No. 83, Uïjf en ftfegentigste Jaargang. 1803. V RIJ 1) A G 14 J U LI. Gemeenteraad Vergadering op Woensdag 12 Jnli 1893. ALKMAABSCHE COIHVM. Deze Courant wordt Dingdag*, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprjs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,89; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. BH. Telefoonnummer Prys der gewone Advertentiën: Per rogel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten. Juni JACOB PFEIFFER en PIETER VAN WIJNCJAARDEN worden verzocht zich ten spoedigste ter gemeente-secre tarie aan te melden. No. 7. Voorzitter de heer 0. W. Bruinvis, oudste wet houder. daar de burgemeester, de heer A. Maclaine Pont, afwezig is wegens het bijwonen der vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland. Tegenwoordig aanvankelijk 14, later 15 leden. Afwezig met kennisgeving de heer J. M. de Sonnaville wegens uitstedigheiden de heer mr. J. P. Kraakman, wegens de zitting der Provinciale Staten. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede dat a. op 30 Mei 1.1. in het openbaar aanbesteed is het maken van een riool door den Doodenweg naar de Kennemersingolgraeht van af den hoofdtoegangsdam naar de terreinen van de Cadettenschool, met bijlevering van de benoodigde materialen enz., aan Gerardus Rui- gewaard, aannemer te Egmond aan Zee, voor 2778, 313 beneden de raming b. door hem, krachtens art. 68 der gemeentewet, reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zijn: I. de rekening van het burgerl. armbestuur over 1892 II. mannen- en vrouwen-gasthuis over 1892 III. de bezwaarschriften, ingediend tegen den_ aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1893, door C. J. Erkamp, Fred. Brands, A. E. Kempees, Pieter Vennik, Th. van Spall, B. C. Bergmann, H. Botter H. W. Holsmuller en C. N. Portegies; c. burg. en weth. intrekken hnn voorstel tot onbewoon baarverklaring der perceelen aan de Ondegracht, bet zoogenaamde Koolhofje, van J. Pruim, daar die per ceelen alsnog aangesloten werden aan de duinwater leiding. Alle deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Ontvang-bericht van de verordening tot wering van huizen van ontucht eu tot intrekking van de art. 99 tot en met 125 der algemeene politie-verordening. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893. 5. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 14 September 1892 tot het voldoen van 185 uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting voor 1892 voor kosten van een brancard. 6. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 24 Mei tot het doen van af- en overschrijvingen in de gemeente-begrooting voor 1892 en tot het voldoen van °f 459.205 uit den post voor mvoorziene uitgaven dier begrooting voor nader subsidie aan het gasthuis. 7. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 24 Mei tot vaststelling der jaarwedde van het hoofd der tweede openbare school voor onvermogenden op 1200 met genot van vrje woning. Nos. 3 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 8. Brief ten geleide van het proces-verbaal van opne ming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. De V oor zitter deelt mede dat het storten der geldleening door den heer Julius Oppenheim, bankier te Groningen op de gestelde voorwaarden heelt plaats ge had en dat door dien heer aan de gemeente vergoed is een bedrag van 847,38 voor rente van later gedane stortingen overeenkomstig de voorwaarden. 9. Verslag van het op 15 Juni aan de gemeenteljke instellingen van weldadigheid en aan het R. K. weeshuis gebrachte jaarlijksche bezoek. Dit bezoek gaf geene aan leiding tot het maken van bjzondere aan- of opmerkingen Voor kennisgeving aangenomen. 10. Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van het perceel op den hoek van de Zoutsteeg en de Laat No. 4, behoorende aan den heer J. H. A. Oomendaar deze eigenaar geen gevolg heeft gegeven aan de tot hem ge richte uitnoodigingom dat perceel vóór 10 Juli in be woonbaren staat te brengen en aan de duinwaterleiding aan te sluiten. Gesteld in handen eener commissie van onderzoek van 3 leden. Tot leden dier commissie worden benoemd de heeren Stoel en Janssenieder met 11 en Kraakman met 9 stommen. De heer Boelmans ter Spill bekwam 3, ieder der heeren Goede en H. J. Bruinvis 2 stemmen en ieder der heeren Canters Conijn en Jde Lange 1 stem. II. Rapport der kamer van koophandel omtrent den van de gemeente gevraagden waarborg voor de aanslui ting dezer gemeente aan het intercommunaal telefoonnet. (Dit stuk is in het nommer dezer courant van 9 No. 68 reeds in zjn geheel medegedeeld). Aangehouden, om daarop zooveel acht te slaanals de Raad vermeent te behooren waaneer bet rapport der commissie van financiën omtrent die zaak straks aan de orde komt. 12. Verslag van het burg. armbestuur omtrent den toestand van het armwezen dezer gemeente over 1892. Aan dat verslag worden de volgende bjzonderheden ontleend. Tien weezen en verlaten kinderen werden alhier bedeeld met 628.50 en 84 brooden tegen 975.50 en 151 brooden in 1891. Verder word nog betaald voor 8 bestedelingen te Neerbosch j 800 voor een in het R. K. gesticht te Deurne f 100; voor oen in het St. Josephsgestieht te Haarlem 70 bjdrage voor één kind in het idioten-gesticht te Ermeloo f 30 voor 4 kinderen in het R. K. gesticht te Oegstgeest 210, voor 2 doorloopend en 2 tijdelijk in de inrichting »de Heibloem'' verpleegden f 490.625. 39 eigen armen, waarvan 33 doorloopend en 6 tjdel jk vorderden 1687.25 en 1505 brooden tegen f 1463.80 en 1345 brooden in 1891. 74 R. K. armen, beneden 60 jaren aan wie door het R. K. parochiaal armbestuur onderstand werd onthouden, waarvan 64 doorloopend en 10 tijdeljk, vorderden 2944.45 en 3310 brooden tegen f 2926.25 en 3610 brooden in 1891. 38 ned. herv. armen aan wie onderstand werd ont houden door de ned. herv. diakoniewaarvan 28 door- loopend en 10 tijdeljk vorderden 1783.55 en 1600 brooden tegen 1552 en 1393 brooden in 1891. Verder werd betaald voor bestedingskosten in hot Diakoniehuis der ned. herv. gemeente voor 3 personen doorloopend f 440.50 voor één persoon bij een parti culier 104 en voor één persoon aan de Luthersche diaconie 52 voor een kind in het doofstommengesticht te Groningen 35 voor verpleging van oogl jders in het gesticht voor ooglijders te Amsterdam f 67.20; voor verpleging in het gasthuis te Alkmaar f 611.75 en aan de luthersche diaconie f 52één persoon in het binnen gasthuis te Amsterdam 201.45 voor begrafeniskosten 11.50. Voor kennisgevir,/ aangenomen. 13. Jaarverslag van de kamer van koophandel en fabrieken over 1892. Dit verslag is reeds als bjlage tot het gemeente verslag afgedrukt. Voor kennisgeving aangenomen. 14. Brief van het Bestuur der Vereeniging de Am bachtsschool voor Alkmaar en Omstrekenhoudende mededeeling van de benoeming van directeur en leeraren aan de eerstdaags te openen Ambachtsschool. (In het nommer dezer Courant van 11 Juni No. 69 reeds vermeld). 15. Uitnoodiging tot bjwoning der opening van de Ambachtsschool op 19 Juli, des middags te twaalf uren. 16. Nadere uitnoodiging tot bjwoning dier opening, thans bepaald op 19 Juli, des namiddags te 3^ uur. Nos. 14 15 en 16 voor kennisgeving aangenomen. 17. Adres van het Bestuur der afdeeling van het Ne derlandsche Onderwijzersgenootschapwaarbij bet mededeeltdat de afdeeling in hare vergadering van 10 Juni met leedwezen gezien heeftdat de commissie van financiën het hoofdbeginsel van haar adres Perio dieke verhoogiug, gebaseerd op anciënniteitin verband met bekwaamheid, ijver en geschiktheid, ten oenen male buiten beschouwing gebleven isdat zj do daartoe leidende redenen met klem blijft handhaven; dat zj de door de commissie voorgestelde afzonderlijke belooningen voor het verwerven der hoofdakte en voor de onderwijzers die volgens -art. 24 der wet op het lager onderwjs benoemd wordenhoewel waardeerende, onvoldoende acht. Ver der worden breedvoerig uiteengezet do bezwaren tegen de voorstellen der commissie en vooral gewezen op het nadeel, dat voor het onderwjs zal voortvloeien uit de voortdurende mutatiën, welke het gevolg znllen zijn van de aanneming van het voorstel der commissie. Aangehouden om daarop zooveel acht te slaan als de Raad vermeent te behooren wanneer het rapport der commissie van financiën omtrent deze zaak straks aan de orde komt. 18. Verzoek van zes schippers in de gemeenten Egmond-binnen en Egmond oan Zee, om volgens vroeger gedane toezegging het aan de gemeente Alkmaar behoo rende deel der Hoevervaartdat in zeer slechten staat verkeert, uit te diepen, nu de gemeente Egmond-binnen reeds gedurende eenige weken met het uitdiepen van het aan haar behoorende gedeelte is begonnen. Gesteld in handen van bnrg. en weth. ter beschikking, na de mededeeling des Voorzitters, dat den gemeente architect reeds opgedragen was op te nemen, op welke wjze aan dit verzoek voldaan zou kannen worden na de gemeente Egmond-binnen ook tot verdere uitdie ping overgegaan is. De heer mr. A. P. de Lange komt ter vergadering. Zjn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 19. Rapport der vaste commissie vau financiën om trent de rekening van ontvang en uitgaaf bj de gemeente-gasfabriek over 1892, alsmede omtrent het verslag betrekkeljk den toestand dier fabriek over dat jaar en een uittreksel van den inventaris der op 31 December 1892 voorhanden roerende goederen en voor raden. Het onderzoek dezer stukken met de daarbj overgelegde bescheiden gaf geene aanleiding tot beden kingen. De rekening over 1892, waarin nog een bedrag van° 15.28 voor gas en f 0.71 voor meterhuur over 1891 verantwoord wordtsluit in ontvangsten welke op f 68770 geraamd warenop 88889.62 tegen f 81320.67s over 1891 en f 76356.21 over 1890. De uitgaven, welke mede op/68770 geraamd waren, beliepen met inbegrip van de op 10.000 bogroote uitkeeiing aan de gemeente Alkmaar en van 2426.905 voor uit gaven ten dienste van den herbouw en de uitbreiding der fabriek reeds gedaan, eene som van 82131.77 zoodat de rekening sluit met eeu batig slot van 6751.85, aan welk bedrag de Raad dus zoodanige bestemming kan geven, als bj vermeent te behooren. Kan de commissie zich geheel vereenigen met het denkbeeld der vaste commissie voor de gasfabriek om dat bedrag beschikbaar te houden voor den bociw van den grooten gashouder waaraan naar hare meening na de voltooiing der nieuwe fabrieksgebouwen eu iurichtingen behoefte zal blijken te bestaan, zij wonschtnu de Raad te dien aanzien /OS geen besluit genomen heeftdat bedrag van f 6757.85 toch in het belang van oen regelmatig beheer in ontvang gebracht te hebben in de gemeente-rekening over 1892 en verder daarmede gehandeld te hebben als geschied is en nog geschiedt met de in kas zijnde gelden voor her stel der brandschade aan het stadshuis. Die golden worden jaarlijks als een deel van het batig saldo der rekening bj suppletoire begrooting van den eenen dienst op den anderen dienst overgebracht; op diezelfde wjze kan met dit bedrag vaD 6757.85 gehandeld worden. Daar alle uitgaven, voor zooveel zj daarvoor vatbaar zjn door kwitantiën zjn bewezen stelt de commissie u voor, te besluiten a. het verslag over 1892 en de daarbj behoorende stukken voor kennisgeving aan te nemen b. de rekening over 1891 tot voorschreven cjfers onver anderd goed te keuren c. het batig slot dier rekening, ten bedrage van f 6757.85, beschikbaar te honden voor een later eventueel te maken grooten gashonder en in verband daarmede burg. en weth. uit te noodigendat bedrag in de gemeente-rekening over 1892 te verantwoorden op volgnummer 35 der ontvangsten en na sluiting van ieder dienstjaarwaarin over dat bedrag niet be schikt is geworden ecne suppletoire begrooting ter vaststelling aan te biedenwaarbj het van den eenen dienst op den volgenden dienst overgeschreven wordtop de wjze als geschied is en nog geschiedt met het voor het herstel der brandschade aan het stadshuis beschikbare bedrag van j 6377.075. Met algemeene stemmen, zonder beraadslaging aan- nomen. Van Burgemeester en Wethouders. 20. Rapport op het verzoek van H. Bakker H.Oz. te Zaandam, om vergunning tot het plaatsen van een reclame- ol advertentiebord in een grasperk be zijden den Berger-straatwegtegenover het koffiehuis »de Nachtegaal'' van den heer T. Harp. Zj vinden geene vrijheid dat verzoek te ondersteunen. Zj kunnen niet zeggendat dergeljke reclame-borden strekken tot verfraaiing van de gemeente en ontbrak hier de gelegenheid om openbaarheid te geven aan hetgeen men algemeen bekend wil maken het ware nog een andore zaak. Maar de aanplakborden der gemeente bieden daarvoor voldoende ruimte aan en de particulieren in deze gemeente laten niet na hunne huizen beschikbaar to stellen voor hen, die de aandacht op het een of ander willen vestigenzoodat er naar hunne meening geene behoefte bestaat om op den openbaren weg ook nog reclame- of advertentie-borden te laten oprichten. Zj stellen op deze gronden voorafwijzend op dit verzoek te beschikken. Met algemeene stemmen afwjzend op het verzoek beschikt. 21. Rapport op het verzoek van Petrus Korver spekslager alhier om hem voor eenen bill jken pr js in eigendom af te staan het perceel kadastraal bekend in sectie B der gemeente Alkmaar onder No. 1315 groot 39 aren 70 centiarenden zoogenaamden Tiendsingel. Burg. en weth. kunnen dit verzoek niet ondersteunen, om reden dit terrein voor den gemeente-dienst niet gemist kan worden. Bj de weinige terreinen, welke de gemeente bezitis het noodzakelijk dit terrein te behouden dat herhaaldel jk voor verschillende doeleinden gebrnikt is en kan worden. Bj het uitbaggeren van grachten wordt, bj voorbeeld, daarheen het uitgebaggerde zand en de modder gebrachtom later naar elders vervoerd te worden wanneer de gemeente zelve het kan gebruiken en het inmiddels niet verkocht i3 geworden. Zoo wordt dit terrein voor opslagplaats van puin, in geval van nood, meermalen gebrnikt. Voegt men nu hierbj dat hetin verband met de plannen voor den stoomtram Pur- merendAlkmaar, niet onmogeljk is, dat in de nabjheid van dit terrein gebouwd zal worden, dan komt het hun voordat in de gegeven omstandigheden van verkoop van dit terrein geen sprake kan zjn. Zj stellen op die gronden dus voor, afwijzend op het verzoek te beschik ken en daarvan aan den verzoeker mededeeling te doen. Met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel besloten. 22. Rapport op het adres van de heeren G. G. Vonk, 0. G. de Wild en J. W. Geveke, waarbj zj beplanting

Alkmaarsche Courant | 1893 | | pagina 1