afwezigheid van den heer Zijp door den voor zitter mededeeling gedaan omtrent de op 11 Juni 1.1 te Schagen gehouden vergadering van den Bond van liberale kiesvereenigingen in het hoofddistrict Alkmaar. De vereeniging stelde de aftredende leden van den raad de heeren J. T. L. Groneman V. Bakker Jr. en J. d! Schenk, allen wederom kandidaat. De kiezers zullen per circulaire verzocht wordengetrouw op bovengenoemde heeren hunne stem uittebrengen In het »Cecil," zeide Frithiof, haar weder in de lieve oogen ziende, »wie zou hebben gedacht, dat de Linnaea, zoovele jaren geplukt, de eerste schakel is geweest van den keten, die ons voor altijd moest verbinden »Het was vreemd," antwoordde zij met een glimlach, terwijl zij een der lange ranken opnam, die dicht bij haar groeideuen de fraaie witte klokjes met roode aderen beschouwde. Hij nam hem haar uit de hand en vlechtte hem in hare haren. »Ik had niet gedacht, die hier te zullen vinden," zeide hij, »en heb een mooie plant van Nord fjord meegebracht. Wij zullen haar meenemen om u tot bruidskrans te dienen." Zij zag hem twijfelend aan. »Hoe lang denkt gij, dat zij bloeit?" vroeg zij. »Nog een maand," zeide hij; hij nam haar blozend gelaat tusschen zijne handen en boog zich om haar te kussen. »Slechts een maand!" stamelde zij. »Lang genoeg om de geboden te laten aflezen," zeide hij glimlachend. »En gij moet inderdaad de Linnaea geen dag langer laten wachten." EINDE. Een half uur ten zuiden van Barnevold ligt het land goed »de Biezen," dat op het oogenblik in eigendom toebehoort aan den heer H. P. Hertel*. In de laatste weken is de naam van dat landgoed en niet minder die van zijn bezitter tot zelfs in het buitenland bekend ge worden door een geheel nieuwe methode bij de uitoefe ning van het landbouwbedrijf, die door genoemden heer is opgespoord en in praktijk gebracht. Geleid door de gedachte de boerderij moet, door melk, boter, kaas, en vleesch te produceeren, trachten de hoog ste opbreugsten te verkrijgen is het den heer B. ten slotte gelukt met verwaarloozing van ieder wetenschap pelijk stelsel een systeem van grondbewerking en wissel bouw in practijk te brengen, dat de prachtigste resultaten oplevert en waarvan wij niet schromen om te verklaren, dat het bestemd is in en buiten ons vaderland vooral op de zandgronden in betrekkelijk korten tijd zich een baan te breken en vasten voet te verkrijgen. De grond, waarop de heer B. zijn stelsel bouwt, is ten deele gelegen in de merkwaardige eigenschappen van sommige gewassen, om de stikstof uit de lucht tot zich te kunnen nemen. Tot heden wist men zeer goed, dat lupinen, serradella enz. uitstekende stikstof-verzamelaars zijn de heer B. beweert dat iedere plant zich met vrije stikstof uit de lucht voedtde zooeven genoemde plan ten echter bezitten behalve het stikstof-verzamelend ver mogen ook de organen, om de stikstof te bewaren. Weet men dat, dan is het vrij natuurlijk, dat de vraag zich voordoetmaar wanneer ontsnapt dan weer die kostbare stikstof aan de plant en het antwoord daarop luidt, volgens den heer B.wanneer de periode van het rijp worden bij de planten intreedt. Het is dus zaak, niet met den oogst te wachten, totdat de cultuur-gewassen rijp zijnmaar reeds in groenen toestand snijdt men ze af en geeft ze als voeder aan het vee. Gp die wijze komen heel veel krachtig voedende bestanddeelen tot het vee, terwijl ze anders meer in de lucht vervliegen. De groote kwestie was echter, de aanzienlijke hoeveel heden groenvoer, die in twee of drie sneden per jaar op een boerderij kunnen geoogst worden, te bewaren. Tot zoogenaamd droog voer (hooi) te verwerken, was volgens des heeren B. ondervinding zoo verbazend schadelijk, dat hij besloot tot inkuiling of ensileering. Maar hoe op de gebruikelijke manier in silo's of in de in zwang zijnde persen In geen geval, want het gebruik van de Blunts- pers zoowel als de ensilage hadden hem geleerd, dat meer dan */4 van de hoeveelheid op die wijze verloren ging en het voeder, dat hij voor zijn vee wenschte, n.l. *zoet voeder, niet te verkrijgen was op die manier. Zelf tijgt alzoo de onderzoeker aan 't werk. Kuipen worden met gaten doorboord, gevuld met allerlei groen voeder en belast met bepaalde gewichten per M2. De thermometer zou de warmte aanwijzen, die er gedurende het gehoele proces zich in de samengeperste massa ontwikkelde en wat gezocht werd, had men gevonden. Bij een druk van circa 400 K. G. op den vierkanten Meter had de con serveering het best plaatsmen verkreeg alsdan ge durende twee maanden een broeiing van 55° tot 60° Cel sius, waarna de temperatuur daalde tot een constante hoogte van 25° Celsius. De zoet-groen-voederpers moest nu in 't groot worden opgesteld. Niets eenvoudiger dan dat. Volgens bepaalde voorschriften tot een aanzienlijke hoogte opgestapeld wordt de voorraad groen voer door middel van plaggen aan een drukking onderworpendie bovengenoemden warmtegraad te voorschijn roept. Wijst de daarop op zettelijke ingerichte warmte hooger temperatuur aan, dan wordt de druk vermeerderd, in omgekeerd geval vermin dert men den last. De kanten worden afgestoken, zoo glad mogelijk en ook dat afgestoken gedeelte erlangt nog een plaats in de pers. Rondom den hoop wordt een kleine goot gelegd, waarin het uitlekkende vocht wordt opgevangen, dat ten deele als varkensvoeder dienst doet. Datzelfde vocht dient tevens om de afgesneden kanten te bedekken, waardoor vanzelf een uitstekend middel is verkregen om de toetreding der lucht af te sluiten, als het na verloop van eenigen tijd hard is geworden. Op die wijze heeft de heer Bertels een krachtvoeder verkregen, welks reuk geheel gelijkt op dien van versch roggebrood en dat door het vee met graagte wordt ge geten zelfs boven gew oon groen voer wordt gesteld en dat door zijne voedende bestanddeelen alle toediening van krachtvoer moet overbodig maken. Ziehier de analyse van het geperste zoet groenvoeder volgens onderzoek te Wagemngen eiwit-achtige stoffen4.2 procent Ye} 1.6 zetmeel7 g 9 onverteerbare celstof 7.8 minerale bestanddeelen 2.3 vocht76.5 De voedingsverhouding van stikstof-houdonde tot stik stof-vrije stoffen is derhalve als 1 tot 2.76. Men kan dus volstaan met per dag per stuk vee 30 a 40 K.G. te voe deren en verder tot buikvulling stroo te verstrekken. En welke voedergewassen zijn nu voor de pers ge schikt Ook deze vraag heeft de heer B. op prac- tische wijze willen beantwoordenwaarbij hij uitging van de voorwaarden dat: 1». de voedingswaarde van het gewas scheikundig als aanzienlijk moest genoemd worden- de teelt mogelijk moest zijn op de schraalste zand gronden; 3. de tijdperken van groei van dien aard wa ren dat meer dan één snede groen voer per jaar van denzelfden akker kon geoogst worden; 4°. dat de planten ten deele de eigenschap bezaten van wege haar hoog stikstof-houdend vormogen tot groenbemesting te kunnen dienen. Groene of snijrogge, serradella, snijgras, smjhaver, klaver, aardappelstrniken, bietenbladeren, spurrie, lupinen, wikken kunnen alle voor de pers in aanmerking komen; toch zijn de voornaamste gewassen die men op de boerderij van den heer B. aantreft: rogge, haver, lupi nen spurrieserradellaen zandwikken die door hem boven winterwikken worden gesteld. De bewerking van den grond is hoofdzaak en wij stonden inderdaad verbaasd over do resultaten, die door don rusteloos onderzoekenden oeconoom dit jaar zijn ver kregen. Waar het weiland zoo rood lijkt als een vos en niets of bijna niets meer oplevert, daar zagen wij naast-aan geheele akkers liggen met een prachtigen voor raad spurrie ter hoogte van drie decimeter, lupinen en serradella tot nog grooter hoogte bedekt. Zelfs in het barre zand schoot de vóór een paar weken gezaaide lupine met spurrie welig op en beloofde alzoo nog een schoonen oogst. Van gebrek aan vocht was zoo te zeggen nog geen sprake, hetgeen de heer B. toeschreef aan zijne manier van den grond te bewerken. Wij kunnen natuurlijk hier niet in bijzonderheden treden over zijne methode; genoeg zij het te vermelden, dat het doel isdoor inwerking van de lucht en het benuttigen van reeds naar beneden gezonken voedings stoffen de productiviteit te verhoogen door een flinke diepe beweging de opzuiging of wegzakking van het water in de hand te werkenvooral verbinding in den bodem te houden en door een geleidelijk diepere bewer king te voorkomen dat zure grondsoorten aan de in werking van de lucht worden onttrokken. Bovendien tracht hij nog zijn grond in goeden stand te houden, in de eerste plaats door bemesting met stalmestwat de nabijgelegen landerijen betreft in de 2e plaats door bemesting met groen-mest (meestal tweede of derde snede groen-voeder) en in de 3e plaats, wanneer het strikt noodig mocht blijken uit te nemen proeven door het gebruik van kunstmest-Btoffen. Overigens is zijn stelregel goed mesten of in 't geheel niet mesten. Om recht te kunnen genieten van de practische op- mei kingen, door dien merkwaardigen self made man op 't gebied van landbouw, moet man met hem de geheele boerderij rondwandelen. In de tropische hitte van jl. Za terdag genoten wij het voorrecht, door hemzelven per soonlijk rondgeleid te worden. Geregeld bestaat des donderdags gelegenheid voor iederen belangstellende kennis te nemen van de verrassende resultaten, die vol gens de nieuwe methodes van groenvoederbouw en grond bewerking worden verkregen. Ondanks den bijna verzen genden zonneschijn, die het zand zoo heet deed worden, dat het niet mogelijk wa3, langer dan een paar minuten op een en dezelfde plek gronds te staan, hebben wij een wandeling van ruim drie uren op de boerderij gemaakt, en al dien tijd was de eigenaar onvermoeid in het geven van de ncodige inlichtingen. Stonden wij reeds verbaasd over de mogelijkheid, om eene opbrengst jaarlijks van circa duizend gulden aan geperst groenvoer per H. A. zandgrond te verkrijgen waardoor volgens de heer B. zelfs hooi- en koekvoedering overbodig zullen worden, niet minder verwonderd waren wij, de uitkomsten te zien, door hem verkregen met het in cultuur brengen van bijna waardeloos liggende heide velden. Na eerst de plag van het terrein te hebben ver wijderd. wist hij door een gepaste bewerking de produc tiviteit zoodanig te bevorderendat na een prachtigen rogge-oogst van verleden jaar de grond nog een eigen bemesting opleverde, die zoo uitstekend werkte, dat de korenoogst van dit jaar ieder boer moet doen watertanden. In één woord, de prachtigste rogge en haver zagen wij thans rijpen op een akker van circa vijf H. A., die vóór een jaar of vier nog geheel en vóór twee jaar nog ge deeltelijk heide mocht heeten. Onwillekeurig verplaatsen wij ons op dat oogenblik in de onafzienbare heidevelden, die wij des morgens waren doorgestoomd en wij dachtenals de methode van den heer Bertels gemeengoed werd, als iedereen met dezelfde kans van slagen zóó heigrond in vruchtbare akkers kan herscheppen, zonder kosten van eenig aan belang, wanneer waarlijk de zandgronden kunnen opleve ren, wat zich hier op »de Biezen" aan ons oog vertoont, dan bestaat de sociale kwestie niet langer meer, en alle mogelijke kwesties over pacht-contracten, hooge pachten enz. verdwijnen op den achtergrond. Volkomen begrepen wij den heer B., toen hij begrijpelijkerwijze, eenigzins in vervoering gerakenduitriep„Men wil de Zuiderzee droogmaken, om goeden bouwgrond te verkrijgen en men vergeet, dat alle woest liggende gronden in Nederland met vrij wat minder kosten even productief kunnen ge maakt worden, mits men er niet tegen opzie een volko men omkeering in do uitoefening van het landbouw-be- drijf in te voeren." Geen wonderdat reeds talloos velen waaronder mannen van naam, konuis hebben genomen van de boven beschreven wijze van werken aanhoudend vermeerdert de belangstelling, waartoe natuurlijk dit droge jaar niet weinig bijdraagt. O. i. was het volkomen de moeite waard dat de regeering een commissie van bevoegde personen afvaardigde om met al den ernstdien zulk

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 2