No. 82. Tweede blad. Vijf en Negentigste Jaargang. Woensdag 12 Juli 1893. Buitenland. Binnenland. ALKMAARSCHE COURANT. IIEliUlE. Uit don Congo is hot bericht gekomen, dat de resident te Stanley Palis aanvallen van de arabie ren zegevierend heeft afgeslagen, hnn veel krijgsvoorraad ontnemende. Kapitein Jacques, die de slavenjagers te keer gaat, sloeg mede aanvallen va;j arabieren op zijne stollin gen aan het Tanganika-meer af. DU1TSGHLA1VD. Den 5, des avonds te acht uren, is te Altona een hevige brand uitgebroken in de Elbestraat en wel op de vierde verdieping van het koffiehuis sStücken en Andresen." Het vuur groep aan heide zijden om zich heen en deelde zich ook mede aan de groote korenpak huizen van Georg Wöhnert en aan andere belendende gehouwen. Uit Hamburg moesten verscheidene stoom- brandspuiten aanrukken, om de vlammen te kunnen bedwingen. "Van de spuitgasten uit Altona zijn er ver scheidene zwaar gekwetst. Ongeveer 400 personen zijn buiten verdiensten geraakt. Rijksdag. Den 7 ving de eerste lezing der legerwet aan met eene rede van den Rijkskanselier, graaf von Caprividie echter verklaarde niets nieuws meer te kunnen zeggen over eene zaak, die reeds 9 maanden ach tereen aan de orde was geweest. Hij zette daarop de in het ontwerp gebrachte veranderingen uiteen en deed uitko men, dat niemand langer het recht had, te beweren, dat de regeering niets wilde toegeven. Zij had zeer veel toe gegeven en was gegaan tot de uiterste grens van hetgeen haar mogelijk toescheen met het oog op 's lands eer en onafhankelijkheid. Frankrijk stelde alle weerbare jonge lingen in dienst en Duitschland zou, bij aanneming dezer wet, een nagenoeg even sterk leger als het fransche ver krijgen, maar dan nog elk jaar meer dan 50000 voor den krijgsdienst beschikbare recruten buiten de gelederen houden. Ten aanzien van de wijze, waarop de kosten dezer leger versterking gedekt zouden worden kon hij zich nog niet met zekerheid uitlaten. De regeering zou echter rekening houden met de vroeger tegen hare voor stellen ingebrachte bezwaren. Zij zou ze na aanneming der wet door andere voorstellen vervangen, waarbij op den voorgrond zou staan, dat de beurshandelingen zwaar der en de landbouw niet belast zouden worden. Ten slotte deed hij een beroep op de vaderlandsliefde der leden, opdat een spoedige goedkeuring der wet den indruk zou wegnemen, die door het gebeurde der laatste maan den in het buitenland verkregen was namelijk, dat het duitsche volk zijn geloof in eigen kracht zou verloren hebben. Na den kanselier werd tegen de wet gesproken door den afgevaardigde Paijer, leider der zuidduitsche volks partij, en den sociaal-democraat Liebknechtvóór de wet door baron von Mantenffel, conservatief, en den fabrikant baron von Stumm, vrij conservatief. Den 8 werd de behandeling voorgezet en ten einde gebracht. De heer Gröber verklaarde zich namens het centrum tegen de wet. De Rijkskanselier deed uitkomen, dat vol gens het oordeel der militaire overheid, Duitschland geoue voldoende krijgsmacht bezat om van eene behaalde over winning nut te trekken. De heer von Bennigsen sprak voorde heer Preisselzasser, tegen de wet. De polen verklaarden bij monde van den heer Jasdzewsky, dat zij voor de wet zouden stemmon. De heer Richter bestreed het ontwerp: de heer Rickert was het in beginsel er mede eens. De tweede lezing is op den 13 bepaald. EKTRELASTD. De prins en de prinses van Wales gaven den 5 ter eere van de Koningin en van den Ko ning en de Koningin van Denemarken eene buitenpartij in den tuin hunner stadswoning Marlborough House waar ruim twee duizend personen tegenwoordig waren. De huwelijksvoltrekking kon den 6 slechts door weinig personen bijgewoond worden daar de kapelwaar de plechtigheid plaats had zeer weinig ruimte aanbood. De jongere prinsen konden niet eens zitten maar moesten blijven staan. De sluier der bruid was dezelfdedie in dertijd door hare moeder was gedragen. Hare japon was gegarneerd met zilver en oranjebloesem. In antwoord op het hulde-adres, door het bestuur dei- City den 8 den Koning van Denemarken aangeboden zeide de Koningdat hij de daarin uitgesproken ge voelens van harte deelde. Evenals hij verleden jaar in de smart van het engelsche volk had gedeeld, zoo verheugde hij zich nu met dat volk, bij de gedachte van het jonge paar, waarop de hoop van millioenen gevestigd is. Hij eindigde met zijne beste wenschen uit te spreken voor het welzijn van het britsche volk. Aan het déjeuner in de groote zaal zaten 700 800 personen aan. Na een dronk op den Koning en de Koningin van Denemarken, dronk de lord-mayor op den russischen troonopvolger Deze betuigde daarvoor zijn danken sprak de hoop uit dat de vriendschappelijke gevoelensdie tusschen het engelsche en russische vorstenhuis bestaan, zich ook over de beide volken zullen uitbreiden. De heer Nathaniël Cotton vroeger kapitein-luitenant der britsche marineis te Winchester veroordeeld tot zeven jaren dwangarbeid en zijne echtgenoote tot 5 jaren Zij hadden de door hen bij Southampton bewoonde villa in brand gestokeneen groot deol van hunnen hoog verzekerden inboedel was nog niet betaald. Drie duizend mijnwerkers uit het Forest of Dean heb ben het werk gestaakt wegens loonsvermindering met 25 pet. De mijnwerkers in het graafschap Nottingham dreigden eveneens met eene werkstaking. Lagerhuis. Den 7 verklaarde de onder-minister Russell, dat de regeering zich voor het tegenwoordige niet kon verbinden, dat een wissel van den Raad van Indië niet beneden zestien pence de ropij zou worden verhandeld. De onder-minister Grey deelde mede dat tusschen de katholieken en protestanten in Oeganda, met goedkeuring van den britschen zaakgelastigde, eene overeenkomst was tot stand gekomen betrekkelijk de gebiedsverdeeling tusschen de aanhangers der twee christelijke godsdiensten. De depêches van dien zaakgelastigde melden zijne ver richtingen tot den 1 April. Een amendement van den ierschen afgevaardigde John Redmond op art. 9 van het Home Rule-ontwerp, waar van de strekking was dat Ierland door 103 afgevaardig den in het Parlement zou vertegenwoordigd blijven evenals nu het geval is, is den 10 met 280 tegen 266 stemmen verworpen. De regeering had het amendement eerst bestreden, om dat het onbillijk was tegenover Engeland en omdat eene vertegenwoordiging door 103 afgevaardigden veel meer dan waarop Ierland naar verhouding van zijn bevol king recht heeftlater echter had de regeering verklaard, dat zij zich bij het besluit der meerderheid zou neer leggen. Een amendement van den unionistisehen afgevaardigde Heneage, om geen iersche vertegenwoordigers in het Rijksparlement toe te laten, werd door de regeering be streden en met 240 tegen 209 stemmen verworpen. FRAATKRIJK. De Raad van beheer der Suez- Kanaalmaatsehappij heeft den heer Ferdinand de Lesseps, die kindsch is, toch tot voorzitter herkozen. Den 6 des avonds is te Parijs iemand aangehouden, die revolvers aan voorbijgangers te koop bood voor 75 centimes ongeladen en 1 franc geladen, om op de agenten te schieten. Den 6 is de Arbeidsbeurs, waar in de vorige dagen steeds aan de regeering vijandige vergaderingen waren gehouden, gesloten geworden en door een detachement jagers bezet. Toen verschillende loden van de Kamer en den Senaat met de leden van den gemeenteraad van Parijs in den avond van dien dag in het stadshuis wilden ver gaderen, werd op last van den prefect van politie aan de Kamer- en de Senaats-leden de toegang ontzegd. Alleen de raadsleden wilden men doorlaten, doch allen trokken zich terug en vaardigden zoo spoedig mogelijk een manifest aan de bevolking uit, waarin de regeering heftig aangevallen en o.a. beschuldigd werdvoort durend gewelddadigheden te plegen. Streng werd daarin afgekeurd, dat de regeering het leger, dat het vaderland tegen den vreemdeling verdedigen moet, in den burger krijg gemengd had. Een raadslid voegde in eene commissie vergadering ten stadshui ze den secretaris van den pre fect toe, dat zij de vertegenwoordigers des volks waren en gezind om zijne rechten te doen eerbiedigen, zelfs met de revolutionairste middelen. Verder heeft minister Dupuy order gegeven, om markies de Morés, den man van de gestolen papieren, in hechtenis te nemen. Senaat. Met 207 tegen 37 stemmen is het wets ontwerp op de vakvereenigingen verworpen. Kamer. Toen de voorzitter den 5 mededeelde, dat hij drie aanvragen ontvangen had, om aan de regeering over de tegenwoordige onlusten inlichtingen te vragen verzocht de minister-president Dupuy ze uit te stellen totdat de orde hersteld zou zijn. Ter uiterste linkerzijde werd hiertegen opgekomen. De deelnemers aan de onge regeldheden waren volgens den minister de gewone sol daten van het leger der wanorde en vreemdelingen en dezen zouden onverbiddelijk van de straten geveegd worden, daar de regeering vast besloten was, de orde onverwijld te handhaven. Een door den minister goed gekeurd voorstel om die inlichtingen op den 10 te vragen werd aangenomen met 311 tegen 133 stemmen. Den 8 hadden evenwel de beraadslagingen over de interpellatiën betreffende de sluiting van de A r b e i d s b eu r s en de voorgevallen ongeregeldheden reeds plaats. De heer Méry keurde die sluiting af en zeide, dat de regeering een beroering had doen overslaan in een oproer ten einde troepen in Parijs te kunnen brengen. De heer Dreyfus berispte de wijze, waarop de regeering de troebelen had onderdrukt. Toen hij haar den moord van Nuger en den aanslag op den dichter Carrère ver weet, kwam de minister-president daartegen op. De heer Dreyfus echter hield vol, dat do heer Carrère het slacht offer was van een aanslag der politie, Hij vroeg, waarom de heer Lozé prefect van politie bleef, eu zeide verkla ringen te bezitten der inwonende geneesheeren van het Hótel-Dien betreffende de geweldenarijen der politie Hij keurde de tusschenkomst van het leger afwelks eenige taak is, het vaderland tegen den vreemdeling te verdedigen. De heer Tony Révillon liet zich in gelijken geest uit, De heer Dumay hield staande, dat de regeering de rustverstoringen had laten begaan, om het sluiten van de Arbeidsbeurs te rechtvaardigen. De minister-presidenttevens minister van binnenl zaken, Dupuy beantwoordde breedvoerig de verschillende spreker. Hij betreurde de smartelijke gebeurtenissen der laatste dagen, maar de feiten waren overdreven voorge steld. De heer Carrère zelf had tegengesproken, dat men hem had aangevallen. Van het voorgevallene aan het Hötel-Dieu werden verschillende lezingen gegeven. Uit eenzettende wat werkelijk heeft plaats gehad, verdedigde hij het gedrag der ondergeschikte agenten. Hij recht vaardigde de sluiting van de Arbeidsbeurs, welke sedert de stichting van karakter is veranderd en thans een ge vaar is geworden. (Toejuichingen in het centrum. Pro testen links.) De vakvereenigingen moeten de wet eerbie digen en de wet dient op haar te worden toegepast, want men zou ons anders aan de regeering verwijten een broeinest van oproer te begunstigen. De heer Baudin beschuldigde den ministor van leugen en werd tot de orde geroepen, Alleen reeds de tegenwoordigheid der troepen, her vatte de heer Dupuy, was voldoende geweest om de orde te herstellen (toojuichingen). De regeoriug had haar plicht gedaan. Ten slotte is eene door den heer Bertrand voorgestelde motie, door de regeering goedgekourd, met 343 tegen 144 stemmen aangenomen. (Langdurige toejuichingen in het centrum, dat den minister hulde bracht). Een woordenwisseling ontstond ovor de Arbeidsbeurs tusschen den heer Millerand en de ministers Guérin en Dupuy. Eerstgenoemde verweet der rogoering, hare be loften aan do werklieden niet te hebben gehouden en niet te woten, wat zij wilde. De radicalen ouder de minis ters kwamen hiertegen op. De heer Brisson verweet der regeering, de kwestie van een opstand der werklieden te hebben uitgelokt. Hij ver haalde ruwe behandelingen, waarvan hij getuige was ge weest. Hij had zich afgevraagd, of niet de politie een wachtwoord had ontvangen van iemand buiten het Ka binet. De regeering behoorde zich te onthouden van tegenstand, met geen ander doel geboden dan om zelf aan het bewind te blijven. (Bijval zijner geestverwanten.) De heer Lockroy deed uitkomen, dat de regeering niets antwoordde, waarop de minister Dupuy zeide, dat hij, zoo hetnoodig bleek, de politie zou hervormen en haar hoofd weten te treffen, indien het zulks bleek te verdienen. Den 10 werd beraadslaagd over een voorstel van Pourquery de Boisserin, om amnestie te verleenen aan allen, die veroordeeld zijn of vervolgd worden voor het deelnemen aan de jongste onluston, voor zoover zij geen vroeger vonnis achter den rug hebben. De voorsteller betoogde, dat zulk een daad van goedertierenheid eene heilzame uitwerking zou hebben, vooral mot het oog op het aanstaande nationale feest. Minister Dupuy was echter van meening, dat geen amnestie kan verleend worden aan personen, die de oor zaak waren van schandelijke ongeregeldheden, zooals er nu kortelings waren voorgekomen. Ten hoogste kan de regeering gratie verleenen aan de personen, die daartoe bijzonder in do termen vielen. Het voorstel-Pourquery werd met 279 tegen 149 stem men verworpen. ITALIË. Den 7 was in de Kamer een brief van do enquête-commissie in zake de banken ingekomen waarin zij verklaarde geen verslag te kunnen uitbrengeu, alvorens kennis to hebben genomen van de stukkon over het rechtsgeding van de Romeinsche Bank welke stuk ken de minister van justitie geweigerd had te overleggen, daar het onderzoek nog niet gesloten was. Den 8 ontstond een hevig geweld toen Bovio ver klaarde dat hij dezen brief niet goedkeurdeen ver langde dat ieders verantwoordelijkheid nauwkeurig om schreven zou worden, onverschillig of het afgevaardigden, senaatsleden of ministers betrof. Wegens het leven zette de voorzitter de hoed op, ten teeken dat de zit ting opgeheven werd. Na de heropening der zitting stelde Cavalotti eene motie voor over de verantwoorde lijkheid van parlementsleden de beraadslaging over die motie werd tot een later tijdstip vordaagd. Het ontwerp tot hervorming van de banken word aangenomen. OOiTEARIJK-HOAKARIJE. Den 4 was eene processie van ongeveer 3000 menschen in de Kathedraal te Weenen binnen getrokken. Een der banieren die met hare linten en bloemen te dicht bij de kaarsen op hot altaar kwam geraakte in brand, dat aanleiding gaf tot groote ontsteltenis en tot een algemeen gedrangom te trachten de uitgangen te bereiken. Wel 100 personen, meest vrouwen en kinderengeraakten onder den voet en was de organist niet op den inval gekomen, om het orgel met volle kracht te gaan bespelen waardoor de menigte tot bezinning kwamdan waren zeker velen om het leven gekomen. Van de twaalf gekwetsten ver keerden vier in gevaarlijken toestand. TURKIJE. De Onder-Koning van Egypte is den 10 te half twaalf des voormiddags te Konstantinopel aan gekomen en begaf zich rechtstreeks naar het paleis. VEREEIieOE STATEST. Tot en met 24 Juni werd do tentoonstelling te Chicago bezocht door 3.110.681 betalende personen. De helft der stad Pomeroy in Iowa is door een cycloon verwoest. Honderd ingezetenen kwamen daarbij om het leven en twee honderd werden gewond. Het entrepot, op eenigen afstand van de tentoonstel ling gelegen is den 10 afgebrand. Door het instorten van het dak werden twintig brandweermannon in de vlammen geworpen en kwamen jammerlijk om het leven, terwijl nog vijf brandweermannon verpletterd werden onder een vallenden toren. Bovendien bekwamen 60 personen verwondingen. De schade wordt op een half miljoen dollars geraamd de gebouwen der tentoonstelling zijn niet beschadigd. Recht van Successie. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer overgelegd 1°. eene opgave van de waarde der actieve bestand- deelen mitsgaders van het passief der nalatenschappon, waarvan successie-recht in 1892 betaald is. Daaruit blijkt, dat geërfd of verkregen zijn in de rechte nederdalende linie, totaal f 231.753.182; in de rechtopgaande linie, f 2.556.862 en in alle andere gevallen f 112.404.831 totaal-generaal f 346.714.875waartegenovor een passief van f 36,848.869 2°. eene opgave van het aantal en het bedrag (zuiver saldo) der geheel van recht van successie vrijgestelde na latenschappen waarvan in het jaar 1892 aangifte is gedaan, met aanwijzing van de waarde der in die nala tenschappen aangegeven en aan het recht van overgang onderworpen zaken. Het totaal dezer laatste bedroeg f 2.114.492 en het bedrag der nalatenschappen, die geheel vrijgesteld waren van recht van successie,! 11.339.579; 3°. eene opgave van de waarde, waarover naar gelang

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 5